Emekli Oluktan Sonra Çalışan Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Emekli olduktan sonra kıdem tazminatı alınamaz. Kıdem tazminatı tek bir iş yerinden bir kere alınabilen bir tazminat türüdür. Başka bir iş yerinde çalışmaya başlayan ve gerekli şartları yerine getiren kişiler yeni iş yerlerinden de kıdem tazminatı alabilir. Ancak bir kişi emekli olmuş ve daha sonra tekrar sigortalı olarak çalışmaya başlamış ise kıdem tazminatı alamaz.

Emekli yurttaşların tekrar iş gücüne katılmaları halinde kıdem tazminatı almalarını yasaklayan yönergeler bulunur. Emeklilere kıdem tazminatı hiçbir iş yeri tarafından verilemez. Emekli olan bir kişi tekrar çalışmaya başlar ise emekli aylığında da kesinti yapılır.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen bir haktır. Tüm işçilerin kıdem tazminatı alma hakları vardır. Ancak öncelikle kıdem tazminatı için gereken şartların yerine getirilmesi gerekir. Kıdem tazminatı sadece Türk vatandaşlarına yönelik bir hak değildir. Etik ve ahlak kuralları çerçevesinde bir iş yerinde çalışan ve belli standartları yerine getiren herkes kıdem tazminatı alabilir.

Kıdem tazminatı ile çalışanların hakları korunur ve istismarın önüne geçilmesi hedeflenir. Kıdem tazminatı almak isteyen kişilerin iş verenleri ile iletişime geçmesi gerekir. İş veren tarafından kıdem tazminatı verilmez ise işçinin iş veren kişiye dava açma hakkı bulunur.

Kıdem Tazminatını Kim Alabilir?

Kıdem tazminatı alanlar tazminatı almak için şartları yerine getiren kişilerdir. Bu koşullar Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından belirlenerek anayasaya eklenmiştir. Kıdem tazminatı almak için gerekli şartları yerine getiren kişiler, iş yerinden ayrılacakları zaman tazminat alabilir.

Tazminat almak için bir iş yerinde en az 1 yıl boyunca çalışılması gerekir. 1 yıl boyunca iş yerinde çalışan ve ahlak kurallarına uyan herkes kıdem tazminatı alabilir.

Kıdem Tazminatının Koşulları Nedir?

Kıdem tazminatının şartları 1475 sayılı kanun ile belirlenmiştir. Bu kanunda yer alan 14. Maddenin usulüne uygun olarak kıdem tazminatı alınabilir.

Kıdem tazminatı almak için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

 • En az 1 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmak
 • İş sözleşmesinin haksız yere işveren tarafından feshedilmemesi
 • İş sözleşmesinin haksız yere işçi tarafından feshedilmemesi
 • İşçinin mücbir sebepler ve haklılık nedeni ile işten ayrılmak istemesi
 • Erkek çalışanlar için askerlik nedeni ile işten ayrılmak
 • Normal emekliliğin gelmesi
 • Kadın çalışanlar için evlenme nedeni ile işten ayrılmak istemeleri
 • Ölüm

Gibi koşullardan dolayı iş yerinden ayrılmak durumunda kalan kişilere kıdem tazminatı ödemesi yapılır.

Kıdem Tazminatını Kim Öder?

Kıdem tazminatını ödeyen taraf işverendir. Kıdem tazminatı, işçinin çalıştığı iş yeri tarafından ödenir. İş yeri tarafından kıdem tazminatı ödenmemesi halinde işçi 1475 sayılı kanun kapsamında dava açabilir.

Eğer bir işçi iyi niyet ve ahlak kuralları kapsamında herhangi bir ayıp işlemeden, gerekli koşulları yerine getirerek iş yerinden ayrılıyor ise bu durumda kıdem tazminatı alması gerekir. Kıdem tazminatı almak için sigortalı olarak çalışmak ve 1475 sayılı kanuna tabi olmak gerekir.

1 Sene Çalışmak Kıdem Tazminatı İçin Yeterli Midir?

1 sene çalışınca kıdem tazminatı için hak kazanılır. Aynı iş yerinde işe giriş tarihinden itibaren 1 yılı tamamlayan kişilere bazı haklar verilir. Bu haklar arasında kıdem tazminatı da yer alır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için 1 sene boyunca aynı iş yerinde çalışmak gerekir ancak bu şart tek başına yeterli değildir.

Eğer kişi kendi isteği ile işten ayrılıyor ise kıdem tazminatı alamaz. Kıdem tazminatı almak için haklı bir sebep gerekir. Bu sebepler arasında kanıtlanabilir mücbir sebepler yer alır; askerlik, evlilik, ölüm ve hastalık gibi.

Kıdem Tazminatı Hangi Kanun ile Verilir?

Kıdem tazminatı kanunu Türkiye Cumhuriyeti anayasasında yer alan 1475 sayılı kanundur. Bu kanunda yer alan 14. Madde kıdem tazminatı hakkı ile ilgilidir. Kıdem tazminatı hakkından herkes yararlanabilir. Kıdem tazminatı sadece Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına verilen bir tazminat türü değildir.

Türkiye’de çalışma ve oturma izni olan kişiler de sigortalı olarak çalıştıkları takdirde kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirler. Türkiye’de çalışan ve gerekli koşulları yerine getiren bunun yanı sıra yasal sürece uyan herkes kıdem tazminatı alabilir.

Emekli Olanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Emekliler için kıdem tazminatı uygulaması bulunmaz. Emekli olan kişiler herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak tekrar çalışabilirler. Ancak bu iş yerinde uzun süreler boyunca çalışsalar da kıdem tazminatı alma hakları bulunmaz. Bir kere emekli olan kişiler, daha sonra kıdem tazminatı için başvuru yapamazlar.

Ayrıca emekli olmasına rağmen çalışmak durumunda kalan kişilerin emekli maaşları kesilir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan emeklilerin maaş kesintisi yaşaması elzem bir kuraldır. Emeklilere kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz.

Emekli Çalışanlar İşten Ayrılırsa Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Emeklilik ve kıdem tazminatı arasında bağlantılı bir ilişki bulunur. Eğer bir kişi ilk kez emekli olacak ise kıdem tazminatı alabilir. Ancak kıdem tazminatının alınabilmesi için kişilerin normal emeklilik yaşaması gerekir. Erken emekli veya yaştan emekli olan kişiler kıdem tazminatı alamaz.

Eğer erken emeklilik nedenleri bir hastalık ise bu hastalığı raporlayabilirler ise o zaman kıdem tazminatı alabilirler. Bir kişi prim gün sayısını ve sigortalılık süresini tamamlayarak işten ayrılmak ister ise kıdem tazminatı alabilir.

Emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişiler o iş yerinden ayrılacakları zaman kıdem tazminatı talep edemezler.

Emekli Çalışanlarının Yıllık İzinleri Kaç Gün Olur?

Emeklilerin yıllık izin süresi çalışma yıl sayısına bağlı olarak belirlenir. Emekli olan bir kişi tekrar bir iş yerinde sigortalı olarak çalışır ise ilk bir yıl boyunca yıllık izin kullanma hakları bulunmaz.

Bir yıl boyunca bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan emekliler için uygulanan yıllık izin süresi 14 gündür. 1 yıl ila 5 yıl arasındaki çalışma süresi için 14 gündür. 5 ila 10 yıl arasındaki çalışma yılı için ise 20 gün yıllık izin kullanma hakkı verilir. 10 yıldan daha uzun süre çalışılmış ise yıllık izin en az 26 gün olur.

Emekli Olduktan Sonra Çalışanlar İhbar Tazminatı Alabilir Mi?

Emeklilik ve ihbar tazminatı arasında önemli bir bağ bulunur. Emekli olan işçiler, hala çalışmaya devam ediyor ise ve herhangi bir neden gösterilmeden işten kovulurlar ise ihbar tazminatı alabilirler. İhbar tazminatı, haksız yere işten kovulan kişilere verilen bir tazminattır.

Bu tazminatı almak için iş verene ve iş yerine dava açılabilir. Ancak ihbar tazminatı her çalışana verilen bir tazminat türü değildir. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişiler için geçerli bir tazminattır.

Emekli Çalışan İşten Çıkarılabilir Mi?

Emeklilerin işten çıkarılması için öncelikle sözleşmeye aykırı işlemlerin yapılması gerekir. Bir kişi emekli olması gerekirken çalışmaya devam ediyor ise işveren tarafından işten çıkarıma işlemi yapılamaz. İşçi, emekli olmak için kendisi istifa edebilir.

Emeklilere kıdem tazminatı verilmesi için öncelikle tüm emeklilik şartlarının yerine getirilmesi ve ardından emeklilik nedeni ile işten ayrılmak gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

72 Yorum

 1. Merhaba hocam vergi indiriminden emekli olacağım sgk dan emekli olur tazminat hak etmiştir yazısını beklemekteyim gelecek yazıda tazminat miktarı yazar mı acaba?

 2. mrblar 2000 yılında emeklı oldum 2010 dan beri başka şirkette calısıyorum tazminat alabilirmiyim ve bazı yazılarınızda emekli maası kesilmesi lazım demişsiniz alması için aynı aylık tekrardan aynı para baglanıyormu yoksa emekli aylıgı tekraradan hesaplayıp düşüyormu tşkler

  1. Merhaba;4857 Sayılı İş Kanunu’na göre emekli olduktan sonra SGDP’ ye tabi olarak devam eden kişilerin maddi, sosyal ve ekonomik haklarında normal çalışanlara göre farklılık bulunmamaktadır.5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamında eski adıyla SSK kapsamında hizmet akdiyle bir işverene tabi çalışan emekliler de kanunen diğer çalışanların sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakları da bulunmaktadır.

 3. İyi Günler . Babam özel sektörde çalışıyor ve çalıştığı şirketten emekli oldu halende çalışmaya devam ediyor . Şirket emekli çalışanları işten çıkarmak istiyor ve istifa ettirmeye zorluyorlar . Dediklerine göre çalışmaya devam ederlerse kıdem tazminatı vermeyeceklermiş . Acaba böyle bir hakları var mı . Babam ve diğer emekli işçileri bu yolla çıkarmaya çalışıyorlar . Babam emekli olduğunda da kıdem tazminatı almadı . Bilgi Verirseniz Sevinirim

   1. Emeklilerin Bi Kısmı Verdikleri Tazminatı Kabul Edip İşten Çıktı . Babamında Bulunduğu Kalan Kişilere de 2018 Ocakta Tazminatsız İş Çıkışı Vereceklerini Söylemişler . Dediğiniz Gibi Çalışma ve İşkurumuna Şikayet Ettireceğim de Onun Dışında Babamı Çıkarsalar Dahi Tazminat Almaya Hakkımız Yok Mu Biz Onu Merak Etmiştik . Biz Var Diye Biliyoruz Diğer Yorumları da Okudum Var Denmiş . Bu Adamlar Nasıl Bu Kadar Rahat Tazminat Vermeden Çıkarıcaz v.s. Diyor Bilmediğimiz Birşey Mi Var Ben Onu Anlayamadım Hocam 🙂 İşçilerin Yarısı Tabi İçlerinde İsteyerek Kabul Edenlerde Vardı Ama İşten Çıktı Sırf Bari Tazminatı Kurtaralım Diye .

 4. Merhaba iyi akşamlar ,Ben 2003 te emekli oldum .başka şirkette 13 yıldır çalışıyorum ve destek primi ödeniyor .kendi ayrıldığımda belirtiğiniz gibi tazmina hakkım olmuyor.HASTANE RAPORU ALMAM Geketiğinde hangi hastanenin raporu geçerli olacaktır saygılarımla

 5. Merhaba hocam, ben 2009 da emekli oldum tazminatı mi aldım. aynı işyerinde çalışmaktayım 8 senem doldu kendim ayrildigimda 8 senelik kıdem tazminatını alabilrmiyim, saygılar

  1. Merhaba;4857 Sayılı İş Kanunu’na göre emekli olduktan sonra SGDP’ ye tabi olarak devam eden kişilerin maddi, sosyal ve ekonomik haklarında normal çalışanlara göre farklılık bulunmamaktadır.5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamında eski adıyla SSK kapsamında hizmet akdiyle bir işverene tabi çalışan emekliler de kanunen diğer çalışanların sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakları da bulunmaktadır.

 6. iyi günler 2013 tarihinde emekli oldum aynı iş yerinde çalışmaktayım eğer iş veren beni kendi çıkarırsa kıdem tazminatı alabilirmiyim alabilmem için ne yapmam gerekiyor iyi günler diliyorum

 7. 2016. ,Kasım’da EMEKLİ OLMAK İÇİN ,ÇIKIŞIMI VERDİLER ,EMEKLİ OLDUM,,,,TAZMİNAT VERMEDİLER,,,,,AYNI YERDE HALA ÇALIŞIYORUM,,,,,NE , YAPMALIYIM?

 8. merhaba sayın hocam.
  emekli olduktan sonra, aynı iş yerinde 8 yıldır çalışmaktayım. sağlık nedenleri ile iş yerinden ayrılmak istiyorum. kıdem tazminatını alabilmem için hangi sağlık kurumlarının vereceği rapor geçerlidir. tek bir doktor raporu geçerli mi?
  saygılarımla.

 9. Iyi günler
  Babam 2013 yılında emekli olup kıdem tazminatını aldıktan 1 ay sonra aynı işyerinde 3 yıl boyunca çalıştı. Şimdi kendi isteğiyle işten ayrılmak istiyor. Kidem tazminatı hakkı var mıdır?

  1. Değerli Okurumuz;
   Baba’nızın kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekmektedir.Yazımızda belirtilen şartları sağlayamazsa kıdem tazminatı alamaz

 10. Merhaba Ahmet bey;
  Eşim emekli olduğu işyerinde işe ara vermeksizin 20 ay 18 gündür aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyordu 20 mart günü işine son verildi..(işveren emekli yaptık seni sgk ya ne gerek var diyerek sgk yapmadı,yani kayıt dışı çalıştırdı)

  İşine son verdiğinde yasal hakların neyse tarafına ödenir dedi,iyi niyet çerçevesinde kıdem+ihbar tazminatı ödemesi yapmaz ise ne yapmalıyız…
  2.sorum…işverenden herhangi bir cevap bir hareket göremezsek ne kadar süremiz var hakkımızı aramak için…

 11. Ahmet bey;yorum yapmışsınız teşekkür ederim ama soruma net cevap alamadım,emekli olup çalışan işçi işten çıkarıldığında kıdem tazminatı hakkı varmı yokmu?

  1. Merhaba;4857 Sayılı İş Kanunu’na göre emekli olduktan sonra SGDP’ ye tabi olarak devam eden kişilerin maddi, sosyal ve ekonomik haklarında normal çalışanlara göre farklılık bulunmamaktadır.5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamında eski adıyla SSK kapsamında hizmet akdiyle bir işverene tabi çalışan emekliler de kanunen diğer çalışanların sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakları da bulunmaktadır.

 12. Merhaba…
  Yukarıdaki konulara benziyor ama ben yinede yazmak istedim şimdiden teşekkür ederim…
  Benim annemde emekli ve 21 aydır çalıştığı işyerinden çıkarıldı onada tazminat olarak sadece ihbar alabileceği söylenmiş …emeklinin kıdem tazminatı hakkı neden yok diyor bu muhasebeciler…siz yukarıda hak var demişsiniz…bu durumda biz ne yapabiliriz..

 13. merhaba 2011 yılından beri çalıştığım işyerinde 30/06/2015 de emekli oldum,iş aktim devam etti fakat işveren defalarca söylememe rahmen sgk yapmadı prim ödemesin diye dün itibariylede işten çıkarıldım ama yinede kanuni hakkın neyse ödenir dedi…şimide muhasebe emeklisin kıdem alamazsın sadece ihbar tazminatı alırsın diyor ne yapmam lazım kıdem tazminatı almam için…işleri hukuk boyutuna vardırmadan kıdem+ihbar hakkım nedir…

 14. merhaba ben 2011 de emekli oldum 6 senedir başka bir firmada çalışıyorum yalnız hakaret iftira aşagılamadan dolayı işi bıraktım kısaca psikolojik baskı yüzünden bıraktım bu durumda tazminat alabilirmiyim

  1. Merhaba;işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.

 15. Merhaba,
  Babam 2001’den buyana bir apartmanda kapıcılık yapıyor. 2005 de emekli oldu fakat işine halen devam etmekte.Emekli olduğunda herhangi bir tazminat ödemesi gerçekleşmedi. Artık çalışabilecek durumda değil, kendi isteği ile işi bırakması durumunda bütün haklarını alabiliyor mu? Yoksa illa sağlık raporu mu alması gerekiyor? Yardımcı olabilir seniz çok memnun olurum.

  Saygılar.

 16. Emekliyim bir işyerinde çalışıyorum 5 sene oldu kaza sigortası ödeniyor işten çıkarıldım tazminat izin parası alabilirmiyim

 17. merhaba,2006 yılında merkezi eskişehir olan firmanın istanbul’daki şubesinde işe başladım.2006 yılı 8 inci ayda sigortam başlatıldı.2012 yılında emekli oldum 5000 tl. aldım.sosyal güvenlik destekleme primi yatırılmadan çalıştım.2016 yılında istanbul şubeyi firma kapattı.tazminat hakkım var mı, varsa nasıl bir yol izlemeliyim,
  yorumlarınıza şimdiden teşekkür ederim mutlu kalın
  saygılarımla.

 18. Emekli sandığı emeklisiyim.6 yıl 7 aydır SGDP ödenerek aralıksız çalışıyorum.İşveren işyerini kapatıyor.işten ayrılacağız.Çalıştığımız süreler için kıdem tazminatı hakkı varmı ? bilginiz için teşekkürler

 19. Merhaba 2.5 senedir aynı firmada çalışıyorum. Doğum borçlanması yaptım. Emekli oldum ama calismaya devam edicegim. Kıdem tazminatını Müdürümüz dedi ki sen istemesende istemesende kidem tazminatını yatırmak zorundayız dedi ama 15 gun oldu halen yatırılma di. Yatırma ya bilirler mi zorunlu mu

 20. Merhabalar, 2009 da girdiğim iş yerinde 2014 yılında emekliliğe hak kazandım .Kıdem tazminatımı aldım.SGDP ödenerek aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum.31/12/2016 tarihi itibari ile iş yeri işçi çıkışı yapacak .Çıkarıldığımda kıdem ve ihbar haklarım nasıl olur acaba.İhbar sürem ilk girişimi mi baz alır emeklilikten sonrasını mı ?

  1. Merhaba. Emekli olduktan sonra SGDP’ye tabi çalışma süreniz esas alınarak belirlenir ihbar süresi. Kıdem tazminatı alabilirsiniz işveren sizi çıkardığı için.

 21. Mrb babam emeklı olduktan sonra 4 yıldır aynı sirkette calsımaya devam edıyo simdi ayrılmak istiyo tazmınat alabılırmı tesekkür ederız

  1. Kendi isteği ile ayrılması halinde tazminat hakkı yok. Ancak tüm sigorta kollarına tabi çalışır emekli maaşı kesilir ve sgkdan tazminat yazısı alarak işverene verir. Bu şekilde tazminat hakkı elde edebilir.

 22. Merhaba ben iş kazasi gecirdim kaza sonucu %68 özurlu rapolum var ve ben sürkli iş göremezlik maaşı aliyorum ben sgk dan tazminat alma hakim. Varmi kendi isteğimle işten ayrilmadim sağlik nedeniyle calişamiyorum

  1. SGK’dan tazminat alamazsınız. Ancak sağlık sorunlarınız nedeniyle işten ayrılmanız halinde işveren size tazminat ödemek zorundadır. Ancak bunu doktor raporu ile belgelemeniz gerekiyor.

 23. Merhabalar
  Babam bir handa güvenlik görevlisi olarak çalışıyor (sertifikalı değil) 1995 yılında ise başlamış bes yıl önce emekli oldu ve çalışmaya devam ediyor (bu sure zarfında 3-4 yılda bir isten çıkartılıp diğer dukyan sahibi tarafından ssk si ödenmiş) son uç yildir her gece nobete gidiyor (12 saat) yılın 365 günü hicbir resmi tatil hakkini kullanamıyordu. Bu uç yılda aşırı yorulduğu ve sosyal yaşamını sürdüremez hale geldiğinden ben ise gittigimde babam gelmemis isten dondugumdede ise gitmis oluyor babamı hafta sonu Çalışmadığım günler görebiliyorum .Artik isten ayrılmak istiyor her gece çalışması resmi tatiller dahil tazminat hakki şartlarını sağlar mi ?

  1. Her gece çalışmış olması tazminat hakkını doğuracağı anlamına gelmez. Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olması ve işten ayrılış tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 360 gün çalışmış olması halinde tazminat hakkı olacaktır.

 24. çok tşkler yardımcı olduğunuz için son sorum olarak emekli maaşını tekrar nasıl alabilir ?

 25. babam 2003te emekli oldu ve tazminatını aldı sonra aynı işyerinde çalışmaya devam etmektedir
  sgkda sgdp olarak sigortası 15 yıldır yatmaktadır. ilk sorum ; kendi isteğiyle çıkarsa tazminat alabilir mi ? 2. sorum emekli maaşını kestirip sgk da 01 kod ile işyerine giriş yapması durumunda tazmınat alabilirmi ? alabilirse 01 kod ıle sgk da sigortası kac ay gözükmesi lazım ?
  şimdiden cok tşkler…

  1. 1-Kendi isteği ile ayrılması halinde kıdem tazminatı alamaz.
   2- 1 kodu ile çalışmaya başladığında aylığı kesilir. SGK’Dan kıdem tazminatı yazısı alır. İşverenden çıkışını bunu gerekçe göstererek ister. Böylece kıdem tazminatı hakkı kazanır. 01 kodu ile bir kaç gün bile çalışması yeterli olacaktır.

 26. Emekli olduktan sonra ayni iş yerinde kıdem tazminatımı almadan SGDP ödenerek çalışmaya devam ediyorum. 10 yılı aşılınca kıdem tazminatımı kendi isteğimle ayrıldığımda alabilir miyim?

 27. Babam 2003 yilinda sskdan emekli oldu ve patronu emeklilik tazminati vermedi calismaya devam etti ama emekli isci olarak sgy bildirilmedi halen calisiyor babam tazminat alabilirmi

  1. Emekli olduktan sonra sigortası bildirilmediği için bu dönemler için tazminat talep etme hakkı yok.
   2003 yılında emekli olurken işyerindeki çalışmaları için tazmninat ödenmesi gerekirdi.

 28. merhaba ben emekliyim sgdp ödeyerek başka bir işyerinde 7 yıldır çalışmaktayayım. Sorum şu işten ayrıldıktan sonra bu 7 yılı emekli maaşına ekletebiliyormuyum. Emekli maaşında bir artış oluyormu cvp verirseniz sevinirim.

 29. Merhaba,23 yıl bir kurumda çalıştıktan sonra emekli olmuş 11yıldır da özel bir şirkette çalışan 54 yaşında bir anneyim. Şu anda çalıştığım iş oldukça stersli bir ortam çok yoruldum ve sağlığım bozuldu .Tazminatımı alarak ayrılmak istedim ancak kurum kabul etmeyerek çalışmak istemiyorsanız istifa edebilirsiniz cevabı verildi.İhbar sürelerini de dikkate alarak uyguluyorlar yani bildiğim kadarıyla benim durumumdaki biri için 56 gün önce ihbar etmem veya ihbar tazminatını kuruma ödemem gerekiyormuş. Size sorum şu;aldığım emekli maaşından vazgeçerek çalıştığım kurumda normal sigortalı olarak çalışırsam kıdem tazm.alabilirmişim diye bir şeyler okuyorum ama bunun prosedürü nedir,nereye başvurmam gerekiyor,çalıştığım kurumun itiraz hakkı varmı,kaç ay sonra bu hakkımı kullanabilirim vs. konularda aydınlatabilirmisiniz?Teşekkür eder saygılar sunarım.

  1. Değerli Okurumuz;
   Bunun için işyerinizin sizi “02.Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar” kodu yerine “01-Tüm Sigorta kolları kapsamında çalışanlar” kodu ile çalıştırması gerekmektedir ki işyeriniz tazminat vermek istemiyorsa bunu yapmaz. Eğer bunu yapabilirse maaşınız kesilir ve siz SGK’dan emekli olabileceğinize dair yazı alarak işyerinizden çıkışınızı isteyebilir ve tazminat talep edebilirsiniz. Onun haricinde kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınızda işyeriniz size tazminat ödemek zorunda değil.
   Saygılarımızla.

 30. Sizi yakından takip eden birisi olarak ben ve benim gibi özürlü emekli çalışanların işten ayrılmaları tazminat verilmeden oluyor.
  2000 yılında 3600 gün ve 15 yıl çalışmam %50 sağlık raporu ile yaşlılık aylığı bağlanarak emekli oldum,İş yerim 2006 yılı çıkış yaparak Tazminatımı verdi ve sonradan tekrar işe alarak
  O zamandan bu yana aralıksız aynı işyerinde çalışmaktayım,fakat artık özürlü olmamdan dolayı çalışmakta zorluk çekmekteyim,İş yerinden ayrılmak istediğimi söyledim,Tazminat almadan
  Ayrılabileceğimi söylediler.
  Aynı işyerinde çalışan normal emekli olan arkadaşım 10 yıldır çalışıyor ve ayrılmak istediğinde Kıdem Tazminatını alarak ayrılıyor,sağlıklı emekli Tazminat alıyor,Özürlü emekli alamıyor,
  Böyle bir durum söz konusu Lütfen ben ve benim gibileri aydınlatabilirmisiniz?
  Beklide bize yanlış bilgi veriliyor,Hakkımız varmı yokmu öğrerenmek istiyoruz.
  SGK DESTEK PRIMI ÖDENİYOR,KAYITLI ÇALIŞANIM
  İyi Çalışmalar.

  ADNAN DEMİREL
  T.C. NO : 1781……..

  1. Değerli Okurumuz;
   Normalde emekli olduktan sonra SGDP’ye tabi çalışan emeklilerin kendi isteği ile işten ayrılması halinde kendilerine kıdem tazminatı ödenmez. İşverenin inisiyatifine kalmış anlayacağınız. Ancak kıdem tazminatı için diğer şartları sağlamanız halinde alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 31. emekli olduktan sonra destek primini yatırarak aynı iş yerinde 12 yıl çalışmıştım geçirdiğim ameliyattan dolayı 2-3 ay çalışamıyacağım için kendi isteğimle iş yerinden ayrıldım kıdem tazminatı alabilirmiyim

 32. Kamudan emekliyim 10 Yıldır destek pirimine tabi çalışıyorum .maaşımın yüzde 60ı elden , yüzde 40ı bankadan ödeniyor. Kıdem tazminatım hangi kıstasa tabii olarak ödenir.

 33. Bilgi için çok teşekkür ederim.Kusura bakmayın meşgul ettim.Şu çok net anlaşılıyorki bugüne kadar, gazetelerde,internet sitelerinde,haber sayfalarında hep çalışan emeklininde kidem tazminatı var havası estirildi.Googldan girin çalışan emeklinin kidem tazminatı yazın ,böyle bir hakkın var olduğuna ilişkin yüzlerce yazıya rastlarsınız.Halbuki böyle bir hakkın var olduğu pek söylenemez ancak ve ancak 1-2 şartla var denebilir,bunuda herkesin sağlaması biraz zor.Nedir bunlar;şansı yaver gider işveren çıkartırsa veya anlaşırsa , yada sağlığı bozulupta onu belgeleyebilirse,veyahutta hülle yoluyla emekli aylığını kestirip 2-3 ay pirim ödeyerek yeniden emekli dilekçesi verirse bu hakka sahip olabiliyor.Bunun dışında başkaca bir yolun olmadığı anlaşılıyor.Nedense bizim aydınlarımız hep toplumu yanlış bilgilendirmeyi ticari olarak kullanıyorlar.İşverenler artık işlerini kurumsal olarak takip ediyorlar ,gerçekten çalışanın kanudan kaynaklanan hakkı varsa birşey diyemiyorlar,aksine para ödememek için bütün yolları kullanıyorlar.Sağ olun tekrar tekrar teşekkür ederim.

 34. Çok değerli uzman affınıza sığınarak anlamaya çalışıyorum,gerekli şartlar nelerdir acaba.İş kan.14.mad.1-2-3-4-5 maddeleri benim ihtiyacıma cevap vermiyor,işveren işten çıkarmadığını, benim sağlık durumumunda ölene kadar bozulmadığını, birdaha askere gidemeyeceğimi, düşünürsek geriye bir tek belli bir yaş veya hizmet tamamlama şartı olmalı.bunu öğrenmek istiyorum acaba ;şu anda 10 yıllık emekli çalışan hizmetim var sağlığımında bozulmadığını düşünürsek işverende çıkarmaz ise insanlık hali ölmeden 3-5 yıl artık gezeyim tozayım diye düşünürsek yasal olarak benim bir yerde artık bu işi bırakıp haklarımı alabilme hakkım varmı.Genel olarak sizin gibi çok değerli uzmanları bu konuda gerekli şalşarı sağlamanız halinde deniliyor, emekli çalışanın gerekli şartı sadece belirli bir hizmet yada iş gününü tamamlamasına kalıyor.Diğer şartlar muvazaalı oluyor.İşte bu hizmet ve gün şartı nedir acaba.Aksi halde işveren çıkarmaz ise,çalışanda doktor raoporuyla sağlığının bozulduğunu belgekleyemez ise, askerede gidemeyeceğine göre ozaman bu hakkın varlığı tartışılmazmı? yardımcı olursanız çok sevinirim.zira bu benim için önemli,şimdilik sağlık problemim yok allaha şükür,askerliğmi 40 yıl evvel yaptım, işveren ölene kadar beni bırakmaz,ama artık ben yoruldum, hakkımı talep edip ayrılmak istiyorum, çalışma süremi 15 yıla mı yoksa 25 yıla mı tamamlamam gerekir bu hususta yasal bir sınır varmı.emekli aylığını kestirip 2-3 ay maaş almayıp normal çalışana dönmekte bir yol fakat bu yolda arkadan dolanmaktır.ben gerçek yasal yolu anlamaya çalışıyorum.

  1. Siz zaten emekli olduğunuz için belirli bir yılı doldurma şartı yok. Yani Kıdem tazminatı için belirtilen şartları sağlamanız gerekir. Kendi isteğinizle ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanamıyorsunuz. Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız gerekli kısaca. Yasal olan tek yol bu maalesef.

 35. Değerli uzman,1955 doğumluyum 32 yıl çalıştıktan sonra 2006 yılında emekli oldum.bu atrihten sonra bugüne kadar 10 yıldır SGDP ödeyerek çalışıyorum,61 yaşındayım artık kidem tazmintımı alarak ayrılmak istiyorum, tazminatı hakkım varmı veya daha nekadar çalışırsam tazminata hak kazanırım.

  1. Değerli Okurumuz;
   Tabi ki kıdem tazminatı hakkınız var. Ancak kıdem tazminatı için gerekli şartları sağlamanız gerekir. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat alamazsınız. Sağlık problemleriniz varsa onları gerekçe göstererek işten ayrılırsanız bu durumda kıdem tazminatı hakkınız olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 36. İyi günler benm babam emekli memur emekli olduktan sonra 2005 yılından beridir bir isterinde çalışıyor artik çıkmak istiyor işyerinden ama 10 senelik kıdem tazminatında almak istiyor alması için şartlar nedir sizin dediğinize göre prim gün sayısının dolması lazım nekadarlik bir suredir bu ve bu sure dolduktan sonra sıkıntısız kıdem tazminatını alabilir mi şimdiden cevabınız için teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Baba’nızın kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekmektedir.Yazımızda belirtilen şartları sağlayamazsa kıdem tazminatı alamaz.Başka bir yolu yok maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Ben 4. Maddede dediginiz prim gün sayısını öğrenmek istemiştim kaç sene dolunca kıdem tazminatını almaya hak kazaniyor

    1. Değerli Okurumuz;
     Normal çalışanlarda 15 yıl sigortalılık süresi içinde 10 yıl prim günü gereklidir.
     Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu