Emeklilere Bayram İkramiyesi Müjdesi! Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün koronavirüs salgını ile mücadele konulu tedbir kararlarını açıkladı. Bu kararlar arasında emekli bayram ikramiyeleriyle de ilgili önemli açıklamalar yer aldı. Yılda iki kere, Kurban ve Ramazan Bayramı öncesinde ülkemizdeki milyonlarca emekli vatandaşa ödenen emekli bayram ikramiyelerinde ödeme tarihinin öne alındığı duyuruldu. 2020 yılı emekli bayram ödemesi ne zaman yapılacak? Yılın ilk bayram ikramiyeleri ne kadar oldu? Bu soruların yanıtları ve emeklileri yakından ilgilendiren tüm gelişmeleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren bayram ikramiyeleri hakkında son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayına katılarak ülkemizde koronavirüs salgınına karşı mücadele tedbirleri kapsamında alınan ekonomik kararları kamuoyuna duyurdu. Tedbir kararları içinde emekli bayram ikramiyesi konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, normal şartlar altında mayıs ayında ödenmesi planlanan emekli bayram ikramiyelerinin ödeme tarihinin öne alındığını ve bu ödemelerin nisan ayı başında yapılacağını açıkladı.

Emekliler Merak Ediyor! Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Türkiye’deki 12 milyon emekli vatandaşın merak ettiği konular arasında emekli bayram ikramiyeleri de yer alıyor. Her yıl iki defa yapılan bayram ikramiyesi ödemeleri bu yıl da Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde hak sahibi emekli vatandaşların maaş hesaplarına yatırılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında emekli bayram ikramiyeleri hakkında da önemli bilgiler paylaştı. Alınan kararları tek tek açıklayan Erdoğan, emekli vatandaşları yakından ilgilendiren ikramiye ödemeleri hakkında “Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrıca koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbir kararlarını açıklarken en düşük emekli maaşına zam yapıldığını da duyurdu. Buna göre en düşük SSK emeklisinin maaşına yüzde 20 oranında zam yapılarak maaş tutarı bin 500 TL’ye yükseltildi. Emekli bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı da ülkemizdeki milyonlarca emekli vatandaş tarafından merak konusu oldu. Emeklilere yapılacak ikramiye ödemeleri 2020 yılında da iki kere gerçekleştirilecek. Daha önceki tutarlarda herhangi bir değişiklik olmazsa hem Ramazan Bayramı öncesinde hem de Kurban Bayramı öncesinde emekli vatandaşlara biner lira ödenecek.

Hangi Emekliler Bayram İkramiyesi Alacak?

Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde SGK tarafından ödenen bayram ikramiyesi alma hakkı bulunan emekliler şu şekilde açıklandı:

 • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri
 • Şehit yakınları ve gaziler
 • Ölüm aylığı alanlar
 • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar
 • Geçici köy korucuları
 • Şeref aylığı alanlar
 • Şampiyon sporcular
 • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
 • Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri

Erkeklerde Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Sigortalılık süresinin başlangıç tarihi 08.09.1976 yılından önce olan erkeklerin; 55 yaşını ve en az 5000 prim gününü doldurmuş olmaları gerekmektedir. Yaş şartını doldurmamış olanların ise 25 yıl sigortalı olup yine en az 5000 gün prim ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin ödenmiş olma şartlarını yerine getirmiş olmaları gerekiyor.

Sigortalılık süresinin başlangıç tarihi 08.09.1999 tarihi olan erkeklerin; 60 yaşını ve en az 7000 prim gününü doldurmuş olmaları gerekiyor. Bu tarihten sonra sigortalı olanlar için sigortalılık süre şartı bulunmamaktadır. Bu koşula uyanların 7000 iş günü ve 60 yaş şartı emeklilik için yeterli olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Iyi günler benim annem 2019 kasim ayında vefat etti anneannem onun emekli maaşını alabilir mi alırsa ne kadarını alabilir anneannem bagkurdan emekli annem ssk dan emekliydi

  1. Merhaba
   Anneannenizin, annenizin maaşını alabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu durum aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Anneannenizin aylık geliri, asgari ücretin net tutarından az olması gerekmektedir.
   Ölen çocuktan aylık alabilmek için eğer varsa diğer çocuklardan kazanılan gelir aylıkları haricinde herhangi bir aylık almıyor olması gerekmektedir.
   Hak sahibi olan eş ya da çocuklardan artan hisse olması gerekmektedir. Bu hisse oranı % 25 olarak kalması gerekmektedir.

    1. Merhaba
     Tarafınıza belirtilen şartları ağlıyorsanız, bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu