Ev Hizmetlerinde Çalışanların SGK Primleri ve Maliyetleri 2022

Ev hizmetlerinde çalışanlar için SGK ödenekleri ev çalışanlarının elde ettikleri brüt ücretler üzerinden hesaplanmaktadır. SGK tarafından açıklanan EK9 hizmetleri kapsamında ev içerisinde 10 gün ya da daha az gün çalışan bebek bakıcıları, bahçıvanlar ya da hasta bakıcıları belli bir prim tutarında ödenek alabilmektedir.

2022 yılı itibari ile ev hizmetlerinde çalışan insanlar asgari ücretin belli bir oranında prim alabilecektir.  Ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri 10 gün üzerinde çalışan ev kadınları için değişiklik göstermektedir. Ev hizmetleri sunan kişilerin SGK prim ödeme teşviklerinden yararlanabilmeleri için aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir:

 • Ev hizmeti veren kişilerin iş verenleri tarafından düzenli olarak sigortalı gösterilmesi gerekmektedir.
 • İşe alınan ev çalışanı, daha önce benzer bir alanda teşvikten yararlanmamış olmalıdır.
 • İşe alınan kişi son 6 ay içerisinde sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmamış olmalıdır.
 • Erkeklerin ev işinde çalışarak SGK prim ödemesi alabilmesi için 18-29 yaş arasında olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan ev çalışanları 24 ay boyunca teşvikten yararlanabilmektedir. Çalışanların brüt aldıkları maaşlar hesaplanarak bu maaşın %17’si oranında prim ödenmektedir. Çalışanlar işe başlamadan önce işsizlik kayıtlarını İŞKUR internet sitesi üzerinden yaparlar ise 6 ay fazladan teşvik alabilmektedir. 

SGK 10 Günden Fazla Çalışanlar İçin Ödeme

SGK’nın 10 gün üzerinde çalışanlara ödeneği meslek hastalıklarını ve iş kazalarını kapsamaktadır. Ödemeler evi için işe alan kişiler tarafından T.C. Kimlik numaraları ile yapılmaktadır. Ödemenin yapılma adımları aşağıdaki şekildedir:

 • Ev işlerinde çalışan insanların sigortası EK9 kapsamında 10 gün ve üzerinde ise işverenin kimlik numarası kullanılmalıdır.
 • Ev hizmetlerinde 10 günün altında kalanlar 10 gün üzerine çıkmak için kendi kimlik numaralarını kullanarak primlerini kendi üstlerine yatırabilmektedir. Kişiler bu süreyi en fazla 30 güne kadar uzatabilmektedir.
 • EK9 ev işlerinin prim ödemesi SGK internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.
 • SGK internet sitesine girilerek “EK9 kapsamında 10 gün üzerinde prim ödeme” alanı ziyaret edilebilmektedir.
 • 10 gün üzerinde çalışan insanların prim ödemesi e-devlet sitesi kullanılarak tamamlanamamaktadır.

SGK 10 Günden Az Çalışanlar İçin Ödeme

SGK priminin 10 gün altında çalışanlara ödenmesi yalnızca iş yeri kazalarını kapsamaktadır. 10 gün altında çalışan ev personelleri için de durum 10 gün üzerinde çalışanlar gibidir. Aşağıdaki adımlar uygulanarak SGK prim ödemesi 10 gün üzeri çalışanlar için gerçekleştirilebilmektedir:

 • İşveren kendi 11 haneli kimlik numarası ile prim ödemesini tamamlayabilmektedir.
 • Ödemeler işveren tarafından SGK internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.
 • Ödemenin tamamlanabilmesi için SGK ödemeleri EK9 menüsüne girilmelidir.
 • EK9 menüsünden “10 gün altında çalışan ev personelleri” kısmı işaretlenmelidir.
 • Çalışan, diğer ay sonuna kadar 30 gün altında olan günlerini tamamlayabilmektedir.
 • Çalışanın 30 gün altı günlerini tamamlayabilmesi için kendi kimlik numarasını kullanarak sisteme giriş yapması gerekmektedir. Ardından eksik kalan günlerin prim ödemesini yapabilmektedir.
 • Ev çalışanlarının 30 gün altı günlerini tamamlayabilmesi için sitedeki “EK9 Hizmet Tamamlama” alanını kullanması yeterlidir.

Evde Çalışan Kadınlara İlişkin SGK Maliyeti

Evde çalışanların SGK ödeneği ile ilgili hesaplamalar 2022 yılı itibari ile düzenlenmiştir. Ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri hesaplaması brüt baz alınarak yapılmaktadır. Ödenecek ev hizmetlerinin tutarı çalışanların yararlandıkları teşvik türüne göre değişiklik göstermektedir.

Evde çalışan kadınların SGK maliyeti EK9 fazla prim ödemesi kapsamında aşağıdaki şekilde olmaktadır:

 • Evde çalışan kadınların daha önceden bir borcu var ise ya da prim ödemeleri düzenli yapılmadı ise herhangi bir indirimden yararlanılamamaktadır. Bu kadın çalışanın bir evde 10 gün ve üzerinde çalışması durumunda sigorta primi 1876,50 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • Prim ödemeleri düzenli yapılan bir ev çalışanı, 5510/5 puan değerinde bir indirim kullanabilmektedir. Bu şekilde çalışan kişi için brüt ücret olarak %32,5’lik bir oranda prim ödenmektedir. Oranlar ile hesaplama yapıldığında aylık olarak ev hizmetleri sigorta primi 1626,30 TL şeklinde hesaplanmaktadır.
 • Ev hizmetleri kapsamı altında işçi çalıştıranlar en fazla 6111 sayılı teşvik kanununu kullanmaktadır. Bu kanun gereğince evde çalışanlar için brüt maaşı üzerinden %17’si kadar prim ödenebilmektedir. 2022 Ocak ayı itibari ile asgari ücret alan ev çalışanları için ödenecek aylık EK9 kapsamında 850,68 TL şeklinde olmaktadır. 

BAĞKUR Prim Ödeme

BAĞKUR prim ödemesi 4B kapsamında olan vatandaşların emeklilik haklarını kullanabilmesi için önemli bir yere sahiptir. BAĞKUR prim ödemesi yapan kişiler sağlık hizmetlerini de kullanabilmektedir. BAĞKUR prim ödemesi yapmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki yollara başvurarak prim ödemelerini kontrol edebilmektedir:

 • BAĞKUR prim ödemeleri farklı kanallar aracılığı ile tamamlanabilmektedir. En fazla tercih edilen BAĞKUR ödemesi banka kartı kullanılarak ya da kredi kartı kullanılarak yapılan ödemedir.
 • BAĞKUR prim ödemeleri SGK kurumu ile sözleşme yapan bankaların şubeleri üzerinden tamamlanabilmektedir.
 • PTT şubelerine şahsen giden kişiler kendi üzerine olan BAĞKUR primlerini şubeden yatırabilmektedir.
 • SGK ile anlaşma sağlayan bankaların kendi internet adresleri ile de BAĞKUR prim ödemesi tamamlanabilmektedir.

Kimlik Numarası ile SGK Prim Sorgulama

T.C. Kimlik numarası kullanarak prim sorgusu internet üzerinden yapılabilmektedir. SGK prim sorgusu işlemleri için kişinin kendi kimlik numarasını kullanması gerekmektedir. Prim sorgulama işlemi günün her saati yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden yapılan bu işlem “SGK hizmet dökümü sorgulama” menüsü kullanılarak tamamlanabilmektedir. İnternet üzerinden SGK prim sorgulaması yapabilmeniz için aşağıdaki aşamaları uygulamanız önemlidir:

 • Akıllı cihazlarınızdan olan tablet ya da telefonunuzu kullanarak “SGK Tescil Hizmet Belgesi” şeklinde sorgulama yapmalısınız.
 • Ardından çıkan ekranda e-devlet menüsüne tıklamalısınız.
 • E-devlet sizden kimlik doğrulama bilgilerinizi ya da şifrenizi isteyecektir.
 • E-devlet üzerinden istenen bilgileri net bir şekilde tamamlamalısınız. E-devlet şifreniz yok ise ya da hiç üyelik kaydı oluşturmadı iseniz PTT şubelerinden yardım talep edebilirsiniz.
 • E-devletin istediği mobil imza, kart bilgileri ve internet bankacılığı gibi giriş yöntemlerini kullanarak SGK priminizi sorgulayabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Prim Sorgulama

E-devlet kullanarak prim sorgulama işlemleri hem kolay hem de hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için kişilerin internet bağlantısı olan bir cihaz kullanması yeterlidir. E-devlet kapısından SGK prim sorgulaması yapabilmek için “Tescil Dökümü” kısmı kullanılabilmektedir.

Bu kısma ulaşmak için yapılması gereken adımlar aşağıda yer almaktadır:

 • “SGK Hizmet Dökümü” servisine e-devlet üzerinden ulaşılmalıdır.
 • Servis açıldıktan sonra kişilerin kendi isim ve şifrelerini girmeleri gerekmektedir.
 • Ardından “Barkodlu belge çıkart” kısmına tıklanmalıdır.
 • Oluşturulan bu belgenin görüntülenebilmesi ya da kullanılabilmesi için dosyanın indirilmesi gerekmektedir. “Dosya İndir” sekmesi belgenizi sahip olduğunuz akıllı cihazınıza indirecektir.
 • Bilgisayarınızın yazıcı ile kablo bağlantısı var ise SGK hizmet dökümünüzü direk yazdırabilirsiniz.
 • Eğer belgeyi kendi elektronik postanıza iletmek ister iseniz “E-posta gönder” sekmesine tıklayarak SGK dökümünüze e-postanız üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Ev Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Maaş Hesaplama

Ev hizmeti verenlerin maaşları hakkında net bilgi 2022 asgari ücretlerinin açıklanmasından sonra gelmiştir. Ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri çalışanların 2022 brüt maaşlarına göre belirlenmektedir. Ev hizmetlerinde çalışanlar gelir vergisinden muaf tutulmaktadır.

Bu durum göz önüne alınarak EK9 kapsamında net maaşların 4253,40 TL olduğu açıklanmıştır. Gelir vergisi muafiyeti nedeni ile ev çalışanlarına asgari geçim indirimi yansıtılmamaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

53 Yorum

 1. merhaba,ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanımızın prim ödemesini 2 gün geciktirdik.aralık sonunda ödememiz gerekirken 2ocakta ödedik.fakat normalde 284 tl öderken bugün 1264 tl ödeme yapmak zorunda kaldık.sebebi gecikme midir gecikmeden kaynaklı 1000 tl fark normal midir?

 2. Merhaba ben şu an istege bağlı bağkurda evde el işi teşvik indirimli yaptırıyorum kızımın çocuğuna bakıyorum ayrı adres de oturuyorum ek9 olarak indirimli sigorta li olarak başvuru yapabilmiyiz

 3. İyi günler. Haftanın 5 günü yarım gün olmak şartıyla ev işlerine yardım için bir bayanla anlaştık. Aylık maaş asgari ücretin yarısı olacak. Bu çalışan için aylık sgk primi ve vergi ödemesi ne kadar olur? Herhangi bir teşvik var mı?

 4. Çatı tamiri için bir günlük işçi çalıştıracağım. Kaç lira ödemeliyim ? Zorunlu olduğum diğer sorumluluklar nelerdir

 5. Merhaba Ahmet Bey,

  Bilgiler için cok teşekkürler. Çocuğuma bakmakta olan bakıcım işe başladığı günden itibaren SSK’lıdır ve 20.Kasım 2016 tarihinden beri teşvikten yararlanmaktayız. Teşvikten yararlanma süremizin 24 ay olduğunu belirtmişlerdi. Bu ay son kez 245 tl ödiyeceğiz.

  Teşviğin uzatılması mümkün oluyor mu? Bu konuda ne yapabilirim.

  İyi günler dilerim,

 6. merhabalar
  4 aylık hamileyim düzenli çalışıyordum fakat işime son verildi.şuan bir çocuğa bakıcılık yapıyorum.doğuma 2 ay kala bakıcılık sigortası yapsalar doğum parası alabilirmiyim?bilginiz varsa dönüş yaparsanız sevinirim.

 7. merhabalar,
  haftada 5 yarım gün, günlük 5 saat olmak üzere evde bir yardımcı çalıştırmak istiyoruz. Aylık 1000 tl olarak anlaşacağız. Şayet teşvik haklarını sağlıyorsa ne kadar sigorta primi öderiz acaba? Asgari ücretin altında maaş verebilecek miyiz ve 10 gün hesabını günde 2 saat de çalışsa gün olarak mı kabul edip yapıyoruz? bilgi rica ederiz. Teşekkürler,

 8. Merhaba Ahmet bey. Apartman yönetim işi yapıyorum. Bazı apartmanlar kendi işçisini bırakmak istemiyor. Haftada1 veya 2 gün den ayda 4 yada 8 gün çalışacaklar. Ek9 göre ben bu çalışanların primini 10 günün altında olduğu için 10 gün altı usule göre i yoksa 10 günden fazla çalışmasa 4 günü 10 günden fazla prim den yatırma bilir miyim bir avantajı olurum çalışan için.

 9. Merhabalar,

  anneme bakması için işe alacagımız baıcıya çalışma izni almak istiyoruz. 51 yaşında daha önce türkiyede çalışmamış sadece turistik oturumu olmus bu durumda ne kadarlık bir sgk prim ödemesi gerekiyor.

 10. Merhaba Ahmet Bey. Evimizde yabancı bir bakıcı çalıştırmak istiyoruz. 1) Oturma izni var. Ektra çalışma izni mi çıkartmamız gerekiyor? Öyleyse ne kadar maliyeti olur? 2) Haftanın 4 günü çalışacak. Sigortasını kaç gün olarak ödemeliyiz?

 11. MERHABA AHMET BEY YANIMDA EV HİZMETLERİNDE 10 DEN FAZLA ÇALIŞTIRIDIĞIM ELEMAN İŞ GÖREMEMEZLİK RAPARU ALARAK DOĞUM İZNİNE ÇIKMIŞTIR. RAPORLU OLDUĞU SÜRECE SİĞORTA PRİMİ YATMAMASI KONUSUNDA SGK İNEBOLU ŞUBESİNE DİLEKÇE VERDİM VE BANA VERİLEN CEVAP SİSTEMDE RAPORLU OLDUĞUNU GÖSTEREBİLECEĞİMİZ YER YOK PİRİM YATIRMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ DENDİ BU KONUDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM SAYGILAR.

 12. merhaba Ahmet Bey,

  evimde aylık maaş ödeyeceğim yarı zamanlı ev yardımcısı çalıştıracağım.aylık 1.000 tl ödeme yapacağım.bu durumda ödemem gereken sigorta tutarı ne kadar olacak?öncesinde sigortası varmış çalışacak kişinin.bir de teşvik primi ne kadar oluyor?

 13. Merhaba, Ek9 10 Günden Fazla Çalışan primini (bakıcımız için) Ocak-Şubat-Mart için 345 TL ödedik.Nisan’da yeniden 345 tahakkuk etmiş.Bu ay 245 ödememiz gerekmiyor mu?İl müdürlüğünü aradığımda ev hizmetleri için asgari ücret desteği kaldırıldı dedi. Bu doğru mu?

 14. Merhaba,
  2018 yılında 100 TL lik asgari ücret desteğinden faydalanacaktık. Ancak hala bu destek ödediğimiz SGK primlerine yansımadı. Bu indirim olacak diye bakıcımıza daha fazla zam yapmıştık senen başında. Oysa şimdi hesapladığımız gibi olmadı ve maalesef zorlanıyoruz. Bu destek yürürlüğe girmedi mi henüz? Girmeyecek mi? Bilgilerinizi rica ederim.

 15. Merhabalar.ben evimde bahçıvan olarak bahçe düzenlemesi ile ilgilenecek eleman çalıştırmak istiyorum.ayda ,30 günlük çalışacak olan kişi için sigorta tesvikinden yararlanabiliyor muyum. (SGK pirim ve vergiyi devlet karşılıyor mu.) Asgari ücret ödeme yapılacak çalışana.

 16. Merhaba
  100 tl prim desteği henüz cıkmadı sanırım. Haziran 2018 de çalışan işten ayrıldığında daha önceden odediğim fazla odemeleri geri alabilecek miyim? Çalışan devam etse mahsup edilebilecekti anladım. Peki bu durumda sayın hocam?

 17. Merhabalar, babamın yemek ve temizlik hizmetine haftanın 3 günü, ve her gelişinde 3’er saatliğine bir bayan geliyor. Aylık 900 TL ödeniyor. Bu bayanının aylık çalışma gün sayısı 10 günden fazla mıdır? yoksa saatlik hesaptan mı gitmek gerekir. Yani bu hizmet için sgk ‘ya bildirim aylık kaç gün olarak yapılacaktır. Primi ne olacaktır. (Asgari ücretten mi yoksa fiili rakamdan mı?Hesabı nasıldır? Cevabınız için çok Teşekkürler…..

 18. Ahmet bey merhaba,
  Evde çocuk bakıcısı çalıştırmak istiyorum, hafta içi hergün çalışırsa en az ne kadar maaş ödemem gerekir? Yoksa 30 gün çalışıyor gösterip cumrtesi de mi çalıştırmalıyım?
  Sigortası için 10 günden fazla çalışanlar formunda çalışacağı gün sayısı bölmesine ne yazmam gerekir? Hafta içleri gün sayısı her ay değişiyor, yoksa 30 gün yazıp tam mı göstermeliyim?
  İşten çıkarırken tazminat öder miyim, bunla ilgili ne yapmam gerekir?
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 19. Merhaba;
  Torba Yasa yayınlandı. İlk defa 10 günden fazla çalıştırmak üzere birini işe başlatmak istiyorum, daha önce hiç kimseyi çalıştırmadım. İşe alacağım kişinin İşkur’da kaydı var. Rakamlar netleşti mi, yoksa hala 100 TL olan asgari ücret teşviki rakamlara yansımıyor mu? Birde Ek.9 formunda hangi teşvikleri işaretlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 20. İyi günler hocam 2018 ek9 10 gunden fazla prim ödemelerim ocak şubat mart ayı geldi halen indirim gözükmüyor , 345 lira ödüyorum.Bu asgari ucret indirimi geldiğinde 25 liraya düşüp 3 aylık fazla ödemiş olduğumuz primler iade edilir mi ? sgk ya başvurmak gerekir mi? teşekkürler

 21. Merhaba hocam,
  Ek9 10gunden fazla prim odemelerine devam ediyoruz. Lakin çalıştırdığımız kişinin ayrılması durumunda, teşvik yasasısından faydalanabilir miyiz? Yani diyelim ki mayıs ayında ayrıldı. Ocak ayından beri odenen fazla primler iade edilecek mi? Çünkü artık prim odemiyor ve çıkışını vermiş oluyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla

 22. Merhaba, 01/01/2017 tarihinden itibaren evde çocuk bakıcısı çalıştırarak Ek-9’dan prim yatırıyorum. Çalışanın daha önceden hiç sigortası yok ve 43 yaşında bekar bayan. 2017 yılında istisnalardan yararlanarak 202 TL prim ödüyordum. Ama 2018 yılında 345 TL prim ödüyorum. Şartlarda herhangi bir değişiklik yok. Ayrıca, 2018 yılında Ek-9 formunu yenilemedim yani eksi başvurum devam ediyor.
  1- 2018 yılı için yeniden Ek-9 Formu vermelimiydim? Yoksa 2017 yılındaki başvurum geçerliliğini koruyor mu? (Aslında 2018 yılında prim ödediğime göre 2017 yılındaki başvurum devam ediyor. Bu durumda istisnalar 5510 ve 4447/10 istisnalarım geçerli değil mi?)
  2- Prim ödeme tutarı 245 TL olması gerekirken neden 345 TL ödüyorum?
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler…

 23. Merhaba, ayda 22-23 gün yani sadece haftaiçi günlerde yarımşar gün ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Yarım gün çalıştığı için asgari ücretin yarısını öderim değil mi, bu mantık doğru mu? Ama 10 günden fazla olduğu için sigortayı 10 günden fazla çalıştırma kapsamında öderim. Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor. Benim cebimden çıkacak toplam para bu hesaba göre 1015 TL + 245 TL yani 1260 TL, teyit ederseniz sevinirim. Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 1600 TL tüm gün çalışan kişilerde geçerli diye düşünerek soruyorum.

  1. Merhaba, dün bu siteye bir soru yazdım ama cevap almadan önce daha açık hale getirebilirim. 1 çalışma gününü 7.5 saatten hesaplayacak olursak ayda 11 ila 13 gün (tam hesaplayınca 10.7 veya 12.3 çıkıyor) ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Bununla ilgili birkaç sorum var. 1) Asgari ücretin yalnızca bir kısmını ödemem yeterlidir değil mi, yani asgari ücret tam zamanlı çalışan kişiye verilir diye düşünerek çalışma süresine göre hesaplayarak ödeyebilirim sanırım, bu mantık doğru mu ve tam zamanlı çalışma ayda kaç saate denk geliyor? 2) Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor, o zaman ne kadar prim öderim? 3) Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 4) Bu kişi aslında benden 1200 TL istiyor, sigorta ile pek de ilgilenmiyor ama ben sigortalatmayı düşünüyorum, onun eline net 1200 geçmesi için benim toplamda ne kadar ücret+prim ödüyor olmam gerekir? Bu 4 sorumu cevaplandırırsanız çok sevinirim.

 24. Merhaba ahmet bey,annem kendi evinde çocuğuma bakıyor. Ben ek 9 dan on günden fazla sigortalı girişi yaptırdım bir yıldır da düzenli olarak ödüyorum.Annemi ek9 dan sigortalı yaptırdığım için ilerde bir sorun olur mu? Ozan

   1. Iyi GünlerAhmet Bey,

    Babama bakmasi icin tutdugumuz bakicinin sigorta ucreteini nasil ve ne kadar ödememiz gerekir.Bakicinin kendisi asgari ücretde ödenmesi gereken miktarin 740 TL oldugunu söyledi.Ilk defa baslangic yapacaz.

 25. merhaba
  ek9 10günden fazla olarak teşvikten yararlandım
  1- ilk ay 133 TL , ikinci ay 202 TL , 3 ve 4.ayda ödemelerim 345 tl ye çıktı anlayamadım?
  2- çalışanıma ödemeyi elden yapmaktayım bankaya yatırmam gereklimi? birde 30 gün dolu dolu çalışmadığından asgari ücretten ödeme yapmıyorum , bankaya yatırılacaksa da asgari ücretten mi yatırmam gerekli? neticede çalışanım 14-15 gün çalışıyor.
  bilgi verebilirmisiniz?

  1. Merhaba;ilk ödemeyş hangi ay yaptınız,sanırım asgari ücret desteğiniz kesildi,torba kanun çıkınca yeniden faydalanabilirsiniz.

   1. Benimde aynı şekilde ilk ay 345 2. ay 345 ödedim 3. ay 245 4.ay 89 ödedim bunun sebebi nedir acaba bir sonraki aya ne ödiyceğim belli değil?yardımcı olabilirmisiniz?

 26. Merhaba,

  10 günden fazla çalışan (30 günne esas) çocuk bakıcısı için prim ödemem gerekiyor, bu primi ödemem için banka bilgisi verildi. Üzerime ne kadar bedel düştüğünü nereden öğrenmem gerekir. Bir tahakkuk yada bildiride bulunmam gerekiyor mu? sadece ilgili bankaya ödeme yapacağımı belirtmem yeterli mi?

 27. Merhaba,
  2016 Haziran’dan bu yana aynı bakıcıyla devam ediyoruz ve tüm primlerimizi aksatmadan ödedik.Geçen ay 345 TL ödemiştik, bugün ödeme yapmak için sisteme girdiğimde 1124,58 TL borç çıkıyor. Böyle bir artışın normal olduğunu düşünmüyorum, bilgi verebilir misiniz?

   1. Merhaba Arda Bey,yorum yaptığınız başlıkta cevabınızı bulabilirsiniz ya da sorunuzu yeniden sorarsanız en kısa zamanda cevap verilecektir.

 28. merhabalar… bakıcı için sigorta primi 30 gün üzerinden yaptırdım.30 aylık bir teşvik gözüktü sistemde. ek 9 da işe giriş tarihi 5 mart

  2018 diye belirtmiştim. sgk memuru evrağı sisteme bugün girdi.sigorta primlerinin ödemesinin aksamaması açısından borcun en son

  ne zaman ödenmesi gerekir?ya da borç sistemde ne zaman gözükür? saygılar…

 29. Evde haftaiçi mesai saatleri içinde bebek bakıcısı çalıştırmayı düşünüyoruz. Bakıcımız, kadın, 45 yaşında ve son 4 yıldır herhangi bir sgk prim ödemesi yok. Biz de ilk defa bakıcıya sigorta primi yatıracağız. Bu durumda bizim aylık ödememiz gereken tutar 245,01 TL mi olur? Peki bunu her ay ödediğimizde bakıcımızın emekliliğine katkısı olacak mı? Bakıcımızın emekli olması için yaklaşık 1300 günü varmış.

 30. Merhaba asgari ücret desteği 2 aydır sistemde çıkmıyor, normal sgk’lılarda indirim görünüyormuş, ev hizmetlerinde çalışanlar bu teşvikin dışında mı bırakıldı acaba?

  1. Merhaba;asgari ücret desteği 2018 yılında da sürecek siz ödemelerinizi düzenli yapın,teşvik yürürlüğe girdiği zaman gelecek borçlarınızdan mahsup edilir fazla ödediğiniz primler.

 31. 2018 de bu aşağıdaki teşvik ev hizmetleri için 16.02.2018 tarihinde devam etmiyormuş.

  ”Ayrıca sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği de 2018 yılında devam edecek.”

 32. Merhaba,
  ev hizmetlerinde 10 günden fazla yabancı çalıştırılırsa sgk prim bildirim formu nasıl düzenlenir?

 33. Ben ev hizmetleri yaşlı bakımında çalışmak üzere yabancı bir bakıcı çalıştırmak için önce yabancıya dış konsolosluktan çalışma izni çıkardım. Daha sonra Yabancı yurda giriş yaptı ve 15.01.2018 de işe başladı. 23.01.2108 de 5510 sayılı ve 4447/10 sayılı teşvikleri işaretleyerek SGK ya bildirim yaptım. Yabancı daha önceki işinde teşvikli çalışmış ancak işden ayrılmış SGK ya Primi yaklaşık 10 ay yatmamış bende SGK ya ilk defa başvuruyorum. Yukarıda yazdığım iki teşvikten yararlanabilirmiyim.

   1. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla calisanimizin sigorta ödemesini unutarak geciktirdim
    280 lira gibi bir ücret öderken gecikmeden kaynaklı sanırım 700lira gibi ücret çıkıyor
    Gecikme olduğu için bu yüksek bedel bir kez mı olacak yoksa artık muafiyetten yararlanamayacakmıyım
    Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu