Emekli Maaşı Alınan Bankada Hesapta Bloke Varsa ya da Kredi Varsa Emekli Maaşı Başka Bankaya Taşınabilir mi?

Bilindiği üzere emekliler maaşlarını istedikleri bankaya taşıma hakkına sahiptirler. Emekli maaşını başka bankaya taşımanın birçok yöntemi vardır. Bunlar bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne dilekçe vermek ya da E-devlet aracılığı ile değiştirmek. Fakat emekli maaşını taşıyabilmek için emekli olan kişinin belli şartları sağlayabilmesi gerekmektedir.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Şartları

Emekli maaşı taşınmak istenen bankadaki maaş hesabında bloke olan ya da maaşa talimatlı kredi çeken emekliler maaşlarını başka bankaya taşıyamazlar. Emekli maaşının taşınabilmesi için blokenin kaldırılması ve ilgili bankaya olan borçların ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde borç kapanmadan emekli aylığı başka bankaya taşınamaz.

E-Devlet Sistemi İle Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için E-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E-devlet aracılığı ile emekli maaşınızı başka bankaya taşıyabilmek için aşağıdaki sıralamayı takip edin:

-www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.

-Sol üstteki E-Hizmetler bölümünü tıklayın.

-Kurumların olduğu kısımdan Sosyal Güvenlik Kurumu’na gelin.

-Ssk dan emekli iseniz 4/a hizmetleri-4/a banka ve adres değişikliği menusünden,

-Bağ-Kur’dan emekli iseniz 4/b hizmetleri-4/b banka ve adres değişikliği menusünden,

-Emekli sandığından emekli iseniz  4/c hizmetleri-4/c banka ve adres değişikliği menusunden,

Yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişiklik Talebinden Sonra Maaş Hangi Tarihte Diğer Bankaya Geçer

Emekli maaşı için banka değişiklik talebinin alınmasını takip eden ödeme dönemi başından itibaren emekli aylığı istenen bankadan alınabilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. SGK emekli maaşımı özel bir bankadan alıyorum. Kredi borcum yok. Kredi kartına yıllık ücret alındı. Bu nedenle başka bir bankaya transfer etmek istiyorum. 3 yıl için aldığım 1.000 TL promosyon ücreti dışında herhangi bir taahhüt ücreti talep edilir mi? 2020 yılında herhangi bir sözleşme imzalamadım.
  Saygılarımla,
  Mehmet Acarbaş

 2. Annem 70 yaşında emekli maaşını PTT den alıyordu ziraat bankasına taşıdı ama 2 aydan fazla oldu maaşını alamıyor e-devletten baktık maaşa bloke konmuş SGK ya gelmen gerekiyor deniliyor nasıl gidecek bu kadın 70 yaşında sokağa çıkma yasağı var maaşsız ne yapacak

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğünü arayarak durumu bildirmeniz gerekli. Gerekirse oradan göevli arkadaşlar evinize yönlendirilir.

 3. 2012 yilinda emekli sandigina bagli olarak emekli oldum. Emekli ikramiyemin bir kismina benim muvafakatim olmadan bir avukat alacagina istinaden bloke koydurmus. Bu para yaklaşık besbin tl. Civarinda. O parayi ne avukat alabiliyor ne de ben. Bu parayi benim almam mümkün mü? Banka bana vermiyor.

  1. Merhaba
   Belirttiğiniz durumda bloke kaldırmak için gereken şartları yerine getirmeniz gerekmetkedir.

 4. Sayın Sarı verdiğiniz cevaplara bakıyorum ancak hiç suya sabuna dokunur şeyler değil. Mümkünse insanlara hakkını nasıl arayacağını anlatın. Şu konuda o kadar çok şikayet varki, bunu herkes görmezden geliyor.
  Örneğin: Bir emekli Ptt den aylık alıyor ancak başka bankaya geçmek istiyor Ptt ye borcu yok fakat bir bakıyor ptt banka değişikliğini önlemek için blokaj koymuş bu emekli ayrıca Ptt den promosyon iptali de yaptırmış yani promosyon taahhüdünü yenilememiş bütün bunlara rağmen bu kurum blokajı kaldırmıyor milletin hakkını gaspediyor ve bunu özellikle yapıyor ki benden ayrılmasın. Bu mağduriyetler nasıl giderilecek? Kime güvenip nasıl hak arayacaklar? Zavallı emekli ve yaşlı insanlar zannediyorlarki sistem böyle nasıl olsa düzelir. Ama maalesef öyle değil talimatla o blokajlar kalkmıyor milletin canına okuyorlar. Bir araştırın isterseniz . Saygılarımla…

  1. Merhaba
   Belirttiğiniz gibi bir durumun gerçekleşmesi durumunda resmi kurumlara başvuru yapılması ve işlemin bu şekilde düzeltilmesi talep edilebilir.

 5. Emekli maaşımı yapı kredi banası ndan almaktayim ancak benim promosyon tahütum 05.05.2020 de bitiyorMuş
  maaşımı başka bankaya Mart ayınin 20 sinde taşımak istiyorum
  1- Bankaya Kredi borcum yok sadece kredi kartı aldım tabi aylik rütün duzenli ödüyorum
  2. Maaşımı her ayın 1 de almaktayin
  3.. Maaşımı Mart 20 densonra taşıdığıMDA Nisan maaşımi yine Yapı Kredi bankasindanmi veya yeni taşıdığım bankadanmi alırım
  4.. Taşımada ba ka zorluk çıkarirmi

 6. Merhaba ziraat bankasından emekli maaşı alıyorum. Bankaya kredi borcum var ve otomatik talimatlı ödeniyor. Emekli maaşımı başka bankaya taşımak istiyorum fakat borcumdan dolayı taşınmıyor. Nasıl taşıyabilirim ?
  Taşımak istediğim bankanın ziraat bankasına borcumu ödeyip, kendisine otomatik talimatla ödemek için görüştüm kefil istediler.Kimse kefil olmuyor bu devirde. Ne yapmalıyım?

 7. Emekli maaşımı aldığım bankaya kredi borcum yok
  Başka bir bankaya icralık kredi borcumdan dolayı emekli maaşıma bloke konulabilirmi?
  Teşekkür ederim.

 8. Denizbank kanuni takip için mufakatname var diyor ve her ay emekli maaşımdan kesinti yapıyor.Ben imzalı hiç bir mufakatname vermedim.Borç icralık olduğu halde kesinti yapabilirmi ? Ben emekli maaşımı başka bankaya taşıyabilirmiyim.?

 9. Yetim maaşı alıyordum 8ay kesilmişti bazı sebebten tekrar baglandı fakat ilk maaşımda banka bloke koydu kredi ve kredi kartım yüzünden fakat ben bu krediyi çektigimde maaşımı başka bankadan aldıgım için elden ödeme yapıyordum daha sonra borçlu oldugum bu bankaya maaş taşımıştım şimdi maaşımın tamamı blokede nasıl çözüm bulabilirim acaba sadece bu maaşla geçiniyorum

 10. emekli maaşında krediden dolayı bloke varsa banka değişikliği varsa yasal değildir kendisi bir sözleşme yapıp bu kanunu banka kafasına göre yasada belirtilmemiş bir şekilde bloke koyarsa bunun dayanağı yasada nerede vardır kendi kendine yasa çıkaramaz kaldıki sgk maaşlarına haciz gelse bile müşterinin onayı olmadan haciz koyamaz kredi öncesi kredi taksitini maaşımdan ödenmesini taahhüt ederim diye imza verse bile istemez ise maaşına haciz vasıtasıyla el konulsa bile maaşı istemediği taktirde bloke edilemez ilgili kanun maddesi böyle demekte ilgili kanun maddesini bilen banka bile bile kredi veriyor sözleşme yapmış olması bu kanunu değiştiremez maaşa konan blke yasal değildir müşteri istediği zaman hesabını taşıyabilmeli

 11. bankadan kredi cekimi veya baska konu yokken neden bloke oluyor ve tasınma saglanamıyor baska hesaba ayrıca bırseyden anlamıyor dıye 80 yasındakı sahsa(baba) bılgı vermeden nasıl mumkun oluyor bloke hususu ??konu hususunda nerelere basvurulabılır ?

  1. Ahmet bey ilk defa maaşım 2 ay önce bağlandı. Ben de TEB e taşıdım. Ancak emeklilere vaad ettiği bazı muafiyetleri yerine getirmediği için daha promosyonu bile almadan Garanti Bankasına aldım. Buraya kadar normal. Maaşımı alacağım gün baktım TEB nasıl aldıysa maaşı geri almış ve üstüne bloke koymuş. Sebebi ise 4 yıl önce aldığım ve günü gününe ödediğim ve de her türlü güvencesi olan konut kredisi ve kullandığım kredi kartı. Ama emekli maaşım daha yeni bağlandı. Emekli maaşım yeni olduğu için hiçbir şekilde referans da olmaz. Bankanın böyle bir hakkı var mı?

 12. Merhaba maasimi zıraattan aliyorum sadece kıredi kartı borcum var maasimi gene ptt.ye alabilirmiyim

 13. Maaşımı PTT ye taşımak istiyorum. maaşımı çekerken herhangi bir PTT şubesinden çekebilir miyim yoksa bağlı bulunduğum PTT şubesinden çekme zorunluluğu var mı ?

   1. Merhaba bi yakınımdırlar bankasında ki kredilerini ödeyip bitirdi ziraat bankasi maaşını ptt ye taşıyabileceğini soyleyip adına biloko olmadığını söylüyor ptt ye gidince hesabı biloko lu gözüküyor maaşını nasıl ptt ye tasiyabilir.

    1. Merhaba
     Emekli maaşı taşınmak istenen bankadaki maaş hesabında bloke olan ya da maaşa talimatlı kredi çeken emekliler maaşlarını başka bankaya taşıyamazlar. Emekli maaşının taşınabilmesi için blokenin kaldırılması ve ilgili bankaya olan borçların ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde borç kapanmadan emekli aylığı başka bankaya taşınamaz.

 14. Merhaba, benim maaşım var ama bankadan kredi falan çektim. Bazı nedenlerden dolayı ödeyemedim avukatlık oldum. Maaşımı başka bankaya taşıyabilir miyim peki maaşım üzerine kredi falan çekilmedi ama

   1. Bankalara borcum vardı varlık şirketlerine devroldu şimdi ben borçlu olduğum bankaya emekli maaşı mı taşıyabilir miyim maaşına el koyarlarmı

    1. Ben2019 Ağustos ayında maaşımı taşımak zorunda kaldım çünkü ev için kredi çektim bana banka maaşımı taşıdığım için 400 TL emekli promosyonu verdi 2020 için . Yeni promosyon miktarı bana yansır mı

 15. Annem Ziraat bankasından dul me aaşı alıyor promosyonu da aldı,promosyonu yatırıp maaşını ptt ye taşıyabilirmi?

   1. Emekli maaşımı akbank tan alıyorum zamanında akbanktan kredi kullanmıştım tüm kredi borcumu ödedim banka dan maaşımı ptt ye taşımak için müracaat ettiğimde maaşınızda bloke var icra var vs vs şeyler söylüyorlar şayet öyle bir durum olda dahi taşıdığım bankada da bloke olacak burada akbank ı ilgilendiren şey nedir neden maaşımı taşımama müsade etmiyorlar akbanka hiç bir borcum yok tüm borcum ödendi ama maaşımı taşıyamıyorum

  1. Sorununuz ziraat bankasıyla ilgili ise kesin çözemezsiniz 11 yıldır emekli müsterisiyim. Illallah ettim son 12 ay kaldı bir daha ziraat bankası asla. Yeni emekli olacaklar ve ya maaşını zirate almayi dusunenler lutfen boyle bir sey yapmayin ziraate elini veren kolunu alamiyor ptt emeklileri yada ozel banka emeklileri cok kolay kredi ye ulasirken bizleri ziraatin o kohneleşmiş personeline maruz birakiyorlar. Ugras ugrasabilirsen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu