EMEKLİLER DİKKAT! BANKADAN ÇEKİLMEYEN EMEKLİ AYLIKLARI NE OLUR?

EMEKLİ MAAŞI ÇEKİLMEZSE NE OLUR?

EMEKLİLER DİKKAT!  O SÜRE UZATILDI!!!

Sosyal Güvenlik Kurumunca yersiz ödemelerin önüne geçilebilmesi için getirilen önlemlerden biriside Banka/PTT aracılığıyla emekli ve hak sahiplerine ödenen gelir-aylıklardan belli bir süre hareket görmeyenlerin durdurulması işlemidir.

Aylıklar Neden Durdurulur?

SGK’dan gelir ve aylık alanların söz konusu gelir ve aylık alma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla bu ödemeler durdurulur.

Emekli Aylıklarının Ödenmesinin Durdurulması

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 97.maddesi “…Bu Kanuna göre bağlanan gelir ve aylıklarını tahakkuk ettirildiği tarihlerden itibaren aralıksız altı ay sonuna kadar tahsil etmeyenlerin gelir ve aylıkları, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla durdurulur…”hükmü yer almakta idi.11.09.2014 Tarihinde yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Kanun ile yapılan değişiklik ile bu “altı aylık” süre “on iki ay” olarak değiştirilmiştir.

Torba Yasa ile Yeni Düzenleme

11.09.2014 Tarihinde yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Kanun ile 5510 sayılı Kanunun 97 inci maddesinin dördüncü fıkrası; “Bu Kanuna göre bağlanan gelir ve aylıklarını tahakkuk ettirildiği tarihlerden itibaren aralıksız altı ay sonuna kadar tahsil etmeyenlerin gelir ve aylıkları, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla durdurulur.” Hükmünü amir olup, 6552 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi ile anılan fıkrada geçen “altı ay” ibaresi “on iki ay” şeklinde değiştirilmiştir. Mevcut uygulamada emekli ve hak sahiplerinin bağlanan gelir ve aylıklarını herhangi bir nedenle aralıksız olarak altı ay boyunca tahsil etmemeleri durumunda, bankalar hareket görmeyen hesapları Kuruma bildirmekte, Kurum da gelir ve aylıkları durdurmaktadır.

Emekli veya hak sahiplerinin gelir/aylıklarının ödenmesi için müracaatı halinde, ödemeler yeniden yapılmaya başlanmaktadır. Yapılan düzenleme ile emekli ve hak sahipleri adına gönderilen gelir/aylıkların bankalarca Kuruma bildirim süresi on iki aya çıkartılarak özellikle yurtdışında bulunma veya sağlık nedenlerinden dolayı gelir/aylıklarını altı aydan daha fazla süre alamayanların yaşadıkları mağduriyetler giderilmiştir.

Ödeme İşleminin Yeniden Başlatılması 

PTT veya Bankalardan aylıklarını 12 aylık sürede almayıp, aylık hesapları Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilen emekli veya hak sahipleri aylık ödeme işlemini tekrar başlatmak için ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu birimine yazılı olarak başvurmak zorundadır.

İlgili birime yapılan başvuru sonucunda müstehaklık tespiti yapıldıktan sonra gelir ve aylıklar tekrar başlatılır.

 Sonuç olarak; 5510 sayılı Kanun hükmü gereği PTT/Bankalara yatan aylıklarını aralıksız 12 ay almayan-çekmeyen emekli ve hak sahiplerinin aylık ödeme işlemleri geçici olarak durdurulmakta, 12 aydır birikmiş aylıklar PTT/Bankalar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimine yazılı başvuru yapıldığı zaman Kuruma iade edilen aylıklar geri ödenir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

82 Yorum

 1. Merhaba,
  hareketsiz olduğu için durdurulan yetim maaşını yeniden bağlatmak için nereye nasıl müracaat etmeliyim. Kurum emekli sandığı.
  Teşekkürler

 2. Merhabalar
  Annem Yurtdisinda yasiyor ve COVID19 dolayi Turkiyeye feleniyecek.
  Hesabindada 12 ay boyunca hareket olmuyacak.
  Aceba, bu COVID19 dolayi 12 ay surec uzatilirmi?

  Saygilar

  1. Merhaba
   Belirttiğiniz durum şu şekilde sonuçlanmaktadır.
   5510 sayılı Kanun hükmü gereği PTT/Bankalara yatan aylıklarını aralıksız 12 ay almayan-çekmeyen emekli ve hak sahiplerinin aylık ödeme işlemleri geçici olarak durdurulmakta, 12 aydır birikmiş aylıklar PTT/Bankalar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmektedir.
   Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimine yazılı başvuru yapıldığı zaman Kuruma iade edilen aylıklar geri ödenir.

 3. merhaba yurt disından emekliyiz ocak 2020 de Maas bankaya yitirildi sorum acaba altı ayininde mi yoksa onikiaydami çekmemiz lazım

 4. Merabalar yetim maaşıma başvurmadıgm icin birikmiş ve devlet geri almıs o parayı geri alabilirmiyim

 5. Iyi gunler dilerim.ben ve esim SGK dan emekliyiz.temmuz .2018 ten beri Yurt disinda bulunuyoruz.Esim kalp ameliyati oldu,henuz turkiyeye donemiyoruz.bankaya durumu bildirdik.alti ayi gecirmeden.maaslarimizi cekmemiz gerektigini soylediler.halbuki yeni kanun cekme muddetinin 12 aya cikarindigini internette gordum.siz ne dersiniz bu durumda ne yapmaliyim.cok tesekkurler.ve saygilar.turhan ve aysel arin.

 6. Merhaba;

  Babamdan kalan bağkur emekli maaşını, vefattından sonra annem alıyordu, bekar kız kardeşlerim olamdığı için, annem de 3 sen önce vefat etti şu an bende ayrıldım babamın maaşının alacağım ama annemin ölümden sonra biriken maaşı alabilirmiyim ben?

 7. Merhabalar.babam almanya da emekli turkiyede bir sure sigortasi oldugundan 2006 yilinda turkiyeden emekli olmus ama eve gelen bilgilendirme mektubunda bu zamana kadar bilgimiz olmadi. Geri ye donuk maaslarimizi alabilirmiyiz.tesekkurler

 8. Merhabalar
  Ben ve kızım eşimden dolayı ölüm aylığı almaktayız 5 yıldır.Fakat kızımın parasını 5 yıldır çekmediğim için bloke olmuş.Gerekli dilekçeleri yazdım ve yolladım.Bu durumda geriye dönük aylıkları ne kadar sürede geri alabiliriz.Teşekkürler…

 9. Iyi günler yetim aylığı alan bankada hesap açıp para yatırırsa aylık kesilir mi ? Herhangi bir sorun yaşanır mi?

 10. BEN YURT DISINDA YASAMAKTAYIM TURIYEDEN YURTDISI EMEKLILIGI YAPTIM 3 YILDIR MAAS ALIYORUMSIMDI ISE BIR BIR SENELIK IS BULDUM MAASIMI NASIL DONDURUTRUM BIR SENE SONRA MAASIMI TEKRAR BAGLATMAK ICIN NE YAPMAM GEREKIYOR

  1. Merhaba;bir dilekçe ile maaşınızı durdurabilirsiniz,geri döndüğünüzde ise maaşınızı geri bağlatmak için güncel bir hizmet cetveli ile sgk ya başvurmanız yeterli.

 11. Selam
  Ben Almanyada yasiyorum emekli muasimi Turkiyede birisine Vekaletname verdim ve Benim emekli muasimi aliyor
  Benim sorum ? Benim Türkiyedeki emekli muasimi Türkiyeye gitmeden Almanyadaki Bankalarindan Cekemezmiyim?
  Ne yapmam lazim?

 12. Merhabalar,Ben yurtdışı borçlanması yaptım Ocak 15 de aylığınız bağlanmış tır ziraat bankasından çekebilirsiniz diye mektup gelmiş ancak para hala yatmamış acaba bu kadar uzun sürmesi normalmi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 13. Selam Ahmet bey Ben yurtdisi ödemesi yapacam 06 06 1968 dogum tarifi 01 01 1987 ssk girisim var ve Ödeme yaptigim zaman 06 06 2018 de emekliligimi hak etmis oluyorum demi Maasimi alabilirim. Not calismiyorum yardimda almiyorum tesekürler

 14. Teşekkürler Peki hocam izlememiz gereken yol nedir dilekcemizi yazdık maaş blokesi kalktı maaş aldı dun itibaren o kalan maaşlarını alması için ne yapması gerekiyor?

 15. Hocam annem bağ kurdan babasından maaş alıyordu.Son 3 sene çekmemiş annem dilekçeyle başvurduk geri döndü bu ay ama hocam o 3 senelik parasinı alabilir mi? TEŞEKKURLER

 16. Merhaba ben yetim aylığı alıyordum kesildi tekrar bağlanması için dilekçe verdim ve tekrar bu ay bağlandı ödeme günüm bugün ama hesabıma geçmedi e devletten baktığımda bloke olarak gözüküyor 5 6 aylık birikmiş var öğrenciliğim aktif olana kadar 5 6 bekledim şimdi e devletten iade talebi verdim ne kadar zamanda sonuçlanır yoksa direk ankaraya dilekçe göndermem lazım mı arasam blokeyi kaldırlar mı ?

 17. merhaba Ahmet bey dedem vefat etti ve annem dedemin emekli maaşını alabiiliyordu ama 12 ayı geçti hiç çekmedi parayı sgk ya iade edilmiş bu para dilekçe vererek toplu alabilirmiyiz maaşı yoksa sadece blokesini mi kaldırıyorlar ?

 18. 3 aylık peşin ödemeli emekli maaşı alıyorum, maaş yatınca 3 aylık maaşımı toptan çektim, 2 oğlum var 35 yaşında ve evliler, ölümüm halinde çektiğim maaşımı iade edeceklermi, maaş ocak-nisan-temmuz-ekimde yatmaktadır, ben bu parayı harcadım, ölümüm halinde çocuklarımın ne yapmaları gerekir

 19. Merhaba

  Ben yurtdısında bulunmaktayım. Bagkur emeklım var. ve bagkurıun yattıgı hesaptan kredı cekmıstım. Her ay emeklı maasımdan kredı odemesı ıcın kesıntı yapılıyor. kalan maasım bankada bırıkıyor. kredının son taksıtıne 5 ay var. bu durumda bagkur maasim bugunden ıtıbaren 5 ay + 12 ay = 18 ay sonra mi bloke olur? yoksa cektigim kredinin otomatik odenen taksitleri hesap hareketi olarak sayilmazmi? ozetle 5 ay sonra maasimi 12 ay boyunca cekmeme hakkim varmi?

  Tessekurler

  Hasan

 20. merhaba ahmet bey babanennem yaşlılık maası var 3 ayda 1 alıyor ama 10 aydır gidip çekemiyor maaşı kesilirmi yoksa 12 ay gibi bir süre varmı

 21. AHMET BEY SGK YA BAŞVURU YAPTIK GÖNDERİLEN EMEKLİ AYLIĞINI SADECE EMEKLİNİN KENDİSİ ALABİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER.YERSİZ ÖDENEN AYLIK İÇİN MİRASCILARINA DA BORÇ OLUŞTURULMAYACAĞI SÖYLENDİ.MAHKEMEYE BAŞVURU YAPSAM NASIL OLUR.

 22. BABAM 25.06.2017 TARİHİNDE VEFAT ETTİ.RAMAZAN BAYRAMI SEBEBİYLE EMEKLİ AYLIĞI ERKEN ÖDEME OLARAK 22.06.2017 TARİHİNDE BANKAYA GÖNDERİLDİ.AMA CEKMEDEN VEFAT ETTİ.BU BANKADAKİ PARAYI HAKSAHİBLERİ VEYA MİRASCILARI ALABİLİRMİ.BANKAYA BAŞVURU YAPTIK PARAYI SGK DAN ALMAMIZ GEREKTĞİNİ SÖYLEDİLER.NORMAL MAAŞ TARİHİ HER AYIN 27 DE ALMAKTADIR.

 23. Emekli maaşıma bloke konuldu ve liseyi bitirdim 18yaşındayım ve 20yaşına kadar emekli maaşını alabiliyormuşum fakat bloke konuldu nasıl blokeyi kaldırabilirim ve e devlet’ten talep dilekçe yolladım 1 haftadır hala cevap gelmedi . ? ? ?

 24. Annem Almanyadan Borclanma yaparak Türkiyeden emekli oldu 2017 basinda.
  duydugumuz kadariyla 6 ay boyunca hic hesapta oynama yapilmaz ise para bloke edilecekmis dogrumu?

   1. Cevabiniz icin Tesekkür ederim Aymet Bey,
    gecen gün Almanyadaki Atasalegi aradim, ordaki Beyfendi bana sürenin 6 ay oldugunu söyledi. Ona 2014 deki cikan yeni kanunu sordum, hayir süre 6 ay dedi.

    Acaban Yurtdisi icin bu kanun gecerli degilmi?
    Tekrar cevab verirseniz sevinirim.

 25. emekli maaşım yeni bağlandı en yakın denizbank şb yattı ancak oturduğumuz yer köy statüsünde olup en yakın denizbank şb gidiş geliş 250 km dir. dolayısıyle ilk maaşı henüz çekemedim ve hesap açtıramadım.bu durumda 12 aylık bekleme süresinden yararlanabilir miyim.ya da en azından iki üç ay para bankada birikir mi.

    1. ilk maaşı denizbznktan uzaklıktan dolayı çekemedim. şimdi int. maaşımı sorgulayınca birikmiş görünen maaşın artık görünmediğini farkettim sadece maaş bilgileri var

     1. Merhaba;12 ay maaşınız birikir 12 ayda çekmezseniz maaşınız Kuruma iade edilir,bir dilekçe ile toplu olarak alabilirsiniz.

     2. Merhaba engelli vergi indiriminde 01.03.2020 de emekli oldum fakat garanti bankasına mayista bayram ikramiyesi ve 1 aylık maaşım yatmis fakat toplamda birikmislik ile 5999 tl almam gerekiyor e devlette baktığımızda . bankaya sordugumuzda birikmiş maaşımı banka göremediğini söylüyor hesaba ssk yatirmamis diye söylüyor konuyla ilgili ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim tesekkurler

 26. Merhaba vefat eden eşimden dul maaşı alırken 09.04.2017 de evlendim 23.04.2017 de dul maaşım hesabıma yattı sgk yı aradığımda parayı geri çekeceğiz siz çekmeyin dediler. 1 ay oldu maaş hesabımdan hala geri çekilmedi. Bir de bir yerde okumuştum evlilik tarihini takip eden ay başından itibaren kesilir diye yazıyordu. Ben 23.04.2017 de yatan maaşı hak ettim mi yoksa geri alınır mı alınacaksa bu işlem ne kadar sürüyor.

 27. Merhaba
  Annemin maaşına banka değişikliği yapıldıktan sonra bloke konuldu ve 4 ay olmasına ragmen hala maaş hesaba yatmadı, yetkililer blokenin kalktığını kısa sürede yatacağını söleselerde devamlı olarak, henüz hesaba yatırılmadı, ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor.
  teşekkürler

  1. Merhaba;bloke olan maaşlar Kurum tarafından şahıs ödemeleri kapsamında yeniden ödenir.Ziraat Bankasından TC kimlik numarası ile sorgulama yapın veya Kurumla görüşün.

 28. Kolay gelsin oncelikle 2 sorum olacak. Babaannem 13 .09.2016 tarihinde vefaat etti. Tek yasal miraasci benim veraset ilaminda da tek ben gozukuyorum. Almanyadan emekliydi ve bana ocak ayinda alman sigorta kurumundan kagit geldi bi miktar toplu doviz odem sadece mirascilara odenecektir diye. Benden bazi belgeler istediler veraset ilami muhtar imzasi falan hazirlayip gonderdim banka hesabi faln. Suan bekledeyim odeme yapilmadi. Ve yakin zaamnda ogrendigim su babannem olmeden once bi sure maasini cekememis simdi bu toplu para cekilemeyen maasmi degilse o maaslari ben mirasci olarak hak edebilir miyim nasil olur yardimci olursaniz sevinirim..

 29. Merhabalar esimin annesi dul maasi almakta fakat suan hasta yerinden kalkamiyor dul maasini ppt den nasil alabiliriz almazsak 6 ay dururmu

   1. Babam vefat etti.Anneme çift aylık bağlandı.1’i meslek hastalığı aylığıdır.Dedem öldüğünden ;Anneme babamın düşük olan Meslek hastalığı maaşını kestirip dedemin yüksek olan Meslek Hastalığı maaşını bağlayabilir mıyız?Bir de şayet maaş bağlanırsa bankaya geldiği zaman kaç ay almazsa geri gider.

 30. Merhaba babam 7 ay önce emekli oldu fakat başvuruda bulunmadı. Başvuru yaptığı zaman biriken o 7 aylık maaşı nasıl alabilir?

 31. Merhaba ben üniversite öğrencisi olduğum için 2012 temmuza kadar babamın ölüm ayligindan yararlandım 25 yasima geldiğim için aylığım kesildi ve şimdi e devlette 321 tl blokeli maaş göründü ve başvurdum bunu alabilirmiyim yada almamda bir sorun çıkar mi teşekkürler.

 32. iyi günler ben yurtdışıdan kesin döndüm 3201 sayılı kanuna göre emekli oldum

  Yaklaşık 10 aydır maaşı bankada bekliyor cemiyorum gerekcesi emekli olmaktan vazgecmek ve ödediği parayı geri almak istiyorum

  Yasal olarak böyle bir hakkım varı

  Yanıtınız icin cok teşekkür ederim Saygılar

 33. merhaba babam 2007 den beri kayp gaiplik davası açtm ve kazandm babamn sadece 1952 gün sigortası var 2008 kanunu ile bilgi alabilir miyim toplu para alabiliyor muyum ve sigortalı bi işte calşmam etkiler mi

  1. Merhaba ben almanyada yasiyorum ve türkiyeden emekli masi almakdayim malesef bu sene 6 ay icinde gidemedim ama hala borcum var bankadan kredi almistim ona odeniyo kalan da cok az yinede ploke oluyormu acaba
   Tessekur edeeim

   1. Merhaba
    Bloke süresi 12 aya kadar uzatılmış durumdadır. Fakat 12 ay dolmadan hesabın işlem görmesi zorluk yaşamamanız açısından daha iyi olacaktır.

 34. Mrb babam vefat edince babamn bağ-kur aylıkları annem ve kardeslerime dağıtıldı fakat aylıkları bankadan 12 aydan fazladır almadıkları için banka aylıkları kuruma iade etti.. bu durumda ne yapılmali dilekçe örneği fln varmı acaba

  1. Merhaba. Şu şekilde bir dilekçe yazın;
   ……Sosyal Güvenlik Merkezine,
   Kurumunuzdan ……………………. T.C. kimlik numarası ile emekli maaşı almaktayım. Tarafıma gönderilen emekli aylıklarını elimde olmayan sebeplerle 12 aydan fazla süreyle çekmediğimden maaşlarıma bloke konulmuştur. Bloke konulan ve emanete alınan maaşların tarafıma iade edilmesi hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

  2. Öncelikle kolay gelsin 2013 de kaynanam dul maaşı almakta iken rahatsızlık gindan dolayı dört veya beş maaş çekememiş sonra kurum el konmuş bu el kolunal parayı geri nasıl alabiliriz

 35. merhaba babaannem bağkur emeklisi maaşını çekmedi banka da duruyor. maaşını çekmezse yatan para geri çekilir mi? Böyle bir problem olur mu ?

 36. Merhaba Babam 35 gündür kayıp kendisinden hiçbir haber alamadık ve alamıyoruz.Maaşı PTT hesabında duruyor,eğer bu sorun böyle devam ederse annemin maşı alması konusunda ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor.Bu beklemenin yasal süresi nereye kadar devam edecektir?

  1. Öncelikle babanız için gaiplik ilanı vermeniz gerekir. Mahkeme kararıyla gaip sayılması gerekir ki anneniz adına maaş bağlatabilesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu