Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışmak yasalar tarafından önü açık bir durumdur. Emekli olduktan sonra emekli maaşı yetersiz olan ya da tekrar çalışmak isteyen vatandaşlar, durumu SGK’ya tamamen doğru şekilde bildirme şartı ile yeniden işe girebilir. Yapılan düzenlemeler neticesinde emekli olduktan sonra yeniden işe başlayan vatandaşların maaşı kesilmemektedir. Bu aşamada emekli olan vatandaşın işe girmesi halinde SGK’ya bu durum ‘’Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar’’ şeklinde bildirilmelidir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Kişilerin Maaşında Kesinti Olur mu?

Emekli maaşında kesinti olmaması için emekli olduktan sonra işe giren kişilerin durumu mutlaka muhasebe ya da SGK’ya bildirmesi gerekmektedir. Buna göre SGK mevzuatı kapsamında emeklilik döneminden sonra yeniden sigorta yapılması halinde maaş ya da Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi olmaz. Fakat işyerinde çalışan muhasebeci ya da yetkililer, emeklinin yeniden işe girdiğini Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak bildirmelidir. Bu durumda, Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak bildirmesi halinde emekli maaşında kesinti olacaktır. Özellikle yanlış bildirim yapılması durumunda maaşı kesilmiş olan emekli vatandaşların yeniden maaş alabilmesi için bildirimin düzeltilmesi çin başvuru yaması gerekmektedir. Yanlış bildirimlerin düzeltilmesi için yasal süre 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Şayet 10 gün içerisinde düzeltme yapılmamışsa, bu aşamada işverenin Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne dilekçe yazarak bizzat teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Kişilerin Emekli Maaşı Artar mı?

Emekli olduktan sonra çalışan kişilerin emekli maaşı artmamaktadır. Genel olarak Türkiye’de SSK ve Bağ-Kur emekli olan tüm vatandaşlar senede 2 defa enflasyon oranlarına göre zam almaktadır. Bu zamlar ise Temmuz ve Ocak aylarında yapılmaktadır. Bunun yanı sıra vatandaşların emekli olduktan sonra çalışması halinde emekli maaşında artış yapılmamaktadır. Sigortalı olarak çalışmaya başlayan emekli vatandaşların işverene işe giriş kodunu 2 yapması gerektiğine dair ilgi vermesi de oldukça önemlidir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmak Yasal mı?

Emeklilikten sonra işe girmek yasal olarak mümkün olmaktadır. Emekli maaşı yetmeyen ya da çalışmak isteyen vatandaşlar, sigortalı şekilde işe girebilmektedir. Buna göre 2019 senesinde düzenlenen yasaya göre emekli olduktan sonra işe giren vatandaşların maaşında kesinti yapılmamaktadır. Emekli olan ve sigortasız şekilde çalışan emekli vatandaşlar, işyerlerine ceza kesilmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı da emeklilikten sonra çalışan vatandaşların sigortalı şekilde işe girmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Sigortasız şekilde personel çalıştırdığı tespit edilen işverenlere para cezası verilmektedir. Buna göre:

 • Emeklilik döneminden sonra çalışan vatandaşların sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekmektedir.
 • Bağ-Kur’lu olan emekli vatandaşların tekrar çalışmaya başlaması halinde maaşlarında yüzde 13 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emeklilikten Sonra İşe Girenlerin Maaşından SGK Destekleme Primi Kesilir mi?

Emeklilikten sonra çalışan kişilerin maaşında kesinti yapılması torba yasa düzenlemesi kapsamında 2019 senesinde kaldırılmıştır. Bu aşamada emekli olduktan sonra işe giren vatandaşların maaşları kesilmemektedir. Öte yandan emekli olan kişi, kendi işini açarsa ya da şirkete ortak olarak girerse sigortasını tekrar başlatmak durumundadır. Bunun yanı sıra emeklilik türlerine göre maaşta yapılan kesintiler de değişmektedir. Bunlar:

 • Malulen emeklilik
 • Engelli indirimi ile elde edilen emeklilik
 • Normal emeklilik

Malulen emeklilik ya da engelli indirimi halinde emekli olan kişilerin tekrar çalışmaya başlaması durumunda maaşları tamamen kesilmektedir. Malulen emekli olan ya da engelli maaşı alan kişilerin sigortalı olarak işe girmesi durumunda maaşları kesilmektedir.

Malulen Emekli Olan Kişiler Tekrar Çalışabilir mi?

Malulen emekli olan kişilerin tekrar çalışması halinde aldıkları maaş tamamen kesilmekte ve ödenmiş olan maaşlar için yasal süreç başlatılmaktadır. Malulen emeklilik, vatandaşın iş kaybı yaşaması sebebiyle, maddi sorunlar yaşaması ve hayatını idame ettirmesi için devlet tarafından verilmektedir. Buna rağmen bir işe girip çalışan vatandaşların maaşları kesilmekte ve cezai yaptırım uygulanmaktadır. Buna göre:

 • Malulen emeklilik hakkı elde etmiş kişinin yeniden sigortalı olarak çalışması halinde emekli maaşında kesinti yapılmaktadır.
 • Engelli indirimi ile erken emeklilik hakkı kazanmış olan vatandaşların yeniden çalışması halinde emekli maaşı tamamen kesilir.

Emekli Olduktan Sonra Esnaf Olarak Çalışmak Mümkün mü?

Emeklilikten sonra BağKur’lu olmak yasal olarak mümkün bir durumdur. Fakat; Bağ-Kur, SSK ya da Emekli Sandığı emeklisi olan vatandaşların emeklilik maaşı alırken kendi iş yerini açması ya da esnaf olarak çalışmaya başlaması durumunda, Bağkur’a SGDP olarak ifade edilen Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi gerekmektedir. Öte yandan maaşında kesinti yapılabilecek durumlar ise:

 • Kendi işyerini açan ve vergi mükellefi olan vatandaşların maaşlarında yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Limited şirket ortağı olan vatandaşların maaşlarında yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Anonim şirket kurucu ortağı vatandaşların maaşlarında yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Yönetim kurulu üyesi olan emekli kişilerin Bağ-Kur’dan aldıkları emekli aylıklarından ortalama olarak yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emekli Olan Memur Tekrar İşe Girebilir mi?

Emekli olan memurun tekrar çalışması istisnai kurum ve kuruluşlar için söz konusudur. Memurların emekli olduktan sonra yeniden çalışma şansı diğer meslek gruplarına göre daha kısıtlı olmaktadır. Buna göre memurların emekli olduktan sonra çalışabileceği kurumlar ise:

 • Belediyeler,
 • İl özel idareleri,
 • Belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulmuş işletmeler,
 • Kamu kurum ve kurulları,
 • Sermaye piyasası kurulu,
 • Rekabet kurumu,
 • RTÜK,
 • Kamu ihale kurumu,
 • Kamu iktisadi teşebbüsler,
 • Kamuya ait olan ortaklıklar

Memur görevinden sonra emekli olan vatandaşlar, yukarıda bahsedilen kurumlar dışında farklı bir yerde çalışamaz.

Emeklilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Emekli olduktan sonra kıdem tazminatı İş Kanunu kapsamında düzenlenen yasalara göre alınabilmektedir. Emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan vatandaşlar, kıdem tazminatı hakkını emeklilik sebebiyle değil, işten çıkarılma halinde almaktadır. Emekli olduktan sonra sigortalı olarak işe giren vatandaşların, işverenleri tarafından iş akdinin sonlandırılması durumunda kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır. Bunun yanı sıra emekli vatandaşların hakları:

 • Yıllık izin
 • Resmi tatillerde çalışmama hakkı
 • Mesai ücreti
 • Kıdem ve ihbar tazminatı hakkı emekli olan kişilerde de aynı şekilde mevcuttur.

Emekli Olduktan Sonra İkinci Kez Emeklilik Hakkı Nedir?

Emekli olduktan sonra 2. Defa emeklilik söz konusu değildir. Emeklilik sonrası tekrar sigortalı şekilde çalışan işçinin tazminat alabilmesi için İş Kanunu kapsamında belirlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Buna göre:

 • Emekli olan vatandaşın 2. Defa tazminat belgesi alabilmek için bir sene boyunca aynı iş yerine kesintisiz olarak çalışması gerekmektedir.
 • Emekli olan vatandaşın disiplinsizlik ya da ahlaki sebepler dışında işvereni tarafından işten çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • Şayet emekli olan kişi girdiği işte ücretlerini ve maaşını alamıyorsa, kıdem tazminatı almayı sağlar.

Şayet işçi iş sebebiyle bir iş hastalığına yakalanmış ise, iş akdini bu durumda istifa ile sonlandırabilir ve tazminat alabilir.

Emekli Banka Promosyonu Ne Kadar?

Emekli Maaşı Hesaplama Tüm Detayları

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

149 Yorum

 1. emekli olduktan sonra yeraltında sgdp li olarak çalışılabilinir mi . Çalışılabilinirse 02 mi 32 veya 35 le mi bildirilmelidir

 2. 16 senedir Bagkur emeklisiyim. emeklilik sonrasi Turkiyede bir iste ssk li olarak yasal bir sekilde 10 yil calistim.

  sonra yurtdisida 6 sene sigortali olarak calistim. Yurt disinda, Turkiye deki son 10 sene ve burdaki 6 sene birlestirip,

  tekrar emekli olabilirim.

  Bu durumda Turkiye deki emekli haklarim ve maasimda bir degisiklik olur mu?

  Saygilarimla , bilgilerinize sunarim.

  1. Merhaba
   Emekli maaşları sadece çalışılan dönemde yükseltilebilir. Bunun dışında emekli maaşı hesaplanıp bağlandıktan sonra emekli maaşını yükseltmenin yolu yoktur.

   1. Tekrar merhaba,
    Benim sorunuma aciklik getireyim,
    Eger yurtdisinda 2. emeklilik hakkini elde edebilirsem, Halen Turkiye den aldigim emekli maasim kesilir mi.?

    Bu konuda aciklayici bir kanun var mi?

    Tesekkur ederim.

    1. Merhaba
     Yurt dışındaki emekliliğiniz Türkiye’deki emekliliğinizi etkilemez.

 3. 1990 yılında 3 ay sigortalı olarak bir iş yerinde çalıştım. 1993 yılinda ise bir kamu kuruluşunda memur olarak göreve başladim, 2016 yılında memuriyetten çıkarildim. Sgk 1 haziran 2017 tarihinde emekliligimi hakettiğim için maaşımı bağladı, ancak tazminatimi alamayacağimi soyledi, mahkeme karari ile tazminatimı faiziyle birlikte aldim. Tazminatimda herhangi bir yanlişlik eksiklik olup olmadigini teyit amaciyla sgkya dilekçe yazdim. Verilen cevapta herhangi bir yanlişlik olmadigini tazminatimdan ve maaşimdan gerekli kesintiler yapılıp bağlandiğinı söylediler. Sgk kendisini yalanlarcasina bu dilekcemden yaklaşık bir yil sonra ilk 3 maaşimin fazladan ödendigini emekliliğimi 1 eylül 2017 tarihinde hakettiğimi belirtip, 7.000.00 tl maaşimdan kesintiye başladılar. 3 aylik ssk lı olarak çaliştığım süreyi ihraç edimem nedeniyle emekliliğime saymadıklarını, bu yüzden kesinti yaptiklarini soylediler. 3 aylik ssk`li calistigim surenin emekliligime eklenmemesi bir hak kaybi degil mi bu parayi tazminatimda oldugu gibi mahkeme yoluyla alabilir miyim ?

 4. Merhaba, 2014 Yılında %41 ile Engelli emeklilik hakkımı kazanarak emekli oldum ve çalışmaya devam etmekteyim.
  SGK girişim 2 Nolu Belge Kodu ile devam etmektedir.
  Maaşımdan bir kesinti olmamaktadır.(Yukarıdaki yazınızda bunu düzeltmenizi ve bazı kurumlarında bu yazınızı dikkate aldığı için yanlış yorumlara yol açtığını bildirmek isterim.)
  Diğer taraftan emekli olmama rağmen SGK girişinin 1 nolu belge kodu ile giriş yapmanın şirkete cezai bir uygulaması yok mudur ? Bunu SGK Unkapanı ile görüştüğümde bu şekilde giriş yapamazlar yaptıkları durumda kendilerinede ceza uygulanmaktadır diye belirtildi. Kısacası firmaların keyfiyetine göre 2 Nolu Belge koduna (SGDP Bağlı Çalışan) göre giriş yapmaması gerekmez mi bilginiz varmıdır ?

  Son olarak emekli maaşımı arttırmak adına gerekirse maaşımı kestirerek tekrar emekli olma şansım var , ama bunun sıralaması ne şekilde olmaktadır ? Başvuru nasıl yapılmaktadır ? Yoksa dire 1 nolu SGK girişi ile birlikte maaşım kesilir ve sonra tekrar emeklilik başvurusu mu yapmalıyız ?

  1. Merhaba
   Şirketinizin herhangi bir yanlışlık yapması durumunda ceza uygulaması anında yapılmaktadır. Dijital çağda yaşıyoruz tüm uygulamalar anında ortaya çıkmaktadır.

 5. Ben 2013 yılında emekli oldum. Ekstrada çalışıyordum. Geçen ay çalıştığımız bi yer yanlış giriş yapmış ve emekli maaşımı kestiler. Şimdi düzeltmeye çalışıyorum ama mağdur oldum. Muhasebeciyi şikayet etmek istiyorum nereye şikayet edebilirim.

 6. ben hava kuvvetlerınden 1994 senesınde emeklı oldum. o tarıhten ıtıbaren çeşitli şirketlerde çalıştım ve halen de çalışıyorum. hıcbır zaman maaşım kesılmesı sıgortalı olarak özel şirketlerde çalıştıgım ıcın. bu sıvıl sektorde yaklasık olarak 25 yıldır çalısıyorum. kesılen sıgorta pırımlerı vardır. SGK kayıtlarında da mevcuttur. sımdı sorumu soruyorum. hava kuvvetlerınde okullar ve yıpranmalar dahıl toplamda 25,5 sene uzerınden 1-4 kademesınden emeklı oldum. sıvıl sektorde gecen sıgortalı pırımlerımı toplatıp emeklı sandıgı ıle toplayıp emeklı maasım artabılır mı veya boyle bır ugulama var mıdır, bu konuda bolge ıdare mahkemesıne dava acacagım once sızlere bır sorayım dedım. bu konuda yardımlarınızı temennı edıyorum. saygılarımla, avnı dogan

 7. Yurtdisinda yasiyorum 4 senedir Türkiyeden borclanarak emekli oldum ve 4 senedir maasimi aliyorum..size sormak istedigin tekrar yurt disinda calismak istersen emekliligimi durdura bilirmiyim? ve nasil? Ileride tekrar emekliligimi talep edebilirmiyim? Tsk.ediyorum

 8. Emekliyim çalıştığım is yeri sgkya yanlis bildirim yapmis kod 2 yapmamis geriye donuk 2 aydir maaşımı alamadım isyeri düzeltme yapti,,bende kendim dilekce verdim 15 gun gecti halen maasimi alamadim geriye donuk maaşlarımı ne zaman alabilirim.

 9. Emekli sandığı ndan dul maaşı alan biri SSK li işte çalışabilirim maaş kesintisi ölümü aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler

 10. 2017 mayıs ayında kamudan malulen emekli oldum. 2 yıldır özel sektörde sigortasız çalışıyorum.. sigorta yapılırsa malul emekli maaşım iptal edilirmiş..
  bunun doğruluğu nedir.
  tşk ederim

 11. Merhabalar,
  Benim annem emekli ve emekli olduktan sonra da halk eğitimde ders ücreti karşılığı haftada bir gün öğretmenlik yapmaktaydı. Ancak 2016 yılında 65 yaşını doldurdu ve bununla beraber bugun bize 42bin lira para cezası kesildiğini öğrendik. 65 yaşını doldurduktan sonra çalışmasının yasak olmasından ötürü kendi maaşını geriye dönük ödenmesi istendi. Ancak bize bu zamana kadar herhangi bir uyarı ya da başka yazılı bir belge gelmedi ve biz bu durumu emekli maaşındaki kesintinin sebebini öğrenmeye gittiğimizde duyduk. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Yapılabilecek bir şey var mıdır?

 12. Emekli olduktan sonra sgk lı çalışmatayım emekli maaşımı yükseltmek için ne yapmalıyım

 13. Merhaba
  Emekliyim ve çalışıyorum.Bu çalışmam sona erdiğinde, bu çalışmamdan dolayı emekli maaşımda bir değişim olacak mı?

 14. merhaba ;

  ortalama çalışanı 2 kişi olan bir işyerine 7166 SGK Teşvik kapsamında emekli olan bir personeli 7166 SGK Teşvik kapsamında işe alabilir miyiz.Yoksa sadece tüm sigorta kollarında bildirge verebileveğimiz işçimi almamız mlazım.

 15. Merhaba
  Ben emekliyim ve özel sektörde çalışıyordum işten çıktıktan 3-4 ay sonra maaşım kesildi. çalıştığım yerle iletişime geçtim tüm sigorta kollarına tabi olarak yatırılmış sigortam düzeltme yazısı gönderdiler sgk ya ve sonrasında dilekçe verdim tekrar bağlanması için neredeyse 3 aydır bu işle uğraşıyorum ve maddi olarak mağdur edildim çalıştığım yer tarafından bu konuyla ilgili hukuk yoluna başvursam sizce haklı bulunurmuyum bir yaptırımı varmıdır bu hatanın karşı tarafa

 16. merhaba, babam kamudan emekli 2007 yılından beri, 2012 yılında öğretmenevine işçi statüsünde güvenlik olarak işe girdi ve şu an öğrendik ki emekli maaşı 6 yıl sonra kesildi ve geriye dönük 5 yıllık 120 bin lira borç çıkardılar böyle bir hakları var mı memur statüsünde değil sonuçta ve neden 5 yıl sonra haberimiz oldu buna?

 17. Merhaba
  Yurtdisi calisaniyim ve halen calismaktayim Almanyada nir Sosyal güvenlik uzmanina emeklilik islemlerimi yaptirdim.Ve bu arkadas emekli ayligi baglanmasi müracatinda bulunmus ve su an SGK benim adima maas yatiriyor fakat ben bunun iptali icin nasil bir dilekce ile müracat edebilirim
  Yatirilan maastan ben bu güne kadar para cekmis degilim Sizden ricam beni bu konuda aydinlatmaniz ve dilekce örnegi yazmanizdir .
  degerli bilgilerinize simdiden tesekkür ederim.
  Sevgi ve saygilarimla

 18. Merhaba babam özel banka sandığından 1986 yılında emekli oldu ve 79 yaşında,fakat emekli olduktan sonra sgk da 1988 yılına ait 4 ay sigorta prim ödemesi var bu ödeme geri alınabilirmi sgk dan emekli değil tekrar belirteyim

 19. Muhasebeci hatasını çalışan emeklinin ödemesini engelleyecek bir yol yokmudur.Kanuni olarak sgk kurumuna noterden ihbar gönderip sigorta girişinin sadece destekleme primi olabileceğini bunun dışındaki sigorta girişlerinin bilgim dışında olduğunu ve sgk nin bu duruma istinaden normal sigorta girişini kapatmasını isteyemezmiyiz

 20. Merhaba,
  Ben emekli sandığı emeklisi olup, kasım 2012 tarihi itibarıyle özel bir okulda SSK lı olarak çalışmaktayım. 2 sene önce hafta sonu geçirdiğim bir kaza sebebiyle ayağım kırıldı ve 2 ay 10 gün süre ile rapor kullanmak zorunda kaldım. Bu süre zarfında ne iş yeri, ne de SGK tarafından emekli sandığı emeklisi olmam sebep gösterilerek tarafıma maaş ödenmedi. Benim 2 ay 10 gün boyunca madur edilmem caiz midir? Bu konuda hakkımı aramak istiyorum.
  Teşekkür ederim.

 21. Merhabalar, babamdan kalan yetim/ölüm ayılığı almaktaydım (Bağkur – 4B). Ocak ayında 1 günlük bir işe girdim. Yanlış sigortalama sonucu maaşım kesildi. Şubat ayında tekrar bağlanması için başvurdum. Şubat-Mart-Nisan ayları bugün itibariyle yattı ancak 991 lira kesinti gözüküyor. bağlı bulunduğum sgm yi aradığımda ocak ayını hak etmediğiniz için onun kesilmesini yapmışlardır dendi. Böyle bir şey mümkün mü?

 22. 2010 uzman jandarma emeklisiyim.2017 kasım ayında part taym sigortalı işe girdim.İşyerim SGDP olarak pirim yatırdı. E devletten görüyorum. Ancak 1 nisan maaşımdan yersiz ödeme diye kesinti oldu .SGK verdiği cevapta kamu görevlisi emeklilerinde 2016 yılı sayıştay denetcisi raporunu baz alrak kesinti yapıldı diye cevap veriliyor.Bu kesinti yasalmı cevabınız için şimdiden teşekürler

 23. 2016/Şubat ayına kadar işyeri açan ya da şirket ortaklığı başlayan emeklinin maaşından %10 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılmaktaydı. Ancak torba yasa ile yapıland düzenleme ile birlikte kendi adına çalışan emekliden 2016/Şubat ayı itibariyle emekli maaşından %10 oranında yapılan Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi uygulaması kaldırılmıştır.

  4a SSK kapsamında bir işyerinde çalışan emeklinin emekli maaşından da herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak çalışan emeklinin sigortasının yapılması zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu