Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev hanımlarına yönelik sosyal yardımları devam ediyor. Başvuru şartlarını taşıyan ev kadınlarına bakanlıktan 2 bin TL nakit destek verileceği açıklandı. Türkiye’de bakanlıklar sosyal devlet anlayışı kapsamında önemli projelere imza atıyor. İhtiyaç sahibi kişilere yapılan yardımlar vatandaşların ekonomik koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli vatandaşların yardım ödemelerinden yararlanmasını sağlıyor. Son olarak ev hanımlarına da bakanlıktan nakit desteği gündeme geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardım duyurusuna göre ev hanımlarına 2 bin lira değerinde sosyal destek verilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu destekten yararlanmak isteyen ev kadınları için merak edilen detayları açıkladı.

KİMLER DEVLETTEN 2 BİN TL YARDIM ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dar gelirli vatandaşlar için hayata geçirdiği maddi destek projeleri arasında ev kadınları da bulunuyor. Ev kadınlarına yönelik devlet yardımları, ihtiyaç sahipleri tarafından araştırılıyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat eden kadınlara iki ayda bir 2 bin TL ödeme yapıyor. Böylelikle başvuru şartlarını taşıyan ev kadınları her ay devletten bin lira ödeme almış oluyor.

Eşi vefat eden ve düzenli geliri olmayan kadınlar 12 ay boyunca aralıksız bu ödemeden faydalanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şartlarına göre ev kadınlarının bu ödemeden yararlanabilmesi için vefat eden eşinin nikahlı eşi olmasına dikkat ediliyor. Aynı zamanda eşini kaybeden kadının herhangi bir iş yerinde maaşı çalışmaması şartı aranıyor. Sadece çalışmayan ev kadınlarının devletten sosyal destek alma hakkı bulunuyor.

EV KADINLARINA 2 BİN TL BAŞVURUSU

Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ev kadınları için 2 bin TL destek ödemelerine başvuru yöntemi belli oldu. Buna göre devletten 2 bin lira almak isteyen ev kadınları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına TC kimlik kartıyla başvuru yapılabiliyor. Ayrıca bakanlığın e-Devlet üzerindeki hizmetlerinden de 2 bin TL yardım başvurusu tamamlanabiliyor. Başvuru süreci yaklaşık 10 gün sürüyor.

Editör: TE Bilisim