Emekli Maaşları Haczedilebilir mi?

Emekli maaşlarına haciz gelebilir mi? Nafaka borcu olan emeklinin maaşına haciz konulabilir mi? Emekli maaşlarından hangi kesintiler yapılır? Emekli maaşlarındaki kesintiler nasıl sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu son günlerde basın yayın organlarında çıkan emekli maaşlarından kesinti yapılarak Suriye’li mültecilere o kesintilerin aktarıldığına dair haberleri yalanlayan bir basın açıklamasında bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşlarının hangi durumlarda haczedilebileceği, emekli maaşlarından hangi kesintilerin yapıldığı, emekli maaş kesintilerinin nasıl sorgulanabileceği konusunda detaylı bir açıklama yaptı. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaş kesintileri ile ilgili yapılan basın açıklamasının tamamı:

Emekli Maaşlarından Yapılabilecek Kesintiler

BASIN AÇIKLAMASI KURUMUMUZDAN GELİR, AYLIK VE ÖDENEK ALANLARIN AYLIKLARI, TAKİP VE TAHSİLİ GEREKEN ALACAKLAR İLE NAFAKA BORÇLARI DIŞINDA HACZEDİLEMEZ.

Bazı basın yayın organlarında, emeklilerimizin maaşlarından kesintiler yapılarak, Suriye’li mültecilere kaynak aktarıldığı ve hükümete yakın emekli derneklerine emeklilerimizin bilgileri dışında üye kaydı yapılarak kesintiler yapıldığı şeklinde asılsız ve mesnetsiz yalan haberlere yer verilmiştir.

Emeklilerimizin habersiz ve bilgisiz maaş kesintileri ile tedirgin edildiğinin vurgulandığı haberler kesinlikle gerçeği yansıtmayan, bilakis emeklilerimizi tedirgin etme maksadı güdülen, art niyetli çalışmalardır.

Kurumumuzdan gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz. Aylıklardan sadece; ilaç ve muayene katılım payları ve varsa, Kuruma olan prim borçları rızasız kesilmektedir.

Bunun dışında, emekli veya hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinden kesinti yapılması söz konusu olamaz.

Temsil ile yetkili Emekli Derneklerine kesinti yapılabilmesi için de emeklilerimizin izni şarttır.

Emeklilerimizden kanunsuz kesintiler yapılması mümkün olmamakla birlikte, Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) kaldırılarak emeklilerimize yapılan destekler sürdürülmüştür. Tedirginlik üretmek isteyen çevrelere emeklilerimize yapılan maaş zamları ve refahlarını yükseltici diğer çalışmalarımız cevaben yeterli olacaktır.

Ayrıca, gelir, aylık ve ödenek alan sigortalı ve emeklilerimiz aylıklarıyla ilgili kesintilere ait bilgiye Kurum Web sayfasından (http://www.sgk.gov.tr) ve e-devlet (https://www.turkiye.gov.tr) üzerinden ulaşılabilmektedirler.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu