Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi?

16.08.2019
4.157
A+
A-
Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışmak yasalar tarafından önü açık bir durumdur. Emekli olduktan sonra emekli maaşı yetersiz olan ya da tekrar çalışmak isteyen vatandaşlar, durumu SGK’ya tamamen doğru şekilde bildirme şartı ile yeniden işe girebilir. Yapılan düzenlemeler neticesinde emekli olduktan sonra yeniden işe başlayan vatandaşların maaşı kesilmemektedir. Bu aşamada emekli olan vatandaşın işe girmesi halinde SGK’ya bu durum ‘’Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar’’ şeklinde bildirilmelidir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Kişilerin Maaşında Kesinti Olur mu?

Emekli maaşında kesinti olmaması için emekli olduktan sonra işe giren kişilerin durumu mutlaka muhasebe ya da SGK’ya bildirmesi gerekmektedir. Buna göre SGK mevzuatı kapsamında emeklilik döneminden sonra yeniden sigorta yapılması halinde maaş ya da Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi olmaz. Fakat işyerinde çalışan muhasebeci ya da yetkililer, emeklinin yeniden işe girdiğini Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak bildirmelidir. Bu durumda, Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak bildirmesi halinde emekli maaşında kesinti olacaktır. Özellikle yanlış bildirim yapılması durumunda maaşı kesilmiş olan emekli vatandaşların yeniden maaş alabilmesi için bildirimin düzeltilmesi çin başvuru yaması gerekmektedir. Yanlış bildirimlerin düzeltilmesi için yasal süre 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Şayet 10 gün içerisinde düzeltme yapılmamışsa, bu aşamada işverenin Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne dilekçe yazarak bizzat teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Kişilerin Emekli Maaşı Artar mı?

Emekli olduktan sonra çalışan kişilerin emekli maaşı artmamaktadır. Genel olarak Türkiye’de SSK ve Bağ-Kur emekli olan tüm vatandaşlar senede 2 defa enflasyon oranlarına göre zam almaktadır. Bu zamlar ise Temmuz ve Ocak aylarında yapılmaktadır. Bunun yanı sıra vatandaşların emekli olduktan sonra çalışması halinde emekli maaşında artış yapılmamaktadır. Sigortalı olarak çalışmaya başlayan emekli vatandaşların işverene işe giriş kodunu 2 yapması gerektiğine dair ilgi vermesi de oldukça önemlidir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmak Yasal mı?

Emeklilikten sonra işe girmek yasal olarak mümkün olmaktadır. Emekli maaşı yetmeyen ya da çalışmak isteyen vatandaşlar, sigortalı şekilde işe girebilmektedir. Buna göre 2019 senesinde düzenlenen yasaya göre emekli olduktan sonra işe giren vatandaşların maaşında kesinti yapılmamaktadır. Emekli olan ve sigortasız şekilde çalışan emekli vatandaşlar, işyerlerine ceza kesilmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı da emeklilikten sonra çalışan vatandaşların sigortalı şekilde işe girmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Sigortasız şekilde personel çalıştırdığı tespit edilen işverenlere para cezası verilmektedir. Buna göre:

 • Emeklilik döneminden sonra çalışan vatandaşların sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekmektedir.
 • Bağ-Kur’lu olan emekli vatandaşların tekrar çalışmaya başlaması halinde maaşlarında yüzde 13 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emeklilikten Sonra İşe Girenlerin Maaşından SGK Destekleme Primi Kesilir mi?

Emeklilikten sonra çalışan kişilerin maaşında kesinti yapılması torba yasa düzenlemesi kapsamında 2019 senesinde kaldırılmıştır. Bu aşamada emekli olduktan sonra işe giren vatandaşların maaşları kesilmemektedir. Öte yandan emekli olan kişi, kendi işini açarsa ya da şirkete ortak olarak girerse sigortasını tekrar başlatmak durumundadır. Bunun yanı sıra emeklilik türlerine göre maaşta yapılan kesintiler de değişmektedir. Bunlar:

 • Malulen emeklilik
 • Engelli indirimi ile elde edilen emeklilik
 • Normal emeklilik

Malulen emeklilik ya da engelli indirimi halinde emekli olan kişilerin tekrar çalışmaya başlaması durumunda maaşları tamamen kesilmektedir. Malulen emekli olan ya da engelli maaşı alan kişilerin sigortalı olarak işe girmesi durumunda maaşları kesilmektedir.

Malulen Emekli Olan Kişiler Tekrar Çalışabilir mi?

Malulen emekli olan kişilerin tekrar çalışması halinde aldıkları maaş tamamen kesilmekte ve ödenmiş olan maaşlar için yasal süreç başlatılmaktadır. Malulen emeklilik, vatandaşın iş kaybı yaşaması sebebiyle, maddi sorunlar yaşaması ve hayatını idame ettirmesi için devlet tarafından verilmektedir. Buna rağmen bir işe girip çalışan vatandaşların maaşları kesilmekte ve cezai yaptırım uygulanmaktadır. Buna göre:

 • Malulen emeklilik hakkı elde etmiş kişinin yeniden sigortalı olarak çalışması halinde emekli maaşında kesinti yapılmaktadır.
 • Engelli indirimi ile erken emeklilik hakkı kazanmış olan vatandaşların yeniden çalışması halinde emekli maaşı tamamen kesilir.

Emekli Olduktan Sonra Esnaf Olarak Çalışmak Mümkün mü?

Emeklilikten sonra BağKur’lu olmak yasal olarak mümkün bir durumdur. Fakat; Bağ-Kur, SSK ya da Emekli Sandığı emeklisi olan vatandaşların emeklilik maaşı alırken kendi iş yerini açması ya da esnaf olarak çalışmaya başlaması durumunda, Bağkur’a SGDP olarak ifade edilen Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi gerekmektedir. Öte yandan maaşında kesinti yapılabilecek durumlar ise:

 • Kendi işyerini açan ve vergi mükellefi olan vatandaşların maaşlarında yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Limited şirket ortağı olan vatandaşların maaşlarında yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Anonim şirket kurucu ortağı vatandaşların maaşlarında yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Yönetim kurulu üyesi olan emekli kişilerin Bağ-Kur’dan aldıkları emekli aylıklarından ortalama olarak yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emekli Olan Memur Tekrar İşe Girebilir mi?

Emekli olan memurun tekrar çalışması istisnai kurum ve kuruluşlar için söz konusudur. Memurların emekli olduktan sonra yeniden çalışma şansı diğer meslek gruplarına göre daha kısıtlı olmaktadır. Buna göre memurların emekli olduktan sonra çalışabileceği kurumlar ise:

 • Belediyeler,
 • İl özel idareleri,
 • Belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulmuş işletmeler,
 • Kamu kurum ve kurulları,
 • Sermaye piyasası kurulu,
 • Rekabet kurumu,
 • RTÜK,
 • Kamu ihale kurumu,
 • Kamu iktisadi teşebbüsler,
 • Kamuya ait olan ortaklıklar

Memur görevinden sonra emekli olan vatandaşlar, yukarıda bahsedilen kurumlar dışında farklı bir yerde çalışamaz.

Emeklilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Emekli olduktan sonra kıdem tazminatı İş Kanunu kapsamında düzenlenen yasalara göre alınabilmektedir. Emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan vatandaşlar, kıdem tazminatı hakkını emeklilik sebebiyle değil, işten çıkarılma halinde almaktadır. Emekli olduktan sonra sigortalı olarak işe giren vatandaşların, işverenleri tarafından iş akdinin sonlandırılması durumunda kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır. Bunun yanı sıra emekli vatandaşların hakları:

 • Yıllık izin
 • Resmi tatillerde çalışmama hakkı
 • Mesai ücreti
 • Kıdem ve ihbar tazminatı hakkı emekli olan kişilerde de aynı şekilde mevcuttur.

Emekli Olduktan Sonra İkinci Kez Emeklilik Hakkı Nedir?

Emekli olduktan sonra 2. Defa emeklilik söz konusu değildir. Emeklilik sonrası tekrar sigortalı şekilde çalışan işçinin tazminat alabilmesi için İş Kanunu kapsamında belirlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Buna göre:

 • Emekli olan vatandaşın 2. Defa tazminat belgesi alabilmek için bir sene boyunca aynı iş yerine kesintisiz olarak çalışması gerekmektedir.
 • Emekli olan vatandaşın disiplinsizlik ya da ahlaki sebepler dışında işvereni tarafından işten çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • Şayet emekli olan kişi girdiği işte ücretlerini ve maaşını alamıyorsa, kıdem tazminatı almayı sağlar.

Şayet işçi iş sebebiyle bir iş hastalığına yakalanmış ise, iş akdini bu durumda istifa ile sonlandırabilir ve tazminat alabilir.

Emekli Banka Promosyonu Ne Kadar?

Emekli Maaşı Hesaplama Tüm Detayları

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 139 YORUM
 1. hacıömer dedi ki:

  22.12..2014 tarihinde emekli maasım kesildi sigortadn emekliyim işe girdiğim şirket beni sigortalı gösterdiği için maaşım kesildi. maas baglanması icin dilekce vb. ile ilgili tüm belgeleri beyan ettim Ne yapmalıyım? 3 ay oldu henuz baglanmadı madurum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Bilindiği gibi emekli olduktan sonra SSKlı çalışmaya başlayan kişilerin işe giriş bildirgesi verilirken “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak verilmesi gerekmektedir.Sizin işveren “1-Tüm Sigorta Kolları” olarak sigortalı işe giriş bildirgenizi verdiği için maaşınız hemen kesilir.Bunun için ilk önce yapmanız gereken şey sigortalı işe giriş bildirgesindeki işe giriş kodunu “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” şeklinde düzeltilmesi için işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe vermek.Bu işlem maaşınızın yeniden bağlanması için olmazsa olmaz ilk koşul.
   Ayrıca adınıza Sosyal Güvenlik Kurumuna aylık prim ve hizmet belgesi de tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar olarak bildirildiyse işvereninizin de bu aylık prim ve hizmet belgelerinin iptal ederek sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar şeklinde düzeltmesi ve yine bunları işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine vermesi gerekir.
   Tüm bu işlemleri hallettiyseniz maaşınızın yeniden bağlanması için hiç bir problem kalmamış demektir.Ama yukarıda bahsettiklerimizden biri eksik yapılmışsa maaşınız bağlanmaz.
   Şunu da belirtmemiz gerekir ki 3 ay çok uzun süre.Normalde hemen düzeltilebilecek bir işlem.Bizce bu işte bir sıkıntı var.Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi emeklilik servisi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. saban dedi ki:

    vergi indirimli emekli olubca calisabilir yeniden maasi kesilmez.siz kesilir yazmisiniz.sosyal guvenlik destek.primi odenirse emekli maasi kesilmez

 2. Hasan dedi ki:

  Ayni sorunu benim babam yasiyor suan isyeri muhasbesi bize bir dilekce verdi bu dilekce ile sgk gidip duzeltebilirsiniz dedi sadece 1 dilekce ile halledilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Öncelikle emekli olan kişinin işe giriş bildirgesinin “1-Tüm sigorta kolları” yerine “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak SGK işveren servisince düzeltilmesi gerekiyor.İşveren servisi gerekli düzeltmeyi yaptıktan sonra bir dilekçe ile emeklilik servisine başvurarak aylığı yeniden bağlatabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. hasan dedi ki:

  sistemde sgdp olarak düzeltilidim ama emekli maaşı 1 sonraki ay bağlanıcakmış ikisini bir alıcakmışım fakat emekli maaşımda herhangi bir düşme falan olur mu yani aynı maaş bağlanır dimi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   EMekli maaşında herhangi bir düşme olmaz.Ayrıca Temmuz zammı ile birlikte daha yüksek aylık bağlanır.

   1. Hasan dedi ki:

    Merhabalar çok soru soruyorum kusura bakmayın ama bu olay kafama takılıyo son bir sorum olucaktı e-devlette bakıyorum hala 4a emeklilik kaydına hala aylık kesilmiştir diyor acaba eksik bir seymi yaptım bilgi verirseniz çok iyi olur

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Konu ile ilgili net bilgiyi emeklilik dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezinden alabilirsiniz.
     Saygılarımızla.

   2. SELÇUK dedi ki:

    1 nisan sigorta girişliyim 23 kasım 2014 bir kamu bankasında çalışmaktayım bankada günümü doldurup özel sandıktan emekliliği hakedip işten çıksam ve ssk lı bir işe girsem emeklilik durumum ne yönde şekillenir

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Son 3,5 yıl hangi sigorta kolu üzerinden çalışırsanız o kurumdam emekli olursunuz.

 4. gamze dedi ki:

  Babamdan aldığım maaş kesildi, 18 yaşıma girdiğim için olabilir mi?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kız çocuklarına bağlanan yetim aylıkları, kız çocuklarının sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, evlenmeleri halinde ya da eşinden boşandığı halde boşandığı eşiyle birlikte yaşadıklarının SGK tarafından tespit edilmesi halinde kesilmektedir.

   erkek çocuklara bağlanan yetim aylıkları; sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, hiçbir öğrenimi olmayan çocuklar 18 yaşını doldurduğunda, orta öğrenim mezunu olan çocuklar 20 yaşını doldurduğunda, yüksek öğrenim mezunu olan çocuklar ise 25 yaşını doldurduğunda kesilmektedir.

 5. Merve dedi ki:

  Merhaba. Bnim babam 2010 da emekli oldu bagkurdan 5 senedir duzenli aldigimiz maasimiz bu ay kesildi.dilekçe yazdik ve bize Sebep olarakta 11 gunluk sigorta eksigi oldugu ve askerlikle cakistigi icin maas kesilmistir diye bi cevap geldi ne yapmaliyiz.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu durumun neden kaynaklandığına bakmak gerekir. Bu yanlışın memurun hatasından mı yoksa başka bir hatadan mı kaynaklanıyor buna bakamk lazım. Hukuki yolar her zaman açıktır.
   Sağlıklı günler dileriz…

 6. Merve dedi ki:

  Mahkeme acmamiz icin suan dilekce sonucunun elimize gelmesi gerek bu bekleme surecinde tasalandigim sey su acaba mahkeme acmak icin belli bi sure varmi ne kadar bilgi verirseniz sevinirim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştayda ve idare mahkemelerinde altmış ve vergi mahkemelerinde otuz gündür. Bu süre idareden size cevap geldikten sonra başlar.

 7. mustafa dedi ki:

  merhaba.27 sene sigorta 7650 gün ile %41 engelli raporu ile sakatlık aylığı 01/05/2016 tarihinde emekli aylığına bağlandım.şu an çalışmıyorun.işe başladığım zaman hangi sigorta kolu ile devam edebilirim.birde normal emekli yaşım 51 yaşında olduğu zaman yeni bir dilekçe verececeğimmi.Sakatlık aylığı alanlara ikinci bir emeklilik varmı bilmiyorum.. saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Emekli aylığınız kesilmez. Yaş geldiğinde müracatınız halinde engelli aylığını normal aylığa çevirirler.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. mustafa dedi ki:

    teşekkür ederim varoloun Allah razı olsun.Anlamadığım sigorta primini sgk destek primi değilde normal pirim ile ödemeye devem edebilirmiyim.işe girerken emekli olduğumu söylemem gerekirmi.
    teşekkür ederim
    saygılar

    1. SGKuzmani dedi ki:

     2- Kodu yani Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi çalışanlar olarak bildirilmesi gerekir.

     1. mustafa dedi ki:

      Aylık Başlangıç Tarihi01.05.2016Durum Kodu2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 71.002000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 60.002008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 42.86İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.002000 öncesi Gün24052000 – 2008/10 arası Gün 26902008/10 sonrası Gün 2621Toplam Gün7716Göstergesi9475Hisse Oranı1/1Sigortalının En Son Çalıştığı SektörÖzelAylık Tutarı1,238.42Birikmiş Aylık Tutarı2,270.44TLEk Ödeme Tutarı140.36Kesinti Tutarı0.00
      anlamadım ek ödeme maaşa dahilmi aydınlatırsanız sevinirim

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Değerli Okurumuz;
      Ek ödeme aylıkla birlikte ödenir ama ikisi ayrı kalemde yer alır. Aylık ayın kaçında ödenecek?

     3. mustafa dedi ki:

      26 hazıran da alacağım…

 8. mustafa dedi ki:

  Aylık Başlangıç Tarihi
  01.05.2016
  Durum Kodu
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
  71.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
  60.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
  42.86
  İntibak Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2000 öncesi Gün
  2405
  2000 – 2008/10 arası Gün
  2690
  2008/10 sonrası Gün
  2621
  Toplam Gün
  7716
  Göstergesi
  9475
  Hisse Oranı
  1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
  Özel
  Aylık Tutarı
  1,238.42
  Birikmiş Aylık Tutarı
  2,270.44TL
  Ek Ödeme Tutarı
  140.36
  Kesinti Tutarı0,00

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aylık 1238,00 T.L.
   ek ödeme tutarı da 70 T.L civarı sanırım.

   1. mustafa dedi ki:

    yani toplam 1.308 tl değilmi kardeşim…

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Öyle olması gerekiyor. Ama yine de siz net bilgi için en yakın SGM’ye uğrayın. Sistemden bakıp söylesinler.

     1. mustafa dedi ki:

      EYVAALLAH KARDEŞİM AYDINLATTIĞIN İÇİN.YUKARIDA BELRTTİĞİM GİBİ NORMAL YAŞ EMEKLİĞİ YAŞIM 51 OLUNCA DİLEKÇE VERİRSEM NORMAL EMEKLİYE BAĞLANACAĞIMI YAZDINIZ MAAŞIM ŞİMDİKİ ŞARTLARDA NE OLUR.YAW ÇOK PİŞMAN OLDUM ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP YAŞIMI BEKLESEYDİM ACABA.KAFAM ÇOK KARIŞIK.SENİNDE BAŞINI AĞRITIYORUM AMA…TEŞEKKÜRLER

 9. mehmet dedi ki:

  5888 günden emekli oldum 2000 öncesi 1229 gün 2008 arası 1959 gün 2008den sonrası 2700 gün bağlanan aylık 1050 tl net maaşım 2560 tl son 13 sene kamu calışmam var gösterge 9475 bağlanan aylık normalmi bunu icine 2016 verilen seyyanen zam uygulanmışmı emekli olduğum tarih 15-6-2016 aydınlatırsanı memnun kalırım şimdiden teşekkür ederim..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef emekli aylığı hesabı yapamıyoruz. İtirazınız varsa SGK’ya yapabilirsiniz.
   Saygılar.

 10. Batu dedi ki:

  merhaba, babam 1.5 yil once emekli oldu her ayin 17 sinde aldigimiz maas bu ay yatmadi e devletten baktigimiz zaman gelir/aylik kesilmistir diyor bunun sebebi ne olabilir ve babam suan cezaevinde. Nasil bi yol izlenmeli? lutfen yardimci olun.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Konu hakkında bağlı bulunduğunuz SGK’dan bilgi alın lütfen.
   Saygılarımızla.

 11. Şahin dedi ki:

  Merhabalar. 1 yıl önce %70 engelli raporu ile erken emekli olmuştum. Ve iş yerimde çalışmaya devam ediyordum. Geçtiğimiz ay iş değişikliği yaptım ve mevcut iş yerimden ayrılmadan farklı bir kurumdan sigortamı başladı, ancak yeni kurumla anlaşamadığım için aynı gün çıkış verilip eski işyerimle çalışmaya devam ettim. Şimdi edevletten kontrol ettiğimde ise emekli aylığım kesilmiş gözüküyor. Ne yapmam gerekir. Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İşyeriniz sigortanızı normal çalışan olarak bildirmişse aylık kesilir. İşyerinizin sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe vererek normal girişi sgdp ye çevirmesi gerekir. Bu işlemden sonra siz de sgkya maaşın yeniden bağlanması içim dilekçe verin. Saygılarımızla

 12. Mehmet dedi ki:

  Hayırlı geceler Bi sey soracağım ben emekli oldum primim 5480 ve şuanda çalışıyorum ve sigortam yatırılyo ben aylık 970 tl emekli maaşı alıyorum neden bu kadar az kesilyor olabilir mi maaşım öğrenebilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.

 13. Selçuk dedi ki:

  Merhabalar,

  Emekliyim muhasebecimiz yanlışlıkla “1-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar “ olarak sgk ya bildirmiş ancak ben bunu zamanında fark ettim ve “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak düzelttirdim… Telefonuma mesaj olarak ta düzeltildiğine dair mesaj geldi. Gene de dilekçe vermem gerekiyor mu? E devlet de hala yaşlılık aylığı kesilmiştir yazıyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağlı bulunduğunuz emeklilik servisine dilekçe ile maaşınızın yeniden bağlanması için başvurun.

 14. Haydar dedi ki:

  506 kanunun 81maddesine gore Kimler Emekli olabilir.

 15. Hüseyin Gedik dedi ki:

  Merhaba hocam,ben emekliyim,bir işe girdim ve muhasebeci nin hatasından dolayı emekli maaşım kesildi.sorum şu ödenmeyen aylığımı geri alabilir miyim..Teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Düzeltme işlemi yapıldıktan sonra aylığınız yeniden bağlanır. Ödenmeyen aylıkları da alabilirsiniz.

 16. ilhami dedi ki:

  Merhaba hocam, benim emekli aylığım kesildi 2014 yılında bir firma beni tüm kollarda sigortalı göstermiş bu firmada ortada yok yani dolandırıcılarmış. Şimdi bu düzeltme işini nasıl yapabiliriz. Teşekkürler..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK’ya yazılı olarak dilekçe verin. SGK şirketten ister. Ortada yoksa resen düzenler. Maaşınız kesildiği tarih itibariyle bağlanabilir.

 17. ZEKİ RESULOĞLU dedi ki:

  Merhaba.Ben %62 engelli olarak 2014 yılında erken emekli oldum.2016 nisan ayında yapılan ekpss sınavını kazandım.Atamamin yapılacağı meb bana emekli aylığını kestir dedi bende çalistigim işyerinde sigorta destek primini normale çevirttirip emekli aylığını kestirdim. Bir okula atamamı yaptılar.A ncak Onuncu günü arayıp atamamı emekli aylığından dolayı atamamı iptal ettiler.Sgk da emekli maaşı durduruldu ğu görünüyor.Bir kamu kuruluşunda çalışabilmek için emekli aylığını kestirmek yeterli değil mi acaba bilginize ihtiyacım var teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aslında kamu kurumunda çalışabilmek için emekli aylığınız kestirmek zorunlu değil. Zaten girişiniz yapıldığında aylığınız otomatik olarak kesiliyor. Aylığını kestir de gel diye bir şey ben duymadım bugüne kadar.

 18. CEMAL AĞCAKAYA dedi ki:

  merhabalar 1 sorum olacak yüksek emekli maaş alan bir kişi emekli olduktan sonra düşük maaşla işe girer se emekli maaşında düşme olur mu SAYGILAR

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli olduktan sonra SGDP’ye tabi çalışma emekli maaşında herhangi bir değişiklik yaratmaz.

 19. Cenk Serden dedi ki:

  merhabalar
  ben emekli sandığı emeklisiyim. özel bir şirkette işe başladım, 4 yıldır çalışıyorum. bu iş yerimden ayrılacağım. kıdem tazminatımı alabilmek için son bir ay emekli maaşımı kestirip, tüm sigorta kollarından bir ay sigortamı yatırıp, sonra tekrar emekli dilekçesi vererek iş yerimden ayrılabilir miyim? Kıdem tazminatını bu şekilde alabilir miyim? süreç kanuna uygun mudur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   dediğiniz yolu izleyebilirsiniz. Kanuni bir durum değil normalde. Yani aslında işverenden tazminat alabilmek adına bunu yapıyorsunuz.

 20. Metin dedi ki:

  Merhaba.hocam.ben emekli olduktan sonra sigortalı olarak iki ay çalıştım.bana bir uyarı yazısı geldi bu yazıya iş yeri cevap verdi yinede maasim kesile bilirmi.iş yerinin evraklarında hata yok.sosyal destekleme 2 den göstermiş saygilar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ne konuda uyarı yazısı geldi ?

 21. Metin dedi ki:

  Emekli maşınız kesilecek .ne tür statü belirtilmemiş.hangi îş kolu yazılmamış gözüküyor ama ış yerinin evraklarında incelendiğinde hata yok.saygilar..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşyerinizin “2-Sosyal Güvenlik Destek primine tabi” çalışanlar olarak bildirmesi gerekiyor. SGK’ya dilekçe versin işyeriniz. Bu sigortalımızın işe girişinin “02-Sosyal Güvenlik destekleme Primine tabi çalışanlar” olarak düzeltilmesi şeklinde.

 22. Metin dedi ki:

  Hocam teşekkür ederim.aydinlattiniz sgk ya ankaraya yazı yazdılar saygılar..

 23. Mustafa dedi ki:

  Merhaba lar baba annem 6 yıl boyunca emekli maaşı aldı şimdi kesildi 72500 e yakın borç çıkardılar gerekçeleri son çalıştığı yerde çalışmadığı halde sşk gözükmesinden dolayı tekrar emekli etmek için doğum borçlanması yapacağız sizce bu duruma itiraz etmek 72500 ödemekten kurtulabilirmiyoiz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Dava açabilirsiniz ama bilemiyorum size olur ya da olmaz diyemem.

 24. Ozan dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 4 senedir emekliyim 1 gün bir yerde çalıştım ve sigortalı gözüktüm şuan maaşım kesildi nasıl bir yol izlemem gerek

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yeniden bağlı bulunduğunuz SGK’ya müraacat ederek maaşınızın bağlanmasını talep edin.

 25. Burhan dedi ki:

  SSK emeklisiyim 15 yıldır kamuda çalışıyorum hem emeklilik maaşı hemde kurum maşı aldım bugün elime bi yazı geldi emeklilik maaşım dondurulmuş cezaya maruz kalacakmışım çalıştığım kurum ssk ya bilgi vermemiş Nasıl bir yol izlemeliyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Emekli maaşı almamanız gerekirdi. Çalışmaya başladığınızda bunu bildirmeniz gerekirdi. Yapılacak bir şey yok. aldığınız emekli maaşlarını faizi ile birlikte iade etmek zorundasınız.

 26. Burhan dedi ki:

  Hocam ben kamuda vali oluru olarak işe girdim muvafakaten şimdi ben ssk ya bilgi vermek zorunda olduğumu bilmiyordum çalıştığım kurumda maaşımdan zaten emekli olduğum için destek primi kesintisi vardı çok zor durumdayım yardım edin Nasıl bir yol izliyeyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dediğim gibi maalesef yapılabilecek bir şey yok.

 27. Gizem dedi ki:

  Merhaba benim babam 4a malülen emeklisi ve babamın adına 60 günlük sgdp yatırılmış ve maalesef maaşı kesildi şimdi tekrar bağlanması için nasıl bir dilekçe vermemiz gerekiyor teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Tahsis Talep ve Beyan Formu vermeniz gerekebilir. Bunun için net bilgiyi emeklilik dosyanızın olduğu SGK’dan alın lütfen.

 28. Gökhan dedi ki:

  Hocam meraba benim babam sgk emeklisi 2 yildir ama bugun emekli ayliginin kesildigini ogrendik nedeni ise babam emekli oldugu halde bir okulda hademe olarak sigortali calisiordu asgari ucretle simdi emekli maasini geri alabilme gbi imkanimiz var mi calistigi yerden cikacak ayni zamanda diger sorum ise herhangi bir maddi ceza alirmiyiz

  1. Merhaba.Herhangi bir cezası yok. Çalıştığı yer sigortasının ‘SGDP’ye tabi çalışan olarak düzeltilmesi için SGK’ya dilekçe versin.Siz de daha sonra aylığın yeniden bağlanması için dilekçe ile başvurun.

   1. İrfan dedi ki:

    Merhaba babam bağkur emeklisi. Şimdi tekrar esnaf olmak istiyor. Emekli maaşında kesinti olur mu

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Emekli olduktan sonra emekli maaşı yetersiz olan ya da tekrar çalışmak isteyen vatandaşlar, durumu SGK’ya tamamen doğru şekilde bildirme şartı ile yeniden işe girebilir. Yapılan düzenlemeler neticesinde emekli olduktan sonra yeniden işe başlayan vatandaşların maaşı kesilmemektedir. Maaşlarından % 13 oranında kesinti olur.

 29. murat dedi ki:

  Merhabalar bir işyerinde sgk sız emekli çalışabilirmi?

  1. Merhaba. Sigortası yapılması gerekir. Yapılmazsa cezası vardır.

 30. gözde dedi ki:

  Merhabalar.Annem emekli.Ayrıca bir şirkette sigortalı olarak yeniden işe başladı.Lakin işverenler bunu yanlış bildirdikleri için annem maaşını alamıyor.Annem gerekli kurumlara başvurmasına rağmen işverenin yapması gerekenler varmış.Ama bizi ilgilendirmez,ne yaparsan yap diyorlar.Onları şikayet etmemiz mümkün müdür?Cezası ne olur?Yardımcı olmanız dileğiyle.

 31. Ercan dedi ki:

  Merhaba.
  Ben de muhasebeci hatası yüzünden emekli maaşı kesilenlerdenim. Muhasebeci dilekçe verdiğini söylüyor bunun takibini yapacağım. Sonrasında benim de dilekçe vermem gerekiyor mu? Ocak maaşı yatmadi tekrar hata duzeltilince ocak maaşı ne zaman yatar ? Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Merhaba . Muhasebeci işe giriş bildirgesinin düzeltilmesi için verir dilekçe. Siz de emeklilik servisine dilekçe vermelisiniz ayrıca.

 32. Erdem kurtaran dedi ki:

  Selam ben 2003 yılında malülen emekli oldum 2013 ve2015 tarihlerinde Sikortacı çalıştım ve bundan dolayı bana 99bin tl ceza geldi maaşımda kesildi şimdi ne yapmalıyım çok zor durumdayım yardımcı olurmusunuz saygılar

  1. Merhaba. Malulen emekli birisi çalışmaya başladığında aylığı kesilir. Çalışmaya başladığınız tarihten itibaren aylık aldıysanız bu yersiz olur ve sizden Kurum geri ister. Yapılacak birşey yok

 33. AKGÜL ASLAN dedi ki:

  Merhaba. Mehmet bey babam 1997 yılında SGK dan emekli oldu fakat 1999 11 ayda çalıştığı işyerinden sehven tekrar sigortalı işe girişi yapılmış ve 6 ay sonra babamın emekli aylığı kesilmiştir. Babam okuma yazması olmadığı için ve nereye başvuracağını bilmediği için bu konu ile ilgili hiçbir yere düzeltme ile ilgili ve şikayette bulunmamıştır. Bu süre içinde geçen zaman içinde babamın 6 ay boyunca almış olduğu emekli maaşını faiziyle tekrar geri ödemiş ve tekrar emeklilik müracaatı yapmış ve emekli olmuştur.
  Benim sorum,
  1- Babamdan alınan bu 6 aylık ana para ve cezası ile ilgili geri ödeme alınabilir mi,
  2- Babamın emeklilik yılı şuan 2000 yılından sonra emekli oluğu için düşük oluyor mahkeme ile emeklilik tarihini ilk emekli olduğu tarih yapamayız mı?
  3- Bu işlemleri düzeltmek için süre aşımı süresi varmı dır malum baya uzun bir zaman geçmiş.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o maaşı geri alamazsınız ve emeklilik tarihi değişmez,dava açabilirsanız mahkemenin vereceği kararı kestirmek güç.

 34. Ahmet Acır dedi ki:

  Merhaba,
  Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam etmek istiyorum, dilekçemi verdikten sonra çalışmaya kesintisiz devam edebiliyormuyum yoksa belli bir süre geçmesi gerekiyormu.
  Teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,emekli olduktan sonra çalışabilirsiniz belli bir süre yok

   1. ahmet acır dedi ki:

    Teşekkürler..

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz

 35. Fehmi dedi ki:

  Merhaba;
  Öncelikle iyi çalışmalar. Benim sorum şu babam 1 ay önce işe başladı kendisi emekli bugüne kadar düzenli bir şekilde maaşı aksatılmadan yatırılıyordu. fakat işyerinin muhasebesi’nde yanlış yapılan bir işlemden dolayı aylığı kesilmiş durumda iş yeri dilekçe göndererek düzelttiğini söylemiş aynı şekilde babamda sgk ya giderek gerekli işlemleri yapmış dilekçe yazmış. yatmayan bir aylık maaşını bidahaki ay mı alıcak yani iki maaş birliktemi yatırılıcak. ve sorunun çözüldüğünü e devlet üzerinden yada farklı bir sorgulama ekranı’nın olup olmadığı konusunda desteğinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iki maaş birikmiş olarak yatar.

 36. ahmet gümüs dedi ki:

  iyi günler mehmet bey benimde bir sorum olacak yurt disi borclanmasiyla türkiyeden emekli oldum iki yil oldu ancak arada bir eski fabrika beni benim yerime ise giren kisiyi ögretmem icin ise cagirdilar bende kiramadim arada gittim isi ögrettim ama tabi buarada verdikleri para isvicre sigortasinda gözükmüs ondan dolayi emekli ayligim dondurulnus iki yillik verdikleri parayi faiziyle birlikte geri istediler bende gittim ödedim ve tekrar aylik talep dilekcesini doldurdum gönderdim bir bucuk ay oldu hala bir cevap yok bir noksanimmi var bilmiyorum ne yapmam gerekir zaman ayiripta cevap verirseniz tesekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;güncel hizmet cetvelini de dilekçenize eklediniz mi ?

 37. faruk öz dedi ki:

  ünıversitede (4a) gvnlk görevlisiyim 01 ocak 2008 tarıhınden beri..
  eylulde 3 yıllık yenı sözleşme imzalıcaz…2018 ocakta emekli olucam..
  1..aynı iş yerınde devam edersem kıdem tazmınatımı almadan devam edebılırmıyım…
  kıdemimi almazsam ıstedıgım zaman bırakabılırmıyım
  2. kıdemimi alıp aynı iş yerınde devam edersem sözleşmem sona ermeden bırakırsam yenı kıdemımı alabılırmıyım yoksa sözleşme tarıhını mi beklemek zorundayım
  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kıdem tazminatı alabilmeniz için en az 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü doldurmanız gerekiyor.Bu nedenle kıdem tazminatı hakkınız yok maalesef.

 38. fatih dedi ki:

  merhaba ben ssk dan emekliyim normal emeklilik devlet okulunda 2 yıldır sgdp yatırıldı asgari ücretle sgk dan yazı geldi ama 3 aydır çalışmıyorum yazın çıkış veriliyor emekli aylığım şu an kesilmiş degil ceza gelir deniyor çalıştıgım kurum yazıya cevap verecek sgdp yatırıldı diye sgk ya gittim bu çalışma süresi emekli aylığı geri ödersin diyorlar emekli aylıgım 1700 çalışmam asgari ücret eyer böyle birşey varsa neden önce söylenmiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGDP ödenmiş ise aylığınız kesilmez ancak;normal prim yatırıldıysa aylığınız kesilir.

 39. fatih dedi ki:

  fatih ahmet bey teşekkür ederim okula yeniden giriş yapmak isteniyor sgk da girişim kapalı 5335 sayılı kanunun 30 md göre devlet okulunda çalışamazmıyım

 40. Fatih dedi ki:

  Merhaba babam emekli ve emekli maasi alan biri bir ay kadar bir fabrikada calisti ve bir ay normal isci sigortasi yapildi akabinde maasi kesildi babam calismayi birakti ama emekli maasini tekrar baglamak icin neler yapmasi gerekmekte hangi belgelerle il Ssk ya gidip neler yapmali bu olay yeni oldu
  Lutfen yardom edin yanlis birsey yapmadan yapilmasi gerekenleri sirasiyla tarif edin babamin baska gelir kaynagi yok ellerindeki parada bitince muhtac kalacaklar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yeniden talep edecek.Matbu belgeler SGK’da mevcut.

   1. Emre dedi ki:

    Yukarıda malulen emeklilik ile vergi indirimi emekliligini karıştırmısşını.Engellilik indirimi ile emekli çalışırsa maaş kesilir demişsiniz bu kural malulen emeklilikte var bence düzeltin yanıltıcı bir bilgi bu.

 41. Oğuz dedi ki:

  Merhaba annem geçen sene emekli oldu ve sigortalı çalışmaya devam etti. Bu sene eve gelen bir kağıtla ceza ödeyeceği bildirildi. Muhasebecisi yanlış bir işlem yapmış ve 11 bin lira ceza çıktı. Bununla ilgili acil yardımlarınızı rica ediyorum. Muhasebecinin hatası yüzünden 11 bin lira ceza ödemek istemiyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sanırım annenizi SGDP li göstermesi gerekirken,normal çalışır olarak göstermiş ve bu nedenle aylığı kesilmiş.Ödemeniz gerekiyor yapacak bir şey yok.

 42. ersal dedi ki:

  Merhaba 2010 yılında 4c den emekli oldum..2013-2014 tarihlerinde bir güvenlik firması aracılığıyla eğitim kurumunda özel güv görevlisi olarak 10 ay part-time olarak (toplamda (88) gün uzun vade gün sayısı görünüyor) çalıştım.Bu sürede işveren sehven (1) kodu ile tüm hiz sig kol çalışan girmişler. (4) yıl sonra GSS borcu gelince öğrendik. Maaşım kesilmedi ancak yinede ileride sıkıntı olur diye belge kodunun sehven girilmiş olduğunu beyan ederek düzeltilmesi için işverenin prim yatırdığı SGK ya ve il SGK ya yazılı müracaat ettim.İşverenin (Ş) kodu olduğunu söylediler. Şirketi de devretmiş ve devrettiği ortağıyla alakalı (Ş) kodu konulmuş. İptal ve ek bildirgesi verecek durumda kimse de yok bu durumda ne yapılabilir. Geçmiş aylarla ilgili maaş kesintisi olursa part-time çalıştığım süre kadar mı (88 gün) hesaplanarak ceza gelir yoksa (10) ay lık maaş üzerinden mi hesaplanır.Şimdiden tşk ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kod (1) olarak girildiyse maaşınız da ilerleyen dönemlerde kesilebilir.Kodu düzelttirirseniz GSS borcu çıkmaz ve maaşınız kesilmez.

 43. metin polat dedi ki:

  merhaba 2016 yılında emekli sandığından emekli oldum. şimdi yeni bir işe girdim neyapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sizin bir şey yapmaniza gerek yok işveren sgdp bildirimi yapacak

 44. oğuz dedi ki:

  Merhaba, babam 2010 yılında emekli oldu kıdem tazminatını aldı ve aynı şirkette çalışmaya devam etti bu gün itibariyle kendi isteğiyle işten ayrılmak istemektedir.
  Size sorum, bu 7 yıllık çalışma zamanı için kıdem tazminatı almaya hakkı var mı var ise hangi kanun maddesine bağlıdır?
  diğer sorum çalışan emekli olarak maaşından yapılan kesilmenin düzeltilmesi için bizim başvuru yapmamız gerekli mi sgk ya yoksa sigorta kendi düzeltmeyi yapar mı ? teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emeklilerinde kıdem tazminatı alma hakkın var;kanun emekli ya da çalışan ayrımı yapmıyor.

 45. Melek dedi ki:

  İyi günler Mehmet bey ben %60 engelli olarak 15 yılımı doldurdum ve emekli oldum memur emeklisi tüm. Durumum çalışmaya müsait sağlığım.sigortalı olarak tekrar çalışırsam bir iş yerinde veya kendi işim acarsam emekli maaşımda bir kesinti oluyormu nekadar teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,vergi indirimi ile emekli olduysaniz ayliginiz kesilmez ancak malulen emekli olduysaniz ayliginiz kesilir

 46. Ümit dedi ki:

  Merhaba, 4/c emeklisiyim. 6 aydır bir firmada 4/a kapsamında çalışıyorum. 6 aydır emekli maaşımda hiç bir kesinti olmamıştı ancak 2018 ocak maaşımın ek ödemesinden 100 TL. kesinti yapılmış. Bu kesintinin yapılmasının yasal dayanağı nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;polis ya da asker emeklisi iseniz 100 TL ek ödemeniz kesilir.

 47. Ümit dedi ki:

  Ahmet Bey,
  Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
  Konu ile ilgili 2. sorum; çalıştığım firmada bir yılımı doldurduktan sonra işten çıkarılmam durumunda ihbar ve kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şartları sağladığınız taktirde alabilirsiniz.

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 48. orhan saraçaydın dedi ki:

  emeki öğretmenim. 1996 yılında 30 yıl üzerinden emekli oldum.emekli olduktan sonra zihinsel engelliler ve rehabilitasyon merkezlerinde çalıştım.bu kurumlar milli eğitim bakanlığına bağlıdır.çalıştığım süreleri emeklime saydırmak istiyorum.bilgilendirirseniz memnun olurum.saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli çalışanlarda tüm sigorta kollarına tabi prim yatmadığından dolayı,dediğiniz gibi bir uygulama mümkün değil.

 49. Sinan akagündüz dedi ki:

  Emekli olalı 10 yıl oldu. Yeni bı işe girdim sigorta ile ilgili hiç bir işlem yapmadılar.beni sürekli oyaladilar.su anda iş bitti ve ben tazminat istedim vermiyorlar.bunun için ne yapabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortanızı yapmadıklarından dolayı şikayette bulunabilirsiniz,ama kıdem tazminatınız için bir yorum yapamam.

 50. Nadir dedi ki:

  Merhaba,
  Ben özel sektorde çalışmaktayım. Emekli olabilir ama maaş için 3 sene daha beklemem gerekmekte. Yaşa takılanlardanım.
  Şu an emekli olsam ve sonra başka işyerinde tekrar sigortalı devam etsem , 3 sene sonra almaya hak kazanacağım emekli maaşı , bugün hak kazandığım maaş üzerinden mi hesaplanır , yoksa o zamanki maaş üzerinden mi ? Yani bu onumuzdeki seneler vereceğim prim , emekli maaşımı etkileri mi ?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3 yıl sonraki güncelleme katsayısı üzerinden hesaplanır,şu an zaten emekli olma imkanınız yok,çalışırsanız 3 yıl daha sigortanız bildirilecek.

 51. nur dedi ki:

  2016/Şubat ayına kadar işyeri açan ya da şirket ortaklığı başlayan emeklinin maaşından %10 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılmaktaydı. Ancak torba yasa ile yapıland düzenleme ile birlikte kendi adına çalışan emekliden 2016/Şubat ayı itibariyle emekli maaşından %10 oranında yapılan Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi uygulaması kaldırılmıştır.

  4a SSK kapsamında bir işyerinde çalışan emeklinin emekli maaşından da herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak çalışan emeklinin sigortasının yapılması zorunludur.

 52. mehmet akbaş dedi ki:

  2010 uzman jandarma emeklisiyim.2017 kasım ayında part taym sigortalı işe girdim.İşyerim SGDP olarak pirim yatırdı. E devletten görüyorum. Ancak 1 nisan maaşımdan yersiz ödeme diye kesinti oldu .SGK verdiği cevapta kamu görevlisi emeklilerinde 2016 yılı sayıştay denetcisi raporunu baz alrak kesinti yapıldı diye cevap veriliyor.Bu kesinti yasalmı cevabınız için şimdiden teşekürler

 53. mehmet akbaş dedi ki:

  ne zaman cevap verebilirsiniz

 54. mehmet akbaş dedi ki:

  sorumun cevabını sitenizde zorda olsa buldum telekkürler

 55. Yadigar dedi ki:

  Merhabalar, babamdan kalan yetim/ölüm ayılığı almaktaydım (Bağkur – 4B). Ocak ayında 1 günlük bir işe girdim. Yanlış sigortalama sonucu maaşım kesildi. Şubat ayında tekrar bağlanması için başvurdum. Şubat-Mart-Nisan ayları bugün itibariyle yattı ancak 991 lira kesinti gözüküyor. bağlı bulunduğum sgm yi aradığımda ocak ayını hak etmediğiniz için onun kesilmesini yapmışlardır dendi. Böyle bir şey mümkün mü?

 56. fuat dedi ki:

  TSK’ dań malulen emekliyim öGG olarak işe başladım maaşım kesilirmi

 57. Zeynep G. Bilen dedi ki:

  Merhaba,
  Ben emekli sandığı emeklisi olup, kasım 2012 tarihi itibarıyle özel bir okulda SSK lı olarak çalışmaktayım. 2 sene önce hafta sonu geçirdiğim bir kaza sebebiyle ayağım kırıldı ve 2 ay 10 gün süre ile rapor kullanmak zorunda kaldım. Bu süre zarfında ne iş yeri, ne de SGK tarafından emekli sandığı emeklisi olmam sebep gösterilerek tarafıma maaş ödenmedi. Benim 2 ay 10 gün boyunca madur edilmem caiz midir? Bu konuda hakkımı aramak istiyorum.
  Teşekkür ederim.

 58. Yılmaz UÇAN dedi ki:

  Muhasebeci hatasını çalışan emeklinin ödemesini engelleyecek bir yol yokmudur.Kanuni olarak sgk kurumuna noterden ihbar gönderip sigorta girişinin sadece destekleme primi olabileceğini bunun dışındaki sigorta girişlerinin bilgim dışında olduğunu ve sgk nin bu duruma istinaden normal sigorta girişini kapatmasını isteyemezmiyiz

 59. lmdat furkan gökkaya dedi ki:

  Merhaba babam özel banka sandığından 1986 yılında emekli oldu ve 79 yaşında,fakat emekli olduktan sonra sgk da 1988 yılına ait 4 ay sigorta prim ödemesi var bu ödeme geri alınabilirmi sgk dan emekli değil tekrar belirteyim

 60. Hasan dedi ki:

  Merhaba
  Yurtdisi calisaniyim ve halen calismaktayim Almanyada nir Sosyal güvenlik uzmanina emeklilik islemlerimi yaptirdim.Ve bu arkadas emekli ayligi baglanmasi müracatinda bulunmus ve su an SGK benim adima maas yatiriyor fakat ben bunun iptali icin nasil bir dilekce ile müracat edebilirim
  Yatirilan maastan ben bu güne kadar para cekmis degilim Sizden ricam beni bu konuda aydinlatmaniz ve dilekce örnegi yazmanizdir .
  degerli bilgilerinize simdiden tesekkür ederim.
  Sevgi ve saygilarimla

 61. görkem ertel dedi ki:

  merhaba, babam kamudan emekli 2007 yılından beri, 2012 yılında öğretmenevine işçi statüsünde güvenlik olarak işe girdi ve şu an öğrendik ki emekli maaşı 6 yıl sonra kesildi ve geriye dönük 5 yıllık 120 bin lira borç çıkardılar böyle bir hakları var mı memur statüsünde değil sonuçta ve neden 5 yıl sonra haberimiz oldu buna?

 62. özge koç dedi ki:

  Merhaba
  Ben emekliyim ve özel sektörde çalışıyordum işten çıktıktan 3-4 ay sonra maaşım kesildi. çalıştığım yerle iletişime geçtim tüm sigorta kollarına tabi olarak yatırılmış sigortam düzeltme yazısı gönderdiler sgk ya ve sonrasında dilekçe verdim tekrar bağlanması için neredeyse 3 aydır bu işle uğraşıyorum ve maddi olarak mağdur edildim çalıştığım yer tarafından bu konuyla ilgili hukuk yoluna başvursam sizce haklı bulunurmuyum bir yaptırımı varmıdır bu hatanın karşı tarafa

 63. ismail erdogan dedi ki:

  merhaba ;

  ortalama çalışanı 2 kişi olan bir işyerine 7166 SGK Teşvik kapsamında emekli olan bir personeli 7166 SGK Teşvik kapsamında işe alabilir miyiz.Yoksa sadece tüm sigorta kollarında bildirge verebileveğimiz işçimi almamız mlazım.

 64. Hmzsc dedi ki:

  Merhaba
  Emekliyim ve çalışıyorum.Bu çalışmam sona erdiğinde, bu çalışmamdan dolayı emekli maaşımda bir değişim olacak mı?

 65. Coşar yavuz dedi ki:

  Emekli olduktan sonra sgk lı çalışmatayım emekli maaşımı yükseltmek için ne yapmalıyım

  1. Coşar yavuz dedi ki:

   Cevaplarsanız sevinirim
   Şimdiden teşekkürler

 66. sinem dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim annem emekli ve emekli olduktan sonra da halk eğitimde ders ücreti karşılığı haftada bir gün öğretmenlik yapmaktaydı. Ancak 2016 yılında 65 yaşını doldurdu ve bununla beraber bugun bize 42bin lira para cezası kesildiğini öğrendik. 65 yaşını doldurduktan sonra çalışmasının yasak olmasından ötürü kendi maaşını geriye dönük ödenmesi istendi. Ancak bize bu zamana kadar herhangi bir uyarı ya da başka yazılı bir belge gelmedi ve biz bu durumu emekli maaşındaki kesintinin sebebini öğrenmeye gittiğimizde duyduk. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Yapılabilecek bir şey var mıdır?

 67. saban özcan dedi ki:

  2017 mayıs ayında kamudan malulen emekli oldum. 2 yıldır özel sektörde sigortasız çalışıyorum.. sigorta yapılırsa malul emekli maaşım iptal edilirmiş..
  bunun doğruluğu nedir.
  tşk ederim

 68. Mehmet Okçu dedi ki:

  Emekli sandığı ndan dul maaşı alan biri SSK li işte çalışabilirim maaş kesintisi ölümü aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler

 69. Esat Dağdeviren dedi ki:

  Emekliyim çalıştığım is yeri sgkya yanlis bildirim yapmis kod 2 yapmamis geriye donuk 2 aydir maaşımı alamadım isyeri düzeltme yapti,,bende kendim dilekce verdim 15 gun gecti halen maasimi alamadim geriye donuk maaşlarımı ne zaman alabilirim.

 70. Gülcan dedi ki:

  Yurtdisinda yasiyorum 4 senedir Türkiyeden borclanarak emekli oldum ve 4 senedir maasimi aliyorum..size sormak istedigin tekrar yurt disinda calismak istersen emekliligimi durdura bilirmiyim? ve nasil? Ileride tekrar emekliligimi talep edebilirmiyim? Tsk.ediyorum

 71. avni doğan dedi ki:

  ben hava kuvvetlerınden 1994 senesınde emeklı oldum. o tarıhten ıtıbaren çeşitli şirketlerde çalıştım ve halen de çalışıyorum. hıcbır zaman maaşım kesılmesı sıgortalı olarak özel şirketlerde çalıştıgım ıcın. bu sıvıl sektorde yaklasık olarak 25 yıldır çalısıyorum. kesılen sıgorta pırımlerı vardır. SGK kayıtlarında da mevcuttur. sımdı sorumu soruyorum. hava kuvvetlerınde okullar ve yıpranmalar dahıl toplamda 25,5 sene uzerınden 1-4 kademesınden emeklı oldum. sıvıl sektorde gecen sıgortalı pırımlerımı toplatıp emeklı sandıgı ıle toplayıp emeklı maasım artabılır mı veya boyle bır ugulama var mıdır, bu konuda bolge ıdare mahkemesıne dava acacagım once sızlere bır sorayım dedım. bu konuda yardımlarınızı temennı edıyorum. saygılarımla, avnı dogan

 72. Yunus dedi ki:

  Ben 2013 yılında emekli oldum. Ekstrada çalışıyordum. Geçen ay çalıştığımız bi yer yanlış giriş yapmış ve emekli maaşımı kestiler. Şimdi düzeltmeye çalışıyorum ama mağdur oldum. Muhasebeciyi şikayet etmek istiyorum nereye şikayet edebilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Hukuk yolu açık olmaktadır.