İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

18.06.2019
1.518
A+
A-
İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

İsteğe bağlı SSK ödemeleri ile emekli olma şartları özellikle ev hanımları ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. İsteğe bağlı sigortalı olma şartları Bağ-Kur 4B olarak kabul edilmektedir. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına göre yaş ve ödeme planları da buna göre düzenlenmektedir. Buna göre şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Kişinin kendi sigortalılığı sebebiyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı SSK özellikle sigortasız olarak çalışan ya da ev hanımları için emekli olmanın önünü açan bir sistemdir. Zorunlu sigortalı olmak için aranan koşullar ise:

 • Tam zamanlı sigortalı olmaması,
 • 30 günden az çalışıyor olmak gerekmektedir.

Bunlara göre isteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğine bağlı olarak prim ödenmesi amacıyla uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarına yardımcı olan sigorta türüdür. Bu noktada kişiler emeklilik ve ölüm sigortalarını kendileri ödemektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Kadar 2019?

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri 2019 tarihinden itibaren yapılmaktadır. Buna göre sigorta kolları için ödenecek olan prim tutarları ise:

 • Ek 5 tarım sigortası 583 TL olmaktadır,
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur primleri 649,44 TL olmaktadır,
 • Ev hanımları isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemeleri ise 541,20 TL olmaktadır.

Buna göre isteğe bağlı sigorta primi 5510 sayılı olan kanunun 82. Maddesi kapsamında belirlenmiş olan prime esas olan kazancın alt sınırı ve üst sınırı arasında, sigortalı kişi tarafından belirlenmiş olan prime esas aylık kazancın yüzde 32’si olmaktadır. Bu ödemelerin yüzde 20’si malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olurken, yüzde 12’si ise genel sağlık sigorta primi olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortadan emekli olma şartları SSK üzerinden emekli olma şartları ile aynı olmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin de gerekli şartları sağlamış olması gerekmektedir. Öte yandan şartlara uygunluk gösterilmesi halinde 3600 gün üzerinden de emekli olabilme şansı ortaya çıkmıştır. Buna göre 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler 3600 gün ve 10 senelik sigorta süresinin tamamlanmasından sonra da diledikleri zaman emekli olma hakkı bulunmaktadır. Öte yandan 4500 gün ve 60 yaşın öte yandan 25 senelik sigorta süresinin tamamlanması ile yaş haddi ile emeklilik sağlanabilmektedir. Buna göre 01.05.2008 tarihinden sonra girişi olan kişilerin yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400 gün ve 63 yaşının tamamlanmış olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Toplu Ödeme

İsteğe bağlı emekli olmak için toplu ödemeler belirli zamanlarda yapılmaktadır. Borçları sebebiyle emekli olamayan hem SSK hem de Bağ-Kur çalışanlarının Ekim sonuna kadar başvuru yapması gerekmektedir. Bu peşin ödeme şansı sayesinde emeklilik hakkı elde edilmektedir. Buna göre vatandaşların vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumuna başvurarak bu haktan yararlanmaları mümkündür. Buna göre borcun faizinin silinmesi de söz konusu olmaktadır. Buna göre aranan şartlar ise:

 • İlk olarak kişinin yaş, yıl ve prim günü şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Buna göre emekli olmayan kişiler, toplu ödeme şartları ile emekli olabilmektedir. Bu şartların tamamlanması için doğum, askerlik borçlanması ve ihyadan faydalanmak da mümkün olmaktadır.
 • Bu hizmetten faydalanmak için 31 Ekim’e kadar SGK’ya başvurması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemelerinde primler asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Asgari ücretlerinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Yüzde 12’si ise genel sağlık sigortasına aktarılmaktadır.
 • En az ücretin ise maksimum 7 katı oranında prime esas kazanç belirlenmesi yapılması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ise 4B Bağ-Kur için aylık 649,45 TL olmaktadır.
 • Ek 5 tarım sigortası için aylık 583,47 TL olmaktadır.
 • Ev hanımları için 541,23 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için genel sağlık sigortası sistemine dahil olunması gerekmektedir. Öte yandan sağlık hizmetleri konusunda isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin diğer sigorta kollarına da tabi olan vatandaşlarla aynı haklara sahiptir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigortanın sonlandırılması bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortanın sonlandırıldığı durumlar ise:

 • İsteğe bağlı sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda vefat ettiği tarih itibari ile sigortalılık sonlandırılır.
 • İsteğe bağlı sigortadan kendi isteği ile ayrılmak isteyen kişilerin başvuru yapmaları halinde sigortalılık sona ermektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödenirken emekli olan kişilerin son prim ödemesinin gerçekliği tarih itibari ile sigortalılıkları sonlandırılmaktadır.

Öte yandan isteğe bağlı sigortalı olabilmek için kişinin 4A kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Aktif şekilde ticari vergi kaydının olmaması gerekmektedir. Öte yandan emeklilik hükümlerine sahip olunmaması da gerekmektedir. Bunun dışında ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta

Ev kadınları için isteğe bağlı sigorta özellikle ev bütçesine katkı sağlamak için çalışan hanımlara sunulmuş bir hizmettir. Ev hanımı sigortası olarak da isimlendirilmiş olan bu durumdan faydalanmak için isteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada isteğe bağlı olarak ödenmiş olan en düşük tutarlı primlerin ev kadınları tarafından ödendiğinin bilgisi bu noktada önem teşkil etmektedir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanması için:

 • Yönerge kapsamında belirtilmiş olan mesleklerin yapılıyor olması gerekmektedir. Bunlar; ev süs eşyaları satmak vs.
 • 4A SSK kapsamında herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Aktif olarak ticari vergi kaydının bulunmuyor olması gerekmektedir.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak önem teşkil eder.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak gerekmektedir.
 • Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olması için 9 Bin gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Ev kadınları isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini 541,20 TL olarak ödemektedir. Öte yandan diğer kişiler isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemelerini 649,44 TL olarak yapmaktadır. Ek 5 tarım sigortası ödemeleri ise 583,48 TL olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmak şartları:

 • İsteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurularda kişilerin aktif olarak sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgili maddelere göre aylık 30 günden daha az çalışıyor olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalılık için yapılan başvurularda Türkiye’de ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerin sigorta talep dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Şartları

Rapor Parası Nereden Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1283 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  ek 5 ödüyorum.2200 günüm var .3600 günde emekli olmayı düşünüyorum.1971 doğumluğum ödeme güçlüğünden dolayı dondurduğumda daha sonra dondurulan günlerin primlerini ödeyebilirmiyim …dondurulduğunda sağlık hizmeti alabilirmiyim…ödemediğim için içra olur mu…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dondurulduğunda sağlık hizmeti alamazsınız. Dondurma diye bir şey de yok zaten de. Durdurabilirsiniz. Durdurduktan sonra durdurduğunuz tarihten sonraki kısımları toplu borçlanamazsınız.

 2. TAHİR dedi ki:

  d t 04.06.1957 sigorta tarih 1.1.1987 toplam gün 2157 gün vardı sonra isteye baglı bagkur 155 gün ödedim sonra bagkuru kapatıp ek 5 tarım sigoryası yaptırıp ödemeye devam ediyorum şu an toplam gün 2615 ve 155 gün bagkur ödemem var askerlik borçlanması yapıp ne zaman emekli olabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   3600 gün ile 60 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 3. mehmet dedi ki:

  mrb ben 2005 tarihinden bu yana yurt dışında değişik firmalarda değişik ülkelerde çalışıyorum ve yabancı firmada çalıştığım için sgk yatmiyor haliyle çalıştığım ülkelerden calistigima dair pasoportda oturum hariç bir belge yok ben bu geçmiş gunlerimi nasıl öderim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çalıştığınıza dair elinizde resmi belge olması gerekir borçlanma için.

 4. Ahmet dedi ki:

  Mrh ben 1964 digumluyum ve 1985 de sogorta girisim ve 1700 gun prim odemem bulunuyor 2008 de 1100 gun 4b odemem bulunuyor simdi ise ek 5 tarim sigorta oduyorum oda su an 1100 gun oldu askerlik felan borclanmadim ..ne zamn ve gangi sartlarda emekli olabilirim..simdiden tesekkurler..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sigorta ilk başlangıç tarihiniz tam olarak hangi tarihte?

 5. lderen dedi ki:

  15.04.1960 dogumluyum.ilk sigorta girisim 1981.. 1980./84/93 olmak uzere uc cocuk var..iki yildir istege bagli prim (4b)oduyorum..tarim sigortasina gecis yapsam olurmu…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   TArım sigortasına geçmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. daha erken emekli olursunuz. 84/93 yıllarında doğan çocuklarınız için de doğum borçlanması yaparsınız.

 6. aysun dedi ki:

  slm ben 1974 doğumluyum sgk girişim 1988 244 günüm var 2 cocuğum var 2014 ten buyana ek 5 ödüyom nasıl emekli ola bilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK ilk tarihinizi ayrıntılı olarak yazar mısınız lütfen.

 7. Oya dedi ki:

  MRH BEN OYA, 1976 DOGUMLUYUM VE 24.10.2001 SSK BASLANGIS. SSKDAN 2332 PRİM GÜNÜM VAR ŞUAN ÇALIŞMIYORUM İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPARSAM MI YOKSA DISARDAN SSKLI BI ISTE CALISARAK MI EMEKLI OLMALIYIM EMEKLILIKTE VE PRIM GUN SAYISINDA IKISI ARASINDA FARK VAR MI HANGISI DAHA AVANTAJLI LUTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İsteğe bağlı sigortadan kastınız nedir acaba?

   1. oya dedi ki:

    hocam mrh, cevabımı çok geç yazdığım için öncelikle özür dilerim, sigorta günümü doldurmak istiyorum sigortalılık günlerim hem boşa gitmesin hemde emekli olabilmek için, çalışarak doldurmak mı yoksa ev hanımı olarak isteğe bağlı prim ödeyerek mi sigortamı doldursam daha avantajlı olur? istege baglılığın dezavantajı nedir çalışarak emekli olmaktan? şimdiden ilgi ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

    1. Oya dedi ki:

     hocam mrh, cevabınızı bekliyorum teşekkürler

     1. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba Oya hanım;sorunuzu tekrar alabilir miyiz ?

 8. Kemal dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 02.08.1989 dogumluyum. SGK 4A girisim 28.04.2008 ve sadece 3 gunluk calisma..

  13 Eylul 2013 tarihinden itibaren yurtdisinda calisiyorum ancak Polonya Turkiye arasinda ikili bir saglik anlasmasi yok galiba. Ben Turkiyede nasil emekli olabilirim? Borclanma durumu falan mi oluyor, biraz aciklayabilir misiniz acaba?

  Turkiyede sigortam olur mu, ne kadar surede emekli olabilirim, yaklasik ne kadar bir meblag odemem gerekir? Lutfen yardimci olabilir misiniz?

  Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Türkiye’de SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamalısınız. Polonya ile anlaşma yok. Polonyadaki çalışmaları Türkiye’de borçlanamazsınız.

 9. Metin dedi ki:

  Merhaba
  4a kapsamında çalışmaktaydım normalde 5750 gün ile emekliliğe hak kazanıyorum şu an işsiz kaldım son 370 günümü ne şekilde ödemem gerekiyor emekli maaşımda ne kaşarlık kayıp yaşarım taşı.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kalan prim gününü isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabilirsiniz. Ortalamanızı çok fazla etkilemez.

 10. ali çelebi dedi ki:

  merhaba ben ali,ilk sigorta girişim 01/02/1990 ve toplam 272 günüm var.hasta olduğum için çalışamadım, şimdi de malulen emekli olmak istiyorum ve ek5 tarım sigortası ödemeye başladım. 09/11/2016 tarihinde ek5 başlattım. askerliğimi de ödersem ne zaman emekli olabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Malulen emeklilik için en az 1800 günü tamamlamanız gerekir. Ayrıca en az %60 üzeri işgücü kaybı olması gerekir.

 11. guler dedi ki:

  merhabalar 1984 dogumluyum ilk sigorta girisim 2005 daha sonra 2012 yilinda ek 5 e gectim bi yil yatirdim 2013 de durdurdum suan toplam 1044 gunum var yilbasinda actirmayi dusunuyorum ne kadar yatirmam gerekiyo

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün 58 yaşı tamamlamanız gerekli. Ek/5 tarım ssk 2016 yılı en düşük prim tutarı 435,00 TL. 2017 Ocak ayından itibaren zamlanır.

 12. Merve K. dedi ki:

  Merhabalar annem 1972 doğumlu , 1989 da sigortaya girişi şuan toplam 1000 günü var ek5 tarım sigortası ödesek ne zaman emekli olur ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   58 yaş ve 3600 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Tam giriş tarihini yazarsanız normal emeklilik şartlarını da hesaplayabilirim.

 13. Merve dedi ki:

  1989 yılında girdi sigortaya

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ay gün ve yıl olarak lütfen.

 14. Musa dedi ki:

  Ben Rusya da sigortasız çalışıyorum ve türkiyede ek 5yaptırıyorum acaba bir sorun yaşarmıyım lütfen beni bilgilendirebilir misiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İkamet adresiniz türkiye ise herhangi bir sıkıntı olmaz.

 15. K.A dedi ki:

  Merhaba ben 1970 doğumlu bayanım. 18.11.2006 tarihinden beri sigortalı olarak çalışmaktayım. Toplam SGK prim gün sayım 3167 olarak gözüküyor. 3600 günü doldurduktan sonra dışarıdan kendim ödeyerek emekli olabilir miyim? Ve ne zaman emekli olabilirim?
  Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ssk kapsamında 7000 gün 58 yaşı ya da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız halinde emekli olursunuz. 3600 gün ile emekli olamazsınız

 16. cahit dedi ki:

  Sayın Sgk Uzmanım.Güne Takılan Sigortalılara Geriye dönük gün borçlanma hakkı verilmesi ile ilgili bir gelişme varmı.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu yönde bir düzenleme yok.

 17. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Emekli İiçilerin Zam Oranı Tahmini Ne Verilir.Bilgi Rica Ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yüzde 3.73 olması bekleniyor 2017/ocaktan sonra.

 18. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.2000 Sonrası İntibak Düzenlemesi İle ilgili Hükümetin Bir Çalışması Varmı.Bilgi RicaEderim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef şu anda bu yönde bir düzenleme yok.

 19. SEVGİ dedi ki:

  1 mart 1959 doğumluyum. 1 haziran 2010 tarihinden beri tarım bağkuru ödüyorum. Ne zaman emekli olurum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   5400 günü tamamlamanız gerekiyor en az. 5400 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 20. fatma dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Annem Babamdan ölüm aylığı alıyordu oda öleli 5 sene oldu.ben kızı olarak evliyim.ve kocam emeklidir.ben ölen annemden aylık bağlatabilirmiyim.ben emekli deyilim.bilgi verirseniz sevinirim.saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evli olduğunuz için alamazsınız. Kız çocukları için bekar olmaz ve sigortalı çalışmama şartı aranır

 21. fatma dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Peki Eşi Ölmüş Dul Kocasından Maaş Alan Kızı Alabilirmi.Saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşin ve babanın ölüm tarihine göre değişir durum.SGK ile görüşün.

 22. cahit dedi ki:

  Sayın Değerli Uzmanım.Size Göre Gerçeğe En Yakın Emekli Maaş Hesaplanan Site Hakkında Bilgi Verebilirmisiniz. Sigortalı Siteler içinde.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   http://www.sgk.gov.tr
   Diğerlerine aldanmayın. Emeklilik hesabı zordur.

 23. cahit dedi ki:

  Vermiş Olduğunuz http://www.sgk.gov.tr Adresinden emekli maaş hesaplama sitesini bulamadım.yardım ederseniz sevinirim.

 24. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Vermiş Olduğunuz wwwsgk.gov tr Adresinden emeklilik maaş hesabı sitesini bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

 25. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım.zaten ben emekli maaşını sizin vermiş olduğunuz siteden hesbediyorum.sağolun.teşekürler.

 26. serap dedi ki:

  mhb 1999 girişli ssk da 278 gün çalıştım 2002 ve2010 doğumlu iki çocuğum var tarım siğortası ek5ten sigortalı olabilir miyim doğum borçlanması ödeyebilir miyim bu arada üniversitede5yıl doktora çalışması yaptım bu süreyi de borçlanabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sigorta başlangıcından sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doktora yaptığınız süreleri de borçlanma hakkınız var.

 27. reyhany dedi ki:

  merhabalar, 82 sigorta girişli 60 yaşında bir bayanım. 808 gün bağkur +ssk 3445 günüm var. ssk’ dan emekli olabilmek için kalan 145 günümü çalışmadan nasıl öderim ?

 28. İsa karaca dedi ki:

  Mrhb ben 18 02 2007 tarihinde tarım sigortasına giriş yaptım ama hiç ödeme yapmadım sonra 08 03 2008 tarihinde Bağ-Kur’a girdim şu an 3185 gün ödedim ilerde ödemediğim tarım sigortasına tekrar dönüş yaparak emekli olabilme şansım varmıdır acaba

 29. ibrahim dedi ki:

  iyi günler annem 1963 doğumlu. isteğe bağlı sigorta başlangıç yılı ise 2009. öncesinde herhangi bir sigortası yok. emeklilik tarihi hangi yıl olur? şimdiden teşekkür ederim.

 30. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Devamlı Sordum.Güne Takılan Sigortalılara Gün Borçlanma Hakkı Verilecekmi.Hiç Bir Ümit Yokmu.Bilgi Rica Ederim.

 31. F. Reyhan Uslu dedi ki:

  Merhaba, sigorta girişim staj döneminde 01.10.1987. İlk prim ödeme 20.02.1997. SSK prim 30.09.2009 tarihinde 2108. Daha sonra isteğe bağlı giriş 19.11.2009 bugüne kadar 2532. Hocam en avantajlı ödeme ve en erken emeklilik durumu itibari ile ne yapmalıyım ? Tarım sigortasına geçmeyi de değerlendirirsek sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Staj girişi emeklilikte esas alınmaz. En erken SSK kapsamında emekli olabilirsiniz. SSK’dan 56 yaş ve 5825 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 32. Ömer karakay dedi ki:

  Hocam bağkur ssk dan az ise bağkurdan sonra ssk ya geçildiğinde 1260 gün şartı varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK’dan emekli olabilmeniz için en az 1260 gün SSK kapsamında çalışmanız lazım.

 33. Ömer karakay dedi ki:

  Hocam toplamda sskdan 1984 1998 arası 1770 günüm var arada 1998 2000 arası 616 gün bağkurum var sonra 2012 2016 arası 1215. Gün ek 5 ödedim vergi indirimim var %43 raporum var bağjurdan sonra 1260 gün ssk olmama gerek varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK’dan emekli olabilmeniz için son 7 yıllık hizmetin en az 3,5 yılının (1260 gün) ssk olması gerekir. Sizin verdiğiniz bilgilere göre zaten son 7 yıllık hizmetin ssk kısmı 3,5 yıldan fazla. 1260 gün ssk ödemenize gerek yok.

 34. Yasin koşuk dedi ki:

  merhaba hocam 1974 doğumluyum 1989 ssk girişim var ama 1993 yılı pirim ödemesi oldu toplam 450 günüm var 2000-2001 yılları arası bağkurum var 2007 inin 8.ayından bu tarihe kadar aralıksız tarım ssk ödüyorum ne zaman emekli olurum birde tarım ssk yı iptal edip normal ssk ya geçsem nasıl emekli olurum SAYGILARIMLA

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK ilk giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?

 35. Fedai dedi ki:

  Hocam bir iş yerinde part time olarak çalışıp eksik günleri de ibs olarak tamamlıyorum fakat bankaya yatırmya gittiğimde ek 5 sisteminde yattığını söylediler makbuzda ek5/ek/6 5g ibs topluluk diye yazıyor sgk gov tr de gunlerimi kontrol ettiğimde 30 günden az diye görünüyor ben hangi kapsamda görünürüm ek 5 tarımla alakam varmı emekliliği etkilermi (saygılar)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok ödeme kodu o şekilde. Ek5 ssk ile bir ilginiz yok.

 36. Yasin koşuk dedi ki:

  merhaba hocam ssk ilk giriş tarihi 01.02.1989 ama bu giriş çıraklık okulundan olduğu için geçerli değilmiş 15.01.1993 tarihinde pirim ödenmeye başlandı SAYGILARIMLA

  1. SGKuzmani dedi ki:

   15.01.1993 sigorta başlangıç tarihine göre SSK’dan emekli olabilmeniz için 54 yaş 5675 günü tamamlamanız gerekir

 37. Yasin koşuk dedi ki:

  anladım da hocam benim önceki 450 gün ssk 2000 2001 yıllarında bağkur 2007 nin 8. ayından bu tarafa tarım sigortası yatırıyorum tarımdan emekli olabilirmiyin bide ne zaman SAYGILARIMLA

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek5 tarım sigortası mı yatırıyorsunuz tarım bağkuru mu?

 38. ayşe dedi ki:

  iyi günler uzmanım 1963 doğumluyum.2009 yılından itibaren eksiksiz şekilde isteğe bağlı sigorta ödüyorum.öncesinde herhangi bir sigortam yoktu.3600 gün ve 58 yaşına geldiğimde emekliliğe hak kazanabilirmiyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   3600 gün ile emeklilik hakkınız yok. 5400 gün ve 61 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 39. Ceyhun dedi ki:

  Slm hocam size yada bilen varsa sorum şu ek5 borcunu toplu olarak yatirabiliyormuyuz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek5 sigortada toplu para yatırma seçeneği yok.

 40. Yasin koşuk dedi ki:

  merhaba hocam Ek5 mi inanın bilmiyorum ben pirimleri tarım sigortası [ ssk ] olarak yatırıyorum 2925 tarım diye geçiyo

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Daha önce de belirttiğim gibi 54 yaş ve 5675 günü tamamladığınızda tarım sskdan emekli olursunuz. SSK ile aynı şartlara sahip.

 41. Yasin koşuk dedi ki:

  hocam ben tarım sigortası [ 2925 tarım ssk ] yatırıyorum

 42. isci dedi ki:

  Merhaba.1982 dogumluyum. ise baslama tarihim 2006 su anda 2550 gunum var.Isten ayrildim odeme guclugu olmamasi ve erken emeklilik icin hangi tür prim yatirmami tavsiye edersiniz.Istege bagli bagkur, tarim bagkuru ve ek5 olarak.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek 5 tarım sigortası kapsamında yatırmanız sizin için en mantıklısı olacaktır.

 43. Yasemin dedi ki:

  Merhaba 1961 doğumluyum 1978 sigorta girisim var 720 gün ondenen primim 4 sene doğum borçlanması yapsam kalan 4 seneyi nasıl oderimm 3600 günden emekli olabilir miyim isteğe bağlı SGK primleri çok yüksek tarım sigortası olarak odeyebilrmiyim (eskiden vardı primlerii bayanlar için yariyariyaydi )

  1. SGKuzmani dedi ki:

   3600 günden emekli olabilmeniz için 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Kalan günlerinizi çalışarak , İsteğe bağlı sigorta ya da ek 5 sigorta ile tamamlayabilirsiniz. En düşük prim 435 tl o da ek 5 tarım ssk. Bundan düşüğü yok maalesef.

 44. Hanife dedi ki:

  Merhaba 1984 doğumluyum 01.09.2005 SGK girisim var lemeklilik sartlarima gore 7000 gunumu tamamladığımda 58 yaşı beklemeden işyerinden istifa edip kıdem tazminatını alabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   7000 günü tamamladığınızda sgk dan kıdem tazminatı yazısı ile işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı alabilirsiniz

 45. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım Bugün Basında Çıkan Yazıda 2000.yılı sonrası emekli olanlara intibak yazısını
  okudum.anayasa mahkemesi ocakta karar verecekmiş.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konu hakkında bilgim yok. Araştırayım. Eğer kayda değer birşey ise yazı yazarım onunla ilgili.

 46. Ali osman dedi ki:

  Slm babamin normal ve ek5 olarak yatirilan 2960 gunu var ancak 2013 11.aydan bu yana ek 5 i yatiramadi aradaki boslugu yatirip 3600 gunle emekli olabilirmi 1968 dogumlu sigorta girisi 1986 yilindan

  1. SGKuzmani dedi ki:

   3600 günden emekli olabilmesi için 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Ek 5 kapsamında ödemediğiniz primleri yatırırsanız hizmetine sayılır

 47. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.İşçi Emeklileri 5.aylık Enflasyon toplamı ne kadardır.Bilgi rica ederim.Saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kasım 2016 itibariyle yüzde 3.33.

 48. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım.yüzde olarak.kasım sonu itibariyle 3,33 mü

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet kasım sonu itibariyle yüzde 3.33.

 49. cahit dedi ki:

  Sayın Hocam Son Beş Aylık Eflasyon Toplamı Gazetelerde.3,04 Olarak belirtilmiş.sizinkinden farklı acaba bu fark nerden geliyor.selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ben Tuik verilerine göre söylüyorum. Diğerleri neye göre yazıyor bir şey diyemem.

 50. mehmet çiçek dedi ki:

  Hocam babam 01.01.1948 doğumlu. 1080 gün ssk günü vardı. 720 gün askerlik borçlanmasını ödedi. 15.09.2011′ den 14.09.2016 ya kadar ek-5 tarım sigortası ödedi. 3600 gün tamam olunca emeklilik dilekçesini verdi. Yapılan yazışmalarda 05.04.1995 tarihinde ziraat odası kaydı olduğu ve kayıt kapatılmadığı için, 2009 da ziraat odasının sgk ya bildirdiği listede ismi olduğundan dolayı ek-5 sigortası iptal edilmiştir diye dilekçeye cevap verdiler. babamı 01.10. 2008 den itibaren bağkurlu yapıp sonra 01.05.2015 e kadar borcu silmişler.01.05.2015 tarihinden 03.11.2016 tarihine kadar bağkur borcu çıkarttılar.03.11.2016 tarihinde babam ziraat odası kaydını ve bağkur kaydını durdurdu. babama 02.11.2016 tarihine kadar bağkur kaydı tebligatı yapılmadı. sgk sisteminde de bağkur kaydı gözükmüyordu. 02.11.2016 tarihinde bağkur kaydı yapıldı. 2011’de ek-5 e başvurduğunda ise başvuru formunu muhtar ve ilçe tarım müdürlüğü onayı ile yaptılar. il sgk müdürü bana bu işlerden anlayan bir avukat tutun davayı kazanırsınız dedi. bağkura kayıt tarihinde babam 69 yaşında. 02.11.2016 tarihinde 65 yaş üstü yani. Ankara merkeze dilekçe mi yazalım yoksa davamı açalım sayın hocam? dava açarsak kazanma şansımız nedir emsal teşkil eden durumlar varmı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ek 5 sigortalı olabilmenin bir şartı da ziraat odalarında çiftçilik kaydının olmaması. Eğer ek 5 kaydı başladığı tarihte ziraat odası kaydı varsa maalesef dava açsanız da olumlu bir sonuç alamazsınız.

   1. mehmet dedi ki:

    köylü insan şartları nereden bilsin sgk memuru şefi vatandaşı doğru yönlendirebilirdi.şartları söyler gerekli bilgileri verip ek 5 e kabul etmezdi. 2016\20 sayılı sgk genelgesinde ziraat odasından belge talep edin diyor ek-5 e başlarken. 2011 de istenmiyordu.

 51. cahit dedi ki:

  Sayın Hocam Rahatsız Ediyorum.- eflasyon çıkan ay toplama dahil edilirmi yoksa toplamdan düşülürmü.bilgi verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ortalama enflasyonda dikkate alınır.

 52. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım temmuz.1,16-ağustos -0,29 eylül 0,18 ekim.1,44 kasım.0,52 tuike göre eflasyon
  bu enflasyonlara göre toplam enflasyon kaçtır.bilgi verirseniz sevinirim.sadece ağustosta -0,29 enflasyon çıkmıştır.Sizin Bildirdiğiniz.3,33 toplam enflasyonu bulamadım.saygılar.

 53. fatma dedi ki:

  sayın uzmanım temmuz.1,16-ağustos -0,29 eylül 0,18 ekim.1,44 kasım.0,52 tuike göre eflasyon
  bu enflasyonlara göre toplam enflasyon kaçtır.bilgi verirseniz sevinirim.sadece ağustosta -0,29 enflasyon çıkmıştır.Sizin Bildirdiğiniz.3,33 toplam enflasyonu bulamadım.saygılar.

 54. cahit dedi ki:

  Saygıdeğer uzmanım.7 aralık 2016 saat 22.03 teki soruma cevap alamadım.Cevabımın tarafıma bilgi verilmesini rica eder.Saygılarımı sunarım.

 55. cahit dedi ki:

  Kıymetli Uzmanım.Eflasyonla ilgili 7 aralık 2016 saat.22.03 tarihli yazının cevabını bir türlü alamadım.Lütfen Cevap Bekliyorum Selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba Cahit bey. Sizin soruları cevaplamak için size ayrı adam vermek lazım. Lütfen daha az soru sorarak diğer okuyucularımızın da faydalanabilmesi ni sağlayalım.

 56. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım.Özür Dilerim.Bir Daha Sizi Meşgul etmem.Saygılarımla.

 57. Fatma dedi ki:

  Merhaba.. Ek 5 yapılandırma sonrası gün almış olurmuyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yapılandırma taksit ödemesini yaptıkça hizmetiniz sisteme işlenmiş olacaktır.

 58. Dogan dedi ki:

  HOCAM ÏYİ GŪNLER EVDE BAKIM PARASI ALANLARA EK5 SİGORTASI YAPILIRSA MAAŞI KESÏLİRMİ

 59. Okan dedi ki:

  Hocam Merhaba. Babam 1959 doğumlu ve askere gitmeden önceden( 1977) sigorta girişi var. Ara ara bazı işlerden prim günü yatmış ve 2000 gün kadar prim günü var. Şu an bir yerde çalışmıyor ve başka bir kurumda kaydı yok. Ek 5 tarım sigortasına kayıt yaptırıp askerlik borçlanması yaparak ve 3600 günü tamamlayarak yaşını doldurduğunda emekli olabilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Babanız 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması halinde ssk kapsamında emekli olabilir.

 60. Okan dedi ki:

  Teşekkürler. Ek 5 kapsamında diyorsunuz değil mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tabi tabi. İsteğe bağlı ssk ödeyebileceğiniz tek sigorta kolu ek 5 ssk.

 61. burak dedi ki:

  HOCAM ÏYİ GŪNLER EVDE BAKIM PARASI ALANLARA EK5 SİGORTASI YAPILIRSA MAAŞI KESÏLİRMİ

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kesilir.

 62. yücel ersözlü dedi ki:

  ek 5 li illaki tarım yapmasımı gerekir. evde peynir üretip satabilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ek5 tarım sigortalısı olacak bir kişinin tarımda süreksiz çalışıyor olması gerekiyor.

 63. Hakan dedi ki:

  Slm eşimi tarim bagkurlu yapmak istiyorum. Veya tarim Sak hangisi daha avantajlı. Ödemeleri 6 aylık veya yillik yapabilirmiyiz.tskr.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek 5 tarım ssk daha avantajlı. Daha erken emekli olur. Primleri peşin ödeme seçeneği var bir yıla kadar olan primleri yani.

 64. Hakan uzumcu dedi ki:

  Slm 13.10.1978 doğumluyum 1995 ve 1998 yıllarından toplam 64 gün sigorta girişim var. 03.09.2003 tarihinde tek da uzm çvş olarak göreve başladım. 31.12.2015 tarihinde kendi isteğim ile tsk dan ayrildim. Ne zaman ve hangi şartlarda Emekli olurum tskr ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SSK başlangıç tarihiniz tam olarak ne zaman?

 65. fatih dedi ki:

  05.09.2013 sigorta girişim var vergiden yararlanıyorum yüzde 46 raporum var kaç yılda erken emekli olurum ek 5 yatırıyorum bu arada

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İlk işe giriş 05.09.2013 mü ? Öncesinde var mı ?

 66. Hayrettin çakmak dedi ki:

  Eşim 1 1 1965 doğumlu 1 1 2007 den 1 1 2012 ye kadar tarım Bağkuru ödedim O tarihten sonra Ek 5 ödüyorum Eşim hangi kurumdan daha önce emekli olur Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eşiniz ek 5 kapsamında devam ederse 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur.

 67. hikmet şenel dedi ki:

  hocam eşim 3senedir istege baglı pirim ödüyor onu kapatıp ek5 tarım sigortası ödüye bilirmiyiz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ek 5 ssk ödeyebilmeniz için eşinizin tarımda süreksiz yani gündelikçi olarak çalışıyor olması gerekir. Eğer tarımla uğraşma durumu yoksa hiç girmeyin bu işlere

 68. yılmaz akıncı dedi ki:

  ek5 tarım sigortasından 3600 gün tamamlandığında,emeklilik başvurusundan sonra SGK nasıl bir denetim yapıyor.gündelik işlerde çalışıp çalışmadığını,kaç gün çalıştığını neye göre ispat ediyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ancak şahitlere, muhtara v.s.sorarak belirler sanırım. Başka neye bakacak bilmiyorum. Bir de beyanınız tabi.

 69. Deniz dedi ki:

  Sayın hocam annemin tarım sigortası primi maddi yetersizliksen dolayı subat sayından beri yatıramıyoruz son yatırma tarihini ögrenebilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Edevlet şifreniz varda 4a hizmet dökümünden bakabilirsiniz. Annenizin edevlet şifresi olması lazım tabi. Eğer yoksa sgkdan öğrenin .

 70. Songül akıncı dedi ki:

  sn: hocam,1964 doğumlu bayanım 1986 yılı SSK girişliyim halkğitimde çalıştım .587 prim günüm var.27 Mayıs 2015 yılında ek5 tarım primi yatırıyorum.bir çocuğum var onada 2 yıl çocuk borçlanması 720 gün prim yatıracam,2018 yılı ortalarında toplam prim 2350 gün olunca ,3600 günde emekli olmam için geriye kalan 1250 günü isteğe bağlı bağkurla tamamlamak istiyorum.isteğe bağlı Bağ-Kur da 1260 günü geçmediği için,ek5 tarım şartlarında 58 yaş 3600 günde emekli olabilir miyim ? bilgi verirmisiniz, teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SSK kapsamında 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Bağkur kapsamında 1260 günü geçmediğiniz sürece emeklilik haklarınız SSK’dan devam eder.

 71. kemal dedi ki:

  hocam,eşim 47 yaşında 58 yaş 10 yıl-3600 gün koşullarında sisteme girileceği söylendi eşimin ek5 primlerini 4 yıldır yatırıyorum 1)-eşim emekliliği hak etmeden allah göstermesin ölürse yatırdığım pirime ne olur 2)-ödeme güçlüğüne düşersem sistemden çıkıp yatırdığım primleri alabilirmiyim alırsam nasıl hesaplanır 3) eşim şu an 47 yaşında 16 ve 26 yaşlarında iki çocuğumuz var çocuk indiriminden yararlanabilirmi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Eşiniz vefat ederse en az 1800 günü olması halinde size maaş bağlanır. Prim iadesi alabilmeniz için eşinizin emeklilik için gerekli yaş şartını sağlaması lazım. Prim iadesi almanızı tavsiye etmem . Çocuk indirimi diye bir şey yok.

 72. Omer dedi ki:

  İyi günler yurt dışındayım sigortami nasıl durdurabilirim (ek-5) bi süreliğine ödeme yapamiycam teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Posta yoluyla ek5 dosyanızın bulunduğu SGK’ya durdurma dilekçesi göndererek durdurabilirsiniz.

 73. Murat dedi ki:

  Mereba hocam ben memurum eşime ek 5 yaptırmak istiyorum aile yardimi kesilirmi ? Ara vermek istersek ne yapmamiz gerekir pirimleri yatirmasak geriye dönük borç cikarmi? Teşekkürler

  1. Merhaba. Evet eş yardımı kesilir. Çünkü ek 5 sigortanın tanımında da ücretli çalışma vardır. Aile yardımı ücretli çalışan eş için ödenmez. Ödemezseniz borç birikir tabi. Ara vermek için dilekçe vermeniz gerekir.

 74. Mehmet t dedi ki:

  Merhaba. Ben 1962 dogumluyum ve ssk ilk girisim 1984. Toplam 900 gun sigortam var. Sonra arada çalismadim ve 2013ten bu yana da (1400 gün) ek 5 tarim sigortasi yatiriyorum .kaç yasinda, kaç gun primle nasil emekli olabilirim. Saygilar

  1. Merhaba. İşe giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz?

 75. önder dedi ki:

  merhaba,ssklı iken ödenen doğum borçlanması yanlışlık olması durumunda geri alınabilirmi? teşekkürler.

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Tabi ki iadesini alabilirsiniz.

 76. h.k dedi ki:

  Sayın SGK uzmanı ben 15.08.1994 tarihinde devlet memuru olarak işe başladım.1995-1996 yılları arasında yakalış 1.5 sene Devlette işçi olarak ssk lı çalıştım. 1995 yılında kısa dönem askerlik yaptım.Askerlik hizmetime de işlettim.Devlette 21 yıl 11 ay çalıştıktan (askerlikve ssk li çalışma dahil ) sonra işsiz kaldım.SGK 25 yılı tamamlama şartıyla 55 yaşında emekli olabileciğimi bildirdi.Şimdi ben eksik kalan 3 yıl 1 ayı isteğe bağlı sigorta mı yoksa ek 5 tarım sigortası mı yaptırmalıyım.Şu an ailecek sağlık sigortamız da yok.1997 ve 1999 doğumlu iki çocuğum var .Eşim ev hanımıdır.

  1. Merhaba. Kalan 3 yılı isteğe bağlı sigortadan (bağkur) tamamlamanız daha mantıklı olacaktır. Ek5 ssk ortalama kazancı düşürür

 77. h.k dedi ki:

  Doğum tarihim 02.03.1972

 78. umut dedi ki:

  Merhaba Hocam ,1979 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 1995 yılı (staj). 1998 yılından 350 gün ssk , 2012 yılından 210 gün isteğe bağlı bağkur , 2015 hazirandan 2016 aralık ayına kadar 600 gün isteğe bağlı bağkur primim var. 1999-2001 arası 550 gün askerlik borçlanması yaparak
  55 yaş 5750 gün ile SSK dan emekli olmak istiyorum SSK dan emekli olabilmek için kaç gün daha isteğe bağlı bağkur primi ödeyip sonra SSK primi ödemeye geçmem lazım ? Kolay gelsin

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihten önceki son 7 yıla ait hizmetlerinizin en az 3,5 yılının SSK olması gerekir.

 79. Aydın dedi ki:

  Merhaba, Ortalıkta ek 5 tarım isteğe bağlı ödemelerde tarımda çalışmayıp ödeme yapanların sigortalılkarının iptali yönünde haberler dolaşmakta. Önce sisteme herkesi kabul et sonra sahte sigortalı de. Oh ne güzel dünya…Yorumunuz nedir?

  1. Merhaba. Maalesef dediğiniz gibi SGK bu konuda bir denetim süreci başlatıyor. Tarımda çalışmayıp Ek5 ödeyenler ile ilgili denetim yapılacak.

 80. ahmet dedi ki:

  mrb hocam 2008 de cikan yasayla 4b gecirldi arkadasim yalniz 7ay kaldi pirim gün sayisi.4a üzerinde heranki bir is üzerinde calismadan pirim ödiye bilirm.herhangi bir sakincasi varmi.anliyacaginiz 4b en 4a gececek.biz aydinlatsaniz sevinirim sayglarimla.

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. İsteğe bağlı olarak 4a yani ssk ödenebilen tek sigorta kolu Ek5 tarım sigortadır. Bunun için de tarımda süreksiz çalışıyor olma şartı aranır.

 81. abdullah dedi ki:

  iyi günler benim babam geçen sene ek5 e geçiş yaptı 1961 doğumlu ve 1980 lerden sigortası var toplam suanda günü 4000 ek5 den emekli olabilmesi için ne kadar prim yatırmalı ve askerlik borclanması yatırılsa nasıl emekli olabilir . birileri 2.5 yıl daha ek5 yatırması lazım demiş böyle bişi olabilir mi

  1. Merhaba. Babanız toplamda 5000 prim gününü tamamlaması halinde emekli olabilir.

 82. abdullah dedi ki:

  14.03.1980 yılında işe giriş tarihi Uzun Vade Gün Sayısı1449 . 4b tescil dökümünde Toplam Gün Sayısı2795 (7 yıl 9 ay 5 gün) toplam 4244 gün yapıyor ve geçen seneden beri ek-5 yatırıyor ne zaman emekli olabilir yaşı 55 ? yardımcı olabilirmsnz

  1. Merhaba. SSK kapsamında son 3,5 yılın tamamlanması ve toplamda da 5000 günün tamamlanması halinde emekli olabilirsiniz.

 83. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam,
  Eşim 2005 sıgorta gırıslı bu yıla kadar toplam 3100 gun sıgortası bulunmakta evlılık nedenı ıle ısten ayrıldı kalan sıgorta gununu dısardan yatırıp ne zama emeklı olabılır ve kac gun daha yatırmamız gerekecek

  1. Merhaba. SSK kapsamında 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olabilir.

 84. Ali dedi ki:

  Denetim yapılacağı nerede yazıyor?

 85. YAVUZ SELİM dedi ki:

  SAYIN HOCAM BEN 07. 07. 1969 DOGUMLUYUM….
  27.11.1989- 03.05. 1991 ASKERLİK ( 540 GÜN….) YAPTIM VE ASKERLİK BORÇLANMAMIN TAMAMINI ÖDEDİM. SGK SAYFASINDAKİ HESAPLAMAM AŞAGIDAKİ GİBİDİR.
  —————————————————————————————–
  ASKERLİK BORÇLANMASI 03.11.1991 – 03.05.1993 = 540 GÜN
  BAGKUR 03.05.1993 – 01.06.2002 = 3268 GÜN
  BAGKUR 01.06.2002 – 11.07.2012 = 3641 GÜN
  BAGKUR 19.07.2012 – 05.11.2015 = 1187 GÜN
  SSK 4 A 06.11.2015 – 30.11.2016 = 385 GÜN
  ——————————————————————————————————
  TOPLAM = 9021 GÜN

  BAGKURDAN EMEKLİ OLMAM İÇİN=
  KALAN SİG. SÜRENİZ=0 YIL 0 AY0GÜN
  KALAN YAŞINIZ 5 YIL 7 AY 7 GÜN (YANİ 53 YAŞ ASKERLİĞİ ÖDEDİĞİM 1 YAŞ GERİ ÇEKMİŞ )
  07. 07. 2022 GÜNÜ MAAŞ ALACAGIM…
  BENİM SORUM ŞUDUR =
  BEN SON 7 YILDAKİ 385 GÜN 4A SSK MI 1260 GÜNE TAMAMLASAM SSK DAN 53 YAŞINDAN EVVEL EMEKLİ OLMA ŞANSIM VARMI ? YOKSA HİÇBİR ŞEY FARKETMEZ Mİ , BU HESAP DOGRU DA = BAGKUR DAN EMEKLİ OLMAYIMI BEKLEMEM Mİ GEREK…
  ESNAFLIKTA SON 14. BASAMAKTAYDIM NE KADAR MAAŞ ALABİLİRİM… BİRAZ DAHA 4A YADA BAGKUR PRİM ÖDESEM MAAŞIM ARTARMI ?
  SELAM VE SAYGILARIMLA Y.SELİM

  1. Merhaba. SSK kapsamında emeklilik için de 53 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Hiç ödeme yapmadan emekli olacağınız yaşı bekleyin. En mantıklısı bu.

 86. Akın Beşer dedi ki:

  Merhaba hocam tarım bağkuru ndan tarım sgortasına ek-5 geçebilirmiyim

  1. Merhaba. Bunun için çiftçilik kaydınızı sildirmeniz gerekir.

 87. Işıl dedi ki:

  Selam hocam, ben tarım ek-5 ten faydalanıyorum, primlerimi düzgün ödüyorum ama 6 ay boyunca ödemesem sonra 6.ay bitiminde topluca ödeme şansımız var mı? geçmişe dönük toplam kaç aylık yatırabiliyoruz? Tesekkurler.

  1. Merhaba. O şekilde yapabilirsiniz. Ancak 60 günden fazla borç oldu mu provizyon alamazsınız.

 88. muhammetkoç dedi ki:

  sayın hocam esım okulda çalısıyor yaz tatılını tarım sigortası yaptıra bilirmiyız .3 ay .kendi.bahcemız var zeytınlik

  1. Merhaba. Evet gerekli şartları sağlıyorsanız yaptırabilirsiniz tabi.

 89. hasan dedi ki:

  merhaba hocam;
  babam 1990 yılının kasım ayında sigortaya giriş yapmıştır. 4 yıl yatırmış ve bağkur a geçmiş 4,5 yıl kadar tarım bağkur yatırmış. arada boşluklar olmuş. son 3,5 yıldır da ek 5 sigortayı yatırmakta ve emekli olacağı söylenmekteydi. ancak ziraat odalarına üyeliği 2008 yılından beri devam etmektedir. ziraat odası üyeliği emekliliğe engel midir? ne yapılması gerekir. teşekkürler…

  1. Merhaba. Ziraat odası kaydı varsa Ek5 sigorta iptal edilir.

 90. Nur dedi ki:

  Merhaba. Annem 1961 doğumlu 1995 yılndan1,5 yıl Bağ-Kur girişi var ve 6 ay tarım sigortası 2 ayda ssk, kalan günleride isteye bağlı sigorta ödemiş toplam 3778 günü var. Ne zaman emekli olabilir? Teşekkürler

  1. Merhaba. İşe giriş tarihini tam olarak yazabilir misiniz.

 91. Güler dedi ki:

  Yetim maaşı almaktayım çok az veriliyo çünkü purim az yatırılmış eyer ben bu maaşı iptal edersem toplu ödeme alabilirmiyim veya nasıl alirim bir yolu varmı tekrardan yuksek pirim yatirmak için tarımdan baş vuruda bulunmak istiyorum maaşımın yukselmesi için bunu iptal edeceyim.(olurmu)? (alabilirmiyim)?

  1. Merhaba. Siz maaşınızı almaya devam edin. Böyle bir şey mümkün değil maalesef.

 92. özlem dedi ki:

  merhaba hocam babam 1988 senesinde sgk lı olarak120 günü bulunmakta kendisi çifçi toplu ödeme yapıp emekli ola bilirmi yani 3600 günü tamamlamak için toplu ödeme yapabilirmi

  1. Merhaba. Toplu ödeme diye bir şey yok.

 93. mehmet KIZILASLAN dedi ki:

  merhaba hocam benim 11/10/1999 sigorta kaydım var.sigortadan 289 günüm var 01/0502003 yılında tarım bağkur girişim var ve hala tarım bağkurdayım ondanda 4500 günüm var toplam 4800gibi gün sayım var eğer ben ek5 e geçersem kaç günde ve kaç yaşında emekli olabilirim 1974 doğumluyum BAĞKURdan ek 5e geçebilirmiyim

  1. Merhaba. Ek5 yani ssk kapsamında 60 yaş ve 7000 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 94. Nur dedi ki:

  Merhaba. Annem 1961 doğumlu 1995 yılndan1,5 yıl Bağ-Kur girişi var ve 6 ay tarım sigortası 2 ayda ssk, kalan günleride isteye bağlı sigorta ödemiş toplam 3778 günü var. Ne zaman emekli olabilir? Teşekkürler

  1. Merhaba. 4a ssk kapsamında 3600 gün ve 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olabilir.

 95. tuba tuba dedi ki:

  selamun aleykum sayın hocam ek5 tarım sigortası için 1965 doğumlu ve 2015 aralık ayında sigortası başlayan kişi kaç gün prim öder ve emeklilik ne zman nasip olur

  1. Merhaba. En az 5400 günü doldurmak gerekir.

 96. Tuncay dedi ki:

  Ek 5 tarim sigortası baslatım.hiç prim ödemedim iptal ettirmek istiyorum borçlu olur muyum?

 97. Mahmut dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben ek 5 parasının bir yılını peşin olarak vermek istiyorum. Bir yilin ücretini peşin verebiliyor muyuz?

 98. SELMAN dedi ki:

  İYİ GÜNLER BUNDAN 3 YIL ÖNCE GELİR TESTİ YAPTIRDIM PRİMİM YÜKSEK ÇIKTII BANA İSTEĞE BAĞLI SİGORTAYA GİRİN DENDİ BENDE SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNE GİTTİM BANA İSTEĞE BAĞLI TARIM SSK YI TAVSİYE ETTİLER BENDE ZİRAAT ODASI TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNE VE MUHTARA ONAYLATIP TARIM SSK YA GİRDİM 3 YIL GEÇTİ KAPATMAK İSTEDİM TALEP VERDİM 100 GÜN SONRA TEKRAR AÇTIIRIM DEDİM GEREKLİ BELGELERİ ALDIM ANÇAK EK BELGEDE SGK EK İMZA İSTİYOR ŞARTLAR SUNUYOR FİİLİ ÇALIŞMA İSTENİYOR ÇALIŞILMIYORSA BU TESPİT EDİLDİĞİNDE ÖDENEN PRİMLER İPTAL EDİLİR DAVA AÇILIR VE ÖDENEN PİRİMLER YANAR DENİYOR BEN BU DURUMU BİLMİYORDUM YENİ ÖĞRENDİM NE YAPMALIYIM( OYSA İSTEĞE BAĞLI DİYE GİRDİM NE YAPMALIYIM) ÇALIŞMIYORUM YILDA VEYA AYDA KAÇ GÜN ÇALIŞIRSAK BU SİGORTA KOLUNDA LEGAL OLARAK KALABİLİRİM BU TARIM SSK 4A OLARAK STATÜSÜ YAZ SEZONUN DA FINDIK TOPLAMA İŞLERİ OLUYOR FINDIK İŞÇİSİ OLARAK AKİT YAPSAK BAŞIMIZA CEZAYİ BİR DURUM GELİR Mİ GELMEZ Mİ BİRDE SON OLARAK BU ZAMANA KADAR HEP SSKLIYDIM BENİM 1222 GÜN PRİM ÖDEMEM KALDI BUNU İSTEĞE BAĞLI 4 B BAĞKUR DAN PRİM ÖDERSEM HANGİ KURUMDAN EMEKLİ OLURUM BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM

 99. AYTEN dedi ki:

  EMEKLİ AĞABİM VEFAT ETTİ 10 VE 13 YAŞLARINDA 2 ERKEK ÇOCUĞU VAR YENGEM SGK LI OLARAK ÇALIŞIYOR EMEKLİ MAAŞINDAN YENGEM VE YEĞENLERİM MAAŞIN NE KADARINDAN FAYDALANIRLAR.YENGEM İŞTEN ÇIKARSA TOPLAM KAÇTA KAÇ EMEKLİ MAAŞI ALIRLAR

 100. ilhan dedi ki:

  Merhaba. Ben son olarak bağkurlu idim. Emeklilik için bağkur 9000 gün ssk ise 5600 gün istiyor. Son 7 yıl kuralı gereği 3.5 yılı sigortadan tamamlamak istiyorum. 3.5 yılı ek5 tarım sigortası yatırsam bağkur değil de sigortadan emekli olabilir miyim ?