E-REÇETE NEDİR, E-REÇETEYE KAYIT NASIL YAPILIR?

13.04.2015
806
A+
A-
E-REÇETE NEDİR, E-REÇETEYE KAYIT NASIL YAPILIR?

Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanında da  bir çok yenilikler getirilmiştir.Bunlardan bir tanesi  de E-Reçete uygulamasıdır.Sigortalılar E-Reçete sayesinde kağıt ile uğraşmak zorunda kalmamakta ve kendilerine verilen bir E-reçete numarası ile ilaçlarını eczanelerden temin edebilmektedirler.

Bu yazımzıda e-reçete nedir, e-reçete yazılmayan durumler nelerdir, e-reçete numarasını kaybeden ne yapmalı gibi e-reçete ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

E-REÇE NEDİR,KAYBEDİLEN REÇETE NUMARASI NASIL ALINIR, E-REÇETE SMS KAYIT

1-E-Reçete Nedir?

Sağlık hizmet sunucularının sistemleri üzerinde, hekimler tarafından,Sosyal Güvenlik Kurumunun duyurduğu ve tanımladığı şekilde MEDULA sistemine elektronik ortamda kaydedilerek, elektronik reçete numarası verilmiş olan reçeteler e-reçete (elektronik reçete) olarak tanımlanmaktadır.

2-E-Reçete Hangi Tarihten İtibaren Uygulanmaya Başlanmıştır?

E-reçete uygulamasına tam anlamıyla 15.01.2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

3-Hangi Durumlarda E-Reçete Yazılamaz

Aşağıda belirtilen durumlarda E-Reçete yazılamaz;

a) Kamu idareleri bünyesindeki kurum hekimliklerinde, işyeri hekimliklerinde, verem savaş dispanserlerinde, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, sağlık merkezi ve toplum sağlığı merkezlerinde, 112 acil sağlık hizmeti birimlerinde, üniversitelerin mediko-sosyal birimlerinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1., 2., ve 3. basamak sağlık hizmet sunucularında düzenlenen reçeteler,

b) Majistral ilaç içeren reçeteler, allerji aşıları reçeteleri,

c) Kişiye özel yurt dışından getirtilen ilaçları içeren reçeteler,

d) Yabancı ülkelerle yapılan “Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri” kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık hizmeti verilen kişilere düzenlenen reçeteler,

e) Sağlık Uygulama Talimatının 3.1.3. maddesinin 2. fıkrasının b maddesinde tanımlanan ve MEDULA hastane sisteminden provizyon alınamamasına rağmen sağlık hizmeti sunulması durumunda düzenlenen reçeteler,

f) Acil hal kapsamında düzenlenen reçeteler Acilde düzenlenen reçeteler,

g) Aile hekimlerinin “gezici sağlık hizmeti” kapsamında düzenledikleri reçeteler, ( bu reçetelerin mobil sağlık hizmeti kapsamında düzenlendiğini belirtir ifadenin bulunması ve hekim tarafından onaylanması gerekmektedir.)

h) Evde bakım hizmeti kapsamında düzenlenen reçeteler,

i) MEDULA sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen, üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı reçeteler, (Bu duyurunun 3 üncü maddesinde belirtilen diğer durumlarda düzenlenen manuel reçetelerde bu ibare aranmayacaktır)

e-reçete uygulaması kapsamı dışındadır. Bu birimlerde ve durumlara üretilen tüm reçeteler, teknik alt yapılar hazır olana kadar eskiden olduğu gibi manuel olarak oluşturulacaktır. Yukarıda belirtilen resmi ve özel sağlık kuruluşları MEDULA hastane sistemini kullanmaya  başlamaları veya teknik alt yapılarını oluşturmaları halinde e-reçete uygulamasına geçeceklerdir. Esas olan e-reçete oluşturulmasıdır bu nedenle sistemlerin ve ilgili mevzuatın uygun olması halinde belirtilen istisnai durumlarda da e-reçete yazılabilecektir.

4-Elektronik Reçete Numarası Ne Anlama Gelir?

E-reçetelerin oluşturulduğu sağlık hizmet sunucusu tarafından MEDULA sistemine kaydedilmesi sonrası MEDULA sistemi tarafından her bir e-reçete için üretilen numaraya Elektronik Reçete No denir.

5-Bana Verilen E-Reçete Numarasını Kaybettim Ne Yapabilirim?

E-reçete numarasını kaybeden sigortalılar yanlızca E-reçetenin yazıldığı sağlık hizmet sunucularından kaybettikleri E-reçete numarasını temin edebilmektedirler.

6-E-Reçete İçin Cep Telefonuma sms gelmiyor nasıl kayıt olabirilim?

E-reçete numarasının sigortalının cep telefonuna mesaj olarak gönderilebilmesi için sigortalılın SGK sms sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.SGK sms kaydı için gerekli olan bilgiler:

-T.C Kimlik no,

-Nüfus İl Bilgisi,

-Cilt no,

-Doğum yılı.

SGK SMS SİSTEMİNE KAYIT İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

E-reçete ile ilgili tüm sorularınız için lütfen TIKLAYINIZ.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. azra dedi ki:

    harika bir site