Emekli İntibak Yasası Son Dakika 2017

2000 yılından sonra emekli olanların maaşları intibak zammı ile eşitlenecek mi? 

Anayasa Mahkemesinin intibak kararı önemli

Emekliler Derneği üyelerinden İbrahim AVCI, 2000 yılından sonra emekli olan emeklilere de intibak zammı verilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na bireysel olarak başvuru yapmıştı. İbrahim AVCI’nın bu başvurusu Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından haklı bulundu. İbrahim AVCI daha sonra konu ile ilgili Ankara İş Mahkemesi’ne dava açtı.

İbrahim AVCI tarafından Ankara İş Mahkemesi’ne açılan intibak zammı davası mahkeme tarafından reddedildi. Bunun üzerine İbrahim AVCI davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay da Ankara İş Mahkemesinin kararını onayladı ve davayı reddetti.

Bunun üzerine İbrahim AVCI konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. İntibak davasının önümüzdeki günlerde görülmesi bekleniyor. Eğer Anayasa Mahkemesi İbrahim AVCI’nın bu başvurusunu kabul eder ve sadece 2000 yılından önce emekli olanlara intibak zammı verilmesini sağlayan yasayı iptal ederse emekliler intibak zammı alacak.

Değerlendirme

Emekliler arasındaki maaş adaletsizliğinin giderilmesi için intibak zammının 2000 yılından sonra emekli olanları da kapsaması gerektiğini düşünüyoruz. Zira sizinle aynı hizmetlerle emekli olan birisi 1500 TL emekli maaşı alırken sizin 1000 TL emekli maaşı alıyor olmanız Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı.

Eğer Anayasa Mahkemesi emekliler lehine bir karar verirse 2000 yılından sonra emekli olanlar intibak zammı alabilecek. Emeklilerin bunun için ayrıca dava açmalarına gerek olmayacak. Emeklilere 50 TL ile 355 TL arasında intibak zammı yapılacak.

Düzenleme sadece 4/a ssk emeklilerini kapsayacak. Çünkü intibak yasası 2000 yılından önce emekli olan 4/a ssk emeklileri için çıkartılmıştı.

Emeklilerin tek problemi aslında intibak değil. 2008 yılından sonra getirilen yeni emekli maaşı hesaplama sistemi ile emekli maaşları giderek düşmekte. Bu sistemin de gözden geçirilmesi gerekmekte. Zira Sosyal Güvenlik Sisteminin temel amaçlarından birisinin herkese eşit hizmet sağlanması gerektiği konusunu hepimiz biliyoruz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

121 Yorum

 1. ben ssk emeklisiyim bu zamlarla beraber aldıgım para 1100 tl bir milet vekili bir aylıgın ben birsende almıyorum bu adelet diyorsanız milet vekili iki sen yapsın emekli oluyor gel eyfim gel gariban ssk emeklisi 1100 tl alsın bunun ne dinle ne vijdanla alakası yok bu bir haktır ben bu şekildeki hakımı helal etmiyorum bu intipak yasayı en kısa zamanda çıkarın

 2. INTIBAK YASASI ÇIKSIN ARTIK MAAŞLAR ARASINDA KORKUNÇ UCURUMLAR VAR BIZIM GÜNAHIMIZ NEEEE…2000 ÖNCESİ 2000 SONRASI…BÖYLE BIR DÜZENLEME OLUR MU????MAAŞLARDA ESITLIK OLSUN HERKES PRIM ODEDI DE BIZ ODEMEDIK MI 930 TL MAAS ALIYORUM 2 ÇOCUK OKUTUYORUM.BU HAKSIZLIK GIDERILSINNN.BEKLIYORUZZ.BIZI MAĞDUR ETMEYIN

 3. HERKESE SELAM ÖNCELİKLE.ASGARİ ÜCRET 1603 TL OLDU. YAŞAM ŞARTLARINA GÖRE AZ.İNTİBAKDA 2000 ÖNCESİ VE SONRASI NEKİ?SANKİ MİLAT ÖNCESİ VE SONRASI.KOMİK Mİ?HAK HAKTIR.ÇOK BASİT.EMEKLİNİNDE ÇOLUĞU ÇOCUĞU VAR.EN ÖNEMLİSİDE İNSANLAR VEDE YAŞAMAYA HAKLARI VAR.HERKES DÜŞÜNMELİ ÖTEKİNİ BERİKİNİ.ÇÜNKÜ İNSAN OLMANIN GEREĞİDİR İNSANCA DÜŞÜNMEK VE YAŞAMAK.EY HÜKÜMET SİZDEN BEKLİYORUZ BUNLARI.DAHASI UNUTULANLAR UNUTANLARI ASLA UNUTMAYACAK.TEKRAR HERKESE SAYGILAR.

 4. Asgari emekli maaşı asgari ücretle aynı miktara çıkarılmaya çalışılıyormuş diye bir söylenti çıktı,bu sebeple intibak dosyası anayasa mahkemesinde bekletiliyormuş.Bunun aslı varmı?

  1. Merhaba,dediğiniz gibi şu an sadece söylenti ,ancak emekli ve ölüm aylıkları yeni sisteme bağlı olarak çok düşmeye başladı ileride bir düzenleme bekliyoruz.

 5. Bu adaletsizlik ne zaman son bulur ama ,bu sistemi getiren kimse ,hakkımı helal etmiyorum,böyle bir sistem olamaz,emekli olmak icin bir mücadele sonra ,hakkını gssbeden lerle bir mücadele,biz ler mezar damı rahat dedi cem,buradan yetkililer bizim bu caresizligimise de ,haksızlığa bir don versin,ler,çok komik maaşlar alıyoruz,elinizi vicdanınıza koyun,ADALET BUMU,

 6. e devlette emekli aylığı bölümüne intibak aylığı bağlama oranı sıfır diye bişe yazıyor ne anlama geliyor

 7. emekli maaşım ev kirasından elektirik su doğalğaza yetmiyor aldığım aylık 1250 tl sayğılar

 8. 2014 yılında emekli oldum 32 yıl hizmet 5900 günüm vardı 1250 tl aylık alıyorum intibak gelirse ne kadar alırım 2000 yılından önce 3600 günden emekli olanlar bizden fazla alıyor

 9. Baş vuruyu yapan arkadaş doğru karar vermiş.Yerel mahkem ve Yargıtay ciddi haksız ve hukuksuz bir karar vermiş.Malesef mahkemelerimizin tarihleri haksız ve hukuksuz karalar vermekle dolu.Bu sadece bir örnek..Konunun tarafı güçlü rüşvet veren biri olsaydı eminim o yönde karar verecekti.O ysa söz konusu olan bir haksızlığı düzeltmektir.Ve haksızlığa uğramış bir kitlenin hakkını yasal olarak vermektir.Meselenin diğer bir yanıda O gün o yasayı çıkarmış olan Hükümetin yasaya 2000 den sonrasına intibakı uygulatmaması .yolu kapatması.O yasayı çıkarırken aklıma şu geldi O günün hükümeti hangi mlvekilini yakınları için bu yasayı çıkardı sorusu aklıma getirdi..Elbette bunun düzeltilmesi gerek.İnşaAllah Yargıtay Bu haksızlığı giderecek düzeltmeyi yapıp 2000 den sonra haksızlığa uğramış insanlarımızın yasal haklarını verecektir.

 10. Hükumetin yapacağı en iyi iş,2008 yılında yaptıkları,emekli maaşı hesaplamasi konusundaki değişikliği geri çekmektir.Hangi zihniyet,insanların 1000 lira gibi bir maaşla geçinebikeceğini düşünür.Yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal.Çalışsan,her fazla çalışma baglanacak aylığı düşürüyor.Emekli olsan o parayla geçim olmaz.Bu insanlar ne yapsin,hükümete soruyorum,varsa bir önerileri..Bu ülkenin ekonimistleri,bilir kişileri,çalışma bakanları ne iş yapar

 11. ya bu kadar zor mu anayasa mahkemesinin karar vermesi bu ne yıllar oldu çok yazık isteseler hemen görüşürler niye bu kadar uzadı anlamıyorum

 12. 2000 yılından önce çalışanlar neden bu kadar korundu da ak parti dönemindeçalışan insanlar korunamadı anlamış değilim. özellikle adının adaletle başlayan bir parti böyle bir adaletsizlik gafletine düştüğünü anlayamıyorum esasında bu partinin zamanında çalışanlar daha iyi hizmet verdiler .haksızlık kısa sürede düzeltilmeli diye düşünüyorum. iktidarımız güçlüdür .hükümet çok sağlamdır. eski hükümetler zayıf ve koolisyonlarla yönetildiler öyle olduğu halde emeklilerini korumuşlar eski emekliler neredeyse yarı yarıya fazla maaş alıyorlar devlet olarak kanayan yara büyüktür acilen önlem alınmalı ve intibak hemen çıkmalı …..

 13. ÖNCE SAYGILARIMI SUNUYORUM.BEN HÜKÜMET İSTERSE İNTİBAK OLMAYACAKSADA OLUR.FAKAT İSTEMEZSE OLUCAĞI VARSADA OLMAZ.YANLIŞMI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE…ÇEŞMENİN BAŞI MESELESİ BENCE .YA SİZCE… SAYGILAR EFENDİM.

 14. Bu maas adaletsizliğinin bir an önce kaldırılması gerekir ayrıca 2017 subat ayın da emekli oldum 2016 aralıkta verilen 100 tl ikramiyeden faydalanamadım gereğinin yapılmasını istiyorum.

 15. Mahkemeden karar çıksa dahi maaşlara yansıtmazlar.Hükümetin ağzına sakız gibi doladığı kaynak yok meselesi.Ayda yılda bir kere bu konu gündeme gelir.2000 sonrası emeklilerin ağzına bir parmak bal çalınır ama bu balın tadını alamayız.

 16. böyle adaletsızlıkmı olur sen çalış çabala bırılerı kagıt üstünde oynuyarak bütün haklarını çalsın kım emeklıye haklarını verılse oyum ona ak partı mak pattı dınlemem hıç yeterrrrrr

 17. benden 400 tl fazla alan bir işçi bunun vebalı kimin boyununada bunu en kısa zamanda çuzume kavüşturun yoksa bu buyle kalırsa ben hakımı helal etmiyorum ssk emklisi

 18. Arkadaşlar, yorumların bazılarını okudum.2000 yılı sonrası memur emeklilerinin intibakı için bir olalım bu haksızlığı gidermeden yanlarında olmayalım ancak seçim dönemlerinde bazı haklar gündeme geliyor.Gelin bu hak için bir olalım, bunu gören bilen kim varsa destek verelim,Aynı iş emeklisi, aynı yıl üzerinden emekli, aynı kadro ünvan emeklisi, neden farklı farklı maaş alıyorlar? Bunun hiç kimse izahını yapamıyor. Yakın en son seçimlerde sözler verilmişti fakat seçim bitti verilen sözler unutuldu. Gelin emeklileri galaya almayanları bizde galaya almayalım, İNTİBAK HAK OLDUĞU İÇİN MUTLAKA YAPILMALI

 19. Intibak yasasinin bir an evvel cikmasini adaletsizligin giderilmesini yetkililerin bu adaletsizligi giderecegini umut ediyorum. Ayni sartlarda emekli ol 2000 oncesi 2000 sonrasi diye bir adalet olurmu

 20. 25 YILLIK BAĞKUR LUYUM.15-10-2008 DE EMEKLİ OLDUM.BAĞ-KUR DA 19.BASAMAKTAN EMEKLİ OLMAM GEREKİRKEN İLK VE SON ÖDEMELERDEN HESAPLANDIM.16 GÜN ÖNCE EMEKLİ OLSAYDIM,19. BASAMAKTAN EMEKLİ OLACAKTIM.HAKIMI HELAL ETMİYORUM

 21. İNTİBAK YASASI VE ZAM ORANLARI GERÇEK ENFİLASYON ORANLARININ ÇOK ALTINDA KALDIĞI GİBİ HUKUK DEVLETİNİN SOSYAL ADALET İLKESİNE DE AYKIRIDIR. BU DURUMUN YETKİLİLERCE DÜZELTİLMESİNİ SAYGILARIMLA BİLGİLERİNİZE ARZ EDERİM.

 22. ben şunu anlamış değilim emekli maaşı hesaplanırken 2000 yılından önce çalışan iş yapıyoda 2000 yılından sonra çalışan iş yapmamışmı böyle adalet olurmu 2ooo yılından sonraki hükümetler kendi dönemindeki çalışanı neden koruyamadı acaba böyle adaletsizlik ortadan derhal kaldırılmalı hükümet öncekilerden çok güçlü bunun üstesinden gelmeli diye düşünüyorum..

 23. Intibak yasasi bir an evvel cikmasi gerekiyor cok adaletsizlik 2000 oncesi sonrasi diye bir sey olurmu

 24. 1062 tl Emekli maaşımla kiramımı ödiyeyim doğal gazımımı elektrik suyumumu bu nasıl sosyal adalet ! yazıklar olsun hala bu çileye talip olanlara yazıklar olsun susan dilsizlere.

 25. adaletmi varki emekli maşında adalet olsun emeklide olan adaletsizlik kadar adaletsizlik başka hiç bir şeyde yok

 26. azo intibak çıkmasın niye diyeceksiniz alıştığımız bir maaş var bu maaş birden artarsa travma geçiririz diye korkuyorum.yasayı çıkaracak kişilerin bu meseleyi düşünüp uykusuz kaldıkları bir gece bile yoktur diye düşünüyorum.altı üstü 9milyon kişiyi aileleriye ortalama 15 20 milyon kişiyi ilgilendiriyor .bu insanların açıkça önemsenmediğini düşünüyorum.dikkate alınmayan fakat hergün gazete köşelerinde emekliye müjde başlıklarıyla alay edildiğimizi düşünüyorum,gazeteyi ve intibak haberi yapan çalışanlarında bunu emekliler hala okuyor ve alıyor diye alay ettiğinide düşünüyorum.olsun vatan sağolsun sonunda düşünür emekli oldum buda bir payedir. bütün emekli kardelşlerime sağlıklı günler diliyorum.

 27. Bin TL altındaki maaş alana sürekli zam yapıldı emekli maaşı eşitlemek için peki onlar benimle aynı pirimi ödedi madem emekli maaşı eşitlemek ben neden yüksek pirim ödedim enayimişim bu hangi Adalete sığar

 28. Allah rızası için yokmu halden anlayan 1000 lirayla nazil geçinecez açlık sınırında bile değiliz düzeltim şunu bizde insan içine çıkabilelim

 29. 1200tl maaş sadece ev kiram 600tl ne yeyip ne içecez ülke olarak çok geri bir ülke oloduk yani köle devri oldu zengin yine zengin fakir yine fakir ne olcak bu durum maaşlarda genel düzenleme gerekir yıllarca taşeronda çalışarak emekli oldum yanımdaki kişi ile aynı işi yapıyordum o memur ben taşeron ama ben onun yaptığı işin en az 2 kat fazlasını yapıyordum.ama maaşa gelince benim 3 katı fazlasını alıyordu nerde bu adalet sizlere soruyordum.

 30. ben alı dogan 1983 yılında sıgorta gırısım var 7104 gun ıle emeklı oldum 915 tl aylık baglandı ben 1200 1300 tl beklıyordum ama yasalar hep gerıye dogru ıslıyor ben sevınıyordum yuksek baglanıcak dıye ama husranla sonuclandı bunla ılgılı ne yapabılırım ıntıbak yasası cıkarmı ınsallah cıkarda bıraz olsun rahatlarız saydılarımla

 31. Çıkarsa şaşırırım çünki. Bizler neyiz neredeyiz kimiz bu soruları arttırabilirsiniz

 32. En çok hakkı yenen emekliler 2000 yılından sonra emekli olanlar.Adam 2008 yılında 5000 iş gününden hemde hep asgari ücret ödeyerek emekli oldu.Ben 2007 yılında 8325 gün prim ödeyerek emekli oldum. Matrahlarımda onunkinden yüksek olmasına rağmen benden yüksek maaş alıyor.sebebi şu 5000 iş gününü doldurmuş 10 sene prim ödememiş yaşı beklemiş.Bizde ise prim tamam yaş dolana kadar devam etmişiz prim yatırmaya 8325 gün olunca senemiz doldu emekli olduk.Şimdi ikimiz arasında en az 200 TL fark var o benden fazla alıyor.Nasıl bir sistem bu

 33. 2001 temmuz 14 de emekli oldum 10680 gün prim ödemişim askerlik borçlanması hariç hepsi de tavandan ödendi şu an aldığım maaş 2229.00tl alıyorum.bunda ben adeletsizlik hissediyorum. bilgisi olanlar mailime yazarlarsa memnun olurum hayırlı günler dilerim.

 34. Inanı sıkıldık ıntıbak yasasını takıp etmekden memur sıyasetcıyle ılgılı olsaydı bu yasa anında cıkardı yazık bu işçi emeklisine kımın umurunda acaba neden cıkmaz bır karar ahıretde cıkacak karar galıba

 35. Ben de 2000 den sonra emekli oldum,intibaktan yararlanamadım,bizim haklarımızı sav unan yok maaş çok az bu yasa çıksa da biraz rahatlasak.

 36. Yaşı artıkça geliri azalandır emekli , kenarda duran umudu tükenenmiş tecrübedir.Emeğince ülkenin milli gelirie katkı vermiştir. Eğer ülke üretimden övünülüyorsa emeklisine hakketiğini vermelidir. Herşeyden önce insandır insanca yaşama hakkı varrdır. İntibakı haksa;yapyırılmalıdır.Emeklinin hakları SİYASİ gündem olmamalıdır.

 37. 1000 tl li emekli maaşıyla kira elektrik su telefon yakıt eğitim ve bir evin bir aylık gıda masraflarını hesaplayıp ondan sonra elinizi vicdanınıza koyarak gerçek bir ayarlama yapın.emekli refaha ulaşırsa bu ülkede işsizlik bir anda düşer emeklide rahat eder.9 milyon emekli göz ardı edilemez ve edilmemelidir.İlgili bakanlarımız bir an önce ellerindeki diğer işleri bırakıp bu konuyu acele düzeltmek için işlemlere başlamalıdır ve en kısa sürede sonuçlanmalıdır.emekli olanların yüzde yüzüne yakını halen daha hayatını sürdürebilmek için asgari ücretle de olsa çeşitli işlerde çalışmaktadır.siz emekliyi rahata çıkarın işsizlik azalsın refah düzeyi yükselsin.

 38. türkiyede hak aramak bizim neyimize onların karnı tok böyle yapmasalar biz nasıl onlra köle oluruz nokta

 39. Bu anayasa mahkemesi kararı ne çıkmaz bir kararmış. Bekle bekle nereye kadar. Yoksa olumsuz bir karar çıktı da biz emeklilerin mi haberi yok. Sözde yaz ortalarında karar açıklanacaktı.
  Çok fazla da ümitlenme mek lazım. Devlet emekliler lehinde karar vermez.
  Aslında bu intibak yasasını devletin ortaya koyması lazım. Büyük Türkiye diyoruz. Türkiye büyüklüğünü göstermeli sosyal devlet anlayışı altında. Dünya üzerinde küçücük devletlerin bile emeklileri refah içerisinde yaşıyor. Bizim emeklilerimiz o yaştan sonra bile birçoğu çalışmak mecburiyetinde. Hal böyle olunca yaşlılar hala çalışıyor gençlere de iş yok durumu ortaya çıkıyor. Devletin bu durumu ivedi olarak çözmesi lazım. Çok geç kalındı. Emekli resmen aç ve sefil.
  Emeklinin aldığı maaş açlık sınırının da altında. Çok yazık çok.

 40. Bu hükümet intibak vermez mahkeme erteleyip duruyor çün ordakin karar verir görevden alıçak korkusu var.Bu hükümet öyle kortmuş iş olaçaklar anayasa mahkemsin üye bu kararı verir sonu olaçak diye mahkemeyi uzatıyor gazeticiler biri çıkıp demiyor mahkeme niye bu karıvermiyor sorusunu soramıyor ançak yazıyor hükümet yetkili biri mahtap bulamaz anayasa mahke hümetin yanın olmaya devam ettikleri herkes biliyor

 41. İntibak ile ilgili davanın yıllarca sürmesi işçi emeklileri derneklerinin üyelerine sahip çıkmadığını gösteriyor
  Siyasilerde emeklileri çantada keklik görüyor
  Bana göre dolaylı yoldan cumhur başkanımıza çelme atmak istiyorlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu