Emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi Hangi Aydan Sonra Kesilmeyecek?

Çalışan emeklilerden  SGDP sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmaktaydı. Bu kesinti 2015 temmuz ayından önce yüzde 15  olarak uygulanmaktaydı. Temmuz 2015 tarihinden sonra sosyal güvenlik destek primi kesintisi yüzde 10’a düşürüldü.  Sosyal güvenlik destek priminin %10’a düştükten sonra 2016 yılı için sgdp kesintisinin kaldırılması gündeme gelmişti. Binlerce emekli bu kesintinin kalkacağı günü beklemekteydi.

6663 sayılı torba yasa kapsamında sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması da bulunmaktadır. Söz konusu bu Kanun ile sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılmıştır.

Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan duyuruda sosyal güvenlik destek primi kesintisinin kaldırıldığı ve kesintinin nisan maaşlarına yansıyacağı belirtilmiştir.  SGK’nın  duyurusunu sorularla açıklamaya çalışalım.

Vergi mükellefiyeti ve şirket ortaklığı devam eden SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emekllilerinden yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi 29 şubat 2016 tarihi itibariyle kaldırıldı. 29 şubat 2016 tarihi itibariyle kaldırılması sebebiyle emeklilerin mart ayı maaşlarından kesinti yüzde 10 kesinti olacak.

Böylece emekli maaşlarındaki kesinti nisan ayında kalkmış olacak. Yani  nisan 2016′da SSK Bağkur emeklilerden sosyal güvenlik destek primi kesintisi tamamen kalkmış olacak.

4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden Sosyal Güvenlik Destek Primleri Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacaktır.

Ayrıca, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz olarak kesilen tutarlar, taleplerine gerek bulunmaksızın ilgililerin hesaplarına yatırılacaktır.

***

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Hocam memur emeklisi olduktan sonra 01.07.2016 tarihinden itibaren tarım üretici birliğinde danışman olarak çalışıyorum. Sosyal Destek Primi kesilecek mi. Saygılarımla.

 2. ESKİDEN İŞVERENDİM HEMDE EMEKLİ TORBA YASA İLE YAPILANDIRDIM 6500 TL YE YAKIN ÖDEME ÇIKTI ŞU AN İKİ AYDA BİR 353 TL ÖDÜYORUM YEDİ TANE ÖDEDİM BU CEZALARADA AF ÇIKACAKMI BİLGİLENDİRSENİZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR .

  1. Değerli okurumuz;
   10 şubat 2016 tarihi öncesinde kesilen ya da kesilmesi gereken sgdp borçları için af yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba hocam annem bagkurdan emekli yuzde 10 mu 15 mi kesinti varmis annemdende kesilen bu kesinti bu ay ayda olucakmi kalkti diyorlar

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintileri 01 Mart itibariyle kaldırıldı. Eğer anneniz kendi adına ve hesabına çalıştığı için maaşından %10 SGDP kesiliyorsa 2016 Nisan ayından itibaren bu kesinti kaldırılacak.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu