Emekli Asgari Ücret 2018

Emekli olanların emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışma hakları bulunmakta. Bu şekilde çalışma olması halinde emekli maaşları kesilmemektedir. Çalışan emeklilere ödenecek asgari maaş ise brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. . 2018 yılı brüt ve net asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren SGDP’ye tabi çalışan emeklilerin de sigorta prim maliyetleri ve net maaş tutarı belli oldu. Bu yazımızda sosyal güvenlik destek primi hesaplama 2018, emekli çalışan sigorta primi hesaplama, çalışan emekli sigorta primi ne kadar gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Emeklinin işverene maliyeti 2018, emekli çalışan asgari ücret 2018

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası SGDP’ye tabi çalışan emeklinin net asgari ücret ve işverene maliyet hesabı şu şekilde olacaktır.

sgdp maaş hesaplama 2018

 • Brüt asgari ücret: 2029,50  TL
 • SGDP İşçi hissesi %7,5: 152,21 TL
 • Gelir vergisi matrahı: 1.877,29 TL
 • Gelir vergisi %15:281,59 TL
 • Damga Vergisi % 07,59: 15,40 TL
 • Kesintiler Toplamı: 449,09 TL

Kesinti sonrası asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret: 1.580,30  TL

Asgari geçim indirimi dahil emekli çalışan için net asgari ücret 1732,51 TL. 

Emeklinin işverene maliyeti 2018

 • Brüt asgari ücret: 2029,50 TL
 • SGDP İşveren hissesi % %24,5: 497,22 TL
 • İşverene toplam maliyeti: 2.526,72 TL

Emekli çalışan ssk primi ne kadar 2018

Sosyal Güvenlik Destek primine tabi çalışan bir emekli için işveren brüt ücretin %32’si kadar sigorta primi öder. Destek primine tabi çalışan emekliler için işverenler sigorta prim indirimlerinden yararlanamaz. Dolayısıyla;

 • 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında emekli çalışan birisi için işverenin ödeyeceği en düşük sigorta prim tutarı aylık olarak 549,44 TL olacaktır.(Asgari ücret desteği dahil)

Çalışan emekli maaşından kesinti 2018, ayrıca emekli aylığından kesinti olur mu?

4a SSK kapsamında çalışmaya devam eden bağkur, ssk emeklisinin emekli aylığından ayrıca SGDP kesintisi yapılmaz. Zaten esnaflık yaptığı için maaştan %10 SGDP kesilmesi olayı da 2016 Şubat ayında çıkarılan torba yasa ile kaldırılmıştı. Yani artık çalışan emekli maaşlarından hiç bir şekilde SGDP kesintisi yapılmıyor.

SSK, Bağkur, Memur emeklisiyim, 4a SSK kapsamında çalışırsam emekli maaşım kesilir mi 2018?

Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi çalışmanız halinde emekli maaşınız kesilmez. Bunun için işverene özellikle emekli olduğunuzu iletmeniz gerekiyor. İşvereninizin de sigorta bildiriminizi “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” belge kodu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapması gerekiyor. Eğer işvereniniz sizi “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” belge kodu ile SGK’ya bildirirse emekli maaşınız kesilir.

Sigortalı çalıştım emekli maaşım kesildi, yeniden bağlanması için ne yapmam gerekir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere işveren sizi “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” belge kodu yerine “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” belge kodu ile bildirirse takip eden ödeme dönemi başından itibaren emekli maaşınız kesilir. Bu durumda işverenin bağlı bulunduğu SGK’ya dilekçe ile başvurarak sigortalı işe giriş bildirgenizi düzelttirmesi ve hizmet bildirimi yapmışsa bu hizmetlerin de SGDP’ye çevrilmesi için İptal ve Ek aylık prim hizmet belgesi vermesi gerekiyor. İşveren talebi üzerine SGK işveren servisi gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra sizin de tekrar emeklilik servisine emekli maaşınızın yeniden bağlanması için başvuru yapmanız gerekir.

Bu durumda emekli maaşınız kesildiği tarih itibariyle yeniden bağlanır. Almadığınız aylıkları toplu olarak alırsınız.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba vergi indirimi ile emekli oldum net maaşım 2200 sgdp ile çalışırsam net maaşımdan kesinti olur mu

 2. Merhaba; SGK dan emekliyim,Zam yerine enflasyon farkını yapıldı diyerek maaşımıza eklendi.Peki Asgari ücret ayarı ne zaman olacak bu beklenti içindeyiz.Özelliklede 2000 den sonra emekli olanlar asgari ücretin altında maaş alıyoruz.Bu işartlarda verilen enflasyon farkı geçinmemize yeterli olacağınımı düşünüyorlar acaba?

 3. Merhaba,
  İşçinin SGK’sını 2029,50 ‘den, brüt maaşını ise 1900’den göstersek bu mümkün mü? Bu durumda SGDP’yi 1900 üzerinden mi hesaplamamız gerekiyor?

 4. Sgdp ile bir şirkette çalışıyorum ne kadar maaş vermeleri lazım acaba askeri.

 5. merhaba 4/a emeklisini kapıcı olarak part time çalışması durumunda ne kadar sgdp ödenmesi gerekir ?

 6. Merhaba
  Emekliyim sgdp kapsamında çalışıyorum.Maaşım asgari ücretin üzerinde.
  Asgari ücretli olup sgdp kapsamında çalışanlara ek bir ödeme yapılıyor bana yapılmıyor.
  Bu doğru bir işlem mi

 7. İyi günler şöför olarak emekli çalıştıracağım ayda 8 gün kısa süreli kapsamında ne kadar pirim öderim ? ziraat bankasından emekli çalışan maaşında kesinti olurmu?

 8. memur emeklisiyim.asgari ücretle sigortalı olarak çalışıyorum.emekli maaşımdan aylık 100 lira kesiliyor.bu kanunlara uygunmu emekli maaşından kesinti gerekiyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu