İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

18.06.2019
1.294
A+
A-
İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

İsteğe bağlı SSK ödemeleri ile emekli olma şartları özellikle ev hanımları ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. İsteğe bağlı sigortalı olma şartları Bağ-Kur 4B olarak kabul edilmektedir. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına göre yaş ve ödeme planları da buna göre düzenlenmektedir. Buna göre şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Kişinin kendi sigortalılığı sebebiyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı SSK özellikle sigortasız olarak çalışan ya da ev hanımları için emekli olmanın önünü açan bir sistemdir. Zorunlu sigortalı olmak için aranan koşullar ise:

 • Tam zamanlı sigortalı olmaması,
 • 30 günden az çalışıyor olmak gerekmektedir.

Bunlara göre isteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğine bağlı olarak prim ödenmesi amacıyla uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarına yardımcı olan sigorta türüdür. Bu noktada kişiler emeklilik ve ölüm sigortalarını kendileri ödemektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Kadar 2019?

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri 2019 tarihinden itibaren yapılmaktadır. Buna göre sigorta kolları için ödenecek olan prim tutarları ise:

 • Ek 5 tarım sigortası 583 TL olmaktadır,
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur primleri 649,44 TL olmaktadır,
 • Ev hanımları isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemeleri ise 541,20 TL olmaktadır.

Buna göre isteğe bağlı sigorta primi 5510 sayılı olan kanunun 82. Maddesi kapsamında belirlenmiş olan prime esas olan kazancın alt sınırı ve üst sınırı arasında, sigortalı kişi tarafından belirlenmiş olan prime esas aylık kazancın yüzde 32’si olmaktadır. Bu ödemelerin yüzde 20’si malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olurken, yüzde 12’si ise genel sağlık sigorta primi olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortadan emekli olma şartları SSK üzerinden emekli olma şartları ile aynı olmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin de gerekli şartları sağlamış olması gerekmektedir. Öte yandan şartlara uygunluk gösterilmesi halinde 3600 gün üzerinden de emekli olabilme şansı ortaya çıkmıştır. Buna göre 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler 3600 gün ve 10 senelik sigorta süresinin tamamlanmasından sonra da diledikleri zaman emekli olma hakkı bulunmaktadır. Öte yandan 4500 gün ve 60 yaşın öte yandan 25 senelik sigorta süresinin tamamlanması ile yaş haddi ile emeklilik sağlanabilmektedir. Buna göre 01.05.2008 tarihinden sonra girişi olan kişilerin yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400 gün ve 63 yaşının tamamlanmış olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Toplu Ödeme

İsteğe bağlı emekli olmak için toplu ödemeler belirli zamanlarda yapılmaktadır. Borçları sebebiyle emekli olamayan hem SSK hem de Bağ-Kur çalışanlarının Ekim sonuna kadar başvuru yapması gerekmektedir. Bu peşin ödeme şansı sayesinde emeklilik hakkı elde edilmektedir. Buna göre vatandaşların vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumuna başvurarak bu haktan yararlanmaları mümkündür. Buna göre borcun faizinin silinmesi de söz konusu olmaktadır. Buna göre aranan şartlar ise:

 • İlk olarak kişinin yaş, yıl ve prim günü şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Buna göre emekli olmayan kişiler, toplu ödeme şartları ile emekli olabilmektedir. Bu şartların tamamlanması için doğum, askerlik borçlanması ve ihyadan faydalanmak da mümkün olmaktadır.
 • Bu hizmetten faydalanmak için 31 Ekim’e kadar SGK’ya başvurması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemelerinde primler asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Asgari ücretlerinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Yüzde 12’si ise genel sağlık sigortasına aktarılmaktadır.
 • En az ücretin ise maksimum 7 katı oranında prime esas kazanç belirlenmesi yapılması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ise 4B Bağ-Kur için aylık 649,45 TL olmaktadır.
 • Ek 5 tarım sigortası için aylık 583,47 TL olmaktadır.
 • Ev hanımları için 541,23 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için genel sağlık sigortası sistemine dahil olunması gerekmektedir. Öte yandan sağlık hizmetleri konusunda isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin diğer sigorta kollarına da tabi olan vatandaşlarla aynı haklara sahiptir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigortanın sonlandırılması bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortanın sonlandırıldığı durumlar ise:

 • İsteğe bağlı sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda vefat ettiği tarih itibari ile sigortalılık sonlandırılır.
 • İsteğe bağlı sigortadan kendi isteği ile ayrılmak isteyen kişilerin başvuru yapmaları halinde sigortalılık sona ermektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödenirken emekli olan kişilerin son prim ödemesinin gerçekliği tarih itibari ile sigortalılıkları sonlandırılmaktadır.

Öte yandan isteğe bağlı sigortalı olabilmek için kişinin 4A kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Aktif şekilde ticari vergi kaydının olmaması gerekmektedir. Öte yandan emeklilik hükümlerine sahip olunmaması da gerekmektedir. Bunun dışında ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta

Ev kadınları için isteğe bağlı sigorta özellikle ev bütçesine katkı sağlamak için çalışan hanımlara sunulmuş bir hizmettir. Ev hanımı sigortası olarak da isimlendirilmiş olan bu durumdan faydalanmak için isteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada isteğe bağlı olarak ödenmiş olan en düşük tutarlı primlerin ev kadınları tarafından ödendiğinin bilgisi bu noktada önem teşkil etmektedir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanması için:

 • Yönerge kapsamında belirtilmiş olan mesleklerin yapılıyor olması gerekmektedir. Bunlar; ev süs eşyaları satmak vs.
 • 4A SSK kapsamında herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Aktif olarak ticari vergi kaydının bulunmuyor olması gerekmektedir.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak önem teşkil eder.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak gerekmektedir.
 • Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olması için 9 Bin gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Ev kadınları isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini 541,20 TL olarak ödemektedir. Öte yandan diğer kişiler isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemelerini 649,44 TL olarak yapmaktadır. Ek 5 tarım sigortası ödemeleri ise 583,48 TL olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmak şartları:

 • İsteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurularda kişilerin aktif olarak sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgili maddelere göre aylık 30 günden daha az çalışıyor olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalılık için yapılan başvurularda Türkiye’de ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerin sigorta talep dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Şartları

Rapor Parası Nereden Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1283 YORUM
 1. fatma dedi ki:

  Ek-5 SSK tarım Sigortası 435.63 Tl Ödüyorum.emekliliğime 2,5 Sene Kaldı.Emekli Maaşım
  Yüksek Olması İçin.Ne Kadar Ek-5 SSK Pirimi Ödemem Lazım.Rakam İle Bilgi Verirmisiniz.Teşekürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   568,00 TL öderseniz normal ssk ile eşdeğer olmuş olur.
   Kaybınız olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. cahit dedi ki:

  sayın yetkililer emeklilik maaş sistemi değişiyormuş bu değişim hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Bu konuda bir çalışma yok. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 3. cahit dedi ki:

  Emekli İşçi Temmuz Zammı Sizce Ne Olur Tahmini Olarak Bilgi Rica Ederim.

 4. Nurcan dedi ki:

  05.12.1966 doğumlu bayanım.Sigortalı işe ilk giriş tarihim 01.02.1986 dır.SSK prim Tutarı 725 gün,doğum borçlanması:722 gün olmak üzere toplam ssk primim 1447 gündür.09.04.2011 den itibaren bugüne kadar 4-b bağkurluyum.Ek5 tarım sigortasına geçerek ve yaklaşık 14 ay tarım sigortası primi ödeyerek SSK emeklisi olabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’dan emekliliğe hak kazanabilmeniz için en az 3,5 yıl SSK kapsamında prim ödemeniz gerekmekte.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Nurcan dedi ki:

  09.04.2011 den bugüne kadar(mayıs2016 dahil)bağkur prim toplamım 1852 gündür.saygılar…

 6. Nurcan dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkürler.YUkardaki soruma cevaben,’SSK’dan emekliliğe hak kazanabilmeniz için en az 3.5 yıl SSK kapsamında prim ödemeniz gerekmekte.’ diyorsunuz.Ben, daha önceden doğum borçlanması dahil 1447 gün SSK’ya prim ödemiştim.Öğrenmek istediğim bu süre 3.5 yıla dahil mi?yoksa bugünden itiberen 3.5 yıl daha mı SSK primi ödemem gerekmektedir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer borçlanma süresi son 7 yıl içerisindeki SSK hizmetine dahil ise bu süreler 3,5 yıldan düşülür. Değilse düşülmez.

 7. sumeyra dedi ki:

  iyi akşamlar 01.07.94 ssk başlangıcım var ve323 gün prim ödemem var.31.05.95 te işten ayrıldım.20.07.2011 de ek\5 tarıım sigortası ödemeye başladım.ve halen devam etmekteyim. 01.10.1976 doğumlu bir bayanım.ne zaman emekli olucağımı yazarsanız sevinirim.birde 2 çocuğum var onları borçlansam nasıl olur acaba…çocuklarımın doğum tarihleri 2001 ve 2005

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’dan 51 yaş ve 5750 günü tamamlamanız halinde emeklilik hakkı elde edersiniz. Her iki çocuğunuz için de doğum borçlanması yapma hakkınız var. Borçlanabilirsiniz.Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. fahri acar dedi ki:

  değerli uzman; ben A ilinde ikamet ediyorum ama B ilinde ssk lı olarak bir şirkette işe başlayacağım rahatsızlığımdan dolayı vergi indiriminden yararlanmak için başvuracağım.ikamet ettiğim vergi dairesine mi yoksa işe başlayacağım şirketin bulunduğu ildeki vergi dairesine mi başvuracağım.teşekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İkamet ettiğiniz yerdeki vergi dairesine başvurabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım.sigorta eksiği olanlarla ilgili bir çalışmanın olduğunu çalışma bakanlığından bir açıklama basında yapıldı.bunun hakkında bilgi verirseniz.sevinirim.03.06.2016.tarihinde açıklandı.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Düzenleme çıkarsa emekli yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim süresini dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 150 bin kişiye emekli olma yolu açılacak. Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor.Çalışma ile öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Bakalım çıkacak mı.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. fatma dedi ki:

  emekli maaş hesabında en güvenilir site hangisidir.bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu işi tam anlamıyla yapabilecek bir site yok. Zira veriler çok fazla. Sisteme girilip sistem tarafından hesaplanması gerekir. Güncelleme katsayısı, enflasyon oranları v.s. her yılın kazançlarına uygulanması gerekir ki bu da insan eliyle biraz zor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. ayhan dedi ki:

  Merhaba,
  Eşimim 1,3,1999 yılında girişi olup 750 ssk var. 2012 den beri de isteğe bağlı bağkur ödüyoruz. SSK dan 3600 ve 58 yaş şartları ile ssk dan emekli olabilmek için;3600 günü tamamladığımız geriye doğru son 3,5 yılı SSK lı olarak prim ödemek mi gerekir.
  son 3,5 yıla kadar yani 2017 nisan ayın kadar bağkurdan 4 yıl 4 ay 1560 günümüz olacak.Bu güne kadar bağ-kurdan pim ödersek bağkur kapsamında mı kalırız ?yoksa 1260 günden doldurduğumuzz bu ayın sonunda bağkurdan çıkalım mı bu konuda bilgi almak istiyoruz..
  SSK için de ,EK-5 den prim ödemek istiyoruz.Süreksiz çalışma her ay mı olmalı mesela Memekette yazın belli süre 3-4 ay çalışma bu kapsama girer mi Ek – 5 formdaki tarım onayını kısmını çalışığımız yerde mi onylatalım.

  Teşkkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşinizin 58 yaşı tamamlamasına 3,5 yıl kala Ek/5 sigortaya geçebilirsiniz. Aslına bakarsanız her ay olmalı. Olmadığı dönemde sigortalı olmamanız gerekiyor ama kimse buna dikkat etmiyor. Yani bir kere Ek/5 ssk başlattınız mı emekli olacağınız tarihe kadar ödeyebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. ayhan dedi ki:

  Yanıtınız için teşekkür ederim.
  Teyit için, bağkura 2017 nısan ayına kadar devam edelim.
  Arkasından SSK için 3,5 yılı Ek-5 pirimini devlet teşfiği varkan 3600 günü tamamlayıp 58 yaşını beklesek olur mu?

  Istanbulda yaşıyoruz tarım onay sürecini yazın memelekete çalışırken mı yapalım .
  Yoksa nüfus kaydını aldırıp ordamı başlıyalım

  Teşekürler,

  Teşekkürler,

  tşk.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aynen o şekilde yapın . Ama ek 5 sigortayı ikamet ettiğiniz yerin sgmsi açar.

 13. cahit dedi ki:

  sayın sgk uzmanı yargtaydaki intibak davası sonucu ne oldu bilginiz varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Henüz sonuçlanmadı. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. fatma dedi ki:

  Sİgortası eksik olanlarla ilgili gün borçlanma hakkı hakkında bir gelişme varmı.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Şu an için herhangi bir gelişme yok. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 15. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Sizin Görüşünüze Göre Eksik Pirimi Olana Borçlanma Çıkarmı.Görüşünüz Nedir.Saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çıkacağını düşünmüyorum ama bakalım ne olacak

 16. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.son 2,5.Yıl Kaldı Emekliliğime.Maaşım Yüksek Olması İçin Ne Kadar.Ek.5 SSK tarım sigortası Ödemeliyim.bilgi rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ne kadar yüksek öderseniz ortalama kazancınız yükselir ve alacağınız maaşı yükseltir

 17. mahmut dedi ki:

  iyi günler 05.01.1958 doğumluyum 1982den bagkura girişim 1986 sosya1986dan sigortaya 2011in 4 ayın da ek 5 tarim sigortaya girdim 3190 ödenmiş prim gunum var ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkürler. ..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Bağkur girişiniz tam olarak ay gün ve yıl olarak ne zaman? Ayrıca ssk hizmetiniz kaç gün onu anlayamadım.

 18. cahit dedi ki:

  Sayın Sgk Uzmanım.Sizin Görüşününe Göre Haziran Ayı Eflasyonu tahini olarak Ne Çıkar.Selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda bir bilgim yok maalesef. Bir öngörüm de yok.

 19. Arzu dedi ki:

  Merhaba 3 mayıs 1976 doğumlu bayanım.
  6400 gün ödenmiş ssk prim günüm var.
  2003 doğumlu bir çocuğum var.
  İş yeri kapatıldığı için emekliliğim için kalan primleri dışardan kendim ödeyerek ssk dan emekli olmak istiyorum.
  Ne yapmalı nereye başvurmalıyım?
  Kendim ödersem aylık ne kadar ödemeliyim.
  Benim durumum ile alakalı tavsiyeniz nedir?
  Tesekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Prim gününüzden anlaşılacağı üzere ilk giriş tarihiniz 2003 yılından önce. eğer öyleyse 2003 doğumlu çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Tam olarak işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen

   1. Arzu dedi ki:

    İlk ile giriş 1 ocak 1998

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Emeklilik için ihtiyacınız olan prim gün sayısı 5975 gün. Bunu da tamamlamışsınız neden devam edeceksiniz ki onu anlayamadım

     1. Arzu dedi ki:

      Bu konularda pek bilgi sahibi değilim kusura bakmayın lütfen.
      Yıllarca sigortalı çalıştım ama il yeri 1 hafta önce kapandı.
      Bende yaptığım araştırmada emekli olmak için 3 şart olduğunu okudum.
      1 prim gün sayısını doldurmak.
      2- 20 yıl sigorta süresini doldurmak (benim 20 yılın dolması için 26 ay kalmıştı)
      3-yaşı beklemek.

      Emekli olabilmem için Bu kalan 26 ayı çalışmıyacağım için kendim parasını yatırmayacak mıyım ?
      ben bunu sormuştum

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Emeklilik için üç şart gerekiyor. Birincisi yaş ikincisi sigortalılık süresi üçüncü ise prim günü. Siz gün şartını sağlamışsınız. Sigortalılık süresi şartını sağlamak için çalışmanıza gerek yok. İlk giriş tarihinden itibaren 20 yıl geçmesi gerekir. Zaten ondan sonra da yaşı sağlamalısınız. Umarım anlatabildim. 🙂

 20. Sezer dedi ki:

  Merhaba Sayın SGK Uzmanım,
  Babam 1965 doğumlu ve SGK’daki bilgilere göre ilk sigorta kaydı 1988 yılından olup toplam 360 gün Sgk primi, 2005-2012 yılları arasında da toplam 6 yıl 9 ay 8 günlük Bağkur ödemesi var. Bu bilgiler ışığında kendisinin emekli olabilmesi için gereken şartlar nedir ve gün olarak eksiği var ise SGK yada Bağkur’dan kaç gün ödememiz gerekiyor. Bilgilendirme yapabilir misiniz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sigorta giriş tarihi tam olarak ne zaman ay gün ve yıl olarak yazın? 2012 den sonra çalışma var mı bir de ?

   1. Sezer dedi ki:

    Sayın Uzmanım,

    İlk işe giriş tarihi 16.03.1988. 2012’den sonra toplam 360 günün içerisinde (2012 yılı içerisinde de SGK’da 4A kapsamında 143 gün prim görünmektedir) toplam 278 gün prim vardır.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Babanız ssk kapsamında 5375 günü tamamladığında emekli olabilir. 3600 günden olabilmesi için ise 60 yaşı tamamlaması gerekir.

 21. nevzat dedi ki:

  Sayın Uzmanım 01.11.1967 doğumlu 01.04.2008 tarihinde ssk girişi olan 06.04.2008 tarihinde çıkışı 23.02.2016 tarihi itibari ile tarım bağkuru ödeyen bayanım.yaştan ne zaman emekli olurum ayrıca ek-5 e geçmem benim avantajımamı ileri yaşıma rağmen prim ödemem bana fayda sağlarmı emeklilik açısından yoksa boştan yere prim ödemeyeyimmi cevaplarsanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında 7000 gün ve 58 yaş ile emekli olursunuz. SSK yaş haddinden emeklilik için ise 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor.
   Bağ-Kur’dan emekli olabilmeniz için ise 9000 gün 60 yaş ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlamanız gerekli. Artık hangisi sizin için avantajlı siz kararını verin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. İrmak dedi ki:

  Sayın Yetkili,
  Annem 1962 doğumlu ve işe ilk giriş tarihi 01.04.1990. 91-92-93-94 yılları ile 2015 yılında sigortalıdır (4a) ve toplam 900 gün çalışmıştır. 2015 Ocak itibariyle ise Ek5. Tarim sigortası ile sigortası başlamıştır ve bu ay ile birlikte 512 gün çalışmış gözüküyor. Toplam uzun vade gün sayısı 1412. Bu bilgiler doğrultusunda emeklilik tarihi yaklaşık olarak ne zaman olur?
  Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Anneniz 3600 gün ile en erken 58 yaşı tamamladığında emekli olur.

 23. FIRAT HELVACI dedi ki:

  Merhaba,
  10.09.1966 doğumluyum.12.ay 1987ssk girişliyım.50 yaş 5375 güne tabiyim.herşeyden sonra 86 gün prim eksiğim oluyor.3 ay sonra emekllik dikekçesi vericem.Sorum şu;
  86 günü çalışmadığım için en ucuz nasıl halledebilirim?isteğe bağlı olarak mı yoksa tarım sigortası diye birşey var imiş.emekli maaşımı olumsuz etkileyebilir mi?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kalan üç ayı isteğe bağlı bağkur kapsamında yatırabilirsiniz. Ek/5 yatırmayın ortalamayı düşürür.

 24. fatma dedi ki:

  sayın uzmanım.emekli dilekçesi verirken bakmakla yükümlü olan kısma evet dersek maaş.biraz daha yüksek oluyormuş benim yanımda bakmakla oldum kişi yok.eşim zaten emekli çocuklar bir işte çalışıyorlar.yükümlü kişi göstersem sigorta açısından mahsurlu olurmu.ileride proplem yaratırmı.selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bakmakla yükümlü kişi var dediğinizde zaten sistemden kontrolü yapılıyor. Yapılmadan eklemezler. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olduğunuz kimse yoksa işaretlemenin bir anlamı yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 25. olcay kılıç dedi ki:

  eşim 1998 sigorta başlangıçlı….630 gününü bir işyerinde ,1548 günü de ek 5 tarım sigortasında olmak üzere 2178 gün oldu.acaba 3600 günü doldurmamıza 1422 gün kaldı…kalan bu günleri ek 5 den mi devam edelim yoksa bir işyerinde çalışıyor gibi göstersek daha mı yüksek maaş alırız…son 3,5 yıl ödemesi için tşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 sigorta yerine bir işyerinde çalışarak kalan günlerini tamamlarsa daha yüksek maaş alabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 26. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım.temmuzdan sonra asgari ücrette artış varmı.bilgi rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2016 yılının tamamı için net asgari ücret 1300,00 T.L. olarak belirlendi. Dolayısıyla 2016 Temmuz ayından sonra asgari ücret zammı yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 27. Irmak dedi ki:

  Sayın Uzman,
  Annem 1962 doğumlu ve işe ilk giriş tarihi 01.04.1990. 91-92-93-94 yılları ve 2015 yılında sigortalıdır.(4a) ve toplam 900 gün çalışmıştır. 2015 ocak itibariyle ise Ek 5 tarım sigortası ile sigortası başlamış ve bugün itibariyle 512 gün çalışmıştır. Toplam da uzun vade de 1412 gün çalışmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda emeklilik tarihi yaklaşık olarak ne zamandır.? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Anneniz 3600 gün ve 58 yaşı tamamladığında emekli olabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 28. funda demir dedi ki:

  Sayın Hocam
  03.12.1967 doğumlu bayanım.İlk işe giriş tarihi tarım bağkurlu olarak 01.05.1997. Bu tarihten sonra 1680 gün tarım bağkur ödedim.08.01.2014 tarihinden sonra 420 gün isteğe bağlı bağkur ödedim.01.04.2015 tarihinden sonra ise ssklı olarak bir iş yerinde 270 gün çalıştıktan sonra iş bitimi sebebiyle işi bırakmak zorunda kaldım.Toplam olarak 2370 pirim günü ödemem gözüküyor.
  Değerli hocam bundan sonra ek-5 sigortası yaptırarak 3600 gün kuralına göre kaç yaşında emekli olabilirim.ek-5 sigortası yaptırarak ileride emekli maaşımın asgari ücretten emekli birinin maaşınının altında olmaması için 2016 yılı (kaç tl) pirim ödemem gerekir.Şimdiden teşekkür ederim.

  Funda demir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ssk kapsamında 3600 gün ve 58 yaş ile emekli olursunuz. Kalan prim günlerinizi ek 5 tarım ssk kapsamında ödeyebilirsiniz . Kayıp olmaması için 2016 yılında en az 568 tl ödemeniz gerekir .
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. şerife parlak dedi ki:

    SGK ya gittim.ek-5 te kayıp olmasın diye 435tl yerine 568 tl ödemek istiyorum dedim.yok öyle birşey dediler.izmir-gaziemir sgk.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Öyle şey olmaz olur mu. Prime esas kazanç beyanınızı yüksek verirsiniz. Onlar da sisteme yüksek girer ve yüksekten ödersiniz . Diyen arkadaş bilmiyor sanırım

 29. fatma dedi ki:

  sayın sgk yetkilisi ben sgk sitesinden emekli maaşımı hesaplattım.çıkan rakam gerçeğe yakınmı.sizin bilgi ve görüşleriniz.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sgk sisteminde hesapladığınız rakam alacağınız emekli maaşına çok yakın bir rakamdır.

 30. Emre dedi ki:

  Merhaba, 3-4 aydır çalışmıyorum ve sağlık hizmetlerinden faydalanmam lazım. isteğe bağlı sigorta mı yaptırmam lazım yoksa ek-5 sigortası mı? Ve bunlardan hangisini yaparsam eşimde sağlık hizmetlerinden faydalanabilir?

 31. cahit dedi ki:

  doğum borçlanmasında 2.çocuk borçlanmasında bir çocuk borçlanmayı iptal ettirip tekrar borçlanabilirmiyim.yani bir çocuğu yeniden borçlanabilirmiyim.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Neden iptal edip yeniden borçlanacaksınız ki? Borçlanma iptal hakkınız var yapabilirsiniz.

 32. fatma dedi ki:

  sayın uzmanım sgk sitesinden maaş hesaplattım 1077 tl çıktı yalnız 2000 öncesi hizmet varsa gün olarak 483.gün hizmetim vardı bunuda sisteme yazdım. acaba bu hizmet yani 4.b ve 4.c hizmeti maaş hesaplanırken maaşa dahil oldumu. bilgi rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tabi ki. Maaş hesabında diğer sigorta kollarındaki tüm hizmetlerin prime esas kazançları da dahil edilir.

 33. SAMET dedi ki:

  Sayın Uzmanımız;
  Eşim için yaklaşık iki yıldır (01.08.2014 den bu yana) isteğe bağlı sigorta yatırıyoruz. Sorum şu eğer biz isteğe bağlı sigortayı kapatırsak daha sona tekrar devam edebilir miyiz. Ve aradaki oluşacak boşluğu geriye dönük borçlanma yaparak kapata bilir miyiz? İlginiz için teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Durdurduğunuz tarihten yeniden başlatacağınız tarihe kadar olan kısmını borçlanma hakkınız yok maalesef.

   1. samet dedi ki:

    bir şey daha sormak istiyorum. İsteğe bağlı siğortadan ek5 e geçersek ne gibi bir kazancımız olur yaklaşık 100 tl prim farkı bulunuyor. Emeklilik için ne gibi bir avantajı var. Teşekkürler

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Sadece prim olarak avantajınız olur.

 34. Hasan dedi ki:

  Sayın uzman doğum 1967 ilk sigorta başlangıcı 1995ten 2 ay sigortam var. 15 yıl 9 ay 17 gün bağkur yatırdım. Şu anda sigortaya geçtim 6 ay oldu. Ek 5 e geçsem son 3.5 yıl a dahil olur mu ya da başka öneriniz var mı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek/5 e geçerseniz son 3,5 yıla dahil olur. Bir işyerinde SSK’lı çalışma imkanınız varsa daha iyi olur.

 35. Hüsne dedi ki:

  Sayın uzman, doğum yılım 1968 ilk sigorta başlangıcım 11.02.2014 ve 26 günlük;30.01.2007 tarihinden itibarende isteğe bağlı emeklilik için prim yatırıyorum. Emekli olmam için daha ne kadar yatırmam gerekir? Teşekkürler.

 36. ELİF dedi ki:

  merhabalar.01.03.1972 doğumlu bir bayanım.sigortalı ilk işe giriş tarihim 01.11.1989 dur.1993 yılına kadar malesef eksik gösterildiğim için 565 günüm görünüyor.2003 de toplam 90 gün isteğe bağlı, 2007 de de yine ssk lı olarak 72 günüm yani toplam 727 günüm vardır.
  16.02.2013 tarihinden buyana isteğe bağlı sigortalı olarak pirim ödemekteyim.son 7 yılın 3,5 yılında sigortalı olarak pirim ödemem gerektiğini biliyorum,fakat bu biraz zor.yaş,iş deneyimi,tahsil vb nedenlerden dolayı.Ek5 tarım sigortasını yeni duydum, size sorum ne yapmamı önerirsiniz.sizce ek5 e geçmeli miyim?maaşımın yüksek olması için de emekliliğe ne kadar süre kalınca yüksek pirim ödemeliyim.1994 ve 1996 doğumlu iki çocuğum var.doğum borçlanmasını ne zaman yapmamı önerirsiniz.bağkurlu iken ödenen doğum borçlanması bağkurlu olarak sayılır diye duymuştum doğru mudur.kafam o kadar karışık ki.göstereceğiniz yol için şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   -Ek/5 tarım sigortaya kesinlikle geçmelisiniz.
   -Bağ-Kur’dan emekli olmanın şartları sizin için daha ağır olacaktır.
   -Maaşın yüksek olması için ortalama kazanç önemli.
   -Son bir kaç yılı yüksek ödemek çok fazla yükseltmez aylığınızı.
   -Doğum borçlanmasını SSK’ya geçtikten sonra yapın. Borçlanma en son sigortalılık hali esas alınarak yapılır. Ne kadar erken yaparsanız da sizin için o kadar avantajlı olur.

   1. ELİF dedi ki:

    İnanılmaz hızlı cevabınız için tekrar tekrar teşekkürler…
    Doğum borçlanmasını SSK ya geçtikten sonra yapın derken Ek/5 tarım sigortaya geçtikten sonra yapmamı öneriyorsunuz anladığım kadarıyla.tekrar teşekkürler,iyi çalışmalar

    1. elif dedi ki:

     Son kez sormak istediğim bir şey daha vardı.yorumları okuma fırsatım oldu.maaşın ssk maaşına denk olması için 568 tl Ek/5 tarım sigorta ödenmesini önermişsiniz.benim hesaplarıma göre doğum borçlanmasını yapınca,emeklilik için,6 yılım kalıyor.bu durumda şimdi Ek/5 e geçip 568 tl pirim ödersem emeklilik süresi dolana kadar, ssk en düşük maaşına denk getirebilir miyim.vereceğiniz bilgi için son olarak tekrar teşekkür ediyorum

     1. SGKuzmani dedi ki:

      Evet en azından kazanç olarak kaybınız olmaz. Asgari ücretin brütü kadar ödemiş oluyorsunuz.

 37. fatma dedi ki:

  Emekliliğime Son 2,5 Yıl Kaldı.Bu 2,5yılı Ek-5 SSK Tarım Sigortası Ödiyerek Tamamlarsam.Maaşım Normal SSK.Maaşından Düşükmü Olur.Düşük Olursa Ne Yapmam Gerekir.Bilgi Rica Ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek/5 tarım sigorta 2016 yılı için asgari ücretin brüt 23 günlük tutarı üzerinden yatırılmakta. Dolayısıyla ortalama kazancın düşmesine ve aylığınızın düşük olmasına neden olur. Bunun için primleri asgari ücret seviyesinde ödemeniz faydanıza olur.

 38. Filiz koca dedi ki:

  Sayin uzman merhaba. 1967 dogumlu 01/06/1988 çıkışlı 84 gun primi olan bayanım.isteğe bağlı emekliliğe başlamak istiyorum.ne zaman emekli olurum.bilgi rica ediyorum .teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman? SSK mı?

 39. cahit dedi ki:

  sAYIN uZMANIM.hAZİRAN aYI eFLASYON ORANI NE ÇIKAR.SİZİN GÖRÜŞÜNÜNÜZ TAHMİNİ OLARAK.BİLGİ RİCA EDERİM.

 40. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Hazran Eflasyonu Hakkında Tahmini bilgi Vermenizi İstemiştim.Bir Cevap alamadım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bekliyoruz cahit bey. Tahmin üretmek zor.

 41. alper dedi ki:

  Sayın uzmanım. sgk prim günüm bir Ağustosda tamamlanıyor Temmuzun sonlarında emeklilik başvurusu yapsam olurmu. birde bağkur sgk hizmet birleştirme başvurusu yapmam gerekirmi. bilgileriniz için Teşekkür ederim.

 42. BURCU AKAN dedi ki:

  EK 5 SSK İPTAL EDİLİP PARA İADESİ ALINABİLİR Mİ ACABA 😕

 43. cahit dedi ki:

  Sayın uzmanım.Pirim Günü Eksik Olanlara Gün Borçlanma Hakkı Çıkma İhtimali Varmı.

 44. cahit dedi ki:

  sayın uzmanım.sosyal güvenlikle ilgili reform mahiyetinde bir torba yasa varmı.cevap rica ederim

 45. Elif dedi ki:

  Sayın uzman 2005 sigorta giris tarihim 1000 gunum.var 2014 dogumlu bir cocugum var kalan gunlerimi istege bagli odersem dogum borclanmasindan yararlanabilirmiyim

 46. babygizem dedi ki:

  sayın uzmanım öncelikle iyi çalışmalar.
  ek/5 tarım sigortasına girmek için dilekçemi tarım ilçe müdürlüğü kaydı vardır olarak onayladı. tarım ilçe müdürlüğüne kaydım olduğu için talebim sgk müdürlüğü tarafından reddedildi. bu yapılan işlem doğru mudur?

 47. babygizem dedi ki:

  sayın uzmanım üstteki sorumda bahsetmeyi unutmuşum bulunduğum ilçede ziraat odası var ve benim odaya kaydım yok.cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 48. Hatice dedi ki:

  67 doğumluyum 89 Haziran ayında sigorta girişim var 3 yıldır ek5 ssk ödüyorum 2tanr cocuguma doğum borclanması yaptım 58 yasında 3600 günle emekli olmak durumundayım. Şimdi yaşım 49. 3 yıllık pirim borcum kaldı. Sorum şu, ssk ile aynı emeklilik maaşı almam için kalan primlerini ne kadarda ödemem lazım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Aynı maaşı alabilmek için brüt kazancınızın 1.647,00 T.L.’den az olmaması gerekiyor. Saygılarımızla.

 49. Hatice dedi ki:

  Hocam teşekkür ediyorum. Ama ödeyeceğim pirim tutarı rakam ne kadardır. Ben bunu hesabını yapamıyorum. Yardımcı olurnusunuz. Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ödeyeceğiniz tutar 2016 yılı için 568,00 T.L.

 50. ibrahim dedi ki:

  iyi günler eşim 01.10. 1999 ssk girişi var .1976 dogumlu bayan 5970 günü doldurması için 43 ay ihtiyacı var kendisi ev hanımı ek5 ten günlerini dodurması için nasıl yaralanır.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ev hanımı ise Ek/5 kapsamında prim ödeyemez.

 51. havva YAVUZ dedi ki:

  mrh ben 20.09.1988 doğmluyum 16.06.2005 yılında sigorta girişim var ve 2647 günüm var bu sigortamı işten ayrılıp aynı numaradan kendim dışardan ödeyebiliyoru muyum? 4/a dan sigortam

  örneğin 3 yıl dışardan ödedikten sonra tekrar sigortalı işe giriş yapıp kalan primlerimi doldurabiliyor muyum? dışardan ödersem ne kadar ödeme yapıcam birde sadece prim için ödeme yapılıyor mu yani sağlık sigortası istemiyorum eşimden faydalanabilir miyim? yardımlarınız için teşekkür ederim ..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İsteğe bağlı ssk olarak sadece ek 5 tarım ssk var. Tarım ssk kapsamında prim ödeyebilmeniz için de tarımda süreksiz çalışır olmanız gerekir. Primi 2016 yılı için 435 tl sağlık sigortasını da ödemek zorundasınız. Onu ayrı tutma şansınız yok. Saygılarımızla

 52. cahit dedi ki:

  Defalarca Sormama rağmen Günü Eksik Olup emekli Olamayanlara borçlanma hakkı varmı.lütfen cevap rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu konuda şu an bir düzenleme yapılması gündemde görünmüyor.
   Saygılarımızla.

 53. murat dedi ki:

  annem 1996 girişli .mevsimlik tarım işçisi . 55 yaşında . kendisi için şu an tarım sigortası primi ödüyorum . 1731 günü var. emekli olması için kaç güne ihtiyacı var acaba . bilen birisi yardımcı olursa çok sevineceğim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Anneniz 3600 gün ve 58 yaşı tamamladığında emeklilik hakkı elde eder.
   Saygılarımızla.

   1. murat dedi ki:

    teşekkürler 🙂

 54. fatma dedi ki:

  sayın uzmanım.bağkurlulara uygulanacak 5 indirim ssk tarım sigortasına uygulanacakmı.bilgi
  rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu konuda net bir bilgi yok maalesef.
   Saygılarımızla.

 55. ibrahim yücel ersözlü dedi ki:

  Memurum eşimi ek 5 sigortalısı yaparsam aile yardımı kesilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşiniz adına Ek/5 tarım sigorta ödemeniz halinde eşiniz için almış olduğunuz aile yardımı ödeneği kesilir.
   Saygılarımızla.

 56. ahmet dedi ki:

  acaba ek -5 tarım sigortasından 3600 gün ile emekli birisin eline ne kadar maaş geçer.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla

 57. davut dedi ki:

  merhaba kolay gelsin. babam 1959 doğumlu eksik günleri var 650 gün kadar. primleri ssk olarak yatırılmıştı. şimdi eksik günlerini çiftçi sigortası olarak yatırabilir miyiz. aylık ne kadar öderiz ve emekli olduğu zaman aylığını çiftçi emeklisi olarak mı yoksa ssk emeklisi olarak mı alacak. şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kalan prim günlerini Ek/5 tarım SSK kapsamında ödeyebilirsiniz. 2016 yılı için Ek/5 prim ssk tutarı 435,00 T.L. Yatırılan primler SSK kapsamında hizmet sayılır.
   Saygılarımızla.

 58. Hikmet söyler dedi ki:

  selamün aleyküm 20 yaşındayım 11/09/2014 sgk girişim var şuan ki çalıştıgım yerdeki patronum bana tarım sigortası yapacagını söyledi normal sgk 4a ile tarım 4a ek 5 le arasında fark var mı ben ne yapmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Prim olarak daha düşük olduğu için size onu teklif etmiş. Normal ssk ile arasındaki fark kazanç olarak değişiyor. Ek 5 sigorta asgari ücretin 23 günlük kazancı üzerinden prim ödüyor.
   Saygılarımızla

 59. alper dedi ki:

  alper

  Sayın uzmanım. sgk prim günüm bir Ağustosda tamamlanıyor Temmuzun sonlarında emeklilik başvurusu yapsam olurmu. birde bağkur sgk hizmet birleştirme başvurusu yapmam gerekirmi. bilgileriniz için Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01 Ağustosta doluyorsa eğer 01 ağustos ve sonrasında başvuru yapabilirsiniz. Öncesinde yapamazsınız. Emeklilik başvurusu yaptığınızda zaten hizmet birleştirmesi yapılır.
   Saygılarımızla.

 60. davut dedi ki:

  merhabalar hocam. daha önce tarım sigortası ile ilgili soru sormuştum. ek/5 tarım ssk sı yaptırmak için tarım işi ile uğraşmak mı gerekiyor konu hakkında yardımcı olur musunuz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tarımda süreksiz yani ara sıra çalışmanız gerekli normalde ama formu ilgili yerlere onaylatmanız yeterli olur. Tarımda ara sıra çalıştığınızı, gündelik işlere gittiğinizi beyan ederseniz sıkıntı olmaz.
   Saygılarımızla.

 61. Dogan dedi ki:

  Slm iyi akşamlar ben 2 ekim 1985 doğumluyum ssk girişim 2004 haziran olup 2812 gün prim odemisligim var 3600 günde ne zaman emekli olabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   3600 gün ile emekli olma hakkınız yok. 7000 gün 60 yaş ya da 4500 gün 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.
   Saygılarımızla.

 62. ömer dedi ki:

  merhabalar hocam,ssk girişim 1995 3180 günüm varşu an calışmıyorum %45 özürlü raporum var onaylı malül emeklilik için 3920 gün istiyorlar neyapmam lazım ?eksik günümü hepsini borçlanıp yatıramammı , aydınlatırsanız sevinirim . iyi çalışmalar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Askerlik yaptıysanız o süreleri borçlanabilirsiniz. Onun haricinde borçlanamazsınız.
   Saygılarımızla.

 63. YÜKSEL DOĞAN dedi ki:

  sayın uzmanım 69 doğumluyum 01-12-2007 girişli sgk liyim 5920 pirim günüm var son on ayımı ek 5 tarım sigortasından ödedim ve pirim ödemeyi gün sayısı yeterli olduğu için durdurdum benim sorum tarım sigortası üzerindenmi emekli olurum yoksa norrmal sgkdanmı emekli olurum tarım sigortası emekli aylığımı etkilermi son on ay tarım sigortasından ödediğim için

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’dan emekli olursunuz. Ortalama kazanç esas alınır.
   Saygılarımızla.

 64. Emre Tetik dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin.
  Annem 05.12.1965 doğumlu, 1998 yılında 18 ay bağkur primi yatırmış daha sonra 2014 ün 8. ayından beri ek5 sigorta primi yatırmaya başladı.
  Ne zaman emekli olur acaba? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bahsettiğiniz kişi siz misiniz bir başkası mı? Eğer başkası ise cinsiyetini belirtin lütfen. Bir de bağkur girişi tam olarak hangi tarihte?

 65. serdar ince dedi ki:

  saygılarımla merhaba hocam kolay gelsin babam ek 5 tarım sigortalı yalnız maddi imkanlardan dolayı yaklaşık 2 yıldır pirim borçlarını yatıramıyor söz konusu bahse konu olan annem hastaneye sık aralıklarla tedavi için gittiği için sağlıktan yararlanamıyorlar ben devlet memuruyum en azından annemin sağlıktan yararlanması için sadece annemi kendi üzerime alma şansım varmı alırsam babam ek 5 ten çıkmış olurmu otomatik olarak şimdiden saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Babanız aktif ek 5 li iken anneniz sizden faydalanamaz. Babanızın ek 5 sigortasını durdurursanız hem anneniz hem de babanız sizin sağlık güvencenizden faydalanabilir.
   Saygılarımızla

 66. serdar ince dedi ki:

  Sayın uzmanım merhaba kolay gelsin babam 1959 doğumlu 1978 yılında ssk girişi var gün olarak 20 gün 2003 yılında 90 günü var 2011 ile 2012 arası çifci bağuru yatırdı şimdi 2012 den itibaren ek 5 tarım sigortası yatırıyor sanırım 3600 e tabi söz konusu emekli olacak zaman bu 2011 ile 2012 arasında yatırmış olduğu çifçi bağkuru pirimi ek 5 e aktarılıyormu günleri hesaplanırken.ayrıca askerlik borçlanması yapacak bu askerlik borçlanması hani ssk dan emekli ola bilmesi için son 3.5 yılını ssk pirimi yatırması gerekiyor ya bu askerlik boçlanmasını bu tarihten öncemi yatırması gerekiyormu yoksa fark etmiyormu örneğin diyelimki 300 bini var şuan 600 günde askerlik borçlanması yapsa emekliliği hak edermi bu kanuda aydınlata bilirmisiniz şimdiden saygılar teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Askerlik borçlanmasını istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bir zaman yok. Ne kadar erken yatırırsanız o kadar iyi olur. 3600 gün ve 60 yaş ile babanız emekli olur. Saygılarımızla

 67. yusuf dedi ki:

  esnaf bağkur başlama:1/11/92 2008 e kadar. burdan toplam (silinenler dışında) 7 yıl 7 ayım var.2008 den sonra tarım bağkurdan ortalama 2 yılım var. şu an çalışmıyorum. askerliğimi ödemedim 97 98 yılı. doğum: 6.2.1971 erkek..en erken emeklilik için ne önerirsiniz?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   En erken emeklilik için sskya geçin. 3.5 yıl ssk kapsamınsa çalıştıktan sonra emeklilik şartlarınız sskya göre hesaplanır.
   Saygılarımızla

   1. yusuf dedi ki:

    ustam tavsiye ettiğiniz: ‘ssk da çalış’ yerine ek5 olur mu?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Tabi ki ek 5 de ssk hizmeti sayılır. Ama kısmen kazancınızı düşürür ve emekli aylığınız daha düşük olur.

 68. cahit dedi ki:

  Ek-5 SSK Tarım Pirimi Ödeyenlere 5 Pirim indirimi varmı.Bilgi rica Ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Son düzenlemeye göre faydalanmayacak. Ama beklemek lazım yine de.
   Saygılarımızla.

 69. seçkin dedi ki:

  mrb iyi günler…hocam annem 01.03.1963 doğumlu ve 2002 yılı 7. ayda sigortalı çalışmaya başlıyor. hiç boşluk yok 4900 civarı günü var…hocam 58 yaş ve 4500 günle yaş haddinden emeklilik için 25 yıl sigorta süresini beklemek zorunda mı? en erken ne zaman emekli olur ? şimdiden çok tşk ederim…iyi çalışmalar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   25 yıllık sigortalılık süresini beklemek zorunda maalesef. 7000 günü tamamlarsa sigortalılık süresi şartı yok.
   Saygılarımızla

 70. Muslim dedi ki:

  Merhaba hocam.ek 5 tarım sigortası ile eşimi özür durumu ile getirebilir miyim.yani ek5 tarım sigortası eş tayininde geçerli mi.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Bildiğim kadarıyla geçerli. Ama yine de sizi yanlış yönlendirmek istemem. Milli eğitimden bilgi alın lütfen bu konuda. Saygılarımızla

 71. Kadir Başar dedi ki:

  Merhaba hocam. Annem 65 doğumlu ve 80 yılından ormandan 2 aylık sigorta ödemesi bulunuyor. geçen ay annemi ek-5 kapsamında sigorta ödemelerini başlattım. Bu ay ödemelere başladım. daha önceden ödenmiş günü sadece 2 ay olduğundan 10 yıl ödeme yapmamız gerekiyor emeklilik için. Benim merak ettiğim konu annem çocuk borçlanması ile erken emekli olma şansı var mı? Ben 1983 doğumluyum Kardeşim 1988 doğumlu. Eğer bizden faydalanabilirse 6 yıl ödeme yaptıktan sonra 2+2 yıl ile emekli olmasını ümit ediyorum. Sizce annem bundan yararlanabilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Anneniz sigorta başlangıcından sonra doğan üç çocuk için borçlanma yapabilir. İki çocuk için toplamda 1440 gün yani 2 yılı borçlanıp kalan 6 yılı da ek 5 kapsamında öderseniz 6 yıl sonra emekli olur. Tabi 58 yaşı da tamamlaması lazım.
   Saygılarımızla

 72. kerim dedi ki:

  selam ben
  27.03.2008 4a sskdan 5günlük girişim var
  16.02.2012 dan beri 4b isteğe bağlı sigorta ödüyorum.
  1)4a tarım sigortasına geçiş olabılırmı 4bisteğe bağlıdan?prim günü ve emekli olma yaşı kaç 4a tarımda?
  2)isteğe bağlıdan emekli olsam, prim günü emekli olma bekleme yaşı kaç? son 5sene yuksekten prım odesem yuksektenmı emeklı olurum?
  3)10sene 4bisteğe bağlı ödesem son 5sene isteğe bağlıdan 4a ssk ya geçsem yuksek prımlı ödemeye 4a sskdanmı emeklı olurum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1-İsteğe bağlı bağkuru terk ederek 4/a tarım SSK’dan prim ödeyebilirsiniz. SSK’dan emeklilik için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamalısınız.
   2-İsteğe bağlı bağkurdan emeklilik için 9000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekli. Son 5 seneyi yüksekten öderseniz ortalama kazanç yükselmiş olur. Emekli maaşınıza artı yönde katkı sağlar.
   3-Son 3,5 yıla ait hizmet ssk olursa SSK’dan emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 73. kerim dedi ki:

  selam ben
  27.03.2008 4a sskdan 5günlük girişim var
  16.02.2012 dan beri 4b isteğe bağlı sigorta ödüyorum.
  1)4a tarım sigortasına geçiş olabılırmı 4bisteğe bağlıdan?prim günü ve emekli olma yaşı kaç 4a tarımda?
  2)isteğe bağlıdan emekli olsam, prim günü emekli olma bekleme yaşı kaç? son 5sene yuksekten prım odesem yuksektenmı emeklı olurum?
  3)10sene 4bisteğe bağlı ödesem son 5sene isteğe bağlıdan 4a ssk ya geçsem yuksek prımlı ödemeye 4a sskdanmı emeklı olurum?

 74. İsmail Ok dedi ki:

  Ek 5 tarım sigortasındayım.Yaşım tutuyor.Prim eksiğim var.Askerlik borçlanabilir miyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Eksik Primlerinizi askerlik borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 75. Sinem dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Yaklaşık 1 yıldır kendi adıma tarım sigortası primi ödemekteyim.
  Şimdi part time olarak işe başlıyorum. Part time sistemi üzerinden sigorta yapılacak. Soracağım sorular şöyle:
  1) Tarım sigortası, yarı zamanlı sgk prim ödemesi ile birlikte devam edebilir mi? Devamı durumunda, sonradan cezai bir işlemle karşılaşır mıyım?
  2) Tarım sigortasını iptal ettirirsem sağlıktan 90 gün faydalanma hakkım olur mu?
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Kısmi süreli çalışacaksanız eğer tarım ssk devam etmez. Kısmi süreli çalışmada 30 günden eksik kalan süreleri dilerseniz isteğe bağlı olarak ödeyerek 30 güne tamamlayabilirsiniz. Eğer tarım sigortayı terk ettiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük priminiz varsa ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık hizmeti alırsınız.
   Saygılarımızla

 76. Halis dedi ki:

  1973 1. ay dogumluyum.1998 de 128 gun sigortam bulunmaktadir.2002 1. aydan itibaren kesintisiz tarim bagkuru oduyorum.Ne zaman emekli olabilirim? Ve de gunumun tamamlanmasi icin kac gun odeme yapmam gerekir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Bağkurdan emekli olabilmeniz için 9000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Ssk girişiniz tam olarak ne zaman ?

 77. Zehra dedi ki:

  İyi Günler,
  Benim danışmak istediğim bir durumum var sayfanızda verdiğiniz cevaplara baktım fakat göremedim. Annem 58 yaşında ve eksik günü var.
  3 çocuğunun sadece 1 inden faydalanabiliyor. Sigortası ondan önce başladığı için.
  Şu anda bir kaç yerde haber gördük borçlanma yapılabilir diye ama emin de değiliz
  Böyle bir yasa çalışması var mı acaba
  Yada çıktı mı
  Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim
  Kolay gelsin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabilmesi ile ilgili bir düzenleme yok. Saygılarımızla

 78. suphi dedi ki:

  Merhabalar,

  Benim sorum su olacaktir; Ayni tarihte ise baslamis, sadece son 600 gunu asagidaki gibi farkli olan ve ayni tarihte emekli olan iki farkli A ve B kisisi icin asagidaki durumlarda emekli maaslari farklilik gosterir mi?

  A-) 3600 den emekli tum primler Asgari Maas uzerinden isveren tarafindan yatirilmis
  B-) 3600 den emekli 3000 gun Asgari maas uzerinden isveren, geri kalan 600 istege bagli odenmis

  Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Tabi ki farklı olacaktır. 600 gün olan isteğe bağlı kısmı hangi sigorta kolu kapsamında ödendi ?

   1. suphi dedi ki:

    Merhabalar tekrar,

    Ben farkli olmayacagini dusunmus ve onayinizi alacagimi sanmistim, ama yanilmisim.

    Olayin kesin durumu soyle; asgari ucretle calisan teyzem sartlarin agirlasmasi sonucu isten cikti yakin zamanda. 3600 gun icin yas ve sigortalilik sartlarini sagliyor 10 ay prim eksik.

    Bu durumda tekrar ise girip calisarak emekli olmasini mi yoksa istege bagli ile emeklilik mi tavsiye edersiniz? Istege bagli odeyerekde ayni maasi haketme sansi var mi?

    Kisa zamanda donusunuz icin ayrica tesekkur ederim.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     İsteğe bağlıdan kastınız tarım ssk mı isteğe bağlı bağkur mu?

     1. suphi dedi ki:

      Istege bagli Bagkur demek istedigim.

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Çalışma imkanı yoksa kalan prim günlerini isteğe bağlı bağkurdan ödeyebilir. Aynı prime esas kazanç üzerinden yatırıldığı için herhangi bir kayıp olmaz.
      Saygılar.

 79. Rüştü YETER dedi ki:

  Sayın Uzmanım iyi günler;
  Ben memurum. Eşimin 01.10.1996 tarihinden 782 iş günü sigortalıdır. Eşimi EK-5 ile sigortalatmak istiyorum.Eşim ev hanımı . Bu mümkün mü değilse eşimi sigortalatabilmemin başka bir yolu var mı?
  Teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Ek 5 sigorta için eşinizin tarımda süreksiz çalışıyor olması gerekir. Aksi halde olamaz. İsteğe bağlı Bağkurlu olabilir . Hem öyle olursa eş yardımınız da kesilmez. Saygılarımızla

 80. Sinan dedi ki:

  Slm benim babam 1962 doğumlu 1987 ssk girişli 1051 gün sigortası var askerlik borclanmasiyla birlikte 1590 gün yapıyor 60 yaşında 3600 primle emekli olabiliyor devamını ek 5 tarım sigortası yaptirabiliyormuyuz saygilar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kalan günlerini Ek/5 tarım SSK ile tamamlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 81. ferhat bulbul dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 09.04 09.1976 yılı sigorta girişli. 195 ssk günü var ve 8 yıl 10 ay da çiftçi Bağkur ödemesi mevcut. (Doğum tarihi 1964) askerliği borçlanma (18 ay) ve ek-5 e geçmesi ile ne zaman emekli olur. Üzerine tapu var ek5 e ğeçerken sorun olur mu?

  Çok teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Babanız SSK kapsamında en az 3,5 yıl çalışması ve toplamda da 5000 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Eğer çiftçilik kaydı yoksa Ek/5 kapsamında prim ödeyebilir.
   Saygılarımızla.

 82. mesut dedi ki:

  Selamaleykum hocam esim 31 yasında az bir sigortası var ben dısardan para yatırıp emekli olmasını istiyorum kac tl yatırmam lazım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hangi kapsamda yatırmayı düşünüyorsunuz? İsteğe bağlı bağkur ise 527,00 TL. Ek/5 öderseniz 435,00 TL.
   Saygılarımızla.

 83. YAVUZ SELİM dedi ki:

  SAYIN UZMANIM ….. BEN TEMMUZ 1969 DOGUMLUYUM… 03 -05-1993 YILINDAN BAŞLAYAN 19 YIL 2 AY EKSİKSİZ ESNAF BAGKURUM VAR + DAHA SONRA 3 YIL 3 AY İSTEĞE BAGLI BAGKURUM VAR + ŞUAN İSE 9 AYDIR BİR İŞYERİNDE 4 A SİGORTALISI OLARAK ÇALIŞIYORUM BU ARADA 550 GÜN ASKERLİĞİMİDE YAKLAŞIK 10 SENE EVVEL TAMAMINI ÖDEDİM…. ŞUAN ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNDE MADDİ SIKINTILAR VAR BU NEDENLE AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORUM…ÜZERİMDE HİÇBİR MAL VARLIGIM YOK VE VERGİ KAYDIMDA YOK
  BENİM SORULARIM =
  1- SSK DAN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM MAAŞ AVANTAJINDAN DOLAYI EK 5 LE SSK LI OLABİLİRMİYİM OLURSAM TOPLAM NE KADAR ÖDERİM…
  2- NE ZAMAN KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİRİM…( BANA 49 YAŞ DEDİLER DOGRUMU DUR )
  3- SON 3,5 YILI SSK OLMAM GEREKİYOR DEGİLMİ BENİM 3,5 YILIM EGER EK EK 5 OLURSAM KASIM 2015 DEN SSK BAŞLADI TAHMİNİ MAYIS 2019 DA DOLUYOR DOGRU MU ?
  4- ASKERLİK DAHİL 9000 GÜNÜM ARALIK 2016 DA DOLUYOR… BAGKUR DAN EMEKLİ OLSAM KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLURUM …( ARALIKTAN SONRA PRİM ÖDEMESEM )
  5 – BENİM İÇİN SİZCE EN HAYIRLISI VE DOGRU OLANI NEDİR…. SAYGILARIMLA
  YAVUZ SELİM

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1-Bana kalırsa toplamda 25 yılı tamamladıysanız Ek/5 kapsamında prim ödemeyin. Alacağınız emekli maaşını düşürür.
   2-Toplamda 1260 gün SSK’lı çalışmanız lazım ki SSK kapsamında emeklilik hakkı elde edesiniz.
   Askerliği ne zaman yaptınız?

   1. YAVUZ SELİM dedi ki:

    SAYIN UZMANIM CEVABINIZDA SORDUĞUNUZ SORUNUZA CEVABIMDIR :
    1990-1991 YILLARINDA ASKERLİĞİMİ YAPTIM ESNAFLIGA GİRİŞİM 1993 YILIDIR … YAKLAŞIK 10 SENE ÖNCE 550 GÜNLÜK ASKERLİK PRİMİMİN TAMAMINI ÖDEDİM …1993 YILI GİRİŞİN ÜSTÜNE 25 YIL EKLEYİNCE 2018 YILI ÇIKIYOR…. FAKAT =
    03-05-1993 GİRİŞİMDEN İTİBAREN
    ESNAF BAGKURU = 19 YIL 2 AY 9 GÜN = 6909 GÜN
    İSTEĞE BAGLI BAGKUR = 3 YIL 3 AY 18 GÜN = 1188 GÜN
    ASKERLİK ÖDEMESİ = 550 GÜN
    4/A SSK 06/11/2016 GİRİŞ = 9 AY 25 GÜN = 295 GÜN DEVAM EDİYOR
    ——————————————————————————————————–
    TOPLAM = 8942 GÜN ÜM VAR
    9000 – 8942 = 58 GÜN SONRA 9000 GÜNÜM DOLUYOR…..

    YALNIZ BAGKUR DAN EMEKLİ OLURSAM 53 YAŞ DEDİLER (ASKERLİĞİ ÖDEDİĞİM İÇİN 1 YIL ÇEKMİŞ GERİYE…)
    1969 + 53 = 2022 YILINDA MAAŞ ALABİLİYORUM……

    SAYIN UZMANIM AYRICA BANA KULAKTAN DOLMA ESNAF ARKADAŞLAR DEDİLERKİ SEN SON 3,5 YIL SSK LI OLURSAN (GİRİŞ KASIM / 2015 + 3,5 YIL /1260 GÜN = MAYIS 2019 DA SSK DAN EMEKLİ OLURSUN DEDİLER DOGRUMU DUR EMEKLİ OLABİLİRMİYİM…..
    YANLİŞİM VARSA LÜTFEN DÜZELTİN ….
    2019 YILINDA 50 YAŞINDA SSK DAN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM ? TABİİ BU ARADA EK 5 E GEÇİP YAKLAŞIK 32 AY DAHA PRİM ÖDEMEM GEREKİYOR….EGER KESİN 50 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİRSEM…. AMA BAGKURA GÖRE 3 YIL EVVEL EMEKLİ OLACAGIM VE SSK NIN MAAŞI DAHA FAZLA DİYORLAR….. YOK EGER BÖYLE 50 YAŞINDA SSK DAN EMEKLİ OLMUYACAKSAM…. DEDİĞİNİZ GİBİ 9000 GÜNÜ TAMAMLADIĞIM GÜN BAGKURDAN EMEKLİ OLMAK İÇİN DİLEKÇE VERİP BEKLEMEM Mİ LAZIM BU ŞEKİLDE BAGKURDAN NE KADAR MAAŞ ALABİLİRİM….
    SON OLARAK BEN 2011 YILINDA 2011- 2012 YILLARI ARASINDA 1 YIL (TOPLAM :360 GÜN )YURT DIŞINDA TÜRKİ CUMHURİYETLERİNDE KALDIM AMA ESNAF BAGKURUM YATIRILDI….VE VERGİ KAYDIM VARDI O TARİHLERDE
    . BU TARİHLERİ YURTDIŞI SSK BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM …. SON 7 YIL İÇİNDE BANA FAYDASI OLURMU—-
    SAYIN UZMANIM ÖNCELİKLE HAKKINIZI HELAL EDİN…. AMA BİZİM TÜRK HALKINDA HERKES DOKTORDUR … HERKES AVUKATTIR…. KONUŞURLAR AMA DOGRU MU DEGİLMİ BİLMEZLER…. BU NEDENLE SİZİN GİBİ UZMANIN CEVABINIZA İHTİYACIM VAR….ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM…. ALLAHA EMANET OLUN SAYGILARIMLA YAVUZ SELİM

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Şimdi siz SSK kapsamında da devam etseniz bağkur olarak da kalsa emeklilik için doldurmanız gereken yaş 53 yaş. Yani SSK’da 50 yaş değil. Onun için 9000 güne tamamladıktan sonra prim ödemeyi bırakın. Ek/5 alacağınız maaşı düşürür.
     Kahvede herkes herkesi emekli ediyor. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Dilerseniz bir de SGK’ya hesaplattırın. Hatta yazılı olarak bir dilekçe verin. İşinizi garantiye almış olursunuz.

     1. YAVUZ SELİM dedi ki:

      SAYIN UZMANIM VERDİĞİNİZ BİLGİLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM…. BEN 9000 GÜNÜM DOLMADANMI SGK YA DİLEKÇE VEREYİM…. BİRDE TAHMİNİ BAGKURDAN BUGÜN DEGERİYLE TAHMİNİ NE KADAR MAAŞ ALABİLİRİM… ESNAFKEN EN SON BASAMAGIM 14. BASAMAKTA İDİ. SAYGILARIMLA YAVUZ SELİM

     2. SGKuzmani dedi ki:

      9000 günü tamamladıktan sonra yaşı tamamladığınız tarihe kadar bekleyin.Yaşınız geldiğinde dilekçe vermeniz gerekir.Ayrıca sağlık güvenceniz yoksa GSS kapsamında prim ödemeniz lazım. O konuda da bilginiz olsun. 9000 günü tamamlayınca kendiniz ne kadar aylık alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Biz maaş hesabı yapamıyoruz.

 84. Aliye dedi ki:

  Selamlar ben 58 yaşındayım bagkur ve ssk var .sonradan ek-5 tarıma para ödüyorum 7 ayın kaldı yaş da doldu 3600 iş gününden yeni yasadan yararlanıp emekli olabilirmiyim .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yeni yasada emeklilik ile ilgili bir düzenleme yok. İşe giriş tarihiniz ne zaman? Hizmetlerinizi ayrıntılı yazarsanız hesap yapabilirz.

 85. enes dedi ki:

  merhabalar
  annem şuanda 52 yaşında 1.5 yıldır ek5 tarım sigortalısı acaba ne kadar yatırmamız lazım sigortasını emekli olabilmesi için ?
  3600 iş günü olayından yararlanmamız mümkünmü

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   annenizin işe giriş tarihi ay gün ve yıl olarak ne zaman?

   1. enes dedi ki:

    20 MAYIS 2015 sigorta giriş tarihi

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Anneniz 3600 gün ile emekli olamaz. Emeklilik için en az 5400 günü tamamlaması gerekli.
     Saygılarımızla.

 86. Cakir dedi ki:

  Merhabalar benim babam 1964 dogumlu ve 1985 tarihinde ssk ya girisi var ve 1832 gun pirimi var 2009 ile 2011 arasinda 4b zorunlu odemesjli bulunuyor bu jse 1107 gun bunu da odedi ve 2014 yilinda ek 5 tarim sigortaya.girisi var tarim sigortadanda 980 gunu var ve suvan tarim sigortasi odemeye devam ediyor ne zaman ve hanhi sartla emekli olabilir 3600 ile emekli olabilirmi simdiden tesekkur ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Babanız 3600 günden 60 yaşını tamamladığında yani 2024 yılında emekli olabilir.
   Saygılarımızla.

 87. Yağmur dedi ki:

  Merhaba lar hocam ben 1973 doğumluyum benim 1990 12. ayın 20 sinde ssk girişim ve 210 günüm vardı 2014 07 05 tarihinde sosyal hizmetlerde ise basladim ve aktif olarak calışmaktayım 3 çocuğum var 1991 1996 2008 doğumludurlar doğum borçlanması yapabilirmiyim yapabiliyorsam kaç yıl çalışmam lazım teşekkürler hocam

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Doğum borçlanması yapabilirsiniz.
   Her 3 çocuğunuz için de yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 88. cahit dedi ki:

  Sayın Yetkililer 2000.Yılından Sonra Emekli Olanlara İntibak Verilecek mi Bilgi Rica ediyorum.

 89. cahit dedi ki:

  Pirim Güne Takılan Sigortalılar Emekli Edilecekmi.Bilgi rica ediyorum.

 90. Cakir dedi ki:

  Hocam rica etsem benim sorumu cevaplayabilirmisiniz..

 91. ersin dedi ki:

  Sayın uzmanım,
  Ben memurum, eşim 01.10.1999 da sigortalı olmuş, daha sonra (2014de) Ek5-Ek6 borçlanmaları altında (Tarım) pirim ödemeye başladım toplam 690 gün görünüyor. 21.11.1982 doğumlu.. Gereken gün sayısını (3600) tamamladıktan sonra erken emekli olması mümkün mü yoksa 58 yaşını beklemesi gerekir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşinizin emekli olabilmesi için 7000 gün 58 yaşı ya da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlaması gerekir. Sadece prim günü ya da sadece yaş tamamlamak yeterli değil.
   Saygılarımızla.

 92. Sami dedi ki:

  Sayın Uzmanım,
  1. Annem 11.07.1957 doğumlu. 25.03.1996 ile 31.05.1999 tarihleri arasında 3 yıl 2 ay 6 gün isteğe bağlı bağkur sigorta pirimi var. Şimdi ise 2013 yılının 1. ayından itibaren İsteğe bağlı Ek/5 Tarım sigortası yatırmaktayız.Annem 3600 günü doldurduğunda emekli olabilir mi? (ikisinin toplamı 3600 olduğunda)
  İlk isteğe bağlı bağkur başlangıcı 25.03.1996 hiç ssk pirimi yok.
  2.İki sigorta arasındaki boşluğu borçlanıp 3600 günden emekli olabilirmi.
  saygılar..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Anneniz toplamda 3600 günü tamamladığında emekli olabilir. 25.03.1996 tarihinden sonra doğan çocuk varsa onun için doğum borçlanması yapabilir. Boşta geçen süreleri borçlanma hakkı yok.

 93. Murat dedi ki:

  Değerli Hocam ek5 sigortalıyım, Şehir değişikliği durumum var.
  İkamet değiştiğinde başka şehirde sigortam devam edermi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şehir değişiklik durumunda Ek/5 sigorta devam eder. ancak dosyanızın yeni ikamet yerinize gönderilmesi gerekir. Taşındıktan sonra dosyanızın bulunduğu SGM’ye taşınma adresinizi bildirin. Onlar Ek/5 dosyanızı yeni ikamet yerinizdeki SGM’ye gönderecek.

 94. emir dedi ki:

  öncelikle kolay gelsin.1965 doğumluyum,ev hanımıyım.aynı zamanda tarla işlerine gitmekteyim.üzerimde annemden miras kalan zeytinlik var.eşimin ssk sından yararlanıyorum.Anne babamın ölümü itibariyle miras yolu ile geriye dönük tarım sigortalsı olabiliyormuyum?şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Geriye dönük Ek/5 tarım SSK’dan bahsediyorsanız olamazsınız. Ancak tarım bağkurlu olabilmeniz için de ziraat odasında kaydınız ve üzerinize satılmış olan mahsullerden dolayı da bağkur kesintisi gerekir.

 95. GUÇLU dedi ki:

  No can engelli raporu olan ek5 ödeyip engelli erken emeklilik şartlarından yararlanabilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Vergi indirim belgesini daha önce aldıysa kalan prim günlerini ek 5 sigortadan tamamlayabilir

 96. emir dedi ki:

  hocam sorumu cevaplarsanız sevinirim.1965 doğumluyum,ev hanımıyım.aynı zamanda tarla işlerine gitmekteyim.üzerimde annemden miras kalan zeytinlik var.eşimin ssk sından yararlanıyorum.Anne babamın ölümü itibariyle miras yolu ile geriye dönük tarım sigortalsı olabiliyormuyum?şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Geriye dönük tarım sigortalısı olamazsınız maalesef.

 97. Erhan dedi ki:

  Hocam babam 1953;dogumlu ssk girisi 1976 toplam ssk gunu 900 gun 600 gun askerligi var. 1992 yilina ait elinde ciftcilikle ilgili faturasi var. Babamin emekloligi hakkazanmasi icicn ne yapabiliriz. Sgk kurumu ek 5 odeyerek 5 yil sonra emekli olabilecegini soyledi… Ek 5 oderken eside sagliktan yararlanabilirmi. Eside ek 5 e girisi 2009 da yapildi ama hic rim odemesi yapilmadi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek 5 öderse kendisi de eşi de sağlıktan faydalanabilir. Ancak bunun için eş adına ödenen Ek/5 sigortayı durdurmanız gerekir.

 98. Musa dedi ki:

  Merhaba, Ekim 2008 öncesi 2925 Tarım Sigortalılar için bir ay 15 gün (ve 1 yıl 180 gün) olarak hesaplanıyordu; günümüzde durum nedir? Artık onlar için de 1 ay 30 gün olarak mı hesaplanmaktadır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ekim/2008 den sonra değişti. Artık Ek/5 tarım SSK kapsamında 30 gün üzerinden prim ödenmekte.

   1. Musa dedi ki:

    Fakat 2925’lilerin 4A Hizmet Dökümü’nde 15 gün olarak görünüyor; burada bir yanlışlık veya haksızlık varsa 30 gün şeklinde hesaplanması için konuyu gündeme getirmek ilgili kişiler için faydalı olacaktır.

 99. mehmed yilmax dedi ki:

  İyi günler ben 1967 doğumlu, 1994 mart girişli tarım sigortalisiyim. Şuan 3600 prim doldurdum.
  Ne zaman emekli olurum.
  Tesekkur ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   3600 günü tam olarak ne zaman tamamladınız?

   1. mehmed yılmax dedi ki:

    geçen 01 hazıran 2016 da tamamladım.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Bu durumda 3600 günden emeklilik için 60 yaşı tamamlamanız gerekir.

 100. mehmed yilmax dedi ki:

  Geçen 01 haziran 2016 ‘da 3600 prim gününü doldurdum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu durumda 3600 günden emekli olabilmeniz için 60 yaşı tamamlamalısınız.