Emekliler 2015 Temmuz’da ne kadar zam alacak?

Milyonlarca emekli 2015 Temmuz ayında alacakları zammı merakla beklemekte. Enflasyon karşısında emekli maaşların erimesi, alım gücünün düşmesi ve fiyatların oldukça zamlanması emekli aylıklarının aynı oranda yükselmemesi emeklilerin yaşam kalitesini bir hayli düşürdü.

Emekliler bir umut gözlerini Temmuz ayından itibaren verilecek zamlara çevirdi. Peki emekliler ne kadar zam alacak, kimlere ne kadar zam verilecek. İşte tüm bu soruların cevapları..

SSK ve Bağkur Emeklilerine ilk altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam verilecek?

 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz’da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak.

TUİK,  ilk beş aydaki enflasyon oranlarını daha önce açıklamıştı. Buna göre yılın ilk beş ayındaki enflasyon yüzde 5,3 oldu.

Temmuz’da maaşlara yapılacak zam, Haziran ayı enflasyonu da açıklandığında, tam olarak netleşmiş olacak. Çok büyük bir sürpriz olmadıkça Temmuz ayında ssk ve bağkur emeklilerine en az %5 enflasyon zammı verileceğini düşünüyoruz.

Maaşı 1000,00 T.L altında olanlara 100,00 T.L zam verilecek

Yukarıdaki enflasyon zammının haricinde torba yasa gereği 2015 Temmuz ayında emekli aylıkları 1000,00 T.L altında olan emeklilere 100,00 T.L seyyanen zam verilecek.

Emekli aylıkları 1000,00 T.L. ile 1.100,00 T.L arasında olan ssk ve bağkur emeklilerin aylıkları da 1.100,00 T.L’ye tamamlanacak.

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Kesintisi Düşecek

Torba yasada kabul edilerek resmi gazetede yayımlanan düzenlemeye göre emekli olduktan sonra kendi adına ve hesabına çalışan emeklilerin aylıklarından %15 oranında yapılan Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Kesintisi %10’na düşecek. Böylelikle bu durumda olan emekliler enflasyon zammı ve seyyanen zam haricinde bir de %5 buradan kar etmiş olacak.

Kısaca özetlemek gerekirse ssk ve bağkur emeklisi bu sene temmuz ayında çok karlı çıkacak ve en az iki zam birden almış olacak.Maaşlarından sosyal güvenlik destekleme primi kesintisi yapılanlar da üç zam almış olacaklar.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu