İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

18.06.2019
1.296
A+
A-
İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

İsteğe bağlı SSK ödemeleri ile emekli olma şartları özellikle ev hanımları ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. İsteğe bağlı sigortalı olma şartları Bağ-Kur 4B olarak kabul edilmektedir. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına göre yaş ve ödeme planları da buna göre düzenlenmektedir. Buna göre şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Kişinin kendi sigortalılığı sebebiyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı SSK özellikle sigortasız olarak çalışan ya da ev hanımları için emekli olmanın önünü açan bir sistemdir. Zorunlu sigortalı olmak için aranan koşullar ise:

 • Tam zamanlı sigortalı olmaması,
 • 30 günden az çalışıyor olmak gerekmektedir.

Bunlara göre isteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğine bağlı olarak prim ödenmesi amacıyla uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarına yardımcı olan sigorta türüdür. Bu noktada kişiler emeklilik ve ölüm sigortalarını kendileri ödemektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Kadar 2019?

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri 2019 tarihinden itibaren yapılmaktadır. Buna göre sigorta kolları için ödenecek olan prim tutarları ise:

 • Ek 5 tarım sigortası 583 TL olmaktadır,
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur primleri 649,44 TL olmaktadır,
 • Ev hanımları isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemeleri ise 541,20 TL olmaktadır.

Buna göre isteğe bağlı sigorta primi 5510 sayılı olan kanunun 82. Maddesi kapsamında belirlenmiş olan prime esas olan kazancın alt sınırı ve üst sınırı arasında, sigortalı kişi tarafından belirlenmiş olan prime esas aylık kazancın yüzde 32’si olmaktadır. Bu ödemelerin yüzde 20’si malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olurken, yüzde 12’si ise genel sağlık sigorta primi olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortadan emekli olma şartları SSK üzerinden emekli olma şartları ile aynı olmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin de gerekli şartları sağlamış olması gerekmektedir. Öte yandan şartlara uygunluk gösterilmesi halinde 3600 gün üzerinden de emekli olabilme şansı ortaya çıkmıştır. Buna göre 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler 3600 gün ve 10 senelik sigorta süresinin tamamlanmasından sonra da diledikleri zaman emekli olma hakkı bulunmaktadır. Öte yandan 4500 gün ve 60 yaşın öte yandan 25 senelik sigorta süresinin tamamlanması ile yaş haddi ile emeklilik sağlanabilmektedir. Buna göre 01.05.2008 tarihinden sonra girişi olan kişilerin yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400 gün ve 63 yaşının tamamlanmış olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Toplu Ödeme

İsteğe bağlı emekli olmak için toplu ödemeler belirli zamanlarda yapılmaktadır. Borçları sebebiyle emekli olamayan hem SSK hem de Bağ-Kur çalışanlarının Ekim sonuna kadar başvuru yapması gerekmektedir. Bu peşin ödeme şansı sayesinde emeklilik hakkı elde edilmektedir. Buna göre vatandaşların vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumuna başvurarak bu haktan yararlanmaları mümkündür. Buna göre borcun faizinin silinmesi de söz konusu olmaktadır. Buna göre aranan şartlar ise:

 • İlk olarak kişinin yaş, yıl ve prim günü şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Buna göre emekli olmayan kişiler, toplu ödeme şartları ile emekli olabilmektedir. Bu şartların tamamlanması için doğum, askerlik borçlanması ve ihyadan faydalanmak da mümkün olmaktadır.
 • Bu hizmetten faydalanmak için 31 Ekim’e kadar SGK’ya başvurması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemelerinde primler asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Asgari ücretlerinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Yüzde 12’si ise genel sağlık sigortasına aktarılmaktadır.
 • En az ücretin ise maksimum 7 katı oranında prime esas kazanç belirlenmesi yapılması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ise 4B Bağ-Kur için aylık 649,45 TL olmaktadır.
 • Ek 5 tarım sigortası için aylık 583,47 TL olmaktadır.
 • Ev hanımları için 541,23 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için genel sağlık sigortası sistemine dahil olunması gerekmektedir. Öte yandan sağlık hizmetleri konusunda isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin diğer sigorta kollarına da tabi olan vatandaşlarla aynı haklara sahiptir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigortanın sonlandırılması bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortanın sonlandırıldığı durumlar ise:

 • İsteğe bağlı sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda vefat ettiği tarih itibari ile sigortalılık sonlandırılır.
 • İsteğe bağlı sigortadan kendi isteği ile ayrılmak isteyen kişilerin başvuru yapmaları halinde sigortalılık sona ermektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödenirken emekli olan kişilerin son prim ödemesinin gerçekliği tarih itibari ile sigortalılıkları sonlandırılmaktadır.

Öte yandan isteğe bağlı sigortalı olabilmek için kişinin 4A kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Aktif şekilde ticari vergi kaydının olmaması gerekmektedir. Öte yandan emeklilik hükümlerine sahip olunmaması da gerekmektedir. Bunun dışında ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta

Ev kadınları için isteğe bağlı sigorta özellikle ev bütçesine katkı sağlamak için çalışan hanımlara sunulmuş bir hizmettir. Ev hanımı sigortası olarak da isimlendirilmiş olan bu durumdan faydalanmak için isteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada isteğe bağlı olarak ödenmiş olan en düşük tutarlı primlerin ev kadınları tarafından ödendiğinin bilgisi bu noktada önem teşkil etmektedir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanması için:

 • Yönerge kapsamında belirtilmiş olan mesleklerin yapılıyor olması gerekmektedir. Bunlar; ev süs eşyaları satmak vs.
 • 4A SSK kapsamında herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Aktif olarak ticari vergi kaydının bulunmuyor olması gerekmektedir.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak önem teşkil eder.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak gerekmektedir.
 • Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olması için 9 Bin gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Ev kadınları isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini 541,20 TL olarak ödemektedir. Öte yandan diğer kişiler isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemelerini 649,44 TL olarak yapmaktadır. Ek 5 tarım sigortası ödemeleri ise 583,48 TL olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmak şartları:

 • İsteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurularda kişilerin aktif olarak sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgili maddelere göre aylık 30 günden daha az çalışıyor olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalılık için yapılan başvurularda Türkiye’de ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerin sigorta talep dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Şartları

Rapor Parası Nereden Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1283 YORUM
 1. ali dedi ki:

  isvecre başlangıç tarihi 1989
  doğum tarihi 01.01.1957 doğumlu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   1989 kaçıncı ay? Ona göre fark ediyor çünkü emeklilik şartları..

 2. ali dedi ki:

  01.10.1989 tarihinde isviçrede sigortalı başladı prim trasferini 29.02.1996 yılında yaptık

  1. SGKuzmani dedi ki:

   01.10.1989 sigorta başlangıç tarihine göre SSK’dan emekli olabilmesi için son üç buçuk yılın yani 1260 günün SSK’dan tamamlanması gerekir. Babanız 60 yaş ve 3600 günü tamamladığında emekli olur.

 3. aysenur dedi ki:

  merhabalar hocam ek5 tarim sigortasi yaptiranlarin belli bir kismini devlet ödüyormus bu nederece dogru.bi arkadas yaptirdi onun ek 5 tarim sigortasini prim gününü ödedigini söyledi bende yaptirmak istiyorum nasil kime basvurmam lazim devlet ödemesi icin?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 sigortanın bir kısmını devlet ödemez. Söylentiden ibaret bir durum.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. duygu dedi ki:

  merhabalar .ben kasim 1964 dogumlu bayanim.12-03-1984 ssk li olarak ise basladim ve toplam olarak 460 gün calisma sürem var.1987 den beride almanyadayim.yurt disi borclanmasi yapmak istiyorum nekadar gün borclanmam lazim ve nekadar aylik alirim saygilarimla iyi calismalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz ;
   Emekli olabilmeniz için 4540 gün borçlanmanız gerekli. Toplamda 5000 güne tamamlamaniz lazım . 3600 günü tamamlamaniz halinde ise 58 yaşı beklemeniz gerekir. Ne kadar aylık alabileceğiniz konusunda bir tahmin yürütmek zor maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. emrah dedi ki:

  Merhabalar benim annem 1961 doğumlu almanya’da 1979-1984 yılları arasında çalıştı 1983 ve 1989 de iki doğum yaptı ek 5 ile emekli olabilir mi olursa kaç yaşında olur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Anneniz 5000 günü tamamlaması halinde hemen emekli olur. 3600 günü tamamlaması halinde ise 58 yaşını bekler.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Selma dedi ki:

  26 10 1964 dogumlu 22 02 2011 sgk girisli 1000 hizmet gunum var halen. Hem de egitmen olarak calisiyorum. Esim sgk emeklisi birimizin kaybi nda diyerimizin faydalanmasi acisindan. Son ucbucuk yil bagkurmu olsam size gore yasimi ve hizmete gec baslamamida goz onune alirsak ne onerirsiniz sgk dan yada bagkurdan kac yil kac yas gerekir yas haddinden veya tam ogrenebilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ssk dan da devam etseniz bağkurdan da devam etseniz emeklilik şartlarınız aynı. 5400 gün ve 62 yaşı tamamlamaniz gerekir. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. murat dedi ki:

  ilginiz için tşkler hocam…2,8,1977 doğumluyum.sigortamı askerden geldikten sonra başlattım sigorta başlan gıcım 01,04,2001 tarım bağkuru 12 yıl 3 ay 19 günüm var bağkuru kapatıp….ek5 başlattım 920 günüm var hala ek5 yatırmaktayım…size sorum 1 ) 1998 yılında askerden geldim 18 ay askerlik yaptım askerliğimi borçlansam sigorta başlangıcımı 1998 yılına çekermi askerlik borçlanmamın bana ne gibi faydası olur kaç yaşında emekli olurum..soru.2 ) ek5 e devam edersem kaç yaş ve kaç pirim gününden emekliliği hak ederim..soru 3 ) ek5 ten 1260 gün pirimimi yatırp toplamda 15 yılı doldurup askerlik borçlanmasınıda yatırıp dondursam ek5 den emekliliği hak edermiyim bu şekilde kaç yaşında emekli olurum…4) ek5 den kısmi ve tam emeklilik için kaç yıl daha pirim yatırıp emeklilik benim için avantajlı olur ..cevabınız için şimdiden tşkler bu şekilde sizin bir öneriniz varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Askerliğinizi borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. 18 ayın tamamını borçlandığınızda işe giriş tarihiniz 01.10.1999 tarihine çekiliyor. Bir ayla kaybetmiş oluyorsunuz. Yani bir ay daha erken başlamış olsanız 58 yaş ve 5975 güne tabi olacaktınız.Dolayısıyla askerlik borçlanmanız sadece prim günü olarak size fayda sağlar.
   Bu durumda SSK’dan emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekir.Ek/5 kapsamında 1260 gün ödedikten sonra size toplam 4500 gün yeterli olacak. 4500 gün kısmi emeklilik 7000 gün ise tam emeklilik. Eğer imkanınız varsa 7000 güne tamamlayın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. murat dedi ki:

  hocam ilgi ve alakanız için ayrıca teşekkür ederim.hocam benim ek/5 e yatıracak oldugum 1260 ın şu ana kadar 920 sini yatırdım.kalan 340 günümü askerligimi saydırarak yatırsam olurmu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Son 3,5 yılın hesabında askerlik borçlanması dikkate alınmaz.Prim ödeyerek tamamlamanız gerekir kalan günleri.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. srht dedi ki:

  hocam mrb..esımın ılk ssk gırısı 2012 yılı ekım 2014 doğum yaptı.mart 2015 de ek 5 tarım ssk ya gectı.oncelıkle doğum borçlanması yapabılırmı eger yaparsa ne kadar gununu borçlanır.SAYGILAR.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   2014 doğum tarihinden ek 5 sigortanın başlama tarihi ola Mart 2015 tarihine kadar olan kısmı borçlanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. DOĞAN YAPRAK dedi ki:

  HOCAM EK5 DEN ÇIKMAK İÇİN BELİRLİ BİR SÜRE VAR MI? TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ek 5 sigortanızı istediğiniz zaman dilekçe ile sonlandırabilirsiniz. Sonlandırmak için belli bir süre yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. nursel dedi ki:

  merhaba, part-time çalışanlar ilgili işyerinin tüm haklarından faydalanabilir mi? mesela özel sağlık sigortası, anlaşmalı olduğu firmadan indirimli uçak bileti hakkı gibi.. Bizim şu an bu haklar sadece full-time çalışanlara veriliyor, part-time çalışanlar bu haklardan mahrum bırakılıyor. teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz ;
   O çalıştığınız işyerinin belirlediği bir düzenleme. Kanunda part time ya da normal zamanlı çalışan ayrımı yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. nursel dedi ki:

    peki bu durumda bize haksızlık yapılmış olmuyor mu? benim herhangi bir hakkım var mı kanunlar açısından.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Yani aslında iş kanununa göre sigortalı zorlayıcı bir durum olması halinde iş sözleşmesini derhal fesih hakkına sahip. Evet size yapılan şey haksızlık. 170 hattını arayarak şikayet edebilirsiniz.

 12. nursel dedi ki:

  ayrıca, aylık toplam 48 saat çalışmak için sözleşme imzaladım ancak 48 saatin haricinde evden çalışmaya devam ediyorum ve bunu her ay bağlı olduğum şefimin imzasıyla personele veriyorum ancak hiçbir ücret farkı almıyorum.
  buna ilaveten işyerine de 6 günden fazla geldiğim zamanlar oluyor ancak bu günler için sigorta ödemem yapılmıyor. bu durumda ne yapabilirim.
  bu durumlara bağlı olarak haklı fesh hakkım bulunuyor mu, ya da bu hakkım ne zamana kadar geçerli? sormak istediğim şu ki; henüz 1 yıl oldu bu işyerine başlayalı ve işten de ayrılmam şu an için beni zor durumda bırakır. bu durumda mesela, 5 yıl sonra da durumlar aynı bu şekilde devam ederse ben hem haklı fesih ile tazminat hem de bu 5 yıl için tüm mesai haklarımı talep edebilir miyim geriye dönük olarak.
  teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çalıştığınız sürelere ait ücretleriniz eksik ödeniyorsa ve bunu da belgeleyebiliyorsanız bunları 5 yıl geriye dönük olarak talep edebilirsiniz. Ancak bu durum iş sözleşmesini fesih için haklı bir sebep sayılmaz. Sonuçta sizi zorla çalıştırmıyorlar. Ama ücretlerin eksik ödenmesi konusunda işten ayrılmanız halinde dava açabilirsiniz

   1. nursel dedi ki:

    ancan benden mesai yapmayı kabul ediyorum diye bir imza falan alınmadı. ayrıca mesailerin verilmemesi haklı fesih sebebi değil midir?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Kanunda haklı fesih sayılabilecek durumlar arasında değil ancak dava açarsanız mahkeme bu yönde bir karar verirse tazminat hakkınız olur .

 13. MEHTAP dedi ki:

  merhaba
  ben babam adına öğrenmek istiyorum babam 05.06.1969 dogumlu 1989 da 18 ay askerlik yapmış sigorta başlangıcı 02.01.1994 de 3 aylık gıbı kısa bı sure .askerlık borçlandırması yaptıra biliyormu ? ve kendini şuan isteğe bağlı sigorta yaptırsa emekli olmak için olan surenın ücretini toplu yatırabilirmi ? yatırırsa emekli olabilirm

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Babanızın sskdan emekli olabilmesi için 60 yaş 3600 günü tamamlaması gerekir. Ya da 54 yaş 5675 gün. Askerlik borçlanabilir. Bu durumda 53 yaşı yaşı tamamladıktan sonra emekli olur. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. Aynur Balcı dedi ki:

  Hocam iyi günler. 16 eylül 2013 te eşimi kaybettim. Esimden 1300 bana 700 kızım maaş alıyoruz. Kendimde ek 5 tarım sigortası ödüyorum. 4 yıl sonra da kendim emekli olucam. Kızımın yaşı dolunca şimdi 15 yaşında maaşı kesilecekmis. Okuduğu sürece sıkıntı yok ) tarım sigortasını ödemem ne kadar doğru ben ne maaş alabilirim. Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Kızınız evleneceği tarihe kadar aylık alabilir. Okuma şartı yok. Tarım ssk kapsamında prim ödediğiniz için normal bir ssklı çalışana göre alabileceğiniz aylık düşük olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 15. Hüseyin ERTEN dedi ki:

  26/12/1979 doğumluyum 3 mart 1995 den SSK’lıyım 1300 gün SSK pirimim var 7 EKİM 2007 den itibaren aralıksız çiftci bağkur aktif olarak devam ediyorum. SSk dan emekli olabilmem için ne yapmam lazım
  1- ek 5 şe geçebilirmiyim geçersem emekli olduğumda SSK çalışanı gibi maaş alabilirmiyim ?
  2-emekli olduğum zaman SSK çalışanı gibi maaş almam için nasıl bir yol izlemem lazım
  3-Emekli olabilmem için kaç yaşında ve ne kadar pirimim olması gerekir ?
  SAYGILARIMLA HOCAM TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’dan emekli olabilmeniz için son 3,5 yıl fiili olarak SSK kapsamında çalışmanız ya da prim ödemeniz gerekmektedir.
   -Ek/5 sigorta kapsamında prim ödeyebilmek için çiftçilik kaydınızın, vergi ortaklığınızın ve şirket ortaklığınızın olmaması gerekiyor. Normal SSK’lı çalışana göre aylık %25 daha düşük olur.
   -SSK’dan emekli olabilmeniz için 5750 gün, 55 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız gerekiyor.
   Bağ-Kur’dan olabilmeniz için ise 9000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 16. Bora dedi ki:

  Hocam Selamın Aleyküm,
  Eşimin bir yıl çalıştığı yerden zorunlu sigortası var. Artık çalışmıyor, ev hanımı, isteğe bağlı sigortamı yoksa ek5 mi yaptırmak daha avantajlı olur, hangisiyle daha kısa sürede emekli olabilir. 1984 doğumlu.

  Bora

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ssk kapsamında emeklilik şartları bağkura göre daha hafiftir. Ek 5 ssk ödemeniz daha mantıklı ama ek 5 ssk ödemek de ortalama kazancı düşürecek ve aylığın düşmesine sebep olacak.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. sdarcan dedi ki:

  merhaba
  06,03,1974 doğumluyum 06.1993 tarihinden itibaren sigortalıyım toplam 3600 ödenmiş günüm var. 2006 yılında bir çocuğum oldu. ne zaman emekli olabilirim ve emekli olabilmem için yapmam gerekenler nelerdir? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Cinsiyetiniz nedir?

   1. sdarcan dedi ki:

    bayan

  2. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Emekli olabilmeniz için 50 yaş ve 5675 günü tamamlamanız gerekmektedir.
   Doğum borçlanması yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 18. Ş.U. dedi ki:

  Iyi günler hocam. Babamın emekliligiyle ilgili sorum olacak. Babam 04.04.1959 doğumlu.
  01.01.1999 tarım bagkuru girişi var. O tarihten bu yana aralıksız prim odemesi yaptı. Ne zaman emekli olabilir? Prim gün sayısını doldurduktan sonra da prim ödemeye devam etti. Bu durum emekli maaşının daha fazla olmasını sağlar mı, maaş artmayacaksa eğer, ödediği fazla primleri geri alabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Babanız Bağ-Kur yaş haddinden 01.01.2017 tarihinde emeklilik hakkı elde eder. 5400 günden fazla ödenen primler için aylık çok fazla değişmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. E.Ş.A dedi ki:

  Merhabalar 08/07/1970 doğumlu bayanım 06/11/1989 den SSK’lıyım 3510 gün SSK pirimim var emekli olabilmem için 1875 gün daha pirin olması gerekliymiş doğrumu?Emekli olabilmem için ne yapmam lazım
  1-Emekli olabilmem için kaç yaşında ve ne kadar pirimim olması gerekir ?
  2- bir an önce emekli olabilmek için ek-5 tarım işçisi pirimimi isteğe bağlı bağ kur primimi ödemem lazım. Hangisinin dezavantajı var. Ek-5 primi ödersem bağkurdan daha azmı maaş alırım ortalama nekadar az olur
  3- bir müddet ek-5 primi ödeyip sonra Bağ-Kur’a geçsem maaşım dahamı iyi olur nekadar süre sonra geçmeliyim

  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   06.11.1989 sigorta başlangıç tarihine göre SSK kapsamında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 46 yaş ve 5375 günü tamamlamanız gerekiyor. Yaş şartını 08.07.2016 tarihinde sağlıyorsunuz. Eksik prim günlerinizi 06.11.1989 yılından sonra doğan çocuğunuz varsa doğum borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz. Ek/5 tarım SSK kapsamında prim ödeyerek de kalan prim günlerinizi tamamlayabilirsiniz.
   İsteğe bağlı Bağ-Kur ödemek kazancı yükseltir ama 1260 günden fazla öderseniz emeklilik hakkı Bağ-Kur’a geçer ve emekli olamazsınız. Emeklilikte ortalama kazanç esas alınır. Bir müddet SSK kapsamında ödeyip sonra Bağ-Kur’a geçmek çok fazla değiştirmez aylığı.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. hidayet dedi ki:

  Merhabalar, Annem 1963 d.lu. İlk sigorta girişi 02/2002 bağkurdan isteğe bağlı sigorta girişi vardı ( 2200 gün) 2013 de ek 5 girişili 2000 gün kaydı var. 4500 gün ile ne zaman emekli olabilir? veya en kısa zamanda… Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1999-2008 yılları arasında sigorta girişi bulunan kadınların SSK’dan emekli olabilmeleri için 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları gerekmektedir. Eğer SSK kapsamında devam ederse en erken 2027/02 ayında emekli olur.
   Tavsiyem tekrar bağkura geçmesi. Bağ-Kur’da 60 yaş ve 5400 günle emekli olur. Bağ-Kur’da en erken emeklilik tarihi de 2023 olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. muhammedd dedi ki:

  Merhaba 04 06 1980 doğumluyum ilk sigorta başlangıcım 14 08 2015 tarihinde ek 6 ticari sigorta yaptırdım bu tarihten den itibaren bankaya düzenli ödemeyi yapmama rağmen bugün devlet hastanesine muayene olmaya gittim sigorta kaydımın olamadığını söyledi acaba ek 6 sigorta sağlık tan yararlanamıyormu ve hangi tarihte ka ç gün pirimle kaç yaşında emekli olurum teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ek 6 sigorta kapsamında yatırılan prim ssk hizmeti olarak sayılır. Ssk kapsamında 30 günü doldurduğunuzda sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz .
   Siz en yakın sosyal güvenlik merkezi ile görüşün. Sistemsel bir hatadan dolayı faydalanamıyor olabilirsiniz.
   Emekli olabilmek için 7200 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. fatma kıroğlu dedi ki:

  ben 22.10.1959 doğumluyum.01.08.1986 sigorta girişim var.pirim gün sayım.2592 dir.ne zaman emekli olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ssk kapsamında 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabiliyorsunuz.
   Bu durumda en erken emeklilik tarihiniz 22.10.2017 tarihi. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 23. Cansen Kıraz dedi ki:

  hocam merhabalar
  21.11.1970 doğumluyum. 01.08.1987 ssk girişliyim. 4448 gün ssk primim var 01.11.2014 den beri isreğe bağlı ödüyorum. ne zaman emekli olurum hangi tarihte isteğe bağlıyı sonlandırmalıyım. teşekkürler. Bu arada isteğe bağlı öderken 65 gün doğum borçlanması yatırdım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz; 01 08 1987 sigorta başlangıç tarihine göre SSK’dan emekli olabilmeniz için en az 5225 güne tamamlamanız gerekiyor .5225 güne tamamladığınızda hemen emekli olabiliyorsunuz. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 24. hulusi dedi ki:

  Hocam babam 1965 dogumlu ve 1993 yilinda ssk grisi var 55 gun uc aydir ek5 tarim sigortasi primi oduyoruzz bsbam ne zaman emekli olabilir. Ve geriye dönük prim odeyebilirmiyiz saygilarimla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Babanızın ssk kapsamında emekli olabilmesi için en az 3600 prim gününü tamamlaması gerekiyor . 3600 gün 60 yaşı tamamlaması halinde emekli olur.
   Askerlik borçlanması yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 25. Serkan dedi ki:

  Merhaba hocam. 09.03.1962 doğumluyum. 01.05.1990 itibariyle çiftçi bagkuruna kayıtlıyım. 6430 gün primim var. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum. Saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Emekli olabilmeniz için 52 yaş ve 9000 gün şartı sağlamanız gerekiyor. Siz yaşı tamamlamışsınız zaten gün de tamam ama sıkıntı nedir?

 26. MUSTAFA dedi ki:

  ben 06.05.1997 tarihinde isteğe bağlı bağkurda giriş yaptım bir fiil 9 sene yatırdım sonra 01.05.2006 tarhinde tarım bağkura geçiş sağladım ordan da 9 buçuk sene yatırdım 02.03.2016 tarhiden de ek-5 tarım sigortaya geçtim durum böyleyken ne zaman emekli olurum yardımcı olur musunuz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   06.05.1997 sigorta başlangıç tarihine göre emekli olabilmeniz için 56 yaş 5825 gün ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 27. ömer dedi ki:

  hocam merhaba benim annemin 1984 yılından sigortası var fidan işinde kısa bir süre için 20 – 25 gun girişi var 1966 doğumlu ben 1990 kardeşim 1992 doğumlu iki cocugu var iki yıldır isteğe bağlı gibi tarım sigorsatı gibi bir sigorta yatırıyolar hatta kızlık soyadı uzerineymiş hala kimlik numarasına annemin durum ne olur ayrıntı isterseniz ogrenirim. toplu para mevzuu falan varmı onu merak ediyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sigorta başlangıç tarihi ile doğum tarihini ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen!

 28. SULTAN dedi ki:

  Hocam merhaba 01.04.1970 doğumluyum. 01.11.1988 tarihinde sigorta başlangıcım var, 1200 gün birsüre ara verdikten sonra 2010 yılının birinci ayında dışarıdan istege baglı olarak yani şimdiki adıyla bağkur primi yatırıyorum hala daha yatırmaktayım primimin dolmasına 5 yıl kaldı 22 ay doğum borçlanmam var bu aydan itibaren 3 buçuk yıl ssk dan prim ödemem gerekiyor bunun içinde ek 5 tarım sigortasına geçmek istiyorum ek 5 tarım sigortasına geçebilmem için illa da tarımda çalışmam gerekli mi,ek 5 tarım sigortası 30 günden mi ödenir birde ek 5 tarım sigortasından mı yoksa ssk lı bir işte çalışıp emekli olursam mı daha yüksek maaş alırım arasında ne kadar fiyat farkı vardır yardımcı olursanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 tarım SSK kapsamında prim ödeyebilmek için tarımda süreksiz yani tarım günlükçüsü gibi çalışıyor olmanız gerekiyor. Muhtara ve ilçe tarıma onaylatabilirseniz sıkıntı yok. Ek/5 tarım SSK hizmete 30 gün olarak yansır. Ancak Ek/5 yerine bir işyerinde SSK kapsamında çalışırsanız alabileceğiniz emekli maaşı daha yüksek olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. SULTAN dedi ki:

    ek 5 tarım sigortası ödeyip emekli oldugumda normal sigortadan alacagım aylıgın % kaç düşük aylık alırım birde bi müddet ek 5 ödeyip 6 7 ay sonra sigortalı bir işe girebilir miyim bir sorun olur mu o zaman aylıgım yükselir mi

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Ek/5 sigorta kapsamında prim ödemek aylığı yaklaşık %20/25 oranında düşürür normal SSK’ya göre.
     Emeklilik hesabında ortalama kazanç esas alınır. Ek/5 sigortada çalışıp sonra normal SSK’ya geçmeniz kazancın tamamının normal SSK kapsamında hesaplanacağı anlamına gelmez.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 29. leyla dedi ki:

  Merhaba.Annem Ocak 1966 doğumlu.2005 Nisan ayından beri ev hanımı bağkuru yatırıyoruz.ek 5 e geçersek ne zaman Emekli olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağ-Kur’dan devam edin. Ek/5 sigortaya geçmesine gerek yok. 2005 yılında başlayanlar için 25 yıllık sigortalılık süresi şartı var çünkü SSK’Da. Bağ-Kur’da 60 yaş ve 5400 günle emeklilik hakkı elde eder.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 30. srht dedi ki:

  hocam mrb.esim haziran 2012 ssk girişi ve mart 2015 de ek5 tarim ssk girişi var.ek 5 tarım ssk ödüyoruz.bu bilgilerle ne zaman emekli olur.bagkura giriş yapsak bu sene itibariyle ne zaman emekli olur.tavsiyeniz hangisidir.saygilar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eşinizin Ssk kapsamında emekli olabilmesi için en az 5400 gün 61 yaş ya da 7200 gün 58 yaşı tamamlaması gerekiyor .
   Bağkurdan olabilmesi için de 5400 gün 61 yaş ya da 9000 günü tamamlaması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 31. srht dedi ki:

  Hocam mrb.esim.haziran 1976 doğumlu haziran 2012 ssk girişi var.mart 2015 de ek5 tarim ssk ya geçtik. ek5 ödemesi yapıyoruz. kaç yaşında ve ne kadar prim süresi ile emekli olur.istege bağlı bağkura gecsek bu sene itibariyle kaç yaşında ne kadar prim gün sayısı ile emekli olur.hangisini tavsiye edersiniz.saygilar

 32. srht dedi ki:

  Hocam mrb.esim. 1976 doğumlu 2012 ssk girişi var.ne zamn emekli olur.istege bağlı bağkura geçse bu sene ne zamn emekli olur.

 33. mehmet dedi ki:

  İyi günler hocam;
  Eşim 20.08.1975 doğumlu, sigorta başlangıç tarihi 03.06.1994, toplamda 15 gün prim ödemesi mevcut, 3 kez doğum yaptı, ek 5 kapsamında sigortasını yaptırırsak üç çocuk içinde doğum borçlanması yaptırabilirmiyiz ve ne kadar zaman daha prim ödeyerek emekliliği hak kazanabilir? Ayrıca bende sigortalı olarak çalışmaktayım, eşim adına ek 5 kapsamında sigorta yaptırırsak, benim maaşımda herhengi bir düşüş yaşanırmı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşiniz adına Ek/5 sigorta yatırmanız halinde asgari geçim indiriminde çok az bir düşüş olur. Onun haricinde düşmez.
   03.06.1994 tarihinden sonra doğduysa üç çocuk için de borçlanma yapma hakkınız var.
   Eşiniz en az 3600 gün ve 58 yaşı tamamlaması halinde emeklilik hakkı elde edebilir.
   ya da 51 yaş 5750 gün.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 34. Ayşe dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  27.12.2006 sgk girişli 724 gün prim ödenmiş erkek şu an çalışmıyor isteğe bağlı ödeyerek yaştan ne zaman emekli olabilir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında emekli olabilmesi için en az 7000 gün ve 60 yaşı doldurması gerekir.
   SSK yaş haddinden olabilmesi için ise 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlaması gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 35. hüseyin dedi ki:

  hocam gss magduru oldu babam: 01.02.1984 girişli 84-85-86-87 yıllarında çiflikte işci olarak calısmıstı o yıllar yatırıldı. ara verildi 2004 yılında istege baglı basladı sonra genel saglık sigortası cıkınca baykurda numara alın dediler sonra istege baglı baykur yatırdık 4b hizmet süresi 5 yıl 3 ay 5gün. 2014 den beri ssk lı olarak görünüyor. edevlette Toplam Uzun Vade Gün Sayısı 3626 gün diyor
  4a 4b bide askerlik borclanması var 550 gün
  son 3,5 sene kuralına takılmış babam.2014 te hemen ssk ya geçtik .ssk ek 5 varmış ona geçebilirmi geçerse ne zaman emekli olabilir.ek 5 kendi yatırabilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.02.1984 sigorta başlangıcına göre babanızın SSK kapsamında emekli olabilmesi için 5225 gün ve 48 yaşı tamamlaması gerekiyor. SSK kapsamında emeklilik hakkı elde edebilmesi için 2014 yılından itibaren 3,5 yıl yani en az 1260 gün SSK’lı çalışması lazım. Ek 5 kapsamında prim ödeyebilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 36. hüseyin dedi ki:

  hocam babam 49 yasında suan . ek 5 gecse maaş düsük alma söz konusumudur. aynı ssk kadarmı ek 5 yatıracak . saolun bilgi için kolay gelsin size

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet Ek/5 ssk kapsamında prim yatırmak ortalama kazancı düşüreceğinden alınacak emekli aylığının da düşmesine sebep olur. 2016 yılı için en düşük Ek/5 SSK primi 435,00 T.L.

 37. gülşen dedi ki:

  Merhaba Hocam ben Gülşen 26.11.1985 doğumluyum. Özel sektörde çalışmaktayim 4a statüsünde 1862 prim günü ödemem var. Gebelik düşüncemden ötürü doğuma kadar çalışıp sonrasını borçlanarak ödemek istiyorum. Asıl sormak istediğim şey daha sonra iş hayatına devam edip etmemkte kararsızım açıkçası. dışarıdan isteğe bağlı prim ödeyebilme hakkım var mı? Varsa özel sektörde çalışmış olduğum prim günlerimi, isteğe bağlı ödediğim günlerle birleştirebilir miyim?
  İsteğe bağlı prim tutarları nasıl belirlenir yani kafama göre bi ödeme yapamam sanırım. Bu şartlarda ne zman emekli olabilirim? 30.04.2008 işe ilk işe giriş tarihim. teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ssk kapsamında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Aslında isteğe bağlı ssk yok ama bu isteğe bağlı ssk ödemek isteyenler genelde ek 5 tarım sigortası ödüyorlar. 2016 yılı için en düşük prim tutarı 435,00 TL.
   Dilerseniz daha yüksek ödeyebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 38. nurten dedi ki:

  Hocam 15.03 1972 doğumlu sigorta başlangıç tarihi 06 11 1989 toplamda 2704 gün prim ödemem var 01 01 2011 yılında 300 günprim ödesi mevcut şu an ödeyemiyorum 3600 günle emekli olabilirmiyim olursa nasıl yapabilirim kaç yaşında emekli olurum Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   3600 prim günü ile emekli olma hakkınız var. Bunun için 58 yaşı doldurmanız lazım.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 39. nurten dedi ki:

  HOCAM 2011 yılındaki 300 gün prim ödemesi isteğe bağlı dışardan ödedim yazmayı unutmuşum

 40. Ayşe Yürek dedi ki:

  3600 günden emekli olmaya çalışıyorum, prim günümün dolmasına 575 gün kaldı, şu an 4a lı çalışıyorum, işten ayrılıp ek 5 ödeyerek primimi tamamlamayı düşünüyorum, Bu ek 5 e geçerek kalan günlerimi tamamlamam, emekli maaşımı nasıl etkiler?
  Bu güne kadar sigortam hep asgari ücretten ödendi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Kısmen emekli aylığınızın düşmesine sebep olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 41. HAKAN KEMAL dedi ki:

  hocam Merhaba ben turkmenistan da bir insaat fimrasinda muhendis olarak calisiyorum 32 yasindayim. ilk sigortam 2002 de baslaid (ilk ise giris tarihim). burada firma sadece saglik primlerimizi yatiriyor. ben kendim 4a sigorta kolundan 5G IBS sigorta statusunden primlerimi aylik olarak duzenli yatiriyorum. Bu zamana kadar 1312 gunum oldu. Mart ayi prime esas kazanc 1647 tl civarinda. ben her ay 300 tl civarinda yatiiryorum.
  Bir ara bazi soylentiler cikti. istege baglilarin belirli yildan sonra bagkura donecegi soylendi. sizce ben prim yatirmakla dogru mu yapiyorum ? bugunku sartlarda emekli olursam ne kadar emekli maasi alirim ? (ortalama) primi daha fazla mi yatirmaliyim ?

  Tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Sizin durum isteğe bağlı sigortadan farklı. Sizin hizmetler 4/a yani ssk kapsamında sayılır.
   Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda maalesef hesap yapamıyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. HAKAN KEMAL dedi ki:

    Hocam Benim durumum 4a mi 5 g mi ? tesekkurler

    1. SGKuzmani dedi ki:

     5g sigortalısı olarak geçer. Hizmetler 4/a yani ssk olarak sayılır.

 42. bekir ömer karahan dedi ki:

  annem tarım ssk dan 1963 doğumlu 10/03/2004 girişli ne zaman emekli olur ayrıca 15 gün yatırıyor geri kalan günü devlet mi yatırıyor yaşı 52

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Annenizin emekli olabilmesi için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekli. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 43. hüseyin dedi ki:

  iyi günler hocam 2008 yılında 4a dan ayrılıp 4b bakkur yatırmıstır 5 sene 3 ay gibi 2014 yılında ssk ya geciş yaptı bu 2008 ile 2014 arasındaki zamanı borclanarak yada geriye dönük yatırma yapılabilirmi ögle yasalar mevcutmudur 4a kapsamında 3626 gün mevcut 5225 tamamlamamız lazım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Maalesef öyle bir uygulama yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 44. damla uğur dedi ki:

  merhaba hocam,
  01/03/1999 bankada işe giriş tarihim. 1999-2001 yılları arası ssk lıydım daha sonra banka kadrosuna geçtim 2006 yılında hamile olduğumdan ve sağlık nedenlerinden işten ayrıldım.2012 yılında başka bir iş yerinde işe başladım.2070 gün sayım görünüyor bankada çalıştığım zamanı emeklilik için ekletebilir miyim?doğum borçlanmasından faydalanabilir miyim?faydalanabilirsem ne kadar ödeme yapmam gerekiyor? işten ayrılıp isteğe bağlı sigorta yaptırırsam maaş olarak emekli olunca bir kaybım olur mu?ne zaman emekli olurum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK başlangıcı olarak 01.03.1999 tarihi esas alınır. Hizmetleri birleştirebilirsiniz. 01.03.1999 tarihinden sonra doğan çocuklarınız için doğum borçlanması yapabilirsiniz.
   01.03.1999 sigorta başlangıcına göre emekli olabilmeniz için 5975 gün 56 yaş ve 20 yıllık sigortalılık süresi şartlarını tamamlamanız gerekir. Aynı giriş tarihine göre SSK yaş haddinden emekli olabilmeniz için ise 58 yaş ve 3600 prim gününü tamamlamanız gerekir.
   Kalan prim günlerinizi Ek/5 Tarım SSK kapsamında ödeyebilirsiniz. alabileceğiniz aylığı kısmen düşürür.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 45. bahadir dedi ki:

  zorunlu bireysel emeklilik sigortası ücretini ödemek zorundamı tarım ek 5 ödeyenler? yani primlerine +100 tl ek bir prim mi ödeyeceğiz?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Düzenleme net değil henüz ama ek 5 sigortalıların ödeme zorunluluğu olduğunu düşünmüyorum. Zaten uygulama belli bir sayı üzerinde sigortalı çalıştıran işverenlere uygulanacak büyük bir ihtimalle.

 46. FATMA dedi ki:

  İŞE GİRİŞİM 01.08.1986 DIR GÜN SAYIM 2652 DİR.DOĞUM TARİHİM 22.10.1959 DUR.
  BU ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emeklilik hakkı elde edersiniz. 01.08.1986 tarihinden sonra doğan çocuk varsa doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 prim gününü tamamlamanız şartıyla emeklilik tarihiniz en erken 22.10.2017.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 47. zafer dedi ki:

  Ayşe hanım 1963 doğumlu ;
  işe giriş tarihi 4/b isteğe bağlı 06/01/2000, 2015 yılı itibariyle 3400günü var. 2015de ssklı olarak çalışmaya başladı ve şuana kadar 4/a 250 günü ile toplamda 3650 gün hizmet süresi mevcut.

  soru1. 2000yılı ile 2015 yılları arası yaklaşık 2000gün boşluğu borçlanabiliyormuyuz. Eğer borçlanabiliyorsak, 3650 fiili hizmet+2000boşluk=5650 yapar bunu 7000e tamamlayıp 58yaş 20sene ile sskdan emekli olabilirmiyiz.

  soru2. ssk da normal emeklilik 7000gün 20sene iken, kısmi emeklilikte 4500 gün 25 yıl gibi
  şaçma sapan bir şartı var bu süre acaba ilerleyen yıllarda düşermi.

  soru3. geriye birtek 5400 20yıl 60 yaş olan bağkurdan başka daha erken ve daha avantajlı bir emekli olabileceğimiz bir yöntem varmıdır.
  iyi çalışmalar dilerim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   06.01.2000 tarihinden sonra doğan çocuk varsa doğum borçlanması yapabilirsiniz. Eğer yoksa boşta geçen süreleri borçlanabilme hakkınız yok. SSK kapsamında 7000 gün ve 58 yaş yetiyor. Bağ-Kur’da ise 5400 gün ve 60 yaş.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. zafer dedi ki:

    tşkler malesef çocuk yok, silinen hizmetlerde dahilmidir, bağkurluyken 1sene yatırmadıgımız için hızmetimiz silimişti

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Eğer Bağ-Kur’da borçtan dolayı dondurulan süreler mevcutsa onları ihya edebilirsiniz.

 48. Selahattin dedi ki:

  Merhabalar hocam babam 1965 doğumlu, 1983 sigorta girişli ve toplam 2270 gün sigorta günü bulunmaktadır. 540 gün askerlik borçlanması yapıp 790 gün isteğe bağlı sigorta (4b) yaparsak eğer 60 yaşına ulaştığında babam 3600 günle kısmi emeklilikten yararlanabilir mi? (Not: İsteğe bağlı sigorta ilk kez yapılacak)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   4/b yerine 4/a kapsamında yani Ek/5 sigorta kapsamında prim yatırabilirsiniz. 3600 gün ve 60 yaş şartı ile emekli olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 49. fatma dedi ki:

  01.05.1978 girişim var.22.10.1959 doğumluyum.2652 günüm var ne zaman emekli olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   3600 günü tamamlamanız halinde 22.10.2017 tarihinde emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. 1978 yılından sonra doğan çocuk varsa doğum borçlanması ile kalan eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 50. fatma dedi ki:

  eksik günü olanlara güne takılanlarla ilgili borçlanma çalışması varmı.bilgivermenizi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Maalesef öyle bir çalışma yok .
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 51. FATMA dedi ki:

  fiili çalışmayıp sigortalı gösterilen pirimleri ödenen kişiler ileride hizmet silinmesi riskine tabi olurmu.bilgi vermenizi rica ederim.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eğer çalışmanın fiili olmadığı tespit edilirse hizmetler iptal edilir. Genelde bu durum şikayet üzerine olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 52. cahit dedi ki:

  SAYIN SGK UZMANI 2000.YILINDAN SONRA EMEKLİ OLANLARA İNTİBAK VARMI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Şu an için gündemde böyle bir düzenleme görünmüyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 53. fatma dedi ki:

  1989 yılında isteğe bağlı bağkur borcundan dolayıbiriken borcu ödeyemeyip dilekçe verip bağkurumu kapattım.tekrar bu seneyi borçlanabilirirmiyim.bilginizi bekliyorum.selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eğer bağkur borçtan dolayı durdurulduysa durdurulan dönemleri borçlanıp ödeyebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 54. fatma dedi ki:

  sayın uzmanım 1989 ylı isteğe bağlı bağkur biriken borcum nedeniyle borcu ödeyemeyip dilekçe verip isteğe bağlı bağkurdan ayrıldım şu anda 2.seneden belli ek-5 ssk tarım sigortası ödüyorum.gün kazanmam için 1989 yılını tekrar borçlanabilirmiyim.yada yıllar fazla çıkarsa son 3,5 yıl ssk için istediğim kadar borçlanabilirmiyim.bilginizi bekliyorum.selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Borçlanıp borçlanamayacağınız konusunda bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezinden bilgi alın lütfen. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 55. fatma dedi ki:

  hizmetlerim.1978.yılı 60.gün 4.c -1980.yılı 720.gün 4.a doğum borçlanma- 1985.yılı 600 gün 4.a.borçlanma -1986 yılı 120 gün 4.a-1988 yılı 333.gün 4.b-1989.yılı 90.gün 4.b-2014.yılı 249.gün 4.a-2015.yılı 360.gün 4.a-2016 yılı 120.gün 4.a hizmetlerim vardır. not.1990 ve 1991.yıllarını 4.b olarak borçlansam hangi kurumdan emekli olurum.bilgi vermenizi rica ederim.saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Son 7 yıl içerisindeki toplam hizmetlerinizin hangisi 3,5 yıldan fazla ise o kurumdan emeklilik hakkı elde edersiniz. Sizin 4/a yani SSK hizmeti daha çok görünüyor. Dolayısıyla SSK kapsamında emeklilik hakkı elde edersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 56. Özkan dedi ki:

  1987 yilinda ssk dan sigorta girisim var 120 gun daha sonra 2009 yilindan itibaren araliksiz bagkur yatiriyorum ancak ssk dan emekli olmak istiyorum en kisa surede nasil emekli olurum 1969 dogumluyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında emekli olabilmeniz için SSK ya geçmeniz ve en az 3,5 yıl prim ödemeniz gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 57. serdar dedi ki:

  Saygılarımla merhaba hocam babam 1958 doğumlu 1978 yılında ssk girişi var günü 20 gün 30.09.2011 den 31.12.2012 yılına kadar tarım bağkuru yatırdı 31.12.2012 tarihinden itibarende 25.04.2016 tarihine kadar şuan ek 5 tarım sigortası yatırırdı ve devam ediyor ayrıca 20 ayda askerliği var normal şartlarda nezaman emekli ola bilir ve bu durumu detaylı açıklar mısınız şimdiden saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Babanız ssk kapsamında 3600 günü tamamlaması halinde 2018 yılında doğum tarihinde emekli olur. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 58. fatma dedi ki:

  sayın uzman evlerde iş yapan kadınların sigorta pirimine nasıl müracat edilir.şartları nedir.pirimi ne kadardır.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2016 yılı Ev hizmetleri prim maliyetleri için lütfen TIKLAYINIZ
   Ev hizmetleri hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 59. cahit dedi ki:

  hizmeti silinen isteğe bağlı bağkur lular bu silinen hizmetleri tekrar ödeyebilirmi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dosyanın terk durumuna göre farklılık gösterebilir. Net bilgiyi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinden alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 60. zerrin dedi ki:

  Hiç geliri olmayan birinin tarım sigortasını devlet öder mi? teyzemin geliri yok biz ödüyoruz, devlet karşılar mı ki?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Geliri olmayan birisinin sigorta primlerini devlet karşılamaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 61. serdar ince dedi ki:

  Sayın Uzmanım kolay gelsin babam 1959 doğumlu 1978 yılında sigortaya girişi var gün olarak 20 gün 30.09.2011 den 31.12.2012 yılına kadar tarım bağkuru yatırdı 31.12.2012 tarihinden itibaren de EK 5 Tarım sigortası yatırıyor bu arda maddi imkanların kısıtlı olmasından dolayı 17 aydır pirim borçlarını yatıramıyor bu ödemesi yapılmayan günler sonra ileri ki dönemlerde ödeme yaparsa geriye dönük gün kaybı olurmu söz konusu ayrıca şimdi 17 aydır ödeme yapmadığından sağlık yönünden yararlanamıyor ben devlet memuruyum en azından sağlıktan faydalanması için kendi üzerime alsam babamın kayıt olmuş olduğu EK5 Tarım sigortası devam eder mi bu konuda aydınlata bilir misiniz saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Babanız ek 5 kapsamında biriken prim borcunu öderse hizmet olarak kaybı olmaz.ancak aktif olarak ek 5 kapsamında prim öderken sizin sigortanızdan faydalanamaz. Sigortayı durdurması halinde sizden faydalanabilir. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 62. fatma dedi ki:

  1989 ve 1990 Yılları sgk da slinen isteğe bağlı bağkur hizmetlerim gözükmüyor.gözükmediği için borçlanamıyorum.ne yapmalıyım.dosyada gözükmüyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Dosyayı açtırdığınız sosyal güvenlik merkezinden bilgi alın bu konuda.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 63. fatma dedi ki:

  girişim 01.05.1978 dir.d.tarihim 22.10.1959.dur.doğum borçlanması dışında gün artırıcı borçlanma varmı.bilgi verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kanuna göre borçlanılabilen süreler şunlardır:
   –Doğum Borçlanması (Bilindiği gibi 6552 sayılı Kanun ile sigortalı çalışan kadınlara sigortalı çalışmaya başladıkları tarihten sonra doğurdukları 3 çocuk için borçlanma hakkı verilmiş ve daha önce sadece SSK’lı çalışanlar borçlanabiliyorken yeni yasa ile bu Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çalışanlarına da verilmiştir.

   -Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

   -Memurların aylıksız izin süreleri,

   -Doktora Süreleri,

   -Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,
   -Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

   -Seçimler için istifa edenler,

   -Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

   -1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 64. musa dedi ki:

  Sayın uzman çiftçilikten emekli olma şansım varmı yararlanmanın şartları nelerdir.nereye başvurmam gerekiyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Doğum tarihiniz nedir? Ay gün ve yıl olarak yazın. Ayrıca daha önce Bağ-Kur girişiniz var mıydı?

 65. cahit dedi ki:

  BİR BAYAN ÇALIŞMADIĞI HALDE MUHASEBE BÜROSUNDA GÖSTERİLDİ VE EMEKLİ OLDU.BUNUN EMEKLİLİĞİ RİSK ALTINDAMI İLERİDE BİLGİ RİCA EDERİM.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Şikayet olması halinde ve çalışmanın fiili olmadığının tespit edilmesi halinde hizmetler iptal edilir. Emekli maaşı kesilir ve ödenen tutarlar da gecikme zammı ile birlikte geri alınır. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 66. cahit dedi ki:

  güne takılan sigortalılara gün borçlanma hakkı çıkacakmı sizin görüşünüz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Böyle bir düzenleme yapılacağını düşünmüyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 67. cahit dedi ki:

  Günleri Çakışıp Günleri İptal Olunan Sigortalının Kazançları emekli Olunca günlerine Eklenirmi Bilgi Rica Ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İptal edilen günlerin kazançları emeklilik hesabında dikkate alınmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 68. Cahit dedi ki:

  Gazetelerde Ve Basında Çıkıyor.2000 Yılından Sonra Emekli Olanlara İntibak Verilecekmi.Sizin Görüşleriniz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2008 yılından sonra emekli olanlara intibak zammı verilmesi ile ilgili bir düzenleme görmedim ben.

 69. cahit dedi ki:

  2016.yılı ilk 4.aylık enflasyon yüzde kaç.şu anda bilgi verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Türkiye İstatistik kurumunun sitesinden konu ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 70. Yasemin bozkurt dedi ki:

  Mrb,annem 1962 doğumlu.ssk ilk ise giriş tarihi 1996.toplamda 1747 günü var.suanda çalışmıyor.ve emekli olabilmesi için ek 5 e başvurup eksik gün sayısını odemek istiyoruz.isteğe bağlı bagkur sigortayi odemek mi mantıklı yoksa ek 5 tarım sigortası mi ?birde son olarak ikisi arasindaki maaş farki ne kadar olacak?bilgi verirseniz cok sevinirim.sgk ya sorduk net bilgi alamadık.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ssk dan emekli olma şartları anneniz için daha avantajlı olacağı için ek 5 ödemeniz size daha çok avantaj sağlayacaktır. Arada çok bir maaş farkı olmaz. Kaybınızın olmaması açısından ek 5 sigortayı biraz yüksekten ödeyebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 71. cahit dedi ki:

  çakışan günlerin işçi hisseleri sgk dan geri alınabilirmi.nasıl alınır.bilgilerinizi rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bunların iadesini alabilirsiniz. Ancak örnek veriyorum eğer SSK ve Bağ-Kur çakışmakta ve SSK’nın iptal edilmesi gerekiyorsa ve Bağ-Kur prim borcunuz da varsa önce Bağ-Kur prim borcunuz ödenir sonra size iadesi yapılır.
   Bunun için yazılı olarak SGK’ya başvurmanız gerekir.

 72. cahit dedi ki:

  çakışan günlerde alınacak işçi hissesi o günkü değer üzerindenmi yoksa güncel değer mi üzerinden verilecek.bilgi rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O günkü değer üzerinden hesaplanır.

 73. dilek dedi ki:

  bagkurdan cıkıp ek-5 gecirildim.1980 yılında sigorta baslangicim, 2264 gunum var.nasıl emekli olabilirim,ek-5 den cıksam emeklilik hakkım gider mi.suan borcumu odeyemiyorum.ek-5 ten cıkıp genel saglık sigortasından yararlanmak istiyorum.lütfen bunlara bi cvp…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında emeklilik için doldurmanız gereken en az prim gün sayısı 3600 gün.Ek/5 sigortayı 3600 gün doldurmadan terk ederseniz emekli olma şansınız kalmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 74. dilek dedi ki:

  dondurup genel saglık sigortasından yararlanabilir miyiz?ya da kızım sigortalı çalısan bana baktırabilir mi?üstümüze herhangi bir mal varlığı yok.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dilerseniz ek 5 sigortayı durdurup kızınız üzerinden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ek 5 aktifken Kızınız dan faydalanamazsınız

 75. cahit dedi ki:

  ek-5 ssk tarım sigortası ödeyen birde bir işte çalışırsa sigortası hizmete sayılırmı sadece günü mü yoksa kazancımı sayılır.bilgi rica ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ek 5 sigorta öderken bir işyerinde ssk kapsamında çalışırsanız ek 5 sigorta durdurulur. Ek 5 sigorta hizmetleri de ssk kapsamında sayıldığı için otomatik olarak birleşir. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 76. cahit dedi ki:

  emekli maaş hesaplamak için en idael site hangisidir.MESELA SGK kURUMU gİBİ

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Aslında emekli maaşı hesabını yapabilen bir site yok. Sadece Sosyal güvenlik kurumu bunu hesaplayabiliyor. Oradan hesap yapabilmek için ise işe giriş tarihine göre doldurulması gereken minimum gün sayısını tamamlamanız lazım.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 77. cahit dedi ki:

  devamlı ek-5 den pirim ödeyen sigortalının tahmini 3600 günden emekli maaşı ne kadardır.
  TAHMİNİ OLARAK.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Yaklaşık 700,00 TL civarı bir maaş olur. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 78. cahit dedi ki:

  birde devamlı asgari ücretten pirim ödeyen 3600 günden emekli olan sigortalı tahmini kaç lira emekli maaşı alır.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şu an ki durumla ortalama 900 tl civarı

 79. cahit dedi ki:

  eşim2000 yılından önce 483.gün bağkur-1440 gün ssk
  2000.yılından sonra 1677 gün ek-5 ssk tarım.olarak 3600.günden emekli olacak.tahmini ne kadar maaş alır.bilgi verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ne kadar maaş alabileceğini net olarak hesaplayamıyoruz. Kusura bakmayın

 80. cahit dedi ki:

  Ne Kadar maaş alabileceğimi Sormuştum.7.Mayıs 2016.Tarihnde net olarak hesaplıyamadığınızı söylüyorsunuz.ben tahmini olarak ne alırım diye bilgi istiyorum.

 81. cahit dedi ki:

  asgari ücretten çalışan ne kadar ssk pirimi öder.bilgi rica ediyorum.

 82. cahit dedi ki:

  1923.gün 2000 den önce asgari ücetten 1677 gün 2000.den sonra asgari ücretten pirim ödeyen ne kadar emekli maaşı alır.tahminen bilgi rica ederim.

 83. seçkin dedi ki:

  iyi günler babam 26.11.1959 doğumlu…1994 yılında SGK girişi var ve şu ana kadar 2100 gün prim ödemiş.20 ay askerlik yapmış ve askerlik borçlanmasını daha yapmadı. ek-5 sigorta ödeyerek 3600 günle ne zaman emekli olur? ayrıca 3600 günle emekli olması için ek-5 yatırmak mı yoksa normal asgari ücret üzerinden sgk primi yatırmakmı mantıklı? emekli olursa tahmini maaşı ne olur şimdiden teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Tabi ki ek 5 yerine normal sigorta kapsamında çalışsa alabileceği aylık daha yüksek olur. 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması halinde emekli olur . Yani 3600 günle en erken 26.11.2019 tarihinde emekli olabilir. Askerlik borçlanması bu şartları değiştirmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. seçkin dedi ki:

    3600 günden normal sigortadan emeklilik ile ek 5 arasında cok ciddi bi emeklilik maaş farkı olurmu? biliyorum net bişey söyleyemezsiniz ama tahmini olarak ne kadar fark olur?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli okurumuz;
     Normal ssk ile ek 5 ssk kapsamında emeklilik arasında yaklaşık yüzde 25 lik bir maaş farkı olur
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 84. Ahmet dedi ki:

  iyi günler. Sigorta başlangıcım yok. EK5 ile başlangıç olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ek 5 ile İlk başlangıcı yapabilirsiniz. Ssk hizmeti sayılır ek 5.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 85. Nazmi dedi ki:

  Iyi aksamlar babam 10.01.1960 dogumlu ve23.10.1992 sigorta girisi var sigortadan 45 gunu var babam daha sonra 2003 de bagkur geçmis burdanda 8 yildir bagkurlu. Ek 5 e gecmek mi bagkurlu kalmak mi daha erken emekli olir nasil. Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Tabi ki sskya geçmesi daha avantajlı olur bağkurda 9000 günü tamamlaması gerekiyor ama sskda daha az günle emekli olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 86. cahit dedi ki:

  emekli olan bir kişinin muhasebe bürosunda sigortasız çalışması halinde çalışan ve işveren yönünden ne gibi mahsurlar var bilgi rica edrim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Sigortasız çalıştığı tespit edilirse işverene sigortasız çalıştırdığı her ay için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. Sigortalı da bunu bilerek yapmışsa hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 87. Ahmet dedi ki:

  EK5 ile prim ödemek işkur işbaşı eğitim programına başvuruda engel oluşturur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşbaşı eğitim programından faydalanma şartları şunlardır:
   Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
   15 yaşını tamamlamış olmak,
   İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
   Emekli olmamak,
   Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
   İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
   Yukarıdaki şartlardan anlaşılacağı üzere Ek/5 sigortalısı olmak bu programa katılmaya engel teşkil etmiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 88. elvan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin ben annemin emekliliği için bilgi almak istiyorum. Annemin 25.04.2008 sigorta girişi var 6 gün sigortası yattı , daha sonra 01.10.2008 de tarım sigortasına geçiş yaptı 6 yıl 4 ay 23 gün sigortası yattı , daha sonra 02.2015 te Ek-5 sigortaya geçiş yaptık buradan da 455 gün sigortası yattı ve hala yatırmaya devam ediyoruz. Annem 01.07.1968 doğumlu ve biz doğarken annemin sigortasıda yoktu . Ne zaman emekli olabilir bunun hakkında bilgi edinmek istiyoruz çok teşekkürler şimdiden cevabı merakla bekliyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Annenizin emekli olabilmesi için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 89. CELAL dedi ki:

  Merhabalar 28.02.2016 tarhinde işten çıktım 01.05.1978 tarihli sigorta girişim var toplam 4772 günüm var 27/06/1961 doğumluyum size bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  – işten çıkış tarihimle bu gün arasını geriye dönük yatırma şansım var mı?
  – üzerime 4 dönüm fındık bahçesi var Ek-5 kapsamında sigortamın kalanını ödeyebilir miyim
  – 5000 günü tamamlayınca emeklilik hakkına sahip olur muyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   -İşten çıkış tarihiniz ile bugüne kadar geçen kısımları borçlanma hakkınız yok.
   -Ziraat odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız yoksa Ek/5 tarım SSK ödeyebilirsiniz.
   -5000 günü tamamladığınızda SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 90. cahit dedi ki:

  ben 2003 tarihide emekli oldum.emekli olmadan önce zorunlu bağkurlu olduğumdan dolayı aynı yıllarda ssk dlı olarak çalıştım.fakat günlerim çakıştığından dolayı çakışan günler iptal edildi.bu kazançları yani ssk kazanları dilekçe verilip tekrar emekliliğime saydırabilirmiyim.tekrar maaş hesaplatabilirmiyim.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Çakışan günler hizmete dahil edilmez. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 91. fatma dedi ki:

  ek-5 ssk tarım sigorta piriminden kesilen sağlık hizmeti kadar ek-5 ssk pirimimi eksik oödeyebilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Sorunuzu anlayamadı?

 92. cahit dedi ki:

  SİGORTA PİRİMİ ÖDENMEYEN SİGORTALININ EMEKLİ OLURKEN BU HİZMETLERİ EMEKLİLİĞE SAYILIRMI.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Prim ödenmeyen süreler emeklilik hesabında dikkate alınmaz. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 93. fatma dedi ki:

  emeklilikte güne takılanlar olarak bilinen günü eksik olup emekli olamayan sigortalılarla ilgili bir çalışma eski çalışma bakanı faruk çelik tarafından açıklanmıştı.sgk da böyle bir çalışma yapmıştı.fakat hiç bir sonuç alınamadı.sizce ilerde böyle bir gün borçlanma hakkı verilebilirmi.sadece sgk uzmanlarının görüşü nedir bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Şu an gündemde böyle bir düzenleme yok. Yapılması da beklenmiyor
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 94. cahit dedi ki:

  SAYIN SGK UZMANLARI TÜRKİYEDE EMEKLİ OLMAK O KADAR ZORKİ.HALBUKİ YURT DIŞINDA ÇALIŞANLAR İSTEDİĞİ ŞEKİLDE BORÇLANIP ÇOK KOLAY EMEKLİ OLUYORLAR.
  LÜTFEN SİZLERDE BİZLERE YARDIMCI OLUP YETKİLİLERE EMEKLİLİĞİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN GÖRÜŞ VE İSTEKLERİNİZİ BİLDİRİP BİZLERE YARCIMCI OLUSANIZ SEVİNİRİZ.

 95. cahit dedi ki:

  emekli maaşı yüksek olması için ek-5 ten son 3 yıl ne kadar sigorta pirimi ödemem lazım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ne kadar yüksek öderseniz alabileceğiniz aylık o kadar yüksek olur

 96. olcay dedi ki:

  1977 den sigorta girişim var 330 gün kadar, 2011 yılından 4/b bağkur kapsamında 4 yıl 8 ay ödemem var doğum borçlanmasını bağkurda yapamıyorum ek 5 sigorta kapsamında doğum borçlanması yapmak için şartlar nelerdir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b),yani Bağ-Kur’luların doğum borçlanması yapma hakları var.

 97. Yavuz dedi ki:

  Hocam benim babam 12.04.1955 doğumlu babamın üzerine kayıtlı tarım arazisi olduğu için tarım bağkuru 1995 te başlıyor 550 gün prim yatırıyor ve 2008 e kadar araverip yatırmıyor ama 2008 de başlıyor ve aralıksız yatırıyor şimdiye kadar. Üstündeki araziyi satıp ek 5 geçmek istiyor amacı erken emekli olmak. Sizce bu şekilde erken emekli olabilir mi Ek 5 te

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1995 kaçıncı ay Bağ-Kur ilk girişi?

 98. cahit dedi ki:

  Son 3,5 Yıl Ek-5 SSK Pirimini 3000.Tl Kazanç Üzerinden Ödersem.Ne Kadar Ek-5 Pirimi Aylık Ödemem Gerekir.bilgi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   3000,00 T.L. brüt kazanç üzerinden 793,50 T.L. Ek/5 primi ödersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 99. fatma dedi ki:

  Sayın Yetkililer.Ben Doğum Borçlanması Yaptım.1320 Gün ve ödedim hizmete saydırttırdım.ödiyeli 7 veya 8 ay oldu.sizden sorum.emekliliğime 2,5 sene kaldı.maaşım yüksek olması için.emekli liğime yakın zamanda tekrar bu borçlanmaları mesala 16.000 tl doğum borçlanması ödedim.tekrar biraz daha yüksek ödeyebilirmiyim.yani 1320.günü 16 bin tl deyilde. daha yüksek ödeyebilmem için tektar borçlanma talep edebilirmiyim.bunlar hakkında bilginizi rica ederim.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Doğum borçlanmasını iptal edip paranızı iade alabilir ve yeniden talepte bulunabilirsiniz. Önceki iptal edilmeden yeni talepte bulunamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 100. olcay dedi ki:

  1977 den sigorta girişim var 330 gün kadar, 2011 yılından 4/b bağkur kapsamında 4 yıl 8 ay ödemem var doğum borçlanmasını bağkurda yapamıyorum ek 5 sigorta kapsamında doğum borçlanması yapmak için şartlar nelerdir

  Değerli Okurumuz;
  Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b),yani Bağ-Kur’luların doğum borçlanması yapma hakları var.

  Üstat bağkur girişi çocukların doğumundan sonra olduğu için bağkurdan borçlanamıyoruz
  ek 5 sigorta kapsamında doğum borçlanması yapmak için şartlar nelerdir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek 5 sigortaya geçtikten sonra borçlanabilirsiniz. Başka bir şartı yok.