Eş Durumu Tayini Engelli (Özür) Grubu İşlemi Nasıl Yapılır?

Eşinin engelli raporu bulunan ve eşine bakmakla yükümlü olan memurlar, eş durumu tayin işlemleri için başvuru yapmalıdır. Eş durumu ya da farklı bir sebeple bulundukları yerden tayinin isteyen öğretmenler, görev yerlerinin bağlı olduğu il milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Farklı alanda memurluk yapan kişiler, tayin işlemleri için bağlı bulundukları müdürlüklere dilekçe vermelidir.

Memurların anne babaları, kardeşleri ya da eşlerinin bakıma muhtaç olması ve en az %40 oranında engelli raporunun bulunması durumunda, memurlar tayinlerini isteyebilirler. Engelli grubuna ait eş durumu tayini şartlarına uyum sağlayan kişiler, bulundukları görev yerinde değişiklik yapabilirler. Eş ya da aile üyelerinin yaşam koşullarının daha kolay şekilde yürütüleceği bir bölgeye tayin alınarak, memurların çalışma olanağı devam ettirilir ve kişilerin yakınlarına bakması sağlanır.

Eş Durumu Tayini Genel Özellikleri Nelerdir?

Eş durumu sebebiyle, ataması gerçekleştirilen kadrolu öğretmenlerin ve memurların, farklı bir bölgeye tayin isteme hakkı devam etmektedir. Memurlar ve eşlerinin yaşadıkları il ve ilçe farklılıkları, aile bağını etkilemektedir. Aile birliğine ek olarak, öğretmenlerin can güvenliğinin tehlikede olması, sağlık şartlarının uygun olmaması, aile bireylerinin rahatsızlıkları ya da memurların kendilerinde bulunan engeller, görev yerinde değişikliğe gitme hakkını oluşturmaktadır. Eş durumu ya da farklı sebeplerle tayin istenmesi durumunda, başvuru-onay süreci ve tercih-onay süreci olarak iki farklı aşama takip edilmelidir.

Sağlık Sorunu Sebebiyle Tayin İşlemlerinin Detayları Nelerdir?

Sağlık sorunlarından dolayı görev yeri değişikliği talebinde dikkate alınan faktörler şunlardır:

 • Memurların kendisi, eşleri, anne ya da babalarında ortaya çıkan sağlık sorunları sebebiyle, görev yerinde değişiklik talep edilebilir.
 • Memurların, annesine, babasına ya da kardeşine vasi tayin edilmesi durumunda, yer değişikliği talebinde bulunmak mümkündür.
 • Sağlık sebebiyle yer değişikliği talebi yapabilmek için memurun görev alanında hastalığın tedavisi için gerekli şartların bulunmaması gerekir.
 • Görev yerindeki sağlık koşulları ve yaşam koşulları yetersiz bulunduğunda, memurların tayin işlemi onaylanacaktır.
 • Sağlık sorunu sebebiyle tayin talep edilebilmesi için sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Sağlık kurulu raporunun üzerinde, başkasının yardımı olmadan yaşamına devam edemez ibaresi bulunmak zorundadır.

Sağlık sorunu sebebiyle tayin başvurusu yapan memurlardan istenen evraklar şunlardır:

 • Sağlık Bakanlığı onayı bulunan resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınmış, güncel sağlık raporu (Son 6 aya ait olmalıdır.)
 • Kardeşi için vasi tayin edilen memurlar adına, mahkeme onaylı vasilik belgesi

Aile Birliği Sebebiyle Eş Durumu Tayinine Kimler Dahil Edilir?

Aile birliğinin korunması amacıyla görev yeri değişikliği talebinde, aşağıda belirtilen faktörler dikkate alınmaktadır:

 • İki eşin de memur olması durumunda, aile birliğinin korunması için eşlerden bir tanesi tayin isteyebilir.
 • Bir eşin, diğer eşin görev yerine geçmeyi talep etmesine, aile birliği sebepli tayin işlemleri adı verilmektedir.
 • Avukat olarak, baroya bağlı olarak vergi mükellefiyeti altında çalışan eşlerin bulunduğu yere, tayin talep edilebilir.
 • Memurun eşinin, Devlet Memurlar Kanunu kapsamında SSK ya da BAĞ-KUR maddelerine uygun olarak çalışması durumunda, eş durumu tayini talep edilebilir.
 • Eşlerin millet vekili olması, belediye başkanı olması, muhtar olması ya da noter olarak çalışması durumunda, eş durumu tayini talep edilebilir.
 • Eşlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel olarak çalışması durumunda, eş durumu tayini hakkı kullanılabilir.
 • Hakimler ve Savcılar kanunu kapsamında çalışan eşlerin görev yerine gitmek isteyen memurlar, tayin başvurusu yapabilirler.
 • Eşlerin kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışması durumunda, tayin talebi oluşturulabilir.

Aile Birliği Tayin İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aile birliğinin korunması amacıyla tayin başvurusu yapıldığında, belli başlı etkenlere dikkat edilmelidir. Aile birliğinin korunması amaçlı gerçekleştirilen tayin işlemlerinin detayları şu şekildedir:

 • Aile birliği tayin işlemleri yapılırken, eşlerin çalıştığı iş yerinden görev yeri belgesi alınmalıdır.
 • Eşin bağlı olduğu vergi dairesi ya da meslek kuruluşu tarafından verilen ve işyerinin faaliyete devam ettiğini gösteren belge alınmalıdır.
 • Eş durumu tayini başvuru tarihinden itibaren, eşlerin son 2 yıllık süre içerisinde en az 360 günlük SGK prim ödemesi yapması gerekir. Gerekli prim ödemelerini yapıldığını gösteren belge hazırlanmalıdır.
 • Eş durumu sebebiyle görev yerinde değişiklik talep eden memur ve öğretmenlerin, en az 1 yıllık zorunlu görevini tamamlaması gerekir.
 • Memurların eşinin askerde olması durumunda, eşin görev yaptığı bölgeye tayin talep edebilirler.

Engelli Memurların Tayin İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Engelli memurların görev yerinde zorluk çekmesi sonrasında, görev yeri değişikliği talep edilebilir. Engelli memurun görev yeri değişikliğinde dikkat edilmesi gereken faktörler, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Öğretmenlerin en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması durumunda, görev yerinde değişiklik talep edilebilir.
 • Memurların eşinin, çocuklarının ya da anne ve babasının engelli olması sebebiyle, görev yeri değişikliği talep edilebilir.
 • Engel durumu sebebiyle tayin isteyebilmek için sağlık sorunu yaşayan kişiler adına sağlık kurulu raporu çıkarılmalıdır.
 • Sağlık kurulu raporunun en az %40 oranında engele sahip olması gerekir.

Farklı Sebeplerle Tayin İsteme Şartları Nelerdir?

Memurların tayin istemesine sebep olan farklı etkenler, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Eşini ya da çocuğunu kaybeden memurlar, yakının ölüm tarihinden itibaren 1 yıllık süreç içerisinde istedikleri yere tayin alabilirler.
 • Eşi emekliye ayrılan memurlar, eşin emeklilik tarihinden itibaren, en geç 1 yıl içerisinde istedikleri bölgeye tayin alabilirler.
 • Yaşam faaliyetlerini başkasından yardım almadan devam ettiremeyen kardeş ve çocukların olması durumunda, sağlık kurulu raporuyla tayin istenebilir.
 • Terör eylemleri sonucunda memurlarda ortaya çıkan yaralanma, tehdit ve şehitlik durumlarında, kişilerin memur olan eşleri, kardeşleri ya da anne ve babalarının istedikleri yere tayin almasına izin verilmektedir.

Eş Durumu Tayini Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eş durumu sebebiyle tayin başvurusu yapmak için görev yapılan müdürlüklere başvuru dilekçesi teslim edilmelidir. Öğretmenlerin tayin istemesi durumunda, il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gidilmesi ve dilekçenin müdürlüklere teslim edilmesi gerekir. https://mebbis.meb.gov.tr/default.aspx bağlantı adresi kullanılarak da öğretmenlere ait tayin işlemleri için başvuru oluşturulabilir. Mebbis sistemine giriş yapmak için e-devlet girişi tercih edilebilir ya da kullanıcı adı ve şifreyle sistem girişi tamamlanabilir. Memurlara ait yer değişikliği dilekçesi incelendikten ve geçerli sebep olduğu tespit edildikten sonra, yer değişikliği talebi onaylanacaktır. Tayin başvurusu onaylandıktan sonra, yer değişikliği için yeni görev yeri tercihi yapılmalıdır.

Eş Durumu Tayini Tercih İşlemlerinin Detayları Nelerdir?

Eş durumu tayini başvurusu onaylandıktan sonra, yeni görev yeri için tercih yapılmalıdır. Öğretmenlerin tayin işlemleri için www.meb.gov.tr adresi üzerinden, mebbis işlem sistemi kullanılmaktadır. Öğretmenlere verilen şifre ve kullanıcı koduyla sistem girişi yapıldıktan sonra, tayin işlemlerinin onaylanıp onaylanmadığı teyit edilmelidir. Tayin işlemleri için yapılan ön başvuru onaylandığında, 40 farklı il için tercih yapan tercih seçimi yapabilirler.

İlçelerde yer seçimi yapmak isteyen memurlara, 40 farklı ilçe seçimi yapma hakkı tanınmaktadır. Memurların 41’inci tercihleri geçersiz sayılacaktır. Eş durumu tayini tercihleri yapıldıktan sonra, mevcut bakanlık tarafından tayinler değerlendirmeye alınacaktır. Tercih yerlerinden uygun bulunan bir merkez, memurun yeni görev yeri olarak belirlenir.

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

108 Yorum

 1. Ben istambulda 10 yıldır özel sektörde aynı firmada çalışmaktayım . Eşim istanbulda devlet memuru hemşire olarak çalışmakta. Çalıştığım şirket Aydına görevlendirdi. Eşim eş durumundan aydına tayin isteyebilirdi. Bu durumda ne yapmamız gerekir. Yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Özel sektörde çalışan eşin yanına tayin almak isteyen memurun, kamu görevlisi olmayan eşinin tayin istenen ilde son 4 yıl içinde 720 gün priminin yatmış olması gerekmektedir. Eş durumu sebebiyle tayin başvurusu yapmak için görev yapılan müdürlüklere başvuru dilekçesi teslim edilmelidir.

 2. Eşimin yüzde 40 engelli raporu var. Sağlık kurulu raporunun üzerinde, başkasının yardımı olmadan yaşamına devam edemez ibaresi bulunmuyor. Yaşadığımz ilçeye tayin isteyelir miyim?

  1. Merhaba
   Memurların anne babaları, kardeşleri ya da eşlerinin bakıma muhtaç olması ve en az %40 oranında engelli raporunun bulunması durumunda, memurlar tayinlerini isteyebilirler.

 3. Merhaba ben konya 112 çalışmaktayım ilcede gorev yapmaktayim eşim merkezde özel bi hastanede hemşire es durumu tayini istemem için 1 yıl çalışması yetiyor mu geçmişe dayir başka ilde 4 yıl daha sigorta girişi vardır yoksa 2 yıl şartı mi vardir

 4. merhabalar
  eşim öğretmen ben özel sektör çalışanıyım. ocakta eş durumu tayini için başvuru yapacağız. sgk prim günüm fazlasıya tutuyor fakat turizmde çalıştığım için şuan 1 aylık askıya alındım. fakat bu iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum. başvuru tarihi itibariyle başka bir iş yerinden sigorta girişimi göstermiş olsam bir sıkıntı olurmu. kurucusu olduğum dernek var orada sigorta girişimi yaptırsam tayinde bir sıkıntı yaşarmıyız.teşekkürler..

 5. merhabalar
  eşim öğretmen ben özel sektör çalışanıyım. ocakta eş durumu tayini için başvuru yapacağız. sgk prim günüm fazlasıya tutuyor fakat turizmde çalıştığım için şuan 1 aylık askıya alındım. fakat bu iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum. başvuru tarihi itibariyle başka bir iş yerinden sigorta girişimi göstermiş olsam bir sıkıntı olurmu. kurucusu olduğum dernek var orada sigorta girişimi yaptırsam tayinde bir sıkıntı yaşarmıyız.teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği (1)(2)
   Madde 14 – (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)
   Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
   a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının olmaması veya mevzuatı
   uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,
   b) Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere,
   c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki
   kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere,
   d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal
   güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor
   olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere, (2)
   e) Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
   Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında
   kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün
   sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da
   birinci fıkranın (e) bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca yer
   değiştirme başvurusuna, evlilik durumunu kanıtlayan belgenin de eklenmesi gerekir. (2)
   (Ek fıkra: 8/8/2016-2016/9097 K.) Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte
   düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendine ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir

   yönetmenliğin bu maddesine göre son iki yıl içinde 360 gün sigorta priminizin ödenmiş olması ve halen çalışıyor olmanız gerekmekte.
   Saygılarımızla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu