EMEKLİLERE SEYYANEN ZAM NE ZAMAN VERİLECEK

04.04.2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenli Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında emeklileri sevindirecek bir çok haber var.Buna göre emeklilere zam verilecek ve emekli maaşlarındaki kesinti düşecek.

TEMMUZDA EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM VAR

EMEKLİ SGDP KESİNTİSİ SEYYANEN ZAM TORBA YASA

2015 Temmuz ayında emeklilerin 1000 lira ve altındaki gelir ve aylıklarına 100 lira, 1000 liranın üzerindeki gelir ve aylıklara da 1100 lirayı geçmeyecek üzere seyyanen zam yapılacak.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine hükümetin müjdelediği seyyanen zammın yanında, Temmuz’da da tüm emekliler enflasyona göre fark alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine oluşacak 6 aylık enflasyon kadar zam yapılacakken, memur emeklileri ve memurlar ise toplu sözleşmeden doğan yüzde 3’lük zammı ve bu rakamın üzerinde oluşacak enflasyon farkını alacak

EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ SGDP KESİNTİSİ DÜŞÜYOR

Emekli olduktan sonra vergi mükellefiyetinden ya da şirket ortaklığından dolayı maaşlarından %15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme primi kesintisi yapılan emeklilerin bu kesintileri 01.07.2015 tarihinden itibaren %10’na düşecek.

65 YAŞ AYLIĞI ARTIYOR

Düzenleme ile 65 yaş aylığı da 145 liradan 200 liraya çıkarılıyor.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Memur emeklisiyim.1 eylülde maaşımi %4.76 zamli aldim.Seyyanen zam yok,ne yapmam gerekiyor.

  1. Değerli Okurumuz;
   Memur emeklisine seyyanen zam henüz verilmedi.Ancak meclis açılıp çalışmalarına başlayınca bu konu netlik kazanacak ve memur emeklisine 100,00 T.L seyyanen zam verilecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. İsa Bey;
   Toplu sözleşme görüşmelerinde kabul edilen emekli memurlara verilmesi öngörülen 100 lira zam 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren verilecekti. Bakanlar Kurulu memur emeklisine verilecek zammın 1 Eylül’den geçerli olması için karar aldı.

   Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar sonrası 1 Ocak 2016’da zamlı maaş alması planlanan emekli memurlar zamlı maaşlarını Eylül ayında alacaklar.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu