Emekli Maaşlarına Yeni Düzenleme Mi Geliyor? Kesinti Yüzde 5’e Çıkacak İddiası!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emekli vatandaşlar için yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. TBMM’de konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mehmet Güzelmansur’un ifadelerine göre SGK emekli maaşlarında yeni bir düzenlemeye gidecek. Sözcü’ye konuşan CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal güvenlik destek primini geri getirmek, ölüm aylığı bağlanmasına yaş sınırı koymak ve sağlık kesintilerini artırmak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yeni bir düzenleme yapıldığını kaydetti. SGK’nın yeni düzenlemesi hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de açıklamada bulundu. Güzelmansur’un SGK’nın üzerinde çalıştığı yeni düzenleme hakkındaki iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Kamuoyunda yer alan haberlere göre Mehmet Güzelmansur yaptığı açıklamada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında kamu hizmetleri veren Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ile Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’nde emekli vatandaşların aleyhine birtakım hazırlıkların yapıldığı belirtildi. Güzelmansur konuyla ilgili olarak, “Şimdiden uyarıyoruz. Kamu yönetiminde israfa son vermeyen, lüksten – şatafattan taviz vermeyen, kamu gelir – gider dengesini bozan Saray ve çevresine kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek çalışmalar yapılıyor.” dedi.

Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödemesi Geri Gelecek

Mehmet Güzelmansur’un SGK’da yapılan yeni düzenlemelerle ilgili iddiaları kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü. Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yeni çalışmada ilk olarak destek primlerinin geri geleceğini ifade eden Güzelmansur, “Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonra esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonra bu oran yüzde 10’a düşürüldü. 2016’da tamamen kaldırıldı. SGK’nın “vekil yöneticileri” şimdilerde Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği çalışması yapıyor.” açıklamasında bulundu.

Ölüm Aylığında Eşe Yaş Sınırı Getirilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ölüm aylığı kapsamında da yaş sınırı düzenlemesinin getirileceğini kaydeden Mehmet Güzelmansur, şu anki durumda vatandaşın vefatı halinde maaş şartsız şekilde eşine bağlandığını kaydetti. SGK’nın bu konuda yeni bir düzenleme hazırlığında olduğunu ifade eden Güzelmansur, “SGK’nın yaptığı yeni düzenlemede eğer vefat eden SGK’lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor. Burada 30 – 35 yaş gibi bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30 – 35’ine kadar ölüm aylığı bağlanmayacak.” dedi.

Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni hazırlıkların olduğunu açıklayan CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur ayrıca emeklilere yüzde 5 kesintinin gündeme geleceğini de vurguladı. SGK’daki hazırlıkların içinde emekliler açısından en insafsız olanının sağlık kesintisi düzenlemesi olacağını kaydeden Güzelmansur konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu. “SGK’lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak amacıyla emekli vatandaşlardan aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenleme vicdanla, adaletle bağlaşmaz.” açıklamasında bulundu.

SGK tarafından yapıldığı iddia edilen yeni düzenlemenin gerçekten hayata geçmesi halinde emekli maaşı 1200 TL olan emekliden aylık 60 TL kesinti yapılacak. Sağlık kesintisi alında yapılan bu kesintide 2000 TL maaşı olan emekli vatandaştan ayda 100 TL kesilirken, 2324 TL emekli maaşı bulunan vatandaş her ay cebinden 116 TL sağlık kesintisi ödemiş olacak.

SGK, Bağ-Kur Erkek Kadın Emeklilik Hesaplama Tablosu

Yıpranma Payı İle Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu