Ehliyet randevu işlemleri ehliyet almak ya da yenilemek isteyenler için büyük önem taşıyor. Bunun yanında ehliyet randevu iptali nasıl yapılır sorusu da çeşitli nedenlerden ötürü randevuyu iptal etmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Yazımızın devamını okuyarak bu sorunun cevabına erişmeniz mümkün.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet randevusu almak için 2018 yılına kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılıyordu. Ancak bu tarihten itibaren ehliyet randevusunun nüfus genel müdürlüğü üzerinden alınması gerekiyor.

Daha hızlı ve daha geniş alanda faaliyet vermek için yapılan bu değişiklik sonrasında nüfus genel müdürlüğünden ehliyet randevusunun nasıl alınacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Randevu almak için şu adımları takip edin;

 • İlk olarak Nüfus Genel Müdürlüğü adresine girin ve ana sayfada gözüken “randevu al” seçeneğini tıklayın. Buradan açılacak olan sayfada randevu al ve randevu durumunu güncelle kısmını gözükecektir. Randevu al butonuna tıklayın.
 • Yeni açılan sayfada randevuyu niçin almak istediğinizi size soracak sekmeler çıkacaktır. Sekmeler kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaporttan oluşmaktadır. Ehliyet randevusu alacağınız için sürücü belgesi kısmını seçmelisiniz.
 • Sürücü belgesi sekmesini seçtikten sonra ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağını açıklayan bir uyarı ekranı karşınıza çıkacaktır. Yukarıdaki metni okudum kısmını işaretleyerek aynı sayfada devam ediniz.
 • En son açılan sayfada başvuru türünüzü seçmeniz gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta başvuruyu ister kendi adınız için isterseniz de ailenizden birisi adına yapabileceğinizden ötürü doğru kişi seçimini yapmaktır.
 • Kim için başvuru yapıyorsanız bunu seçip diğer gerekli olan bilgileri de doldurduktan sonra devam butonuna tıklayın. İlerleyen aşamada e-posta bilgileri, güvenlik sorusu ve cep telefonu gibi iletişim bilgileri de talep edilecektir.
 • Bu kısımları da eksiksiz bir şekilde tamamlamanız ardından başarılı bir şekilde randevu almanız halinde cep telefonunuza ya da e-posta adresinize randevunuz ile ilgili mesaj gelecektir.

Aynı zamanda ehliyet randevusu alırken e-posta adresinizi ve cep telefon bilgilerinizi mutlaka güncel ve doğru olarak girin çünkü diğer günlerde randevu sorgulama yine bu bilgiler kullanılarak yapılacaktır.

Sayfaya ilk girişte yer alan sekmelerden “Randevu Durumunu Görüntüle” kısmı seçildiğinde randevunuzun hangi gün, saat ve yerde olduğunu öğrenmeniz mümkün oluyor. İletişim bilgilerinizi eksik girmeniz durumunda bu bilgilere ulaşmanız zor olacağından bilgileri tam şekilde girmeniz önemlidir.

Ehliyet Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Ehliyet randevu iptal etmek genelde alınan randevu için uygun olunmadığında ya da farklı gerekçeler ile gidilmediğinde yapılmaktadır. Ehliyet randevu iptali yapmak oldukça önemlidir çünkü randevu iptal edilmezse ve o randevuya gidilmezse bu durumda ilerleyen haftalarda yeni bir randevu almak mümkün olmamaktadır.

Bu yüzden herhangi bir neden ile randevuya gidemeyecek olursanız mutlaka iptal işlemleri yapmanız tavsiye edilmektedir. Bunun için nüfus genel müdürlüğü resmi internet sitesine girin ve ana sayfadan randevu durumu sekmesini bulun.

Randevu durumu sekmesinden gerekli olan bilgilerinizi girdikten sonra randevunuzun ne zaman olacağı ekrana yansıyacaktır. Bu durumda “İptal Et” butonunu seçerek mevcut randevunuzu kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz.

Randevu İptal Etmek İçin TIKLAYINIZ

Eğer iptal etmek yerine almış olduğunu randevuyu ertelemek istiyorsanız bu durumda ehliyet randevu erteleme işlemlerinin doğrudan ertelenmediğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken ilk nokta öncelikle randevu alınan tarihi iptal etmek ve daha sonra tekrar istediğiniz tarih için randevu oluşturmaktır. Bunun dışında randevu ertelemek söz konusu olmamaktadır.

Ehliyet Randevusunda İstenen Belgeler Neler?

Ehliyet randevusunda istenen belgeler ehliyet işlemlerinizin yapılması için gerekmektedir. İlk kez ehliyet alacaksanız öncelikle sürücü kursundan almış eğitimleri ve sınavları geçtikten sonra ehliyet için randevu almanız gerekmektedir. Bilindiği gibi ehliyet kurslarında iki tür sınav yapılmaktadır. İlk olan sınav, katılımcılara teorik eğitim veren ve bunun sonucunda yazılı sınav yapılan sınavdır.

Bu ilk sınavda, katılımcılara araç mekaniği, trafik kuralları, araç sürüşü konularında teorik olarak sorular sorulur ve yazılı sınavdan başarılı olanlar pratik sınava daha sonraki bir tarihte geçerler. Pratik ya da direksiyon sınavı araç sürmeyi içerir ve ehliyet almanın en önemli kısmıdır. Bu aşamada alınan pratik eğitimler tatbik edilir ve sınav gözetmenleri dahilinde araç sürülerek başarılı olunması halinde ehliyet almaya hak kazanılır.

Bu iki sınavdan geçtikten sonra ehliyet randevusu için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında istenen belgelerin de eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Belgelerde yanlışlık ya da eksiklik olması halinde ehliyet işlemleriniz gecikecektir.

Ehliyet alımında istenen belgeler;

 • Sürücü kursundan başarılı olduğunuzu gösteren verilmiş dosya,
 • Kimlik kartı,
 • Motorlu taşı sürücü sertifikası,
 • Sürücü sağlık raporu,
 • Ehliyet harç ücretinin yatırıldığını gösteren dekont, bu kapsamda ehliyet harcı, vakıf payı ücreti ve kart parası ücretlerinin hepsini dekont içermelidir,
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu gösteren belge ile başvuru yapılmalıdır.

Ehliyet yenileme ya da değişim için istenen belgeler ise şu şekildedir;

 • Sürücü sağlık raporu, özellikle yaştan ötürü yenileme yapacak olanlardan talep edilmektedir,
 • Eski ehliyet,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Değerli kağıt bedeli, vakıf payı bedeli ücretlerinin yatırıldığını gösteren belge,
 • Sınıfa göre harç ücreti
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu gösteren belge ile başvuru yapılabilecektir.

Eğer kayıp ehliyet için başvuru yapıyorsanız bu durumda istenen belgeler;

 • Sürücü sağlık raporu,
 • Kimlik kartı,
 • Harç ücretlerinin yatırıldığını gösteren dekont,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu gösteren belge ile başvuru yapabilirsiniz.

Tüm bu işlemler ile birlikte ehliyetinizi kısa ve hızlı süreler içerisinde çıkarmanız mümkün olmaktadır. Kart olarak ehliyetiniz ortalama 15 – 30 gün içerisinde adresinize gönderilecektir.

Editör: TE Bilisim