Emekli maaşları 2023 yılında zamlanarak belli bir oranda artış göstermiştir. Temmuz 2022 döneminde emekli maaşlarına uygulanan zamlardan sonra; Ocak 2023'ten itibaren emekliler zamlı maaş alacaktır. Emekli maaşlarının ne kadar zamlanacak olduğu ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarına bağlıdır.

Son durum itibariyle enflasyon oranı yüzde 64.27 civarında olduğu için, SSK ve BAĞKUR emekli maaşları hakkında çeşitli tahminler yapılmıştır. Bunlar yaklaşık değerler olmakla beraber, Ocak 2023 sonrası için geçerli kabul edilen maaş miktarlarıdır.

2023 SSK Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli maaşlarında zam meydana geldikten sonra, SSK emekli maaşı 2023 yılında %25 oranında artış gösterecektir. Bu durumda en düşük SSK emeklisinin maaşı 4 bin 375 TL civarına ulaşmış olacaktır.

En Yüksek SSK Emekli Maaşı Ne Kadar?

SSK emekli maaşları için uygulanan zamlardan sonra en yüksek SSK emekli maaşı 5 bin 858 TL’yi geride bırakmıştır. Maaş hesaplamalarında birbirinden farklı etkenler mevcut olduğu için, aşağı yukarı değişimler görülmesi mümkündür. Fakat en üst dereceden emekli olmuş SSK’ların 2023 Ocak dönemi itibariyle en az bu meblağda maaş alacakları söylenebilir.

2023 BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli maaşlarına yapılan zam sadece SSK’lıları değil, BAĞKUR emeklilerini de kapsamıştır. 2023 yılı Ocak ayında BAĞKUR’luların emekli maaşı 875 TL artış görecektir. Bu durumda BAĞKUR emekli maaşı 3500 TL yerine 4375 TL olarak ödenecektir.

En Yüksek BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Kadardır?

En yüksek BAĞKUR emekli maaşı 2023 yılının ikinci yarısında uygulanan zam itibariyle 4 bin 375 TL’yi geçecektir. Uygulanan Ocak zammı, esnaf BAĞKUR emeklileri ile tarım BAĞKUR emeklilerini farklı oranlarda etkileyecektir. Bu durum, en yüksek maaş miktarının değişkenlik gösterebileceği anlamına gelir. Fakat ortalama olarak, BAĞKUR emeklileri en fazla bu meblağda maaş alacaktır.

Kadınlarda SSK Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

İşgücü bakımından kadın ve erkeklerin emeklilik hesaplamalarında çeşitli süre farkları söz konusudur. SSK üzerinden emekli olması beklenen kadınlar için hesaplama, işe giriş tarihleri ve prim ödenen gün sayıları ile gerçekleştirilir. Sigortalı olarak işe giriş tarihi ne olursa olsun, kadınların en az 20 yıl boyunca sigortalı olarak hizmet vermesi gerekir.

2000 Yılından önce emekli olan erkekler için prim ödenen gün sayısı şartı en fazla 5975, en az 5000 düzeyindedir. Bu maksimum ve minimum değerler, erkek vatandaşlar için de geçerlidir.

Aksi durumda emeklilik şartları sağlanmamış olur. İlk işe giriş tarihi 01.04.1981 tarihinden önce olan kadınlar için yaş sınırı mevcut değildir. Fakat daha sonraki süreçlerde işe başlamış olan kadınlar için en düşük yaş sınırı 38’dir.

Her iş dönemi farklı bir yaş sınırı ortaya çıkarabileceği için, işe başlama tarihleri hesaplamalardaki temel unsurdur. Kadın SSK emeklilik hesaplama işlemleri ile erkek vatandaşlar için yapılan hesaplamalar, metot yönünden pek farklı değildir.

Erkeklerde SSK Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

Erkeklerde SSK emekliliği hesaplama işlemleri yaş şartlarına, prim ödenen gün sayısına ve sigortalılık süresine göre yapılır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de 01.04.1981 öncesindeki ilk işe giriş durumları yaş sınırına tabi değildir. Yani bu tarihten önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkekler, 2021’den itibaren yaşları ne olursa olsun, emekliliğe hak kazanmışlardır.

Ayrıca erkeklerin SSK emeklilik hesaplamalarındaki başlıca detay, sigorta sürelerinin 25 yıl olmasıdır. Kadınlarda 20 olan sigortalılık süresinin erkekler için daha fazla olduğu bu sayede görülebilir. Erkek vatandaşlar için en düşük emeklilik yaşı ise 43’tür. 2000 Yılından önce emekli olan erkekler için prim ödenen gün sayısı şartı en fazla 5975, en az ise 5000’dir.

Kadınlarda BAĞKUR Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

BAĞKUR emekliliği hesaplama işlemlerinde 01.06.2002 tarihi önemli bir yere sahiptir. Çünkü zorunlu sigortalılık süresinin tamamlanması için geriye kalan süre; bu tarih üzerinden hesaplanır. BAĞKUR’lu bir kadın vatandaşın; 01.06.2002 tarihinden itibaren yirmi beşinci sigortalılık yılını doldurmasına ne kadar zaman kalmışsa emekliliği o süre üzerinden hesaplanacaktır.

Bu tarihten itibaren emekliliğine 2 yıl kalan kişilerden 17 yıl kalan kişilere kadar çeşitli gruplar hesaplamaya tabi tutulur. Kadınlarda aranan prim yıl gün sayısı ise 20 yıldır. Bununla beraber BAĞKUR’lu kadınlarda emeklilik yaş sınırı en az 40, en fazla 56’dır. Emekli maaşları 2021 itibariyle kadınlar için de zamlanmıştır ve çeşitli yaş aralıklarının maaş miktarları bu sebeple farklıdır.

Erkeklerde BAĞKUR Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

BAĞKUR emeklileri için yapılan hesaplamaların tamamında 01.06.2002 tarihinin esas ölçüt olduğu bilinir. En az 25 yıl prim ödemiş olması beklenen erkek BAĞKUR’lular, bu tarih itibariyle emekliliklerine kalan süreye göre hesaplamaya tabi olur. Erkeklerde BAĞKUR emeklilik hesaplamaları dahilinde yaş sınırı 44 – 58 arasındadır.

SSK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmak için öncelikle tüm şartlar sağlanmalıdır. Başvuru sahiplerinin sağlaması gereken şartlardan biri bile eksik olursa, başvuru geçerli sayılmayacaktır. Yani başvuru sürecinden önce, emeklilik şartlarına dair bilgilenmek daha doğrudur. SSK emeklilik başvurusu yapacak olan vatandaşların cinsiyet durumlarına göre sağlamaları gereken şartlar şöyledir:

Erkekler İçin SSK Emeklilik Başvurusu Şartları

  • En az 44 – en fazla 58 yaşında olmak
  • En az 5000 – en fazla 5975 gün boyunca sigorta primi ödemiş olmak
  • 25 Yıl sigortalı olarak hizmet vermiş olmak

Kadınlar İçin SSK Emeklilik Başvurusu Şartları

  • En az 38 – en fazla 56 yaşında olmak
  • En az 5000 – en fazla 5975 günlük sigorta primi ödeme süresini doldurmuş olmak
  • 20 Yıl sigortalı olarak çalışmış olmak

Bu şartlar, 08.09.1999 öncesinde emekli olan vatandaşları kapsar. Daha sonrası için şu an kesinleşmiş bilgiler mevcut değildir. Yukarıdaki şartları sağlayan kadın ya da erkek vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru gerçekleştirerek emekli olabilir. Güncel evrak listesi, başvuru sırasında kurum tarafından bildirilir.

BAĞKUR Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

BAĞKUR emeklilik başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederler. Erkek ya da kadın vatandaşlara özel olarak aranan şartlar sağlanıyor ise emeklilik süreci başlatılır. Gereken evraklar ve uygulanacak prosedürler, başvuru sırasında öğrenilebilir. Başvuru sahiplerinde aranan şartlar ise şöyledir:

Erkekler İçin BAĞKUR Emeklilik Başvurusu Şartları

  • En az 44 – en fazla 58 yaşını doldurmuş olmak
  • 25 Yıl boyunca sigorta primi ödemiş olmak

Kadınlar İçin BAĞKUR Emeklilik Başvurusu Şartları

  • En az 40 – en fazla 56 yaşında olmak
  • 20 Yıllık sigorta primi ödeme süresini doldurmuş olmak

SSK Emekli İkramiyesi Ne Kadar? BAĞKUR Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Emekli ikramiyeleri 2023 yılının ya da verilecek oldukları yılın ekonomik verileriyle alakalı olarak değişim gösterebilir. Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ikramiye tutarları SGK tarafından ilan edilir. Yani sabit bir ikramiye meblağı yoktur. Emekli maaşları 2023 yılında artış gösterirken, ikramiyelerin Kurban Bayramında ve 2023’te ne kadar olacağı henüz bilinmiyor.

Editör: TE Bilisim