Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu geçmiş dönem prim borçlarının yapılandırılmasına dair torba kanun tasarısı Meclisten geçti. Kısa bir süre içerisinde söz konusu tasarı kanunlaşarak yürürlüğe girecek. Kanunla Bağkur prim borçlarının gecikme zammı ve faizi silinecek ve kalan borçlar da peşin ya da taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Bağkur borcundan dolayı emekli olamayan kişilere ise yeni bir imkan sağlanacak. Bağkur borçları için kredi verilecek mi? Bağkurdan emekli olacaklara banka kredisi var mı? İşte cevabı:

Bağkur Borcu Olanlara Banka Kredisi

[caption id="attachment_7466" align="alignleft" width="300"]tarım esnaf şirket bağkuru emekli banka kredisi 2016 tarım esnaf şirket bağkuru emekli banka kredisi 2016[/caption]

Torba kanunun yürürlüğe girmesi ile bağkur prim borcu olanlar borçlarını yapılandırabilecek. Bağkur borcu nedeniyle emekli olamayan ve çıkan borcu da peşin olarak toptan ödeme imkanı olmayan kişilere bankadan kredi verilecek ve kredi taksitleri bağlanacak emekli aylıklarından kesilecek. Bu şekilde hem emekli aylığı bağlanmış olacak hem de çekilen kredinin emekli maaşından kesilmesi sağlanacak.

Bağkur borcundan dolayı emekli olamayan binlerce kişi var. Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte bu kişilerin mağduriyetleri sona ermiş olacak. SSK kapsamında emekli olacak ama bağkur borcu bulunlar için de aynı durum geçerli . Bağkur borcu ödenmeden SSK emekli aylığı bağlanamayacağı için bu kişilere de borçlarını yapılandırarak bağlanacak emekli aylığından taksitlerle çekilmesi sağlanacak.

Torba Kanunda Hangi Düzenlemeler Var?

-Sosyal Güvenlik Borçları yapılandırılacak. -Vergi borçları yapılandırılacak. -İşverenlere yeni sigorta prim teşvik imkanı sağlanacak. -Varlık barışı uygulaması getirilecek
Editör: TE Bilisim