Emekli Olacaklar İçin Önemli, Yapacakları borçlanma ile emeklilik hayali kuranlar için son derece önem taşıyan bir durum söz konusu olmaktadır. Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması yaparak emekliliğini erkene çekmek isteyenlere son günler fırsatı kaçırmayın. Borçlanma yolu ile emeklilik hayalini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için uygun borçlanma işleminde sona doğru yaklaşılmaktadır. 2019 yılının son ayına gireceğimiz şu günlerde ucuz fiyattan emeklilik borçlanması yaparak emeklilik hayalinizi gerçekleştirmek için sayılı zamanınız kalmış olmaktadır. 2019 yılının son ayına girmeye sayılı zaman kala emeklilik işlemini askerlik ya da doğum borçlanması yaparak emekliliği erkene çekmek isteyen vatandaşlarımız ucuz fiyattan ödeme için sayılı zaman zarfı kalmış bulunmaktadır. 2019 yılı için günlük olarak 27,28TLborçlanma karşılığında emekliliğini erkene çekme işlemini gerçekleştirebilirler. 2020 yılı için asgari ücrete zam geleceğinden, günlük borçlanma tutarına da zam gelerek otomatik olarak yapmak istediğiniz borçlanma tutarı da artacaktır. Borçlanma yaparak emekli olacaklar için son derece önemli bir nokta olan borçlanma işleminde zaman daralmaya başlamış bulunmaktadır. Çalışmadıkları günleri borçlanma yolu ile ödeme işlemi yaparak erken emeklilik fırsatından faydalanmak isteyen vatandaşlar için zaman az kalmış bulunmaktadır. 2019 yılının son ayına girmeye ramak kala ucuz hizmet borçlanması yapmak isteyenler için son zamanlar. SGK’lı olarak, Bağ-Kur’lu olarak ve memur statüsünde çalışanların tamamı borçlanma işlemi gerçekleştirebilirler. Bu statülerin hangisinde olursa olsun erkekler askerlik borçlanması, kadınlarda doğum borçlanması yapabilmektedirler. Ayrıca bu borçlanma şeklinin dışında olarak yurt dışı borçlanması da yapılabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları orada çalıştıkları süreleri belirli şartları sağladıkları takdirde borçlanma yaparak ödeyebilmektedirler. Borçlanma işlemini yapabilmek için gerekli olan unsurlar bulunmaktadır. Borçlanma yapabilmek için birinci unsur prim eksiğinizin bulunması ve o prim eksiğini borçlanma yöntemi ile ödeme gerçekleştirmeniz.

Borçlanma Tutarı Ne kadar?

Borçlanma Tutarı Ne kadar? Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması her yıl, o yıl ki asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. Hesaplanan borçlanma tutarı en düşük rakamı, o yılki asgari ücret tutarının % 32’si olmaktadır. Hesaplanan borçlanma tutarının o yıl için en yüksek rakamı da asgari ücretinin % 32’sinin 7,5 katı olarak belirlenmiş durumdadır. Borçlanma ödemesi yapacak olan bireyler ödemek istedikleri tutarları kendileri belirleyebilmektedir. Yani tamamen kişinin ödemek istediği tutar kendisine kalmış bulunmaktadır. 2019 yılı asgari ücret üzerinden gidilerek hesaplama yaparsak, asgari ücret 2.558,40TL olduğuna göre en düşük ödenecek tutar aylık olarak 818,68TL olmaktadır. En yüksek ödenecek aylık tutar da 6.140,16TL olmaktadır. Yani günlük olarak en düşük tutar 2019 yılı için 27,28TL, en yüksek günlük tutar da 204,67TL olmaktadır. Bahsi geçen meblağlar 2019 yılı sonuna kadar ödenebilecek tutarlar olmaktadır. 2020 yılı için bu oranlara asgari ücret üzerinden zam uygulanacaktır.

Askerlik Borçlanma Şartları Nelerdir?

Askerlik Borçlanma Şartları Nelerdir? Askerlik borçlanmasını yapabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.
 • Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabiliyor.
 • Askerlik borçlanması çalışmaya başlamadan öncesi için de yapılabiliyor. Bu da emeklilik yaşını erkene çekiyor. Askerlik öncesi sigortalı olanlar ise bu haktan yararlanamıyor.
 • Askerlik borçlanması, emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını artırıyor. Emeklilik için gerekli yaş ve prim ödeme gün sayısını yerine getiren çalışanların, çalıştığı süre emekliliğine yetmiyorsa, askerlik borçlanması yaparak bu süreyi tamamlayabiliyor.
 • Er ve erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen süreler emeklilik için borçlanılabiliyor.
 • Emekli olmasına bir yıl kalan bir çalışan, bu süreyi çalışarak geçirmek yerine askerlik süresini borçlanabilir.

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Şartlar

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Şartlar, Doğum borçlanması için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır. Doğum borçlanması ile ilgili olarak şunu belirtelim, doğum borçlanması emekliliğinizi erkene çekmemektedir. Sadece adınıza gerekli olan prim gün sayınızı azaltmanızı sağlamaktadır.
 • Doğum borçlanması emeklilik yaşını erkene çekmez, sadece emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını azaltır.
 • Doğum yapan kadının, doğumdan önce sigortalı olarak çalışıyor olması gerekiyor.
 • Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi gerekiyor.
 • Sigortalı olunan dönemden önce yapılan doğumlar için borçlanma imkânı bulunmuyor.
 • Doğumdan önceki 8 haftalık süre ile çoğul gebelik halinde de 10 haftalık süre ve doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılması durumunda ve doğum sonrası süre dahil toplam 2 yıllık süre borçlanılabiliyor.
 • Bir doğum için borçlanılacak süre 720 gün. En fazla 3 doğum için borçlanma imkânından yararlanılıyor. Böylece ikişer yıllık sürelerle birlikte toplam borçlanma süresi 6 yıl oluyor.
 • Üç çocuk için borçlanma yapacak bir kişinin, toplam 2.160 güne kadar borçlanma imkânı bulunuyor.
Editör: TE Bilisim