Ev Hizmetlerinde Çalışanların 2021 Sigorta Prim ve Maliyeti

2021 yılında ev hizmetlerinde çalışanların sigorta prim ve maliyetleri 10 günden daha az süre ile çalışanlar için en az 447.19 TL 30 gün süre ile çalışanlar için minimum 1.341,56 TL’dir. Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta prim ve maliyeti aylık kazanç alt ve üst sınırı kapsamında ödenir. Dönemin asgari ücreti üzerinden ev hizmetlerinde çalışacak olanlar için ödenmesi gereken prim tutarları belirlenir. Bir aylık süreçte eksik prim günlerini ev hizmetlerinde çalışan kişi kendisi de borçlanabilir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Prim ve Maliyeti Neye Göre Değişir?

Ev işinde çalışanların sigorta prim tutarlarının değişimi, ayda çalıştıkları gün sayısına bağlıdır. 10 günden az veya fazla çalışmalarına göre ödenen SGK ve işsizlik sigortası primi farklılık gösterir. 9 güne kadar olan çalışma süresi için %2 oranında SGK primi ödenir. 10 gün ve sonrası için ödenen SGK prim oranı ise %32.5 olur.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Prim Oranları Nedir?

Ev işlerinde çalışanların sigorta prim oranları çalışılan gün sayısına göre aşağıda belirtilmiştir:

 • 10 gün ve daha uzun süre çalışanların toplam prim oranları %37.5 olur. %20 uzun vadeli sigorta kolları primi, %12.5 genel sağlık sigortası primi, %2 iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ve %3 işsizlik sigortası primi olarak sınıflandırılır.
 • Ev hizmetlerinde 10 günden daha az süre ile sigortalı olarak çalışanların toplam prim oranları %2’dir. Bu oran sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primini kapsar. Ancak kişi prim ödemesini kendisi yaparak %32.5 oranında uzun vadeli sigorta kollarına ait primi ve genel sağlık sigortası primini ödeyebilir.

Sigorta Primlerinin Aylık Kazanç Alt ve Üst Miktarı

Ev işlerinde çalışanların sigorta primleri için alt ve üst sınırlar şu şekildedir:

 • 01.2021 tarihi ile 31.12.2021 tarihleri arasında 10 günden daha az süre ile ev hizmetlerinde çalıştırılacak olanların primleri için alt sınır 447.19 TL ve üst sınır 3.353,91 TL’dir.
 • 2021 senesinde 30 gün süre ile ev işlerinde çalıştırılanlar için en az 1.341,56 TL ve en fazla 10.061,72 TL prim ödemesi yapılması gereklidir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Prim Ödemelerinde İndirim ve Teşvikler Var Mıdır?

Ev işlerinde çalışanlar için sigorta primi indirimi ve teşvikleri bulunur. İşverenin ödeyeceği prim tutarında 5 puanlık bir indirim yapılabilir. 5510 sayılı kanunun 81’inci maddesinin birinci fıkrasının ı bendi kapsamında sigorta prim indirimi yapılır. Ayrıca 4447 sayılı kanunun 50’nci maddesi ve geçici 10’uncu maddesi kapsamında düzenlenen teşviklerden de işverenler yararlanabilir. Ev hizmetlerinde çalışanların prim ödemeleri için indirim ve teşviklerden yararlanmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gereklidir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların 5 Puan İndirimli Sigorta Primlerinin Sınırları Ne Kadardır?

Ev işlerinde çalışanların 5 puan indirimli sigorta prim tutarları aşağıdaki gibidir:

 • 2021 yılında ev hizmetlerinde 10 günden daha kısa süre çalıştırılacak olan kişi için en az 387.57 TL ve en fazla 2.906,72 TL prim ödemesi yapılabilir.
 • İndirimli hali ile 2021 senesinde 30 gün ev işlerinde çalışanlar için ödenecek sigorta priminin alt sınırı 1.162,69 TL ve üst sınırı 8.720,16 TL’dir.

Sigorta Prim Ödemesi Yapılması Gereken Ev Hizmetleri Çalışanları Kimlerdir?

Sigortalı gerekliliği olan ev işleri hizmet alanları aşağıda verilmiştir:

 • Temizlik
 • Çocuk bakımı
 • Yaşlı bakımı
 • Hasta bakımı
 • Bahçıvan

Ev Hizmetlerinde Ayda 10 Günden Az Süre İle Çalıştırılabilecek Olanlar Kimlerdir?

Ev işlerinde 10 günden az çalışabilecek olanlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Herhangi bir çalışma faaliyeti olmayanlar ev hizmetlerinde 10 günden az süre ile çalışabilirler.
 • 5510 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve b bendi kapsamında çalışanlar, 10 günden az süre ile çalışabilirler.
 • İsteğe bağlı sigortalıların aynı zamanda ev işlerinde ayda 10 günden az süre ile çalışabilmeleri mümkündür.
 • 2925 sayılı kanuna ve 5510 sayılı kanunun ek 5 ve ek 6’ncı maddeleri kapsamında sigortalı olanlar ayda 10 günden az süre ile ev hizmetlerinde çalışabilirler.
 • Kurumdan aylık ve gelir alanların ayda 10 günden az süre ile ev hizmetlerinde çalışabilmeleri mümkündür.
 • Emekli maaşı alanların aylık 10 günden az süre ile çalışmaları ve sigortalarının yapılması durumunda emekli aylıkları kesilmez. Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta prim ve maliyeti kapsamında uzun vade ve genel sağlık sigortası primi de alınmaz.

Ev Hizmetlerinde Ayda 10 Gün Çalışanların Sigorta Prim Tutarı Ne Kadardır?

Ev işinde ayda 10 gün çalışanların prim tutarları; 447.19 TL’dir. Temizlik ve bahçe işleri gibi ev hizmetlerinde bir ay içerisinde 10 gün çalıştırılacak olanlar için belirlenmiş tutardır. Bir ay içerisinde 10 günden daha az süre ev hizmetlerinde çalıştırılan gündelikçi ve bakıcılar için günlük 2.39 TL üzerinden sigorta prim tutarı hesaplaması yapılır. Dokuz günlük çalışma için ödenecek sigorta prim tutarı 21.51 TL’dir.

Ev Hizmetlerinde Ayda 30 Gün Çalışanların Ödenecek Sigorta Prim Tutarları Nedir?

Ev işinde ayda 30 gün çalışanların prim tutarları, 1.341,56 TL’dir. Aynı yerde ev hizmetleri için bir ay süre ile çalışanların aylık prim tutarları olarak açıklanmıştır. İşçi çalıştıranlar için ise bu tutar 1.162 TL’dir.

Ev Hizmetlerinde Çalışan Emekli İşçilerin Sigorta Primi Ne Kadar ödenir?

Ev işinde çalıştırılan emekli işçilerin sigorta prim tutarı; ayda çalıştırıldıkları güne göre değişiklik gösterir. 10 gün süre ile çalıştırılanlar için prim tutarı 381 TL’dir. 30 gün süre ile çalıştırılanlar için ise bu tutar 1.144 TL’dir.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanların Sigortaları Nasıl Yaptırılır?

Ev işinde 10 günden az çalışanların sigortasını yaptırmak için sadece telefon ile bildirimde bulunmak yeterlidir. Yaşanabilecek iş kazalarına karşı önlem almak amacı ile yaptırılan bir sigortadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumları ile mobil operatörler anlaşmalı oldukları için cep telefonu üzerinden bildirim yapılabileceği gibi prim ödemesi de cep telefonu faturasına yansıtılabilir. Gün sayısı üzerinden ödenecek %2 oranındaki prim tutarı anlaşmalı operatörün telefon faturasına eklenir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Yararlandığı Haklar Nelerdir?

Ev işinde çalışanların yararlandığı haklar, ay içerisinde çalışılan gün sayısına göre değişiklik gösterir. 9 güne kadar olan çalışmalarda iş kazasına karşı sigortalanmış olunur. Ancak analık sigortası, yaşlılık ve malullük, genel sağlık sigortası ya da işsizlik sigortası haklarından yararlanılmaz. Ayda 10 gün ve daha uzun süre çalışanlar ise; iş kazası, analık sigortası, yaşlılık ve malullük, genel sağlık sigortası, işsizlik sigortası haklarının hepsinden yararlanabilir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanlar Sigorta Primlerini Kendileri Ödeyebilir Mi?

Ev işinde çalışanların eksik kalan günlerini borçlanmaları mümkündür. Ay içerisinde 30 günden daha az süre ile çalışıp primi de daha az gün üzerinden yatırılanlar, eksik kalan günlerini kendileri borçlanabilir. Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta prim ve maliyeti kendilerinin üstlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gereklidir. Eksik günlerini borçlanarak emeklilik tarihlerini öne alabilmeleri mümkündür.

En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

Ölüm Yardım Parası Ne Kadar, Kimlere Ödenir?

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

53 Yorum

 1. merhaba,ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanımızın prim ödemesini 2 gün geciktirdik.aralık sonunda ödememiz gerekirken 2ocakta ödedik.fakat normalde 284 tl öderken bugün 1264 tl ödeme yapmak zorunda kaldık.sebebi gecikme midir gecikmeden kaynaklı 1000 tl fark normal midir?

 2. Merhaba ben şu an istege bağlı bağkurda evde el işi teşvik indirimli yaptırıyorum kızımın çocuğuna bakıyorum ayrı adres de oturuyorum ek9 olarak indirimli sigorta li olarak başvuru yapabilmiyiz

 3. İyi günler. Haftanın 5 günü yarım gün olmak şartıyla ev işlerine yardım için bir bayanla anlaştık. Aylık maaş asgari ücretin yarısı olacak. Bu çalışan için aylık sgk primi ve vergi ödemesi ne kadar olur? Herhangi bir teşvik var mı?

 4. Çatı tamiri için bir günlük işçi çalıştıracağım. Kaç lira ödemeliyim ? Zorunlu olduğum diğer sorumluluklar nelerdir

 5. Merhaba Ahmet Bey,

  Bilgiler için cok teşekkürler. Çocuğuma bakmakta olan bakıcım işe başladığı günden itibaren SSK’lıdır ve 20.Kasım 2016 tarihinden beri teşvikten yararlanmaktayız. Teşvikten yararlanma süremizin 24 ay olduğunu belirtmişlerdi. Bu ay son kez 245 tl ödiyeceğiz.

  Teşviğin uzatılması mümkün oluyor mu? Bu konuda ne yapabilirim.

  İyi günler dilerim,

 6. merhabalar
  4 aylık hamileyim düzenli çalışıyordum fakat işime son verildi.şuan bir çocuğa bakıcılık yapıyorum.doğuma 2 ay kala bakıcılık sigortası yapsalar doğum parası alabilirmiyim?bilginiz varsa dönüş yaparsanız sevinirim.

 7. merhabalar,
  haftada 5 yarım gün, günlük 5 saat olmak üzere evde bir yardımcı çalıştırmak istiyoruz. Aylık 1000 tl olarak anlaşacağız. Şayet teşvik haklarını sağlıyorsa ne kadar sigorta primi öderiz acaba? Asgari ücretin altında maaş verebilecek miyiz ve 10 gün hesabını günde 2 saat de çalışsa gün olarak mı kabul edip yapıyoruz? bilgi rica ederiz. Teşekkürler,

 8. Merhaba Ahmet bey. Apartman yönetim işi yapıyorum. Bazı apartmanlar kendi işçisini bırakmak istemiyor. Haftada1 veya 2 gün den ayda 4 yada 8 gün çalışacaklar. Ek9 göre ben bu çalışanların primini 10 günün altında olduğu için 10 gün altı usule göre i yoksa 10 günden fazla çalışmasa 4 günü 10 günden fazla prim den yatırma bilir miyim bir avantajı olurum çalışan için.

 9. Merhabalar,

  anneme bakması için işe alacagımız baıcıya çalışma izni almak istiyoruz. 51 yaşında daha önce türkiyede çalışmamış sadece turistik oturumu olmus bu durumda ne kadarlık bir sgk prim ödemesi gerekiyor.

 10. Merhaba Ahmet Bey. Evimizde yabancı bir bakıcı çalıştırmak istiyoruz. 1) Oturma izni var. Ektra çalışma izni mi çıkartmamız gerekiyor? Öyleyse ne kadar maliyeti olur? 2) Haftanın 4 günü çalışacak. Sigortasını kaç gün olarak ödemeliyiz?

 11. MERHABA AHMET BEY YANIMDA EV HİZMETLERİNDE 10 DEN FAZLA ÇALIŞTIRIDIĞIM ELEMAN İŞ GÖREMEMEZLİK RAPARU ALARAK DOĞUM İZNİNE ÇIKMIŞTIR. RAPORLU OLDUĞU SÜRECE SİĞORTA PRİMİ YATMAMASI KONUSUNDA SGK İNEBOLU ŞUBESİNE DİLEKÇE VERDİM VE BANA VERİLEN CEVAP SİSTEMDE RAPORLU OLDUĞUNU GÖSTEREBİLECEĞİMİZ YER YOK PİRİM YATIRMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ DENDİ BU KONUDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM SAYGILAR.

 12. merhaba Ahmet Bey,

  evimde aylık maaş ödeyeceğim yarı zamanlı ev yardımcısı çalıştıracağım.aylık 1.000 tl ödeme yapacağım.bu durumda ödemem gereken sigorta tutarı ne kadar olacak?öncesinde sigortası varmış çalışacak kişinin.bir de teşvik primi ne kadar oluyor?

 13. Merhaba, Ek9 10 Günden Fazla Çalışan primini (bakıcımız için) Ocak-Şubat-Mart için 345 TL ödedik.Nisan’da yeniden 345 tahakkuk etmiş.Bu ay 245 ödememiz gerekmiyor mu?İl müdürlüğünü aradığımda ev hizmetleri için asgari ücret desteği kaldırıldı dedi. Bu doğru mu?

 14. Merhaba,
  2018 yılında 100 TL lik asgari ücret desteğinden faydalanacaktık. Ancak hala bu destek ödediğimiz SGK primlerine yansımadı. Bu indirim olacak diye bakıcımıza daha fazla zam yapmıştık senen başında. Oysa şimdi hesapladığımız gibi olmadı ve maalesef zorlanıyoruz. Bu destek yürürlüğe girmedi mi henüz? Girmeyecek mi? Bilgilerinizi rica ederim.

 15. Merhabalar.ben evimde bahçıvan olarak bahçe düzenlemesi ile ilgilenecek eleman çalıştırmak istiyorum.ayda ,30 günlük çalışacak olan kişi için sigorta tesvikinden yararlanabiliyor muyum. (SGK pirim ve vergiyi devlet karşılıyor mu.) Asgari ücret ödeme yapılacak çalışana.

 16. Merhaba
  100 tl prim desteği henüz cıkmadı sanırım. Haziran 2018 de çalışan işten ayrıldığında daha önceden odediğim fazla odemeleri geri alabilecek miyim? Çalışan devam etse mahsup edilebilecekti anladım. Peki bu durumda sayın hocam?

 17. Merhabalar, babamın yemek ve temizlik hizmetine haftanın 3 günü, ve her gelişinde 3’er saatliğine bir bayan geliyor. Aylık 900 TL ödeniyor. Bu bayanının aylık çalışma gün sayısı 10 günden fazla mıdır? yoksa saatlik hesaptan mı gitmek gerekir. Yani bu hizmet için sgk ‘ya bildirim aylık kaç gün olarak yapılacaktır. Primi ne olacaktır. (Asgari ücretten mi yoksa fiili rakamdan mı?Hesabı nasıldır? Cevabınız için çok Teşekkürler…..

 18. Ahmet bey merhaba,
  Evde çocuk bakıcısı çalıştırmak istiyorum, hafta içi hergün çalışırsa en az ne kadar maaş ödemem gerekir? Yoksa 30 gün çalışıyor gösterip cumrtesi de mi çalıştırmalıyım?
  Sigortası için 10 günden fazla çalışanlar formunda çalışacağı gün sayısı bölmesine ne yazmam gerekir? Hafta içleri gün sayısı her ay değişiyor, yoksa 30 gün yazıp tam mı göstermeliyim?
  İşten çıkarırken tazminat öder miyim, bunla ilgili ne yapmam gerekir?
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 19. Merhaba;
  Torba Yasa yayınlandı. İlk defa 10 günden fazla çalıştırmak üzere birini işe başlatmak istiyorum, daha önce hiç kimseyi çalıştırmadım. İşe alacağım kişinin İşkur’da kaydı var. Rakamlar netleşti mi, yoksa hala 100 TL olan asgari ücret teşviki rakamlara yansımıyor mu? Birde Ek.9 formunda hangi teşvikleri işaretlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 20. İyi günler hocam 2018 ek9 10 gunden fazla prim ödemelerim ocak şubat mart ayı geldi halen indirim gözükmüyor , 345 lira ödüyorum.Bu asgari ucret indirimi geldiğinde 25 liraya düşüp 3 aylık fazla ödemiş olduğumuz primler iade edilir mi ? sgk ya başvurmak gerekir mi? teşekkürler

 21. Merhaba hocam,
  Ek9 10gunden fazla prim odemelerine devam ediyoruz. Lakin çalıştırdığımız kişinin ayrılması durumunda, teşvik yasasısından faydalanabilir miyiz? Yani diyelim ki mayıs ayında ayrıldı. Ocak ayından beri odenen fazla primler iade edilecek mi? Çünkü artık prim odemiyor ve çıkışını vermiş oluyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla

 22. Merhaba, 01/01/2017 tarihinden itibaren evde çocuk bakıcısı çalıştırarak Ek-9’dan prim yatırıyorum. Çalışanın daha önceden hiç sigortası yok ve 43 yaşında bekar bayan. 2017 yılında istisnalardan yararlanarak 202 TL prim ödüyordum. Ama 2018 yılında 345 TL prim ödüyorum. Şartlarda herhangi bir değişiklik yok. Ayrıca, 2018 yılında Ek-9 formunu yenilemedim yani eksi başvurum devam ediyor.
  1- 2018 yılı için yeniden Ek-9 Formu vermelimiydim? Yoksa 2017 yılındaki başvurum geçerliliğini koruyor mu? (Aslında 2018 yılında prim ödediğime göre 2017 yılındaki başvurum devam ediyor. Bu durumda istisnalar 5510 ve 4447/10 istisnalarım geçerli değil mi?)
  2- Prim ödeme tutarı 245 TL olması gerekirken neden 345 TL ödüyorum?
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler…

 23. Merhaba, ayda 22-23 gün yani sadece haftaiçi günlerde yarımşar gün ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Yarım gün çalıştığı için asgari ücretin yarısını öderim değil mi, bu mantık doğru mu? Ama 10 günden fazla olduğu için sigortayı 10 günden fazla çalıştırma kapsamında öderim. Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor. Benim cebimden çıkacak toplam para bu hesaba göre 1015 TL + 245 TL yani 1260 TL, teyit ederseniz sevinirim. Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 1600 TL tüm gün çalışan kişilerde geçerli diye düşünerek soruyorum.

  1. Merhaba, dün bu siteye bir soru yazdım ama cevap almadan önce daha açık hale getirebilirim. 1 çalışma gününü 7.5 saatten hesaplayacak olursak ayda 11 ila 13 gün (tam hesaplayınca 10.7 veya 12.3 çıkıyor) ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Bununla ilgili birkaç sorum var. 1) Asgari ücretin yalnızca bir kısmını ödemem yeterlidir değil mi, yani asgari ücret tam zamanlı çalışan kişiye verilir diye düşünerek çalışma süresine göre hesaplayarak ödeyebilirim sanırım, bu mantık doğru mu ve tam zamanlı çalışma ayda kaç saate denk geliyor? 2) Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor, o zaman ne kadar prim öderim? 3) Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 4) Bu kişi aslında benden 1200 TL istiyor, sigorta ile pek de ilgilenmiyor ama ben sigortalatmayı düşünüyorum, onun eline net 1200 geçmesi için benim toplamda ne kadar ücret+prim ödüyor olmam gerekir? Bu 4 sorumu cevaplandırırsanız çok sevinirim.

 24. Merhaba ahmet bey,annem kendi evinde çocuğuma bakıyor. Ben ek 9 dan on günden fazla sigortalı girişi yaptırdım bir yıldır da düzenli olarak ödüyorum.Annemi ek9 dan sigortalı yaptırdığım için ilerde bir sorun olur mu? Ozan

   1. Iyi GünlerAhmet Bey,

    Babama bakmasi icin tutdugumuz bakicinin sigorta ucreteini nasil ve ne kadar ödememiz gerekir.Bakicinin kendisi asgari ücretde ödenmesi gereken miktarin 740 TL oldugunu söyledi.Ilk defa baslangic yapacaz.

 25. merhaba
  ek9 10günden fazla olarak teşvikten yararlandım
  1- ilk ay 133 TL , ikinci ay 202 TL , 3 ve 4.ayda ödemelerim 345 tl ye çıktı anlayamadım?
  2- çalışanıma ödemeyi elden yapmaktayım bankaya yatırmam gereklimi? birde 30 gün dolu dolu çalışmadığından asgari ücretten ödeme yapmıyorum , bankaya yatırılacaksa da asgari ücretten mi yatırmam gerekli? neticede çalışanım 14-15 gün çalışıyor.
  bilgi verebilirmisiniz?

  1. Merhaba;ilk ödemeyş hangi ay yaptınız,sanırım asgari ücret desteğiniz kesildi,torba kanun çıkınca yeniden faydalanabilirsiniz.

   1. Benimde aynı şekilde ilk ay 345 2. ay 345 ödedim 3. ay 245 4.ay 89 ödedim bunun sebebi nedir acaba bir sonraki aya ne ödiyceğim belli değil?yardımcı olabilirmisiniz?

 26. Merhaba,

  10 günden fazla çalışan (30 günne esas) çocuk bakıcısı için prim ödemem gerekiyor, bu primi ödemem için banka bilgisi verildi. Üzerime ne kadar bedel düştüğünü nereden öğrenmem gerekir. Bir tahakkuk yada bildiride bulunmam gerekiyor mu? sadece ilgili bankaya ödeme yapacağımı belirtmem yeterli mi?

 27. Merhaba,
  2016 Haziran’dan bu yana aynı bakıcıyla devam ediyoruz ve tüm primlerimizi aksatmadan ödedik.Geçen ay 345 TL ödemiştik, bugün ödeme yapmak için sisteme girdiğimde 1124,58 TL borç çıkıyor. Böyle bir artışın normal olduğunu düşünmüyorum, bilgi verebilir misiniz?

   1. Merhaba Arda Bey,yorum yaptığınız başlıkta cevabınızı bulabilirsiniz ya da sorunuzu yeniden sorarsanız en kısa zamanda cevap verilecektir.

 28. merhabalar… bakıcı için sigorta primi 30 gün üzerinden yaptırdım.30 aylık bir teşvik gözüktü sistemde. ek 9 da işe giriş tarihi 5 mart

  2018 diye belirtmiştim. sgk memuru evrağı sisteme bugün girdi.sigorta primlerinin ödemesinin aksamaması açısından borcun en son

  ne zaman ödenmesi gerekir?ya da borç sistemde ne zaman gözükür? saygılar…

 29. Evde haftaiçi mesai saatleri içinde bebek bakıcısı çalıştırmayı düşünüyoruz. Bakıcımız, kadın, 45 yaşında ve son 4 yıldır herhangi bir sgk prim ödemesi yok. Biz de ilk defa bakıcıya sigorta primi yatıracağız. Bu durumda bizim aylık ödememiz gereken tutar 245,01 TL mi olur? Peki bunu her ay ödediğimizde bakıcımızın emekliliğine katkısı olacak mı? Bakıcımızın emekli olması için yaklaşık 1300 günü varmış.

 30. Merhaba asgari ücret desteği 2 aydır sistemde çıkmıyor, normal sgk’lılarda indirim görünüyormuş, ev hizmetlerinde çalışanlar bu teşvikin dışında mı bırakıldı acaba?

  1. Merhaba;asgari ücret desteği 2018 yılında da sürecek siz ödemelerinizi düzenli yapın,teşvik yürürlüğe girdiği zaman gelecek borçlarınızdan mahsup edilir fazla ödediğiniz primler.

 31. 2018 de bu aşağıdaki teşvik ev hizmetleri için 16.02.2018 tarihinde devam etmiyormuş.

  ”Ayrıca sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği de 2018 yılında devam edecek.”

 32. Merhaba,
  ev hizmetlerinde 10 günden fazla yabancı çalıştırılırsa sgk prim bildirim formu nasıl düzenlenir?

 33. Ben ev hizmetleri yaşlı bakımında çalışmak üzere yabancı bir bakıcı çalıştırmak için önce yabancıya dış konsolosluktan çalışma izni çıkardım. Daha sonra Yabancı yurda giriş yaptı ve 15.01.2018 de işe başladı. 23.01.2108 de 5510 sayılı ve 4447/10 sayılı teşvikleri işaretleyerek SGK ya bildirim yaptım. Yabancı daha önceki işinde teşvikli çalışmış ancak işden ayrılmış SGK ya Primi yaklaşık 10 ay yatmamış bende SGK ya ilk defa başvuruyorum. Yukarıda yazdığım iki teşvikten yararlanabilirmiyim.

   1. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla calisanimizin sigorta ödemesini unutarak geciktirdim
    280 lira gibi bir ücret öderken gecikmeden kaynaklı sanırım 700lira gibi ücret çıkıyor
    Gecikme olduğu için bu yüksek bedel bir kez mı olacak yoksa artık muafiyetten yararlanamayacakmıyım
    Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu