Emeklilere Promosyon Ödemeleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

07.03.2020
674
A+
A-
Emeklilere Promosyon Ödemeleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatın ardından ilk defa 2017 yılında uygulamaya geçirilen emekli vatandaşlara promosyon ödemlerinde geçtiğimiz günlerde 2020 ile 2023 yılları arasını kapsayan yeni 3 yıllık anlaşma imzalandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile kamu bankalarının imzalamış olduğu protokolün ardından gözler özel bankalara çevrildi. Bankalar SGK yetkilileri ile birer birer yeni promosyon ödeme protokolleri imzalarken milyonlarca emekli vatandaş da bu süreçte bilinmesi gerekenleri yakından takip etmek için araştırma yapmaya başladı. Türkiye’de 13 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren emekli promosyon ödemeleri hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizden takip edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmaya göre emekli maaş müşterilerine 2020 – 2023 yılları arasında maaş müşterisi olma taahhüdünü vermeleri durumunda ödenecek promosyon tutarları da belli oldu. Bu kapsamda yetkililerin imzaladığı protokolün detayları geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. Yapılan anlaşma ile emekli aylık tutarı bin 500 liraya kadar olan emekli maaş müşterilerine 500 TL, bin 500 ile 2 bin 500 lira arasında emekli aylığı alanlara 625 TL ve son olarak emekli aylığı 2 bin 500 TL ve üzerinde olan maaş müşterilerine de 750 TL tutarında nakit promosyon ödemesi yapılacak.

Bankalar Kesenin Ağzını Açmaya Başladı

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekli için toplamda 9 milyar TL’lik ödeme anlamına gelen ve önceki anlaşmaya göre promosyon tutarlarının yüzde 66 artış yaşandığı bu sözleşmenin ardından gözler hem kamu hem de özel bankalara çevrilmiş duruma geldi. Geçtiğimiz gün Garanti BBVA ek ürün koşulu olmadan, 2020 – 2023 yılları arasında emekli maaşını kendi bünyesinden almayı taahhüt eden maaş müşterilerine bin 200 TL’ye varan nakit promosyon ödemesi yapacağını açıkladı. Garanti BBVA’nın bu açıklamasının ardından devreye Yapı Kredi girdi. Yapı Kredi bankası 31 Mart 2020’ye kadar bankayı tercih edecek emekli maaş müşterilerine bin TL’ye varan nakit promosyon ödemeleri vaat etti. Ziraat Bankası, Garanti BBVA ve Yapı Kredi’nin ardından Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren diğer özel ve kamu bankaları da devreye girdi.

Halkbank’tan Promosyon Açıklaması

Halkbank tarafından yapılan emekli promosyon ödemelerinde 750 TL’ye varan ödemelerin yapılacağı belirtildi. Maaşı bin 500 TL’ye kadar olanlara 500 TL, bin 500 – 2 bin 500 TL arası olanlara 625 TL ve 2 bin 500 ile üzeri maaşlarda 750 TL promosyon ödeneceği belirtildi. Ödemelerin tek seferlik yapacağı ve bu kampanyadan yararlanan emekli maaş müşterilerinin 3 yıl boyunca maaşlarını Halkbank’tan alma taahhüdü verecekleri açıklandı.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) de emekli maaş müşterilerine yönelik yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında emekli maaşı 2 bin 500 TL üzerinde olup maaşını TEB bünyesine taşıyarak bin 250 TL almaya hak kazanan emeklilere ayrıca TEB Emekli Bankacılığı Ailesi’ne katılarak toplamda 2 bin 750 TL’ye varan avantajlardan yararlanma imkanı sunulacak.

Emekli Promosyon Ödemelerinde Bilinmesi Gerekenler

  • Promosyon için başvurular 1 Mart 2020 itibarıyla başladı.
  • 3 yılını dolduranların banka şubesine giderek yeni taahhüt imzalaması durumunda maaş tutarına göre promosyonunu alacağı açıklandı.
  • Yeni emekli olanlar da banka şubesine giderek başvuruda bulunabilecek.
  • Promosyonda 3 yıl emekli maaş müşterisi olarak kalma taahhüdü bulunuyor.
  • Emekli maaşı bağlanan herkes istediği bankayı seçebilir.
  • Sözleşme süresi sona eren emekliler dilediği bankayı seçerek yeni dönem promosyonlarını seçtikleri bankadan alabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.