DOĞUM YARDIMI KİMLERE ÖDENECEK, TUTARI NE KADAR?

DOĞUM YARDIMI İÇİN İZLENECEK YOL

DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR KİMLERE ÖDENİR

 

2015 yılında çıkması planlanan yeni torba yasaya doğum yardımı konusunda madde eklenmesi için meclis komiyonuna teklif sunuldu.Tasarıya göre anne ya da babaya canlı doğmak koşulu ile birinci çocuk için 300,00 T.L, ikinci çocuk için 400,00 .T.L, üçüncü çocuk için 600,00 T.L doğum yardımı yapılacak.

Doğum Yardımı Ödesinden Kimler Faydalanacak?

Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 Türk Lirası doğum yardımı yapılacak

Doğum Yardımı Ödemesi Anneye mi Babaya mı Yapılacak?

Doğum yardımı Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek

Doğum Yardımı İçin Hangi Belgeler Gerekli, Hangi Kayıtlar Esas Alınacak?

Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları artırmaya Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkili olacak.

Memurlara Doğum Yardımı Yapılacak mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele, doğum yardımı ödeneği veya başka bir ad altında aynı amaçla ilgili mevzuatta öngörülen ödemeler yapılmayacak

Türk Vadandaşı Olmayana Doğum Yardımı Yapılacak mı?

Çıkma izni almak koşuluyla Türk Vatandaşlığını kaybeden kişiler de imkandan yararlandırılacak.

Doğum Yardımından Herhangi Bir Kesinti Yapılacak mı, Doğum Yardımına Haciz Konulabilecek mi?

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek.

Doğum Yardımından Yersiz Faydalananlara Ödenen Paralar Geri Alınacak mı?

Doğum yardımından yararlananların gerçek dışı beyanda bulunmaları nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet verilmesi halinde, bu ödemelerin, bir ay içinde ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte iade edilmesi, haksız yararlanana ödeme yapan kurum tarafından bir yazı ile bildirilecek. Bu süre içerisinde ödeme yapılmaması halinde bu alacakların ilgili vergi dairesine bildirilmesi üzerine anılan Kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

67 Yorum

 1. Eşim Azerbeycanlı ve 2 aylık hamile yeni evlendik sadece oturma izni var. Eşimin dogum parası süt parası vs devletten alma durumu nedir.Teseşkkurler

  1. Merhaba
   Doğan bebeğin T.C kimlik kartı. Bu belge doğum parası talebinde bulunulacak çocuğun tam ve sağ doğduğunu göstermektedir.
   Anne ya da babanın T.C kimlik kartı. Bu belge doğum parası talebinde bulunacak kişinin kimliğini göstermektedir.
   Doğum parası başvurusunda bulunmak için başvuru merciinden alınmış olan belgelerin tam ve doğru şekilde doldurulmuş hali gerekmektedir.

 2. Merhaba 19 mart 2015 de doğum yaptım doğum parası alabilirmiyim internette alabileceğim yazıyor bilgi verirseniz sevinirim

 3. Eşim kismet olursa ikiz çocuk dunyaya getirecek ve sskli olarak çalışıyor 34.haftaya girdik son 1 ay kala doğum iznine ayrılacak bu durumda 3 ve 4’uncü çocuğumuz olacak süt yardımı ve doğum parası ne kadar alabiliriz ?

 4. Merhaba ben turk vatandasiyim esim yabanci uyruklu evliyiz oturma izni var 14.11.2016 da cocugumuz dunyaya geld esim gecici TC sine para yatarmi yatmazsada benim uzerime gecermi?

 5. Ben su an 34 haftalik hamileyim ve calismiyorum esim sigortali dogum parasi alabiliyormuyum ve dogum parasi coxuk olduktan sonra mi aliyoruz

 6. Eşim sgk lı olarak halen çalışmakta. Hamileliğin 32. Haftası doktor raporu ile izne ayrılacak. Analık parasını almak hususunda bir problem yok , doğum yardımı ve emzirme yardımı alabilir mi. Bu arada ilki 2012 de olmak üzere bu ikinci doğum. Saygılarımla

  1. Hem doğum yardımından hem de emzirme yardımından faydalanabilir. Emzirme yardımı alabilmesi için hastanenin analık emzirme raporunu sisteme girmesi, doğum yardımı için de doğum raporu ile birlikte ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekir.

 7. Merhaba. Kendime Ek 5 tarim sigortasi oduyurum. Esim ev hanimi. Dogum parasindan yararlanabilirmi? Saygilar…

   1. çocuk yardımından kastım doğum yardımı. yani boşanmış olup çocukların velayeti de babada ise nasıl bir yol izlenir. teşekkür ederim

    1. Sanırım bu durumda ödeme babaya yapılıyor. Siz yine de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından net bir bilgi alın lütfen.

 8. benim hadım yabancı ilk cocuğumuz ve cocuk türk vadandası olacak neden yabancı annelere bu yardım yapılmıyor ??

  1. Değerli Okurumuz;
   Eğer almadıysanız 3. çocuk için 600,00 TL alırsınız. Birinci ve ikincisi için doğum yardımı alamazsınız.
   Saygılarımızla.

 9. Merhaba benim 3 cocugum var 3.ocak 8 dogumlu simdi nekarlik bi yardim alicam simdiden tesekkur ler

 10. Ben bulgar vatandaşıyım ama bir türkle evliyim ve türkiyede yaşıyorum geçicş tc kimliğim de var ve 2 nci çocuğuma hamileyim bu paradan bende ala biliyormuyum

  1. Değerli Okurumuz;
   Bu yardımdan faydalanma şartlarından birisi de Türk vatandaşı olmaz. Faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla.

 11. mehaba ben kasım 15 2014 te doğum yaptım 1aylık oğlum 1yaşında olmuş oldu 1ay için bn bu yadımda faydalana biliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı ödemesi 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için yapılmakta. Siz alamazsınız.
   Saygılarımızla.

 12. şuan gebeyim inş sağlıkla 3 .11.2016 da bebeğimi kucagıma alacagım bu doğum parası için doğrudan annenin mi başvurması gerek yoksa devlet takibinde olup doğum sonrasındaki sürecte ptt hesablarını kontrolmü etmk gerekir şimdiden teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarını hastane sisteme düzgün girerse, işveren de çalışmazlık bildirimlerini zamanında ve doğru yaparsa ödemeniz Ziraat Bankasına gönderilir. Ancak Bunun kontrolünü SGK’dan yaptırmanızı tavsiye ederim. Zira raporlar sıkıntılı giriliyor sisteme.
   Saygılarımızla.

 13. iyigünler benim bi sorum olcak yurt disinda yasayan türk vatandaslari faydalancakmi bilgi verirseniz sevinirim

  1. Değerli okurumuz;
   Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına Doğum yardımı ödemesi yapılıyor konsolosluk aracılığıyla başvurmamız lazım Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 14. ben yabancı uyruklu biriyle evliyim ve 2 aylık çocuğum var eşim yabancı uyruklu ama türkiyede yaşıyoruz bizde alabilirmiyiz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı şartlarından birisi de annenin Türk Vatandaşı olması.Yabancı uyruklu vatandaşlara doğum yardımı ödemesi yapılmıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Yurtdışında yaşayan aileler de doğum yardımı alacak, başvurularını yurtdışı konsolosluklarına yapacak.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 15. Dogum paralari nereye hangi bankaya ayin kacindan itibaren yatacK biz bir iki sefer baktk hala bi ses yok ne ziraatte nede ptt yok yatmamş. Saygılar uzmanım

  1. Değerli Okurumuz;
   Sanırım doğum yardımı ödemeleri PTT kanalıyla yapılıyor.Bakanlığın sayfasında bu konu ile ilgili net bir bilgi yok.Ödemeyi ne zaman ve hangi bankadan alacağınız konusunda net bilgi için başvuru yaptığınız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;

   Doğum yardımı başvuruları :

   -Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri

   -Sosyal hizmet merkezleri,

   -İl Müdürlüklerine gönderilmek üzere İlçelerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına da yapılabilmektedir.
   Sağıklı Günler Dileriz…

 16. Esim dun dogum yapti Bn bugn sgk ya gittim cocuk parasi almak icin bi islem yapiliyormu dedim siz ssk sigortalisiniz dedi olmuyo diyip geri gonderdiler bn ne istir anlamadim bilgisi olan varmi arkadaskar

 17. grup toplu iş sözleşmesi yapılan bir şirkette, grup toplu iş sözleşmesinde yer alan doğum yardımı herhangi bir çocuk sıralaması olmadan 370 TL olarak belirtilmiştir. bu şirkette çalışan işçiler doğum yardımı almak istediklerinde hangi maddeye göre yararlanabilecekler?

  1. Değerli Okurumuz;
   Özel sektör işyerlerinden kendi sözleşmeleri kapsamında alınan doğum yardımlarının yeni torba yasa gereği ödenen doğum yardımları için bir engeli bulunmuyor.Çocuğunuz doğduktan sonra başvuru yaparak doğum yardımı alabilirsiniz.Tabi çocuğun 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğmuş olması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 18. 04 05 2015 doğum yapan ancak kimlik 15 05 2015 çıkardım doğum yardımında faydalana bilir miyim

  1. Değerli Okurumuz;
   Eğer kimlikte doğum tarihi 15.05.2015 tarihi yazıyorsa doğum yardımından faydalanabilirsiniz.Önemli olan nüfus mernis kayıtları.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. Ben çifçi bagkuru yatıran yani istege bagli pirim ödeyn bi işciyim eşimtemmuz 2015de 3.dogum yapacak bizde bu yardmdan faydalanabilecekmyiz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Yeni torba yasa gereği doğum yardımı çalışan ya da çalışmayan, işi olan ya da işsiz olan ayrımı yapılmadan tüm annelere bir kereye mahsus olmak üzere ödenecek.Size de üçüncü çocuk için 600,00 T.L yardım yapılacak.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için doğum yardımından faydalanabiliyorsunuz.Maalesef siz faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

    1. Değerli Okurumuz;
     Maalesef kanunda açık ve net olarak belirtilmiş.15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar diye.Dolayısıyla dilekçe verseniz de alamazsınız.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımından 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar faydalanabilecek.Dolayısıyla 2014/eylül ayında doğan çocuğunuz için doğum yardımından faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. Benim oglum 16 temmuz 2014 dogumlu bizde faydalanabilirmiyiz baska haberlerde 15 mayis 2015 oncesi cocuklarda kapsam icine giriyor die okudum ama bilgi almak istiyorum

  1. Değerli Okurumuz;
   Yeni torba yasa gereği doğum yardımı 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ödenecek.Bu tarihten önce doğan çocuklar kapsam içinde ama sadece çocuk sayısı hesabında.Yani siz ikinci çocuğunuzu doğurduğunuzda 16.07.2014 tarihinde doğurduğunuz ilk çocukta hesaba katılacak ve size 400 tl ödenecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Merhabalar benim 2. oglum 24mayis 2015 dogumlu dogumlu dogum yardimindan yararlanabiliyormuyuz acaba?

 21. 15.05.2015 ten sonra dogum yapan ve oncesinde 1 cocugu olanlarin ilk cocugunada odeme yapilacakmi

  1. Değerli Okurumuz;
   15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı yapılmayacak.Ama 15.05.2015 tarihinden sonra ikinci çocuk doğarsa 400 T.L ödeme alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. BENIM ANLAYAÖADIGIM BU COCUK YARDIMINDA GERIYE DONUK YADA YENI DOGANLAR ICIN GECERLI OLACAK YADA KAC YILINDAN ITIBAREN GECERLI OLACAK TESEKKUR EDERIM

  1. Değerli Okurumuz;
   Yeni torba yasaya göre çocuk yardımı 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için ödenecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu