Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

09.08.2019
5.842
A+
A-
Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Emeklilik maaşı emeklilik hakkı kazanmış olan, belirli bir süre sigortalı olarak çalışmış vatandaşlara yapılan aylık ödemedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik hakkı kazanmış vatandaşlara en geç 45 gün içerisinde emeklilik maaşı bağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olan vatandaşların mağdur olmaması için emekli maaş işlemlerini maksimum hızda tamamlamaktadır. Ancak SGK’nın yoğun olduğu dönemlerde süre en fazla 45’e güne kadar uzayabilmektedir.

Emekli Maaşları Nasıl Alınır?

Emekli maaşı hakkı sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti tarafından, sigortalı olarak çalışan ve primleri ödenen vatandaşlara sunulan bir haktır. Çalışan ve primlerini ödeyen tüm TC vatandaşları emekli olma ve yaşlılık döneminde maaş alma hakkına sahiptir. Şartları yerine getiren tüm vatandaşlar, SGK’ya bildiri yaptıktan sonra emeklilik sürecine girebilir. Emekli maaşı alabilmek için gerekli olan şartlar ise:

 • Vatandaş hangi sigorta kolunda çalışıyorsa, o sigorta kolunun şartlarına göre yaşını doldurması gerekmektedir.
 • 2008 senesinden itibaren işe başlayan kişilerin 5 Bin 400 günlük primlerinin tamamını ödemesi gerekmektedir.
 • 2008 senesinden sonra emekli olacak kişilerin 63 yaşını doldurması gerekmektedir.
 • 2008 senesinde ilk sigorta girişi yapılmış olan vatandaşlar 53 yaşında emeklilik hakkını ancak 7 bin 200 prim gününü doldurmak ile almaktadır.
 • Emekli olacak vatandaşların en az 15 senelik sigortalılık ve 3600 prim ödemesi şartı aranmaktadır.

Emekli Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Emekli maaşının bağlanma süresi maksimum 45 gün olarak belirlenmiştir. Emeklilik maaşı için yapılan bildirimden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlere maksimum hızda başlar. Vatandaşların maddi anlamda zora düşmemesi için süreç 2 hafta içerisinde tamamlanmaya çalışılır. Genellikle başvuru yapılan ayda emekli maaşı yatmaktadır. Ancak olası yoğunluk ya da belgelerin eksik çıkması vb. Gibi durumlarda maaşın bağlanması 45 günü bulabilmektedir.  Bunun yanı sıra emekli maaşları, kişinin tahsis numarasına göre ayın belirli günlerinde ödenmektedir. Emekli maaşları tahsis numarasına şu şekilde yatmaktadır:

 • Tahsis son iki numarası 2 olan emeklilere her ayın 28’inde maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • Tahsis no son sayısı 0 olan emeklilere ise her ayın 28’inde,
 • Tahsis no son rakamı 4 ve 6 olan emeklilere her ayın 27’sinde
 • Tahsis no son sayısı 1 olan emeklilere her ayın 26’sında,
 • Tahsis no son sayısı 3 olan vatandaşlara her ayın 26’sında emekli maaşı ödemeleri yapılmaktadır.

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Yatar?

Emekli maaş ödemesi emekli olan vatandaşın tercih ettiği ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan bankalara yatmaktadır. SGK ile anlaşmalı olan bankaları seçebilir ya da PTT şubelerinden emekli maaşını almayı tercih edebilirsiniz. Emekli maaşı alabileceğiniz bankalar ise:

 • Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Halk Bankası Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Fibabanka
 • HSBC Bankası
 • Şeker Bankası
 • Deniz Bankası
 • ING Bankası
 • Yapı Kredi Bankası

Bu bankalar; emekli maaşını belirli bir süre aynı bankadan alacağınıza söz vermeniz halinde kredi çekme, kredi kartı yükseltme ya da farklı avantaj ve kampanyaları sizlere sunmaktadır.

İlk Emekli Maaşı Nereye Ödenir?

İlk emekli maaşı ödemesi emekli olan vatandaşın tercih ettiği bankaya yatmaktadır. Şayet vatandaş herhangi bir banka tercih etmediyse bu durumda maaş PTT şubesine yatacaktır. İlk maaş ödemenizi aldıktan sonra dilerseniz, maaş bankanız ile çalışabilir ya da size uygun avantajı sunan banka üzerinden emekli aylığınızı çekebilirsiniz. Emekli maaşı için yaptığınız başvurulardan sonra emekli maaşının bağlanma süresi 3 haftayı bulabilmektedir.

Emekli Olmak için Şartlar Nelerdir?

Emekli olma koşulları emeklilik tarihlerine göre düzenlenmektedir. Tüm sigorta kolları farklı yaş aralıklarında ve farklı prim gün sayısını doldurarak emeklilik hakkı elde etmektedir. Emekli olmak için ortak şartlar ise:

 • 31 Aralık 2035 tarihine kadar 5400 prim gününü dolduracak olan kadınlar, 61 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2036 ila 31 Aralık 2037 prim gününü dolduracak olan kadınlar 62 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2038 ila 31 Aralık 2039 prim gününü dolduracak olan kadınlar 63 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2040 ila 31 Aralık 2041 prim gününü dolduracak olan kadınlar 64 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2042’den sonra gerekli kriterleri ve prim gününü dolduracak olan kadınlar 65 yaşında emeklilik hakkını elde etmektedir.
 • 1 Mayıs 2008 tarihi ardından sigorta girişi yapılmış erkekler için ise yaş ile emeklilik elde edilmesi için 5400 prim gününün tamamlanmış olma şartı aranmaktadır.
 • 31 Aralık 2035’e kadar 5400 prim gününü tamamlanmış olması aranan şartlar arasındadır. Bu şartları sağlayan sigortalı erkekler 63 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 1 Ocak 3036 ila 31 Aralık 2037 arasında 5400 günü tamamlamış olan sigortalı erkekler 64 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 5400 günü 1 Ocak 2038 tarihinden sonra prim günlerini tamamlamış olan erkekler ise 65 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama TC Kimlik Numarasıyla Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile emeklilik sorgulama işlemlerini e-devlet kapısı ile yapabilirsiniz. Ancak sorgulamaları yaparken yalnızca TC numarası bilgisi yeterli değildir. Güvenlik önlemi gereği, TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sorgulama yapılabilmektedir. Şayet e-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi satın alabilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra:

 • E-devlet kapısı olarak hizmet veren https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine akıllı telefonlar, tabletler ya da bilgisayar üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik durumunuzu sorgulamak için sayfanın üst tarafında bulunan arama kısmına sigorta kolunuzu yazmanız gerekmektedir.
 • SSK için 4A, Bağ-Kur için 4B ya da Emekli Sandığı için 4C yazarak enter tuşuna basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra hizmet dökümü kısmından emeklilik durumunuza dair tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz.
 • Bu sayfa üzerinden işe ilk giriş tarihinizi ve yatan primlerinizi de sorgulayabilirsiniz.

SGK Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik maaş hesaplaması yapmak için e-devlet sistemin kullanabilirsiniz. Şayet emekliliğinize az bir süre kalmışsa ve ne kadar emekli maaşı alacağınızı hesaplamak istiyorsanız, sigorta primleriniz ve ilk sigorta girişiniz hakkında tüm bilgileri e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 • İlk olarak E-devlet kapısına TC kimlik numaranız ve E-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Şayet E-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alarak sisteme girebilirsiniz.
 • TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak sigorta kolunuzu ‘’4B, 4A ya da 4C’’ olacak şekilde arama kısmına yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra karşınıza çıkan sayfa üzerinden hizmet dökümünü sorgulayabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden toplam primlerinizi, varsa prim borçlarınızı, sigortaya ilk giriş tarihinizi ve ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilirsiniz.

SSK ve BAĞ KUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 198 YORUM
 1. nural akarçay dedi ki:

  emekli maaşı 44gün oldu henüz maaş bağlanmadı ne kadar zamanda bağlanır bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emekli maaşları ortalama 1,5-2 ay içerisinde bağlanıyor.Tabi talepte bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre bu süre uzuyor ya da kısalıyor.Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını ana sayfamızda yer alan SSK ya da Bağkur emekli maaşı butonlarını kullanarak görebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

   1. öznur cengiz dedi ki:

    merhabalar babam emekli için başvurusunu 01.28.2018 de yaptı. 4 ay bekledik cevap gelmedi. sgk ya gittik kimseyle görüştürmediler gelir dediler. en son biriyle görüştük sorun şuymuş: sgk girişi varmış çıkışı yokmuş ve daha önce bi iş yeri varmış babamın üstüne onun ismi gözükmüyormuş. bunun için sürmüş o kadar.
    şuan e devlette aylık başlangıç tarihi 01.06.18 gözüküyor birikmiş aylık tutarı da 977.25 gözüküyor.
    yani sormak istediğim biz 1.ayın 28inde verdik. yani 2.aydan itibaren birikmiş bekliyorduk onlar yatmayacak mı?

  2. Hasan kılıçkıran dedi ki:

   Ön izleme nedir bilgi verebilirmisiniz.tşk.

 2. hüseyin dedi ki:

  ben yurt disinda 3201 sayili kanunla emeklilik islemlerimi yaptim bitt busene 6 ayda ayligimi almam lazimdi ama 1994 den beri mini cop denilen iste calisiyorum hem calismaya devam edip emekli ayligimida alabilirmiyim.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yurtdışında geçirilen ve borçlanılması mümkün olan süreler sonrası emekli maaşı talep edilmesi halinde Türkiye’ye kesin dönüş yapmak gerekiyor. Kesin dönüş Türkiye’de yaşamak anlamına gelmiyor. Yurtdışında çalışmamak, işsizlik parası veya herhangi bir sosyal yardım almıyor olmak, kesin dönüş yapmış olmak şartını sağlamakta yeterli.

 3. kemal dedi ki:

  öğretmen emeklisiyim maaşım kaç ayda bağlanır.ACİL cevaplarsınız memnun olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İş yoğunluğuna göre değişmekte. Ancak en az 2 ay sürebiliyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. mahmut dedi ki:

  21 mart 2016 da sgk ya başvuru yaptık.Emekli sandığı emeklisi babam 11 mart 2016 da vefat etti emekli maaşını ablam ve anneme bağlatmak için evrak verdik acaba maaş kaç gün içinde bağlanır?Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yoğunluğa göre aylığın bağlanabileceği süre değişmekte. Ama eğer dosyada sıkıntı yoksa bildiğim kadarıyla ortalama 2-3 ay içerisinde bağlanabiliyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. mahmut dedi ki:

    2-3 ay çok geç değilmi o tarihe kadar nasıl geçinir annem

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Maalesef emekli sandığı aylıkları biraz geç bağlanıyor. Belki daha erken de bağlanabilir. Ben ortalamasını söyledim.

 5. şefik dedi ki:

  20.3.2016 ssk emeklilik için müracat ettim bursa ,İstanbul,tekirdağ çalışılan iller ne kadar sürede sonuçlanır

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ne kadar sürede bağlanabileceği konusunda net bir bilgi veremeyiz. Kurumların iş yoğunluğuna göre değişir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. mustafa dedi ki:

  2 ay oldu emekli maaşım bağlanmadı. daha ne kadar beklemeliyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bir problem olup olmadığı ile ilgili bağlı bulunduğunuz SGK’dan bilgi alın lütfen.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. Hasan kılıçkıran dedi ki:

   Ön izleme nedir bilgi verebilirmisiniz.tşk.

 7. kerem dedi ki:

  Merhabalar. Ben 24.01.2016 tarihinde emeklilik süremi doldurdum. 27.01.2016 tarihinde ise vergi mükelefi oldum. 29.01.2016 tarihinde ise Emekli sandiğına aylık bağlanması için dilekçe ile başvurdum. 2 ay sonra bilgi olarak bana yazı geldi ve 27.01.2016 tarihinde vergi mükelefi oldugumdan bag-kur borcu cıktı. bende bagkura gittim ve 24.01.2016 tarihinde süremi doldurdum. 29 nda da emeklı sandıgına basvurdum. dedıler kı emeklı sandıgı bıze yazı yazması lazım. yazısında 24.01.2016 tarihinde emekliliği hakketmiş yazısını istedıler ve bunu götürüp bagkura verdım. ancak bagkur bu borcu ödemedıgın surece emeklı olamazsın ve arada gecen 5 ay boyunca da gerıye donuk maaş alamazsın. ben dondum yıkıldımm şaşırdım. gittim 2505 lira bagkur borcunu ödedım. gecmişe yonelık 5 ay maaşınıda alamayacakmışım. Bunun yolu nedir ne olur benı arayabılır yada bana acilen durumum ile ilgili cevap verebilir misiniz? Teşekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   29.01.2016 tarihinde emeklilik için dilekçe vermenize rağmen neden size 5 aylık prim borcu ödetiyorlar? Eğer emekli maaşını hak ediyorsanız 01.02.2016 tarihinden itibaren aylık bağlanması gerekir ve bu tarihten sonrası için de Bağ-Kur borcu çıkartılmaması gerekir. Bence yapılan işlem yanlış.

   1. kerem dedi ki:

    Tesekkur ederım Hocam. Yetmemiş gibi de bu gune ait dahil bag-kur borcunu ödettirdiler. Daha yenı emeklı sandıgına borcu yoktur. şu kadar prım gun sayısı yazısını yazacaklar. Geçmişe yönelik Şubat-Mart-Nisan-Mayıs aylarına ait maaşı da alamayacakmışım. Mevzuat böyle hukmetmiş demektedirler. Bende diyorum ki ben emeklı sandıgına 29 nda dılekce vermışım benı maaşa baglayın dıye. emeklı sandıgı bagkura 1 ay sonra yazı yazmıs. Halıyle aylar gecınce vergı kaydımdan öturu bagkur borcu cıkmış. Ne yapacagımı bilemedim. Sizden yardım istedim.

 8. Mehmet dedi ki:

  ben yurt disinda 3201 sayili kanunla emeklilik islemlerimi yaptim 3600 is gününden Bag kur üzeri borclanma cizelgem geldi ve 8 aya kadar yatiracam bilmek istedigim ayligim nezaman baslar. 1964 dogumluyum yurtdisinda calismiyor ve issizlik parasida almiyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Borçlanma tutarını ödediğiniz tarihi takip eden ay başından itibaren aylığınız bağlanır. Ödeme yaptıktan sonra tahsis talep ve beyan formu vermeyi unutmayın.

 9. Mehmet dedi ki:

  Tesekkürler

 10. kemalettin dedi ki:

  merhaba,
  01.02.2016 tarihinde bağkur dan emekli oldum. bağkurdan önce 570 gün yurtdışı sigortam olduğu için işlemlerimin uzadığını ve 7-8 ay içinde emekli maaşı bağlanacağını söylediler. bu kadar uzaması normalmi sgk bu kadarmı yavaş çalısıyor verecekleri 3 kuruş parayıda vermiyolar halen çalışmasak ne ile geçineceğiz bu konu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz ne yapmam gerekiyor ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef bu kadar uzun sürüyor. Ama toplu olarak ödenir aylığınız kaybınız olmaz.

 11. ali dedi ki:

  merhaba,
  420 gün askerlik borçlanması yapıp sgk dan 1 temmuz 2016 tarihi itibarıyla emekli olmaya hak kazanıyorum. bunun için askerlik şubesi ve sgk ya gerekli müracaatlar yapıldı ve 420 günün karşılığı olan 7800tl nin yatırılması gerektiği tarafıma belirtildi. lakin sicilim bozuk olduğu için bankalar kredi vermiyor. mesela ziraat bankasının müdürüne ” zaten maaşımı bankanızdan alacağım, sgk ya direk yatırın ve bana makbuzu verin, maaşımdan da otomatik kesin” dememe rağmen işe yaramadı. Ne yapabilirim.

 12. yaprak dedi ki:

  babam emekli olalı 5 ay oldu fakat maaş ve ikramiye bağlanmadı ne zaman bağlanır acaba?

 13. Pınar dedi ki:

  Merhaba. Babam 22haziran vefat etti. SSK bağlanmıştı emekli olacaktı. Annem için emeklilik başvuralı 2ay oldu ama hala annemin emekliliği PC’lerde işlemlerde gözükmüyor. SSK kurumuna sorduk Bi kaç defa da onlarda pek bilgilendirmiyorlar. Ne zaman bağlanır maaş acaba???

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda başvuru yaptığınız SGK’dan bilgi almalısınız.

 14. talat Alperen dedi ki:

  Emniyet Genel Müdürlüğü personeliyim.23 ağustosta emekli oldum. Evraklarim 1 eylül 2016 da emekli sandigina gelmiş açıklama da tahsis yazıyor ve 1 aydır ayni sekilde. Ne zaman maaş bağlanır.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yoğunluğa göre değişebilir. Ne kadar sürede bağlanır kestirmek zor.başvuru yaptığınız yere sormanızda fayda var.

 15. murat dedi ki:

  57 gündür 4c kapsamında emekli maasımın bağlanmasını bekliyorum. Bu kadar lakayıt olamaz.Yapamıyorlarsa emekli sandığı personeli bırakıp gitsinler.

 16. DİNÇER avcı dedi ki:

  01/01/1988 sigorta girişim var şu an 5000 gün primim var ne zaman emekli olabilirim güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Yıpranma payı var mı ?erken emekli olabilir miyim.?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Güvenlik görevlileri için yıpranma payı yok
   01.01.1988 sigorta başlangıç tarihine göre 50 yaşı ve 5375 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 17. ORHAN dedi ki:

  18.11.2016 DA EMEKLİ DİLEKCEMİ VERDİM HEM 4A HEM 4B VAR MAAŞ GECİKİRMİ ŞUBAT AYINDA BİRLEŞTİRME YAPTIM BUNUN FAYDASI OLURMU TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişir bağlanma süresi. Ortalama 2-3 ay sürüyor.

 18. orhan dedi ki:

  teşekkür ederim sayın uzman şunun cevabınıda verirseniz cok sevinirim 18.11.2016 da dilekcemi verdim benim asıl öğrenmek istediğim şu 3540 ssk var2983 bagkur var son dönem 1600 sigortam daha var arada yatan bag kur emekli maaşına maaş farkı yaparmı 2000.2008 senesi arası

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ortalama kazanç üzerinde tabi ki etkisi olur. Emekli maaşı hesabında ortalama kazanç önemlidir.

 19. belgin dedi ki:

  12.08 .2016 da 3201 sayili kanunla emeklilik basvurumu yaptim.Borcum ve yas engelim yok..Ancak o tarihten kasim ayina kadar hic bir bilgi edinemedim Evrak takipte 4a emeklilik basvurusu elden alinmistir dan baska bir bilgi yok..Basvuru yaptigim sgk kurumu evraklarimin kayboldugunu söylediler..Defalarca gittigim halde hala bir kipirdanma yok..Arsivten evraklarinizi bekliyoruz dan baska cevap alamiyorum..Ne yapmaliyim..Tesekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Valla sonucu beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

   1. belgin dedi ki:

    Tesekkürler.

 20. Hüseyin dedi ki:

  Dilekce verdikten sonra emekli maasi isler mi cunku emekli sandiginin kazanclari belli olmadigindan beklemekteyiz 3 kasimda dilekce verildi islem askiya alindi

 21. orhan dedi ki:

  sayın uzman merhaba 18.11.2016 da verdiğim dilekce 30.11.2016da emekli maaşı baglandı görükuyor 2000 öncesi 64,10 2000.2008 arası 59 2008sonrası 44.22 gösterge14125 maaş nasıl olur ortalama dersen sevinirim 3540 2000oncesi 3074 2000.2008 1368 son dönem

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef.

  2. İlyas genç dedi ki:

   S.a benim 9500 gün ve 480600 TL kazanç var seneye Mayıs’ta emekli olacam şuan emekli maaşım ne kadar olur

 22. Gülcan Caliskan dedi ki:

  Slm Aleyküm, ben 29.01.1971 dogumlu Almanyada ikamet etmekteyim. 3201 Sayili Kanuna göre Emeklilik Basvurumu yaptim, belirlenen Meblagi ödedim.
  SORUM 1: Tahsis Talep Taahhüt Belgesini, Almanya LVA Kurumundan “Versicherungsverlauf” yani Sigorta Cetvelini SGK-Kurumuna Aylik Baglanmasi icin nezaman göndermem gerekli ?
  SORUM 2: Baska Belgeler gereklimi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekliliği hak ediyorsanız vakit kaybetmeden gönderin. Normalde şu an emekli olma hakkınız var mı?

   1. Gülcan Caliskan dedi ki:

    Hayirli Günler. SGK`ya göre Emekliligimi 29.01.2017 tarihinde hakediyorum. Bana bu tarihden sonra gönderecegimi söylüyorlar, eger Dogum günümden sonra bile Evraklarim giderse Emekli ayligim Dogum Tarihinden itibarenmi ödenecek yani geriye yönelik. Hayirli Aksamlar

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Emekli maaşı hak etmiş olmanız koşulu ile talep ettiğiniz tarihi takip eden ay başından itibaren bağlanır. 31.01.2017 tarihine kadar talepte bulunursanız 2017 şubat ayı itibariyle bağlanır

 23. günay dedi ki:

  Merhabalar.Mümkün ise iki sorum olacak.Annem ocak2017 de emekli olacak.Kanuna göre dilekçe tesliminin ardındaki ay maaşı bağlanır diye bir ibare var.Biz zamanında bağlanması için dilekçemizi aralık ayında verebilirmiyiz. İkinci sorumuzda ; diyelim ocakta dilekçemizi verdik ve maaş Şubat ayı bağlandı.Bu kayıp bir ayın maaşı veriliyor mu.Yoksa o ay yok mu sayılıyor? Şimdiden teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Emekliliği hak ettiği tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz. Emekli maaşı da takip eden ay başından bağlanır. Öncesinde verseniz de değişmez.

 24. özgür dedi ki:

  merhaba annem 18 ağustosta dilekçe verdi hala bi haber yok bu zamana kadar ankarayı arıyoruz elaman eksik olduğu için diyorlar yorumları okuyorum 15 gun sonra maşı baglanmı olan var bizim nerdeyse 6 ay oldu neyapmalıyız sizce bi gariplik yok mu uzmanım ?

  1. Merhaba. Beklemekten başka yapılabilecek bir şey yok maalesef.

 25. ali dedi ki:

  merhaba hocam 16.01.2017 itibari ile 4/c olarak emekli oldum emekli aylığım ikramiyem hangi bankaya yatacak ve ne zaman yatar.tşk.

 26. mert dedi ki:

  emeklilik maaşı bağlandı yazısından sonra ne olacak açıklarsanız

 27. mert dedi ki:

  emeklilik maaşı bağlandı yazısından sonra nezeman maaşı alabiliriz

 28. nuran dedi ki:

  Slm benim annem ölelï 25 sene oldu emekli sandigindan emekli olmustu annem hastahanede ebe gorevlisiydi ben emekli sandigindan yetim maasi icin muracat ettim 1 sene oldu hala maas baglanmadi annemin nufus kayitli nufus mudurlugumdende vukaatli evraklarida gonderdim hala bir sonuc yok neden acaba simdiden tskler

 29. Fatma Bilge dedi ki:

  Eşim 3.5 aydır bekliyor malulen emekliligi bir türlü baglamadilar ve bize bilgi de vermediler. Kurum emekliye sevk edeli 3. 5 ay oldu sizce bir dava açılmalı mı yoksa beklenmeli mi

 30. Fatma Bilge dedi ki:

  Eşim 3.5 aydır bekliyor malulen emekliligi bir türlü baglamadilar ve bize bilgi de vermediler. Kurum emekliye sevk edeli 3. 5 ay oldu sizce bir dava açılmalı mı yoksa beklenmeli mi

 31. SELİN dedi ki:

  Babam emeklilik işlemlerini takip etmem için bana vekalet verdi. Ve işlemlerimi sürdürüyorum. Her gittiğimde 1 ayı kaldı deniliyo. Her seferinde gün eksik deniyo. Günleri dolduruyoruz ama sürekli eksik gün çıkıyor. Enson 10 gün eksiği var denildi. O sırada babamın çalıştığı yerde işi sonlandı. Çıkışı verildi. Bizde isteğe bağlı ödemeye karar verdik. Sgk ya başvurduğumzda bizim 10 gün eksiğimiz olmasına rağmen 19 gün isteğe bağlı ödettiler. 12.01.2017 tarihinde isteğe bağlı sigortamızı başlattık. 15 günü doldurduğumzda ben isteğe bağlıyı kapattırıp emeklilik dilekçesi vermek istedim. Memur . Ücreti ilgili bankaya ödememi söyledi. Ödedim geldiğimde bir başka memur bu 19 günü doldurmam gerektiğini söyledi ve biz aylardır inanın kimsenin açıklama yapmadığı bi iş peşinde koşuyoruz. Yarın yani 31.01.2017 tarihinde isteğe bağlı sigortamızı sonlandırıcam. Aynı gün içinde Hemen emeklilik dilekçesi başvurusu yapablrmyim. Bu soruyu memura defalarca sormama rağmen o bambaşka iş bilemem diyip geçiştirdi. Lütfen yardımcı olurmusunuz….

  1. Merhaba. Evet aynı gün hem sonlandırma dilekçesi verebilir hem de emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Sgkda gerçekten bilgi eksikliği çok fazla. Allah kolaylık versin.

 32. Tamer can dedi ki:

  İşsizlik maaşı alan kişilerin emekli olma tarihi uzarmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   merhaba;hayır uzamaz

 33. Ali dedi ki:

  Yurtdisindan borclanarak emekli olurken tahsis talep belgesinin doldulmasindaki ince ayrintilar nedeniyle daha düsük maaş alma durumu varmi kesinlikle bir uzmanin mi doldurmasi gerekir.
  Saygilar

  1. Merhaba. En eski hizmetten en yeniye doğru hizmet borçlanması talebinizi belirtin. Geri kalan kısmı önemli değil.

 34. Nur dedi ki:

  672 sayılı KHK ile 01.09.2016 tarihinde görevimden ihraç edildim.(öğretmen) 10.02.2017 tarihinde emeklilik talebinde bulundum.

  01.09.2017 itibaryle emekliliğimi haketmiştim.

  10.02.2017 tarihine kadar olan turarları da alabiliyor muyum?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Talep tarihini takip eden aydan itibaren aylıklarınız toplu olarak ödenir

  2. necati dedi ki:

   merhaba, ihraç kamu görevlisiyim… 28 şubatta malulen emeklilik başvurusunda bulundum ve ptt yolu ile evraklarımı gönderdim, başvuruda bulundum.
   E-devlette 7 nisanda varide numarası verildiği görülüyor. evrak açıklamasında ise TAHSİS açıklaması mevcut. detay kısmı halen boş
   TAHSİS ne anlama geliyor. bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim.? tşk. ed.

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba;Tahsis emeklilik demektir.Tahsis talebi emeklilik talebi anlamına gelir;malul olduğunuz anlaşıldığında ortalama 1 ay içinde maaşınız bağlanır.

 35. Mürsel dedi ki:

  Merhaba;15.11.2016’da emeklilik başvurusu yaptım.
  Şuan sistemde maaş; 953,23
  birikmiş ödeme tutarı ; 571,56
  ek ödeme ; 61,00
  Toplamda da 1586 TL. görünüyor.
  Benim sorum, yaklaşık 3 ay oldu 11,12,01 aylarının toplamı bu mu? Bu ise çok az değil mi,değilse, bu tutar hangi ayı yada ayları kapsıyor? teşekkür ederim.

 36. Mürsel dedi ki:

  Merhaba;15.11.2016’da emeklilik başvurusu yaptım.
  Şuan sistemde maaş; 953,23
  birikmiş ödeme tutarı ; 571,56
  ek ödeme ; 61,00
  Toplamda da 1586 TL. görünüyor.
  Benim sorum, yaklaşık 3 ay oldu 11,12,01 aylarının toplamı bu mu? Bu ise çok az değil mi,değilse, bu tutar hangi ayı yada ayları kapsıyor? teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sanırım sistemde bir aylık birikmiş görünüyor.Doğru bilgi için SGK’nın göndereceği aylık karar formunu bekleyin.

 37. Mustafa yildiz dedi ki:

  Merhaba.
  12 Mart 2017 de yani doğum tarihinde emekliliği doldu. Bir ay önce müracaat etme hakkım olduğunu öğrenince 14 Şubat 2017 de emeklilik müracaatı mi yaptım.
  Bugün e devletten baktığımda emeklilik aylığı başlangıcı olarak 1 nisan 2017 gözükmektedir anlamadım benim emekli maasi min doğum tarımın 12 martta itibaren olması gerekiyormuş. E devlette tahsin narin sonu 6 buna görede her ayın 23 ünde maas alacağım sanırım.
  Ilk maasini 23 nisan 2017 alırsam. Bu triple 12 Mart başlangıç ise 41 günlük maas mi alacagim .

  Mail adresime yazarsaniz sevinirim.tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;12 Martı takip eden aybaşı aylığınız bağlanır,01 nisan-23 nisan ve 23 nisan-23 mayıs aylıklarını alacaksınız.

 38. Akif dedi ki:

  Merhaba,
  7 Şubat 2017 tarihinde emeklilik sürem doldu. 28 Şubat 2017 tarihinde başvurumu e-devlet üzerinden yaptım. 2014 yılında ssk ve bağkur günlerimi 4/a kapsamında birleştirme işlemlerimi tamamlamıştım. Sizce, ne kadar süre içinde işlemlerim sonuçlanır ve emekli maaşına hak kazanırım. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1-2 ay içinde sonuçlanır.

 39. Serhat dedi ki:

  Merhaba ben 09.02.2017 de başvurumu yaptım .E devlette maaş bağlama 01.03.2017 gözüküyor. Ama maaş kısmı yazmıyor ne zaman acaba maaşımı ögrenebilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,maaşınızı ve birikmiş ayliginizi adresinize gelecek aylık karar formunda görebilirsiniz

 40. Ahmet dedi ki:

  10 sene bagkurdan sonra 3.5 sene sigortalı suremi doldurdum aynı zamanda da vergi mukellefiyim emeklilik dilekcemi verdim isyerimi kapatmama gerek varmı 2.5 ay oldu mesaj filan gelmedi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kapatmanız gerekmez.Bağlı bulunduğunuz SGK’dan talebiniz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 41. Ahmet Karabulut dedi ki:

  Emeklilik dilekçemi 08/ 02/ 2017 tarihinde SGK ‘ya verdim, 3 ay oldu daha hiç bir cevap gelmedi, ne zaman emekli olabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,yogunluga göre maaş baglanma süreleri değişebilir bağlı bulunduğunuz SGK da detaylı bilgi alabilirsiniz

 42. necati dedi ki:

  merhaba, ihraç kamu görevlisiyim… 28 şubatta malulen emeklilik başvurusunda bulundum ve ptt yolu ile evraklarımı gönderdim, başvuruda bulundum.
  E-devlette 7 nisanda varide numarası verildiği görülüyor. evrak açıklamasında ise TAHSİS açıklaması mevcut. detay kısmı halen boş
  TAHSİS ne anlama geliyor. bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim.? tşk. ed.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Tahsis emeklilik demektir.Tahsis talebi emeklilik talebi anlamına gelir;malul olduğunuz anlaşıldığında ortalama 1 ay içinde maaşınız bağlanır.

 43. Kamile dedi ki:

  Merhaba , ihraç öğretmenim. 22 yıllık hizmet sürem var .3 mayısta %47 engelli raporu ile erken emeklilik icin müracaat ettim.24 mayısta evrak tahsis ‘e sevk edilmiş. Ankara sgk genel md.’den öğrendiğim bilgiye göre 31 Mayıs ‘ta rapor sağlık kuruluna gonderilmis. Sağlık kurulundan ne kadar sürede sonuçlanır? Ne zaman emekli olabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2 ay içinde sonuçlanır.

 44. Yusuf Eyiol dedi ki:

  (EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANDI.UZMANA GÖNDERİLDİ
  10/07/2017)
  SGK da evrak takibinde bu yazıyı görüyorum.. emekli aylığım ve ikramiyem ne zaman ödenir,hangi aydan itibaren ödenir…28/06/2017 de görevimden ayrıldım (20 ay askerlik borçlandım, 8 ay ssk hizmet birleştirmesi yaptım toplam=2 yıl 4 ay hizmetim var eklenen) 27/11/1986 da ilk işe girişim… toplamda 33 yıllık hizmet sürem var… sonuçlanması ne kadar sürer …teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1 ay sonra işlemleriniz sonuçlanır.

 45. BERRİN dedi ki:

  MRB E DEVLETTE EMEKLİ AYLIGI BAGLAMA TARIHI 1 08 YAZIYOR AMA NE KADAR BELLI DEGIL NEZAMAN EVE KAGIT GELIR ACABA?YA DA BUNUNLA ILGILI BIR MESAJ FALAN GELIRMI

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylığınız bağlanmış en yakın zamanda tarafınıza aylık bağlama karar formu gelir.

 46. Ercan Akyol dedi ki:

  Merhaba
  5 Eylul 2017 tarihinde emeklilik için başvuru yapacağım. Sonraki ay maaş baglandiginda alacağım maaş 1 aylık mi olacak yoksa başvurduğum an itibariyle maaş calismaya başlayip toplu ödeme mi alırım.
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,maasiniz talebi takip eden aybaşı başlar

 47. kemal polat dedi ki:

  iyi günler hocam 17 temmuz 2017 de emekli oldum..14 agustos 2017 de edevlete emeklilik işlemleri evrak takibinde şu ifade de geçmektedir. ..evrak açıklama: TAHSİS yazıyor.NE zaman maaş bağlanır ve ikramiye ne zaman alabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,islemlerinizin aşamalarıyla ilgili bilgiyi başvuru yaptığınız SGK dan öğrenebilirsiniz.

 48. soner dedi ki:

  merhaba.ben 10 mart 2017 de yüzde 52 rapor aldım.fakat raporun ankaraya gidip onaylanması uzun bi süre aldı.ankaradan onay yazısı 5 agustos 2017 tarihinde geldi.bende şartları taşıdıgım için hemen emeklilige başvurdm.07.08.2017de..ankaradan gelen vergi indirimi kagıdında 10mart2017 tarihinden itibaren özürlü sayılması diyor..acaba emekli oldugumda hangi tarih baz alınır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’ya talep tarihinizi takip eden aybaşından itibaren aylık başlar.

 49. Tarkan dedi ki:

  Merhaba, Emeklilik için, 5 senedir yaşımı doldurmayı bekliyordum.16-08-2017 tarihinde yaşım doldu ve fakat SGK sisteminde 3450 günüm gözükmüyordu. Bunun için 25-07-2017 tarihinde, SGK’ya giderek, eksik günlerimin işlenmesi için, dekontlarımı vererek müracaatta bulundum.Günlerimin işlendiği tarafıma bildirildikten sonra, 25-09-2017 tarihinde emeklilik başvurusunda bulundum. 11-10-2017 tarihinde posta yoluyla tahsis gerçekleştiği bildirildi. Sorum: Birikmiş aylık tutarının 1-10-2017 tarihinden başlatılmış olması, fakat ben emekliliğe 16-08-2017 itibarıyla hak kazanıyorum ve bu gecikme SGK’nın günlerimi işlememe ayıbından kaynaklı emeklilik müracaatım gecikiyor.Bu kaybolan 45 gün birikmiş maaşı alabilirmiyim? Birşey yapılabilir mi?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli aylıkları talebi takip eden aybaşı başlar;siz talebinizi 25.09.2017 tarihinde vermişsiniz. Ortada yanlış olan bir şey yok.

 50. ilyas dedi ki:

  iyi günler hocam ben kamu kurumundan 26.01.2017 tarihinde hizmet sure mi doldurup kanun gereği emekli olmak icin istifa ettim ve su an 9 aydır ssk li olarak baska bir iste çalışıyorum. sorum su olacak ben 3 ay sonra emeklilik icin suremi doldurdugumda ssk olrak çalışmam emekli ikramiyesi almama engel olurmu emekli dilekcesi verdiğimde isten ayrilmam gerekli mi bunun belli bi suresi varmı teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödeniyor fakat bazı şartlara tabi,işe başlama sürenize göre değişir.Detaylı bilgiyi Kurumunuzdan alabilirsiniz.

 51. ayşegül dedi ki:

  14 yıllık ssk çalışmışlıgı olna eşim mayıs ayında vefat etti . 4 yaşında bir kızm var. ssk dan hala maaş baglaamdılar bu maa maaşı hangi şartlarda kızm ile bana bağlanaır.. eşimin pirmleri hep tavandan ödendi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , toplamda 2500 TL aylık bağlanır

 52. Ali dedi ki:

  Mermur olarak gorev yapmakta idim emeklilik icin 3 ay once ilisigim kesildi .dilekceyi verdim11. Ayda emekli olacaksin dediler . Geri iademide hala yapmadilar . 3 aydir maas alamadim. Bu 3 aylim maas odenirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilişiğinizin kesilme nedeni nedir ?

 53. Ali dedi ki:

  Emeklilik icin hocam .

 54. Ali dedi ki:

  Amasyaliyim . Burada sosyal güvenlik il müdürlüklerinde 4c emeklilik hesallayan kimseler yok . Diyorlar bunu sadece ankara yapiyor. Ankaraya gittim . Dediler. 2017 nin 11. Ayda emekli olacakksin . Askerlik birclanmasi yapalim dedim. Tamam ozaman 6 aylik borclanma yapsan yeter dediler . Yaptik dilekcemi verdim . 7 . Ayda .
  . İadeni yapcaz bekleyin 11. Ayda emekli olacaksin diye. O surecte calis maasini al dediler. Ama geri memurluga donmem icin onlarin kuruma yazi yazmalari gerekiyo . Su gun oldu hala yazmadilar . Askerlik borclanmasida bj ise yaramadi . Beni bostan yere borclandirdilar saten kaldi 12 gun . O kadar bekledim herkesin kendisine gore bi odemesi var . 3 aydir maas alamadim . . Bu 3 aylik odeme ne olur odenirmi tarafima .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;durumunuz biraz farklı sanırım.O dönemde memuriyetiniz devam ediyorsa maaşınız size ödenir.Ancak ilişiğiniz kesildiyse maaş ödenmez.

 55. Atilla CENGİZ dedi ki:

  Sayın Hocam
  20 Aralık 2017 tarihi itibarıyla emeklilik için gerekli tüm şartları sağlıyorum , sorum şu olacak emeklilik dilekçemi 21 aralık tarihindemi yoksa Ocak 2018 başında vermek mi ? Avantajlıdır diğer bir sorum Emekli aylığı dilekçe verildiği günden itibaren başlarmı ? Yoksa takip eden ayın ilk günümü başlar. Teşekkür ederim . Saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylıklar talebi takip eden ay başlar;şartları sağlıyorsanız hemen talebinizi verin.

 56. soner dedi ki:

  degerli arkadaşlar..özürlü raporuyla emekli olan kişiye yaşlılık dan mı emekli olur.yoksa özürlüden mi emekli olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi indirimini kastediyorsanız yaşlılıktan emekli olur.

 57. Can Tüzüner dedi ki:

  Merhaba,
  01.07.1990 tarihinde sigortalı oldum. 23.05.2002 tarihine kadar 2414, toplamda 01.02.2007 tarihine kadar 4101 gün 2A’dan basın günüm var. Toplam günüm ise 7525 yani gün sorunum yok. 07.03.1969 doğumluyum ve mevcut yasaya göre günüm dolduğu halde 52 yaşımı bekliyorum.

  Yasadan anladığım kadarıyla emeklilik hesabı yaparken, 23.05.2002 tarihine kadar olan 2414 günün 1/4ü olan 603 günü işe başlama tarihinden düşerek emeklilik yaşımı 51 buluyorum. Bu yaştan da 2A’lı çalıştığım 4101 günün 1/4ü olan 1025 günü düşerek 48 yaş 2 ay buluyorum. Yani 2017 5. aydan itibaren emekliliğe hak kazanıyorum. Bu hesap mantığı doğru mudur? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;fiili hizmetinizin yarısı yaş haddinizden indirilir.

 58. Soner şeref dedi ki:

  Merhaba hocam.ben özürlü vergi indirimi ile emekli oldum.bana yaşlılık aylıgımı baglanması gerekir yoksam özürlü emekli aylıgımı baglanmalı.ikisinin arasında fark var mı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;özürlü aylığı diye bir şey yok.Yaşlılık aylığı bağlanır.

 59. ayhan dedi ki:

  21.09.2017 tarihinde emeklilik için başvurdum.emekli maaşım ne zaman yatar.beni bilgilendirirseniz menun olurum.mail adresim ayhanakkose@hotmail.com şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2 ay içinde işlemler sonuçlanır.Talebi takip eden aybaşından itibaren aylığınız başlar.

 60. Atilla CENGİZ dedi ki:

  Sayın hocam
  Emekli olduktan sonra aynı firmada çalışmaya devam edeceğim, emekli olduğum tarihte , emeklilikten dolayı kıdem tazminatını almayacağım sorum şu örneğin emekli olduktan 6 ay veya 1 yıl sonra yine emeklilik nedeniyle iş aktimi sonlandırarak kıdem tazminatımı alabilirmiyim ?? burada bir zaman sınırı veya şart varmıdır ? Emeklilik başvurusunda SGK dan alacağım tazminatını alabilir yazısı geçerliliğini korurmu ?
  Saygılar & teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emeklilerin de kıdem tazminatı hakkı mevcut.Ancak durumunuz farklı yazının verilip verilmeyeceğini SGK ile görüşebilirsiniz.

 61. ckntnyl dedi ki:

  Hocam İyi Günler..
  26.09.2017 Tarihinde Emeklilik Başvurusunda Bulundum…
  edevlet den Baktığımda 01.10.2017 Aylık Başlangıcı Olarak Belirtilmişti.
  Bu Durumda 10. Ay ( Ekim ) İçin Bana Emekli Maaşı Ödemesi Yapılırmı..
  Bilgi Verirseniz Memnun Olurum..
  Saygılar..İyi Çalışmalar..Teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yapılacak

 62. levent ipek dedi ki:

  merhabalar, ilk emekli maasinin yatacagi yer,banka hesap numarasi,yeni duzenlemeyle, dilekce ile emekli evraklari esnasinda maas baglanmasi ile birlikte verdigimizde,dilekcede belirttigimiz hesaba yatarmi, bu tüm emeklileri kapsiyormu,yoksa belli kanuna tabi olanlarimi kapsiyo,dilekcemize ragmen sgk ilk emekli maasini,yoksa direk ziraat bankasinami gonderiyor,tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hesap numarasına yatmaz;sadece banka ve şube seçme hakkınız var.İstediğiniz bankayı seçebilirsiniz.

 63. hilal dedi ki:

  Merhaba
  babam 10 Kasım 2017 de emekli oldu. 40 senelik iş hayatı var. Profesör(üniversite akademsiyen ) emeklisi.
  Ne zaman emeklilik maaşını ve tazminatını alabilir?
  10 Kasıma’a kadar çalıştığı için tüm çalıştığı sürenin parasını da alabilir mi?

  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işlemler yaklaşık 2-3 ay sürer.Devlet memurları zaten maaşlarını peşin aldığı için tüm çalışma süresinin maaşını almıştır.

 64. salih dedi ki:

  Ben temmuz ayinda memurken khk ile ihraç oldum, emekliliğimi doldurmuştum ve müracat ettim sgk ya aradan 4 ay geçti hala emekli olamadım nedenini söylermisiniz, ne zaman işlemlerim biter.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire baskanligi ile görüşün lütfen

 65. Pınar Yılmaz dedi ki:

  Hocam merhaba. 06.03.2014 tarihinde ömss ile engelli kadrosundan memur oldum. Ssk lı olarak ilk işe girişim ise 01.04.1999 dur. 16.10.2017 tarihinde tüm gerekli şartları tamamlayarak kurumuma emeklilik talep dilekçemi verdim ve valilik onayı alındıktan sonra da işten ayrıldım.
  Daha sonra öğrendim ki 5510 a tabi engelliler emekli olacaklarında sgk sağlık kurulu tarafından yeni rapor isteniyor. Şayet yeni raporda oranım %40 altında olursa ve emekli edilmezsem ne olur? İşe geri dönmek durumunda kalırsam çalışmadığım aylarda alamadığım maaşlarım bana ödenir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışacağınız aylarda emekli olacağınızdan dolayı maaşlar size ödenmez.Malulen emekli olup olmayacağınızı SGK sağlık kurulu belirliyor.

 66. adil dedi ki:

  Merhaba emeklilik dilekcemi verirken tahsis talep formuna banka yazmadim bir sorun cikarmi.maasim hangi bankaya yatar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sorun çıkmaz maaşınız ziraate yatar

 67. adil dedi ki:

  Tesekkur ederim Ahmet bey

 68. Ali dedi ki:

  Memur emeklilik dilekçesini emekliliğinin dolduğunu düşünerek 1.5 ay önce verdim fakat dolmadigini öğrendim 1 hafta önce doldu tekrar dilekçe vermeme gerek varmı tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yeniden vermeniz gerekiyor.

 69. Levent dedi ki:

  01 ocak 2018 tarihinde emekliliği hak ediyorum (özel sektör).Başvuruyu edevletten bu hafta yapsam maaş tutarında bir kayıp olur mu?(Aralık ayı içinde)
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kaybınız olmaz.

 70. miracle dedi ki:

  öncelikle hayırlı günler dilerim ve şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

  e devlete aylık başlangıc tahriği 1/11/2017 olarak gözüküyor tahsis no son numarası sıfır. olanlar 26 maşş almaktadır aylık bilgi kısmı boş toplam 55 gün oldu bugün maşş yatarmı ? e devlete anında bilgi düşüyormu veya gecikme oluyormu? ptt maşş yatmışmıdır ? not ptt olarak göstermiştim tekrardan teşekkürler .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınızın sisteme girildiği tarih önemli,sisteme girildiği tarihi takip eden ödeme döneminde maaşınızı çekebilirsiniz.

 71. ragıp dedi ki:

  ragıp
  27 12 2017 tarihinde dilekçemi verirsem ocak 1 2018 de başlarmış maaş yok eğer ocak 1 veirirsem 1 şubat 1de başlarmış maaş 1 ay kaybedersin diyolar bu doğrumudur ben 2018 ocak 1de vermek istiyorumda yani o zaman 1 ay kaybedermiyim bu arada sgk gittim hesapladılar bana çıkışını al gel dediler bu gün itibarı ile ben çıkışımı aldım tahsis talep formunu doldurdum sadece vermek kaldı …….bir söylentidir gidiyor 2018 2 ocak ta başvurursam maaş az daha farklı olurmuş bekleyin diyolar kafam karışık daha doğrusu bana bu konularda bi açıklama getirirseniz çok memnun olurum baş vuru tarihini takip eden ayın 1 den itibarenmi başlıyor maaş çok teşekkür ederim
  birde 20018 ocak ikisinde yaparsam ocak ayı para olarak boşamı gidiyor şubat bir mi birikmeye başlıyor yardım lütfen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hiç beklemeyin hemen tahsis talebinizi verin yoksa 1 ay kaybınız olur. Herhangi bir maaş farkı yok.

 72. ragıp dedi ki:

  teşekkürler hocam 27 12 2017 de verdim hyırlısı şimdi size bi sorum olacak 2000 öncesi 800 günüm var 2000 2008 arası 1634 günüm var geri kalan günlerim 2008 den sonra ne kadar maaş bağlanır acaba tahminen birde 2004de sanırım 6 ay iş yerinin inşaat vardı inşaat üerinden gösterildim yüksekti ödemesi bilgi verirseniz sevinirim hayırlı çalışmalar ….

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,öncelikle hayırlı olsun,alacağınız maaş ortalama 1000-1200 TL olacaktır

 73. deniz dedi ki:

  Aylık Başlangıç Tarihi
  01.11.2017
  Durum Kodu
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
  80.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
  20.01
  İntibak Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2000 öncesi Gün
  3598
  2000 – 2008/10 arası Gün
  0
  2008/10 sonrası Gün
  2
  Toplam Gün
  3600
  Göstergesi
  9475
  Hisse Oranı
  1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
  Özel
  Aylık Tutarı

  Birikmiş Aylık Tutarı
  0
  Ek Ödeme Tutarı
  290.11
  Kesinti Tutarı

  Banka

  Banka Şube

  ORTALAMAM MAAŞIM NEDİR? İLGİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH RAZI OLSUN.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400 TL alabilirsiniz.

 74. deniz dedi ki:

  Ödeme Dönemi
  201712
  Ödeme Günü
  25
  Net Aylık Tutarı
  290.11 TL
  Aylık Tutarı
  0.0 TL
  Ek Ödeme Tutarı
  290.11 TL
  Sosyal Yardım Zammı
  0.0 TL
  Birikmiş Ödeme Tutarı
  0.0 TL
  Kesinti Tutarı
  0.0 TL ORTALAMAM MAAŞIM NEDİR? İLGİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH RAZI OLSUN.sizlerden sayenizde bir çok şeyi öğreniyoruz… ALLAH SİZERİNDE SEVDİKLERİNİZİNDE HER DAİM YARDIMCISI OLSUN….

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400 TL alabilirsiniz.

 75. burak kara dedi ki:

  Merhaba. 16 Kasım’da kurumumdan ilişiğim kesildi, 4/c emekli sandığından emekli oldum. Tazminatımı alırken yarım emekli maaşı tutarında 1020 tl aldım.

  Aralık ayı için herhangi bir maaş yatmadı, Ocak 2018 maaşı da şuanda hesaba yattı.

  E-devlette ise şunlar yazıyor:

  Aylık Başlangıç Tarihi 15.12.2017
  Son Ödenen Dönem 1/2018
  Son Ödenen Aylık 1868.98
  Son Ödenen Ek Ödeme 174.76
  Son Ödenen Aylık Fark –
  Son Ödenen Ek Ödeme Far –
  Son Ödenen Dönem Borç –
  Son Ödenen Net Tutar 2043.74

  16 Kasım-15 Aralık arası emekli maaşı yatması gerekiyor mu?

  Yatan yarım maaş 1020 TL, Kasım ayı için yarım emekli maaşı mıdır yoksa 15 Aralık-30 Aralık maaşı mıdır?

  Bildiğim kadarıyla emekli maaşı peşin yatıyor, emekli olduğumuz gün itibariyle mi maaşı hesaplamak gerek yoksa 1 ay sonrasından itibaren mi hesaplanmalı?

  Eğer hemen yatması gerekiyorsa, Aralık ayında maaş yatmamış gözüküyor. Çok teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;15 Kasımda çalıştığınız kurumdan muhtemelen aylığınızı almışsınızdır.Zaten Kanuna göre talebi takip eden aybaşından aylıklar başlar,sizinde Kamu olduğundan dolayı 15 inden aylığınız bağlanmış.

 76. rüstem dedi ki:

  merhaba 2000 öncesi 2117 %69
  2000/2008 arası 3120 %55
  2008/10 sonrası 2071 %40
  02.01.2018 emekli başvurusu yaptık ve maaş bağlanma 01.02.2018 yazıyor . başvurduğumuz ayın parasını alabilecek miyiz subatta 2 maaş mı yoksa tek maaş mı alırız.son olarak da ne kadar bağlanır tahmini?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 şubattab itibaren aylığınız hesaplanır.

 77. İlknur Şener dedi ki:

  merhaba
  18.12.2017 de emeklilik hakettim ancak henüz evrak veremedim, çıkışımı aysonunda alıp emeklilik başvurusu yapabileceğim , sonraki aydan itibaren bağlanan maaş mı ödenir yoksa hakettiğim tarihten itibaren birikir mi aylıklarım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;talebi takip eden aybaşından aylık bağlanır.

 78. Levent dedi ki:

  Merhaba, 01 Ocak 2018 de emekli başvurusu yaptım gelen yazıda 2008/10 aylık bağlama oranı abo%38,16 görünüyor. Mevcut yasa da bakmakla yükümlü olduğu kişi var ise bu oran %40 altında olamaz şeklinde. İtiraz dilekçesini 11 ocak 2018 de verdim halen bir cevap gelmedi. Bundan sonra izlemem gereken yol nedir. İtirazımda haklı mıyım? Cevap için teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylık bağlama oranı ile %40 oranı farklı kavramlar.Eğer bu duruma itiraz ediyorsanız sonuç alamazsınız.

 79. Huseyin dedi ki:

  Iyi akşamlar hocam 2000 öncesi 4453 katsayi 78 2000 2008 arası 3137 katsayi 66.50 2008 sonrası 1919 katsayi 52.82 ne kadar maaş bağlanır emeklili 4a dan

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500-1700 TL alabilirsiniz.

 80. Erdal seyfi dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben 25 10 1968 doğumluyum şu anda 9063 gün pirimim var sgk nın sayfasından maaş hesabı yaptırıyorum 1658 tl çıkıyor bunda yanılma payı varmı yoksa bu hesaplama doğrumu birde 25102018 tarihide emekli müracatı yapabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’nın maaş hesaplama sistemi bilgilendirme amacı taşımakla birlikte genelde bağlanacak maaşa yakın bir tutar veriyor.Yaş bekliyorsanız evet yapabilirsiniz.

 81. ahmet dedi ki:

  Merhabalar ben 29/12/2017 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim .03/02/2018 tarihine kadar hiç bilgi alamadım. Emekli olduğumu ne şekilde tarafıma bildirirler .saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;beyan ettiğiniz adrese aylık karar formu gelecektir ya da E-devletten emekli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 82. n dedi ki:

  iyi günler..01/02/2018 maaş başlangıç tarihim 2000 öncesi %61 2008/2010 arası %43 2008/2010 sonrası %30.79 maaşım ne kadar olur öğrenebilir miyim ?teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300-1600 TL alabilirsiniz.

 83. Turker dedi ki:

  03.01 2018 tarihinde emekliliğe hak kazandım .ben e devletten biraz erken tarih olan 03.12 2017 baş vurdum yani hak kazandığım tarihten bir ay önce işlemlerin 03 01 2018 tarihinde başladı 01 02 2018 aylık başlangıcı 17 02 2018 ödeme günü olarak belirlendi 17 02 2018 de gün bazında kaç günlük maaş alicagim ve hangi ayları kapsayacak teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş çalışma ve gün sayınızı belirtirseniz ortalama bir maaş söyleyebiliriz.Alaacğınız maaş 01.02.2018-16.02.2018 birikmiş ve 17.02.2018-16.03.2018 tarihleri arasını kapsar.

 84. tahir dedi ki:

  merhaba;
  yurtdışı borçlanması yaptım eve borç kağıdı gönderdiler 3 ay içinde ödenecekmiş. sorum şu maaşın bağlanması hem ssk günlerim var hemde borçlanmayla yurtdışı günlerim olacağı için, bu iki farklı günlerin birleştirilmesi ( misal olarak ssk – bağkur gün birleştirilmesi gibi zor ve zaman alır) uzun sürmesine neden olur mu ? Ne kadar sürde bağlanır?
  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;artık hizmet birleştirme işlemleri çok kısa sürede Kurum tarafından yapılıyor,bu nedenle talep tarihinizden ortalama 1 ay içinde aylığınız bağlanacaktır.

   1. tayfun dedi ki:

    Ahmet Bey cevap için sağolun. birde parayı ödedikten sonra diyelim ki bu ay MART ın 20 sinde ödedim diyelim sonraki aydan NİSAN dan itibaren aylık bağlanır mı? yoksa bu ssk günlerim ile yurtdışı borçlanmam birleştirildikten sonra sizin dediğiniz gibi 1 ay sonra işlemler tamamlanmasından sonra yani 2 ay sonra MAYIS sadece 1 aylık maaş mı bağlanır. Biraz karışık oldu inşallah anlata bilmişimdir.
    Kolay gelsin çok teşekkürler.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;ödeme yaptıktan sonra tahsis talebi yapmak zorundasınız yoksa aylık bağlanmaz..Ödeme yaptıktan sonra talep verin nisan ayı başından itibaren aylık bağlanır.

 85. hüseyin dedi ki:

  iyi akşamlar
  En Yüksekten Yurtdışı borçlanmasını tavandan 7.5 katı ile borçlansam ne kadar emekli maaşı alırım.Türkiye ssk kadan 1996 yılından 3 ayım var gerisini yurtdışı borçlanma ile tamamlayacağım. Merakım En çok ne kadar maaş veriyorlar bunu merak ediyorum.
  Kabaca maaş nasıl hesaplanıyor onuda yazarsanız sevinirim.
  emeğinize çok teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma ile aylık hesabı yapamıyoruz maalesef.5825 gün borçlanma yaparsanız emekli olabilirsiniz.

 86. koraydemir dedi ki:

  Merhabalar 4C çalışmalarımdan dolayı emeklilik için başvuru yaptım.
  Emekli olduğum kurumdan 15 Mart-14 Nisan 2018 maaşını tam aldım.
  E devlet SGK 4C tescil kaydında “Sigortalı Durumu Açıklaması Emeklilik[PASİF]” görünüyor.
  Ayrıca SGK 4C tescil kaydı sayfasında “Aylık Başlangıç Tarihi 15.04.2018” görünüyor.
  Benim sorum şu olacak; eğer 4A statüsünde başka bir kurumda hemen çalışmaya başlarsam maaşın yatmasında ve emeklilik konusunda bir hak kaybım olur mu? Yoksa yeni işyerimde sigorta başlangıcı 15 Nisan 2018 sonrası mı olması gerekir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sıkıntı olacağını zannetmem,zaten SGDP olarak prim bildirilecek.

   1. koraydemir dedi ki:

    teşekkür ederim.

 87. gökhan dedi ki:

  e-devlette bağkur ve sgk hizmetlerim gözüküyor sanki birleştirmişler,yinede önceden dilekçe verip birleştirme yapmammı lazım.3 ay zamamın var emekliliğe…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şimdiden bir dilekçe verin,emeklilik talebinde işlemleriniz daha çabuk gerçekleşir.

 88. oğuzhan dedi ki:

  Merhaba babam 1 nisanda emeklilik dilekçesini verdi e devlette 4c emeklilik evrak takibi 12 nisan tarihinde kurum mektubu hazırlandı ve dosya işlemi tamamlandı arşive iade edildi diyor. Aylık bilgisinde ziraat bankası ödenen net tutar yazıyor fakat bankaya gittiğimizde hesabın açılmadığı söylendi maaş ve ikramiye ne zaman yatar

 89. gonca dedi ki:

  Hocam İyi Günler..
  Babam devlet hastanesinde klinik destek elemanı olarak görev yapmıştı.kadro dan dolayı emeklilik dilekçesini 10.04.2018 Tarihinde Emeklilik Başvurusunda Bulundu.
  E- devlet den Baktığımda 01.05.2018 Aylık Başlangıcı Olarak Belirtilmişti.
  Bu Durumda 05. Ay ( mayıs ) İçin Babama Emekli Maaşı Ödemesi yapılır mı ve aylık tutarda yazmıyordu ödeme ne kadar olur
  Bilgi Verirseniz Memnun Olurum..
  Saygılar..İyi Çalışmalar..Teşekkürler..

 90. Hakan dedi ki:

  Merhaba 2 temmuz 2018 tarihinde emekliliği hakediyorum.İşyeri personelde görevli arkadaşla görüştüğümde bana emeklilik başvuruşumu 2 temmuz değilde o ayın sonunda ver dedi.Gerekçe olarak ilk maaşım ağustos ayının sonuna doğru verileceğinden eğer 2 temmuzda baş vurursam sgk nın temmuz ayındaki günleri ödemeyeceğini boşa gideceğini söyledi.Bana mantıksız gelse de böyle söyledi.benim bildğim ağustosta hem ağustos hem temmuz maaşını vermesi gerekir diye biliyorum.Sizce bu durum nasıl oluyor.Teşekkürler.

 91. ATİLLA BAL dedi ki:

  MERHABA
  30.05.18 DE EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANIYORUM AYNI GÜN MÜRACAT ETMEM UYGUNMUDUR?(ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM)
  HAZİRAN AYI İÇİNDE ZAM ALACAĞIM %7 GİBİ EMEKLİ BAŞVURUMU HAZİRANDAMI YAPSAM UYGUN OLUR.
  SSK VE BAĞKUR GÜNLERİMİN BİRLEŞTİRİLMESİ İÇİN DİLEKÇE VERMEM GEREKLİMİ?

 92. ali dedi ki:

  babam şuan emekli olması lazım yaşı günü her şeyi tamam son çalıştığı yer incelemeye alındığı için şirket şuan emekli yapmıyorlar kendisi orda çalışandı emekli olması için ne yapılmalı

 93. serdar koç dedi ki:

  Ahmet bey selamlar,
  27/05/1985 ssk 4a girişliyim.
  2000 öncesi ABO: %66,3 , gün sayısı 2422 gün
  2008/10 sonrası ABO: %47,34 ,gün sayısı 2957 gün
  2000/2008/10 arası ABO : %61 GÜN SAYISI 3141 GÜN
  Gösterge:14025
  Toplam gün sayısı : 8520 gün
  Ne kadar maaş bağlanır.
  08,05,2018 de emekli dilekçesi verdim.Tahsis numarası çıktı.Ne zaman maaş bağlanır

  iyi günler

 94. aycan dedi ki:

  merhabalar benim kayin babam ve annem emekli paralarini kredi cekip odediler fakat hala maasa baglanmadilar 5 ay oldu odeme yapali sebeb olarak 10 gun sigortali halde yurt disina cikis yapmislar muhasebeci cikis yapmayi unutmus 10 gun fazla sigortali gorulmusler. maasa ne zaman baglanirlar su anda 3000 tl kredi oduyolar ve zor oluyor maas baglanmadigi icin yardimci olursaniez sevinirim

 95. muhittin dedi ki:

  08/06/2018 itibariyla işyerinden çıkış aldım.emeklilik için başvurdum. tekrar işe girebilmem için emekliliğe hak kazandınız yazısı telefonuma mesaj olarak gelmesi gerekiyormuş.Ne zaman gelir? maaş bağlanması ayrı bir konu.

 96. yıldıray dedi ki:

  Selam.06/06/2018 tarihinde ssk’dan emekli olmak için dilekçemi vermiş bulunmaktayım.Ramazan bayramı ikramiyesini haketmiş oluyormuyum,haziran ayı için ödeme yapılırmı iyi çalışmalar.

 97. nazmi kaya dedi ki:

  Hocam Merhaba,
  Özel sektörde halen çalışıyorum.
  01.08.2018 tarihinde emekliliği hakediyorum,Tahsis dilekçemi 02.08.2018 tarihinde mi 30.08.2018 tarihindemi vermeliyim?
  Ay başında verirsem ağustos ayına ait birikmiş alabilirmiyim?Ağustosta kurban bayramı olması dolayısıyla bayram ikramiyesini hakedermiyim?
  Eğer her ikisinide alamazsam Ay sonu başvurmam avantajlı gibi,en azından 1 ay daha primim yatar yanlış mı düşünüyorum?
  Sizinde değerli görüşlerinizi alıp ona göre karar vereyim diyorum.
  Şimdiden teşekkürler..

 98. SEVİL dedi ki:

  MERHABALAR EMEKLİLİĞİMLE İLGİLİ E DEVLET DE GÖZÜKEN DURUM BU NE KADAR MAAŞ ALIRIM VE AĞUSTOS AYINDA MAAŞIMI ALABİLİR MİYİM? TEŞEKKÜRLER

  Aylık Başlangıç Tarihi 01.08.2018
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 61.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 43.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 32.86
  İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.00
  2000 öncesi Gün 2212
  2000 – 2008/10 arası Gün 209
  2008/10 sonrası Gün 2901
  Toplam Gün 5322
  Göstergesi 9475
  Hisse Oranı 1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör Özel
  Aylık Tutarı 0
  Birikmiş Aylık Tutarı 0
  Ek Ödeme Tutarı 0

 99. Mutlu dedi ki:

  İyi günler, 19 haziranda 4b emeklilik dilekçesini verdik. Aylık temmuz maaşımız gözüküyor şuan e devlette ama dilekçeyi verdiğimiz gün ile temmuz başı arasındaki 10-11 günlük para çıkmıyor. O para bankada mı gözükecek yoksa hiç alamayacak mıyız?

 100. GALİP DEMİRAY dedi ki:

  Öğretmenim Mayıs ayında dilekçe verdim.31 temmuz itibarı ile ilişkimi kestim.Son maaşımı 15 temmuzda aldım.2 aydan fazla oldu SGK tarafıma emekkliliğim hakkında bir bilgi vermedi.Ne maaş,ne ikramiye,ne bayram ikramiyesi,ne 15 temmuz 31 temmuz 15 günlük maaş farkım ödendi.kredi ödemem vardı mağdur oldum.ne biçim kurum unuttular herhalde beni.nasıl iş anlamadım.ne yapar bu kurum nasıl çalışır bilemem.