Emekli, Memur ve Öğrenci Devlet Destekleri Resmen Başladı!

Sosyal devlet uygulaması kapsamında hükümetten vatandaşlara sunulan devlet desteklerinde yeni sürece geçildi. İşçi, memur, emekli ve öğrenci gibi milyonlarca vatandaşı kapsayan yeni devlet destekleri merak ediliyor. 2020 yılında kamu kurum ve kuruluşlarından yapılan maaş ödemelerinde devlet destekleri hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Memurlar, emeklilere, işçilere ve öğrencilere müjdeli gelişmeler ve detaylar!

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Yeni Dönem

2020 yılında çeşitli harcamalar ve sağlık masrafları için para birikimi yapan vatandaşlar devlet desteklerinden yararlanarak birikimlerini artırabiliyor. Kısa süreli tasarruf hesapları adı verilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamında emeklilik döneminde de ekonomik açıdan iyi koşullarda yaşamak isteyenler için devlet desteklerinde yeni düzenlemeler yapılıyor.

Hayallerindeki evi satın almak isteyenlerin yanı sıra yeni evleneceklere destek olmak amacıyla yürürlüğe geçirilen Konut Çeyiz Hesabı’ndan ilk ödemelerin yeni yıldan önce yapılması planlanıyor. Devlet hak sahibi vatandaşlara verilmesi amacıyla hem devlet destekli konut hem de çeyiz hesabına 2020 yılı kapsamında yaklaşık 260 milyon lira destek sağladığını açıkladı. Evlenecek çiftlere ekonomik açıdan destek olmak amacıyla 9 bin liraya çıkarılan çeyiz hesabı sistemine katılımcı sayısı yurt genelinde 20 bine ulaştı. Ayrıca bu yılda konut hesabına 7 bin yeni katılımcı başvuruda bulundu.

Hükümetten yapılan yeni düzenlemelerle birlikte 2020 yılında konut ve çeyiz hesabına benzer nitelikte yeni birikim ve destek hesabı modellerinin de yürürlüğe geçirileceği belirtildi. Harcamalar öncesinde tasarrufun desteklenmesi adına kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılarak vergisel teşvikler sayesinde potansiyel alanlar vatandaşların hizmetine sunulacak. Yapılan açıklamalara göre sadece kamu kurum ve kuruluşları ile değil aynı zamanda bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren özel bankalarla görüşülerek konuyla ilgili fizibilite çalışması yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2020 yılında emeklisinden memuruna, işçisinden öğrencisine kadar tüm vatandaşları kapsayan geniş çapta yeni desteklerin gündeme getirileceği belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı dışında konuyla ilgili çalışmalarda bulunan kamu kuruluşlarının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği’nden oluştuğu duyuruldu. Bu kuruluşların yapacağı yeni düzenleme ile birlikte üretken olmayan yatırımların cazibesi azaltılarak tasarruflar verimli alanlarda değerlendirilmek üzere yeni yatırımlara yönlendirilecek. Yeni düzenlemeyle geçilecek bu dönemde dayanıklı tüketim malları ve tatil harcamaları gibi masraflar için açılan banka hesapları da desteklenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Bu sunumda konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın bir dönemde dolduran katılımcı vatandaşların devlet katkısı başvurularının başladığını belirtti. Hak sahibi katılımcıların ödemelerinin yıl sonuna kadar başlayacağını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu kapsamda halihazırda sistemde yaklaşık 7 bin katılımcımız ve 110 milyon liralık birikmiş tasarruf bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

6 Ay İçinde Başvuruda Bulunulması Gerekiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bankalarda açılan tasarruf hesapları arasında yer alan konut hesabının ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda devlet teşviki alabilecekleri belirtildi. Ancak bu hesaptan yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle konutu satın aldıktan sonra 6 ay içinde bakanlıkla anlaşmalı olan bankalara başvuruda bulunmaları gerektiği belirtildi. Bunun yanı sıra devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan evin dışında 2015 Nisan tarihinden bu yana devlet katkısını kapsamında başka konut satın almamış olmak gerekiyor.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar?

Yüksek Emekli Maaşı Almanın Yolları, Nasıl Alırım ?

Emeklilik İçin Eksik Primleri Tamamlama Yöntemleri Nelerdir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu