Emniyet Genel Müdürlüğüne Kadrolu Olarak Aşçı Alınacak

Devlet Personel Başkanlığı yeni bir personel alımı ilanı yayınladı. Yayınlanan ilana göre Emniyet Genel Müdürlüğü farklı illerde istihdam etmek üzere kadrolu statüde aşçı alımı yapacak. Alımlar sözlü veya uygulamalı yolla yapılacak olan sınavlarla yapılacak.

Personel alımı ilanında belirtilenlere göre atama onayı dışındaki bütün duyuru ve tebligatlar www.egm.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. Başvuru sırasında herhangi bir aşamada şartları taşımadığı düşünülen adayların başvuruları iptal edilecek. İşlemlerde başvurular bilgi sistemine kaydedilecek. Adaylardan istenen başvuru formunun bir çıktısı alınarak imzalatılıp adaya verilecek bununla birlikte sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylardan sınava gelirken bu formu getirmeleri istenecek. Merkezi sınav puanı olarak yalnızca adayların 2018 yılında girdiği KPSS-P94 puanı esas alınacaktır. Sınav komisyonu yeterli görmediği bir adayı ve adayların tamamını eleyebilme hakkına sahiptir.  Personel alımında çalışmaya hak kazanan adayların en az 3 yıl çalışması gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Alımında Adaylarda Aranan Şartlar Nelerdir?

Emniyet Teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı Dışında Görevli Kadrolu ve Sözleşmeli Personel Yönetmeliği gereğince işe alımı gerçekleştirilecek personelde aranacak bazı şartlar vardır.

Bu şartlar şu şekildedir:

 • Atanmak istediği kadronun belirtilen tüm şartlarını taşıması gerekir.
 • Başvuracak adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48.maddesinde belirtilen genel hüküm ve şartları taşıyor olması gerekir.
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyor olması gerekir. Bu şart başvurusu kabul edilmiş ve sözlü yada uygulamalı sınava girmeye hak kazanmış adaylardan istenecektir.
 • Adayların yapılacak olan güvenlik soruşturmasından temiz çıkmış olması gerekir. Bu şart ön başvurunun kabulü aşamasından sonra istenecektir.
 • Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak sınavda başarılı olması gerekmektedir.

Emniyet Müdürlüğü Personel Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı.
 • İstenilen mezuniyet durumuna bağlı olarak getirilen diploma veya diplomanın noter onaylı sureti.
 • Son altı ay içinde çekinilmiş iki adet vesikalık fotoğraf.
 • KPSS sonuç belgesinin aslı veya internet çıktısı.

Bu belgeleri tamamlayan adaylar bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürlüğüne başvuru yapabilir. Başvurular şahsen yapılacaktır ve diğer türlü başvuru yolları dikkate alınmayacaktır.

Başvuru yapacak adaylar en fazla 7 tane tercih yapma hakkına sahiptir. Başvuru yapacak adaylar için tarih 20.01.2020 ve 24.01.2020 olarak belirlenmiştir. Bu başvuru tarihlerinden sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır. Bu başvuru sürecini tamamlayarak KPSS P94 puan türüne bağlı olarak yapılacak alımlarda, bu liste alınacak personel sayısının beş katı kadar olacaktır. Bu listeye bağlı olarak adaylar sözlü veya uygulamalı sınav için çağrılacaktır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözlü veya Uygulamalı Sınavı Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılı için yapılacak personel alımında ön başvurunun kabul edilmesi halinde adaylar sözlü veya uygulamalı sınava tabii tutulur. Personel alımı için yapılacak olan sınavda adaylar önce KPSS-P3 puan türünün yüksek olanından başlamak üzere alınacak personel sayısının beş katı kadar bir liste oluşturulacaktır. Bu listedeki adaylar sözlü veya uygulamalı sınava çağrılacaktır. Sınav yeri ve tarihi bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde verilecektir. Bununla birlikte adaylar sınav sonuçlarına da yine aynı siteden ulaşabilir.

Sözlü sınavda ölçülecek olan şeyler şunlardır:

 • Adayların davranış ve tepkilerinin mesleğe uygun olup olmadığı ölçülecektir.
 • Aynı zamanda adayların mesleki bilgi ve yeteneği ölçülecektir.
 • Genel yetenek ve genel kültür seviye tespiti yapılacaktır.
 • Adayların muhakeme yeteneği ve özetleme gücü ölçülecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu