Ev Hizmetleri ile Konut Kapıcıları İçin ek8 Vergi Numarası ve Ssk Sicil Numarası Eşleştirmesi Yapılacak mı?

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ile konut kapıcısı çalıştıran apartman yönetimi Ek-8 belgesi ile Ssk işyeri sicil numarası ve vergi numarası eşleştirmesi yapacak mı? Bilindiği üzere 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgesi ile vergi dairelerine verilen muhtasar beyannameleri birleştirilerek tek belge halinde verilecek. Bu belgenin ismi ise muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olacak.  Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile ilgili detaylı bilgiye muhtasar ve prim hizmet beyannamesi hakkında merak edilenler konulu yazımızda yer vermiştik.  Peki ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ile apartmanda konut kapıcısı, kalorifer yakıcısı ya da temizlikçi çalıştıranlar ek 8 ile eşleştirme belgesi verecek mi?

Ev hizmetleri ve apartman yönetimi için muhtasar ve prim hizmet beyannamesi zorunluluğu var mı?

ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ve apartman yönetiminde çalıştırılan konut kapıcısı,  kalorifer yakıcısı, temizlikçi vesaire gelir vergisinden muaf olduklarından ve bunlar için vergi dairelerine Muhtasar beyanname verilmediğinden bu kişileri çalıştıran işverenlerin Ek-8 vergi kimlik numarası ve işyeri sicil numarası eşleştirme belgesi verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sigortalı çalıştıran işverenler ile muhtasar beyannameye tabi olan mükelleflerin 31 Mart 2017 tarihine kadar internet vergi dairesi aracılığı ile ek-8 Ssk işyeri sicil numarası ile vergi numarası eşleştirme işlemleri yapmaları gerekmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bugün Küçükyalı Vergi Dairesine , apartman görevlisi için EK-8 gönderdim. “Kapıcılar için değişiklik yapıldı birleştirme yapılmayacakmış, bize bildirildi fakat resmi açıklama yapılmadı” diyerek geri çevirmişler. “Bekleyin” demişler. 31 Marta kadar açıklama yapılmazsa süre uzatılacaktır. En az referandum sonrasına ertelenecektir. Acele etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu