Ev Hizmetlerinde Çalışanların 2019 Sigorta Prim ve Maliyetleri

20.06.2019
1.785
A+
A-
Ev Hizmetlerinde Çalışanların 2019 Sigorta Prim ve Maliyetleri

Ev işlerinde sigortalı çalışmak hakkında yapılan yeni yasal düzenlemeler birçok kişiye fayda sağlamaktadır. Ev hizmetlerinde çalışanların dilerse kendi dilerse işvereni tarafından sigortaları yaptırılabilmektedir. Bir ay içinde on günden daha az çalışan ya da daha çok çalışan kişiler için farklı prim hesaplamaları uygulanabilmektedir. Bu nedenle ev hizmetlerinde çalışan kişilerin ayık çalışma süreleri doğru hesaplamaların yapılabilmesi için gerekmektedir. Ev hizmetleri çalışanları için yapılan sigortalarda prim tutarı isteğe bağlı olarak arttırılabilmektedir. Primleri arttıran kişiler için erken emeklilik ve yüksek aylıklı fırsatlar yakalanabilmektedir. Kanun kapsamında ev hizmetleri işinden sayılan hizmetler sigortalanmaya tabidir.

Ev Hizmetleri Arasında Sayılan İşler Nelerdir?

Sigortaya dâhil olan ev hizmetleri ev içinde yapılan hemen hemen tüm işleri kapsamaktadır. Ev hizmetleri arasında sayılan işleri yapan kişilerin yapılan son yasal düzenlemelerle birlikte sigortaya dahil edilmesi gerekmektedir. Bir ayda on günden daha az çalışanlar için farklı prim ücretleri hesaplanabildiği gibi aylık çalışanlar için de farklı prim ücretleri hesaplanmaktadır. Kanunlar kapsamında ev hizmetlerinden sayılan işleri, ev içinde bulunan kişilerin yapabileceği tüm işler olarak belirlenmiştir. Ev hizmetleri:

 • Genel temizlik
 • Çamaşır ve ütü hizmetleri
 • Bahçe bakımı ve temizliği
 • Ev alışverişi vb.

Olarak sayılmaktadır. Aile bireyleri dışında başka bir kişiye yaptırılması ön görülen bu işler, işi yapan kişiye sigorta yapılmasını gerektirmektedir. İşverenin üçüncü dereceden yakın akrabalarına kadar hiçbir yakını ev hizmetlerinde işverenin evinde çalışamamaktadır.

On Günden Daha Fazla Çalışanlarda Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ev hizmetlerinde on günden daha fazla çalışanlar için ücretli ve devamlı çalışma zorunluluğu şartlarına bakılmaksızın standart sigorta haklarından aynen yararlanmaları gerektiği belirtilmektedir. Normal sigortalı çalışanlarla aynı haklara sahip olarak bu kişilerin sigortadan yararlanmaları hedeflenmektedir. Bir ay içinde on günden daha fazla çalışan kişilerin sigortalarının başlatılabilmesi için sigortalılık başlangıç tarihinin bildirilmesi gerekmektedir. İşverenler tarafından ay içinde on günden daha fazla çalışan işçilerin sigorta başlangıçları kurumlara bildirilmediği takdirde idari para cezası uygulanmaktadır. On gün ve daha fazla süreyle çalışmak için:

 • Ev hizmetleri dışında çalışması olmayanlar
 • Devamlı iş görmez raporu olanlar
 • Yabancı uyruklu kişiler
 • 5510 sayılı kanunca belirtilen şartları taşımak

Ev hizmetlerinde on gün ve daha fazla çalışmak için bu şartların sağlanması gerekmektedir. Ev hizmetlerinde on günden daha fazla işçi çalıştıran kişilerin toplam sigorta priminin %37’sini ödemeleri ön görülmektedir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ev işlerinde çalışanların sigorta başlangıcı işveren tarafından ilgili kuruma bildirilmesi gerekmektedir. Bunun için işveren, ev hizmetlerinde çalıştırma bildirgesi ile Sosyal Güvenlik il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. On günden az ya da on günden daha fazla çalışanlar için farklı bildirgeler ve belgeler kullanılabilmektedir. Ev hizmetleri çalışanları için düzenlenen bildirgede:

 • Çalışanın işe başlama ve bitirme tarihi
 • Günlük kazancı
 • Aylık çalışma saati
 • Ev işinde çalışma sebebi

Yer almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen bildirgede aynı zamanda:

 • İşyeri
 • İşe giriş
 • Aylık prim miktarı
 • Hizmet belgesi ve
 • İşten ayrılma bildirgeleri bir araya getirilmiştir.

Ev işlerinde sigortalı çalışanlar hakkında Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatlar işveren tarafından eksiksiz olarak yapılmalıdır. Ev hizmetlerinde çalışacak kişinin ayda on günden daha az ya da on günden fazla çalışma süresine göre ayrı ayrı sigorta başvurusu yapılmalıdır.

Ev Hizmetlerinde Kimler Sigortalı Çalışabilir?

Ev hizmetinde sigortalı çalışmak birçok açıdan kişilere avantaj sağlamaktadır. Özellikle ev işlerinde çalışarak düzenli prim ödeyen ve isteğe bağlı sigorta ile prim ücretini yükselten kişiler emeklilik için önemli bir değer elde edeceklerdir. Bunun yanı sıra Ev hizmetlerinde çalışanların on günden daha az ya da fazla çalışmasına göre ayrı prim uygulanmaktadır. 5510 sayılı kanun çerçevesinde sayılan herkes ev hizmetleri işlerinde sigortalı olarak çalışabilmektedir. Buna ek olarak:

 • İşverenin yakın akrabası olmayan
 • Çalışma alanında sigortalı olarak bulunan kişiler

Ev hizmetlerinde sigortalı olarak çalışabileceklerdir. Bununla birlikte ev hizmetlerinde işçi çalıştıran kişiler e- devlet üzerinden:

On günden daha az süreli işçi çalıştıranlar sorgulama yapabilmektedir. Ev hizmetlerinde sigortalı olarak işçi çalıştıran kişilerin sigorta başlangıcını aksatmaları ya da hiç yapmamaları halinde idari para cezası uygulanabilmektedir. Ev hizmetlerinde işçi çalıştırılmasına yönelik Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan ilk bildirimde, işverenden 2019 yılına ait damga vergisi tahsil edilmektedir.

Ev Hizmetleri Çalışanları Hakkında Hangi Teşvikler Uygulanır?

Ev hizmetleri çalışanlarına prim teşvikleri sayesinde ev işlerini yapan kişilerin sigortalı olarak çalışmaları teşvik edilmektedir. Sistemin yaygınlaştırılması için başlatılan bu teşvikler işverenlere ve çalışanlara çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Ev hizmetleri çalışanları için asgari ücret üzerinden prim hesaplamaları yapılmaktadır. İşverenler ve ev hizmetleri çalışanları için uygulanan teşvikler:

 • 5510/5 İndirim Teşviki
 • 6111 – 4447/10 Teşvikleri
 • 7103 Sayılı Kanun teşviki

Uygulanmaktadır. Bu teşviklerin yanı sıra farklı kanun ve maddeler özelinde alternatif teşviklerden yararlanılması da mümkündür. Yapılan teşvik indirimleri özellikle işverenlerce olumlu karşılanmaktadır. İşveren dilerse ev hizmetlerinin ev içinde değil farklı; kurum, hastane, okul vb. alanlarda da görülmesini talep edebilir. Ancak tüzel kişiler bu şekilde herhangi bir talepte bulunamaz ve ev hizmetleri çalışanı kapsamında işçi çalıştıramaz.

Ev Hizmetleri Teşviklerinden Yararlananlar Ne Kadar Prim Öder?

Ev hizmeti prim teşviki kanunlarından yararlanmak isteyen işverenin öncelikle bu teşviklerden yararlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna daha önceden herhangi bir borcunun bulunmaması gerekmektedir. 18 yaşından büyük kişilerin sigorta başlangıçlarından itibaren 18 yaşından büyük olmaları gerekir. Ev hizmetleri için çalıştırılacak bu kişilerin önceden herhangi bir sigortalılığının olmaması da teşvik primlerinden işverenin yararlanmasının önünü açacaktır. Ev hizmetlerinde işçi çalıştıran kişiler:

 • %32,5 oranında prim ödenmektedir.
 • 4447 prim teşviki için
 • %17 prim ödenmektedir.

Teşvik primlerinden yararlanırken, ev hizmetlerinde çalışan kişilerin çalışma süreleri ve ay içindeki hizmet süresi belirleyicidir. Bu nedenle on günden daha az süreli ya da on günden fazla süreyle çalışan kişilerin net bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir.

Ev Hizmetleri Maaş Bordrosu Nasıl Hesaplanır?

Ev işinde çalışanlarda maaş hesaplama işlemi prim indirimleri ve teşvikleri olmadan %37 prim kesintisi eklenerek hesaplanmaktadır. Ev hizmetleri çalışanlarında, maaş bordrosu hesaplaması gün üzerinden asgari brüt olarak yapılmaktadır. Asgari brüt ücreti geçen günlük tutarlar, ödenen maaş üzerinden günlük olarak belirlenmektedir. Ev hizmetleri çalışanlarında sigorta prim hesaplaması yapılırken dikkate alınan en önemli unsur ayda on günden az ya da daha çok çalışılıp çalışılmadığıdır. Bir ay içinde on gün ve üzeri sigortalı bir çalışan için:

 • Günlük asgari kazanç X aylık çalışılan gün sayısı X %37’lik kesinti
 • Örn: 67, 65 X 10 x %37,5 ise 253, 69 TL prim ödenmelidir.

On günden daha az bir çalışan için bu hesaplamalar değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ev hizmetlerinde çalışan kişilerin aylık çalışma süreleri doğru şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmelidir. Ev hizmetlerinde çalışanların ve işverenlerin prim indirimlerinden yararlanmaları halinde indirimli prim ödemeleriyle karşılaşabilirler. Bu nedenle prim teşviklerini incelemeleri tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 51 YORUM
 1. Serdar dedi ki:

  Ben ev hizmetleri yaşlı bakımında çalışmak üzere yabancı bir bakıcı çalıştırmak için önce yabancıya dış konsolosluktan çalışma izni çıkardım. Daha sonra Yabancı yurda giriş yaptı ve 15.01.2018 de işe başladı. 23.01.2108 de 5510 sayılı ve 4447/10 sayılı teşvikleri işaretleyerek SGK ya bildirim yaptım. Yabancı daha önceki işinde teşvikli çalışmış ancak işden ayrılmış SGK ya Primi yaklaşık 10 ay yatmamış bende SGK ya ilk defa başvuruyorum. Yukarıda yazdığım iki teşvikten yararlanabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;teşviklerle alakalı detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

   1. Erdem dedi ki:

    Ev hizmetlerinde 10 günden fazla calisanimizin sigorta ödemesini unutarak geciktirdim
    280 lira gibi bir ücret öderken gecikmeden kaynaklı sanırım 700lira gibi ücret çıkıyor
    Gecikme olduğu için bu yüksek bedel bir kez mı olacak yoksa artık muafiyetten yararlanamayacakmıyım
    Teşekkür ederim iyi çalışmalar

 2. KEMAL dedi ki:

  Merhaba,
  ev hizmetlerinde 10 günden fazla yabancı çalıştırılırsa sgk prim bildirim formu nasıl düzenlenir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ.

 3. Serkan dedi ki:

  2018 de bu aşağıdaki teşvik ev hizmetleri için 16.02.2018 tarihinde devam etmiyormuş.

  ”Ayrıca sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği de 2018 yılında devam edecek.”

 4. yavuz dedi ki:

  Merhaba asgari ücret desteği 2 aydır sistemde çıkmıyor, normal sgk’lılarda indirim görünüyormuş, ev hizmetlerinde çalışanlar bu teşvikin dışında mı bırakıldı acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;asgari ücret desteği 2018 yılında da sürecek siz ödemelerinizi düzenli yapın,teşvik yürürlüğe girdiği zaman gelecek borçlarınızdan mahsup edilir fazla ödediğiniz primler.

 5. Mehmet Akça dedi ki:

  Evde haftaiçi mesai saatleri içinde bebek bakıcısı çalıştırmayı düşünüyoruz. Bakıcımız, kadın, 45 yaşında ve son 4 yıldır herhangi bir sgk prim ödemesi yok. Biz de ilk defa bakıcıya sigorta primi yatıracağız. Bu durumda bizim aylık ödememiz gereken tutar 245,01 TL mi olur? Peki bunu her ay ödediğimizde bakıcımızın emekliliğine katkısı olacak mı? Bakıcımızın emekli olması için yaklaşık 1300 günü varmış.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;10 günden fazla çalışacak ise yatıracağınız prim emekliliğine de faydası olur.

   1. Mehmet Akça dedi ki:

    Yatıracağımız tutarı da sormuştum?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;yazımızda detaylı bir şekilde belirttik.

 6. ali turhan dedi ki:

  merhabalar… bakıcı için sigorta primi 30 gün üzerinden yaptırdım.30 aylık bir teşvik gözüktü sistemde. ek 9 da işe giriş tarihi 5 mart

  2018 diye belirtmiştim. sgk memuru evrağı sisteme bugün girdi.sigorta primlerinin ödemesinin aksamaması açısından borcun en son

  ne zaman ödenmesi gerekir?ya da borç sistemde ne zaman gözükür? saygılar…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tahakkuk eden ayı takip eden ayın sonuna kadar ödeme süreniz var,borç öbür ay sistemde görünür.

   1. ali turhan dedi ki:

    eyvallah üstad

 7. Arda Özsu dedi ki:

  Merhaba,
  2016 Haziran’dan bu yana aynı bakıcıyla devam ediyoruz ve tüm primlerimizi aksatmadan ödedik.Geçen ay 345 TL ödemiştik, bugün ödeme yapmak için sisteme girdiğimde 1124,58 TL borç çıkıyor. Böyle bir artışın normal olduğunu düşünmüyorum, bilgi verebilir misiniz?

  1. Arda Özsu dedi ki:

   Ben de soruma yanıt alabilir miyim?

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba Arda Bey,yorum yaptığınız başlıkta cevabınızı bulabilirsiniz ya da sorunuzu yeniden sorarsanız en kısa zamanda cevap verilecektir.

 8. Aykut dedi ki:

  Merhaba,

  10 günden fazla çalışan (30 günne esas) çocuk bakıcısı için prim ödemem gerekiyor, bu primi ödemem için banka bilgisi verildi. Üzerime ne kadar bedel düştüğünü nereden öğrenmem gerekir. Bir tahakkuk yada bildiride bulunmam gerekiyor mu? sadece ilgili bankaya ödeme yapacağımı belirtmem yeterli mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;primlerinizin tutarını bankada görebilirsiniz.

 9. emine dedi ki:

  merhaba
  ek9 10günden fazla olarak teşvikten yararlandım
  1- ilk ay 133 TL , ikinci ay 202 TL , 3 ve 4.ayda ödemelerim 345 tl ye çıktı anlayamadım?
  2- çalışanıma ödemeyi elden yapmaktayım bankaya yatırmam gereklimi? birde 30 gün dolu dolu çalışmadığından asgari ücretten ödeme yapmıyorum , bankaya yatırılacaksa da asgari ücretten mi yatırmam gerekli? neticede çalışanım 14-15 gün çalışıyor.
  bilgi verebilirmisiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk ödemeyş hangi ay yaptınız,sanırım asgari ücret desteğiniz kesildi,torba kanun çıkınca yeniden faydalanabilirsiniz.

   1. salih dedi ki:

    Benimde aynı şekilde ilk ay 345 2. ay 345 ödedim 3. ay 245 4.ay 89 ödedim bunun sebebi nedir acaba bir sonraki aya ne ödiyceğim belli değil?yardımcı olabilirmisiniz?

 10. Ozan dedi ki:

  Merhaba ahmet bey,annem kendi evinde çocuğuma bakıyor. Ben ek 9 dan on günden fazla sigortalı girişi yaptırdım bir yıldır da düzenli olarak ödüyorum.Annemi ek9 dan sigortalı yaptırdığım için ilerde bir sorun olur mu? Ozan

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır sorun olacak bir durum göremiyorum ben.

   1. Ayse Sari dedi ki:

    Iyi GünlerAhmet Bey,

    Babama bakmasi icin tutdugumuz bakicinin sigorta ucreteini nasil ve ne kadar ödememiz gerekir.Bakicinin kendisi asgari ücretde ödenmesi gereken miktarin 740 TL oldugunu söyledi.Ilk defa baslangic yapacaz.

 11. yeni isveren dedi ki:

  Merhaba, ayda 22-23 gün yani sadece haftaiçi günlerde yarımşar gün ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Yarım gün çalıştığı için asgari ücretin yarısını öderim değil mi, bu mantık doğru mu? Ama 10 günden fazla olduğu için sigortayı 10 günden fazla çalıştırma kapsamında öderim. Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor. Benim cebimden çıkacak toplam para bu hesaba göre 1015 TL + 245 TL yani 1260 TL, teyit ederseniz sevinirim. Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 1600 TL tüm gün çalışan kişilerde geçerli diye düşünerek soruyorum.

  1. yeni isveren dedi ki:

   Merhaba, dün bu siteye bir soru yazdım ama cevap almadan önce daha açık hale getirebilirim. 1 çalışma gününü 7.5 saatten hesaplayacak olursak ayda 11 ila 13 gün (tam hesaplayınca 10.7 veya 12.3 çıkıyor) ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Bununla ilgili birkaç sorum var. 1) Asgari ücretin yalnızca bir kısmını ödemem yeterlidir değil mi, yani asgari ücret tam zamanlı çalışan kişiye verilir diye düşünerek çalışma süresine göre hesaplayarak ödeyebilirim sanırım, bu mantık doğru mu ve tam zamanlı çalışma ayda kaç saate denk geliyor? 2) Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor, o zaman ne kadar prim öderim? 3) Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 4) Bu kişi aslında benden 1200 TL istiyor, sigorta ile pek de ilgilenmiyor ama ben sigortalatmayı düşünüyorum, onun eline net 1200 geçmesi için benim toplamda ne kadar ücret+prim ödüyor olmam gerekir? Bu 4 sorumu cevaplandırırsanız çok sevinirim.

 12. Mehmet GEÇİCİ dedi ki:

  Merhaba, 01/01/2017 tarihinden itibaren evde çocuk bakıcısı çalıştırarak Ek-9’dan prim yatırıyorum. Çalışanın daha önceden hiç sigortası yok ve 43 yaşında bekar bayan. 2017 yılında istisnalardan yararlanarak 202 TL prim ödüyordum. Ama 2018 yılında 345 TL prim ödüyorum. Şartlarda herhangi bir değişiklik yok. Ayrıca, 2018 yılında Ek-9 formunu yenilemedim yani eksi başvurum devam ediyor.
  1- 2018 yılı için yeniden Ek-9 Formu vermelimiydim? Yoksa 2017 yılındaki başvurum geçerliliğini koruyor mu? (Aslında 2018 yılında prim ödediğime göre 2017 yılındaki başvurum devam ediyor. Bu durumda istisnalar 5510 ve 4447/10 istisnalarım geçerli değil mi?)
  2- Prim ödeme tutarı 245 TL olması gerekirken neden 345 TL ödüyorum?
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler…

 13. fetih dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ek9 10gunden fazla prim odemelerine devam ediyoruz. Lakin çalıştırdığımız kişinin ayrılması durumunda, teşvik yasasısından faydalanabilir miyiz? Yani diyelim ki mayıs ayında ayrıldı. Ocak ayından beri odenen fazla primler iade edilecek mi? Çünkü artık prim odemiyor ve çıkışını vermiş oluyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla

 14. mutlu dedi ki:

  İyi günler hocam 2018 ek9 10 gunden fazla prim ödemelerim ocak şubat mart ayı geldi halen indirim gözükmüyor , 345 lira ödüyorum.Bu asgari ucret indirimi geldiğinde 25 liraya düşüp 3 aylık fazla ödemiş olduğumuz primler iade edilir mi ? sgk ya başvurmak gerekir mi? teşekkürler

 15. Adnan Okumuş dedi ki:

  Merhaba;
  Torba Yasa yayınlandı. İlk defa 10 günden fazla çalıştırmak üzere birini işe başlatmak istiyorum, daha önce hiç kimseyi çalıştırmadım. İşe alacağım kişinin İşkur’da kaydı var. Rakamlar netleşti mi, yoksa hala 100 TL olan asgari ücret teşviki rakamlara yansımıyor mu? Birde Ek.9 formunda hangi teşvikleri işaretlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 16. Mehmet dedi ki:

  Ahmet bey merhaba,
  Evde çocuk bakıcısı çalıştırmak istiyorum, hafta içi hergün çalışırsa en az ne kadar maaş ödemem gerekir? Yoksa 30 gün çalışıyor gösterip cumrtesi de mi çalıştırmalıyım?
  Sigortası için 10 günden fazla çalışanlar formunda çalışacağı gün sayısı bölmesine ne yazmam gerekir? Hafta içleri gün sayısı her ay değişiyor, yoksa 30 gün yazıp tam mı göstermeliyim?
  İşten çıkarırken tazminat öder miyim, bunla ilgili ne yapmam gerekir?
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 17. Sema Mourgues dedi ki:

  Merhabalar, babamın yemek ve temizlik hizmetine haftanın 3 günü, ve her gelişinde 3’er saatliğine bir bayan geliyor. Aylık 900 TL ödeniyor. Bu bayanının aylık çalışma gün sayısı 10 günden fazla mıdır? yoksa saatlik hesaptan mı gitmek gerekir. Yani bu hizmet için sgk ‘ya bildirim aylık kaç gün olarak yapılacaktır. Primi ne olacaktır. (Asgari ücretten mi yoksa fiili rakamdan mı?Hesabı nasıldır? Cevabınız için çok Teşekkürler…..

 18. feti dedi ki:

  Merhaba
  100 tl prim desteği henüz cıkmadı sanırım. Haziran 2018 de çalışan işten ayrıldığında daha önceden odediğim fazla odemeleri geri alabilecek miyim? Çalışan devam etse mahsup edilebilecekti anladım. Peki bu durumda sayın hocam?

 19. Mehmet GEÇİCİ dedi ki:

  29 Mart 2018 tarihli sorum cevaplanmadı. Bir gerekçesi var mı acaba?

 20. Bilge dedi ki:

  Merhabalar.ben evimde bahçıvan olarak bahçe düzenlemesi ile ilgilenecek eleman çalıştırmak istiyorum.ayda ,30 günlük çalışacak olan kişi için sigorta tesvikinden yararlanabiliyor muyum. (SGK pirim ve vergiyi devlet karşılıyor mu.) Asgari ücret ödeme yapılacak çalışana.

 21. MELİS dedi ki:

  Merhaba,
  2018 yılında 100 TL lik asgari ücret desteğinden faydalanacaktık. Ancak hala bu destek ödediğimiz SGK primlerine yansımadı. Bu indirim olacak diye bakıcımıza daha fazla zam yapmıştık senen başında. Oysa şimdi hesapladığımız gibi olmadı ve maalesef zorlanıyoruz. Bu destek yürürlüğe girmedi mi henüz? Girmeyecek mi? Bilgilerinizi rica ederim.

 22. Nilay dedi ki:

  Merhaba, Ek9 10 Günden Fazla Çalışan primini (bakıcımız için) Ocak-Şubat-Mart için 345 TL ödedik.Nisan’da yeniden 345 tahakkuk etmiş.Bu ay 245 ödememiz gerekmiyor mu?İl müdürlüğünü aradığımda ev hizmetleri için asgari ücret desteği kaldırıldı dedi. Bu doğru mu?

 23. yeliz dedi ki:

  merhaba Ahmet Bey,

  evimde aylık maaş ödeyeceğim yarı zamanlı ev yardımcısı çalıştıracağım.aylık 1.000 tl ödeme yapacağım.bu durumda ödemem gereken sigorta tutarı ne kadar olacak?öncesinde sigortası varmış çalışacak kişinin.bir de teşvik primi ne kadar oluyor?

 24. İSMAİL dedi ki:

  MERHABA AHMET BEY YANIMDA EV HİZMETLERİNDE 10 DEN FAZLA ÇALIŞTIRIDIĞIM ELEMAN İŞ GÖREMEMEZLİK RAPARU ALARAK DOĞUM İZNİNE ÇIKMIŞTIR. RAPORLU OLDUĞU SÜRECE SİĞORTA PRİMİ YATMAMASI KONUSUNDA SGK İNEBOLU ŞUBESİNE DİLEKÇE VERDİM VE BANA VERİLEN CEVAP SİSTEMDE RAPORLU OLDUĞUNU GÖSTEREBİLECEĞİMİZ YER YOK PİRİM YATIRMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ DENDİ BU KONUDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM SAYGILAR.

 25. idris bayrak dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey. Evimizde yabancı bir bakıcı çalıştırmak istiyoruz. 1) Oturma izni var. Ektra çalışma izni mi çıkartmamız gerekiyor? Öyleyse ne kadar maliyeti olur? 2) Haftanın 4 günü çalışacak. Sigortasını kaç gün olarak ödemeliyiz?

 26. Buse dedi ki:

  Merhabalar,

  anneme bakması için işe alacagımız baıcıya çalışma izni almak istiyoruz. 51 yaşında daha önce türkiyede çalışmamış sadece turistik oturumu olmus bu durumda ne kadarlık bir sgk prim ödemesi gerekiyor.

 27. Burhan dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey. Apartman yönetim işi yapıyorum. Bazı apartmanlar kendi işçisini bırakmak istemiyor. Haftada1 veya 2 gün den ayda 4 yada 8 gün çalışacaklar. Ek9 göre ben bu çalışanların primini 10 günün altında olduğu için 10 gün altı usule göre i yoksa 10 günden fazla çalışmasa 4 günü 10 günden fazla prim den yatırma bilir miyim bir avantajı olurum çalışan için.

 28. melisa dedi ki:

  merhabalar,
  haftada 5 yarım gün, günlük 5 saat olmak üzere evde bir yardımcı çalıştırmak istiyoruz. Aylık 1000 tl olarak anlaşacağız. Şayet teşvik haklarını sağlıyorsa ne kadar sigorta primi öderiz acaba? Asgari ücretin altında maaş verebilecek miyiz ve 10 gün hesabını günde 2 saat de çalışsa gün olarak mı kabul edip yapıyoruz? bilgi rica ederiz. Teşekkürler,

 29. sinem dedi ki:

  merhabalar
  4 aylık hamileyim düzenli çalışıyordum fakat işime son verildi.şuan bir çocuğa bakıcılık yapıyorum.doğuma 2 ay kala bakıcılık sigortası yapsalar doğum parası alabilirmiyim?bilginiz varsa dönüş yaparsanız sevinirim.

 30. Mines dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,

  Bilgiler için cok teşekkürler. Çocuğuma bakmakta olan bakıcım işe başladığı günden itibaren SSK’lıdır ve 20.Kasım 2016 tarihinden beri teşvikten yararlanmaktayız. Teşvikten yararlanma süremizin 24 ay olduğunu belirtmişlerdi. Bu ay son kez 245 tl ödiyeceğiz.

  Teşviğin uzatılması mümkün oluyor mu? Bu konuda ne yapabilirim.

  İyi günler dilerim,

 31. Ahmet Taş dedi ki:

  Çatı tamiri için bir günlük işçi çalıştıracağım. Kaç lira ödemeliyim ? Zorunlu olduğum diğer sorumluluklar nelerdir

 32. Ergun Kara dedi ki:

  İyi günler. Haftanın 5 günü yarım gün olmak şartıyla ev işlerine yardım için bir bayanla anlaştık. Aylık maaş asgari ücretin yarısı olacak. Bu çalışan için aylık sgk primi ve vergi ödemesi ne kadar olur? Herhangi bir teşvik var mı?

 33. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben şu an istege bağlı bağkurda evde el işi teşvik indirimli yaptırıyorum kızımın çocuğuna bakıyorum ayrı adres de oturuyorum ek9 olarak indirimli sigorta li olarak başvuru yapabilmiyiz

 34. Zeliha dedi ki:

  Merhaba, bu sayfadaki bilgileri 2019 için güncelleyebilirseniz çok seviniriz.