Dul ve Yetimler Ne Kadar Emekli Promosyonu Alacaklar

Milyonlarca emekliye promosyon ödemesi 1 Mart 2017 tarihi itibariyle başladı. 4A SSK, 4B Bağkur ve 4C Emekli Sandığı ile diğer kapsamlarda anne, baba, eş ya da çocuğundan dolayı dul ve ya yetim aylığı alanların emekli promosyonu ne kadar olacak? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iki tane aylık alanlara promosyon ne kadar ödenecek? İşte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul veya yetim aylığı alanların emekli promosyon ödemeleri ve şartları.

Dul ve yetimler için emekli promosyon şartları nelerdir?

Bilindiği üzere emekli promosyonunda bütün şartlar kaldırılmıştır.  Bu konuda bilgiye emekli promosyonunda otomatik ödeme şartı kaldırıldı konulu yazımızda yer vermiştik. Emekli promosyonundan faydalanabilmek için dul ve yetim aylığı alanların maaş aldığı bankada protokol imzalaması ve en az üç yıl boyunca bankada kalacağını taahhüt etmesi gerekmektedir.

Onun haricinde emekli promosyonu için bir şartı aranmamaktadır.

Dul ve yetimler ne kadar emekli promosyonu alacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul ve yetim aylığı alanlara bankalar tarafından ödenecek emekli promosyon tutarı alınan emekli maaş tutarına göre belirlenecek.Buna göre;

  • Emekli maaşı 1000 TL altında olan dul ve yetimlere 300 TL,
  • Emekli maaşı 1000 TL ile 2000 TL arasında olan emeklilere 375 TL,
  • Emekli maaşı 2000 TL üzerinde olan emeklilere ise 450 TL emekli promosyon ödemesi yapılacak.

Dul ve yetimlerin emekli promosyon ödemeleri ne zaman yapılacak?

Emekli promosyon ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre belirlenecek. T.C kimlik numarasının son rakamı 0 ve 2 olanlara promosyon ödemeleri 1 Mart 2017 tarihi itibariyle yapılmaya başlandı. T.C kimlik numarasının son rakamı 4 ve 6 olanlara 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren,  T.C kimlik numarasının son rakamı 8 olanlara ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren promosyon ödemeleri yapılacaktır.

Dul ve yetimlere promosyon ödemesi bir defaya mahsus ve peşin olarak yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iki maaş alanlara ne kadar promosyon ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iki maaş alanlara ödenecek promosyonda eğer maaş alınan banka aynı ise tek promosyon ödenecek. Ancak maaşlardan birisi farklı bir bankaya taşınırsa bu durumda her iki bankadan promosyon alınabilir.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. 8 aylık evli bir erkeğim 1 aylık oğlumuz da var, ancak eşimi bayram da trafik kazası sonucu kaybettim eşimin 6 yıl emekli sandığına pirimi ödenmiş daha önce memurdu ama meslekten ayrılmıştı ben ve çocuğum eşimden dolayı emekli sandığından dul maaşı alabilir miyiz bende çalışmıyorum şuan yardımcı olursanız sevinirim.?

  2. Emekli memur maaşımı Halk banktan almaktayım, ancak Ziraat bankasından kredi takibim var, halk bankasında promosyon aldım, maaşımda 900 tl de avans hesabımı ve promosyon iadesiyle maaşımı PTT ye taşımak istiyorum fakat E Devlet şifremle değişikliği yaptığımda gelen cevap : kredinizle ilgili sorun olduğundan işleminizi gerçekleştiremiyoruz deniyor, maaşımı taşıyamıyacakmıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu