En Az 5750 TL Maaşla Vasıfsız 2000 İşçi Alımı Yapılacak! Başvuru Şekli Belli Oldu

İş arayanları yakından ilgilendiren personel alım ilanı Fındıklı Belediye Başkanlığı tarafından duyuruldu. Belediye bünyesinde sözleşmeli olarak istihdam edileceği açıklanan işçilere 5.750 TL ile 6900 TL arasında maaş ödemesi yapılacağı bildirildi. Fındıklı Belediye Başkanı tarafından yapılan son dakika açıklamasında, kurum bünyesinde 2000 çay işçisi alımı yapılacağı bildirildi. Söz konusu personel alımı ilanında, sözleşmeli istihdam edilecek işçilere, topladıkları çay oranına göre ödeme yapılacağı açıklanırken, başvuru işlemlerinin başladığı ve vasıfsız işçi müracaatlarının kabul edilmeye devam edildiği bildirildi. Fındıklı Belediye Başkanlığı vasıfsız 2000 çay işçisi alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları ve başvuru yöntemini haberimizde bulabilirsiniz.

Son dakika haberi olarak personel ve işçi alımı ilanları arasında düşen gelişmeye göre, Fındıklı Belediye Başkanlığı’na vasıfsız 2000 çay işçisi alımı yapılacak. Fındıklı Belediye Başkanı tarafından yapılan son dakika açıklamasında, kurum bünyesinde sözleşmeli olarak istihdam edilecek personele, topladıkları çaya göre ödeme yapılacağı açıklanırken, başvuruların başladığına yer verildi. Doğu Karadeniz  Bölgesi’nde bulunan Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çayın biçilmesi için sayılı günler kaldı. Bölge halkının bildiği üzere yaş çay biçme işlemleri, her sene Mayıs ayının ortalarında başlıyor.

2 Bin Vasıfsız İşçi Alımı Yapılacak

Ancak ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle şehirlerarası seyahat yasağının gelmesiyle birlikte normal şartlarda çay toplama işlerinde çalışan yaklaşık 40 bin yabancı uyruklu işçi bu illere gidemedi. Bu koşullar altında kurumların çay hasadı için işçi arayışlarına başladığı öğrenildi. Rize Valiliği tarafından koordine edilen ve bölgedeki kaymakamlıklar ile belediyeler, Çaykur, borsa, ziraat odaları ve esnaf örgütleri temsilcilerinin katılımı ile toplantı düzenlendi ve yol haritası belirlendi.

Çay hasadında görevlendirilen işçi alımı her sene belirli zamanlarda yapılıyor. Fakat bu sene tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde yayılım gösteren koronavirüs salgını pandemisi yüzünden pek çok sektörde olduğu gibi çay hasadı işleri de olumsuz etkilendi. Çay hasadında görevlendirilecek geçici işçi eksikliğinin genel iş arayanlar ile AÖF okuyanlar, üniversiteyi bırakanlar ve Vefa Sosyal Destek Grupları ile kapatılması formülü üzerinde duruluyor. Rize ili Fındıklı ilçesinde 2 bin işçi ile yapılması planlanan çay hasadında çalışanlara toplamda yaklaşık 21 milyon TL ödeme yapılacağı açıklandı.

6 Ay Sigorta ve İşe Göre Maaş Sistemi

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, bu yıl koronavirüs salgını gölgesinde kalan çay hasadında çalışacak işçiler hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Çervatoğlu yaptığı açıklamada, işçi probleminin ortadan kalkması için proje hazırladıklarını söyledi. “Herkes kendi mahallesinde kendi köyünde ve etrafında çalışacak. Üreticiye çay taban fiyatının üçte biri civarında bir maliyeti olacak ve hiçbir şeye karışmayacak. Koronavirüs sebebiyle memleketlerine geri dönen üniversite öğrencileri kendi köyünde, mahallesinde çaylığa girecek, tanıdıklarına yardım edecek, bunun karşılığında da ücretini alacak.” diyen Çervatoğlu oluşturulan minimum asgari ücret sistemini şu şekilde açıkladı:

  • Günde 300 kilo çay toplayan 4 bin 650 TL
  • Günde 350 kilo çay toplayan 5 bin 750 TL
  • Günde 400 kilo çay toplayan 6 bin 900 TL

“Bu yıl koronavirüsten dolayı işçi sorunu var, toplanacak çayımız var, iş var ama işçi yok. Bir yandan da geçmiş yıllardan gelen işsizlik problemi var. Bu sorunların çözümü için iyi bir proje geliştirildi. Kesinlikle 10 kişiyle de olsa 20 kişiyle de olsa bu projeyi hayata geçireceğiz” açıklaması yapıldı. Rize Fındıklı ‘ya yapılacak işçi alımında adaylar Fındıklı Ziraat Odası’na müracaat edebilecekleri açıklandı.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu