Ev Hizmetlerinde On Günden Az Çalışanlar Eksik Primlerini Nasıl Tamamlayabilir?

Bilindiği üzere ev hizmetlerinde çalıştırılan sigortalılar için 01.04.2015 tarihinde Ev Hizmetlerinde çalıştırılanların bildirimi ile ilgili resmi gazetede tebliğ yayımlanmış ve ev hizmetlerinde çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi bir hayli kolaylaşmıştır.

Ev Hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar ile ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimi söz konusu tebliğe göre farklılık göstermektedir.10 günden fazla çalışanların tüm primlerini işveren öderken 10 günden az çalışanlar için sadece iş kazası ve meslek hastalığı primleri yani kısa vadeli primler yatırılmaktadır. Ancak 10 günden az çalışanlara ayın geri kalan eksik günlerini ödeyerek 30 güne tamamlama ve diğer primlerini (uzun vadeli malullük ve yaşlılık primleri v.s.) ödeme imkanı sağlanmıştır.

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar ayın geri kalan günlerini tamamlamak için ne zamana kadar ödeme yapmalıdırlar, ödeme yapmazlarsa hakları düşer mi? Ödemeler nasıl ve nereye yapılır? Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan sigortalılar ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntılar burada..

Ev hizmetlerinde on günden az çalışanların hangi primleri yatırılır?

 Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.

Ev hizmetlerinde on günden az çalışanlar için prim ödemesi ne kadar?

Bu kapsamda sigortalı çalıştırdıkları her gün için sigortalı çalıştıranlar prime esas günlük kazanç alt sınırının % 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemektedirler.

SGK’ya başvuru nasıl  yapılır?

Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanların bildiriminin “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu” ile yapılması gerekmektedir.

Başvuru formu için son tarih ne zamandır?

Formun çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar, ay sonunun hafta sonu genel ve resmi tatil günlerine denk gelmesi halinde ise bu günleri takip eden ilk iş günü sonuna kadar  Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden verilmesi ya da posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

Başvurular Elektronik ortamda yapılabilir mi?

Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanların bildirimi bu kişileri çalıştıranlar yönünden internet aracılığı ile de yapılabilecektir. Sigortalı çalıştıranlar www.turkiye.gov.tr adresinin “e-hizmetler” menüsünün altında bulunan “Ev Hizmetleri” kısmını seçerek bildirimde bulunabilecektir. Bu şekilde yapılan bildirim sonucunda sigortalının cep telefonu numarasına Kanunun ek 9 uncu maddesinde sigortalı tescili yapıldığı, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödeyebileceği hakkında bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

Primler nasıl ve ne zaman ödenir?

SGK’ya “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu” ile müracaat edenlerin çalıştıran ve sigortalılar yönünden tescili yapıldıktan sonra çalıştıran kişiler % 2 oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primini banka aracılığı ya da www.sgk.gov.tr adresinin “e-sgk” menüsünden “Kart ile Prim Ödeme”, “Diğer Ödemeler” seçeneğinden kredi kartları veya banka kartları aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyebilmektedirler.

Takip eden ay sonuna kadar ödeme yapmaya dikkat!

5510 Sayılı Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında 10 günden az sigortalı çalışanlar % 32,5 oranındaki uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası yardımlarından da yararlanabilmektedirler.

Takip eden ay sonuna kadar ödenmeyen primler daha sonra ödenebilir mi?

Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası priminin takip eden ayın sonuna kadar sigortalı tarafından ödenmesi gerekmekte olup, primin ödenmemesi halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası kaydı kapatılacak, primin ödenme hakkı düşecektir. Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili aylık olarak yapılacak, takip eden ayda sigortalının ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışmasının bulunmaması halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili oluşturulmayacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu