En Az Lise Mezunu Polis ve Jandarma Alımı Başladı!

Polis, subay ya da astsubay olmanın hayalini kuranlar için en az lise mezunu jandarma ve polis alımı devam ediyor. Kariyerine polis veya jandarma olarak devam etmek isteyen kişileri yakından ilgilendiren personel alımı ilanı ile ilgili olarak yeni açıklamalar yayınlandı. 2020 yılı YKS puanı ile Polis Akademisi ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi personel alımı yapacağını açıkladı. En az lise mezunu adayların arasında yapılacak subay, astsubay ve polis alımlarından ön başvurular resmen başladı. Bu ilanlara başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları ve ilan detayları hakkında detaylı bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Polis Akademisi ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi 2020 yılı personel alımlarına başladı. Yüz binlerce genci yakından ilgilendiren ilanlarda ön başvuruların başladığı duyuruldu. En az lise mezunu adayların katılabileceği personel alımı ilanında başvurularda puan şartı bulunduğu belirtildi. Polis, astsubay ve subay alımı ile ilgili olarak Ölçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 2020 YKS başvurularının 3 Mart 2020 tarihine kadar devam edeceği ve lise mezunu jandarma ve polis alımlarının da YKS puanı ile yapılacağı duyuruldu. Bu yüzden polis ve jandarma subay ya da astsubay olmak isteyen gençlerin YKS sınavına girmeleri gerekmektedir.

Polis Akademisi En Az Lise Mezunu Polis Alımı

2020 yılı kapsamında Polis Akademisi, 2 bin 500 polis memuru alımı yapacağını açıkladı. Adaylar 2 yıl eğitim gördükten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde göreve başlayacak. PMYO polis alımı ilanlarına başvuruda bulunmak isteyen adayların en az lise mezunu olmaları gerektiği açıklandı. YKS’de TYT sınavına giren adaylar, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından PMYO polis alımlarına TYT puanları ile başvuruda bulunabilecekler. PMYO polis alımında TYT baraj puanı geçtiğimiz yıl 250 iken, 2018 yılında 260 puan olarak belirlenmişti.

2020 yılı PMYO baraj puanının 250 olması bekleniyor. Polis Akademisi’ne girmek isteyen en az lise mezunu adayların büyük bir çoğunluğu bu baraj puanının düşürülüp düşürülmeyeceğini merakla takip ediyor.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Personel Alımı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi de en az lise mezunu jandarma subay ve jandarma astsubay alımı yapılacağını açıkladı. Bu askeri personel alımı astsubaylık için TYT puanı ile yapılacağı duyuruldu. Jandarma subay olmak isteyen adaylarda ise TYT ve AYT puan şartları olacağı açıklandı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi subay alımında puan şartları şu şekilde belirlendi:

  • YKS’de Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından en az 150 ya da üzerinde puan almış adayın TYT puanına ek olarak,
  • İkinci oturumdaki Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavından alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan YKS Eşit Ağırlık (EA) puan türünden Türkiye’de en az 240.000’inci sıradaki adayın almış olduğu puanı almak

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi bünyesinde subay olmak için adayın YKS sınavının sonuçlarında Eşit Ağırlık puan türündeki sıralamaya göre ilk 240.000 içinde yer alması gerektiği duyuruldu.

En az lise mezunu adayların başvurabileceği polis ve jandarma subay ve astsubay alımlarında başvuruları kabul edilen ve Jandarma ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde mesleklerini yapmaya başlayan personeller, daha sonra meslek içinden yapılan Polis Özel Harekat (PÖH) ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) alımlarına da müracaat edebilecekler. Dolayısıyla özel harekat birimlerinde görev yapmak isteyen adaylarda ilk olarak bu ilanlara başvuruda bulunabilirler.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu