Emekliye 500 Lira Zam! 2020 Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Yatırılacak?

Emeklileri sevindiren gelişmeler yaşanıyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik açıdan zor günlerden geçen emekli ve çalışanlara yönelik ekonomik tedbirler alınmaya devam ediliyor. Maaşı bin 500 liranın altında olan Türkiye’deki yaklaşık 650 bin emekliye zamlı maaş ödemeleri haftaya başlıyor. Emekli vatandaşlar 500 liraya kadar olan zammı nisan ayının 17’sinden itibaren maaş hesaplarında görmeye başlayacak. SGK tahsis numarasına göre SSK, Bağkur emeklilerinin zamlı maaşları ne zaman yatacak? Emekli maaşları hakkında bilinmesi gereken en son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik istikrar kalkanı paketinden çıkan ve bir an önce hayata geçirilen emekli maaş zammı, merakla bekleniyor. Vatandaşlar zamlı maaşlarına kavuşmak için gün saymaya devam ediyor. Türkiye’de sayısı yaklaşık 650 bin olarak bilinen emekli maaşı bin 500 liranın altında olan emekli vatandaşlara ödemeler önümüzdeki haftadan itibaren ödenmeye başlayacak. Emekli vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) kendi adlarına oluşturulmuş emekli tahsis numaralarının son rakamına göre ayın 17’si ile 28’i arasında söz konusu zammı maaş hesaplarında görecekler.

28 Nisan’a Kadar Ödemeler Devam Edecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) emeklileri heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonlarca SSK (yeni adıyla 4A statüsü) emeklisi vatandaş, zamlı maaşlarına 17 Nisan ile 27 Nisan tarihleri arasında kavuşacak. Öte yandan Bağkur (yeni adıyla 4B statüsü) emeklileri ise yeni aylıklarına 24 Nisan ile 28 Nisan tarihleri arasında ulaşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ulusa sesleniş konuşmasında duyurulan ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında çıkarılan yasa ile yaşlılık, malüllük aylığı alan emeklilere aylık asgari ödeme tutarı, bin liradan bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Bu kapsamda ek ödeme dahil olacak şekilde maaş tutarı bin 500 liranın altında olan emekli vatandaşlara, bu aydan itibaren bin 500 TL maaş yatmaya başlayacak. Dolayısıyla emeklilerin aylık gelirlerinde 500 TL civarında bir artış yaşanması bekleniyor.

Bu imkandan ayrıca yararlanabilecek olan vatandaşlar da belirlendi. Maaşı bin 500 TL’nin altında olan ancak vefat etmiş emeklilerin hak sahibi konumunda olan yakınları da emekli maaşına yapılan zamdan yararlanabilecek. Bu durumda olan emeklilerin aylıklarında artış yaşanacağı için, bu sigortalı vatandaşlar üzerinden ölüm aylığı alan dul ve yetimlerin aylık gelirlerinde de artış yaşanması mümkün olacak. SGK tarafından verilen ölüm aylıkları, bin 500 TL tutarındaki yeni emekli aylığı üzerinden, hak sahibinin hisse oranına göre hesaplanacak.

Zamlı Maaşları Kim, Ne Zaman Alacak?

SSK emeklileri için SGK tahsis numarası son rakamı;

 • 9 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 17 Nisan
 • 7 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 18 Nisan
 • 5 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 19 Nisan
 • 3 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 20 Nisan
 • 1 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 21 Nisan
 • 8 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 22 Nisan
 • 6 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 23 Nisan
 • 4 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 24 Nisan
 • 2 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 25 Nisan
 • 9 olan emekli vatandaşlara ödeme tarihi: 26 Nisan

Bağkur (4B) emeklileri için SGK tahsis numarası son rakamı;

 • 9, 7 ve 5 olan emekli vatandaşlara, 25 Nisan
 • 3 ve 1 olanlara 26 Nisan
 • 8, 6 ve 4 olanlara 27 Nisan
 • 2 ve 0 olan emeklilere 28 Nisan

tarihlerinde zamlı emekli maaşları ödenecek. Maaş ödeme günü cumartesi gününe denk gelenlerin ödemeleri Cuma günü, Pazar gününe denk gelenlerin ödemesi ise pazartesi günü yapılıyor.

8 Sene Erken Emekli Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler! TESK Formülü Açıkladı

SGK’dan Sigortalı Kadın ve Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi!

Emeklilik Yaş Tablosu Kadın / Erkek Tüm Detayları

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu