Ek5 Tarım Sigortalılar ile İlgili SGK Denetimi

Ek5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyebilmeniz için tarımda süreksiz yani mevsimlik işlerde çalışıyor olma şartı aranıyor. Eğer tarımda çalışmıyorsanız SGK denetimine tabi tutulabilirsiniz.

Kimler İsteğe Bağlı Ek5 SSK Kapsamında Prim Ödeyebilir?

Bilindiği üzere 2011 yılında 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen Ek5 inci madde ile tarım ve orman işlerinde süreksiz çalışanlara isteğe bağlı olarak ssk ödeme imkanı getirilmiştir. Süreksiz çalışmaktan kasıt mevsimlik olarak çalışmak, gündelikçi işlere yövmiyeci olarak gitmek v.s. yani sürekli olmayan bir çalışmayı ifade etmekte.

Tabi bizim insanlar da işin kolayını bulunca daha doğrusu ssk isteğe bağlı olunca ek5 tarım sskya yönlenmeye başladılar. İşin garip tarafı da ne biliyor musunuz? İlk Zamanlar SGK personelinin kendisi de ssk kapsamında hizmet eksiği olanların eline verdi Ek5 ssk formunu git bu kapsamda hizmetlerini tamamla sskdan emekli olabilirsin dedi.

Bakıyorsun adam İstanbul’da, Ankara’da ya da ne bilim İzmir’de şehir merkezinde ikamet ediyor. Tarımla yakından uzaktan alakası yok. Belki hayatında bir kez bile tarımda çalışmamıştır ama Ek5 isteğe bağlı kapsamında prim ödüyor. Şimdi burada suçlu kim?

Ek5 formunu onaylayan muhtar mı? Önce form verip git Ek5 öde sonra da iptal ederiz tarımda çalışmıyorsan diyen SGK mı? yoksa formu onaylayan il/ilçe tarım müdürlüğü mü? Yoksa tarımda çalışmadığı halde yine de ek5 kapsamında prim ödeyen vatandaş mı?

Burada suçlu aramaktan ziyade SGK’nın en başta tarımda çalışmayanları ek5 kapsamında tescil etmesi hata. Madem şüpheli bir durum var tescili açmayacaksın o zaman. İlk önce denetimi yapacaksın. Vatandaşın burada suçu ne?

Peki Ek5 Tarım SSK ile İlgili Denetim Olursa Ne Olur?

Öncelikle şunu belirteyim. Evet bu konuda bir denetim süreci var. SGK artık bu işi sıkı tutmaya başladı. tarımda ya da orman işlerinde çalışmadığı halde ek5 sigorta ödeyenleri takibe aldı. Peki nereden bilecek ki tarımda çalışmadığınızı? Sonuçta sürekli bir çalışma değil. İşte olayın özü burası. Bana soracak olursanız ben de neye göre denetim yapacağını bilmiyorum.

Yani diyelim ki sordu size tarımda çalışıyor musunuz? Evet iş çıktıkça tarlada, bağda bahçede , gündelik işlerde çalışıyorum diyeceksiniz. Geçmişe dönük çalışmadığını nereden tespit edecek. Ya da muhtara soracak. Muhtar ya bilmiyorum diyecek ya da evet çalışıyor şahidim diyecek. Bilmiyorum diyen muhtara sormazlar mı madem bilmiyordun formu neden imzaladın diye?

İşin özeti değerli okuyucular;

Eğer gerçekten tarım işlerinde süreksiz çalışmıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemeyin. Hadi bugüne kadar ödediniz diyelim . Gidin ve durdurma dilekçesi verin. Eğer denetim süreci başlatıldıysa da denetmen size sorduğunda iş çıktıkça gündelik işlere gidiyorum deyin. Muhtara da söyleyin. Muhtar da aynı cevabı versin.İleride pişman olacağınız şeyler yapmayın. 

SAYGILARIMIZLA.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Merhaba , EK 5 tarımı hakkında gerçekten doğru olan nedir kafamız karıştı. Önce devlet al bunu git Ek 5 yaptır emekli ol diyor şimdi bunu yapmayın yasak diyor . Peki orada çalışan memurlarbu türlü bir bilgi paylaşımını neye güvenerek yapıyor. Bunca insanın sigortası iptal edildi diyelim , bu insanlar haklarını nasıl arayacaklar? Devlet buna teşvik edip daha sonra iptal edip üzerine birde ceza kesip para alırsa bu aldatmaya girmeyecek mi ? Size dedik yapın Ek 5 tarım sigortası ama yasakmış olmadı yandı paranız mı diyecekler?
  Bu konuda açık varsa bu suçu kim üstlenecek? Orada çalışan memura git Ek 5 tarım sigortası yaptır deme yetkisini veren kim? Açıklanması gereken bir konu .

  1. Merhaba;sadece tarım işlerinde süreksiz çalışanlar Ek-5 tarım sigortası yaptırabilir.Doldurduğunuz formda Açıklama kısmında bunlar yazıyordu.İmza atarak kabul etmiş oluyorsunuz.

 2. Bu konuda oldukça muzdaribiz biz ek5 sigorta yaptırdık iki yıldır prim ödüyöruz fakat sgk il müdürlüğünden yazıngeldi bize şayet tarimfa faalşyette bulunmuyorsanız sigortalılığınız iptal edikir ve ödemiş olduğunuz paralar kurumumuza ek gelir adı altına kalır sizin sigortalılık durumunuz fesh edilir ibaresi var oysa bizler köylü insanız yaz aylarında bağımızda bahçemizle uğraşıp sigortalı olmuşuz böyle olduğunuz halde tedirginiz sgk ne yapmak istiyor 12 ay bu ülkede hiç kimse tarimla ilgilenmiyor belki belli bölgeler dışında yok adam istanbulun göbeğşnde ek5 sıgorta yaptırıyorsa bize bu işkence niye

 3. sahte sigortalılık dolandırıcılık değildir velev ki kişiler isteğe bağlı sigortalı devlet dolandırılmamış pirim ler ödenmiştir bu konuda yargıtay’ın kararı vardır buda emsal teşkil eder Yargıtay 15. Ceza Dairesi vermiş olduğu karar (2013/28434 Esas, 2014/11398 Karar): kimse korkmasın olmadı ahim var adı üstünde isteğe bağlı sigorta kaldı ki bunu devlet isteğe bağlı sigortalılık kurdu normal ssk lı dahi olsak bir işyerinde çalışmadan pirimlerimizi ödemek suç değildir

 4. Madem tarımda calışan ek5 ödeyecek serbest çalışan ne ödeyecek kimse bir şey olur diye parasını verdiğimiz halde göstermiyor s eskisi gibi isteğe bağlı sigorta baslatsınlar

 5. Sırf tıklansın diye yalan haber yazıyorsunuz.ortada ne denetim var ne denetime uğrayan. Bu konuları fazla deşmeyin

  1. Merhaba.
   Biz sırf tıklansın diye haber yazmayız. Sayfamızı incelerseniz böyle olmadığını anlarsınız. Son bir ay içinde bu konu ile ilgili en az 500 soru geldi. Sallama haber yapmıyoruz.

  2. sanırım alper beyde tarım ile uğraşmadığı halde, ek 5 tarım sigortası yatıranlardan olsa gerekkki, bu yazıya kızmış. çiftçi bağkurundan muhafiyet belgesi aldığım için, çiftçi bağkuruna dönüş yapamadım. bana sgk dan ek 5 tarım sigortası yatıra bilirsiniz dediler. fakat tarım ile uğraşmıyorsanız, araştırma yapıldığında, yatırdığınız ek 5 tarım sigortanız iptal olur diye bilgide verdiler. ben ek 5 tarım sigortasının varlığından bu site sayesinde haberdar oldum. çıkıp burada yazılan yazıları kafanızdan uyduruyorsunuz diye bu güzel yazıları paylaşan kişilerin paylaşım hevesini kırıyorsunuz. aslında tarım ile hiç alakası olmadığı halde ek5 tarım sigortası yatıranların sigortalarını araştırıp iptal etmeleri gerekir. bu suistimali, 4 a sigortasındada yapıyorlar. çoğu kişiler müthayitlerle anlaşıp. inşaatta çalışır gösterip. sigorta parasının yarısını mütaite ödeyerek 4 a dan emekli oluyorlar diyede duyum alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu