SGK işyeri tescil başvurusunun ardından bildirim işlemlerini yapabilmeniz için e sgk şifresi almanız gerekiyor. E sgk şifre nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.  E SGK şifresi nasıl alınır? Sosyal Güvenlik Kurumu'na yeni işyeri dosyası açtırdınız ya da daha önce tescilli olan işyeriniz için şifre almanız gerekiyor. Öncelikle E bildirge şifre başvuru formlarını doldurmanız gerekir. E bildirge şifresi başvuru formu ekine;
  • Kimlik fotokopinizi,
  • İmza sürkünüzü,
  • Şirket ise yetkili olduğunuza dair belgeyi,
  • Vekaleten yapıyorsanız vekaletnameyi şifre başvuru evraklarının ekine eklemeniz gerekiyor.
SGK E bildirge şifre başvuru formu nasıl doldurulur? E bildirge şifre başvuru formunu yukarıdaki linkten indirdikten sonra sıra geldi formu doldurmaya. Ek 1 şifre talep formu sayfası Bu belgenin 1 nüsha olarak doldurulması yeterlidir.  İşverenin Adı-Soyadı / Ünvanı Bu kısma eğer işyeri şirket ise şirketin unvanını, değilse adınızı soyadınızı yazınız. İŞYERİ SİCİL NO Bu kısma Sosyal Güvenlik Kurumu'nun size vermiş olduğu işyeri tescil evrağının en üstünde yer alan işyeri sicil numarasını yazmanız gerekiyor.  Vergi Dairesi Adı İşyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesini yazınız. Vergi Kimlik No/ Kurumlar Vergisi No Vergi numarası ya da Kurumlar vergisi numarasını yazınız.  İşyerinin Adresi İşyerinin kurulu olduğu adresi bu kısma yazınız.  Yazışma Adresi Yazışma adresi işyeri adresinden farklı ise buraya yazışma adresini yazınız. Telefon/Fax/e-mail Buraya işyerinin/işverenin iletişim bilgilerini yazınız. B- "e-SİGORTA KULLANICISI" BİLGİLERİ Bu kısmın altında yer alan İŞVEREN kısmının altına işyeri sahibinin/yetkilisinin tüm bilgilerini yazınız. Eğer  e bildirge şifresi kanuni vekile verilecekse İŞVERENCE YETKİ VERİLEN KULLANICI kısmının altına yetki verilecek kişinin  bilgilerini de yazınız. D- İMZALAR VE ONAYLAR Eğer şifre işverenin kendisine verilecekse İŞVEREN kısmını, kanuni vekiline verilecekse YETKİ VERİLEN KULLANICI kısmının vekalet verilen kişi tarafından imzalanması gerekir. Ek 2 teslim tutanağı Bu tutanağı 2 nüsha olarak düzenleyin. Teslim alan kısmını doldurarak imzalayın. Sözleşme 1. sayfa ve Sözleşme 2. sayfa 1 nüsha olarak çıkartılır. En altındaki İŞVEREN ya da YETKİLİ kişi kısımlarının altını imzalayın.

E sgk şifre formunu doldurdum şimdi ne yapmam gerekiyor?

  • Formu doldurduktan sonra işveren dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine elden verebilir ya da PTT, kargo v.s. yolu ile gönderebilirsiniz.
  • Başvuru formlarını ve eklerini eksiksiz olarak gönderin.
  • SGK şifrenizi sisteme tanımlar.
  • Yeni uygulamaya göre SGK e bildirge şifresini artık elden vermiyor.
  • SGK şifrenizi işyerine tanımladıktan sonra şifrenizi E-devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz.

E SGK şifresini internetten alma, şifremi unuttum nasıl alabilirim?

SGK e şifrenizi tanımladıktan sonra sıra geldi şifreyi internetten görüntülemeye. Bunun için E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet şifreniz yoksa lütfen en yakın PTT şubesinden temin ediniz. Yukarıda verilen linkten sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapınca adınıza tescil edilmiş tüm işyerlerine ait SGK e bildirge şifresini görüntüleyebilirsiniz. E sgk şifre değiştirme nasıl yapılır? SGK e bildirge kullanıcı adı, parola ve şifre bilgilerini SGK E BİLDİRGE-ŞİFRE GÜNCELLEME menüsünden istediğiniz her zaman yapabilirsiniz. E SGK şifre iptali nasıl yapılır? Bağlı bulunduğunuz SGK'ya dilekçe ile başvurarak şifrenizin iptalini talep edebilirsiniz.
Editör: TE Bilisim