İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

18.06.2019
1.295
A+
A-
İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

İsteğe bağlı SSK ödemeleri ile emekli olma şartları özellikle ev hanımları ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. İsteğe bağlı sigortalı olma şartları Bağ-Kur 4B olarak kabul edilmektedir. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına göre yaş ve ödeme planları da buna göre düzenlenmektedir. Buna göre şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Kişinin kendi sigortalılığı sebebiyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı SSK özellikle sigortasız olarak çalışan ya da ev hanımları için emekli olmanın önünü açan bir sistemdir. Zorunlu sigortalı olmak için aranan koşullar ise:

 • Tam zamanlı sigortalı olmaması,
 • 30 günden az çalışıyor olmak gerekmektedir.

Bunlara göre isteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğine bağlı olarak prim ödenmesi amacıyla uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarına yardımcı olan sigorta türüdür. Bu noktada kişiler emeklilik ve ölüm sigortalarını kendileri ödemektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Kadar 2019?

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri 2019 tarihinden itibaren yapılmaktadır. Buna göre sigorta kolları için ödenecek olan prim tutarları ise:

 • Ek 5 tarım sigortası 583 TL olmaktadır,
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur primleri 649,44 TL olmaktadır,
 • Ev hanımları isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemeleri ise 541,20 TL olmaktadır.

Buna göre isteğe bağlı sigorta primi 5510 sayılı olan kanunun 82. Maddesi kapsamında belirlenmiş olan prime esas olan kazancın alt sınırı ve üst sınırı arasında, sigortalı kişi tarafından belirlenmiş olan prime esas aylık kazancın yüzde 32’si olmaktadır. Bu ödemelerin yüzde 20’si malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olurken, yüzde 12’si ise genel sağlık sigorta primi olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortadan emekli olma şartları SSK üzerinden emekli olma şartları ile aynı olmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin de gerekli şartları sağlamış olması gerekmektedir. Öte yandan şartlara uygunluk gösterilmesi halinde 3600 gün üzerinden de emekli olabilme şansı ortaya çıkmıştır. Buna göre 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler 3600 gün ve 10 senelik sigorta süresinin tamamlanmasından sonra da diledikleri zaman emekli olma hakkı bulunmaktadır. Öte yandan 4500 gün ve 60 yaşın öte yandan 25 senelik sigorta süresinin tamamlanması ile yaş haddi ile emeklilik sağlanabilmektedir. Buna göre 01.05.2008 tarihinden sonra girişi olan kişilerin yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400 gün ve 63 yaşının tamamlanmış olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Toplu Ödeme

İsteğe bağlı emekli olmak için toplu ödemeler belirli zamanlarda yapılmaktadır. Borçları sebebiyle emekli olamayan hem SSK hem de Bağ-Kur çalışanlarının Ekim sonuna kadar başvuru yapması gerekmektedir. Bu peşin ödeme şansı sayesinde emeklilik hakkı elde edilmektedir. Buna göre vatandaşların vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumuna başvurarak bu haktan yararlanmaları mümkündür. Buna göre borcun faizinin silinmesi de söz konusu olmaktadır. Buna göre aranan şartlar ise:

 • İlk olarak kişinin yaş, yıl ve prim günü şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Buna göre emekli olmayan kişiler, toplu ödeme şartları ile emekli olabilmektedir. Bu şartların tamamlanması için doğum, askerlik borçlanması ve ihyadan faydalanmak da mümkün olmaktadır.
 • Bu hizmetten faydalanmak için 31 Ekim’e kadar SGK’ya başvurması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemelerinde primler asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Asgari ücretlerinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Yüzde 12’si ise genel sağlık sigortasına aktarılmaktadır.
 • En az ücretin ise maksimum 7 katı oranında prime esas kazanç belirlenmesi yapılması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ise 4B Bağ-Kur için aylık 649,45 TL olmaktadır.
 • Ek 5 tarım sigortası için aylık 583,47 TL olmaktadır.
 • Ev hanımları için 541,23 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için genel sağlık sigortası sistemine dahil olunması gerekmektedir. Öte yandan sağlık hizmetleri konusunda isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin diğer sigorta kollarına da tabi olan vatandaşlarla aynı haklara sahiptir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigortanın sonlandırılması bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortanın sonlandırıldığı durumlar ise:

 • İsteğe bağlı sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda vefat ettiği tarih itibari ile sigortalılık sonlandırılır.
 • İsteğe bağlı sigortadan kendi isteği ile ayrılmak isteyen kişilerin başvuru yapmaları halinde sigortalılık sona ermektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödenirken emekli olan kişilerin son prim ödemesinin gerçekliği tarih itibari ile sigortalılıkları sonlandırılmaktadır.

Öte yandan isteğe bağlı sigortalı olabilmek için kişinin 4A kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Aktif şekilde ticari vergi kaydının olmaması gerekmektedir. Öte yandan emeklilik hükümlerine sahip olunmaması da gerekmektedir. Bunun dışında ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta

Ev kadınları için isteğe bağlı sigorta özellikle ev bütçesine katkı sağlamak için çalışan hanımlara sunulmuş bir hizmettir. Ev hanımı sigortası olarak da isimlendirilmiş olan bu durumdan faydalanmak için isteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada isteğe bağlı olarak ödenmiş olan en düşük tutarlı primlerin ev kadınları tarafından ödendiğinin bilgisi bu noktada önem teşkil etmektedir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanması için:

 • Yönerge kapsamında belirtilmiş olan mesleklerin yapılıyor olması gerekmektedir. Bunlar; ev süs eşyaları satmak vs.
 • 4A SSK kapsamında herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Aktif olarak ticari vergi kaydının bulunmuyor olması gerekmektedir.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak önem teşkil eder.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak gerekmektedir.
 • Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olması için 9 Bin gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Ev kadınları isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini 541,20 TL olarak ödemektedir. Öte yandan diğer kişiler isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemelerini 649,44 TL olarak yapmaktadır. Ek 5 tarım sigortası ödemeleri ise 583,48 TL olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmak şartları:

 • İsteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurularda kişilerin aktif olarak sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgili maddelere göre aylık 30 günden daha az çalışıyor olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalılık için yapılan başvurularda Türkiye’de ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerin sigorta talep dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Şartları

Rapor Parası Nereden Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1283 YORUM
 1. SGKuzmani dedi ki:

  Değerli Okurumuz;
  Ek-5 tarım sigortası kapsamında ödediğiniz primler SSK hizmeti olarak değerlendirilir ve ay 30 gün olarak hesaplanır.Kısmi değil yani
  Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. YILMAZ dedi ki:

  ek 5 tarım ssk da 21 gün ödeyip 30 gün sayılıyor peki emekli maaşı hesaplanırken aylık kazanç kaç günden hesaplanıyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   o dediğiniz olay 01.03.2011 tarihinde sona erdi.Ek-5 tarım sskya ödediğiniz primler 30 gün üzerinden hesaplanıyor.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. iskender dedi ki:

  iyi günler,
  15 yıldır esnafım ancak kazanamadığım için kısa bir süre sonra iş yerimi kapatacağım.ssk dan emekli olabilmem için 4 yıl kaldı.5a tarım sigortasına ödeme yapmak mı yoksa asgari ücretle bir iş yerinde çalışmak mı daha fazla emekli maaşı sağlar ? teşekkürler
  (not: bugünkü şartlarda 5a ssk lılar maaş olarak 1000 tl civarımı aliyor ?)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;

   Emekli aylıklarının hesaplanmasında birkaç farklı hesap dönemi var. Bu dönemler 2000 yılı öncesi dönem, Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası dönem ve Ekim 2008 sonrası dönem olarak üçe ayrılmakta. 2000 yılından itibaren emekli aylıklarının hesaplanmasındaki formül şu şekilde:
   Emekli aylığı: Aylık bağlama oranı X Ortalama aylık kazanç
   Ortalama aylık kazanç, kişinin her yıla ait prime esas kazançlarının, kazancın ait olduğu yıldan emekli aylığı talep edilen tarihe kadar güncelleme katsayısı ile güncellenmesiyle bulunuyor. Bu şekilde bulunan ortalama aylık kazanç aylık bağlama oranı ile çarpılıyor ve ortaya emekli aylığı çıkıyor. Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası dönemi için güncelleme katsayısında büyüme hızının tamamı dikkate alınmakta iken Ekim 2008 sonrası dönemde büyüme hızının sadece yüzde 30’u güncelleme katsayısında etkili.
   Dolayısıyla 2008 sonrası çalışma arttıkça emekli maaşı da düşmektedir.Ama bir işyerinde sigortalı çalışmak mı yoksa Ek-5 tarım ssk mı derseniz bir işyerinde sigortalı çalışmanız deriz.Maaşınız o zaman daha yüksek olur.
   Emekli maaşınızı kazançlarınız elimizden olmadan hesaplayabilmemiz imkansız.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. iskender dedi ki:

  ilginize teşekkür ederim.

  2000 öncesi : 465 gün bağ-kur

  2006 yılında askerlik borçlanması : 240 gün

  2000-2015 e kadar 1496 gün ssk + 3675 gün bağ-kur um var.

  50 yaş + 5375 gün ile ssk dan eemlilik şartım var.haftaya iş yerimi kapatarak ek 5 tarım sigortasına giriş yapmayı düşünüyorum.son 3.5 senemi asgari ücretle ssk lı çalışarak geçirirsem ek 5 den alacağım maaşdan çok mu farklı olur.bu yaştan sonra bir yerde çalışmak zor geliyor.teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çok fazla etkilemez maaşınızı ama tabi ki birazcık farklılık olur.
   Sizin beklirttiğiniz şartlarda maaşınızın 1000,00 T.L. civarı olabileceğini düşünüyoruz.Tabi daha önce de bahsettiğimiz gibi 2008 sonrası hizmet arttıkça maaş da giderek düşüyor.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. aligüler dedi ki:

  1988 yılında 10 aylık vergi kaydım vardı ancak bağkura tescil yaptırmadığım için borçlanamadım ve iş mahkesine dava açtım.davayı yeni kazandım.(temyizi de kazandım.dava bitti.)
  1- 10 ay için yaklaşık ne kadar ödeme yaparım?peşin mi alınır?
  2- 10 ay emekliliğim için bana yaramıyor.bu yüzden 1 gün ve ya 1 ay borçlanabilirmiyim ?(benim için önmeli olan giriş tarihimin 2002 yılından 1988 e gelmesi.)
  iyi çalışmalar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Öncelikle o dönemler için 10 aylık borç ne kadar çıkar hesaplamak çok zor.O günlerin tamamı için ödeme yapmak zorundasınız.Kısmi alamazsınız.6552 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırmadan faydalanabilseydiniz çok cuzi miktarlar öderdiniz.Eğer aceleniz yoksa Bir sonraki yapılandırmayı bekleyin deriz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. aligüler dedi ki:

  asgariden ödeme yaparsak 415 tl x 10 ay = 4150 tl mi en fazla ödeyeceğim miktar olur ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;

   İsteğe bağlı tarım ssk (Ek-5) 01.01.2015-30.06.2015 arası aylık primi=303,98 T.L.
   01.07.2015-31.12.2015 arası aylık primi ise =322,20 T.L.
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. aligüler dedi ki:

  1988 yılı borçlanması için en fazla ödeyeceğim miktarı öğrenmek istemiştim.teşekkür ederim.

 8. kadir özdemir dedi ki:

  eşim 01/07/1962 doğumlu 01/02/1996 tarihinde sigorta başlangıcı 4484 gün hizmeti var 5825 gün toplam olması gereken. 1341 gün hizmet eksikliği var. 2012 yılından beri çalışmıyor. ek5 tarım sigortasından 1341 günü yani 45 aya yakın hepsini ek5 tarım sigortasından ödeyebilirmi. 1341 günü ek5 den öderse bağkurdanmı yoksa ssk dan mı emekli olur. Ne kadar maaş alır yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe Bağlı Tarım SSK’ya ödenen primler 5510 Sayılı Kanunun 4/a Kapsamında yani SSK kapsamında hizmet sayılır.Eşiniz kalan 1341 gününü Ek-5 Tarım sigortasından ödemeye devam ederek SSK’dan emekli olabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. ali dedi ki:

  sahte sirket yuzunden emeklılıgım ıptal oldu.yersiz saglık odemesı adı altında devlet borc gonderdı. aldıgım emekli aylıklarını gerı istiyor. emekli olabılmek için 10 aylık günüm eksikti tamamlanınca emekli olmuştum. şuan bu 10 aylık donem silindi ve emekliligim düştü…
  1-) bu durumda tekrardan emekliligimi geri alma şansım varmı, internetten kontrol ettıgımde odenıyor sanıyodum, dava açsam sonuç elde eder mıyım..
  2-) emeklilik için eksık olan bu 10 aylık donemı ek-5 dedıgımız odemeyle yapabılır mıyım sonucunda ssk kapsamında emekli mı sayılırım aldıgım maas 1180 tl cıvarındaydı yoksa daha dusuk mu olur
  3-) ek-5 pirim odemesı basvurusu nasıl olur? tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz:
   Sahte sigortalılıktan dolayı iptal edilen hizmetleriniz için dava açsanız mahkeme sizi haklı değil suçlu bulur.Onun için yapmanız gereken 10 aylık primi Ek-5 sigortadan tekrar yatırmak ve daha sonra emekliliğe yeniden başvurmak.Ek-5 sigortadaki hizmetler SSK kapsamında hizmet sayılır.Buradan ödeyerek kalan hizmetlerinizi tamamlayabilirsiniz.Ek-5 SSK için ödeyeceğiniz 10 aylık prim maaşınızı birazcık düşürebilir ama öyle çok da etkilemez.
   Ek-5 tarım SSK lı olabilmek için vergi mükellefiyeti ya da çiftçilik kaydınızın olmaması gerekmektedir.İkametinizin bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik merkezine giderek bir Ek-5 Başvuru formu alın.Muhtara ve tarım il/ilçe müdürlüğüne onaylatmanız gereken yerler var.Onaylatma işleminden sonra Ziraat odalarına kaydınız olmadığını gösteren belge ile beraber ikametinizin olduğu tarihten itibaren Ek-5 tarım SSK kapsamında tesciliniz açılır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. iskender dedi ki:

  iyi günler,
  iş yerimi kapattım.ek 5 alması için arkadaşı sgk ya gönderdim.vermemişler.talimat aldık.sadece başvuru yapacaklara veriyoruz.riskli demişler.anlamadım.risk nedir?tespit veya iptal söz konusu mu?dediğiniz gibi 2008 de kaldırılan 2011 de getirilen isteğe bağlı ssk hakkımız değil mi?
  kimler ek 5 a lı olabilir şartlarına uymak yetmez mi?
  ev hanımı tanıdık ek 5 alı ve dükkanını kapatan arkadaşım da ek 5a lı.iptal olur mu diye korkmaları gerekir mi ?teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz İsteğe bağlı Ek-5 Formu sitemizde mevcut.İndirmek için TIKLAYINIZ.
   Bu durum herhangi bir risk teşkil etmiyor ama neden öyle birşey söylemişler anlayamadım açıkçası.
   İsteğe bağlı tarım SSK’ya tescilinizin yapılabilmesi için verdiğimiz linkten indireceğiniz başvuru formunu muhtara, tarım il/ilçe müdürlüğüne doldurtturun.Ziraat odalarından da kaydınızın olmadığına dair bir belge alın.Kimlik fotokopiniz ve belirtilen tüm formlarla birlikte ikametinizin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun.Başvuru tarihi itibariyle Ek-5 tesciliniz yapılır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. iskender dedi ki:

  ilginize teşekkür ederim.
  iş yerimi yeni kapattığım için 1-2 güne kadar vergi kaydım silinecek.buna istinaden bağkur kaydım silinir mi ?
  bağkura vergi kaydım yoktur kağıdı versem zorunulu bağkur durdurulur mu?(herhalde bağkur u sildirmeden beni ek 5 tescili yapmazlar)
  yoksa ek 5 ile birlikte dilekçe vererek bağkur u kapattırmam mı gerekiyor.teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde vergi kaydınızı terk ettiğiniz görülmektedir.Siz vergi kaydınızı kapattırdığınızda bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun yeter.Vergi kaydınızın kapandığı tarih itibariyle bağkurunuza terk girilir.Vergi mükellefiyeti terk tarihine kadar olan borcu ise ödemek zorundasınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. iskender dedi ki:

  vergi kaydımın kapatıldığına dair vereceğim dilekçeye istinaden bağkur tarafından terk girilmesini beklemeliyim ? yoksa bağkura terk dilekçesini verdiğim gün ek 5 e başvurabilir miyim ?
  emeğinize sağlık.teşekkürler.(iyi ki varsınız.sgk da bir sorunun cevabını almak için fırçayı göze alıyoruz.)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek-5 formunu bağkur dilekçesi ile birlikte verebilirsiniz ama ek-5 tescili vergi kaydı terk tarihinden bir sonraki gün açılır.
   Biz teşekkür ederiz.Sizler de iyiki varsınız.
   Saygılarımızla.

 13. zülfü oral dedi ki:

  eşimin ek 5 ssk sı var.34 ay 10 gün.5675 günden emekli olacak.2020 de.ondan önce isteğe bağlı ssk 2003 -2011 ve bağkur 3yıl 3ay.emekli mmaşı düşermi?ne kadar?birkaç ay fazla prim ödesek fark kapanırmı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2008 Yılından sonra ödenen primler çoğaldıkça emekli maaşı da bir o kadar aşağı düşüyor.Bir kaç ay fazla yatırmanız çok fazla etkilemez maaşı.Emekli hesabı yapılırken sigortalı başlama tarihinden emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar geçen ortalama kazançlar hesap edilir.Yine de biraz yüksek yatırması az da olsa maaşını arttırır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. iskender dedi ki:

  iyi günler,
  vergi kaydı terki işlenmiş.sgk ya gittim.terki gördüler ancak kapattığım iş yerini yıllık 2000 tl den kiraya verdiğim için basit usül gözükmüşüm yeniden.
  1- kiradan dolayı vergisel yönden basit usül gözükmem ek 5 den yaralanmamı engeller mi ?
  2-bağkur terkimi kaç günde girecekleri belli olmadığından ( çok yoğunuz dediler) ek 5 i terk girilince mi vereyim ?yoksa ek 5 i verince terki girmek zorunda mı kalırlar?teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Basit usülde vergi kaydınızın bulunması Ek-5li olmanıza engel teşkil etmiyor.Ek-5 başvuru formunu şimdi de verebilirsiniz Bağkur terki girildiğinde de verebilirsiniz size kalmış.Sonuçta her ikisine farklı servisler bakıyor.Bağkur servisi terk girmeden tescil servisi Ek-5 tescilinizi yapmaz.Saygılarımızla.

 15. iskender dedi ki:

  süpersiniz.sağolun.
  her geçen gün emekliliğim uzadığı için erken vermek istiyorum ek 5 i.formu verince onaylaması uzun sürsede verdiğim tarih önemli demiştiniz zaten.iptal etmedikten sonra problem değil hatta vergi terki görünce servisler arası hızlanma olur diye düşünüyorum.sizce ?kolay gelsin.çok teşekkür ederim.

 16. Didem dedi ki:

  Merhabalar,
  89 yılı SSK girişli birinin emekli olması için 3600 gün prim ödemesinin gerekli olduğunu ve 2 çocuk için doğum borçlanmasıyla beraber 2000 kadar bir gün kaldığı konusunda bilgi edindim..İsteğe bağlı bağ-kur öderseniz daha çok gün(5600 gün kadar) ve daha yüksek primden yatırmanız gerekli Tarımdan yararlanın dediler ancak bu şekilde nasıl gösterilebilir? Daha sonra tarım işçisi olmadığını anlamaları ve emeklilik hakkını geri almaları mümkün müdür? ve böyle bir belgeyi temin etmek için çiftçinin yanında çalışıyor olarak mı göstermek gerekmektedir.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe bağlı tarım ssk (Ek)5 ödeyerek kalan prim günlerinizi tamamlayabilirsiniz.İlerde dediğiniz sıkıntıların hiç biri olmaz merak etmeyin.İsteğe bağlı tarım sskya yatırılan primler de ssk günlerinize sayılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. hasan özdemir dedi ki:

  1965 dğumluyum 06.01.2001 tarım bagkurluyum eksıksız öduyorum ek 5 e gecsem nasıl bır avantajım olur emeklılık yasım fark edermı.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 kapsamında sigortalı olmanız durumunda SSK kapsamında emekli olursunuz. Bu durumda giriş yılınıza, hizmet sürenize, yaşınıza ve başka hizmetleriniz varsa o hizmetlere göre değişir. Sağlıklı Günler Dileriz.

 18. bestami dedi ki:

  merhaba,eşimin üzerine kayıtlı 200 m2 arsa var.bu arsa ek 5 için sorun teşkil eder mi?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 Tarım Sigortası Şartları

   a- 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü madde (zorunlu sigortalı) olmamak,

   b- İsteğe bağlı sigortalı olmamak,

   c- 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi (banka sandıkları) kapsamında sigortalı olmamak,

   d- 2925 Sayılı Kanuna göre sigortalı olmamak (Eski 15 günlük Tarım SSK),

   e- Kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir veya aylık almamak,

   f- 18 yaşını doldurmuş olmak;

   Yani kısacası SSK, Bağkur,Emekli Sandığı gibi herhangi bir zorunlu sigortalılığı olmayacak ve Ziraat odası kaydı olmayacak Çünkü Ziraat Odası kaydı olan kişiler Tarım Bağkuru kapsamında sigortalı olur. Sağlıklı Günler Dileriz.

 19. hakan dinç dedi ki:

  selam
  işsiz kaldım.eşim öğretmen.aile yardımı ödeneğine başvuracağız. ek 5 li olursam ödeneği almamı engeller mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bilindiği gibi aile yardımın ödenebilmesi için memur eşinin her ne suretle olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaması ve sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almaması gerekiyor.
   İsteğe Bağlı Tarım SSK kapsamında prim ödeyenler kanunda “tarımda süreksiz olarak çalışanlar” şeklinde tanımlanmaktadır.Dolayısıyla tarımda süreksiz çalışmak belirli olmayan günlerde tarımda çalışarak gelir elde etmek anlamı da taşıdığından isteğe bağlı ssk kapsamında prim ödemeye başlayan kişilerin memur olan eşlerine ne yazık ki aile yardımı ödenmez.
   Sağlıklı günler dileriz.

 20. fazıl dedi ki:

  İyi günler.
  Babam 1967 doğumlu olup 1989 yılında sgk girişi var. 1989dan 1998e kadar 637 gün ssk prim günü 2006 dan 2015e kadar düzenli şekilde bağkur yatırdı ve 3240 günde bağkurdan sigortası var. Yani toplamda 3877 gün sigortası görünüyor. 1260 gün prim ödemesi gerekiyor. Bu 1260 günü tarım ek 5 veya bi işyerine girip normal ssk ile doldurduğu taktirde emekli olduğu zaman alacağı maaş arasındaki fark ne kadar olur? Hangisi ile emekli olursa daha avantajlı olur? Ve bu 1260 günü ssk veya ek 5 ile doldurursa statüsü ssklımı yoksa bağkur emeklisimi olur? Şimdiden teşekkir ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Öncelikle şunu belirtelim ki Ek-5 tarım SSK kapsamında ödenen primler 5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamına yani SSK kapsamında prim sayılır.1260 günü buradan da tamamlayabilir.
   Bir işyerinde çalışması ile isteğe bağlı ek-5 ödemesi arasında maaş farkı tabiki olur.Çok fazla etkilemez ama Ek-5 kapsamında ödenecek prim bir işyerine bağlı olarak babanızın adana ödenen prime göre alacağı maaşı biraz aşağı çeker.Onun için imkanı varsa bir işyerinde çalışarak kalan 1260 gününü tamamlasın
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. BÜLENT dedi ki:

  merhaba
  ben yeni ek 5 kayıt oldum.ssk dan ne farkı var?emekli maaşı ve hastaneden fark olurmu?teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   EK-5 kapsamında alınacak emekli aylığı ile SSK’lı çalışan arasında emekli maaşı farklılık gösterir.Çünkü ikisi arasında kazanç farkı vardır.
   Hastanelerde ödenecek katılım payları ile ilgili herhangi bir fark olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. mesut dedi ki:

  merhaba,geçmişe dönük yapılan bağkur borçlanmasında kişi ek 5 ‘li ise bağkuramı , ssk ya mı sayılır.( emekliliğin son 7 yılnda hesaplanacak 1261 gün için)
  emeklerinize sağlık.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 tarım sigortayı diğer kapsamlarda olan çalışmalar (SSK, BağKur, Emekli Sandığı) keser.Dolayısıyla EK-5 sSK ile çakışan Bağkur hizmetleri varsa EK-5 SSK iptal edilir ve o dönemlerde BağKur hizmetleriniz baz alınır.
   Saygılarıızla sağlıklı günler dileriz.

 23. selda dedi ki:

  mrb,
  ssk dan emekli olanlara bağlanan en düşük emekli aylıklarını 1000 tl ve 800 tl olarak internette gördüm.farklılığın sebebi emeklilik tarihine göre mi yoksa işe giriş tarihine göremi oluyor?iyi günler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK emeklilik maaşlarının hesabında 3 tarih büyük önem arz etmektedir.2008 sonrası hizmetler, 2000-2008 arası hizmetler ve 2000 öncesi hizmetler.SSK’dan emekli olacak bir sigortalının 2000 öncesi hizmetleri ne kadar çoksa alacağı aylık da o kadar çok olur.2000-2008 arası ile 2008 sonrası hizmetler çoğaldıkça alınacak emekli aylığı da bir o kadar aşağı düşmektedir.
   Saygılarımızla.

 24. mesut dedi ki:

  mesut : 22 Mart 2015 15:39 Yanıtla
  merhaba,geçmişe dönük yapılan bağkur borçlanmasında kişi ek 5 ‘li ise bağkuramı , ssk ya mı sayılır.( emekliliğin son 7 yılnda hesaplanacak 1261 gün için)
  emeklerinize sağlık.

  2000 öncesi çakışma yok.şimdi ise ek 5 liyim.2000 öncesi esnaflığımı borçlandığım zaman ek 5 iptal mi olacak?
  bu borçlanma bağkura mı yoksa ssk ya mı sayılacak?
  (son 7 yıla göre yarısından fazlasını ssk lı olmam lazım) ne yapmamı önerirsiniz ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Daha önce de belirttiğimiz gibi Ek-5 ile Bağkurda çakışma olursa Bağkur Hizmetleri esas alınır Ek-5 hizmetleri iptal edilir.Prim gününe ihtiyacınız yoksa bu işlemi yapmayın derim.Ama prim gününe ihtiyaç varsa bunu yapın.Ama SSK’dan emekli olabilmeniz için çalışmanın olduğu son 7 yıl içinde de SSK hizmetinin 1261 gün olması gerekir.Karar sizin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 25. iskender dedi ki:

  iyi günler,
  yardımlarınız sayesinde sonunda ek 5’e başvurdum.mesaj gelecek cebinize dediler.bekliyorum.gene de size sormak istedim;
  ay sonuna kadar olan bir haftalık ödememi yapacağım?
  ödemeyi bu ay sonunda mı gelecek ay mı yapacağım?teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelecek ayın sonuna kadar ödeme yapabilirsiniz.Sıkıntı olmaz.Sağlıklı günler dileriz.

 26. mesut dedi ki:

  kusura bakmayın kafam karıştı.yardımcı olursanız sevinirim.

  emekli olmama 3 yıl 2 ay kalmışken ek 5 li oldum.1 yıldır prim yatırıyorum.emekliliğime 2 yıl 2 ay kaldı.son 3 .5 seneye göre ssk dan emekli olmam için 2 yıl 6 ayım var.
  2000 öncesi de 2 yıllık esnaflığım var borçlanmak istiyorum çünkü borçlanırsam emekliliğe 2.5 senem kalmış borçlanamazsam 7,5 senem var.
  ek 5 iptal olur dediğiniz bağkur borçlanınca ek 5 durur.bir daha dilekçe ile başvurumu yapmam gerekir?
  ya da borçlanmamı ssk lı iken yaptığım için 1 yılssk+2 yıl bağkur borçlanması+ 6ay daha ssk yatırırsam ne olur?
  kısacası daha erken emekli olmak için borçlanmam lazım.ne yapmalıyım ? lütfen ayrıntılı anlatır mısınız?çok çok teşekkürler.

  3.5 sene ek 5 ödedikten sonra mı borçlanma yapayım ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Anladığımız kadarıyla son 3,5 yılı Ek-5 tarım SSK’dan tamamlamaya çalışıyorsunuz.Borçlanacağınız bağkur süreleri ile Ek-5 tarım SSK’nın herhangi bir alakası yok.Sizin anlattığınızdan siz 2000 öncesi 2 yıllık esnaf bağkur sürelerini borçlanacaksınız.Bunun şu an ödediğiniz Ek-5 tarım sigortası için herhangi bir sakıncası olmaz.Son 3,5 sene hesabını da etkilemez.Prim gün toplamına faydası olmuş olur.
   Bizim size anlatmaya çalıştığımız olay farklıydı.Hem Bağkurun hem EK-5 tarım SSK’nın aynı anda prim yattığı dönemler olursa Bağkur hizmetleri esas alınır demiştik.Halbuki sizin öyle değil.Borçlanacağınız bağkur süreleri 2000 öncesi iken Ek-5 tarım SSK yeni.Birbirinden bağımsız yani
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 27. temel sevim dedi ki:

  ESKİ TARIMDAKİ GİBİ SUBAT AYININ SONUDA TOPTAN ÖDEYBİLİRMİYIZ

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kanuna göre en fazla 12 aylık prim borcunu peşin yatırabiliyorsunuz bunu soruyorsanız eğer.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 28. ahmet kıvanç dedi ki:

  Yardımlarınız için teşekkürler.
  EK-5 tarım sıgortası belgesı ıcın muhtara gıttıgımde
  muhtar bırsey soracakmı sorun cıkarırmı dıye cekınıyorum.
  birde tarım ıl mudurlugunde ne yapmam gerekıyor. tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Muhtarın anladığı bir durum değil.Dolayısıyla imzalayıp geçer.Tarım il müdürlüğüne gittiğinizde kaydım olmadığına dair mühür vurulacakmış dersiniz.Onlar sizi yönlendirir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 29. çetin aktaş dedi ki:

  Merhaba, 06.03.1986 ssk girişliyim 51 günüm var 2008den itibaren 1300 gün ssk var 550 gün askerlik borçlanması yapacağım 15.10.2011 de çifçi bağkuru yatırmaktayım 1265 günüm kala zıraat odasından kaydımı sildirip ek 5 tarım sigortasına geçip emekli olablir miyim? Yoksa bir iş yerine girip 1265 günü oradan tamamlamam maaşımı daha mı yükek yapar? 25.08.1968 doğumluyum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bir işyerine girip kalan 1261 günü tamamlarsanız hem maaşınız daha yüksek olur hem de ziraat odası kaydını sildirmenize gerek kalmaz.Ek-5ten de kalan 1261 günü tamamlayabilirsiniz ama bu durumda Ziraat odası kaydını sildirmek zorundasınız.Alacağınız emekli aylığı da daha düşük olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 30. serdar bahadır dedi ki:

  İyi çalışmalar.
  Eşimin 2008 Nisan ayından itibaren 79 ay tavandan SSK ödemesi var.
  41 ay tabandan EK5 tarım sigortası ödeyerek 58 yaşında 3600 günden emekli olabiliyor. yada 118 ay tabandan ek5 tarım sigortası yatırarak 54 yaşında emeklki olabiliyor. Her iki seçenekdede yaklaşık emekli aylığı hesaplanabilirmi . 118 ay tabandan ödeme yaparsam 3600 güne göre emekli maaşı çokmu düşer. Teşekkürler.

 31. serdar bahadır dedi ki:

  pardon bir evvelki mesajımda seneyi yanlış yazmışım düzeltiyorum .
  İyi çalışmalar.
  Eşimin 1998 Nisan ayından itibaren 79 ay tavandan SSK ödemesi var.
  41 ay tabandan EK5 tarım sigortası ödeyerek 58 yaşında 3600 günden emekli olabiliyor. yada 118 ay tabandan ek5 tarım sigortası yatırarak 54 yaşında emeklki olabiliyor. Her iki seçenekdede yaklaşık emekli aylığı hesaplanabilirmi . 118 ay tabandan ödeme yaparsam 3600 güne göre emekli maaşı çokmu düşer. Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okuruz;
   Maalesef emekli aylığı hesabı yapamıyoruz.Bu konuda net bir bilgi verebilmek gerçekten çok zor.Emekli aylığınızı para karşılığı hesaplayabiliriz diyenlere de aldanmayın sakın.Bunun hesabını SGK çalışanları bile yapamıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 32. abdulhalık dedi ki:

  İyi günler eşim, ukrayna vatandaşı ile 4 ay önce evlilik yaptım ,oturma izni ve kimlik no aldım .Eşim sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi !!!

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tabiki faydalanabilir.Emniyette kaydını yaptırdıysanız en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine giderek Sağlık Aktivasyonunun başlatılması için başvuruda bulunabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 33. alli mersinli dedi ki:

  iyi günler,ben 1964 doğumluyum.yaşım 51 ..sgk girişim 01.05.1982 .toplam 3.500 günüm var…EK5 tarım sigorta primi ödeyerek ne zaman emekli olabilirim..teşekkürler.

  1. alli mersinli dedi ki:

   iyi günler,ben 1964 doğumluyum.yaşım 51 ..sgk girişim 01.05.1982 .toplam 3.500 günüm var..şu an işsizim.…EK5 tarım sigorta primi ödeyerek ne zaman emekli olabilirim..teşekkürler.

   1. SGKuzmani dedi ki:

    Değerli Okurumuz;
    SSK’dan emekli olabilmeniz için sağlamanız gereken şartlar:5075 gün 46 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi.Siz yaşı ve sigortalılık süresini doldurmuşsunuz.Askerlik borçlanması da yaparak toplam prim gününüz 5075 olduğunda SSKdan emekli olabilirsiniz.
    Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 34. hasan özde dedi ki:

  20/03/1965 doğumluyum .06/01/2001 tarım bağkurluyum eksıksız 14 yıl 2 aydır eksıksız ödenmişlıgım var başka hizmetım yok yani 5100 gun tarım bağkurluyum. ek 5 e geçmem dahamı avantajlı olur yoksa tarım bağkuruna mı devam edeyım hangısınden daha erken emeklı olurum emeklı maasında fark olurmu 18. ayda askelığim var ödersem ne faydası olurmu. yardımcı olursanız smemnun olurum.teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 kapsamında da prim ödemeye devam etseniz bağkurda da prim ödemeye devam etseniz emeklilik yaşınız 60.Fakat bağkurda doldurulması gereken prim 9000 gün iken SSK’da 7000 gün.Alacağınız maaş da farketmez.Bu durumda Ek-5’ten ödemeye devam etmeniz daha mantıklı.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 35. alli mersinli dedi ki:

  değerli hocam daha öncede belirttiğim gibi,yaşım 51 sgk giriş tarihim mayıs 1982..askerlik borçlanmam dahil 3.500 günüm mevcut…Ek.5 kapsamında sigortalı olsam 3.600 günle emekli olamazmıyım..teşekkürler.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Erkeklerden 09.08.1976 günü ve sonrasında işe girmiş olanlar ise aşağıdaki tabloya göre, ve tablodaki ÜÇ şarttan hepsini tamamladıkları tarihe göre 55 yaşından daha geç emekli olacaklardır ve emekli olacakları yaşlar aşağıdaki gibidir.

   I-En az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olma,
   II-En az 3600 gün prim ödemiş olmak,
   III-55 yaşını tamamlamış olmak,
   Şartlarını;

   1-24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında yerine getirenler,
   56 yaşında
   2-24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler,
   57 yaşında
   3-24.05.2008-23.05.2011 tarihleri arasında yerine getirenler,
   58 yaşında
   4-24.05.2011-23.05.2014 tarihleri arasında yerine getirenler,
   59 yaşında,
   5-24.05.2014 tarihinden sonra yerine getirenler,
   60 yaşında,

   Yani sizde 3600 günden emekliliğin üç şartından biri olan 55 yaş şartını 24.05.2014 tarihinden sonra yerine getirdiğiniz için gününüzü tamamladığınızda 60 yaşınızıdoldurmayı beklemeniz gerekecektir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

   1. fatih dedi ki:

    ……

  2. fatih dedi ki:

   Son 3,5 yıl ek5 ödersen olursun.

 36. cihangir dedi ki:

  iyi günler ben 2015 ten itibaren ek 5 yatırmaya basladım ve aynı zamanda 4a sigortamda 20 veya 15 gün yatıyor aradaki gün sayısı farkı ek5 tenmi karşilanıyor. ek 5 ten yatırdıgım para miktarı düşermi.tesekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz:
   Şayet SSKlı çalıştığınız işyeri sigortanızı eksik gün sebebi “6-KISMİ ÇALIŞANLAR” şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriyorsa kalan günlerinizi Ek-5 Tarım sigortasından tamamlayabilrisiniz.Aksi halde öyle bir şansınız yok.Bu konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 37. horasanlı_25 dedi ki:

  Hocam GSS borcunun silinmesi için son gün 31.03.2015 deniyor.Ben gelir testi hiç yaptırmadım.Benim sağlık pirimi borcum yok fakat Bağkur borcum var.Eğer borç şildirme yasalaşırsa bundan faydalanmak için gelir testi falan yaptırmama gerek var mı?Ya da borç sildirmeden faydalanmak için SGK’dan her hangi bir işlem yapılması gerekiyor mu?Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gss ile ilgili sorularınız için lütfen TIKLAYINIZ.
   SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 38. BÜLENT dedi ki:

  Hocam ben 2001 yilinda sgk liydim 700 gun doldurdum fakat su an ek 5 e gectim emekli olursam maas farki ortalama ne kadar?100 VEYA 200 tl fark olurmu?tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2008 Yılından sonra çalışmalar çoğaldıkça aylıklar da aşağa düşmekte.Çünkü 5510 Sayılı Kanunla birlikte aylık bağlama oranı baya bir düştü.Tabi SSK’lı bir işte çalışma ile emekli olmakla Ek-5 tarım SSK’dan emekli olmak arasında maaş farkı olur.Ortalama 100-200 T.L arası fark olabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 39. BÜLENT dedi ki:

  Hocam esim istege bagli sigortali fakat ben ek 5 e gectim esimin sigortasini iptal edebiliryim veya edilirmi?borcu 1000 tl esimin bi parayi iptalde etsem odenirmi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşiniz adına isteğe bağlı Ek-5 mi ödüyorsanız tescilin durdurulması için dilekçe verirsiniz.Dilekçenizde Ek-5 tescilinin en son ödeme yapılan tarihten itibaren durdurulması şeklinde ibare geçerseniz 1000,00 TL lik borcu ödemek zorunda kalmazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 40. bulent dedi ki:

  Hocam esim istege bagli genel saglik sigortali fakat ben ek 5 e gectim esimin sigortasini iptal edebiliryim veya edilirmi?borcu 1000 tl esimin bi parayi iptalde etsem odenirmi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Anladım.Eşiniz Genel Sağlık sigortası tescilinin durdurulması için dilekçe versin.Dilekçe tarihi itibariyle GSS durdurulur ve sizin sağlık hakkınızdan istifade eder.Ama kalan GSS borcu için yapacak birşey yok.Onu ödemek zorundasınız.
   Saygılarımızla.

 41. bulent dedi ki:

  Hocam birde ben esimin gss primini bugün ödedim ama provizyon vermiyor yakini veya kendisi borclu diyor.bende ek 5 liyim bana provizyon veriyor.ama borc yok gözüküyor sistemde.neden acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   GSS için yatırdığınız para hemen SGK hesaplarına geçmediği için provizyon vermez.Bugün kontrolünü yapın.ana sayfamızda Sağlık Provizyon Sorgula butonunu kullanarak kontrolunu yapabilirsiniz.Eğer bir sıkıntı varsa hala bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 42. bahattin dedi ki:

  iyi günler;5375 prim günü ödeyerek 50 yaşında emeklim olacağım.yaşımı doldurana kadar 7150 prim günü ödemiş olacağım.bu fazladan ödeyeceğim 5 yıllık prim bağlanacak ssk emekli maaşımı ne kadar arttırır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Prim gün sayısı arttıkça alacağınız emekli maaşı artmıyor maalesef.Hatta 2008 sonrası hizmet arttıkça alacağınız emekli aylığı da düşüyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 43. ismail dedi ki:

  1991 yılında 5 ay isteğe bağlı prim yatırdım ama sistemde gözükmüyor ne yapmam gerekir banka koçanları duruyor ssk da çıkmıyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Banka dekontları ve bir dilekçe ile Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik MErkezine bir dilekçe verin.Yazınızı iadeli taahhütlü gönderin.Bir ay içerisinde tarafınıza bilgi verilmesini aksi takdirde dava açacağınızı belirtin.Eğer hizmetleriniz tespit edilemezse Kurumun ret yazısıyla birlikte mahkemeye başvurun.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 44. mesut dedi ki:

  iyi günler,daha önceki mesajımda 2000 öncesi 2 yıllık esnaf bağkurumu borçlanacağımı belirtmiştim.prim gününe ihtiyacım yok ancak en kısa borçlanmayı yaparak tescil tarihimi 2000 öncesine çekmem lazım.
  çıkacak denilen (12 aydan fazla borçların silineceği) kanundan nasıl faydalanabilirim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çıkacak olan bağkur dondurma bağkura 12 aydan fazla borcu olanlara borç dondurma hakkı sağlayacak.Sizin durumda olanlar için bir getirisi olmayacak maalesef.Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 45. Ercan dedi ki:

  Merhaba.eşime ek-5 tarım sigortası ödemek istiyorum.Normal sgk lıların faydalandığı sağlık hizmetlerinin hepsinden faydalanabilirmi?.Emeklilik maaşında çok büyük farklar oluşurmu?teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 Tarım SSK ile normal SSK arasında sağlık hizmeti olarak hiç bir fark yok.Emekli maaşı konusunda 150-200 T.L arası fark oynar bugün ki parayla söylüyorum tabiki.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 46. salih dedi ki:

  merhabalar.
  15 sene önce askerliğimi borçlandım ancak emekliliğime faydası olmayacak.ödediğim parayı geri alabilirmiyim ?alabilecek isem nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen ana başlık ile ilgili olmayan sorularınız için anasayfamızda yer alan “SORU SOR” butonunu kullanınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 47. ali ünlü dedi ki:

  konu esimin emekliligi icin yaziyorum.dogum tarihi:28,05,1953
  1,1,1974/29,11,1974 den 328 gün prim 1977/1984 arasi kamuda 2490 günüm var 1984 den sonra primimiz yok 1987 yilinda dogumum var yasayan
  sorum su: 1987 yilindaki dogumumu EK-5 tarim sigortasina kaydolursam ve eksik primlerimi öderken (hesabima göre 62 gün) 720 dogum borclanmasini yapip 62 günümüde prim olarak ödeyerek emekli olabilirmiyim
  soru 2 : son yedi yil hesabina göre hangi kurumdan emekli olurum..
  cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim saygilar… mail adresime gönderiiriseniz sevinirim….

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Emeklilik ile ilgili sorularınızı lütfen anasayfamızda yer alan SORU SOR kategorisini kullanarak sorunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. ali ünlü dedi ki:

    hocam konumuzu soru sor bölümünden yineledim.uyariniz icin tesekkür ederim saygilar… 1 sorumun son satirina ekmeme yapmak istiyorum
    emekli olabilirmiyimden sonra ne zaman emekli olabilirim… simdiden tesekkürler…

 48. a.calli dedi ki:

  Emekliliğim 5400 prim 54 yaş ile 2021 de. 1286 prim günüm kaldı. Bunu ek-5 tarım ssk olarak ödersem emekli maaşıma yansıyacak düşüşü önlemek için taban (303,98 tl)– tavan (1.975,87 tl) aralıklarında ödeme imkanı varmı? Varsa emekli maaşının düşmemesi ya da yükselmesi için ne kadar ödemeliyim ? Değer mi?
  Kalan 1286 prim gününü bir işyerinde asgari ücretten ssk ‘lı görünmekle ek-5 tarım ssk ödemem arasında emeklilik açısından yatan prim, sağlıktan yararlanma, emeklilik şartları vb bir fark var mı?
  Geçen yıllarda 2008 öncesine dahil olmak için sigortalı yapılan çocukların sigortalarının iptal edilmesi gibi bir durum Ek-5 Tarım ssk için yaşanabilir mi?
  Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emeklilik hesabı yapılırken son kazançlara değil sigortalı çalışmaya başlaadığınız tarihten emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihe kadar ki ortalama kazancınız hesap edilir.Dolayısıyla son bir kaç yılın primini yüksekten ödemeniz çok fazla bir değişiklik yapmaz maaşınızda.Ama hiç etkilemez de değil.Tabiki biraz yükseltir maaşı.
   Sigortaların iptal edilmesi gibi bir durum Ek-5 tarım ssk için söz konusu değil.
   Bir işyerinde SSK’lı çalışmak emekli maaşının isteğe bağlı tarım sskya göre biraz daha yüksek olmasını sağlar.Onun haricinde sağlık alanında hiç bir farkı yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 49. a.calli dedi ki:

  Merhabalar, cevabınız için teşekkürler.
  Ek-5 tarım ssk ‘yı insanlar tarım işinde çalışmasa bile kullanıyor o zaman! O nedenle tespiti halinde iptal riski olur mu diye düşünmüştüm.
  1- Emekli maaşının düşmesini önlemek için 303,98 – 1975,87 tl arasında tabandan değil de daha yüksek prim ödenmesi etkili olur mu? olursa ne kadar prim düşmeyi önler?
  2- Asgari ücretten ssk primi ile EK-5 Tarım ssk primleri emekli maaşına aynı etkiyi yapmıyor mu? Her ikisi de asgari ücrete endeksli değil mi?
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Daha önce de belirttiğimiz gibi primi yüksek ödeyebilirsiniz ama uzun süre ödemeyecekseniz alacağınız emekli maaşına çok fazla etkisi olma z ama yine de katkısı olur.
   İkisi arasında kazanç farkı var.Tarım bağkuru ile esnaf bağkuru gibi düşünün.İkisi de asgari ücret üzerinden yatırıyor ama esnaf 1000,00 t.L maaş alırken tarım bağkurlu 800,00 T.L alıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 50. a.calli dedi ki:

  Selamlar,
  EK-5 başvurusu yapmadan gss yi kapatmalı mıyım yoksa başvuru sisteme girince gss otomatik kapanır mı?

  Bankada çalışırken 1998 yılında 2 aylık ücretsiz izin almıştım. Bu iznin emekli maaşına negatif etkisi oluyor sanırım. Bu, prim ödenmemiş 2 ay için şimdi ödeme yaparak geri kazanma imkanım var mıdır?

  Bankadaki hizmet süresi hizmet birleştirmede ne olarak sayılıyor? ssk mı, farklı bir statü mü? mesela ek-5 tarım ssk lı iken hizmet birleştirme yapılırsa tarım ssk mı sayılacak gibi..
  Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 tesciliniz yapıldıktan sonra GSS servisine ayrıca GSS tescilinizin durdurulması için dilekçe veriniz,otomatik olarak durmuyor.
   Sosyal Güvenlik Kanununa göre ücretsiz izin alınan süreler borçlanma kapsamında değildir.
   Ayrıca çoğu bankanın kendi tabi olduğu sandıklar vardır.Bu süreleri hizmet birleştirmesi ile birleştirebilirsiniz.SSK dosyanızda bulunur.Kazancınız ve günleriniz emeklilik hesabında dikkate alınır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 51. mesut dedi ki:

  iyi günler,
  nisan ayı başında 2000 yılı öncesi bağkur borçlanması yapmak için sgk ya başvurdum.6552 sayılı kanuna göre yapılandırmaya son başvuru tarihinin 02/11/2015 ‘ e kadar uzatıldığını okudum.
  bu kanundan faydalanabilecek miyim?(prim borcunun faizi mi alınmayacak)
  başvurumun cevabı gelmedi, yararlanabileksem yapılandırma için tekrar dilekçe mi vermeliyim ?
  1990 yılı 1 milyon tl( şimdinin parası 1 tl ) prim borcu 25 yılda ne kadar olmuştur? teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borçlarının 6552 Sayılı Kanuna göre yapılandırılması için son başvuru tarihi 02.03.2015 tarihinde sona ermişti.Yapılandırma başvurusu Genel Sağlık Sigortası borçları için 02.11.2015 tarihine kadar uzatıldı.Bağkur borçları için değil.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 52. Zeliha Arslan dedi ki:

  Merhaba
  Ben 01.01.1960 dogumluyum.Ssk ya 28.2.2001 tarihinde başladım.3 çocugum var.En küçügü 1988 dogumlu.Çocukları işe başlamadan önce dogurdum.Çocuklardan faydalanabilirmiyim.Ne zaman emekli olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emeklilik ilgili sorularınız için lütfen anasayfamızda yer alan SORU SOR kategorimizi kullanarak sorunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 53. semir dedi ki:

  mrb,
  2000 öncesi ödenen primlerin aylık bağlama oranı daha yüksek.buna göre 2000 öncesi 20 aylık prim borcunu 7000 tl vererek yapılan borçlanmanın emekli maaşına vereceği katkı mı yoksa çıkacak kanunla sildirmek mi daha mantıklı olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kendiniz de belirttiğiniz üzere 2000 öncesi hizmet ne kadar çok olursa alacağınız emekli aylığı da o kadar çok olur.Ama hemen emekli olamıyorsanız bunu dondurup ilerde emekliliğinize yakın bir yapılandırma çıktığında yapılandırarak ödemeniz daha mantıklı olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 54. sevilayhanım dedi ki:

  kolay gelsin
  şu an çalışmıyorum.yaklaşık 3000 tl eskiden kalma bağkur prim borcum var.2-3 ayda ödeyeceğim.
  ( prim : 2000 tl + gecikme faizi :1000 tl)

  sadece gecikme faizimi artar?1 ay sonra borcum ne kadar olur ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Geciken SGK primleri için gecikme zammı ve cezası şu şekilde hesaplanır:
   Kurumun prim ve diğer alacakları süresi içinde ve tam olarak ödenmezse, ödenmeyen kısmı sürenin bittiği tarihten itibaren ilk üç aylık sürede her bir ay için % 3 (% 2) oranında gecikme cezası uygulanarak artırılır. Ayrıca, her ay için bulunan tutarlara ödeme süresinin bittiği tarihten başlamak üzere borç ödeninceye kadar her ay için ayrı ayrı Hazine Müsteşarlığınca açıklanacak bir önceki aya ait Yeni Türk Lirası cinsinden iskontolu ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetlerinin aylık ortalama faizi bileşik bazda uygulanarak gecikme zammı hesaplanır. Ancak, ödemenin yapıldığı ay için gecikme zammı günlük hesaplanır. Bakanlar Kurulu, ilk üç ay için uygulanan gecikme cezası oranını iki katına kadar artırmaya veya bu oranı % 1 oranına kadar indirmeye, yeniden kanunî oranına getirmeye ve uygulama tarihini belirlemeye yetkilidir. Dava ve icra takibi açılmış olsa bile, prim ve diğer Kurum alacaklarının ödenmemiş kısmı için gecikme cezası ve gecikme zammı tahsil edilir.
   Yani kısacası her ay için %2 sabit.Kalan tutar değişkenlik gösteriyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 55. sevilayhanım dedi ki:

  teşekkürler,
  ”Şu anda en düşük SSK emekli maaşı 1047 lira ”diye bir haber okudum.yani nasıl emekli olunursa olunsun (tarım ve ya malulen v.b.)en az bu maaş mı alınır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Öyle birşey yok.Maaşlar farklılık gösterebilir.Tarım ssk aylığı da 1047 tlden düşük olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 56. ABDULHALİK dedi ki:

  iyi günler,benim 1207 gün ssk var,1200 günde istege baglı .1 aydır tekrar istege baglı sigorta pirimi yatırıyorum .Eşim yabancı uyruklu Türk vatandaşı değil,1 aylık sonrada bebegimiz olacak .
  sormak istedigim şu: ben ölürsem eşime emekli aylıgı baglanır mı !!!!!

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ölüm aylığı şartlarından biri de “En az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında (SSK) sigortalı sayılanlar için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir.
   Gün olarak şartı sağlamaktasınız.
   Bir kişinin Türkiyeden emekli aylığı alabilmesi için Türk vatandaşı olması gerekir.Eşiniz türk vatandaşı değilse aylık bağlanmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 57. ismailtursu dedi ki:

  Merhaba eşim 1964 doğumlu 01 06 1998 yılında 540 gün ssk pirimi var
  3600 günden emekli olması için geriye kalan 3060 günü ek 5 tarımdan
  ödeyip emekli olurmu olursa maaşı sgk ile farklı olurmu saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evet eşiniz geriye kalan primlerini 5510 Sayılı Kanunun Ek-5’şinci maddesi kapsamında ödeyerek emekli olabilir.Ek-5 kapsamında kazanç daha düşük olduğu için maaşı da normal sskya göre daha düşük olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 58. cemal dedi ki:

  Eşim 3050 günlük sigortalı 40 yaşında ne kadar ödeme yaparsam emekli olur 1993 ten başlamış sigortası .Teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen emeklilik ile ilgili sorularınızı anasayfamızda yer alan SORU SOR kategorisini kullanarak sorunuz.Emekliliğini sorduğunuz kişinin cinsiyeti ile birlikte doğum tarihi ve işe giriş tarihini gün ay ve yıl olarak yazınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 59. ABDULAHLIK dedi ki:

  İyi günler ,isteğe baglı sigortalıyım eşim ukrayna vatandaşı .oturma izni ve yabancılar için kimlik numarası aldım. Eşim sağlık hizmetlerinde faydalansın diye aktivasyona gitim ,ordakiler yapmadılar ,sonra tekrar gel dediler.sistemde şu uyarı çıkıyor .Provizyon tarihinde yabancılar için gerekli olan geçerli bir oturma izni kaydı bulunamamıştır, provizyon verilememiştir.
  FAKAT OTURMA İZNİ VAR 2017 YILINDA BİTİYOR .KİMLİK NO VAR .BURDAKİLER BUNU NASIL AKTİF EDEÇEKLERİNİ BİLMİYORLAR ..NASIL ÇÖZMEM LAZIM BU PROBLEMİ !! HASTENE MASRAFLARINI CEPTEN ÖDEYECEK PARADA KALMADI ARTIK ..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Oturma izni aldıysanız bunun girişinin sisteme SGK tarafından yapılması gerekiyor.Tek çözüm bu maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 60. serdar bahadır dedi ki:

  İyi çalışmalar.
  23 senedir devlet memuru olarak çalışmaktayım . emekli sandığına 23 sene keseneğim ödendi , 54 yaş emeklilik şartına tabiyim .
  İstifa edip 2 sene isteğe bağlı tarım SSK dan ödeme yaparsam .54 yaşına geldiğimde yani normal emeklilik yaşımda Emekli sandığından emekli olabilirmiyim . ayrıca 23 senelik emekli sandığı ikramiyemi alabilirmiyim.
  Niye sorduğumu açıklamak istiyorum . bu sorumun cevabını SGK danışma hattı veremedi. Emekli sandığında 25 sene bilfiil kesinti şartı olduğundan dolayı.
  Tekrar soruyorum 23 senedir emekli sandığından kesintim var. istifa edip 2 sene İstifa edip 2 sene isteğe bağlı tarım SSK dan ödeme yaparsam .54 yaşına geldiğimde yani normal emeklilik yaşımda Emekli sandığından emekli olabilirmiyim .
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   öncelikle emekli sandığından istifa edip sskdan emekli olabilmeniz için ssklı olarak kesintisiz 3,5 yıl (1260 gün) çalışmanız gerekir.İsteğe bağlı sskya geçerek emekli olabilirsiniz ama bence gerek yok.Hem aylığınız düşer hem alacağınız ikramiye düşer.23 yıl üzerinden emekli ikramiyesi hakkınız da var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 61. serdar bahadır dedi ki:

  Sanırım sorum yanlış anlaşıldı . ben SSK dan emekli olmak istemiyorum . 23 sene emekli sandığına kesinti oldu istifa edip 2 sene tarım ssk ödersem . emeklilik yaşım olan 54 yaşında emekli sandığından emekliliğimin önünde bir engel varmı . yani bu koşullrda 54 yaşında emekli sandığından emekli aylığı bağlanırmı 54 yaşında .
  (alo 170 de chat ve telefonda farklı cevaplar verildi. birisinde 54 yaşında emekli sandığından emekli olabilirsin dendi , diğerinde emekkli sandığına bilfiil 25 sene ödeme yapmadığın için 2 seneyi ssk dan tammalasan dahi emekli sandığından emekli olamayabilirsin dendi.
  Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İStifa edip tarım sskdan 2 yıl ödeme yaparsanız emekli sandığı kapsamında emekli olabilirsiniz.Emeklilik içi gerekli olan (yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi ) şartlarını sağlamanız yeterli.SSK kapsamında ödenen primler de sonuçta hizmetinize sayılacak.Olamazsın diyen arkadaş birazcık sallamış sanırım.
   Saygılarımızla

 62. hatice dedi ki:

  iyi günler,
  annem 57 yaşında ve sosyal güvencesi yok. annemi prim ödeyerek emekli olmasını istiyorum. hangi sigorta türüne prim ödeyerek, ne kadar sürede ve ne kadar ödeme yaparak emekli olabilir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2008 sonrası sigorta başlangıcı olacağı için annenizin emekli olabilmesi için en az 5400 gün ve 61 yaşı tamamlaması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 63. Gül dedi ki:

  Merhaba ssk başlangıç ve işe giriş tarihim 1993 işten çıkış tarihim 2012 gün sayım 3749 toplam 5600 gün sayım olması gerek kalan gün sayım 1852 emekli olabilmek için isteğe bağlı ödeyebilirmiyim ne yapmam gerek ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kalan günlerinizi 5510 Sayılı Kanunun Ek-5’inci maddesi kapsamında tarım ssk ödeyerek tamamlayabilirsiniz.Tarım ssklı olmak için şartları öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 64. bahar yaprak dedi ki:

  Merhabalar babam suan ek 5 ten para yatitmakta fakat sigortada calisanlar 2008 den sonra emekli olanlar en fazla 700 lira maas alir dediler.bu dogru mu arastiriyoruz ama herkes farkli bisey soyluyor.babam 5100 gunden emekli olmaya calisiyor.bilgilendirirseniz cok sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emeklilik maaş hesabında üç tarih aralığı büyük önem arz ediyor.Bu aralıklar 2000 öncesi hizmetler, 2000-2008 arası hizmetler ve 2008 sonrası hizmetler.
   2000 öncesi hizmetler arttıkça emekli maaşı da yükselmektedir.2000-2008 sonrası arası geçen hizmetler için de 2008 sonrası hizmetlere göre aylık bağlama oranı yüksektir.Dolayısıyla 2008 sonrası hizmet arttıkça alınacak emekli aylığı da düşmektedir.Babanız Ek-5 yerine bir işyerinde SSK’lı çalışabilirse alacağı aylık daha yüksek olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 65. mustafa sertkaya dedi ki:

  03.02.1962 dogumlu olup 01.04.1976 45gün sigorta 1996 kadar istege bagli sigorta 2027 gün 2015 kadar ciftci bagkuru 3200 gün olup 2015 itibarem tarim ek 5 yatıriyom tescil tarihi 1976 dan tarim ek 5 ne zaman emekli olur. Askerlik ödendi 540

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen emeklilik ile ilgili sorularınızı anasayfamızda yer alan “SİZDEN GELEN SORU VE CEVAPLAR” seçeneğini kullanarak sorunuz.
   soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 66. Serap Can dedi ki:

  İş giriş tarihim 2003, toplam 2000 ssk dan primim var, şu an ek-5 ile 13 sene ödemem kaldı. 4500 gün ödeme ile emekli olabilir miyim ve ssk da çalışırken doğum yapınca 2 yıl analık hakkından faydalanabilir miyim ? Cevaplayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   lütfen emeklilik ile ilgili sorularınızı anasayfamızda yer alan SİZİN SORU VE CEVAPLARINIZ kategorisini kullanarak sorunuz.
   Soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 67. Melih Denizli dedi ki:

  Merhaba, mart 2015 tarihinden itibaren Ek-5 sigortalıyım ve prim ödemeleri düzenli yapmaktayım yalnız E-Devlet sistemine giriş yaptığımda GSS prim borcumun yine mart ayından bu tarihe kadar aylık 144 ₺ arttığını görmekteyim Ek-5 sigortam başladığında GSS borcumun sabit kalması gerekmiyor mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık sigortası devam ederken başka bir kapsama geçildinde (SSK, bağkur, emekli sandığı, ek-5 v.s) sistem genel sağlık sigortasını otomatik olarak durdurmuyor.Bunun için en yakın sosyal güvenlik merkezine dilekçe verin ve genel sağlık sigortanızı durdurun.Ek-5 tarım ssklı olduğunuz tarihten bir gün öncesinde genel sağlık sigortası tescili durdurulur.Bu tarihten sonra çıkan borç varsa silinir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 68. erdal savaş dedi ki:

  merhaba;
  03.03.1982 doğumluyum.
  25.10.1999 -01.03.2004 tarihine kadar 1A SSK ödemesi,(işçi)
  2004 senesinde 15 ay askerlik,
  01.03.2006-06.08.2006 1A SSK ödemesi(işçi)
  07.08.2006-17.10.2007 emekli sandığı,
  01.01.2008-15.06.2008 emekli sandığı,
  17.06.2008-01.08.2011 SSK 13A ödemesi(657-4/b memur)
  01.08.2011 den bu güne kadar da emekli sandığından SGK ödemelerim yapılıyor.
  hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum fakat emekli sandığı üzerine bunları saydırırken bana borç çıkarırlar mı? emeklilik durumu söz konusu olunca SSK dan yatırılan 13A primlerinin maaşa bir etkisi olur mu(primler 3000 TL ye yakın ödeniyordu)?
  5434 sayılı kanuna tabi olduğumuzu öğrendik fakat emekli sandığında 30 yılı aşan sürelerin hizmetten sayılmayacağı hükmü var denildi. benim emekliye kadar ki toplam hizmet 42 yıl civarı olacak kısmetse 12 yıllık fazla çalışmadan hizmet tazminatı alama durumum nedir, bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen ana başlık ile ilgili olmayan sorularınızı anasayfamızda yer alan “SİZİN SORU VE CEVAPLARINIZ”kategorisini kullanarak sorunuz.
   Soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 69. eda dedi ki:

  Merhaba.annemin kendi uzerine arazisi var ve her sene 2001 den bu yana ziraat odasina kaydi var.sgk tarafindan anneme tarim sigortaliligi hakkinda 31.11.2014 de bi belge geldi.tarim sigortaliliginiz baslatilmistir.kuruma basvurunuz.basvurmadiginiz takdirde kendiliginden sona erecektir diye.uzerinden 8 ay gectikten sonra kuruma ancak basvurabildik.fakat uzerinden 8 ay gecmesine ragmen 2500 tl prim borcu odememizi istemekte.bu prim borcu hakkinda bilgilendirebilirmisiniz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ziraat odasına kaydı nedeniyle annenize bağkur kaydı yapılmış anlaşılan.Ama neden kendiliğinden sona eriyor onu anlayamadım.Çünkü ziraat odası kaydı devam ettiği sürece bağkura prim ödeme zorunluluğu var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 70. KatipAkıncı dedi ki:

  Eşim 1/8/1973 doğumlu bayan.
  sigortalı olarak ilk işe giriş tarihi 1.10.1998

  1006 gün çalışıp ayrıldı.
  3 çocuğumuz var. 1994 / 1998 / 2011 doğum tarihli.

  2013 yılında 2 çocuk için doğum borçlanması yaptı.
  2014 yılında isteğe bağlı sigortalı (4b bağ-kur) lu oldu.

  Emeklilik için Ek5 . Tarım Sigortalı olsun mu? Daha erken emekli olup maaşa bağlanması amacıyla
  Bir de 3. çocuğun borçlanmasını da ödemeyi düşünüyoruz. Ama ne zaman yapılsa uygun olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşinizin 4/a kapsamında eski adıyla ssk kapsamından emekli olabilmesi için ihtiyacı olan gün sayısı 5975 gün ve doldurması gereken yaş da 54 yaş.
   5975 günden eksik kalan günlerinizi ek/5 tarım ssk kapsamında prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz.54 yaş ve 5975 yaşla beraber 20 yıl sigortalılık süresi şartını da sağlarsa eşiniz en erken 01.08.2027 tarihinde emekli olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. KatipAkıncı dedi ki:

   Teşekkür ederim. Eşim 1/8/1973 doğumlu bayan.
   sigortalı olarak ilk işe giriş tarihi 1.10.198 olacaktı. yanlış yazmışım.

   1006 gün çalışıp ayrıldı
   Emeklilik için 5300 gün , 20 yıl ve 45 yaş görünüyor.

   Şu anda isteğe bağlı bağkur ödeniyor. 1,5 yıldır.
   Eğer 3. çocuğu da doğum borçlanması yaparsak 23.11.2019 tarihinde emekli olabileceği görülüyor.

   Sorum : Eşimin 4/a kapsamında eski adıyla ssk kapsamından emekli olabilmesi için eksik kalan günlerinizi ek/5 tarım ssk kapsamında prim ödeyerek tamamlasın yoksa işe mi girerek tamamlasın. Emeklilikte ücret farkı olur mu? Saygılarımla;

   1. SGKuzmani dedi ki:

    Değerli Okurumuz;
    Eğer imkanı varsa bir işyerinde çalışarak kalan günlerini tamamlasın.Ek-5 kapsamında kazanç otuz gün üzerinden hesaplanmıyor ve emekli aylığı normal sskya göre daha düşük bağlanıyor.
    Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

    1. Katip AKINCI dedi ki:

     Teşekkür ederim.

 71. celal dedi ki:

  Merhaba. 01.09.1999 tarım bağkuru girişliyim. yüzde 40 engelliyim. yaklaşık 2 ay önce kaydımı sildirdim.ssklı bi işte çalışacaktım ama olmadı. şu an ziraat odasında kaydım yok. Emeklilikte maaş yönünden ve diğer haklar yönünden bundan sonrası için tekrar kayıt yaptırarak tarım bağkura mı geçmeliyim, yoksa ssk ek 5 mi yaptırsam avantajlı olur. teşekkürler

 72. büşra dedi ki:

  mrb ben 2010-2014 yılsarın arasında calıştım. Daha sonra istifa ettim şu an çalışmıyorum ve isteğe bağlı sigortamı ödemek istiyorum.Emekli olurken çalıştığım dönemdeki yatan primlerde dahil olur mu? birde emekli olunca toplu odeme yapılıyor mu isteğe bağlı sigortada.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emekli olurken ilk sigortalı çalışmaya başladığınız tarihten emeklilik tarihine kadar olan tüm kazançlarınız hesap edilir.İsteğe bağlı sskda emekli olduktan sonra toplu ödeme gibi bir uygulama söz konusu değil.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 73. Kemal Akın dedi ki:

  merhabalar,

  ben ek 6 üzerinden sigortalıyım. iş akdim resmi olarak bitmese de 15 gün içerisinde sonlanacak. 2 aylık ödenmemiş prim borcum var. bu borçları illa ödemem mi gerekiyor? ödemezsem ne olur? teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   ÖDenmemiş prim borçlarınız hakkında gecikme zammı ve faizi uygulanır.Onun haricinde bir şey olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 74. tarık keriman dedi ki:

  merhaba . benim sorum malulen emeklilik için..

  900 gün ssk primim var ..askerlik borçlanması yapıp kalan primlerimi tarım ssk dan (ek5) tamamlasam malulen emekli olabilir miyim %60 özür oranından ne kadar aylık alırım..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Malulen emeklilik için 1800 prim gününe ihtiyacınız var.Kalan günlerinizi Ek-5 kapsamında ödeyerek tamamlayabilirsiniz.Ne kadar maaş alacağınız sorusuna maalesef cevap veremiyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 75. yunus emre dedi ki:

  merhaba hocam iyi günler , sorumuz şu şekilde ;
  kardeşim 1 temmuz 2015 tarihinde 18 yaşında olacak , Türkiye’de üniversite okumayacak , ve çalışmıyor , böyle olunca GSS kapsamına giriyor ve borçlanacak ,ama ;
  yurt dışına ÇİN’e okumak için gidecek orada okurken öğrenci belgeleri ile Konsolosluğa başvuru yapsa GSS den muaf olabilir mi ? ( ya da sizin başka tavsiyeniz nedir )
  ayrıca kardeşime isteğe bağlı sigorta yaptırsak nasıl olur hem GSS den muaf olması hemde Türkiye de sigorta primlerinin yatması açısında nasıl faydası olur ?
  yardımlarınız için teşekkür ederiz ,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kardeşiniz https://yoksis.yok.gov.tr/PORTALUYG/swf/main.swf?ucode=yurtdisiUniversiteListesi linkindeki üniversite listesinde yer alan üniversitelerden birinde okuyacaksa Türkiye’de anne ya da babasının sağlık güvencesinden istifade edebilir.Birinci seçenek üniversitenin Yök ile sözleşmesi olması ve denk olarak kabul edilmesi.Bu durumda kardeşiniz okuduğu sürece annenizin ya da babanızın sağlık güvencesinden 25 yaşına kadar faydalanır.
   İkinci seçenek yurt dışına çıkarken birinci adresini gideceği yer yapar.Yani Çin olarak bildirir.Bu durumda Türkiye’de sağlık güvencesi olmaz ve Genel Sağlık Sigortası da ödemek zorunda kalmaz.
   Üçüncü seçenek ise isteğe bağlı sigorta ödemek.Bu durumda hem türkiye de sigorta primi yatar hem de sağlık güvencesi olur.Tercih sizin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 76. Emrah dedi ki:

  Merhabalar 32 yaşındayım 01.01.2004 ssk girişimden toplam 100 günüm var askerlik borçlanmamı yaparsam ne gibi artısı olur serbest çalışan biriyim iş oldumu gidiyom iş olmadımı çalışmıyorum aylıkta 60 tl civarında gss primi ödüyorum sağlıktan faydalanmak için dışarıdan isteğe bağlı sigorta primlerimi (içinde gss dahil) yatırmak istiyorum aylık ne kadar düzenli ödemem gerekir?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.01.2015-30.06.2015 tarihleri arası en düşük isteğe bağlı ssk primi:303,98 T.L.
   01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arası en düşük isteğe bağlı ssk primi ise:322,20 T.L.
   Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı geriye çekmez.Prim gün sayısına faydası olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 77. selma dedi ki:

  26.10.1964 doğumlu 22.02.2011 sgk girişli 750 pirim iş günüm var eğitmen olarak çalışıyorum 8 ay kurs oluyor 4 ay da tarım ek 5 e geçtim son bir aydır bu avantaşmı dez avantaşmı maaş düşük olur deniyor son üç buçuk yıl sgk ya geç deniyor şu an 50 yaşdayım 2011 girişli olduğum için 63 yaşda bile 25 yıl dolmuyor yaşdan emeklilik için ayrıca pirimmi ödemek gerekli yada normal emeklilk kaç yaşdan olur cvp verirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek beş tarım ssk kapsamında ödenen primler için aylık bağlama oranı düşük hesaplanacağı için bu kapsamda ne kadar çok prim öderseniz alacağınız emekli aylığı o kadar düşer.
   Emeklilik şartlarınız ise 5400 gün ve 61 yaş.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 78. selma dedi ki:

  ben bi önceki soruyu soran okurunuzum açıklamanız için tşkrler peki bu bir aylık ek 5 den sonra çıksam ? isteğe bağlıdan yada yılda sadece 4 ay pirim doldurmak için yatırmaya devam etsem ? çünki şu anda 750 iş günüm var yinede maaşım düşük olurmu ?2028 de yaş haddinden emekli olmam için sürekli çalışmış olmam gerekli yaş haddinden emekli olmam için yani yaşlanmamı göstermek için ayrıca ücretmi ödenir? bunu nereye ne şekilde ödemeliyim?2011 sgk girişli olmam 7200gün olmak zorunda diyil diyilmi ? yani 5400 iş gününden emekli olmam kesin mi?bunları açıklarsanız minnettar olacağım hiç bir yerde böyle net cevap alamamıştım benim için çok önemli her gün bu sorularla haşır neşirim şimdiden tşkrler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’Dan emeklilik için ya 7200 gün 58 yaşı tamamlamanız ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlamanız gerekiyor.Yaş haddi demek kanunen belli bir yaşa gelmiş fakat kendilerine aylık bağlanmamış kişilere yaşından dolayı kısmi aylık bağlanması anlamına gelir.
   5400 prim gününü doldurduktan sonra yaşı bekleyebilirsiniz sürekli çalışma gibi bir zorunluluğunuz yok.Elinizden geldiğince ek 5 kapsamında az prim ödemeye çalışın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 79. Ekrem dedi ki:

  iyi günler benim babam isteğe bağlı tarım sigortası yatırıyo geçen ay karaciğer hidatik kist ameliyatı ile büyük bi ameliyat yapıldı ve bu ameliyatı başka ilde yaptırdık o ile sevk kağıdı ile gittik biz yol parasını sgk dan alabiliyormuyuz bide heyet raporu alırsak emekli olma şansımız yada maaş alma şansımız ne kadar yüksek.babamın bu arada 1780 prim günü bulunmaktadır.Saygılarımla şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sevk parası alabilmek için sevk zincirinin takip edilmesi gerekiyor.Sevk zinciri kanuna uygun bir şekilde takip edilmişse yol ve gündelik masraflarını sosyal güvenlik kurumundan talep edebilirsiniz.
   Ayrıca malulen emeklilik için iş gücü kayıp oranının %60 ve üzerinde olduğunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi, ilk defa sigortalı çalışmaya başlanan tarihten itibaren 10 yıllık sürenin geçmesi ve bu 10 yıl içinde de 1800 gün prim gününün olması gerekmektedir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 80. srht dedi ki:

  esım 1976 doğumludur.04.06.2012 de ssk gırısı var.sskdan 547 gunu var.27.03.2015 de ek5 odemeye başladık.aralıksız devam etmekteyiz. emeklılıgıne kadar ek5 ödesek bugünkü sartlarda ne kadar emeklı maaşı alır ve ne zaman emeklı olur.SAYGILAR.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek-5 kapsamında prim ödeyenlere çok fazla aylık bağlanmıyor.Ortalama 550-650 T.L arası bir aylık bağlanıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 81. selma dedi ki:

  1. )malüllük yaşlılık pirimödeme diye bişey var nedir öğrenebilirmiyim 2.)erken yaşlanma yoluyla emeklilik de maaş ne kadar olur 3.) 26.10.1964 doğumluyum 22.02.2011sgk girişliyim 800 pirim günüm var 5400 günü doldurduğum tarihde 64 yaş da olunuyor ömür ne kadarki ( hizmet tespiti yapıp hizmet alsam geriye kaç yıl gidebilirim 5yılsa bunun bana faydası olurmu yani 2006 oluyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5400 gün üzerinden bağlanan aylıklar kanunda kısmi aylık olarak değerlendirilir.Kazançlarınızı bilemeden ne kadar aylık alacağınızı hesaplayamayız.Hizmete geriye doğru neye göre alacaksınız?Hizmet tespiti yaparak geriye dönük borçlanma gibi bir uygulama yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 82. selma dedi ki:

  çalışmışklıklarım var ben kuafor eğitmeniyim 5 yıldır 15 yılı aşkında usta olarak çalıştım bunlar tarih şahitlerle kanıtlanır ve bu şekilde dava açıldığnı biliyorum bunun hakkım olduğunu da biiyorum karşı tarafıda fazla zarara sokmadan sadece altı ay bir yıl gibi borçlanma yapılabilinir diyorum ve size sorum geriye dönük sadece 5 yılmı gidebilirim 1999 a gidemezmiyim şimdiden tşkr ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Anladığım kadarıyla işvereni şikayet edeceksiniz.Hizmet tespiti için sosyal güvenlik kurumu sadece 5 yıl öncesine kadar olan kısmını denetler.Daha eski hizmetler için iş mahkemesine başvurmanız gerekir.
   Saygılarımızla

 83. srht dedi ki:

  ek 5 tarım sıgortasında doğum borçlanması yapılırmı.bır sey duymuştum ek5 tarımda yapılan doğum borçlanmaları bagkura sayılır dıye bu dogrumudur.ek5 tarımdan yüksek maas alabilmek ıcın ne yapmak gerekır..aydınlatırsanız sevınırım.SAYGILAR..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 tarım ssk kapsamında doğum borçlanması yapabilirsiniz.Borçlanmalar 4/a kapsamında eski adıyla ssk kapsamında sayılır.
   Doğum borçlanması ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 84. banu dedi ki:

  2005 yılında sigorta başlangıcı var 15 günlük daha sonra çalışmadım isteğe bağlı emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim. toplu para yatırdığımda nasıl olur.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında emekli olmak için işverene bağlı olarak bir işyerinde çalışarak yada ek-5 tarım SSK yaptırarak günlerinizi tamamlayabilirsiniz…
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 85. Burçin dedi ki:

  Merhabalar.. Emeklilik için yeni kanun tasarısı çıkacaktı 1800gunu olan ve sonrası için kalan günleri borçlanarak ödemek. Bu yürürlüğe girdi mi?

  Örneğin babamn 1900gunu var 64 doğumlu askerliği de 15ay sayarsak kalan prim günleri toplu ödeyerek emekli olma imkânımız var mi? Ve ya başka türlü nasıl olunur? Tesekkurler

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emeklilik için eksik kalan primlerin toplu olarak ödenmesi ile ilgili şu anda herhangi bir kanun bulunmamaktadır.
   Sağlıklı günler Dileriz…

 86. Rabia dedi ki:

  Mrb 5 yildir yurtdisinda yasiyorum. Tr de sigortam olsun diye 2010 da istege bagli bagkur baslattim ve duzenli oduyorum. Tarim sigortasi daha mi faydali ona mi gecmeliye gecebilir miyim? Ssk bagkur arasinda cok fark var mi emeklilik masi kapsaminda. Ne tavsiye edersiniz? Tskrler

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK emeklilik koşulları Bağkur emeklilik koşullarına göre daha avantajlı. Tabi ki emeklilik olma süreleri giriş yılınıza yaşınıza hizmet sürenize göre değişir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 87. Tarık Coşkun dedi ki:

  Merhaba,
  23.06.78 Doğumluyum. Ssk ilk Girişim 28.12.2001-2.278 Günüm var.
  İsteğe bağlı olarak ta 962 günüm var. (2 yıl 7 Ay 22 gün)
  yurtdışında çalışacağım. ancak bağkurlu olmak istemiyorum. SSK dan sigortalı olma alternatifim varmı? bir arkadaşım Ek-5 ten bahsetti. acil yardıma ihtiyacım var.
  teşkkürler.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek 5 kapsamında sigortalı olursanız SSKdan sigortalı olursunuz.
   Ek-5 Tarım Sigortası Şartları

   a- 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü madde (zorunlu sigortalı) olmamak,

   b- İsteğe bağlı sigortalı olmamak,

   c- 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi (banka sandıkları) kapsamında sigortalı olmamak,

   d- 2925 Sayılı Kanuna göre sigortalı olmamak (Eski 15 günlük Tarım SSK),

   e- Kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir veya aylık almamak,

   f- 18 yaşını doldurmuş olmak;

   Yukarıdaki şartları taşıyan tarım işlerinde süreksiz çalışan kişilerin örneği Kurumca hazırlanan ek-5 tarım sigorta formunu ;

   — Bağlı bulunulan muhtara imzalatıp,

   –Bağlı bulunulan il/ilçe tarım müdürlüğüne kaydı olmadığına dair onaylatıp,

   — Nüfus Cüzdanı fotokopisi ile SGK il veya ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

   1. Tarık Coşkun dedi ki:

    merhaba, peki yurtdışında çalışmam Ek5 sigortalısı olmama engel olur mu ?
    yada ilerki yıllarda yurtdışında çalışıp Tr de Ek5 sigortalısı olmam sıkıntı yaratır mı ?
    teşk.

    1. SGK Editör dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     İkamet adresiniz yurtdışı olursa Ek-5.maddeye göre sigortalı olamazsınız.
     Sağlıklı Günler Diileriz…

 88. Buket dedi ki:

  Merhaba iyi gunler 2009 da sigorta baslangicim var186 gun odenmis istege gore sigorta odeye bilirmiyim ve hastanelerde bu sigortadan yararlanabilirmiyim suan yasim 20

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe bağlı Ek/5 kapsamında yazımızda sıralanan şartları sağlamanız halinde prim ödemesi yapabilirsiniz.30 günlük süreyi doldurduktan sonra sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 89. selma dedi ki:

  toplu para yatırarak emekli sgk dan emekli olunurmu 50.000 yatırıp olunacağını duydum doğrumudur bayanlarda kaç yaşda olunur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Toplu para yatırarak emekli olma gibi bir düzenleme yok şu anda.Fiili çalışarak ya da isteğe bağlı kapsamında prim ödeyerek emeklilik için gerekli prim gün sayısı sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 90. srht dedi ki:

  hocam mrb.ek5 tarım sıgortası ile ılgılı açıklamalar yaparmısınız.arkadaslarımdan gırmek ısteyen var.nasıl bır sıgorta kolu tavsıye edermısınız.emeklılıkte ne kadar maas bağlanır.zorunlu ssk ıle farkları nelerdir maas bakımından.saygılar…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe bağlı Ek/5 tarım ssk ile normal SSK arasında kazanç farkı var.2022 yılına kadar bu kazanç farkı devam edecek.2022 yılında eşitlenecek.O zamana kadar Ek-5 kapsamında prim ödeyenler normal SSK’ya göre kazançları düşük bildirileceğinden normal SSK’ya göre daha düşük maaş alacaklar.
   Ek/5 SSK’lı olabilmek için vergi kaydı, çiftçilik kaydı ve şirket ortaklığı gibi kayıtlarınızın olmaması gerekiyor.Daha ayrıntılı bilgi yazımızda mevcut.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 91. selma dedi ki:

  yaş haddinden emeklilik de önceden bildirmekmi gerekir öğrenmek istiyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok önceden bildirmeniz gerekmez.Yaş haddinden emeklilik için gerekli prim günü ve yaş şartını tamamladığınızda emeklilik için dilekçenizi verebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 92. Deniz dedi ki:

  Merhaba hocam, yurtdisinda calisiyorum fakat ikametkahim turkiyede istege bagli bagkur yatiriyorum. Ek 5 tarim sigortasina gecebilirmiyim ? Herhangi bir sorun teskil eder mi? Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yazımızda belirtilen diğer şartları da taşımanız halinde isteğe bağlı bağkur kapsamından Ek/5 tarım SSK kapsamına geçebilirsiniz.
   Herhangi bir sıkıntı olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 93. Mesut Ünlüer dedi ki:

  İyi günler; ben 46 yaşındayım, şimdiye kadar mecburiyetten dolayı önceliğim geçim olduğu için hiç sigortalı olamadım (GSS hariç). Ek 5 Tarım Sigortasına şimdi başlasam, ömrüm kifayet ederse 🙂 en erken ne kadar primle, kaç senede ve kaç yaşında emekli olabilirim? Bu sigortada emeklilik ve sağlık birlikte mi var? Şimdiden teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.05.2008 sonrasıilk defa sigorta başlangıcı bulunan erkek sigortalılar için SSK’dan emeklilik şartları 7200 gün ve 60 yaş.Tabi 01.01.2036 yılından itibaren emeklilik yaşı her yıl bir yaş artıyor.61, 62, 63, 64 ve en son 65 yaşında sabitlenecek.
   Ek/5 kapsamında hastalık ve uzun vadeli primleri yatar evet.Sağlıktan faydalanırsınız ve saydığımız şartları sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Mesut Ünlüer dedi ki:

    7200 gün tam olarak kaç seneye tekabül ediyor, yani bir sene normalde olduğu gibi 360 günden mi sayılacak, 20 sene mi oluyor? Ayrıca benim durumumde olan biri için sizin tavsiye edeceğiniz daha iyi bir alternatif sosyal güvence var mı, yoksa yine bu seçeneği mi deneyeyim, teşekkürler…

    1. SGK Editör dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     SGK da yıllar 360 gün olarak alınır yani 7200 gün 20 senedir.
     Sağlıklı Günler Dileriz…

 94. Özgür dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ederiz. Annem 1970-76 yılları arasında Almanya da çalışmış ve dönüşte orada bulunan haklarını (SGK emeklilik tarzı) almış fakat bir başka arkadaşı orada doğum yaptığı çocukları için çocuk yardımı başvurusunda bulunmuş ve SGK ya ödeyerek ödeme aldığını söylemiş.

  Sizlere şu yönde bir sorum olacak; görüşmeye geçtiği bir kişi ilgili kurum ile yazışmaları yürütmüş ve 1 yıl boyunca EK-5 e istinaden ödeme yapması gerektiğini ve akabinde toplu para alarak aylık bir ücret alacağını söylemiş. Buna istinaden tarafımıza EK-5 isitnaden aylık ücret ödenmesi gerektiğine dair SGK’dan bir yazı almış annem. Şimdi bu ödemeyi bir yıl boyunca mı yapacağız? (SGK belirtmemiş) Gerçekten doğru konu hususunda mı ödeme yapıyoruz? Toplu para alacak mıyız ve kaç ay tarafımıza ödeme yapılacak (maaş)?

  İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Anneniz nerden toplu para alacak.Onu anlayamadım.Almanyadan mı?Zira Ek/5 kapsamında prim ödeyenlerin toplu para alma gibi bir uygulama söz konusu değil.Daha net bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
   SAygılarımızla.

 95. selma dedi ki:

  mrb deniyorki ek -5 kapsamında sgk arasında kazanç farkı var evt ve deniyorki 2022 de eşitlenecek şu an ben yılın8 ayı sgk lı olarak ücretli eğitmenlik yapıp 4 ayı ek-5 e pirim yatırarak süreyi doldurmaya çalışıyorum hesaba göre 2027 de yaş haddinden 2033 de normal emekli olucam Allah izin verirse diyorumki 2022 de ek-5 ve sgk eşitlenirse bu bana fayda sağlarmı ve ben son 3 yılımın hepsini sgk kapsamında doldurmak istiyorum ne dersiniz şimdiden tşkrler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dediğiniz doğru.2022 yılında tüm sigorta kollarında kazançlar eşitlenecek ve herkes adına aynı prim yatacak.Ama bu tarihten önce Ek-5 yerine normal SSK’lı çalışmak emeklilik için ortalama kazancı yükseltecektir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 96. aliye dedi ki:

  merhabalar mesajımı okur ve cvp verirseniz çok mutlu olur ve şimdiden tşk ederim

  03,06,1961 doğumlu bi bayanım 1989 yılında ssk dan sigorta girişim oldu daha sonra ayrıldım ve bir müddet sonra Babam emniyette polis memuru olarak görev yaparkan şehit oldu ve bende evli olmadığım için emekli sandığından kız yetim aylığı bağlandı ve şuan o maaşı alıyorum şimdide kendim istege bağlı tarım sigortası yatırarak yetim maaşım kesilmeden emekli olabilirmiyim ve isteğe bağlı tarım sigortasını yaptırtmam için özel bi koşul var mı bunları merak ediyorum özelliklede emekliği sandığından aldığım maaş kesilir mi?

  şuandaki sigortalık gün sürem 800 istege bağlı tarım sigortalılığında emekli aylığı hak etmek için en az gün sayısı 3600 mu 4500 mu yoksa 7200 mu?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   yetim aylığı alan bir kişi, SSK (4/1-a), Bağ-Kur (4/1-b) veya Emekli Sandığı kapsamında zorunlu sigortalı olarak çalışırsa, yetim aylığı kesilmektedir. Ancak, SGK uygulamalarında isteğe bağlı sigortalılık fiilî bir çalışma olarak değerlendirilmediği için, hem yetim aylığı almak hem de isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün bulunmaktadır.

   24.05.1988 – 23.05.1989 arası ssk işe girişi olan bayanların 45 yaş ve 5300 günü tamamalamaları,
   24.05.1989 – 23.05.1990 arası ssk işe girişi olan bayanların 46 yaş ve 5375 günü tamamalamaları gerkmektedir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

   1. aliye dedi ki:

    benim sigortalılığa giriş tarihim sizin belirtiğiniz 24.05.1988 – 23.05.1989 tarihleri arasında ancak prim gün sayısı olarak 5300 ü doldurmam zorunlu mu 3600 gün prim gün sayısı ile emekliliğe hak kazanabilirmiyim kesin olmamakla birlikte 3600 prim günüyle emekli olabileceğimi söyleyenler oldu tam emin olamadım size danışmak istedim.

    1. SGK Editör dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     15 YIL + 55 YAŞ +3600 gün şartlarının tamamını 24.05.2014’den sonra yerine getiren erkek sigortalılar 60 yaşında emekli olurlar.
     Sağlıklı Günler Dileriz…

 97. aytekin cakir dedi ki:

  mrb benim 1998de 5 aylik sigortam var ben istege bagli olarak para ödeyip emekli olmak istiyorsum suan yasim 42. Kac yasinda emekli olurum

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1998 ssk girişine göre erkeklerin emeklilik koşulaarı aşağıda belirtilmiştir.
   İŞE GİRİŞ TARİHİ – HİZMET YILI – YAŞ – GÜN
   24.05.1997-23.11.1998 — 25 — 57 — 5900
   24.11.1998-08.09.1999 — 25 — 58 — 5975

 98. Levent dedi ki:

  2 senedir tarım ek-5 ödüyorum ama tarlam yok ve tarım işinde çalışmıyorum. İleride primlerim yanar mı? Yani illegal mi sayılıyor? Bu şekilde emekli olursam ne kadar maaş alırım ve ne zaman emekli olurum? 2002 ssk girişim var 1 gün. Son 7 yıl baz alındığında 1261 den fazla bir işyerinde calisirsam ssk’dan erken emekli olma ve maaş artışı imkanım olur mu? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 tarım SSK tarımda süreksiz çalışanları kapsamaktadır.Sizin gibi tarımla uğraşmamasına rağmen EK/5 kapsamında prim ödeyen binlerce kişi var.Herhangi bir sıkıntı olmaz merak etmeyin.Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef.Ek/5 tarım kapsamında yatırılan primler de SSK kapsamında sayıldığından bir işyerinde SSK’lı çalışsanız da emeklilik şartlarınızda değişiklik olmaz.Ancak maaş farkı olur.Normal sskdan emekli olursanız daha yüksek aylık alırsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 99. Oner dedi ki:

  Merhaba,
  01.01.1969 doğumluyum. 1992 eylül ayından 1996 kasım ayına kadar Uzman çavuş olarak çalıştım. Daha sonra 01.06.2008 tarihinde tarım ssk 2925 li olarak prim yatırdım. Sonrasında ise mart 2011 yılında bu yana ek5 tarım yatırmaktayım. Bu arada askerliğimi de 1989 yılında 18 ay olarak yaptım.Askerliğimi borçlanabilir miyim ve yukarıda belirttiğim koşullar altında ne kadar prim yatırmam ve kaç yaşında emekli olmam mümkün.
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1992/09 sigorta başlangıcına göre SSK’Dan normal emeklilik şartlarınız:53 yaş ve 5600 prim günü.Uzman çavuş olarak geçirdiğiniz sürelere ait fiili hizmet zammı süresi emeklilik yaş haddinden indirilmez.Ancak her 360 günlük çalışmanızın karşılığında hizmetinize 90 günlük prim yansır.Askerliğinizi borçlanırsanız 52 yaş ve 5525 gün ile en erken 01.01.2021 tarihinde emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 100. selma dedi ki:

  slm 26.10.1964 doğumlu 22.02.2011 sgk girişli 800 iş günü olan bayanım aldığım bilgilere göre 5400 iş günü 61 yada 62 yaş dan emeklilik olur deniyor fakat sorum şu 25 yıl iş günü isteniyormuş yani 20 yıl daha şu an 50 yaşdayım o yıllarda 70 den fazla oluyorum bu doğrumudur o saatten sonra emekliliği napim oda yaşarsam bi açıklama yapabilirmisiniz yaş haddinde 25 yıl şartı varmıdr

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yaştan emeklilikte 25 yıl hizmet süresini tamamalama şartı yoktur. Yaştan emeklilik şartlarına tabii olursunuz.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

1 2 3 7