Emekliler Dikkat! 76 Yaş Üzerindekilere Evde Ödeme Yapılacak!

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Emeklilerin son dönemde gündemlerinden düşmeyen promosyon ödemeleri ile ilgili açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk, emekli promosyonlarında taahhüt şartının koronavirüs salgını ile ilgili tedbirler kapsamında geçici olarak kaldırıldığını açıkladı. Bununla birlikte Bakanlıktan yapılan açıklamalarda 76 yaş ve üzerindeki emekliler için de yeni düzenlemeler yer aldığı görüldü. Emekli promosyon ödemeleri ile ilgili son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Emekli promosyon kampanyaları ile ilgili olarak son dakika açıklamalarında bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ülkemizde yaklaşık 13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren promosyon ödemelerinde taahhüt şartının geçici olarak kaldırıldığını bildirdi. 4A, 4B ve 4C’lilerin emekli promosyon ödemelerini nasıl ve ne zaman alacağı merak konusu olmuşken bu konuda bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Emekli Promosyon Ödemeleri Nasıl Alınacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’de etkisini göstermeye başlayan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere ilişkin yaptığı kamuoyu açıklamasında, “Yeni tip koronavirüse karşı aldığımız bu önlem sayesinde risk grubunda olan emeklilerimizin ve hak sahiplerinin promosyon taahhüdü için ayrıca bir işlem yapmasına ya da bankaya gitmesine gerek olmayacak.” ifadelerini kullandı. Bankalara yazı gönderildiğini açıklayan Bakan Selçuk, “2002-2023 dönemi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında imzalanan protokol gereği, emeklilerimiz ve hak sahiplerinden taahhütname onayı almadan promosyon ödemesi yapılamıyordu. Taahhüt şartını kaldırmaları için tüm bankalara tazı gönderdik.” dedi.

Emekli Aylıklarına Evde Ödeme Düzenlemesi

Aylığını farklı bankaya taşımak isteyen emekli vatandaşların aktarma yapabileceğini kaydeden Bakan Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni koronavirüse karşı açıkladığı tedbir paketi kapsamında da kamu bankalarımız, 76 yaş üzerindeki emeklilerimiz talepte bulunursa, aylık ödemelerini evlerinde yapacaklar.” açıklamasında bulundu. Bu kapsamda ilgili şartları taşıyan vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile iletişime geçip talepte bulunması halinde emekli aylıklarını evden çıkmadan alabilecekler.

Emekli Promosyon Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren emekli promosyon ödemeleri 1 Mart 2020 tarihi itibarıyla resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurduğu koronavirüs ile mücadele paketi kapsamında açıkladığı kararlar içinde emekli vatandaşlara ilişkin, “En düşük emekli maaşını bin 500 liraya yükseltiyoruz. Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz.” açıklamalarında bulunduğu görüldü. Bunun yanı sıra emekli maaş müşterilerinin promosyon ödemelerini şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağladıklarını belirtti.

Emekli promosyon ücretini nasıl alacaklarını merak edenler için de açıklamalar yapıldı. Buna göre ilk maaşınızı SGK’nın anlaşmalı olduğu bankadan tahsil ettikten sonraki diğer maaşlarınızı dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Taşıma aşamasında bankalar 3 sene bankadan hizmet alma şartını kabul etmeniz halinde promosyon ödemesi yapıyor. Bu sayede ikinci ay maaşınızı istediğiniz bankadan promosyonlu olarak alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli maaşını başka bir bankadan almak ve promosyon ödemesini de bu bankanın kampanyasından yararlanarak tahsil etmek isteyen emeklilerin yapması gereken işlemler şunlardır:

  • E-devlet Kapısı sistemine giriş yapın.
  • SGK’nın e-Hizmetler sayfasına bağlanın.
  • Burada hangi kurumdan emekliyseniz o seçenekler arasında banka ve adres değişikliğini bulun ve tıklayın.
  • Ekrana gelen sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol menüde bulunan banka / şube değişikliğini tıklayarak yeni banka bilgilerinizi bu alana girebilirsiniz.

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark Öder?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu