Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmayan Araç Sahiplerine Ceza

Araç Sahipleri Dikkat! Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen habere göre egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayana 1.546TL para cezası uygulanacak. Gelen bilgiler arasında egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon 931 bin 125 araç sahibi bulunduğu belirtildi. Bu araç sahipleri öncelikle uyarılacak fakat uyarılara rağmen egzoz muayenesini yaptırmayana para cezası uygulanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümünü yaptırması gerekiyor. Aynı kanun kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 546 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 93 lira idari para cezası uygulanıyor.

Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin 761 araçtan yaklaşık 11 milyonu egzoz emisyon ölçümüne tabi tutuluyor. Geçen yıl bu araçlardan 8 milyon 545 bin 390’ının egzoz emisyon ölçümünün yaptırıldığı, 1 milyon 931 bin 125 araçta ise bunun yerine getirilmediği belirlendi. Belirlenen araç sahipleri önce uyarılarak egzoz gazı emisyon ölçümü yapılması sağlanacak. Ancak uyarılara rağmen egzoz muayenesini yaptırmayan araç sahiplerine 1.546TL para cezası uygulanacak.

Emisyon ölçümünde bu yıl en yoğun ayı Mayıs oldu. Yılın ilk yarısında egzoz muayenesi en çok İstanbul’da yaptırıldı. İstanbul’da 762 bin 630 araç egzoz ölçümü yaptırdı. İstanbul’u, 344 bin 68 rakamı ile Ankara takip etti. Ankara’nın ardından en çok araç egzoz muayenesi yaptırılan iller 250 bin 428 rakamı ile İzmir, 180 bin 639 rakamı ile Antalya, 167 bin 762 rakamı ile Bursa oldu.

Yapılan egzoz gazı emisyon ölçümlerinde 1 Ocak ile 1 Temmuz arasında 4 milyon 320 bin 335 araç muayeneye girdi. Yılın ilk yarısında muayeneye gelen araçlardan 170 bin 63’ü egzoz emisyon ölçümünden geçemedi.

EGEDES ile Hava Kirliliği Azalacak

EGEDES ile Hava Kirliliği Azalacak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hava kirliliğinin azaltılması, ölçümü yaptırılmayan taşıtların tespit edilmesi, egzoz emisyon ölçümü yaptırılmayan taşıt sayısının en aza indirilmesi için harekete geçti. Bakanlık bu kapsamda plaka tanıma sistemlerinin kullanılacağı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kuracak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında yapılacak protokolle 81 il müdürlüğü için plaka tanıma sistemi cihazları alınacak. EGEDES’in uygulamaya geçmesi ile ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli oranda düşüş sağlanması hedefleniyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu