Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile İlgili Son Durum

Bilindiği üzere sigortalıların emeklilik hakkı elde edebilmeleri için sigorta ilk başlangıç tarihine göre sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartını sağlamaları gerekmektedir. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlamış ancak yaş şartını sağlamamış kişiler yaş konusunda bir esneklik sağlanması ve emeklilik yaşının geri çekilmesini beklemekteler. Peki bu yönde bir düzenleme olacak mı? Emeklilik için yaşa takılanlar hakkında bir düzenleme olacak mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile İlgili Nasıl Bir Düzenleme Yapılacak?

Emeklilik için prim gün sayısı şartını sağlamış ve sigortalılık süresini tamamlamış ancak yaşı bekleyenler ile ilgili bir düzenleme yapılırsa bir kaç seçenek üzerinde durulacak. Ya maaş normale göre düşük bağlanacak en iyi ihtimalle de emeklilik yaşı geri çekilecek. Birinci ihtimal tabi ki olumsuz olan. Yani diyelim mi yaş şartını tamamlamanıza 5 yıl var.Devlet diyecek ki size sen 60 yaşı beklersen 1000 TL emekli maaşı alırsın. Ama şimdi olursan 500 Tl verebiliriz. Buna razıysan gel başvurunu yap. Bu model avrupada da daha önce bazı ülkelerde uygulanmıştı. En iyi ve ikinci ihtimal de kanundaki yaş şartlarının değiştirilmesi ve erkene çekilmesi . Bakalım bu yönde bir düzenleme olacak mı? Bekleyip görmek lazım.

Emeklilik İçin Yaş Bekleyenler ile İlgili Teklif ve Resmi Açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilikle yaşa takılanlara ilişkin, “Yaş ile ilgili bir düzenleme kurumun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyecek ve hazine transferlerinin artmasına sebep olacaktır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesinde emeklilikle yaşa takılanlar için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, “Emeklilik sistemlerinde finansal sürdürülebilirliğin temel sigortacılık ilkeleri içinde devam edebilmesinde yaş en önemli parametrelerden biridir. Dolayısıyla, yaş ile ilgili bir düzenleme kurumun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyecek ve hazine transferlerinin artmasına sebep olacaktır. Bu kapsamda kurumun temel amacı sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir” dedi.

SSK Emeklilik şartları için TIKLAYINIZ

Bağkur Emeklilik şartları için TIKLAYINIZ

Memurların emeklilik şartları için TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Ben 01/04/1979 doğum tarihim. Ssk girişim 15/02/1993 4/a olarak. Ama o zaman giriş yaşım 14 oluyor. %43 Engelliyim vergi indirimim. Var. Nezaman emekli olabilirim. Toplamda 3700 günüm var. Tşk.

  2. DOĞUM TARİHİM 01.02.1969 SİGORTA BAŞLANGIÇ 25.08.1986 İŞE BAŞLAMA TARİHİNDE 18 YAŞ DOLMADIĞI İÇİN SİORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ GEÇERLİ OLUYORMU, EMEKLİLİK TARİHİ NE OLUYOR

  3. 50 yaşında bağkurdan emekli olacam ama 56 yaşında da paramı alabilcen peki sağlık hizmeti nasıl yararlanabilirim (bizim seçtiğimiz insanlar emekli oluyor devletin tüm imkanlarından yararlanıyor biz senelerce bekliyoruz bu haksızlığa ahirette yakalarında olucam )

  4. Merhaba ilk sgk giriş 01.12.98 şu ana kadar pirim günüm 4300 d.t. 02.03.1976 askerlik başlangıç 03.1996 bitiş kasım 97 askerlik borçlanmasını henüz yapmadım askerlik borçlanmasını yaparsam başlangiç tarıhı değişirmi nekadar daha pirim gününe ihtiyacım var ve kaç yaşımda emekli olabilirim teşekkürler

    1. Merhaba. 10 gün askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 58 yaş yerine 57 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. 10 gün yeterli. Gerisini borçlanmanıza gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu