Bilindiği üzere memur emeklileri her yıl ocak ve temmuz aylarında toplu sözleşme ile belirlenen oran üzerinde emekli maaşlarına zam alırlar. 2017 Ocak ayında memur emeklileri emekli maaşlarını %3 oranında zamlı alacaklar. Bu zam 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olduğundan memur emeklisi, memur dul ve yetim emeklisi ile vazife malullüğü ve malul aylığı alanlara 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren oluşan zam farkları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir tarihte emekli maaş banka hesaplarına aktarılmakta. Peki memur emeklisi ile memur dul ve yetimlerine 2017 Ocak maaş zam farkları ne zaman ödenecek?İşte detaylar; 2017 Ocak Memur Emeklileri Maaş Zam Farkları Milyonlarca memur emeklisi ile dul ve yetim aylığı alanlar, vazife malulu aylığı alanlara en son 22.07.2016 tarihinde 2016/Temmuz ayı maaş zam farkı ödenmişti. Önceki yıllara baktığımızda da maaş zam farklarının ayın 20'sinden sonra hesaplara aktarıldığını görebilmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan 2017 Ocak maaş zam farklarının ne zaman ödeneceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da maaş zam farklarının 26 Ocak 2017 tarihinden itibaren banka hesaplarına aktarılmıştır. . 2017 Ocak Emekli Sandığı Maaş Farkı Sorgulama Emekli sandığı maaşınızın ne kadar olduğunu www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve Edevlet şifreniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ediniz;
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • 4C HİZMETLERİ,
  • 4C AYLIK BİLGİSİ.
Memur Emekli Maaş Farkları ile tütün Paralarının ödenme şekli konusunda 26 Ocak 2017 Tarihli SGK Duyurusu

2016 yılına ait ek ödeme (Tütün İkramiyesi) tutarları ile Emekli Sandığı Kanununun Mülga Hükümlerine göre emekli, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların maaşlarına ait Ocak 2017 zam farklarının Ödenmesi 26 Ocak 2017’de yapılacaktır.

Emekli Sandığı Kanununun Ek 79 uncu maddesi gereğince; Harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlarla bunların hak sahiplerine, bu kapsamda olanlardan tekrar çalışmaya başlamaları sebebiyle maaşları kesilenlere ve vazife malulü olup aylık bağlanmadan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenlere ödenmesi gereken 2016 yılına ait Ek Ödeme (Tütün İkramiyesi) tutarları hak sahiplerinin banka hesaplarına veya PTT merkezlerine gönderilerek 26 Ocak 2017 tarihinde ödenecektir.

Bu kapsamda yer alan 57.069 kişiye yapılacak toplam ödeme 113.655.140,42 TL’dir. Harp malulleri ile vazife maluliyetine neden olan olayın türüne bakılmaksızın tüm vazife malullerinin (Erbaş, Er, Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Polis gibi emniyet güçlerinin yanı sıra vazife malulü olan öğretmen, mühendis, doktor, memur gibi sivil vazife malulleri) faydalandığı bu ödeme, maluliyet dereceleri ve maluliyet göstergelerine göre 2.113,28 TL ile 3.842,32 TL arasında değişmektedir.

Maluliyet Derecesi Maluliyet Göstergesi Katsayı Ödenecek Tutar:

Ayrıca,  Emekli Sandığı Kanununun mülga hükümlerine göre emekli, malul, dul veya yetim aylığı alan toplam 2.096.822 kişinin 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, aylık almakta oldukları Banka ve PTT Şubelerine gönderilerek 26.01.2017 tarihinde ödemeleri yapılacaktır.

 Buna göre;

A- Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan;

1. Grupta Kasım-Aralık-Ocak Döneminde aylık alanlara; Ocak ayı olmak üzere, bir aylık tutarında,

 2. Grupta Aralık-Ocak-Şubat Döneminde aylık alanlara; Ocak ve Şubat ayları olmak üzere, iki aylık tutarında,

3. Grupta Ocak-Şubat-Mart Döneminde aylık alanlara; Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere, üç aylık tutarında,

B- Aylıklarını her ay alanlara; Ocak ayı olmak üzere,

1 aylık tutarında, aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Editör: TE Bilisim