E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

Ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik tedbirler alınırken aynı zamanda salgının daha fazla vatandaşa bulaşmasını engellemek adına bazı düzenlemeler de hayata geçirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir ve akciğer rahatsızlıklarının sık görülmeye başlığı bildirilen Zonguldak iline istisnalar haricinde giriş çıkışların kapatıldığını geçtiğimiz günlerde düzenlediği ulusa sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyurdu. Bu açıklamayla birlikte büyükşehirlere giriş çıkış için seyahat izin belgesi gerekliliği gündeme geldi. e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden alındığı bildirilen seyahat izin belgesinin nasıl alındığı ve kimlere verildiği hakkında bilinmesi gereken bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Seyahat izin belgesi almak isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde çeşitli alanlarda pek çok tedbirin alınmasıyla birlikte yeni düzenlemeler de uygulanmaya başlandı. Bu düzenlemeler arasında vatandaşları yakından ilgilendiren önemli uygulamalardan biri de şehirler arası yolculuk koşullarına getirilen kısıtlamalar oldu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında 30 büyükşehir ile Zonguldak ilimize giriş çıkışlar için seyahat izin belgesinin gerektiği bu belgeye sahip olmayanların şehirden ayrılmalarına izin verilmeyeceğini açıkladı. Seyahat izin belgesi e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden alınabiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, şehirler arası yolculuk yapmak isteyen vatandaşların dikkatine önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan duyuruda, “Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, şehirler arası seyahat gerçekleştirecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara müracaat etmelerine gerek kalmadı. Seyahat izin belgesi başvuruları artık online platform üzerinden e-Devlet Kapısı sistemi ile yapılabiliyor.” ifadeleri kullanıldı. Bunun üzerine vatandaşlar internet üzerinden seyahat izin belgesi başvurularını nasıl yapacaklarını araştırmaya başladı.

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden seyahat izin belgesi başvurusunda bulunmak için ilk olarak T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekiyor. Daha sonra e-Hizmetler menüsünde yer alan İçişleri Bakanlığı’nın elektronik hizmetlerinde “e-Başvuru” bağlantısına giriliyor. Ekranda yer alan seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçildikten sonra ekrana gelen formun doldurulması gerekiyor.

Seyahat izin belgesi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların, e-Devlet sistemi üzerinden ulaştıkları başvuru formunda yer alan bütün bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları gerekiyor. Bu sayede seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartıyla kullanılabilecek.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Seyahat izin belgesi almak isteyen vatandaşlar ayrıca gerekli görülen müracaat şartlarına uygun olup olmadıklarını da merak ediyor. Yapılan duyuruya göre her isteyen başvuru sahibine seyahat izin belgesi verilmeyecek. Seyahat izin belgesi alabilecek kişiler hakkında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’a giriş ve çıkışına izin verilecek vatandaşları şu şekilde açıkladı:

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar
  • Ölüm sebebi koronavirüs olanlar dışında cenaze nakil işlemlerine refakat edecek kişiler (Bu kişilerin 4 kişiyi geçmemesi gerekir.)
  • İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (Bu durumda olanların 5 gün içinde şehre geldiklerini yolculuk bileti, araç plakası veya seyahat tarihini kanıtlayan başka bir belge ile ibraz etmeleri gerekir.)
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler,
  • Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar
  • Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi almış olanlar

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

İBB’den Nakdi Yardım, Para Yardımı ve Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Evde Bakım Parası Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu