En Az Lise Mezunu 1 Milyon Yazılımcı Eğitimi Başvuru Ekranı Açıldı!

Türkiye’deki milyonlarca lise mezunu vatandaşı sevindiren son dakika haberi geldi! Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen 1 milyon yazılımcı eğitimi programı hakkında ilk açıklamalar yapıldı. Bakanlığın kurumsal internet sitesi üzerinden yapılan kamuoyu duyurusunda 1 milyon yazılımcı eğitimlerine lise mezunlarının da katılabileceğini ve yazılımcı olabilecekleri belirtildi. Uzun bir süredir vatandaşlar tarafından merakla beklenen ve hakkında araştırmalar yapılan 1 milyon yazılımcı alımı başvuru ekranı açıldı. Peki Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılan 1 milyon yazılımcı eğitim programına başvurular nereden ve nasıl yapılır? Yazılımcı olmak için aranan şartlar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını ve 1 milyon yazılımcı başvuru ekranı detaylarını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada 1 milyon yazılımcı alımında lise mezunlarına müjdeli haber geldi. Resmi sosyal medya hesabı aracılığıyla kamuoyuna önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, 1 milyon yazılımcı projesi için eğitimlerin yakın bir tarihte başlayacağını ve eğitim için kayıtların alınmaya başlandığı haberini verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı 1 milyon yazılımcı eğitim projesine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için başvuru ekranı hizmete açıldı. En az lise mezunu adayların başvuruda bulunabileceği 1 milyon yazılımcı eğitim projesine müracaatların yalnızca elektronik ortamdan yani internet platformu üzerinden alınacağı aktarıldı.

Lise Mezunları da Başvuru Yapabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaların ardından 1 milyon yazılımcı eğitim projesi kapsamında yüksek maaşlı yazılımcı olmak isteyen vatandaşlar proje hakkında kapsamlı araştırma yapmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 milyon yerli yazılımcı yetiştirmek için başlatılan proje kapsamında, başvuru sahiplerine online eğitimler verilecek. Eğitimlerini başarıyla tamamlamaya hak kazanan kursiyerler, eğitim bittikten sonra özgeçmişleri doğrudan işverenlere gönderilecek. Hedef 1 milyon yazılımcı eğitim projesi kapsamında;

  • Yazılım sektörü sistem analisti
  • Sistem test uzmanı
  • Proje yöneticisi
  • Veri tabanı uzmanı
  • Tasarım uzmanı
  • Güvenlik uzmanı

kadrolarına yapılacak personel alım işlemleri için gençlerin öncelikle eğitimlerini tamamlamaları gerektiği bildirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamada “İster lise, ister üniversite mezunu olun. Eğitimlere katılarak bir yazılım personeli olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

1 Milyon Yazılımcı Eğitim Projesine Başvurular Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sevindirici haberinin ardından başta lise mezunları olmak üzere heyecanlanan vatandaşlar, başvuru işlemlerinin nereden ve nasıl yapılacağını da yakından takip etmeye başladı. Hedef 1 milyon yazılımcı projesi için başvurular ve eğitimler, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) koordinesinde yapılmaya başladı. BTK Akademi resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunan yazılımcı adaylarına online eğitimler veriliyor. Yine eğitimlerde başarılı olan adayların özgeçmişleri de bu sayfa üzerinden oluşturulup doğrudan işverenlere gönderiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 milyon yazılımcı projesine başvuruda bulunmak isteyenlerin en az lise mezunu olması gerektiğini hatırlattı.

1 Milyon Yazılımcı Projesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

1 milyon yazılımcı projesine başvuru için ilk etapta BTK Akademi internet sitesi üzerinde yer alan başvuru ekranına erişmeniz gerekmektedir. BTK Akademi resmi internet sayfası olan https://www.btkakademi.gov.tr/portal/ bağlantısını açtıktan sonra sağ üst kısımda yer alan “Giriş” butonuna tıklayarak girişinizi e-Devlet Kapısı sistemi aracılığıyla T.C. kimlik no ve e-Devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sizin için otomatik bir üyelik oluşturulacak ve online eğitim sayfası karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada eğitim ara kısmından ya da diğer butonlardan eğitimlere ulaşabilir ve eğitimlere katılabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu