EMEKLİLER 2015 TEMMUZDA NE KADAR ZAM ALACAK

Temmuz’da çalışan emeklilerin maaşına yüzde 5’lik kesinti zammı gelecek. Emekli olup çalışmaya devam edenler, aylık ortalama 50, en fazla 153 lira kazanç sağlayacak. Ayrıca enflasyon farkı ve seyyanen yapılacak zamdan da yararlanacak.

Çalışan emeklilere Temmuz’da ekstra zam var. Ticari faaliyette bulunan emekliler, Temmuz’da diğer zamların yanı sıra kesinti zammı alacak. Maaşlarından yapılan kesinti azalacak, aylık 153 liraya varan kazanç ortaya çıkacak. Emekli olup çalışmaya devam eden emeklilere Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi uygulanıyor.

Emekli, eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açarsa ya da şirket ortağı olursa, maaşından yüzde 15’lik kesinti yapılıyor. Ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşından yapılan bu kesinti, Temmuz’dan itibaren yüzde 10’a inecek. Böylece maaşlarda, daha az kesinti yapılması yoluyla artış olacak. Aylık ortalama 50 lira, en fazla 153 lira kazanç sağlanacak.

50 LİRA ARTIŞ VAR

2015 TEMMUZDA SSK BAĞKUR EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLERE NE KADAR ZAM VAR

Örneğin; bin lira maaş alan bir emekliden 150 lira yerine 100 lira kesinti yapılmaya başlanacak. Böylece maaşı bin lira olan emekli, her ay 50 lira kesinti zammı almış olacak. Çalışma Bakanlığı verilerine göre; bu düzenleme 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisi olmak üzere 630 bin emeklinin yüzünü güldürecek.

DİĞER ZAMLARI ALACAK

630 bin kişi ayrıca, Temmuz’daki emekli zamlarından da yararlanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi olanlar, Temmuz’da, bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon kadar zam ve durumları uyuyorsa seyyanen zam alacak. Ticari faaliyette bulunan emeklilerden memur emeklisi olanlar ise yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak

Kaynak:http://www.takvim.com.tr

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hocam yetim aylığı alan kız çocuklarının aylıkları evlendikleri takdirde maaş ları anne nin maaşına eklenir mi? Hocam bir sorum da şu evli olupta nikahı olmayan ve yetim aylığı alan kızın bu durum farkedilirse bir ceza uygulanır mı?

  1. Değerli Okurumuz;
   Yetim aylığı alan kız çocuğu eğer çeyiz parası talep ederse resmi nikah çıkarttığı tarihte almış olduğu aylık tutarının yirmi dört katı tutarında kendisine çeyiz parası ödenir.Bu durumda yirmi dört ay sonra anneden başka maaş alan çocuk yoksa kız çocuğunun maaşı anneye aktarılır eğer maaş alan başka çocuk varsa onlara hisseleri oranında dağıtılır.
   eğer çeyiz parası istemiyorum derse bu durumda da anneden başka maaş alan çocuk yoksa kız çocuğunun maaşı anneye aktarılır eğer maaş alan başka çocuk varsa onlara hisseleri oranında dağıtılır.
   Yetim aylığı aldığı halde başkasıyla imam nikahlı şekilde yaşayan kız çocuklarının bu durumu tespit edilirse kendilerine ödenen aylıklar gecikme zammı ve faizi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tahsil edilir.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu