Emekliler Dikkat! SGK Emeklilerine 602 TL Ek Ödemede Son Durum!

Tüm emekli vatandaşları yakından ilgilendiren sevindirici gelişmeler yaşanıyor. SSK ve Bağkur emeklilerini kapsayan gelişmelere göre emekli vatandaşlara 602 TL ek ödeme yapılacak. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamada sigortalı çalışanlara asgari geçim indirimi olarak en az 220 lira ödendiğine dikkat çekerek emekli vatandaşları kapsayan vergi iadesinin terine getirilen ek ödeme oranının yüzde 10’a çıkarılması gerektiğini belirtti. Bu doğrultuda Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekliye her ay verilen ek ödemenin yüzde 4-5’ten yüzde 10’a kadar çıkarılmasının söz konusu olduğu aktarıldı. Konuyla ilgili haberleri yakından takip eden emekli vatandaşlar “Emekli ek ödemeleri ne kadar?” sorusunun yanıtlarını arıyor. Eğer söz konusu TED tarafından gündeme getirilen talep kabul görmesi halinde emekli vatandaşlara en düşük ödeme 119 TL, en yüksek ek ödeme ise 602 TL olacak. Emekli maaş ve ek ödemelerle ilgili son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Tüm emekli vatandaşlara ödenen her ay ek ödemenin yüzde 4-5 seviyesinden yüzde 10 oranına çıkarılması gündeme geldi. SSK ve Bağkur’a bağlı emekli vatandaşlarda en düşük ek ödeme 59,94 TL’den 119,88 TL’ye, en yüksek ek ödeme de 241,15 TL’den 602,87 TL’ye yükselecek. Maaşı bin 500 lira olan emekli vatandaşa 60 TL yerine 150 TL, emekli aylığı 2 bin lira olan vatandaşa 80 TL yerine 200 TL, 3 bin lira olanlara ise 120 TL yerine 300 TL ek ödeme verilecek.

Türkiye Emekliler Derneği’nden Dikkat Çekici Talep

Ocak ayında maaşları yükselen, temmuz ayında bir zam daha alacak emekli vatandaşların maaşlarında ekstra bir artış gündemdeki yerini koruyor. Emekli vatandaşlar her ay maaşlarla birlikte verilen ek ödemelerin artırılmasını talep ediyor. Türkiye Emekliler Derneği yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, sigortalı çalışanlara asgari geçim indirimi olarak en az 220 TL ödendiğine dikkat çekerek “Emekli vatandaşlar için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme yüzde 10’a çıkarılsın.” çağrısı yapıldı.

Mevcut durumda emekli maaşı bin 369 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme yapılıyor. Eğer Türkiye Emekliler Derneği’nin bu önemli talebi hayata geçerse tüm emekli vatandaşlara her ay net maaşlarının yüzde 10’u kadar ek ödeme verilmiş olacak. Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren bu gelişmede ek ödeme oranı ikiye katlanacak. SSK ve Bağkur’lu emekli vatandaşlara en düşük ek ödeme 59,94 TL’den 120 TL’ye en yüksek ödeme de 241 TL’den 602 TL’ye çıkacak. Ayrıca maaşı bin 500 lira olana 150 TL, 2 bin lira olan emekliye 200 TL ve 3 bin lira olana 300 TL ek ödeme verilecek.

Ek Ödeme Oranları Artacak

Emeklilerin dört gözle beklediği ek ödeme oranlarının artma müjdesiyle ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsamda SSK ve Bağkur emeklilerinde en düşük ek ödeme 59,94 TL’den 119,88 TL’ye en yüksek ek ödeme ise 241,15 TL’den 602 TL’ye yükselecek. Maaşı bin 500 lira olana 60 lira yerine 150, 2 bin lira olana 80 lira yerine 200, 3 bin lira olana 120 lira yerine 300 lira ek ödeme verilecek. Diğer yandan emeklilere bu yıl da iki kez bayram ikramiyesi ödenecek. Tutarlarda değişiklik yapılmazsa 1000’er lira ödenecek. Emeklilerin heyecanla beklediği Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs, Kurban Bayramı ikramiyesinin 27-30 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Hesaplama Yöntemi Nasıl?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geç kalınmış bir karar gerekçe ,yasal hak ama yinede burası Türkiye sendika yok yasal düzenleme yok .hak ama gerisi yok asgari ücret uçmuş memur emeklileri in umurunda değil çünkü bugün bize yarın onlara neden aynı katagoriden emekli olduğumuz halde farklı katagoride maaş almak oysaki 1995 yılında bakanlar kurulu kararıyla hepsi bir çatı altında toplanmış aynı katagoriye konulmuş yasal düzenleme yani SSK, bağkur , memur emekli diye bir katagori sınıf gözetmeden bir bir eşitleme kararı alınmıştı şimdi hala hak arayışında olan bir emekli derneği orgutlenmeden haklarinin seçimle sınırlı olan bir dernek ama haklarını aramasını bilmeyen bir dernek çok şey söylemek istiyorum ama maalesef emeklinin hali ortada sistem o ki aylık baglama oraninadan kaynalanan hatadan dolayı emekli olan kişilerin maasi 800 YTL kadar düştüğü bir memlekette yaşıyoruz çok üzülüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu