EMEKLİLİKTE YAŞIN ÖNEMİ!

EMEKLİLİK HESABINDA YAŞIN ÖNEMİ!

1-İş kazasıyla meslek hastalığı halinde, hak sahiplerine bağlanacak gelirlerin hesaplanırken yaş olarak hangi tarih baz alınır

İş kazasıyla meslek hastalığı halinde, hak sahiplerine bağlanacak gelirlerin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim veya sağlık kurulu raporu ile ilk defa tespit edildiği tarihte nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri esas alınır.

2-Malulluk, Yaşlılık ve Ölüm Halinde Emeklilik Hesaplarında Yaş Olarak Hangi Tarih Baz Alınır?

ilk defa malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri, sigortalının ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonra doğan çocuklarının ise nüfus kütüğüne ilk olarak yazılan doğum tarihleri esas alınır.

3-İş kazası, meslek hastalığı, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından gelir ve aylık tahsisleri ile sermaye değeri hesaplanırken yaş olarak hangi tarih baz alınır

İş kazası, meslek hastalığı, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından gelir ve aylık tahsisleri ile sermaye değerinin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim raporuyla ilk defa tespit edildiği veya sigortalıların 5510 Sayılı Kanuna ve bu Kanunla yürürlükten kaldırılmış kanunlara tâbi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz.

4-Emeklilik Hesaplanırken Nüfus kayıtlarında doğum ay ve günleri yazılı olmayanlar Hangi Tarihte Doğmuş Kabul Edilir?

Nüfus kayıtlarında doğum ay ve günleri yazılı olmayanlar 1 Temmuz’da, doğum ayı yazılı olup da günü yazılı olmayanlar o ayın birinde doğmuş sayılır.

5-Türk Silahlı Kuvvetleri Çalışanlarından Kimlik Bilgileri Eksik Olanların Yaş Hesabı Hangi Tarih Baz Alınarak Yapılır?

Türk Silâhlı Kuvvetleri mensuplarının 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40 ıncı maddesinde belirlenen yaş hadleri sebebiyle emeklilik işlemleri, doğum tarihlerinde ay ve gün yazılı olmayanlar ile doğum günleri 1 Eylülden önce olanlar için 1 Eylül, doğum günleri 1 Eylül ve daha sonra olanlar için müteakip yılın 1 Eylül tarihinde yapılır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Selamlar 1974 doğumluyum ilk ise giriş tarihi 07.09.1987 yani 13 yaş küçük yaşta sigorta baslangicim geçerli mi yoksa 18 yaştan sonrasını mi baz alacak sgk emeklilik yaşımı hesaplarken yurtdisindan emeklilik ödeyeceğim bana cevap yazarsanız sevinirim tesekkurler

 2. Sigorta baslangiim yas buyutmeden once emekli sandigi baslangici yas buyutmeden sonra bide bana dedilerki emeklilik icin yas buyutme isleminiz 18 yasindan sonra ise buyutme yasi kullanilir 18 yasindan once ise onceki yasiniz kaile alinir dendi bende hesapladigimda 17 yas 2 aylik oluyorum buyutulmemis yasima gore bi yardimci olun lutfen.

  1. Değerli Okurumuz;
   5510 Sayılı Kanuna göre ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi olduğu tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmamaktadır.
   Ayrıca uzun ve kısa vadeli sigortalar ile genel sağlık sigortasından yararlanmada sigortaların yararlanmaya başlamadan önceki yaş düzeltmeleri kabul edilmekte, sigortalılıkları başlatılanların sigortalılık başlangıç tarihinden sonra yaptıkları yaş düzeltmeleri ise dikkate alınmamaktadır. Bu durumda yaş düzeltmelerine ilişkin mahkeme kararlarına istinaden tescil kütüklerinin tashihli yaşla ilgili bölümleri düzeltilecek ancak, uzun ve kısa vadeli sigortalar ile genel sağlık sigortasına tabi olunduktan sonra yapılan düzeltmelerde sigortalılık hak ve mükellefiyetinin düzeltilmeden önceki yaşa göre belirleneceği sigortalılara bildirilmektedir.
   Kısacası ilk defa malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri emeklilik hesabında esas alınır.
   Yaş düzeltmeniz sigortalı çalışmaya başladıktan sonra olduğu için düzeltilen yaş ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni yaşa göre hesap yapabilmesi için bu konuda dava açmanız gerekir.
   sağlıklı günler dileriz.

 3. Iyi calismalar bn 08.03.1978 dogumlu iken 15.05.1991 tarihinde iki yas buyuttum yasimi yani 08.03.1972 dogumlu oldum emekli sandigindan emekli olmak icin hangi yasim baz alinir bilgi verebilirmisiniz mumkunse

  1. Değerli okurumuz;
   yürürlükteki mevzuata göre sigortalı başlamadan önce yapılan yaş değişiklikleri emeklilik hesabında değiştirilen tarihe göre hesaplanmakta iken, sigortalı çalışmaya başladıktan sonra yapılan yaş değişiklikleri ise kabul edilmemekte emeklilik hesabı değişiklikten önceki yaşa göre hesaplanmaktadır.Kısacası yaşınızı sigortalı çalışmaya başlamadan önce değiştirdiyseniz yeni yaşınız, sigortalı çalışmaya başladıktan sonra değiştirdiyseniz emeklilik hesabınız eski yaşınız üzerinden yapılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu