İSKİ İstanbul’da yaşayanların içme suyunu temin, dereleri ıslah, su havzalarını muhafaza etmek ve atık suları arıtarak toplamak görevlerini üstlenmiştir. Kısa adı İSKİ olan kurum İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’dir.

Su aboneliği başlatma ve İSKİ abonelik iptal işlemleri e-Devlet Kapısı "İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi" sayfası üzerinden hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde tamamlanabilir. Hizmetler, kurum kaynakları ve e-Devlet Kapısı altyapısıyla vatandaşa ulaştırılır.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan İSKİ Hizmetleri

İSKİ abonelik işlemleri başlığı altında sunulan e-Devlet Kapısı hizmetleri vatandaşın herhangi bir kuruma gitmeden veya il dışından istediği işlemi gerçekleştirmesine imkân sağlar. Bu hizmetler ve detaylar şu şekilde listelenebilir.

 • Yeni abonelik, abonelik devri, isim değişikliği başvurusu ve takibi

Bu hizmet yardımıyla su tesisatı olan bir konut için İSKİ’ye yeni abonelik başvurusu yapılır.

 • Abonelik sözleşme feshi başvurusu

İSKİ’de kayıtlı olan su aboneliklerinin iptal işlemi için başvuru yapılır.

 • İndirimli abonelik başvurusu

Engelli veya hanesinde engelli birey yaşayanlar bu hizmeti kullanarak indirimli su aboneliği için başvuruda bulunabilirler.

 • Abonelik borç ödeme

İSKİ aboneleri borçlarını bu platform üzerinde ödeyebilirler. Ödemenin gerçekleşebilmesi için kayıtlı bilgi bulunmak zorundadır.

 • Abonelik bilgileri sorgulama

Bu hizmet yardımıyla İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi mevcut abonelikleri sorgulanarak listelenebilir.

 • Arıza ve bakım bilgisi sorgulama

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından düzenli olarak güncellenen arıza ve bakım bilgileri sorgulanabilir.

 • Fatura bilgileri sorgulama

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından kesilen güncel fatura bilgileri sorgulanabilir.

E-Devlet Kapısı İSKİ hizmetleri arasında; iş başvurusu, baraj doluluk oranları ve su analiz raporu da sayılabilir.

İSKİ Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

İstanbul’da özellikle son günlerde artan kentsel dönüşüm çalışmaları yıkılacak apartmanlarda yaşayan mülk sahiplerinin İSKİ abonelik iptal işlemi yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Vatandaşlar abonelik iptalini nereden yapabileceklerini araştırırken iptal işlemi için gereken evraklar da önceden öğrenilerek hazır edilmelidir.

Yeni bir eve taşınanların eski aboneliklerini sonlandırması ve yeni adrese göre abonelik oluşturması ileride oluşması muhtemel sıkıntıların önüne geçecektir. Yapılması gereken işlemler hakkında bilgi sahibi olunarak doğru ve eksiksiz planlama yapılabilir. Zaman içinde değişen prosedürler eksik evrakla işlem yapılmasını engeller.

İSKİ Abonelik Kapatma İşlemleri

İSKİ abonelik kapatma işlemleri yetkili şubeler üzerinden yapılabilir. Bu aşamada dilekçe ile gerçekleşen müracaatlar teknolojide yaşanan gelişmelerde aldıkları yardımla online platformlar üzerinden de tamamlanabilir.

İSKİ abonelik sonlandırma;

 1. İSKİ şubelerine şahsen müracaat
 2. ALO 185
 3. E-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir.

E-Devlet Kapısı hizmetlerinden faydalanabilmek için TC Kimlik numarası ile alınmış şifre ile uygulamaya girmek ve kimlik bilgilerini doğrulayarak işlemlere devam etmek gerekir.

İSKİ Abonelik Kapatma İşlemleri Nasıl Tamamlanır?

İSKİ abonelik iptal işlemi yetkili şubeler üzerinden şahsen yapılacaksa ıslak imzalı dilekçe istenir. İptal ve yeni su aboneliği başlatma sürecinde;

 • TC Kimlik belgesi
 • Su sayacında yer alan son metreküp rakamı gerekir.

Abonelik iptali konut değil de iş yeriyse mevcut belgelere ek olarak;

 • İmza sirküleri ve
 • Yetki belgesi de istenir.

Şirket abonelik iptali söz konusu olduğunda şahsi başvuruda şirket tarafından yetkilendirilmiş kişi yetkili şubede hazır bulunmalıdır. Abonelik iptal işlemlerinin tamamlanmasının ardından hak sahibine teminat bedeli iade işlemi gerçekleştirilir. İptal işlemleri kısa sürede ve kolay bir şekilde tamamlanır.

ALO 185 Hizmet Hattı Üzerinden İSKİ Abonelik İptali

İSKİ ALO 185 hizmet hattı 7/24 kesintisiz hizmet vermektedir. Bu hattı arayan aboneler;

 1. Su arıza
 2. Fatura bilgileri
 3. Arıza şikâyet talepleri
 4. Tarife ücretleri öğrenme
 5. TC kimlik no güncelleme
 6. Abonelik başlatma ve
 7. Abonelik iptal işlemlerini nasıl yapacakları hakkında güncel bilgilere ulaşabilirler.

Tüm telefonlarda 185 tuşlanarak ulaşılabilecek birime şehir dışı aramalarda 0212 185 00 00 üzerinden erişim sağlanabilir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden İSKİ Abonelik İptali

E-devlet kapısı üzerinden İSKİ abonelik iptali yapmak için öncelikle kimlik bilgisi ve şifre ile E-devlet sistemine giriş yapılması gereklidir. Girişin ardından ''Kurumlar'' kısmından İSKİ bulunarak iptal işlemi seçilebilir veya https://www.turkiye.gov.tr/iski-abonelik-iptali-basvurusu adresinden hızlı bir şekilde başvuru gerçekleştirilebilir.

İSKİ E-Şube Nedir?

iski.istanbul adresine girerek İSKİ e-şube yardımıyla hizmetler hakkında merak edilen sorulara yanıtlar bulunabilir. Bu işlemler arasında;

 • Fatura öde
 • Askıda fatura
 • Evrak sorgulama
 • Dijital fatura başvuru
 • Arıza kesinti
 • Arıza, öneri ve şikâyet formu
 • Baraj doluluk oranları
 • Su kalite raporları
 • On-line randevu ve
 • Devam eden yatırımlar hakkında bilgi alımı sayılabilir.

İSKİ resmi web sayfasında yer alan Abonelik Hizmetleri başlığı altından;

 1. Abonelik işlemleri
 2. Başvuru formları
 3. Su birim fiyatları
 4. Bedelsiz, indirimli ve özel grup tarifleri
 5. Ödeme noktaları
 6. Vezneler
 7. Sıkça sorulan sorular ve
 8. E-Devlete geçiş sağlanabilir.

Kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak, ihtiyaç ve beklentilere uygun hizmet seçeneklerini güncellemek için sunulan dijital hizmetler özellikle salgın sürecinde büyük kolaylık sağlamıştır.

İSKİ Abonelik İşlemleri Nelerdir?

Abonelik işlemleri farklı ihtiyaçlar göz önünde tutularak başlıklara ayrılmıştır.

İlk su aboneliği

Konut aboneliği; TC kimlik numaralı resmi belge, tapu veya kira kontratı, yapı ruhsatı, abonelik sözleşmeleri, 166,80 TL teminat bedeli, 471 TL su iştirak bedeli ve 375 TL kanal iştirak bedeli ödeme makbuzlarıyla konut abonelik işlemleri başlatılabilir.

İş yeri aboneliği; TC kimlik numaralı resmi belge, vergi numarası, şirketler için öze yetki belgesi, kaşe, sözleşme örneği, beyanname tasdiki ve imzalı sureti, 448,50 TL teminat bedeli, 471 TL su iştirak bedeli ve metrekareye göre değişen kanal iştirak bedeli ödeme makbuzlarıyla iş yeri abonelik işlemleri başlatılabilir.

Abonelik isim değişikliği

Mevcut su aboneliğinin bulunmasına rağmen konut ya da iş yerinin başka birisi tarafından kullanılacak olması halinde isim değişikliği işleminin yapılması gerekir. Bu işlem; e-Devlet Kapısı, İSKİ e-şube veya mobil İSKİ uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir.

Konut aboneliği isim değişikliği; TC kimlik numaralı resmi belge, mal sahipliği veya kiracılığın belgelenmesi, sayaca ait eski fatura veya sayaç numarası, güncel metreküp, 166,80 TL teminat bedeli ödeme makbuzuyla gerçekleştirilebilir.

İş yeri aboneliği isim değişikliği; TC kimlik numaralı resmi belge, mal sahipliği veya kiracılığın belgelenmesi, sayaca ait eski fatura veya sayaç numarası, güncel metreküp, vergi kimlik numarası, vergi levhası, şirketler için kaşe ve yetki belgesi, mukavele aşamasında 448,50 TL teminat bedeli ödeme makbuzuyla gerçekleştirilebilir.

Abonelik iptali

Su aboneliği bulunan bir konut ya da iş yerinde taşınma veya farklı sebeplerle abonelik iptal işlemi yapılması gerekir. Güncel teminat bedeli abonelik sahibine iade edilir. İptal işlemleri e-Devlet Kapısı, İSKİ e-şube veya mobil İSKİ uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir.

Konut abonelik iptali; için gerekli belgeler arasında TC kimlik numaralı resmi belge ve sayaç üzerindeki güncel metreküp bildirilmelidir.

İş yeri abonelik iptali; TC kimlik numaralı resmi belge, şirketler için kaşe, sayaç üzerindeki güncel metreküp rakamı ve yetki belgesi istenir.

Abonelik ayırma

Tek sayaçtan birden fazla abonenin su hizmeti aldığı durumlarda sözleşme iptal edilerek bağımsız birimler için ayrı abonelikler oluşturma işlemidir.

Tesisat iptali

Bir yapının yıkım sebebiyle iptal edilmesi halinde mevcut tesisatın iptal edilmesi gerekir.

İSKİ İndirimli Abonelik Nedir?

Şehit veya sivil şehit mertebesine ulaşmış kişilerin hak sahiplerine, gazilere, gazinin hak sahibi olan dul, öksüz ve yetim ailesine ek olarak

 • Engelliği raporla en az %40 seviyesinde olanlara %50 indirimli su aboneliği tarifesi uygulanır.

65 yaşını doldurduğu için özel aylık bağlanan Türk vatandaşları ikamet ettikleri konutta İSKİ indirimli abonelik imkânından faydalanırlar ve su tüketimleri özel tarifeden fiyatlandırılarak faturalandırılır.

Editör: TE Bilisim