Eş Durumu Tayini Engelli (Özür) Grubu İşlemi Nasıl Yapılır?

02.01.2020
1.886
A+
A-
Eş Durumu Tayini Engelli (Özür) Grubu İşlemi Nasıl Yapılır?

Eşinin engelli raporu bulunan ve eşine bakmakla yükümlü olan memurlar, eş durumu tayin işlemleri için başvuru yapmalıdır. Eş durumu ya da farklı bir sebeple bulundukları yerden tayinin isteyen öğretmenler, görev yerlerinin bağlı olduğu il milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Farklı alanda memurluk yapan kişiler, tayin işlemleri için bağlı bulundukları müdürlüklere dilekçe vermelidir.

Memurların anne babaları, kardeşleri ya da eşlerinin bakıma muhtaç olması ve en az %40 oranında engelli raporunun bulunması durumunda, memurlar tayinlerini isteyebilirler. Engelli grubuna ait eş durumu tayini şartlarına uyum sağlayan kişiler, bulundukları görev yerinde değişiklik yapabilirler. Eş ya da aile üyelerinin yaşam koşullarının daha kolay şekilde yürütüleceği bir bölgeye tayin alınarak, memurların çalışma olanağı devam ettirilir ve kişilerin yakınlarına bakması sağlanır.

Eş Durumu Tayini Genel Özellikleri Nelerdir?

Eş durumu sebebiyle, ataması gerçekleştirilen kadrolu öğretmenlerin ve memurların, farklı bir bölgeye tayin isteme hakkı devam etmektedir. Memurlar ve eşlerinin yaşadıkları il ve ilçe farklılıkları, aile bağını etkilemektedir. Aile birliğine ek olarak, öğretmenlerin can güvenliğinin tehlikede olması, sağlık şartlarının uygun olmaması, aile bireylerinin rahatsızlıkları ya da memurların kendilerinde bulunan engeller, görev yerinde değişikliğe gitme hakkını oluşturmaktadır. Eş durumu ya da farklı sebeplerle tayin istenmesi durumunda, başvuru-onay süreci ve tercih-onay süreci olarak iki farklı aşama takip edilmelidir.

Sağlık Sorunu Sebebiyle Tayin İşlemlerinin Detayları Nelerdir?

Sağlık sorunlarından dolayı görev yeri değişikliği talebinde dikkate alınan faktörler şunlardır:

 • Memurların kendisi, eşleri, anne ya da babalarında ortaya çıkan sağlık sorunları sebebiyle, görev yerinde değişiklik talep edilebilir.
 • Memurların, annesine, babasına ya da kardeşine vasi tayin edilmesi durumunda, yer değişikliği talebinde bulunmak mümkündür.
 • Sağlık sebebiyle yer değişikliği talebi yapabilmek için memurun görev alanında hastalığın tedavisi için gerekli şartların bulunmaması gerekir.
 • Görev yerindeki sağlık koşulları ve yaşam koşulları yetersiz bulunduğunda, memurların tayin işlemi onaylanacaktır.
 • Sağlık sorunu sebebiyle tayin talep edilebilmesi için sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Sağlık kurulu raporunun üzerinde, başkasının yardımı olmadan yaşamına devam edemez ibaresi bulunmak zorundadır.

Sağlık sorunu sebebiyle tayin başvurusu yapan memurlardan istenen evraklar şunlardır:

 • Sağlık Bakanlığı onayı bulunan resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınmış, güncel sağlık raporu (Son 6 aya ait olmalıdır.)
 • Kardeşi için vasi tayin edilen memurlar adına, mahkeme onaylı vasilik belgesi

Aile Birliği Sebebiyle Eş Durumu Tayinine Kimler Dahil Edilir?

Aile birliğinin korunması amacıyla görev yeri değişikliği talebinde, aşağıda belirtilen faktörler dikkate alınmaktadır:

 • İki eşin de memur olması durumunda, aile birliğinin korunması için eşlerden bir tanesi tayin isteyebilir.
 • Bir eşin, diğer eşin görev yerine geçmeyi talep etmesine, aile birliği sebepli tayin işlemleri adı verilmektedir.
 • Avukat olarak, baroya bağlı olarak vergi mükellefiyeti altında çalışan eşlerin bulunduğu yere, tayin talep edilebilir.
 • Memurun eşinin, Devlet Memurlar Kanunu kapsamında SSK ya da BAĞ-KUR maddelerine uygun olarak çalışması durumunda, eş durumu tayini talep edilebilir.
 • Eşlerin millet vekili olması, belediye başkanı olması, muhtar olması ya da noter olarak çalışması durumunda, eş durumu tayini talep edilebilir.
 • Eşlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel olarak çalışması durumunda, eş durumu tayini hakkı kullanılabilir.
 • Hakimler ve Savcılar kanunu kapsamında çalışan eşlerin görev yerine gitmek isteyen memurlar, tayin başvurusu yapabilirler.
 • Eşlerin kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışması durumunda, tayin talebi oluşturulabilir.

Aile Birliği Tayin İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aile birliğinin korunması amacıyla tayin başvurusu yapıldığında, belli başlı etkenlere dikkat edilmelidir. Aile birliğinin korunması amaçlı gerçekleştirilen tayin işlemlerinin detayları şu şekildedir:

 • Aile birliği tayin işlemleri yapılırken, eşlerin çalıştığı iş yerinden görev yeri belgesi alınmalıdır.
 • Eşin bağlı olduğu vergi dairesi ya da meslek kuruluşu tarafından verilen ve işyerinin faaliyete devam ettiğini gösteren belge alınmalıdır.
 • Eş durumu tayini başvuru tarihinden itibaren, eşlerin son 2 yıllık süre içerisinde en az 360 günlük SGK prim ödemesi yapması gerekir. Gerekli prim ödemelerini yapıldığını gösteren belge hazırlanmalıdır.
 • Eş durumu sebebiyle görev yerinde değişiklik talep eden memur ve öğretmenlerin, en az 1 yıllık zorunlu görevini tamamlaması gerekir.
 • Memurların eşinin askerde olması durumunda, eşin görev yaptığı bölgeye tayin talep edebilirler.

Engelli Memurların Tayin İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Engelli memurların görev yerinde zorluk çekmesi sonrasında, görev yeri değişikliği talep edilebilir. Engelli memurun görev yeri değişikliğinde dikkat edilmesi gereken faktörler, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Öğretmenlerin en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması durumunda, görev yerinde değişiklik talep edilebilir.
 • Memurların eşinin, çocuklarının ya da anne ve babasının engelli olması sebebiyle, görev yeri değişikliği talep edilebilir.
 • Engel durumu sebebiyle tayin isteyebilmek için sağlık sorunu yaşayan kişiler adına sağlık kurulu raporu çıkarılmalıdır.
 • Sağlık kurulu raporunun en az %40 oranında engele sahip olması gerekir.

Farklı Sebeplerle Tayin İsteme Şartları Nelerdir?

Memurların tayin istemesine sebep olan farklı etkenler, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Eşini ya da çocuğunu kaybeden memurlar, yakının ölüm tarihinden itibaren 1 yıllık süreç içerisinde istedikleri yere tayin alabilirler.
 • Eşi emekliye ayrılan memurlar, eşin emeklilik tarihinden itibaren, en geç 1 yıl içerisinde istedikleri bölgeye tayin alabilirler.
 • Yaşam faaliyetlerini başkasından yardım almadan devam ettiremeyen kardeş ve çocukların olması durumunda, sağlık kurulu raporuyla tayin istenebilir.
 • Terör eylemleri sonucunda memurlarda ortaya çıkan yaralanma, tehdit ve şehitlik durumlarında, kişilerin memur olan eşleri, kardeşleri ya da anne ve babalarının istedikleri yere tayin almasına izin verilmektedir.

Eş Durumu Tayini Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eş durumu sebebiyle tayin başvurusu yapmak için görev yapılan müdürlüklere başvuru dilekçesi teslim edilmelidir. Öğretmenlerin tayin istemesi durumunda, il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gidilmesi ve dilekçenin müdürlüklere teslim edilmesi gerekir. https://mebbis.meb.gov.tr/default.aspx bağlantı adresi kullanılarak da öğretmenlere ait tayin işlemleri için başvuru oluşturulabilir. Mebbis sistemine giriş yapmak için e-devlet girişi tercih edilebilir ya da kullanıcı adı ve şifreyle sistem girişi tamamlanabilir. Memurlara ait yer değişikliği dilekçesi incelendikten ve geçerli sebep olduğu tespit edildikten sonra, yer değişikliği talebi onaylanacaktır. Tayin başvurusu onaylandıktan sonra, yer değişikliği için yeni görev yeri tercihi yapılmalıdır.

Eş Durumu Tayini Tercih İşlemlerinin Detayları Nelerdir?

Eş durumu tayini başvurusu onaylandıktan sonra, yeni görev yeri için tercih yapılmalıdır. Öğretmenlerin tayin işlemleri için www.meb.gov.tr adresi üzerinden, mebbis işlem sistemi kullanılmaktadır. Öğretmenlere verilen şifre ve kullanıcı koduyla sistem girişi yapıldıktan sonra, tayin işlemlerinin onaylanıp onaylanmadığı teyit edilmelidir. Tayin işlemleri için yapılan ön başvuru onaylandığında, 40 farklı il için tercih yapan tercih seçimi yapabilirler.

İlçelerde yer seçimi yapmak isteyen memurlara, 40 farklı ilçe seçimi yapma hakkı tanınmaktadır. Memurların 41’inci tercihleri geçersiz sayılacaktır. Eş durumu tayini tercihleri yapıldıktan sonra, mevcut bakanlık tarafından tayinler değerlendirmeye alınacaktır. Tercih yerlerinden uygun bulunan bir merkez, memurun yeni görev yeri olarak belirlenir.

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 104 YORUM
 1. nilgün dedi ki:

  merhabalar bu yıl eş durumu tayini isteyeceğim ama çevremdeki kimse beni bilgilendirmediği için evraklarım henuz yok. araya haftasonu giriyor epey sıkıntılı olacak benim için. acaba eşim sgk dokumunu e devletten alsa geçerli olur mu? illa sgk dan mı alması gerekiyor?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bildiğim kadarıyla Milli Eğitim E-devletten alınan çıktıyı kabul etmiyor. SGK’dan onaylı istiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. ebru dedi ki:

  merhaba
  es ozru tayini isteyecegim. esim 2000 senesinde emekli oldu ancak hala kendi isyerini calistiriyor ve iki isci calistiryor. biz butun dokumleri aldik. 25 yillik hizmet dokumunu vergi dairesinden faaliyet belgesini nufus kayit belgesini. simdi sormak isterim.
  emekli olduktan sonra hala isyeri calistirdigi icin sgk dan herhangi baska bir belge almak gerekli mi acaba? su durumda isyeri sgk ya kayitli esim emekli…lutfen cevap verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşinizden Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapıldığına dair belge de alın. Bu kesinti eşinizin emekli olduktan sonra çalışması anlamına gelmektedir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. nermin dedi ki:

  Merhaba, eş durumu tayini için 360 gün tarım bağkuru geçerli mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tabi ki geçerli. Sonuçta tarım Bağ-Kur’u ödemek de tarımda çalışmak anlamına gelmektedir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Ede dedi ki:

  Merhaba

  Eş durumu tayini için son 2 yıl içinde 360 günü tamamlamak gerekiyor.
  Benim sorum şu: 10 Haziranda 360 gün tamamlanıyor fakat hizmet dökümünü beklersem temmuz 21’e kadar beklemem gerekebilir. 10 hazirandan itibaren dilekçe versem kabul edilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet dökümünde 360 günü görmek istiyor. Kabul etmeyebilirler.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Ede dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ederim.

 6. yıldırım dedi ki:

  Değerli uzman üstadım eşim üzerine kayıtlı tarla tapusu var ziraat odasına kayıtlı olup tarım bağ kuru ödemektedir. eş özür durumu tayini için gereken evraklar nelerdir ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eş durumu Özür atamaları için istenen belgeler şunlardır:
   mu atamalarında istenen belgeler yönetmelikte şu şekilde sıralanmıştır:
   (9) Bu madde kapsamında yer değişikliği isteyenlerden aşağıdaki belgeler istenir;

   a) Eşi; yasama organı üyeliği, belediye başkanlığı, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde belirtilen görevlerde bulunanlar, 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memur veya bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) ve (C) bentleri kapsamında sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar, bunların dışında özel kanunlarla kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi olarak çalışanlardan;

   1) Eşinin çalışmakta olduğu kurumdan/kuruluştan alınacak görev yeri belgesi,

   2) Aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir nüfus kayıt örneği ya da 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 23 üncü maddesinde belirtilen süre içerisinde Uluslararası Aile Cüzdanı örneği.

   b) Eşi; kamu kurum ve kuruluşları dışında 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışanlardan;

   1) Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi,

   2) Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinin çalışır durumda olduğunu gösterir bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek teşekkülünden alınacak belge,

   3) Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge,

   4) Aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir nüfus kayıt örneği ya da Nüfus Hizmetleri Kanununun 23 üncü maddesinde belirtilen süre içerisinde Uluslararası Aile Cüzdanı örneği.

   (10) Öğretmenlerden eşleri ülke genelinde faaliyet gösteren ancak merkezi bir ilde yerleşik olan şirketlerde çalışanların, iş merkezinin dışında bir iş yerlerinde çalışıyor olması hâlinde bu maddenin dokuzuncu fıkrasının (b) bendinde istenilen belgelere ilave olarak; atanmak istediği yerde iş yerinin faaliyette olduğuna dair belgeyi anonim şirketlerde çalışanların işyerinden, diğer şirketlerde çalışanların da vergi dairesinden, belediyeden veya ilgili meslek kuruluşlarından alacağı belge ile belgelendirmeleri gerekir.

 7. Mert Turaman dedi ki:

  merhabalar

  2013 yılından beri aynı kurumda çalışmaktayım SGK hizmet dökümünü incelediğimde 31/07/2016-çıkış 01/08/2016 giriş olarak hizmet dökümü kısmında böyle bir tarih ilgili çekti işe 12/2013 yılında başladım Şimdi Eşim Öğretmen Eş durumu tayin talebinde bulunucaz bu giriş çıkış işlemi tayin başvuru sırasında sıkıntı yaratırmı acaba Eksik yatmayan günüm bulunmuyor aynı kuruma ait konu hakkında yardımcı olurmusunuz rica etsem

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hizmete kesintisiz olarak devam ettiğiniz için herhangi bir sıkıntı olmaz. Gerekirse kurumunuzdan 2013 yılından beri çalıştığınıza dair evrak alırsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. Mert Turaman dedi ki:

  merhabalar

  2013 yılından beri aynı kurumda çalışmaktayım SGK hizmet dökümünü incelediğimde 31/07/2015-çıkış 01/08/2015 giriş olarak hizmet dökümü kısmında böyle bir tarih ilgili çekti işe 12/2013 yılında başladım Şimdi Eşim Öğretmen Eş durumu tayin talebinde bulunucaz bu giriş çıkış işlemi tayin başvuru sırasında sıkıntı yaratırmı acaba Eksik yatmayan günüm bulunmuyor aynı kuruma ait konu hakkında yardımcı olurmusunuz rica etsem

 9. tuba kiraz dedi ki:

  merhaba, bu yıl eşdurumundan tayin isteyeceğim eşim bir rehabilitasyon merkezinde 10 ağustoston beri çalısıyor öncesinde de çalışıyordu ancak askerlğini yaptığı için çalısması kesintiye uğradı. Şimdiki çalıştığı yerden ayrılmak zorunda kurumdan ayrıldığı gün başka bir kuruma geçiş yapacak ve yeniden sigortası işleme konulacak. Atamaların yapılacagı zaman bu bir yıllık süre doluyor ancak farklı kurumlarda doluyor benim merak ettiğim bu sigorta çıkış ve yeniden girişi atamalarda sorun olur mu aynı yerde mi kesintisiz 360 gün olmak zorunda? Şimdiden teşekkürler..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   360 gün aynı yerde olmak zorunda değil. Son 2 yıl içerisinde 360 gün olması yeterli.

 10. İpek dedi ki:

  İyigünler eşim işyeri kapattıgı için başka bi ilde İşe başlıycak.. Sigorta süresinde sorun yok ancak yeni başladığı yerde sigortasının baslama tarihi ne zaman olmalı tayinlerden 1 ay önce başlaması sıkıntı yaratır mı? Cevaplarsanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sıkıntı yaratmaz. Tayin başvurusu yaptığınız tarihten öncesi son 2 yıl içerisinde en az 360 gün prim olması yeterli olur.
   Saygılarımızla.

   1. muharrem dedi ki:

    Iyi gunler bir sorum olacak ben 4 senedir ayni ilde ikamet ediyor ve sigortaliyim sigortam kesintisiz 3 senedir devam ediyor sorum su esim hemsire ve es durumundan tayin yapabilir mi bu tayin icin nereye basvurmamiz gerekiyor ve ne kadar surede tayini belli oluyor cevabinizi bekliyoruz tesekkur ederiz

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli okurumuz,
     Eşinizin kendi kurumına başvurarak eş durumu tayini istemesi lazım. Saygılarımızla

 11. Burcu dedi ki:

  Merhaba eşim ile dışına tayin isteyecek özel sektörde .ben öğretmenim .sigorta geçişi olacak boşluk olmayacak ama sisteme 1 ay sonra düşüyormuş sanırım.ben tayin isterken sıkıntı olur mu acaba 2007den beri aynı işyerinde kendisi.bir de aynı ilde mi sigortalı olma zorunluluğu var

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Son 2 yıl içerisinde 360 gün prim gerekiyor. Kesinti önemli değil.
   Saygılarımızla

 12. ayse dedi ki:

  iyi günler,eşim Bitlis’te görevli ancak evimiz il merkezine 10 km uzak olan tatvan ilçesinde , ben tatvan a tayin isteyebiliyor muyum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İl içi tayinler İl Müdürlüğünün onayına bağlıdır. Uygun görürse atanabilirsiniz ancak.
   Saygılarımızla.

 13. Emrullah dedi ki:

  Hocam esim 2015, 13 agustosda ise basladi. 2016 13 agustosta sigortali bir yilini tamamlamis oluyor ancak basvuru tarihi son olarak bu ayin 17 sinde. agustosun pirimi ay sonunda yatirilyo bu ayin pirimi hic gorunmyor sonuc olarak pirim gunu toplamda 360 etmiyor sigortali olarak calistigi gun mu yoksa dokumde gorunen pirim gunleri mi esas alinir.tayin basvrum kabul edilir mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Atama başvurusu yaptığınız tarihten önceki son iki yıl içerisinde en az 360 gün SGK primi gerekir. İşveren 15 ağustosta çıkış versin ve hizmetleri sisteme işlesin. Bu şekilde bir çözüm olabilir ancak. Öteki türlü başvuru kabul edilmeyebilir.
   Saygılarımızla.

 14. Emrullah dedi ki:

  Eger olmuyorsa 360 gun piriminin gorunmesi icin ayin 11 inde sigorta ciksi versek bu ayin eksik kalan 11 gunu odendi olarak sistemde gorukur mu, gorukurse hemn mi gorukur yoksa yine ay sonu mu gorukur

 15. Eda dedi ki:

  Merhaba. Gorev yeri belgesi yerine esimizin nakil bildiriminin suretini versek olur mu ? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Başvuru yaptığınız merkezle görüşün. Net bir şey söyleyemem.
   Saygılarımızla.

 16. Ali dedi ki:

  Merhaba. Esim tarim bagkurlu. İstenen belgeler arasinda gorev yeri belgesi ve isyerinin faaliyette oldugunu gosteren belge var. Bu belgeleri nereden alabilirim? Sadece ciftcilik belgesinin olmasi yeterli mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bir bağkur ekstresi bir de çiftçilik belgesi alın. Bunlar yeterli olur.
   Saygılarımızla.

 17. Elmas dedi ki:

  Ikametgahim esimle ayni ilde tayin başvurusunda sorun olur mu? Yolluk alabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
   Saygılarımızla.

 18. Sevda dedi ki:

  Merhaba benim esim mayis 2015 te tsk dan emekli oldu ve 6 ay once farkli bir ilde isyeri acti. Bu durumda ozur grubu tayininde 1 yili gectigi icin emeklilikten faydalanamiyorum. Peki isyerini gostererek tayin isteyebilir miyim

 19. orcun dedi ki:

  Mrb. Ogretmenim. esimin Sgk dan son 2 yil icinde 360 gun prim odenmisligi olan ve halen sigortalinoldugu yazili bir kagit aldim. Mudur imzaladi ama muhur vurulmadi. Birde dokum vermediler. Bi sorun olurmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İmza yeterlidir. Mühür olmaz zaten . Döküme de gerek yok yazı aldıysanız .
   Saygılarımızla

 20. Duygu dedi ki:

  Merhabalar. Eşimin 2008 yılından beri çiftçi bağkuru vardı. Ancak sonradan iş değiştirdi. Şu an ki iş yerinde kurye olarak halen sigortalı olarak çalışmakta ve 480 günü bulunmaktadır. Eş durumu tercihinde Sosyal sigortalar kurumu -ssk yı seçtiğimde bir buton çıkıyor ve burada da iki seçenek var:1.Son iki yıl içerisinde 360 gün sigortalı 2.Ssk+ diğer 360 gün sigortalı.bu iki seçenekten hangisini sçmeliyiz. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz ,
   İlk seçeneği seçmeniz yeterli. Çünkü son iki yıl içerisinde 360 gün ssk var. Saygılarımızla

 21. Nur dedi ki:

  Merhabalar. Ben başvurumu vekalet ile yaptım butonunu işaretledim yanlışlıkla 1. Aşamada tercih yaparken. Ve şimdi ikinci aşamadayım kurumum onay vermiyor o buton işaretli olduğu için. Ama bi değişiklik yapamıyorum mebbis ten. Kapalı gözüküyor bana o buton. Ne yapmalıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Konu ile ilgili bir bilgim yok maalesef. Kusura bakmayın. Ama sistemsel bir hata ise MEB’in çözmesi gerekir.
   Saygılarımızla.

 22. Sinan dedi ki:

  Merhabalar eşim bitliste görev yapmakta ben kocaeli de esnafım 2011 den beri bağkurluyum fakat son 3 yılda prim ödemedim aktif olarak bağkurlu gözüküyorum sgk yı aradım borc önemli değil aktif olmanız yeterli denildi ama kafama takıldı sorun çıkarmı acaba ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borç önemli. Hizmet yazısı alabilmek için borcunuzun olmaması gerekli.
   Saygılarımızla.

   1. hamit fırat dedi ki:

    Bağkur prim borcu 6736 sayılı kanuna göre yapılandırıldığında bir sorun çıkarmı ?teşekkür ederim

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Yapılandırmış olmanız borçlu olmadığınız anlamına gelmez. Hizmet yazısı verilmez.

 23. Yek dedi ki:

  Değerli uzmanım Eşim öğretmen ikinci yılına girmekte adaylık sınavına girecek. Ben yaklaşık 3 yıllık sağlık teknikeriyim eş tayini düşünüyoruz. Ben eşimin yanına tayin istersem süreç nasıl olacak. Tayinimi istediğim zaman isteyebilir miyim yoksa belli bir tarihi mi var. Ben ön lisans eşim lisans mezunu beni onun yanına vermeme durumu var mı. Şimdiden Allah razı olsun

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tayin için gerekli şartları sağlıyorsanız istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Lisans ya da önlisans ayrımı yoktur.

 24. resul dedi ki:

  Iyi gunler ocak ayinda es durumu isteyecegim esimin 360 gunu doluyor fakat bunun bir kismi ssk bir kismi bagkur priminden olusuyor bir sikinti yaratir mi? Bir sorum daha olacak istanbula tayin isteyecegim tercih yaparken oncelikli olarak esimizin calistigi ilceyimi tercih etmek zorundayiz yoksa karisik istanbulun heryerini istedigimiz sirayla tercih edebilir miyiz? Simdiden tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkur ya da SSK farketmez. Önemli olan 360 gün. İl içerisinde istediğiniz yeri isteyebiliyorsunuz bildiğim kadarıyla.

 25. zülküf dedi ki:

  mrb ben özel bi kurumda çalışıyorum 2015 te askerden geldim ve sonrasında ücretli öğretmenlikten 47 gün ssk var 2016da ve 2017 ocak dahil 270 günüm var ilk sorum ocakta başvuru yapacaz ocağı sayacak mıyım ? ikinci sorum eksik günlerimi tamamlaya bilir miyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Başvuru yaptığınız tarihten önceki son 2 yıla bakacaksınız.
   Eksik günleri borçlanamazsınız.

   1. zülküf dedi ki:

    vatani görevimi yaptım askeri borçlandırma yapamaz mıyım 360ın tamamlanması için ?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Ama isteyeceğiniz son iki yılın içinde ise askerlik borçlanması da sayılabilir.

     1. zzzz dedi ki:

      SEVK TARİHİ : 11/08/2014
      TERHİS TARİHİ : 11/02/2015 önümüzdeki ocak eş durumu isteyeceğim sevk tarihim ve terhis tarihim bu 270 ssk günüm olacak kalan 90 gününü askerlik borçlanma yapa bilir miyim

 26. Yener dedi ki:

  Hocam askerlik borçlanması maliye bakanlığında geçiyormu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maliye Bakanlığı’ndan geçiyor mu derken anlayamadım?

 27. yener dedi ki:

  Benim eşim gelir uzman yardımcısi maliye bakanlığında benim 184 günüm var bu yıl içersinde 182 gün askerlik yaptım askerlik borçlanması yapabilir miyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   ASkerlik borçlanması yapabilirsiniz. O da hizmet olarak sayılır.

 28. yener dedi ki:

  Gelir idaresi başkanlığı ndaki memur olmaz fiili çalışman gerekli demisti

 29. Selma dedi ki:

  Esim ozel sektorde.calistigi yer kapandigi icin ayni kurumun baska bi sehrindeki is yerine transfer edilecek.ayni kurumda 8 yildir calisiyor. Ben hemsireyim. Esimin yanina tayin isteyebilirmiyim. Bunun icin ayni yerde 2 yil calismak sarti hala gecerli olurmu.

 30. Erdem dedi ki:

  Hocam ben okul bitince evlenmeyi düşünüyorum eşimle aynı zamanda atanacağız inşallah bundan önce bir yerde çalışmışlığımız olmadı eş durumu ilk defa atanan eşler için geçerli midir aynı yere atanabilirmiyiz ilk atamada ikimizde öğretmenlik düşünüyoruz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İlk atamada eş durumu geçerli değil maalesef. Atandıktan sonra gerekli şartları sağladığınızda eş durumu ataması için müraacat edebilirsiniz

 31. Defne dedi ki:

  Merhaba. Esim is veren, sirketi de atanmak istedigim yerde faaliyet gosteriyor ancak kendisi ihale aldigi il/ilce nereyse sigortasini o ilden yatirmak durumunda. Bu durumda bu 360 gunun atanmak istedigim yerden yatmis olmasi sart mi, yoksa is yerinin faaliyet gosterdigi il mi baz alinir? Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda kesin bir bilgim yok maalesef.

 32. Onur kaya dedi ki:

  Merhabalar eşimin kendi muhasebe bürosu var. Bağkura tabi kendisi. Son 2 senedir bağkur pirimlerini ödemedi ve dün yapılandırdı. Bu durumda eş durumu tayin isteyebilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşinizin hizmet yazısı alabilmesi için son 2 yıl içindeki bağkur prim borcunu ödemiş olması gerekir.

 33. sude sude dedi ki:

  Merhaba Eşimin 2017 şubat özür grubu atamalarında tarım bağkuru başlatalı yaklaşık 2 ay olacak. öncesinde ise geçtiğimiz 2 yıl içerisinde yaklaşık 18 aylık kamuda(emekli sandığı) çalışmışlığı var. bu süreler aynı il içerisindedir. bu durumda kamu ile tarım bağkuru beraber hesaplanır mı? Hesaplanması durumunda son iki yıl içide 360 gün şartını sağlayıp özür grubu atamasına başvuru hakkım dogar mı? Şimdiden Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bence hesaplanır ama kesin bir şey söyleyemem. Kurumunuza iletin durumu lütfen. Oradan net bir bilgi alın.

 34. Sevilay dedi ki:

  Benim esim istanbulda 10 yildir calisiyor izmirde baska bir yerde ise baslamasi gerekiyor basladiktan ne kadar sonra tayin isteyebilirim acaba bir yil beklemem gerekiyor mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İlk atama döneminde isteyebilirsiniz.

 35. Sevilay dedi ki:

  Ben zaten istanbulda calisiyorum ogretmenim esim ozelde sorum su yani 360 gunluk sigortanin izmirde olmasi sartmi yoksa son iki yilda 360 gun sigortali olmasi yeterlimi izmirde 360 gun daha sigorta gunu beklemeli miyiz

 36. Esin dedi ki:

  İyi günler eşim daha önce kamuda çalısıyordu. Şuan 2 aykık tarım sigortası var. Kamudan da 3 yıllık sigortası var. Son 2 yılda 360 gün sigorta mevcut. Tayin isteyebilir miyiz??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bence isteyebilirsiniz ama yine de Kurumu’nuz ile görüşün.

 37. Esin dedi ki:

  Teşekkür ederim. Peki tarım sigortasında istediğimiz yere tayin isteyebiliyor muyuz?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Özür diliyorum bu konuda net bir bilgim yok.

 38. Eda dedi ki:

  2017 ocakta eş durumu isteyecegim. Eşim 2015 şubatta askere gitti ağustosta geldi. geldikten sonra 2016 eylül de sigortalı çalışmaya başladı.Sorum şu askerliği borçlanma yaparak 360 güne tamamlayabilirmiyiz?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Askerlik borçlanması da hizmetten sayılır ancak kurum kabul eder mi bilmiyorum. Net bilgiyi kurumdan alın lütfen.

 39. Sevilay dedi ki:

  Bir is yerinde cikisi almadan baska bir is yeri icin sgk ya giris yapilabilirmi acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Evet yapılabilir. Bu mümkün.

 40. ekremmmm dedi ki:

  mrb esım dıyarbakırda gorev yapıyor bende ıst calısıyorum ıst tahın almak ıstıyoruz ne yapmamız gerekıyor tesekurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eşiniz gerekli evraklar ile birlikte Kurumu’na müraacat edecek.

 41. Merveee dedi ki:

  Merhaba eşim özel sektörde çalışıyor. 98 yılından beri sigortası var ancak son 1.5 senedir sigorta primi ödenmemiş. 3 ay önce borcunu yapılandırdı. Acaba bu durum benim şubatta eş durumu tayini istememe engel olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Son 2 yıl içinde 360 gün varsa sıkıntı olmaz.

 42. Gokce dedi ki:

  Merhaba ben ogretmenim eşimde başka bir ilde ve kendisi tarim ek5 sigortasi ödüyor yani son 2 yil icinde 360 ödenmis primi var fakat kendisi başka birinin yaninda çalismaya başlayacak benim eş durumu yapabilmem için eşimin çalistigi yerdeki ödenen sigortayami bakilir yoksa sadece iş yeri belgesi ve isyerinin aktif olduguna dair belgeyemi simdiden tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sorunuzu anlayamadım ama eğer eş durumu tayini istemeden önceki son 2 yıl içerisinde en az 360 gün varsa atama isteyebilirsiniz.

 43. Gokce dedi ki:

  Şöyle acikliyayim eş durumu yapabilmem icin eşimin 360 günluk sigortanin kendisi tarafindan istege bagli odenmesi yada calistigi kurum tarafindan ödenmesi fark edermi çünkü eşim daha yeni işe girecek umarim anlatabilmisimdir tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ok anladım. Fark etmiyor. Ek 5 sigorta , tarım bağkuru gibi sigorta kollarında yatırılan primler De sayılır eş durumunda.

 44. Gokce dedi ki:

  Son olarak yani benim es durumu yapabilmem icin kurumdan isyeri belgesi calistigina dair sigortadanda pirim belgesini almam yeterlimidir iyi aksamlar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet yeterli olur sanırım.

 45. art men dedi ki:

  Iyi günler . Son 2 yılında 360 gün şartı **AYNI
  IL**de mi geçerli. Ilce Milli egitiM aynı il olması Önemli değil dedi.. lütfen yardım

  1. Merhaba. Atama istenecek il için son 2 yılda 360 gün şart aranır.

 46. Tuğba dedi ki:

  Merhaba ben van da öğretmenlik yapıyorum eşimin son 2 yıl içinde 360 gün sigortası dolmadı. Borçlanmak kaydıyla basvuru yapabilir miyiz?
  Bir de sigortayı şu an kendimiz yatırsak eş durumundan faydalanabilir miyiz?

  1. Merhaba. Eğer borçlanılacak süre son 2 yılı kapsıyorsa olabilir .Kapsamıyorsa olmaz. İsteğe bağlı sigorta kabul edilmez eş durumunda.

 47. Merveee dedi ki:

  Benim şubatta öğretmen olarak bir yılım doluyor eşimin de bu aya kadar yani bir buçuk yıl ödenmemiş primi var onu yapılandı. Ben de bu şubatta eş durumu tayini isteyeceğim 2 yıl icinde 360 gün varsa sıkıntı olmaz demişsiniz ama ben pek anlamadım. Bu yapılandırma işi engel olmaz değil mi çünkü sigortada kesinti yok sadece ödenmemiş?

  1. Merhaba. Hizmet bildirim yazısı alınabilmesi için borcun ödenmiş olması gerekir. Bağkurlu ise ve borçlu ise SGK size hizmet yazısı vermez.

 48. Elif dedi ki:

  Merhaba ben hemsire yim …eşim ıstnbul da anadölü yaksinda özel sektörde calisiyor haziranda bir yılı dolacak ..acaba ben direk eşimin bulundugü ilçeye tayin isteyebilir miyim yoksa benı Avrupaya yada diger ilçelere verme durumu var midir

  1. Merhaba. Bu durum Kurum il Müdürlüğü’ne bağlı.

 49. gamze dedi ki:

  merhaba… benim esim sigortalı çalışıyor ve il dışında evrakları simdiden hazırlarsak sorun olur mu başvurudan ne kadar öncesınde hazırlayabılırz ozellıkle sıgorta prım dokumunu hanı son 2 yılda 360 gun olması gerekır bu tarıh başvuru tarıhı mı 1 ay oncesnden hazır olsa sorun olur mu

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Evraklarınız ne kadar güncel olursa o kadar iyi olur. Tarihli olanları yakın bir zamanda almanız daha iyi olacaktır. Başvurudan 1 hafta falan önce tamamlamaya çalışın bence.

 50. aliyüce dedi ki:

  merhabalar
  eşim öğretmen ben özel sektör çalışanıyım. ocakta eş durumu tayini için başvuru yapacağız. sgk prim günüm fazlasıya tutuyor fakat turizmde çalıştığım için şuan 1 aylık askıya alındım. fakat bu iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum. başvuru tarihi itibariyle başka bir iş yerinden sigorta girişimi göstermiş olsam bir sıkıntı olurmu. kurucusu olduğum dernek var orada sigorta girişimi yaptırsam tayinde bir sıkıntı yaşarmıyız.teşekkürler..

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Merhaba,

   Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği (1)(2)
   Madde 14 – (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)
   Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
   a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının olmaması veya mevzuatı
   uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,
   b) Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere,
   c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki
   kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere,
   d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal
   güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor
   olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere, (2)
   e) Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
   Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında
   kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün
   sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da
   birinci fıkranın (e) bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca yer
   değiştirme başvurusuna, evlilik durumunu kanıtlayan belgenin de eklenmesi gerekir. (2)
   (Ek fıkra: 8/8/2016-2016/9097 K.) Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte
   düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendine ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir

   yönetmenliğin bu maddesine göre son iki yıl içinde 360 gün sigorta priminizin ödenmiş olması ve halen çalışıyor olmanız gerekmekte.
   Saygılarımızla..

 51. aliyücel dedi ki:

  merhabalar
  eşim öğretmen ben özel sektör çalışanıyım. ocakta eş durumu tayini için başvuru yapacağız. sgk prim günüm fazlasıya tutuyor fakat turizmde çalıştığım için şuan 1 aylık askıya alındım. fakat bu iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum. başvuru tarihi itibariyle başka bir iş yerinden sigorta girişimi göstermiş olsam bir sıkıntı olurmu. kurucusu olduğum dernek var orada sigorta girişimi yaptırsam tayinde bir sıkıntı yaşarmıyız.teşekkürler..

 52. Gencer dedi ki:

  Merhaba ben konya 112 çalışmaktayım ilcede gorev yapmaktayim eşim merkezde özel bi hastanede hemşire es durumu tayini istemem için 1 yıl çalışması yetiyor mu geçmişe dayir başka ilde 4 yıl daha sigorta girişi vardır yoksa 2 yıl şartı mi vardir

  1. Merhaba. Aynı il içerisinde bu şart aranmaz zaten. İl Müdürlüğünün takdirinde sizin tayin işi.