EV Hanımları İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

18.06.2019
2.459
A+
A-
EV Hanımları İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak sigorta yaptırması 2019 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi internet üzerinden hakkında sıklıkla araştırma yapılan konular arasında yer almaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapmış olduğu kanun düzenlemeleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmaları neticesinde ev hanımlarına da emeklilik fırsatı sağlanmaktadır. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olabilmelerine ilişkin birtakım koşulların yerine getirilmesi şartı bulunmaktadır. Bu bağlamda “Ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?” başlığıyla hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda ev hanımlarını yakından ilgilendiren isteğe bağlı emeklilik müessesi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Yazımızda ayrıca;

 • İsteğe bağlı sigortalılık nedir?
 • Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olabilmelerinde aranan şartlar nelerdir?
 • Ev hanımlarının yapacağı isteğe bağlı sigortalılık başvuru şartları nelerdir?
 • İsteğe bağlı sigortalılık başvurusunda ev hanımlarından talep edilen belgeler nelerdir?
 • İsteğe bağlı sigorta primi 2019 yılında ne kadardır?

gibi bu alanda merak edilen tüm soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik İmkânı

Ev hanımlarına emekli olabilme fırsatı, 1 Ekim 2008 tarihinde düzenlenerek resmiyete kavuşturulan 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında uygulamaya geçirilmiştir. Bu bağlamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında üç farklı emeklilik türü uygulamaya konularak vatandaşların gerekli şartları yerine getirmesinin ardından emekli olabilmesi sağlanmaktadır. Her ne kadar 4A ve 4C gibi kategoriler çalışmaya bağlı olarak ödenen primler neticesinde sigortalılara emekli olabilme imkanı sağlasa da 4B kategorisi çalışmadan isteğe bağlı sigortalılık kapsamında değerlendirilmektedir. Günümüzde 4B Hizmet Grubu olarak adlandırılan Sosyal Güvenlik Kurumu kategorisi eski adıyla BAĞKUR olarak anılmaktaydı.

Ev hanımlarının yanında, evde küçük el işleri yaparak hem aile bütçesine katkıda bulunan hem de kendilerine gelir sağlayan kadınlar da sigorta yaptırarak emekli olabilme imkanına sahiptir. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için SGK tarafından öne sürülen ve en çok tercih edilen yöntemlerden biri muhakkak isteğe bağlı sigortalılık sistemi ile mümkün olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe bağlı sigortalılık kavramı, yasalarla belirlenen zorunlu sigorta kapsamına girmeyen, ay içinde 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan kişilerin sigorta primlerini kendileri ödemek şartıyla gerçekleştirdikleri emeklilik için ön görülen prim ödeme gün sayılarını tamamlamaları anlamına gelmektedir. Bu noktada 5510 sayılı Kanunun 50. maddesine göre “isteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarını sağlayan sigortadır.” denilmektedir.

Ev Hanımlarına İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları, yine 5510 sayılı Kanunda açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre ev hanımlarının emeklilik primlerini dışarıdan kendileri ödemeleriyle gerçekleştirilmesi anlamına gelen isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları şunlardan oluşmaktadır:

 • C vatandaşı olmak
 • Ülke sınırları içinde yaşıyor olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Kadın olmak
 • Gelir vergisinden muaf tutulmak ve Vergi Muafiyeti Belgesi almak
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta grubuna bağlı olmamak
 • Eleman çalıştırmıyor olmak
 • Kendi imkanları dahilinde evde üretim yapıyor olmak ve bu ürünlerin satışından belirli bir miktar para kazanıyor olmak

Görüldüğü üzere evde birtakım el işleri yaparak ürünler üretip bunların satışını gerçekleştirerek gelir elde eden ev kadınları, isteğe bağlı sigorta kapsamında emeklilik fırsatından yararlanabilmektedir. Bu noktada “Ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?” sorusunun cevabına ilişkin ev hanımlarının yerine getirmesi gereken şartlar yukarıdaki maddelerden oluşmaktadır. Ayrıca ilgili kanunda belirtildiği üzere, ev hanımlarının evde el işi yaparak faaliyette bulundukları ürün kolları da belirlenmiştir. Buna göre; çarşaf, örtü, havlu, örgü, çorap, halı, dantel, nakış işleri, hasır, süpürge, paspas, sepet, turistik eşya, yapma çiçek, fırça ve benzeri el işleri ile el sanatları bu kapsama dahil edilmiştir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019

İsteğe bağlı sigorta primi 2019 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi asgari ücret tutarı üzerinden belirlenmektedir. Bu kapsamda en az ödenecek olan prim, brüt asgari ücretin %32’si kadar olmaktadır. En fazla ödenecek prim iste brüt asgari ücretin 6 buçuk katının %32’si alınmasıyla hesaplanmaktadır. 2019 yılı asgari ücret tutarının 2.558,40 lira olduğu göz önünde bulundurulduğunda isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olmak isteyen ev hanımlarının ödemesi gereken aylık tutarlar;

 • En az 815,6 TL iken
 • En fazla 5.321,1 TL olarak belirlenmektedir.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigortalılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta başvurusu işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu muhatap alınarak yapılmaktadır. Bu bağlamda ev hanımlarının aynı kendi işlerini yapan esnaf vatandaşlar gibi kurumun bu kişilere sunmuş olduğu 4B yani BAĞKUR grubuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Fakat kurum nezdinde ev hanımlarına, serbest çalışanlar ve esnaflara tanınan haklara göre farklı olan birtakım ayrıcalıklar tanınmaktadır. Ancak ev hanımlarının bu ayrıcalıklardan yararlanabilmeleri için öncelikle vergi muafiyet belgesi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne yapılacak olan isteğe bağlı sigortalılık başvurusunda ev hanımlarından istenen birtakım belgeler gündeme gelmektedir.

Ev Hanımlarından İsteğe Bağlı Sigortalılık Başvurusunda İstenen Belgeler

Ev hanımlarından isteğe bağlı sigortalılık başvurusunda talep edilen evraklar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ev hanımlarına tanınan ayrıcalıkların uygulamaya konulabilmesi için gereklidir. İsteğe bağlı sigorta başvurularında ev hanımlarının ilgili kuruma gittiklerinde yanlarında bulundurması gereken belgeler şunlardır:

 • İsteğe bağlı sigorta başvurusunda bulunan kişinin gelir mükellefi olmadığına dair yazı
 • İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi
 • Vergi muafiyeti belgesi
 • İsteğe bağlı sigorta başvurusunda bulunan kişinin kimlik fotokopisi

Ev Hanımlarına Vergi Muafiyet Belgesi

Ev hanımlarına vergi muafiyet belgesi desteği, sadece ev hanımlarına özel olarak sunulan bir hizmettir. Bu noktada ev ekonomilerine katkıda bulunan ev hanımlarına destek olması amacıyla yürürlüğe konulan bu uygulama ile vergi muafiyeti alan ev hanımları, daha az prim ödeyerek isteğe bağlı sigortalılık için gerekli olan esnaflık belgesi almaya hak kazanmaktadır. Bununla birlikte söz konusu belge sayesinde ev hanımları hem sigortalı olabilmekte hem de daha erken bir tarihte emekli olabilme şansına sahip olmaktadır.

Vergi muafiyet belgesi, hiçbir ücret ödenmeden her ilde veya ilçelerde bulunan vergi dairelerinden kolaylıkla temin edilebilmektedir. Ancak ev hanımlarına vergi muafiyeti belgesinin alınması için gerekli görülen birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Başvuruda bulunan ev hanımının evinde üretim yapması
 • Ev hanımının yanında herhangi bir işçi çalıştırmaması
 • Motorlu taşıt kullanmaması
 • Zorunlu sigorta gerektiren bir işte çalışmaması
 • 18 yaşını tamamlamış olması
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir aylık almıyor olmasıdır.

Söz konusu şartları sağlayan ev hanımları ikamet ettikleri il veya ilçe vergi dairelerine başvuruda bulunmaları halinde vergi muafiyet belgesi sahibi olabilmektedir. Öte yandan başvuruda bulunan ev hanımlarından vergi dairesince talep edilen evraklar da şu şekildedir:

 • Esnaf vergi muafiyeti belgesi talep dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gelir mükellefi olunmadığına dair belge

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olur?

Ev hanımlarının emeklilik süresi, ilgili kanunda belirlenen hükümlere göre hesaplanmaktadır. Buna göre BAĞKUR yani 4B statüsünde değerlendirilen ev hanımlarının emekli olabilmesi için 9000 günlük prim ödemelerini gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir. Öte yandan ev hanımlarının emekli olabilmeleri için 58 yaş şartını da tamamlamış olmaları koşulu bulunmaktadır. “Ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olabilir mi” sorusunun yanıtı olarak hazırladığımız bu yazımızda ev hanımlarına sunulan emeklilik fırsatına ilişkin detaylı bilgilere değindik.

SGK Emeklilik Şartları

SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

İşgöremezlik Ödemesi, İşgöremezlik İş Kazası Rapor Parası

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 545 YORUM
 1. Cemile dedi ki:

  Merhaba bnm ilk sigorta girisim 2005 yilinda ve suana kadar toplam 1067 günüm var en sonda 2016 da isten cikisim oldu suan calismiyorum 28 yasindayim ev hanimiyim istege bagli sigorta ödeyebilir miyim ve aylik ödenecek tutar ne olur? Teşekkürler

  1. Merhaba. Evet ödeyebilirsiniz. 2017 yılı için isteğe bağlı 4b bağkur primi 568 TL, ev hanımları için isteğe bağlı prim ise 455 TL.

 2. Damla dedi ki:

  Merhabalar,
  Hiç çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta pirimlerini ödeyerek Bağ-Kur dan emekli maaşı almakta olan dul ev kadını, vefat eden eşinden kalan maaşın yüzde 50 sini mi yoksa yüzde 75 ini mi almaya hak kazanır?
  Tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yüzde 75 alır

 3. sultan dedi ki:

  merhaba annem şirket ortağı ama hiç bağkur sicil kaydı yok , şimdi bağkur kaydı yaptırırsak emeklilik için ne yapmamız gerekir şirket kuruluşu 1996, halen devam ediyor şirket

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,1996 dan itibaren şirket ortağı ise Ekim 2008 itibariyle Bağ-Kur lu olur.

 4. zeynep dedi ki:

  Merhaba 1986 doğumluyum , 2006 tarihli girişim var 2017 haziran tarihine kadar sigortalıydım şimdi çalışmıyorum ev hanımıyım,
  isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparsam 4a kapsamında mı 4b kapsamında mı dikkate alınacak ,yani emeklilik hesaplanırken sigortadan mı ya da bağkurdan mı sayılacak ödediklerim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yıl hangi kapsamda hizmetiniz fazla ise o kapsamdan emekli olabilirsiniz.

 5. Ayse dedi ki:

  Merhaba yuzde kirk bes engelli ev hanımıyım. Ocak 1998 ssk girişliyim. 1830 gun pirim var. Istege bağlı ödemede aylık ne kadar öderim engelli indirimi oluyor mu ? Saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylık ödemeniz 568 TL olacaktır.Engelli indirimi yok maalesef.

 6. Mine Ünsal dedi ki:

  Ev hanımı sigortası yapılırsa evdeki çocuklar ve eşimde (kocam) da bundan yararlanırmı. Normal ssk gibi olur mu.

  1. Merhaba. Evet bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz ve çocuklarınız yararlanabilir.

 7. Fatma fatma dedi ki:

  Merhaba 15.07.1955 dogumluyum. Sgk girişi 10.03.1998 ve 2140 günüm var. Şuan çalışıyorum. İntihaplı romatizma var ellerimde ve ayaklarımda çalışırken zorlanıyorum. Hangi şartlarda nasıl emekli olabilirim. Teşekkürller.

  1. Merhaba. Normal şartlarda emekli olabilmeniz için en az 3600 prim gününü tamamlamanız gerekiyor.

 8. Didem dedi ki:

  Iyi gunler 1979 dogumluyum 2001 siigorta girişim var şuan toplamda 3200 günüm mevcut.’çalışmıyorum isteğe bağlı sigorta ödemek istiyorum tarım mi ev hanımı olarakmi ödeme yapmalıyım.ayrıca bunlar için kaç gün prim ve kaç yaşında emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta olarak ödeme yapacaksınız.Adı bu.Aylık 568 TL ödemeniz gerekiyor.

 9. Tahir Borak dedi ki:

  Merhaba Eşim ev hanımı 55 yaşında isteye bağlı ilk defa sigortalı olursa ne kadar prim öder ve ne zaman emekli olabilir teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,en az 5400 gün prim ödemek zorundadır

 10. Ender vatansever dedi ki:

  Hocam eşim 1977 doğumlu 1991 2002 yılları arasindan toplam 808 gün sgk var isteğe bağlı sigortaya başlattım iyi mi oldu yoksa sgk olarak çalışması lazımdı birde 3 çocuk var borçlanma yapabiliyormuyuz ne zaman emekli olur hayır lı geceler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1991 ilk girişle 52 yaşında 5525 gün ile SSK’dan emekli olabilir.

 11. Ender vatansever dedi ki:

  1977 doğumluyum 12.06 .2002 ‘den bağkurum var toplam 5400 günün ne zaman emekli olurum birde son 3.5 sene sgk geçmem lazim mı verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gerek yok ikisinde de 60 yaşında emekli olursunuz.

 12. Ayhan dedi ki:

  Iyi günler annem 01/01/1962 doğumlu sigorta girişi yok emekli olması için ne yapabilirim ne kadar yatirirsam ne kadar maaş alacak Bunu Tam olarak Nerden ogrenebilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,en az 7200 gün ödemesi gerekiyor

 13. Ahmet dedi ki:

  01 01 1972 dogumluyumev hanımı sıgortası yaptırsam ne zaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba en erken 63 yaşında 5400 günü tamamlamaniz gerekiyor

 14. Hamide dedi ki:

  Merhbaa 0103 1977 dogumluyum.1996 sgk girisim.ödenmis pirimim 437 bu durumda istege bagli sigortami devam ettirebilirmiyim.yani budurumdan yararlanip pirim eksiğimi ödeme sansim varmi.suan çalisamiyorum.ve ödemesi ne kadar olur aylik ödemesi.ve sgk olarakmi gecerli olur.ve kaç yasinda emekli olurum bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta bağ kur kapsamında değerlendiriliyor.Eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 15. Hamide dedi ki:

  Pardon ödenmis pirimim 4372 olacakti eksik yazmisim:( tskler

 16. Didem dedi ki:

  Merhaba hocam 34 yaşındayım ev hanımıyım isteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyorum ne kadar pirim ödedikten sonra emekli olabilirim primin yüksekliği emekli yaşını erkene çeker mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaa;en az 5400 gün ödemeniz gerekiyor.En erken 60 yaşında emekli olabilirsiniz.Aylık ödemeniz gerekn tutar 568 TL dir.

 17. BİGA17 dedi ki:

  merhaba hocam eşim 04/03/1974 doğumlu 1991 ssk girişli 4835 ssk primi var 5525 güne tabi 4yıl doğum borçlanması dahil pirimlere şu an ev hanımı çalışmıyor eksik olan 690 günü nasıl tamam lamalıyız son 7 yıl kuralı nasıl işliyor 1998/360 gün 1999/90 gün 2015/120 gün 2016/360 gün 2017/121 gün 4a ssk ödenmiş sorum şu 2018 ve 2019 yılını isteğe bağlı ödersem hangi statüden emekli oluruz verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yılda en fazla hangi kurumda çalışma var ise o kurumdan emekli olunur.Verdiğiniz bilgilere göre isteğe bağlı öderseniz sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

 18. Mehmet dedi ki:

  İstege baglı sigorta yaptırmak ıstıyoruz bundan ben ve cocuklarım faydalanabılırmı ve ne kadar odememız gerekıyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet faydalanılır aylık ödemeniz 568 TL olur

 19. ayze dedi ki:

  1980 dogumluyum ev hanımıyım1998 yılından önce 236 gün sigortam var üç çocuk borçlanıp ne kadar prim ödeyip kaç yaşında nasıl emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;üç doğumdan toplamda 2160 gün borçlanma yapabilirsiniz.3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 20. Asu dedi ki:

  1975 doğumlu ev hanımıyım. Eşim bir devlet üniversitesinde akademik personel. 2012 yılından beri “vergiden muaf evinde çalışan ev hanımı” kapsamında isteğe bağlı prim ödüyoruz. Ben artık sağlığım elvermediği için evde bu işleri yapamıyorum. Para kazanmıyorum. Bu yüzden normal isteğe bağlıya geçmek istiyorum.

  Böyle bir geçiş mümkün mü? Hak kaybım olur mu? Araştırdığım kadarıyla bu durumda daha yüksek taban prim ödeyeceğiz. Hangisi emeklilik ve maaş açısından avantajlı olur? Bana daha sonra önceden muaf olduğum bir vergi borcu çıkar mı?

  Eşim halen benim durumumdan dolayı aile yardımından yararlanamıyor. Hatta Sayıştay’ın tespitiyle geçen yıllarda aldığını geri ödedi. Buraya geçersem eşim aile yardımından yararlanabilir mi? Eşim bu durumu çalıştığı kurumdaki ilgili memura sormuş. Onlar da Sayıştay’a sormaları gerektiğini belirtmişler. Nasıl bir yol izlemek doğru olur? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;;isteğe bağlı da geriye dönük borç çıkmaz ve eşinizin aldığı aile yardımı kesilmez.Çalışan eşin aile yardımı kesilir.İsteğe bağlının şartı ise çalışmamak olduğundan sorun olmaz.

 21. Keziban Salihoğlu dedi ki:

  1974 doğumluyum. SSk girişim 1991. 1000 prim günüm var. 8 yıldır çalışmıyorum ev hanımıyım primlerimi ödeyip emekli olmak istiyorum. Ne yapabilirim ne kadar prim öderim ne zaman emekli olurum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında SSK’dan emekli olabilirsiniz.

 22. asuman dedi ki:

  1973 doğumluyum hiç ssk girişim yok .şimdi girsem nezaman emekli olurum.ayrıca ilerde ödeyemessem dondurup eşimin ssk sından yararlanabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en erken 60 yaşında emekli olabilirsiniz.İstediğiniz zaman isteğe bağlıyı kapatıp eşinizden sağlık yardımı alabilirsiniz.

 23. Su dedi ki:

  Annem 1964 yaşında hiç sigorta girişi yok isteğe bağlı sigorta için öncesinde nekadar prim yatırmamız gerekir ve aylık ödemesi ne olur?teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylık 568 TL ödemesi gerekiyor.En az 5400 gün ödemeniz gerekiyor.

 24. filiz erol dedi ki:

  Merhaba,
  SSK’dan toplam 1832, Bağkur’dan 2457 günümüz var. Son 3 yılın primi SSK’dan olmadığı için yaştan emekli olamıyoruz (yaş 60, ilk işe giriş : 1968). 5000 güne tamamlamak için de 2 yıl daha prim ödememiz gerekiyor ancak bir yerde çalışmıyoruz. İsteğe bağlı sigorta ödeyip ödenecek günleri ssk’dan saydırabilir miyiz ? Ev hanımı sigortası 4b kapsamında sayılıyormuş. 4a dan sayılmak için başka bir yolumuz var mı ? iyi günler. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,isteğe bağlı Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyor çalışarak SSK dan tamamlamaniz gerekiyor

 25. Ayhan dedi ki:

  İyi günler eşim 1976 doğumlu 1 eylül 2017 den itibaren ev işlerinde çalışmaya başladı emeklilik tarihini öğrenebilirmiyim Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,58-65 yaş aralığında 7200 günü doldurdugu gune göre değişir

 26. ibrahim dedi ki:

  benim babam zamanında bakkal calıstırmıs vergi levhası var fakat esnaf kefalete üyeliği yapılmamış nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için yapılacak bir şey yok,geriye dönük bağkur tescili yapılmıyor maalesef.

 27. Fatma Nur dedi ki:

  Merhaba, annemin 4200 prim günü var. Bundan sonrasını isteğe bağlı ödemek istiyoruz. İsteğe bağlı ödemede kademe var mı yüksek düşük gibi. Emekli maaşını etkiler mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en düşük 568 TL ödemeniz gerekiyor.Ne kadar yüksek öderseniz emekli maaşına o oranda etkisi olur.

 28. Burcu dedi ki:

  1970 dogumluyum 1990 yılında,2 aylık bir çalışma sürecim var ev hanımıyım 4 tane çocuğum var isteğe baglı hangi şartlarda ve nasıl hangi tarihte emekli olabilirim neyapabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğumlar ilk işe girişinizden sonra mı ?

 29. Arzu Durukan dedi ki:

  Merhabalar 01,01,1974 doğumlu 2000 girişli 2677 gün 4a, 440 gün de 4b ödemem var.ne zaman emekli olabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 30. Burcu dedi ki:

  Evet sonra

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3 doğum borçlanması yapma hakkınız var.47 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.

 31. Burcu dedi ki:

  Nasıl yapıcam bu işlemi toplam ne kadar para yaratılması gerekiyor toplumu para yatıracam aylıkmı? Emekli olmak icin suan ne yapmaliyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödemeleri istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

 32. Murat dedi ki:

  Merhaba, ben murat. Eşim 2002 den 2008 e kadar sigortali olarak calismis. 2000 primi var ve iki çocugümüş var. Ev hanımlarına isteğe bağlı mi ödememiz gerekiyor. Doğum borçlanması nasıl olacak. Bilgilendirirseniz memnun olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz.Doğum borçlanmasından toplamda 1440 gün kazanabilir,ödemeniz gerekn tutar yaklaşık olarak 27 bin TL dir.

 33. Merve dedi ki:

  Merhaba .Annem babamın ölümünden dolayı malul aylığı alıyor.Ben annemi isteğe bağlı sgk yapmak istiyorum.Babamdan düşen hakları kaybeder mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hayır kaybetmez

 34. Sezai dedi ki:

  İyi günler benim kısa bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.Eşim ev hanımı ve benim şirketimde çalışıp sgk lı olmak istiyor.1986 doğumlu hiç sgk girişi yok ve 2 çocuğumuz var.Bu durumda iş başlangıcını yaparsam çocukların prim konusunda ona faydası olabilir mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en erken 60 yaşında 7200 gün ile emekli olabilir.

 35. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar 20 02 1973 doğumluyum.Mart 2000 bağkur başlangıcıyla kaç yaşında emekli olurum.Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 36. Halil Bey dedi ki:

  Mehmet Bey merhabalar hayırlı günler. Annemin(1953) Temmuz 1990 da Ssk başlangıcı var.763 gün prim yatırmş ve Aralık 1992 de çıkış yapmıs.O gündsn bugüne hic prim yatmadı.Kendisi ev hanımı.İsteğe bağlı prim yatırsak kaç gün uzerinden yatıracgz.Bilgi verirseniz memnun olurm. Saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gününü en az 5400 güne tamamlamanız gerekiyor;ya da çalışarak SSK’dan 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilir.

 37. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, Eşimin hiç sigorta girişi yok 1976 doğumlu normal isteğe bağlı ev hanımı primi ne kadar yatırması gerekiyor kaç günü doldurursa emekli olur ya da yaşı bu arada ben kamu çalışanıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5400 gün ile yaş haddinden emekli olabilir.

 38. zeynep güçtimur ataç dedi ki:

  mrb e.m.l mezunuyum.doğum tarihim 04/01/1973 sigorta girişim 04/10/1989 ilk pirim yatış tarihi 24/06/1992 yılı ssk gün sayım 4225 gün buna göre ne kadar pirim yatırmam gerek kaç yaşında emekli olurum ayrıca emeklilik maaşı açısında bundan sonra uygulamam yol nedir teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 yaşında 5600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 39. Ali dedi ki:

  Eşim 1971 doğumlu 1994 den 2015 itibariyle 800 gün prim var ev hanımı sigortasina baslatsaknezaman emekli olabilir..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 51 yaşında 5750 gün ile emekli olabilir,isteğe bağlı bağkurdan en az 5450 günü tamamlamak zorunda.

 40. naim dedi ki:

  merhaba 1976 doğumluyum 1996 mayıs ayından 30 günlük emekli sandığı 4c girişim var 10-10-1998 tarihindede ssk girişim var ödenen pirim gün sayısı 4805+30 ne zaman emekli olum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;56 yaşında 5825 gün ile emekli olabilirsiniz.

 41. hasan özal demir dedi ki:

  annem ilk defa 06/12/2017 de istege bağlı sigorta oldu 01/12/1978 doğumlu ne zaman yaştan emekli olur birde babamda sigortalı zaten çalışıyor aile yardımı kesilirmi ev hanımı sigortası yapmadık normal istege bağlı sigorta fikriniz nedir yada anneme bes mi yapsak

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en erken 58 yaşında emekli olabilir ki annenizin emeklilik yaşı 65 i bulabilir.İsteğe bağlı sigortada aile yardımı kesilmez.

 42. Mustafa YILDIZ dedi ki:

  merhaba Eşim 10.05.1976 doğumlu.SGK başlangıcı ekim 2012.Toplam 480 güm primi yatırılmış.Emekli olabilmek için ne yapmalıyız.Nasıl bir yol takip etmeliyiz?Tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz.Aylık ödemeniz gereken tutar 2017 yılı için 568 TL dir.

 43. Beyhan dedi ki:

  Merhabalar, Ben 1973 doğumluyum, 1996 yılnda sigorta başalngıcı olarak 96 günüm var, isteğe bağlı veya ev hanımı sigortası yapırmam halinde hangisi daha avantajlı ve hangi tarihte emeklilik hakkı kazanabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz.En az 5400 günü tamamlamanız gerekiyor.

 44. Selma dedi ki:

  1984 doğumluyum hiç sigortam yok ev hanımı olarak vergiden muaf olarak sgk başvuru yaptım başvuru tarihini 13.12.2017 e devletten takip ediyorum fakat henüz bir bilgi yok kaç yıl ödeme yapmam gerekiyor? Kaç yaşında emekli olabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5400 gün ödeme yaparak kademeli geçiş sistemine göre 60-65 yaş aralığında emekli olabilirsiniz.

 45. Hülya Berkdemir dedi ki:

  Merhaba ben 48 yasında ev hanımı bir bayanım 1989 yılında sigorta girişim var 385 günlük sigorta primim yatmıştır. Ben şimdi nasıl prim yatırmam lazım yatırdığı m zaman 4 a mı 4 b ye tabi mi oluyorum kaç TL prim yatırmam lazım. Ve kaç yaşında emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim. 2 doğum yapmış bulunmaktayım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı öderseniz en 5400 gün ile bağkurdan ssk da ise 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 46. Remzi dedi ki:

  Esim 1992 dogumlu 2011den 2014 kadar tekstil fabrikasinda sigortali calisti 2 çocugumuz var.kendim onu nasil sigortali yaparim bize en iyi olan hangi yol olur biraz bilgi istiyorum tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmıyorsa isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz.

 47. Kenan Karaman dedi ki:

  Eşim 09.07.1977 doğumlu. Sigorta başlangıcı Temmuz 1991 ve 1260 gün prim ödemesi var. Eşim çalışma sonrasında 2 doğum yaptı. Emeklilik şartları ne olur? İsteğe bağlı sigortalılıkta doğum borçlanmasını ne zaman ödemeliyiz ve toplumu ödenmelidir?
  Teşekkür ederiz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında 5525 gün ile emekli olabilir,istediğiniz zaman borçlanmayı yapabilirsiniz.

 48. Nazmiye dedi ki:

  Merhaba ben 1975 doğumlu 42 yasında ev hanımıyım 1989 yılında sigorta girişim var 1800 günlük sigorta primim var. Ben şimdi nasıl prim yatırmam lazım yatırdığım zaman 4 a mı 4 b ye tabi mi oluyorum kaç gün prim yatırmam lazım. Ve kaç yaşında emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim. 2 doğum yapmış bulunmaktayım.Ev hanımları yönelik sigorta yatırırsam eşim memur aldığı aile yardımı kesilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 46 yaş 5375 gün ile emekli olabilirsiniz.Son 3.5 yılı SSK da geçirmeniz gerekiyor.İsteğe bağlı bağkur yaptırırsanız aile yardımı ödeneği kesilmez.

 49. özgecan dedi ki:

  merhaba, annem 1965 doğumlu, hiç sigorta girişi yok ve iki kardeşiz. annemi en kısa zamanda nasıl emekli yapabiliriz? yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5400 gün ödeme yapmak zorundasınız.Yaş haddinden 65 yaşında emekli olabilir.

 50. özgecan dedi ki:

  öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkürle.peki iki çocuk için borçlanma söz konusu olamaz mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maalesef borçlanma hakkı da yok işe girişi olmadığından dolayı.

 51. H.Zengin dedi ki:

  Merhaba.
  Eşim ev hanımı 43 yaşında, 1994 yılından itibaren 3 yıl sigortalı çalışıp 1997 yılında ayrıldı. Eşim adına isteğe bağlı sigorta yaptırırsam emekli olabilmesi için ne kadar prim yatırmamız gerekir, kaç yaşında emekli olabilir? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;55 yaşında 7200 gün ile emekli olabilir.

 52. İZZET dedi ki:

  EŞİM 52 YAŞİNDA 1984 DEN İTİBAREN 1169 GÜN PRİM GÜNÜ VAR 3 ÇOÇUK ANNESİ DOĞUM BORÇLANMASI ALABILIRMI İSTEĞE BAĞLI SSK OLABİLİRMİ NE ZAMAN EMEKLİ OLUR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğumları ilk işe girişinden sonra ise 2160 gün borçlanma yapabilir.Gününü 3600 güne tamamlayarak 58 yaşında emekli olabilir.

 53. Hasret cebeci dedi ki:

  Annem 01.02.1984 sigorta girişli iki çocuk annesi 1924 gün çalışmışlığı mevcut ne zaman ve nasıl emekli olabilir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal şartlarda 5000 gün ile ya da 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilir.Doğumlar ilk işe girişten sonra ise borçlanma yaparak 1440 gün kazanabilirsiniz.

 54. fatih varol dedi ki:

  EŞİM30 YAŞİNDA 2005 DEN İTİBAREN 1169 GÜN PRİM GÜNÜ VAR 2 ÇOÇUK ANNESİ DOĞUM BORÇLANMASI ALABILIRMI İSTEĞE BAĞLI SSK OLABİLİRMİ NE ZAMAN EMEKLİ OLUR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğumlarını ilk işe giriş tarihinden sonra yaptıysa borçlanma yapabilir, normal şartlarda 58 yaşında 5400 gün ile emekli olabilir.
   n

 55. yeşim dedi ki:

  annem 1969 doğumlu. 1996 dan 720 gün SGK sı var. ev hanımı çalışmıyor. isteğe bağlı ev hanımı sigortası olur mu? 3600 günden kaç yaşında emekli olur ve iki çocuklu onları borçalnabilir mi ? prim ücreti ne kadar olur ? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı siogrta yaptırabilir yalnız bağkurdan emekli olur bu nedenle 3600 günden değil en az 5400 günden emekli olabilir.

 56. Dilber sağlam dedi ki:

  Merhaba 2017den sicilim var prim günü mü bilmiyorum 1 çocuk annesiyim bunun üstüne devam ederek emekli olabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; doğumunuz muhtemelen 2017 den önce olduğu için borçlanma hakkınız yok maalesef,en erken 58-65 yaş aralığında kademeli geçişe göre emekli olabilirsiniz.

 57. NECİP dedi ki:

  EŞİM 45 YAŞİNDA 1998 DEN İTİBAREN 730 GÜN PRİM GÜNÜ VAR 3 ÇOÇUK ANNESİ DOĞUM BORÇLANMASI ALABILIRMI İSTEĞE BAĞLI SSK OLABİLİRMİ NE ZAMAN EMEKLİ OLUR EMEKLİ OLUNCA NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALABİLİR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı ssk yok,isteğe bağlı sigorta bağkur kapsamında değerlendiriliyor.Doğumlar ilk işe giriş tarihinden sonra ise doğum borçlanması yapabilir eşiniz.

 58. nihal dedi ki:

  Babam 1972 doğumlu. 1987 şubat ayında sigortalı olmuş. 2017 nisan da emeklilik primini doldurdu ama 4 sene yaşını beklicek. sigorta olark çalışırsa primi yükselicek. emekliik maaşı priminden dolayı düşük olur diyorlar bilgi verir misiniz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 günden emekli olacak sanırım.Normal emekliliğe oranla biraz daha maaşı düşük olabilir ama prime esas kazancı yüksekse maaşı değişir.

 59. Hüseyin çam dedi ki:

  mrb benim 2120 günüm var 20 ay askerlik 1960 dogumluyum 8 ay 1978 de ssk lı oldum suan hasa olan esime bakmaktayım 8 yıldır kendide kua hastasıyım neyapmalıyım nasıl emekli olabilirim saygılar herşey için teşeür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; çalışamıyorsanız isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilirsiniz.

 60. cafer dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim annem 62 yaşında %45 özür raporu var.Daha önceden hiç sigorta başlangıcı yok.Bu durumda emekli olması için izlememiz gereken prosedürler nelerdir.
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;62 yaşından sonra emekli olabilmesi neredeyse mümkün değil,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak 2022 sayılı Kanuna istinaden engelli aylığı alabilir,hane geliriniz yüksek değilse.

 61. mustafa dedi ki:

  1972 doğumluyum.1987 de sigorta başlangıcım var.2017 nisan ayında 5375 iş gününü doldurdum. emekli olabilmem için 50 yaşını beklemem gerekiyo. halen sigortalı olarak çalışmaktayım. 50 yaşını doldurduğumda emekli olunca sigorta primim yükselicek. emekli maaşımın primimin yüksek olmasından dolayı maaşımın azalacağını söylüyorlar. maaşım diğer emekliler gibi olacak mı? bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;primi yüksek olanların maaşı düşük olmaz,tam tersi maaşı yükselir.Ancak 2000 den önce günleriniz çok ise ve priminiz asgari ücretten yatıyorsa devam etmemenizi öneriyoruz.

 62. mustafa dedi ki:

  birde prim ücreti olarak askeri ücret üzerinden ödendi ve özel sektörde çalışıyorum

 63. nilgün dedi ki:

  1967 doğumluyum. 1986 yılında sigorta girişim var, prim günüm 824 tür. bir çocuk annesiyim. ev hanımları için olan isteğe bağlı sigorta yatırabilir miyim nasıl emekli olurum .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ayda 650 TL ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz.58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 64. Saliha dedi ki:

  Merhabalar hocam,sigorta girişim 06-06-2007 oğlumun doğumu ise 23 ay öncesi yani 08-07-2005 bundan Doğum borçlanabiliyor muyum?Ayrıca şu ana kadar toplam 2235 primim var 1972 doğumluyum,çoğunlukla turizmde sezonluk çalıştım.Sağlığım bozulduğu için dışarda çalışamıyorum.Ancak zaman zaman olarak temizlik,çocuk bakımı Ve evde örgü vs yapıyorum.Nasıl emekli olabilirim,ne kadar primim olmalıVe bugüne göre ne kadar tutar yatırmalıyım?Çok ama çok teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum borçlanması hakkınız yok,4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ya da 7000 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 65. Saliha dedi ki:

  Merhabalar hocam,sigorta girişim 06-06-2007 oğlumun doğumu ise 23 ay öncesi yani 08-07-2005 bundan Doğum borçlanabiliyor muyum?Ayrıca şu ana kadar toplam 2235 primim var 1972 doğumluyum,çoğunlukla turizmde sezonluk çalıştım.Sağlığım bozulduğu için dışarda çalışamıyorum.Ancak zaman zaman olarak temizlik,çocuk bakımı Ve evde örgü vs yapıyorum.Nasıl ve kaç yaşında emekli olabilirim,ne kadar primim olmalıVe bugüne göre ne kadar tutar yatırmalıyım?Çok ama çok teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma hakkınız maalesef yok,25 yıllık sigortalılık süresi ile 58 yaşında 4500 gün ile ya da 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 66. ADEM YÜCEL dedi ki:

  MERHABA AHMET BEY BEN DEVLET MEMURUYUM EŞİME İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRMAK İSTİYORUM AMA ŞUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM.EŞİME HANGİ TÜR SİGORTAYI YAPTIRMAM DAHA AVANTAJLI OLUR.ARAŞTIRMALARIMA BAKARSAM ÜÇ ÇEŞİT SİGORTA TÜRÜ ÇIKIYOR KARŞIMA SİZ HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ. AYRICA İSTEĞE BAĞLI SİGORTADA BEN MEMUR OLDUĞUM İÇİN EŞ YARDIMIM KESİLİYORMU.EŞİM 1985 DOĞUMLU.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta (bağkur) kapsamında sigortalı olmasını öneririrm eşinizin,nedeni ise aile yardımı kesilmemesi

 67. Murat Seyis dedi ki:

  Merhaba,

  Ben Türk bayraklı gemide çalışanım. Eşimi isteğe bağlı sigortalı yaptırmak istiyorum. Eşim evde kitap; roman vb. çevirisi yapıyor. Bu durumda isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet olabilir.

   1. Murat Seyis dedi ki:

    Teşekkürler Ahmet Bey.

 68. Ayşe Erkan dedi ki:

  Merhaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım.

 69. Semih Erkan dedi ki:

  Merhaba benim eşim 30 yaşında ev hanımı. Bugüne kadar bir sigorta girişi yok. Ben devlet memuruyum. Eşim benimle birlikte 2 yıl yurtdışında yaşadı. Eşime isteğe bağlı sigorta yapmak istiyoruz. Kendisinin ileride çalışma durumu da olabilir. Şu durumda ne tavsiye edersiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigortalı bir başlangıç yapabilirsiniz,ileride yurtdışında yaşadığı süreleri borçlanabilirsiniz,emekli olma durumu olabilir.

 70. Çetin Öztürk dedi ki:

  İyi çalışmalar…
  Eşim 1967 doğumlu. 1988 yılında SSK girişi var ve toplam 1012 gün prim ödenmiş.. Şu an çalışmıyor ev hanımı olarak isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyiz? Primi ne kadardır,, Ben SGK emeklisiyim.. Herhangi bir indirim sözkonusu olabirilr mi? Ne zaman ve kaç gün ile emekli olabilir? Borçlanma mümkünmüdür?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

 71. zeynep dedi ki:

  mrb ben 40 yaşında ev hanımıyım 2007 de 1 ay falan sgk başlangıcım oldu başka da yok 5 çocuğum var 2 si 2007 den sonra oldu şimdi benim ne yapmam lazim

 72. Ayşe Gül dedi ki:

  Merhaba 1977 doğumluyum .-1996 SGK Başlangıç, 1038 gün prim var.Ev işler sigorta olabilirim. Ne kadar ödemem lazım. Kaç yaş emekli olurum .Teşekkürler.

 73. Kübra dedi ki:

  Annem 1989 yılında sigorta girişli.365 gün pirimi var. 3 çocuk sahibi. Emekli olma yolla
  rı nelerdir?

 74. Erdal dedi ki:

  Hocam merhaba 72 dogumluyum 91 mayis sigorta girisim yapildi. Toplam 8500 sigorta primim var ne zaman emekli olabilirim? Yorumlarin birinde eml mezunu bir arkadasa 49 yasinda emekli olur demissiniz benim icin nasil bir durum söz konusu olur ne yapmam gerekir?

 75. hatice şahin dedi ki:

  1973 doğumlu bayanım 12.11.1990 siğorta girişim var fakat daha sonra çalışamadım şu an 200 günüm var kaç yaşında ve kaç gün prim ödemem gerek 3600 günde emekli olabilirmiyim ev hanımıyım isteğe bağlı siğorta yaptırabilirmiyim ne kadar yatırmam lazım i

 76. Serife dedi ki:

  Hic sigorta baslangicim yok 43 yasindayim ev hanimiyim simdi başlasam kac yil odemem gerekiyo kac yasinda emekli olurum

 77. Ferhat Dalgıç dedi ki:

  Ahmet bey merhabalar,
  Eşim 1978 doğumlu; 2009 tarihinde ve sonra ki farklı zamanlarda sözleşmeli eğitimci olarak çalıştı. SGK nın sitesinde uzun vade gün sayısı 543 gün olarak 4a Tescil bilgileri menüsü altında gözüküyor. Şimdi 3 çocuğumuz var eşim için nasıl bir emeklilik tablosu oluşur bu arada 4a, 4b, 4c kavramlarından anlamıyorum. Ne yapmalıyım? İlginiz için çok teşekkür ederim.

 78. azime sevgil dedi ki:

  ev hanımıyım 2014 yılında 51 yaşındayken isteğe bağlı sigorta yaptırdım şu anda 5 yıl 6 ay pirim ödemişim ne zaman emekli olabilirim bilgi almak istiyorum ilk sigorta yaptırırken bana 10 yıl sonra emekliliğe hak kazanırsınız demişlerdi
  yardımcı olup beni bilgilendirebilirseniz çok teşekkür ederim

 79. Esra dedi ki:

  Merhaba, 01.01.1985 doğumluyum. 2006 yılında 6 gün SSK prim ödemem ve 2013 yılından itibaren ev hanımlarına emeklilik kapsamında 2100 gün bağkur prim ödemem var. Emekli olabilmem için toplam kaç prim günü ödemem lazım ve ödemeyi sonlandırırsam bugüne kadar ödediklerimi nasıl geri alabilirim? Teşekkür ederim.