Emekli Bayram İkramiyeleri Ödeme Tarihleri Belli Oldu! 1000 TL İkramiye Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Emeklilere müjdeli haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emeklinin yararlandığı bayram ikramiyelerinin ödeme takvimi kamuoyuna duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2018 yılında yürürlüğe geçirilen emekliye bayram ikramiyeleri sayesinde emekli vatandaşlar ekonomik açıdan rahat bir nefes alabiliyor. Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce emeklilerin maaş hesaplarına yatırılan bayram ikramiyesi ödemelerinde 2020 yılının ilk ikramiyesi için emekliler gün saymaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 1000’er TL olarak belirlenen emekli bayram ikramiyelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını haberimizden öğrenebilirsiniz.

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılı için emeklilere mayıs ayında verilmesi planlanan Ramazan Bayramı ikramiyelerinin tarihini 1 ay öne çektiklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Türkiye’deki 12 milyon emekli vatandaş nisan ayı içinde hesaplara nakit olarak yatırılacak 1000 TL bayram ikramiyesi için meraklı bir bekleyiş içine girdi. Emeklilerin meraklarını giderecek müjdeli haber Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, önümüzdeki haftadan itibaren emekli vatandaşlara verilen 1000 TL bayram ikramiyelerinin hesaplara yatırılmaya başlayacağını duyurdu. SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur emeklilerini yakından ilgilendiren bayram ikramiyesi nisan ayı ödeme takvimi açıklandı.

SSK Emeklileri İkramiyelerini Hangi Tarihlerde Alacak?

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon kişi için verilecek olan Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri önümüzdeki haftadan itibaren hak sahibi vatandaşların hesaplarına nakit olarak yatırılacak. Erken ödeme kararının çıkmasının ardından emekliler 7 Nisan ile 11 Nisan tarihleri arasında 1000 TL ikramiyelerine kavuşurken, dul ve yetimler de hisseleri oranında ikramiye alacaklar. SSK kapsamında olan emekli vatandaşlara sahip oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tahsis numaralarının son rakamına göre ikramiyeleri şu tarihlerde yatırılacak:

  • Tahsis numarasının sonu 17 – 18 – 19 olanlara 7 Nisan Salı günü
  • Tahsis numarasının sonu 20 – 21 – 22 olanlara 8 Nisan Çarşamba günü
  • Tahsis numarasının sonu 23 – 24 olanlara 9 Nisan Perşembe günü
  • Tahsis numarasının sonu 25 – 26 olanlara 10 Nisan Cuma günü

SSK emeklilerinin Ramazan Bayramı ikramiyesi olan 1000 TL’yi çekmek için SGK’ya ayrıca müracaat etmelerine gerek kalmayacak. Hak sahibi emekli vatandaşlar maaşlarını aldıkları bankanın ATM’lerinden veya şubelerinden 1000 TL nakit ikramiyelerini tahsis numaralarına göre belirlenen tarihlerde kolaylıkla çekebilecek.

Bağkur ve Emekli Sandığı Emeklilerini Hangi Tarihlerde Alacak?

SSK dışında Bağkur ve Emekli Sandığı’na tabi olan emekli vatandaşlar ise Ramazan Bayramı ikramiyelerini 11 Nisan Cumartesi günü emekli hesaplarında görebilecek. Ödemeler kapsamında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı sigorta kolları fark etmeksizin bütün emeklilere 1000 TL nakit ikramiye ödemesi yapılacak.

Emekliler bu tutar üzerinden ikramiyelerini alacakken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul ve yetimlere ve iş göremezlik aylığı alanlara da ikramiye ödemeleri belirli oranlarda yapılacak. Dul ve yetimlere, ölüm aylığı oranında ikramiye verilecekken sürekli iş göremezlik aylığı alan hak sahiplerine de iş göremezlik derecesi oranında nakit ikramiye verilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 2 aylık alanlara ise kurumda kaydı bulunan 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ikramiye ödemesi yapılacak.

Emekli vatandaşların ikramiye ödemeleriyle ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de bu ikramiyelerden kesinti yapılıp yapılmadığı konusu olarak öne çıkıyor. Borcu olan vatandaşlar bu ikramiyelerden endişe duymadan yararlanabilecek. Mevzuata göre bayram ikramiyelerinden kesinti yapılamıyor ve haczedilemiyor.

Nisan Ayı Zamlı Emekli Maaşı Yattı Mı? SGK Emekli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı Çalışanlara Müjde! Milyonlarca Çalışanı ve Emekliyi Yakından İlgilendiriyor!

49 Yaşında Emeklilik Hayal Değil! SGK 3600 Gün Prim İle Erken Emeklilik Şartları Açıklandı!

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben.emekilim.maasim.nisani.17.siden.yatacak.ben.bayram.ikramyesi.alirmyim

    1. Merhaba
      Bayram ikramiyesi yardımından tüm emekli vatandaşlarımız faydalanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu