Emekli Olacaklara Banka Kredisi Verilecek mi?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu geçmiş dönem prim borçlarının yapılandırılmasına dair torba kanun tasarısı Meclisten geçti. Kısa bir süre içerisinde söz konusu tasarı kanunlaşarak yürürlüğe girecek. Kanunla Bağkur prim borçlarının gecikme zammı ve faizi silinecek ve kalan borçlar da peşin ya da taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Bağkur borcundan dolayı emekli olamayan kişilere ise yeni bir imkan sağlanacak. Bağkur borçları için kredi verilecek mi? Bağkurdan emekli olacaklara banka kredisi var mı? İşte cevabı:

Bağkur Borcu Olanlara Banka Kredisi

tarım esnaf şirket bağkuru emekli banka kredisi 2016
tarım esnaf şirket bağkuru emekli banka kredisi 2016

Torba kanunun yürürlüğe girmesi ile bağkur prim borcu olanlar borçlarını yapılandırabilecek. Bağkur borcu nedeniyle emekli olamayan ve çıkan borcu da peşin olarak toptan ödeme imkanı olmayan kişilere bankadan kredi verilecek ve kredi taksitleri bağlanacak emekli aylıklarından kesilecek. Bu şekilde hem emekli aylığı bağlanmış olacak hem de çekilen kredinin emekli maaşından kesilmesi sağlanacak.

Bağkur borcundan dolayı emekli olamayan binlerce kişi var. Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte bu kişilerin mağduriyetleri sona ermiş olacak. SSK kapsamında emekli olacak ama bağkur borcu bulunlar için de aynı durum geçerli . Bağkur borcu ödenmeden SSK emekli aylığı bağlanamayacağı için bu kişilere de borçlarını yapılandırarak bağlanacak emekli aylığından taksitlerle çekilmesi sağlanacak.

Torba Kanunda Hangi Düzenlemeler Var?

Sosyal Güvenlik Borçları yapılandırılacak.

-Vergi borçları yapılandırılacak.

-İşverenlere yeni sigorta prim teşvik imkanı sağlanacak.

-Varlık barışı uygulaması getirilecek

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. 25/10/1965 dog ssk baş 1997 sonra işyeri acıp 1998 bakur yatır sonra sskya gectim 2600 pirimim var nasıl emekli olabilirim

 2. Merhabalar benim babam bagkur dan emekliliği doldu yaklaşık 30 bin TL borcu çıkıyor bu borcu banka araciligiyla ödeme şansımız varmı emeklilik maaşından kesinti yapılıp bilgi verirseniz çok sevinirim

 3. Merhabalar,
  07.11.2006 tarihinde Bagkur ödemem başladı.
  01.09.2009 tarihinden itibarenden sigortalı olarak çalışmaktayım. Şu an 4B borcu görünüyor sistem de (prim borç 8 ay) Terk etmiş sigortalı yazıyor bilgi kısmında. Bu neden kaynaklı bunu ödemem mi gerekiyor acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkurler.

 4. Merhaba babam 1969dogumlu, 82 yılında sigortali işte çalıştı. Çok çalışmadı. Belki 2 ay 3 ay. Ara ara sigortalı işlere girdi, toplam 600 gün gözüküyor. İki yıldır biz ödeme yapiyoz bagkura. Bunla birlikte 1300 günü oldu. Bu yasadan nasıl yararlanabilirz ya da şansımız var mı. Ayrıca emekli olması ne kadar ödeme yapmamız gerekiyor, kaç günü dordurmali

  1. Merhaba. Babanızın bağkurdan emekli olabilmesi için en az 5400 gün SSK’dan emekli olabilmesi için ise en az 3600 günü tamamlaması gerekir. Gün yoksa bu yasadan faydalanamazsınız.

 5. Merhaba benim sorumun cevabini alamadim izmit sgk mudurlugunden onun icin size danismak istedim ocak ayinda emekli olmak istiyorum.bu ay itibariyla 9867 gun odenmis sigortam var. Fakat1990 1991 ve 1997 1998 yillarinda dogumum var ve bu iki dogumdan 401 gun eksigim var yani o aralar odenmemis gostergemi yukselt icin yani 15175 cikarmak icin 1997 ve 1998 yillardaki eksikgimi borclanarak yukselte bilirmiyim. Emekli maasimda ne kadar artis olur. Yardimci olursaniz simdiden teskkur ederim. Sigorta numaram1

  1. Merhaba.
   Ödemeniz faydalı olacaktır. Çünkü 2000 yılı öncesi hizmet olduğu için emekli maaşınıza katkısı olacaktır. Ama bana kalırsa çok fazla etkisi olmaz. Ödemeyin derim. Yine de karar sizin.

 6. 2013 den beri bagkurumu ödemiyorum yeni kanuna göre ödemediğim günler siliniyormu her ay ödiyemiyorum ödemediğim takdir günlerim sayilcakmi?

 7. Hocam merhaba,

  04/2014 işyerimi açtım.09/2015 de kapattım. bağkura bugüne kadar hiç ödeme yapmadım. şu an 01/2015 den 17 ay borçlanmışım ve devam ediyor. işyerimi kapattığım zamandan bu yana geçen süreyi sildirebilir miyim? ne yapmam gerekiyor?

  1. Vergi kaydınızı durdurduğunuz tarihten bugüne kadar olan kısmı ödemek zorunda değilsiniz. Bunun için SGK’ya dilekçe verin.

 8. Hocam babam muhtarlıktan dolayı bağkur borcu var ama günü dolmuş emekli nasıl olur yasadan yararlana bilir mi

  1. Prim borcu varsa yapılandırabilirsiniz. Ancak bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan süreler yapılandırma kapsamında değil.

 9. Merhaba 65 yaşında bir bayanim.1986 yılında 45 günlük sigortam var bununla nasıl emekli olabilirim? devlet kredisi alabilir miyim?

  1. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için en az 3600 günü tamamlamalısınız. Boşta geçen sürelerin borçlanılması mümkün değildir. Yalnızca sigorta başlangıcından sonraki doğum sürelerini borçlanabilirsiniz.

 10. 27-08-1958 doğumlu 58 yaşımı doldu 2011 yılında bagkurumu 21 yıl oluňca durdurdum geçmiş dönemde borçlar var şimdi e devletten bakıyorum borç sıfır ve kapalı gorunuyo nasıl emekli olurum

 11. Hocam esim cifci bagkurundan borcu var 1994gecen toplattik 75milyar cikti emekli ola birsiniz dedi dondurtdu acaba yapilandirmadan yarallana bilirmiyiz saygilar

 12. Merhaba annemin 56 yaşında 1994 ten çiftçilikten
  Bağ-Kura kaydı var ama kendisi gidim Bağkura yazılmadı bu yasa ile emekli
  olabilirmi kendisi hiç ödemede yapmadı tahmini nekadar borcu vardır Nasıl bir yol izlememiz gerekir bilgilendirirseniz çok Mutlu olurum

 13. Bagkuru muzu 2014 te dondurduk sonrasında geçen dönemde silindi denildi e Devlet Şifremi ile 4b den bakıyorum gün 0 borç 0 nasıl olacak şimdi yaşimi da doldurmustum bu aftan faydalanmayacakmiyim? Teşekkürler cvplariniz icin

 14. Hocam, benim 2004, 2005, 2006, 2007 yıllarına ait ödenmemiş bağkur prim borcum var Bunlar bir önceki dönemde silindi. Yeni çıkan kanun bu yılları da kapsıyor mu? SGK, silinen prim borcunun yeni çıkan bu yasa ile ödenemeyeceğini, onların artık silindiğini söylüyor.

  1. Değerli OKurumuz;
   Yeni torba yasa ile silinen bağkur dönemlerini ödeyemezsiniz. Onu kapsamıyor. Ancak onlar ödenmez diye bir şey de yok. Mevcut primler üzerinden dondurulan bağkur sürelerinizi borçlanarak ödeyebilirsiniz. Hangi kapsamda bağkurlu olduğunuzu yazarsanız ne kadar ödemeniz gerektiğini hesaplayabiliriz.
   Saygılarımızla.

 15. İyi günler,Hocam.
  Efendim, 3 çocuk annesiyim,Evlenmeden önce SSK’m vardı.
  Günlerim eksik,fakat 3 çocuk doğum borçlanması yapsam emekliliğimi hak ediyorum.
  Acaba banka emekli olmam için bana kredi verirmi,böylebir hak veya devletin bir onayı varmıdır.
  Tabi,sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi Emekli maşından kesilme şartıyla Efendim.
  Bu kanun yürürlüğe girdimi efendim.
  ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz efendim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Konu Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Muhtemelen geçmiş dönem bağkur prim borçları için geçerli olur bu uygulama. Geçmiş yıllarda öyleydi çünkü. Borçlanmalar için olmaz ama yine de beklemek gerek ayrıntılar için.
   Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu